Een dramatische presidentswisseling in Finland De situatie in Engeland 8Isle Jaargang VRIJDAG 20 DECEMBER 1940 No. 24768 Voorzichtig met explosieve voorwerpen Verduisteren Autobus met mijnwerkers door trein gegrepen Uit Amerika Studentencorporaties ontbonden Zwitserland in den Kerstnacht niet verduisterd 17.28 uur 9.48 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Foto-aTchief L. D Kallio overleden na hulde- betooging. Wijlen president Kallio. Een dramatisch verloop heeft gisteren de presidentsverkiezing in Finland ge had. Nauwelijks was de huidige premier Kyti, zooals algemeen verwacht was, tot president gekozen, of oud-president Kallio stierf aan een beroerte Rytl kreeg bij de eerste verkiezing 282 stemmen van de 300 kiesmannen, Heio kreeg 4 stemmen, Svinhufvud 1 stem, Kivimaeki 1 stem. Zes stemmen waren ongeldig. Risto Ryti is tot ver buiten de Finsche grenzen bekend als financieel deskundige. De 51-jarige Finsche president heeft sedert 1923 als president de leiding gehad van de Finsche Staatsbank en heeft de financiën van den jongen staat op een gezonden grondslag geplaatst. Zijn juridische studiën brachten hem o.m. naar Londen, waar hij den bouw en de organisatie der Engelsche financiën leerde kennen. Zijn politieke car rière begon hij in 1919 in den rijksdag. Van 1921 tot 1924 was hij belast met het ministe rie van financiën. In de daarop volgende jaren wijdde hij zijn geheele kracht aan den opbouw der Finsche financiën in de Bank van Finland. In 1939 werd hij, bij het uit breken van den Finsch-Russischen oorlog, tot minister-president benoemd. Over den dood van oud-president Kallio wordt gemeld: President Kallio reed van het kasteel naar het station, om zich naar zijn landgoed Nivala te begeven. Nadat gistermiddag de nieuwe president, Ryti, met overweldigende meerderheid gekozen was, had de bevolking het scheidende staatshoofd een indrukwek kend afscheid bereid. Door de geheele stad, van het kasteel tot het station, stond de bevolking met fakkels langs den weg ge schaard, waarlangs Kallio met familie en vrienden naar het station reed. Op het station bevonden zich, behalve de hoogste autoriteiten, de leden der regeering en de hooge militairen, onder wie veldmaar schalk Mannerheim en vele burgers. Kallio inspecteerde het eerebataillon en kreeg bij het instappen in den trein een beroerte, waaraan hij spoedig daarop in de armen zijner vrienden bezweek. Veldmaar schalk Mannerheim en zijn persoonlijke adjudant ondersteunden hem. Het nieuwe staatshoofd, Ryti, heeft om half elf per radio het Finsche volk van het sterfgeval verwittigd. Met diepe smart, zoo zei hij, buigt het Finsche volk zich onder dezen zwaren slag, want president Kallio heeft in voor Finland uiterst moeilijke tijden de staatszaken met vaardige, vaste hand geleid. Kyösti Kallio werd op 10 April 1873 te VHvieska in Oostbotnië geboren als zoon van een boer. Hij was van zuiver Finsche afkomst. Hij begaf zich al jong in de poli tiek en was vertegenwoordiger van den boerenstand in de Standenvertegënwoordi- ging van 1904 tot 1906. In den Landdag (sinds 1918 Rijksdag) heeft hij van 1907 af onafgebroken de plattelandspartij gerepre senteerd. Deze partij, die in Oostbotnië Ryti. ontstond, streeft tegenover de belangen van de steedsche ambtenaren een doelbe wuste bo erenpolitiek na en draagt een sterk nationalistisch karakter. Ondanks heftigen tegenstand van de Zweedsche partij werd Kallio in 1920 en 1924 tot pre sident van den Rijksdag gekozen, hoewel hij de tweecle officieeie taal van het land, het Zweedscli, niet volledig beheerschte .In 1917 werd hyi senator en' chef van het mi nisterie van landbouw. Tusschen 1919 en 1922 was hij verscheidene malen minister van landbouw'. In 1922 vormde hij zelf een kabinet dat tc»t 1924 aan de regeering was en o.a. in den herfst van 1923 de ontbin ding van de communistische partij gelastte. In 1925 vormde Kalho.een tweede kabinet, dat een kort leven beschoren