LEID5CH DAGBLAD - Derde BEsd Vrijdag 20 December 1940 Vragen over de loonbelasting Door deskundigen beantwoord Ruwe handen RECHTZAKEN Beleediging van Führer en weermacht Een onechte Manet en het oordeel van critici Voor „kleine zelfstandigen" blijft de geldende belasting nog van kracht GEMENGD NIEUWS De onbewaakte overweg Dagbladreclame is niet te vervangen ZITTING VAN HET LANDSGERECHT. Het landsgerecht heeft in de hoofdstad in een der zalen van het paleis van justitie zit ting gehouden. De eerste verdachte, die zich te verant woorden had, was een 62-jarige Amster- damsche slager, die zich in de cantine van het abattoir beleedigend over den Führer zou hebben uitgelaten. De man ontkende het hem ten laste ge legde. Twee getuigen hadden echter de be leediging gehoord. „Met een ervan heb ik ruzie gehad", beweerde verdachte, en de tweede getuige staat weer onder invloed van den eersten, meende hij. De eerste getuige wist zich van een ruzie met verdachte niets te herinneren. Hij had de ten laste gelegde woorden, die verdachte in de cantine gesproken had, duidelijk ge hoord. De tweede getuige had soortgelijke, echter minder lage woorden gehoord. Eenige getuigen a decharge legden ver klaringen af over de verhouding tusschen verdachte en de beide getuigen a charge. De Staatsanwalt achtte bewezen, dat de verdachte zich beleedigend en schimpend over den Führer had uitgelaten. Een stren ge straf is hier op haar plaats temeer, daar het hier beleediging van den Führer be treft. die een bijzondere bescherming ver dient om zijn groote verdiensten voor het Duitsche volk. Spr. eischte een jaar gevan genisstraf met aftrek van een deel van den tijd, in voorarrest doorgebracht. Als verdediger trad mr. H. van Krimpen op. Hij was van oordeel, dat het bewijs niet geleverd was en drong aan op vrijspraak. Het vonnis, dat de rechter onmiddellijk wees luidde: tien maanden gevangenisstraf met aftrek van 2 maanden voorarrest. Het vonnis was uitvoerig gemotiveerd. De tweede verdachte, een bakkersknecht, had in een café gezegd, dat de bommen, die in Augustus op Amsterdam vielen, Duitsche bommen waren. De man had er spijt van, dit dwaze en voor het Duitsche leger belee- digende gerucht te hebben verspreid. Hij was zenuwachtig en opgewonden geweest en begreep nu zelf niet, hoe hij zoo dwaas had kunnen zijn. Door de volledige bekentenis kon van het hooren der getuigen worden afgezien. De Staatsanwalt zeide in zijn requisitoir, dat deze onware, gevaarlijke geruchten, die door Engeland verspreid worden om de Ne- derlandsche bevolking tegen Duitschland op te zetten, met kracht moeten worden be streden. Rekening hield spr. met verdach- te's ruiterlijke bekentenis, zijn berouw en het groote gezin, waarvoor hij zorgt. Hij vorderde drie maanden en 14 dagen gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De rechter wees conform dezen eisch vonnis, zoodat verd. onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. Verdachte was n.l. In Augus tus gearresteerd. EEN ONGEWONE ZAAK VOOR DE HAAGSCHE RECHTBANK. De Haagsche rechtbank kreeg gisteren een eigenaardige zaak te behandelen. In den afgeloopen zomer stond in den kunst handel van den heer B. aan het Noord- einde te Den Haag een schilderij ten ver koop voor den prijs van f. 3.000.het schilderij droeg den naam van den Fran- schen kunstschilder Edouard Manet. Toen dezen zomer een Haagsche schilde res het doek bij den kunsthandel herkende als het werk van een overigens onbekende kunstvriendin, mej. F. H., die enkele jaren geleden naar Indië was vertrokken, heeft de kunsthandelaar zich gehaast, het sig natuur van het schilderij te verwijderen en het toen in zijn huiskamer, curiositeit-s- halve, opgehangen. Inmiddels was echter de politie in de zaak betrokken. Deze kwam tot de ontdekking, dat de kunsthandelaar het werk met lijst (d.w.z. een andere en minder kostbare lijst dan er heden om zat) voor den zeer civielen prijs van f. 15.had gekocht van twee jongelieden, die den cri tici een poets hadden willen bakken. Beide jongelui, een kunstschilder en een mede werker van een te goeder naam en faam bekend staand schilderijenrestaurateur, kregen het schilderij toevallig