LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 19 December 1940 GEMENGD NIEUWS Bredasche winkelier te Rotterdam vermoord Auto in de Vecht gereden Bende rijwieldieven in arrest Een vliegend tapijt Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen Uit de Omstreken Bij Burgemeester Gouverneur's afscheid Zijn lijk is gevonden. EEN VERDACHTE GEARRESTEERD. Na een nauwgezet onderzoek, dat weken duurde, is de Rotterdamsche politie er in geslaagd opheldering te brengen in de ge heimzinnige verdwijning van den 47-jari- gen eigenaar van een kleedingmagazijn te Breda, den heer P. B. G. van Aart. Deze winkelier kreeg op 9 November j.l. bezoek van den heer Van der B. uit Bussum, eige naar van een kleedingmagazijn in onge regeld goed. Deze zeide, buiten de distribu tie om een partij wollen jumpers te kun nen leveren, via twee relaties van hem ln Den Haag. Den volgenden dag reisde de heer Van Aart met Van der B. reeds naar Den Haag. Hij nam een dagretour en had kennelijk de bedoeling dienzelfden dag nog naar Breda terug te keeren. Hij is echter hier niet teruggekeerd. Onmiddellijk na zijn vermissing kwamen de politieapparaten te Breda, Den Haag en Rotterdam in werking. Men vermoedde, dat Van Aart in handen was gevallen van lie den, die het op zijn geld gemunt hadden. De heer Van Aart had n.l. een bedrag van f. 1000 In portefeuille. Thans is het ontzielde lichaam van den winkelier gevonden in een woning in het Westelijk stadsdeel van Rotter dam, waar het zeer goed verborgen was in een kelderverdieping. Het ver moeden, dat de heer Van Aart ver moord is, bleek waarheid te zijn. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang, zoodat nadere mededeelingen thans niet kunnen worden gedaan. Volgens de „Tel." is de politie kort voor de vondst overgegaan tot de arrestatie van zekeren S., die spoedig een volledige be kentenis heeft afgelegd en de politie heeft aangewezen waar hij het lijk had verbor gen, n.l. onder den grond in zijn woning aan de Franschelaan. Dit succes is voor het belangrijkste deel te danken aan het werk van den Amster- damschen politie-inspecteur Moll en de rechercheurs Rieuwerts en v. d. Kolk, die reeds esaige weken bezig zijn geweest met de opsporing van den vermisten man en dezer dagen, na hun uitgebreid onderzoek, de Rotterdamsche politie konden advisee- ren S. aan te houden, aangezien men de overtuiging had, dat deze meer van de verdwijning van den Bredanaar moest weten. Dit advies van de Amsterdamsche re cherche heeft .de Rotterdamsche politie, die dikwijls nauw samenwerkt met Am sterdam, opgevolgd, met het gevolg, dat de raadselachtige verdwijning van Van Aart opgehelderd kon worden. Het is waarschijnlijk, dat de gearresteer de S. dezen moord niet alleen heeft be dreven, doch helpers heeft gehad, naar wie men thans nog zoekt. CHAUFFEUR SLAAGDE ER NIET IN INZITTENDE TE REDDEN. Gisterochtend om tien uur is op den rijksstraatweg onder de gemeente Bren - kelen een ernstig ongeluk gebeurd. Op dien tijd naderde er uit de richting Am sterdam een personenauto. Vermoede lijk door te groote snelheid en door de gladheid van het wegdek, slipte de auto in de bocht, vlak voor het kasteel Nijen- rode. De wagen geraakte hierbij te water, waardoor een van de beide inzit tenden, de 53-jarige C. J. van den Berg uit Amsterdam, is verdronken. De chauffeur zag kans om nog uit den wagen te springen en zwemmende den kant te bereiken. Qp den wal 'trok de chauffeur zijin boven- jas en andere Meedingstuken uit, waarna ■hij zich opnieuw te water begaf om te trachten den heer Van den Berg te redden. ■Hüj wist door het portierraam, dat hij open had gedraaid! alvorens uit den wagen te -kunnen ontsnappen, zijn passagier te grijpen, dooh uitgeput door de koude van het water en de vermoeienis moest hij hem weer loslaten. Inmiddels hadden personen, die aan de overzijde van de Vecht de auto op het •gladde wegdek hadden zien slippen en te water gaan, eenige roeibootjes losgemaakt en daarmede roeiden zaj naar de plaats des onheilE. Qndertussohen passeerde toevallig een kraamwagen, welke werd] aangehouden om daarmee te trachten, den wagen op den kant te brengen. Er ging toch nog een kwartier mee heen, zoodat