was en reeds in het volgende jaar moest aftreden. Van 1929 tot 1930 en. van 1936 tot 1937 is Kal lio nogmaals minister-president geweest: Sinds 1926 was .hij lid van de directie van de Bank van Finland. Op 15 December 1937 werd hij voor den tijd van zes jaar tot president van de republiek gekozen als opvolger van Per Svind Svinhufvud. Om gezondheidsredenen zag hij zich ge noodzaakt tusschen tijds af te treden. President Kallio zal op staatskaste]} be graven worden. De rouwplechtlgheid wordt waarschijnlijk gehouden a.s. Zondag in de groote kerk te Helsinki. Daama zou dan de teraardebestelling: plaats vinden op het landgoed van president Kallio te Nivala. REDE VAN CHURCHILL. Churchill heeft in het Lagerhuis het woord gevoerd over den oorlogstoestand en daarbij verklaard, dat het-een fout zou zijn te willen aannemen, dat het gevaar reeds voorbij is. De premier noemde de verliezen van de Engelsche koopvaardijvloot op den Atlantischen Oceaan „zeer verontrustend." (D.N.B.) HET TEKORT AAN STEENKOOL. Voor het in Engeland steeds meer op den voorgrond tredende gebrek aan steenkool, vermeldt de „Daily Herald" vier redenen: 1. De -spoorwegen staan onder een on voorzien hevigen druk. .2. De kustvaart, waarmede de steenkool ln groote hoeveelheid vervoerd placht, te worden, is door vijandelijke actie belem- meird. 3. De evacuatie heeft in sommige gebie den de benoodigde hoeveelheid bij spron gen doen toenemen. 4. Door de verplaatsing van industrieën is heit verkeer op sommige spoorwegtrajec ten moeilijk te verwerken. PLUNDERAARS TE LONDEN TERECHTGESTELD.. Uit New-York meldt het Duitsche Nieuws bureau., dat in de Londensche Tower, vol gens berichten uit de Engelsche hoofdstad Dinsdagochtend elf plunderaars terecht zijn gesteld Bij hun arrestatie in een voor stad ten Westen van Londen hadden ze zich tegen de politie verzet. Ze werden door een speciale rechtbank veroordeeld. Het is de eerste- maal, dat in dezen oorlog ln En geland plunderaars ter dood gebracht wor den. ARRESTATIES TE LONDEN. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft Scotland Yard acht verdachte burgers ge arresteerd. Deze gebeurtenis heeft tot vele geruchten aanleiding gegeven, daar het hier vooraanstaande personen uit de En gelsche society betreft. Terwijl anders in zulke gevallen aan de pers bereidwillig in lichtingen worden verstrekt, zoudên de Londensche politie-autoriteiten in dit geval de strikste discretie bewaren. Naar bij geruchte verluidt, wordt het on derzoek geleid door een bekend crimina list van Scotland Yard, hoofdinspecteur Hamilton Greenwood. In dit verband wor den de namen genoemd van een bekenden lord en renstalbezitter, alsmedë van ver scheidene industrieelen uit het gebied van Birmingham. Men neemt algemeen aan, dat de gear resteerden van een defaitistische houding beschuldigd worden. Hun arrestatie onder de merkwaardige bijkomstige omstandig heden zou echter volgens de te Londen heerschende meening niet geschied zijn, als niet in verband daarmede nog andere ern stige feiten aan het licht zouden zijn ge komen. (DN.B.) VROUWEN IN DEN LANDBOUW. Naar Associated Press uit Londen meldt, heeft de Engelsche minister van landbouw, Hudson verklaard, dat 30.000 tot 40.000 vrouwen het volgende jaar in den land bouw moeten gaan werken, wil Engeland zijn landbouwproductie althans nog op dezen stand kunnen handhaven Op het oogenblik werken er slechts 9.000 vrouwen op het platteland. (D.N.B.) IERSCHE HAVENS ONDER MILITAIRE CONTROLE. Reuter meldt uit Dublin, dat krachtens een verordening van den minister van de fensie van Eire de havens Galway en Sligo aan de Westkust van Ierland onder mili taire controle geplaatst worden. STAKINGEN IN MUNITIEFABRIEKEN. De Engelsche minister van arbeid, Bevin, heeft naar uit Londen gemeld wordt in het Lagerhuis verklaard, dat er den laatsten tijd in verscheidene munitiefabrie ken stakingen zijn uitgebroken. (D.N.B.) Door onvoorzichtig om te gaan met uitgeworpen