ln hun be zit. Deze jongelui nu hadden tot elkaar ge zegd: Wedden, dat er kunstcritici zijn, die het voor een echten Manet houden, als wij diens naam erop zetten? En een hunner, die relaties had met den kunsthandelaar aan het Noordeinde had dezen verteld, dat hij het als cadeau had ontvangen en hij had hem ertoe weten te brengen, het voor de reeds genoemde f. 15.die het hun aan inkoop en transport ook zoo ongeveer had gekost, van hen over te nemen en het in de „tentoonstelling" te plaatsen. Maar de kunsthandelaar vond aan vankelijk, toen hij het schilderij in zijn bezit had, het toch niet zoo onmoge lijk, dat het wel eens een echte Manet zou kunnen zijn en hij vroeg het oor deel van diverse halve en heele kunst kenners erover. De eene zei: „Ben je gek", de andere: „Dat moet een schil derij van Manet zijn". Tusschen deze uitersten schommelden de oordeelvellingen der overigen. Toen echter achteraf de definitieve ontgoocheling kwam was het met de glorie van dit schilderij gedaan. Thans stond de jongeman, die de handteekening had geplaatst, terecht, ter wijl zijn medewerker in deze zaak als ge tuige optrad. De officier van justitie, mr. Zaayer, gaf onmiddellijk toe, dat men hier met een klucht te doen had wan de zijde van ver dachte en diens kameraad. Doch ook een klucht kan te ver gaan. Een „vervalsching" durfde spreker het geval niet noemen. Gezien echter het lichtelijk speculatieve element in deze zaak vroeg spreker een geldboete welke iets hooger is dan de prijs, dien verdachte voor het schilderij had ont vangen. De boete luidde n.l. f. 15. Het schilderij zou aan den kunsthande laar worden teruggeven. -0— 4868 (Ingez. Meet.) Hefc 'oordeel van de rechtbank over deze merkwaardige zaak zal op 2 Januari wor den bekend gemaakt. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De verloving was af. De verloving van een jongeman uit Was senaar was af. Dat verdroot de mannelijke pairtij in deze, en hij ondernam diverse po- gingen om verzoend te raken: het was te- 'vergeefsch. Daarop veranderde de liefde in haat en eerst trok hij een zusje van zijn vroegere liefde van de fiets, en mishandelde haar. Later zag hij N. met een ander zusje, en daarin vond hij aanleiding om N. te mishan delen. Het resultaat er van was dat hij nu terecht moest staan. De diverse zusters van de vroegere verloofde en het mishandelde jongmensoh werden als getuigen gehoord, en daarna vorderde de Officier een maand gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde tot f. 25. boete subs. 25 dagen hechtenis en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van driejaar. Een rare schutter! M. F. B. uit Leiden had een rare streek uitgehaald. Hij was met D. H. eveneens uit Leiden in Wassenaar geweest, waar H. uit een auto een paar handschoenen had ge stolen, die B. later gekregen had. Maar toen de politie B. aanhield omdat hij zonder ver gunning ventte, vertelde B. de handschoe nen te hebben gestolen, zoodat hij terecht moest staan en tot drie maanden gevange nisstraf werd veroordeeld. Toen de uitnöo- dlging kwam om de drie maanden te gaan zitten, berichtte hij aan den officier dat D. H. de handschoenen had gestolen. Het gevolg was, dat nu B. in de verdachtenbank stond, en bekende. De officier vorderde nu tegen H. drie maanden gevangenisstraf, aangezien diens strafblad niet geheel blanco meer is. De politierechter veroordeelde conform den eisch. HAAGSCHE RECHTBANK. Dood door schuld. Op den rijksweg onder Wassenaar had o p 26 April de 26-jarige chauffeur A. S. uit Harderwijk zijn zware vrachtauto met oplegger dwars over den weg geplaatst, toen hij bezig was het voertuig te keeren. Op dat moment naderde een personenauto, bestuurd door H. v. d. Laar uit Rijsoord. Er vond een hevige botsing plaats, tenge volge waarvan de bestuurder van den per sonenauto werd gedood, terwijl een passa gier werd gewond. Terzake veroorzaken van dood door schuld heeft de chauffeur terecht gestaan. De of ficier vorderde een maand gevangenisstraf. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachte veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf. De dure bretels. Op de Leidsche veemarkt had een koop man uit Amsterdam bretels laten verkoo- pen, die te hoog in prijs waren. Als gevolg hiervan overtrad hij de bepalingen van de Prijsopdrijvingswet. Verdachte ontkende het feit en betoogde dat de prijs inderdaad belangrijk was gestegen. Er waren echter rapporten die dit tegen spraken, zoodat de officier wel het bewijs geleverd achtte, doch om een juridische fout in de dagvaarding, vorderde spr. vrij spraak. De rechtbank heeft verdachte vrijge sproken. Benzine zonder bon. De houder van een benzinepomp te Was senaar had benzine afgeleverd zonder daar voor bonnen te ontvangen. Voor dat feit had hij terecht gestaan, doch de verdachte betoogde dat hij geen benzine had verkocht hij had die geleend aan een collega. Later had hij die terug gekregen. De officier wees erop dat de verdachte in elk geval niet de formaliteiten in acht had genomen en vorderde een geldboete van f.30.— subs. 30 dagen hechtenis. TWEE DOODEN TE BERKHOUT (N.H.) Giseermiddag omstreeks twee uur is op den onbewaakten overweg aan de Hulk, onder de gemeente Berkhout een ernstig ongeluk gebeurd, dat twee slachtoffers heeft geëischt. De personentrein van Amsterdam naar Enkhuizen- - passeerde omstreeks twee uur dezen overweg. Op hetzelfde oogenblik wil de een lichte personenauto, eveneens uit de richting Amsterdam komend, den over weg kruisen. Er ontstond een botsing, waarvan de gevolgen vreeselijk waren. Het lichte wagen to e werd 500 meter door de lo comotief meegesleurd. De twee inzittenden waren op slag dood Op geruimen afstand voorbij den over weg kwam de trein tot stilstand. Na kor ten tijd, kon hij zijn reis voortzetten. De lijken van de beide slachtoffers, die uit Amsterdam afkomstig zijn, waren to taal verminkt. Bestuurder was de 55-jarige aannemer L. v. d. Vliet, terwijl naast hem de 55-jarige J. M. Kelder had plaats geno men. RIJKE VONDST IN WOONWAGEN. 30.000 klosjes garen en 500 paar kousen. De politie te Heerlenheide heeft in het woonwagenkamp bij den woonwagenbewo ner K. 30.000 klosjes garen en ruim 500 paar'zijden dameskousen in beslag geno men. K., die blijkbaar relaties onderhield met eenige collega's in Den Bosch, had op de markt te Eindhoven van zekeren B. en S. een groote partij textielgoederen ge kocht. De afzet dezer producten geschiedde bij particulieren, met een zoet winstje en zonder textielpunten. De politie deed op het juiste moment een inval in den woonwagen. Zóó groot was de hoeveelheid in beslag ge nomen goederen, dat voor het vervoer naar het politiebureau een vrachtauto moest worden gerequireerd. Verder kwam nog aan het licht, dat de beide Bosschenaren de goederen betrokken hadden van J. te Tilburg, die echter reeds voor den oorlog een grooten voorraad op bona fide wijze van een fabriek had be trekken. Ilij heeft dezen daarna, zonder de vereischte vergunning, aan de opkoopers in Den Bosch verkocht. Ook tegen J. is pro ces-verbaal opgemaakt, evenals tegen de beide Bosschenaren. K. verdacht een medekampbewoner, ze keren R., verraad te hebben gepleegd. Met een paar familieleden trok hij, gewapend met ijzeren staven en knuppels, naar den wagen van R. Aldra was daar een groote vechtpartij gaande, met het gevolg, dat R. en zijn familie flink werden toegetakeld en de vlucht moesten nemen. Alles in den woonwagen werd kort en klein geslagen. Opnieuw werd K. daarop door de politie ge arresteerd om op het bureau tot kalmte te komen. Nu kreeg hij bovendien een proces verbaal wegens mishandeling. (Tel.) MAN VAN 66 JAAR VERMIST. De burgemeester van Ouder-Amstel ver zoekt opsporing van Arie Verwierd, gebo ren te Ouder-Amstel, op 13 September 1874, beroep metselaar en aannemer, wonende aan de Brugstraat 4, te Ouderkerk aan den Amstel, die sedert den avond van 25 No vember wordt vermist. Omstreeks kwart voor elf op dien datum is hij nog gezien. Het signalement -luidt: 1.70 meter lang, rond, blozend gelaat, geen knevel, blond haar, gekleed in lange blauwe regenjas, grijs costuum, zwarte lage schoenen en pet. Eenige deskundigen van het departe ment van financiën hebben in een perscon ferentie geantwoord op hun door journa listen gestelde vragen. Van de tallooze detailpunten, welke ter I sprake kwamen, vermelden wij de voor- naamste. In de eerste plaats dan moet worden op- gemerkt, dat de loonbelasting niet een op zichzelf staande belasting is, doch maar een deel vormt van de nieuwe inkomsten belasting, waarvan zij slechts een speciale vorm van heffing is. De werkgever is het, die de belasting van zijn werknemers int en aan den ontvanger afdraagt. De werkge- vers, dat zijn alien, die aan een werknemer 1 loon verschuldigd zijn, zullen vanwege het dep. van financiën een handleiding ont- vangen, waarin hun verplichtingen staan beschreven. Wanneer wij nu overgaan tot de afzon- derlijke vragen, dan vermelden wij eerst de vraag hoe het loon in natura wordt be handeld, zooals kost en inwoning. Hierom- trent bevat de buitengewone staatscourant van 14 dezer een regeling, welke de gelds waarde bepaalt van de inkomsten in natu- ra. Wij ontleenen daaraan, dat voor kost jen inwoning voor werknemers, die een j geldloon van f. 100 per maand of minder j ontvangen, op 25 gulden per maand wordt berekend en voor werknemers, die meer verdienen op f. 50 per maand. De resp. ge tallen voor een warmen maaltijd zijn f. 12 en f. 24, voor een koffiemaaltijd f. 6 en f. 12.—. Wat geschiedt er met het loon van dienstmeisjes bijv. dat aan de ouders wordt afgedragen? Deze vraag keert voor verschillende ca tegorieën terug. Er kan op worden geant woord, dat de werknemer, indien hij van zijn loon een gedeelte voor buitengewone lasten, zooals in het onderhoud van behoef tige familieleden, moet afdragen, het recht heeft van den werkgever de loonbelasting- kaart op te vragen en den inspecteur der directe belastingen te verzoeken erop aan te teekenen hoeveel het belastingvrije be drag bedraagt. De inspecteur zal een der gelijke aanteekening slechts kunnen doen voor bedragen, welke meer dan 10% van het loon beloopen. Zoolang de aanteekening niet is ver richt moet voorloopig de loonbelasting ten volle worden betaald. Indien de vertraging in het aanbrengen der aanteekening ech ter niette wijten is aan den belastingplich tige zal waarschijnlijk wel terugbetaling van het te veel betaalde mogelijk zijn. Wordt kindertoeslag bij het loon gere kend? Ja. Kindertoeslag is een deel van het loon. De kindertoeslag van ambtenaren is ook steeds als zoodanig mede belast. Hoe kan men de ontheffing wegens dub bele belasting in het in 1941 vallende ge deelte van het loopende belastingjaar aan vragen? De werknemersverklaringen, welke door de werkgevers aan de werknemers zul len worden voorgelegd, zijn zoo ingericht, dat men daarop de gedeeltelijke ontheffing (indien de inkomsten alleen uit loon be staan is dit een ontheffing voor 1/3) kan aanvragen. Wordt rekening gehouden met de moei lijkheid, dat de termijnen van het loopende belastingjaar gedeeltelijk samenvallen met die van het volgende? m. a. w., denkt de fiscus eraan, dat voor velen op 31 Decem ber pas de eerste termijn vervalt van de loopende inkomstenbelasting? De fiscus denkt er wel aan, doch heeft de zaak nog in studie. Misschien wordt het aantal ter mijnen wel verlengd. Kan men bij de termijnbetaling voor het loopende belastingjaar reeds van eiken ter mijn een derde aftrekkende, vooruitloopende op de aan te vragen ontheffing? Neen, dat kan niet. Men moet wachten tot de onthef fing verkregen is. Zal er tijd heengaan met de behandeling van deze aanvragen voor ontheffing? Allicht wel. Hoe gaat het met de kleine zelfstan digen? Voor het belastingjaar 1940-1941 blijft de geldende inkomstenbelasting voor hen van kracht. Voor het nieuwe jaar komt er een geheel nieuwe regeling. Er is immers een geheel nieuwe inkom- stcnbelastingwet op komst. Deze zal er spoedig zijn. Men moet afwachten. Hoe gaat het met de werknemers, wier werkgevers in het buitenland of in Indië vertoeven? Zij vallen niet onder de loonbe lasting, maar onder de inkomstenbelasting. Zijn de verwervingskosten, welke men tot een bedrag van f. 100.mag aftrekken, reeds in de loontabel verwerkt? Ja. Wie dus f. 3.000.verdient moet in de tabel kijken achter de klasse f.3000.en niet achter f.2900.De zaak is zoo, dat voor de in komstenbelasting de overeenkomstige be dragen dus hooger zijn, en bij de samen stelling der tabel alles een regel is opge