drijvende of aangespoelde sclieipe n.ijnen U .ercperring'en zijn in den laatsten tijd verschillende soldaten en burgers gedood. Derhalve wordt er voor gewaarschuwd een in zee. rivier of kanaal drijvend onschuldig lijkend voorwerp, dat er als een mijn of boei uitziet, aan te raken, op te nemen of te naderen. Reeds bij het naderen kan een explosie volgen. Het onschadelijk maken van deze voorwerpen moet door de daartoe be voegde instanties geschieden. Op de navolgende punten moet gelet worden: 1. Het vinden van drijvénde of aangspoelde mijnen, boeien of verdacht uit ziende voorwerpen moet onmiddellijk met nauwkeurige opgave van vindplaats aan de dichtst bijzijnde Duitsche militaire instantie, politie of burgerlijke autori teit worden medegedeeld. Hetzelfde geldt voor het zien van mijnen of op boeien lijkende voorwerpen in zee, rivier, kanalen of op het land terecht gekomen voorwerpen. 2. Men vermij de in ieder geval het aanraken of naderen van deze voorwerpen, zoolang niet is vastgesteld, dat deze volkomen onschadelijk zijn. 3. Men zorge dat tot de komst van politie of desbetreffende instanties voor af zetting rond om deze voorwerpen op een afstand van 1 K.M. door in den omtrek wonende personen- wordt .-gezorgd. Drie dooden en negen emstig gewonden. SPOORWEGBOOMEN WAREN NIET GESLOTEN. Het A.N.P. meldt uit Heerlen: Doordat de spoorboomen niet gesloten waren, is vanochtend een autobus met mijn werkers door den trein gegrepen, waardoor drie menschen werden gedood en negen ernstig gewond. Omstreeks vijf unr reden drie autobussen met mijnwerkers van Bocholts naar de mijn onder Bocholtserheide. De bussen moesten den spoorwegovergang passeeren. De hoo rnen waren niet gesloten. De eerste bns was den overweg reeds voorbij, toen men een geweldigen klap hoorde. Het bleek, dat de tweede wagen door een trein, welke in de richting Aken reed, was gegrepen. De gevolgen waren verschikkelijk: drie mijnwerkers waren op slag gedood en negen ernstig gewond. Geestelijke en geneeskun dige hulp was spoedig ter plaatse. De lijken zijn naar het klooster in Bocholts vervoerd, terwijl de gewonden naar het ziekenhuis In Heerlen zijn overgebracht. De gedoode mijnwerkers zijn de 64-jarige H. Meisters, geboren te Maastricht, de 31- jarige J. Meesters en de 39-jarige J. H. Dumoit. Zij woonden in Bocholts. DE OORLOGSLASTEN. Voor de K. v. K. te Montevideo heeft de economische adviseur van de thans ln Uru guay vertoevende Engelsche missie onder leiding van lord Willingdon, Henry Brand, een rede gehouden, waarin hij de redenen noemde, die Engeland ertoe gebracht heb ben zijn aankoopen in Zuld-Amerika te beperken. De oorlog, zoo betoogde hij, eischt van het Engelsche volk geweldige In spanningen. Zelfs den leden van de missie Willingdon zal het moeilijk vallen, na twee maanden afwezigheid uit Engeland, zich weer te verplaatsen ln die gespannen, on aangename atmosfeer. Hoewel Engeland de hulp geniet van de dominions, de Vereenig- de Staten en Griekenland, heeft het eiland toch den voornaamsten last van den oorlog te dragen. De eerste taak van de Engelsche regeering ls, zoo vervolgde Brand, den mi nimalen levensstandaard en het moreel in Engeland te handhaven. De overige energie wordt besteed aan het streven naar de overwinning, waarvor een groot leger in het moederland, voorts een leger ln het midden-oosten en een groote vloot moeten worden onderhouden. Deze Inspanning weet Engeland zich te getroosten onder de onophoudelijke aanvallen van een machti gen vijand, die vliegvelden bezit op slechts vier minuten vliegen afstands van Enge land en practisch over de geheele wapen industrie van Europa beschikt. Bovendien moet Engeland, ln tegenstelling tot Dultschland, alles van overzee aanvoeren, waarbij veel scheepsruimte noodig is. Daar geen enkel neutraal land schepen naar de Engelsche wateren stuurt, blijft deze taak alleen voor Engeland voorbehouden. Elk be schikbaar schip wordt voor militaire doel einden en het vervoer van munitie gebruikt en pas op de tweede plaats komen de be hoeften van de burgerbevolking. Ik verzoek u derhalve begrip te hebben voor de nood zakelijkheid, waarin Engeland verkeert, zijn buitenlandsche aankoopen tot 't aller noodzakelijkste te beperken. De Engelsche regeering wil alle mogelijke stappen onder nemen om den op Engeland drukkenden oorlogslast te verlichten, maar wanneer de oorlog langer duurt, zou het wel kunnen gebeuren, dat zoowel de economische posi tie van Engeland als die van de Zuld-Ame- rlkaansche landen ernstiger dan tot dusver den Invloed daarvan ondervindt. Overigens gaf Brand toe, dat de landen van het Brit- sche rijk vurig naar den vrede verlangen. (D.N.B.) DE STEUN AAN ENGELAND De New York Times zegt in een bericht uit Washington, dat Roosevelt den Engel- schen heeft aangeraden nieuwe bewape ningsopdrachten ten bedrage van ongeveer drie milliard dollar te plaatsen zonder zich te bekommeren om de leverantiemogelijk heid der Vereenigde Staten of de betaling. Deze raad zou den Engelschen vertegen woordigers, bij wie zich onderstaatssecre- ris van het Engelsche ministerie van finan ciën Philips bevindt, gegeven zijn, toen ver zekerd werd, dat Engeland alleen nog be wapeningsopdrachten kan geven, indien het zeker ls, dat de Vereenigde Staten financieel helpen. De Amerlkaansche minister van Finan ciën, Morgenthau, heeft medegedeeld, dat de Engelsche regeering gemachtigd is, on middellijk onderhandelingen te beginnen over nieuwe contracten voor de levering van oorlogsmateriaal tot een waarde van ver scheiden mllliarden dollar, maar de con tracten niet te onderteekenen. "oordat het Congres over het voorstel van P.oosevelt om oorlogsmateriaal aan Engeland te lee- nen, heeft beslist. Roosevelt heeft Morgenthau opgedragen, dit aan de Britsche inkoopoommlssie mede te deelen. De eerste contracten van het IN LEIDEN EN DELFT. Van bevoegde zijde wordt het volgende gemeld: In de beide universiteitssteden Leiden en Delft zijn door de Duitsche veiligheidspolitie eenige studentencorporaties ont bonden en haar gebouwen ge sloten. Deze maatregel hangt samen met de relletjes en sta kingen der studenten, die de sluiting van de universiteit en de hoogeschool in het belang van de veiligheid en de orde noodzakelijk maakten. Eenige studenten en een hoog leeraar moesten in arrest wor den gesteld. Het opperbevel van het Zwitsersche leger deelt mede: De generaal heeft bepaald, dat het gebied van het Zwitsersche bondgenoot schap in den nacht van 24 op 24 Decem ber 1940 niet verduisterd zal worden, in de hoop, dat ons luchtruim in den Kerstnacht niet geschonden zal worden. De verduistering zal volgens de voor schriften op 25 December 1940 weer be ginnen. nieuwe programma zullen betrekking heb ben op 60 koopvaardijschepen, die de Engel schen nog contant zullen betalen, zonder te wachten op aanneming van het voorstel van Roosevelt. Morgenthau toonde den verslag gevers een bundel dichtbeschreven docu menten met de verklaring: „Dit ls de door de Engelschen Ingediende lijst van hun militaire behoeften". (D.NB.) AMERIKAANSCHE TROEPEN IN NEW-FOÜNDLAND. Het Amerikaansche ministerie van oorlog maakt bekend, dat New-Poundland als eerste der door Engeland aan de Ver. Staten afgestane steunpunten, Amerikaansche troepen zal krijgen. Het eerste troepen transport zal begin Januari New-York ver laten. (D.N.B.). van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op te middernacht precies en gaat onder te 12.50 uur d.a.v. Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland De loonbelasting toegelicht (3e Blad). Aflevering van gevogelte voor Kerstmis toe gestaan (Binnenland, 3e Blad). Het Nederlandsche tankschip „Pendrecht" getorpedeerd (Binnenland, 3e Blad). Buitenland Ryti tot president van Finland gekozen. Oud-president Kallio overleden (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN» EERSTE BLAD,

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1