schoven. Hoe zit het met de dubbele belasting? Ar tikel 99 der inkomstenbelasting vindt toe passing. Indische staatspensioenen zijn daarom niet aan loonbelasting onderworpen Hoe gaat het als er meerdere werkgevers zijn? Dan mag iedere werkgever slechts in houden op het loon, wat hij zelf betaalt. Is er verandering gekomen in de be handeling van de verplichte bijdrage voor pensioenregeling? Neen, zij kunnen dus worden afge trokken. Zij hebben niets te maken met de f. 100 verwervingskosten. Is wachtgeld loon? Ja. Hoe wordt de week behandeld van 29 Dec. tot 4 Jan.? Op weekloon wordt van deze heele week belasting geheven. Moet het nominale bedrag van het loo pende belastingjaar geheel worden be taald indien de ontheffing nog niet is ver leend? Zoolang men niets hoort da. De fiscus hoopt echter tijdig met een voorziening ge reed te zijn. Men hoopt de regeling zoo te maken, dat het af te trekken gedeelte niet betaald be hoeft te worden. Wanlneer een echtpaar in dienst is, wor den dan beiden als gehuwd beschouwd en krijgen zij beiden kinderaftrek? Ja, maar de fiscus zal hen wel vinden in de inkomstenbelasing. Mogen levensverzekeringspremiën wor den afgetrokken? Neen. Ook niet premiën voor begrafenis fondsen en ziektefondsen. Deze vallen ech ter wel voor velen onder het begrip ver wervingskosten. Zijn de premies voor de ziektewet aan de loonbelasting onderworpen? Het bedrag van de premie ingevolge de ziektewet, dat op het loon van den werk nemer wordt verhaald, geldt niet als loon. De werknemer kan dus uitgaan van de loonklasse, in welke hij valt na aftrek, van deze ziektepremie. DE WINSTBELASTING GELDT VAN 24 DECEMBER AF. Nog eenige vragen over de winstbelas ting: Wanneer iemand een huis gekocht heeft voor f. 48000 en de schattingswaarde was op 9 Mei f. 40000 en hij verkoopt het voor f. 45000, rekent de fiscus dit dan als f. 50C0 winst of als f3000 verlies? Als drieduizend gulden verlies. Immers men is gerechtigd den aanschaffingsprijs in de plaats te stellen voor de taxatie waarde. Welke datum geldt voor de waarde vermeerderingsbelasting? 24 December. Indien dan het goed overgedragen en geregistreerd is, dan valt men er nog buiten. Vallen de opcenten van de winstbe lasting onder het begrip winst? Neen. Evenals de hoofdsom zelf wor den ze niet tot de winst gerekend. 4866 -60ct. Bij Apotlwn Drogisten (Ingez. Med.) DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Bij Rheden is de 19-jarige landbouwer J. A. R., wonende in den Fratenvaard bij het schaatsenrijden op ondergeloopen land te water geraakt en verdronken. DOODELIJK ONGEVAL TENGEVOLGE VAN DE GLADHEID. Op den Oldenzaalscheweg bij Enschedé is de 75-jarige H. Lindeboom uit Losser door de gladheid van den weg met zijn rij wiel komen te vallen. Hij werd door een hem achteroprijdenden vrachtauto aangere den en een eindweegs meegesleurd. Met een bekkenbreuk werd de oude man in het R.K. ziekenhuis opgenomen, waar hij aan de gevolgen ls overleden. EEN MOEDIGE REDSTER. Eergisteravond om 11 uur is een tot nu toe onbekend gebleven 60-jarige dame ln het water van de Dunne Bierkade te Den Haag geraakt. Een 22-jarige jongedame, mej. v. d. Spek, in de nabijheid wonende, snelde op het hulpgeroep toe èn sprong te water, nadat zij een touw om haar middel had vastge bonden, dat door voorbijgangers werd vast gehouden. De moedige redster wist de drenkelinge te bereiken en op het droge te brengen. In bewusteloozen toestand werd zij over gebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar ze echter weldra overleed. SCHEEPJE IN DE DELFTSCHE SCHIE GEZONKEN. Gistermiddag ongeveer drie uur lag aan de losplaats, ter hoogte van den Hofweg aan de Deltfsche Schie te Rotterdam een groot schip waaruit men boonenstaken iostè in het scheepje van schipper K. van Klaveren uit Berkel en Rodenrijs. Niette genstaande de roode vlag woei, ten teeken dat andere schepen de machines moesten afzetten en drijvend passeeren, voer de ..Madjoe" van schipper C. Lam met volle kracht voorbij tengevolge waarvan het vaartuig van schipper Van K. werd mee gezogen en zonk. Heden zal men trachten het scheepje te lichten. 2—3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10