dokter Adels, die ijlings was ontboden, slechts den dood kon vaststellen. FELLE BRAND TE AMERSFOORT. Gisteravond omstreeks half zes is in een boekbinderij op den Weverssingel te Amers foort een felle brand uitgebroken. Toen de brandweer met al haar materiaal w.o. twee motOTspuiten arriveerde, sloegen de vlam men reeds hoog uit het dak. Aanvankelijk stuitte de brandweer bij het blusschen op groote moeilijkheden, daar de vuurhaard wegens de dichte bebouwing zeer moeilijk te bereiken was. Zeven stralen werden op de vuurzee gericht, hetgeen het pleit spoe dig in het voordeel van de brandweer be slechtte. Na een uur was men den brand meester en kon met de nablussching een aanvang worden gemaakt. De schade is aanzienlijk, want de geheele bovenverdieping brandde uit, terwijl het benedenstuk zooveel waterschade kreeg, dat het pand als verloren moet worden be schouwd. Ook de belendende perceelen ble ven niet gespaard, al betreft het hier öechts waterschade. VERMIST ZADEL BRACHT DE ZAAK AAN HET LICHT. Begin November van dit jaar kwam de heer B. V. wonende aan den Hofdijk te Rot terdam op het hoofdbureau van politie aan gifte doen van diefstal van zijn rijwiel. Het zadel van deze fiets vertoonde bijzondere kenteekenen, welke V. aan de recherche opgaf. Gewapend met deze wetenschap kon een agent van politie al spoedig op de weekmarkt op het Noordplein een rijwiel zadel in beslag nemen, dat vermoedelijk van dezen diefstal afkomstig was. V. werd van deze in beslagneming op de hoogte ge steld en herkende het zadel als het zijne. Het onderzoek in deze zaak werd voortge zet. Het zadel werd in beslag genomen bij den 40-jarigen opkooper G. D. J. F. Z. Deze beweerde aanvankelijk halsstarrig, dat de agent zich vergiste en het bewuste zadel niet bij hem had gevonden. Zijn boeken werden aan een nauwgezet onderzoek on derworpen. In het opkoopersregister vond men om te beginnen geen aanteekening van den inkoop van het zadel. Wel bleek Z. verscheidene rijwielen te hebben gekocht en weer verkocht en tel kens trof de politie daarbij denzelfden naam aan. Enkele verkoopen werden na gegaan en het bleken rijwielen van dief stal afkomstig te zijn. Zoo kwam vast te staan, dat Z. rijwielen kocht van den 20- jarigen monteur J. G. B., die reeds voor andere zaken in het huis ven bewaring zit. Bij een volgend verhoor bekende Z. an dere rijwielen gekocht te hebben van den 20-jarigen J. C. G. en den 20-jarigen bank werker S. H., die beiden zijn opgesloten. Z. plaatste in zijn registers meestal data, die niet overeenkwamen met de werkelijkheid, hetgeen het onderzoek bemoeilijkte. Ook G. en H. bekenden verschillende fietsendief stallen te hebben gepleegd, terwijl voorts nog tot de bende bleken te behooren de 21-jarige 'telegrafist P. van O., de 31-jarige los werkman A. H. R. en de 20-jarige werk- looze P. R. Allen zijn opgesloten. De bende stal hoofdzakelijk tusschen Augustus en November van dit jaar in ver schillende combinaties. Men poetste dan de merken weg, plakte er andere voor in de plaats en soms werd de oude truc, het ver wisselen van onderdeelen, toegepast. Later werd nog een opkooper gevonden, die mede in het complot was, n.l. de 21-jarige E. van B. die verscheidene rijwielen had geheeld. In totaal zijn tot nog toe zes daders en twee helers in deze zaak betrokken, terwijl van de 15 bekende fietsen 11 exemplaren reeds terecht zijn. Men neemt aan, dat er nog meer diefstal len van deze bende aan het licht zullen komen. DOODELIJK ONGEVAL IN STAATSMIJN EMMA. Gisterochtend omstreeks half tien is de 40-jarige seingever J. H. Smeets uit Echt (L.) in de laadplaats op de 410 meter ver dieping van staatsmijn Emma te Heerlen bij het beladen der schachtkooi zoo ernstig tusschen de mijnwagentjes bekneld geraakt dat hij onmiddellijk overleed. Smeets was gehuwd en vader van vier kinderen. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Gisteravond is de 67-jarige J. H. te Gro ningen. door de duisternis misleid, bij de Museumbrug te water geraakt en jammer lijk verdronken. Het lijk is eenige uren later opgehaald. BUITENLANDSCH GEMENGD. KOUDEGOLF IN NOORD-ITALIË. Ook in Noord-Italië en vooral in de dalen van de Alpen heeft men een scherpe daling van de temperatuur geconstateerd. Zoo werd in het Sesia-dal een temperatuur van acht graden onder nul waargenomen. Twee bejaarde mannen heeft men dood aange troffen als gevolg van bevriezing. AUSTRALISCH PASSAGIERSSCHIP IN BRAND. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is aan boord van het -Australische passa giersschip Arundell, dat den dienst tus schen de Australische eilanden onderhoudt, voor de kust van Nieuw Zuid Wales brand uitgebroken. Het vuur nam zulk een om vang aan, dat de passagiers en de beman ning het schip moesten verlaten. Alls U dat had, zou U misschien in staat zijn. al Uw klanten en zakenrelaties op 1 Januari persoonlijk het beste te wenschen. Voor U echter is er een eenvoudiger middel om allen, die U Wilt bereiken, die hand' te drukken, n.l. door het plaatsen van een Naeuwjaarsannonce. - Geef ons nog heden Uw Ndeuiwjaarsadivertentie op in ons blad- van Dinsdag 31 December a.s. U zult tevre den zijn over het resultaat. 4777 De prijs bedraagt voor advertenties van 1 tot en met 5 regels slechts 75 cent. Elke regel meer 15 cent. DOOR KROKODILLEN VERSLONDEN. Naar uit Manilla (Philippijnen) gemeld wordt, zijn 18 Moro's (inlanders), onder wie vrouwen en kinderen, door krokodillen aan stukken gereten, toen hun boot op de rivier Agus omsloeg en de inzittenden in het water vielen, dat krioelde van deze roofdieren. Teekening van Aart van Ew\jk Naar J. J. A. Gouverneur, Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). Is de eerste reddingsvreugde wat voorbij, Zijn de heeren toch niet meer zoo blij: Het blijkt nu echter wel alras 69 Dat 't tweetal héél -dicht bij de Noordpool was! Van de kou zien Prik en Dik al gauw Pimpelpaars, hun neuzen blauw!! DE RAMP TE KARLSKOGA. Groote schade. De ontploffingsramp te Kariskoga heeft in geheel Zweden diepen indruk gemaakt. De omvang van de sohade in dit cen trum der wapenf abrieken van Bofors is nog steeds niet te overzien. Te middernacht was men er in geslaagd den brand.' te localisee- ren. Het vuur woedt echter nog steeds in de ruïnes, waar men niet kan binnendrin gen, omdat voor nieuwe ontploffingen wordt gevreesd. De brandweer houdt zich nog altijd gereed om zoo noodiig in te grijpen. Een nauwkeurig onderzoek naar de oor zaak van de ramp kan nog niet worden in gesteld. Evenmin kan met zekerheid gezegd worden, hoeveel slachtoffers er zijn. Dit is zeer moeilijk na te gaan, doordat bijna 2.000 menschen, die in de omgeving der kruitfabrieken wonen, geëvacueerd zijn of de wijk hebben genomen. Tot dusverre zijn er vijf lijken gevonden en veertig gewon den zijn naar de ziekenhuizen overge bracht. Ooggetuigen meenen gezien te hebben, dat arbeiders uit de brandende fabriek naar het dak waren gevlucht, dat kort daarna in de lucht vloog. Bijzonder tragisch is het lot van den hoofdingenieur Otterdahl, die zich bij de reddingspogingen moedig ge droeg en zoo ernstig aan de oogen gekwetst werd, dat hij waarschijnlijk blind zal blijven. De fabriek, de vroegere NobeMabrieken, behoort tot het concern van Bofors. Op het terrein staan niet minder dan 350 gebou wen. Het concern Bofors omvat wapen fabrieken. kruitfabrieken, hoogovens, staal fabrieken, gieterijen, chemisch technische en verfstoffenfabrieken. EEN NACHT DOOR WOLVEN BELEGERD. Een jong onderofficier uit Jassy (Roeme nië) is in de nabijheid1 van Hanoesj t tijdens een sneeuwstorm door zes wolven aange vallen. H1j wierp den dieren een tasch met etenswaren voor, waardoor hij tijd kon wannen om in een boom te klimmen. Den geheelen nacht moest hij in dezen boom doorbrengen. Pas des ochtends kwam er hulp opdagen. Met knuppels gewapende boeren konden na een langdurig gevecht c&e hongerige wolven verdrijven. GROOTE BRAND IN JOEGOSLAVIË. De stoom meelfabriek Stanisjitsj bij Som ber (Batsjka in Joegoslavië), is door brand verwoest. Door gebrek aan water kan aan blusschen niet gedacht worden, zoodat 30 wagons meel en 5 wagons tarwe alsmede zakken ter waarde van meer dan een half millioen dinar een prooi der vlammen wer den. Een in de nabijheid gelegen electri- sche centrale is eveneens in vlammen op gegaan. De totale schade wordt op meer dan 7 millioen dinar geraamd. 113-JARIGE OVERLEDEN. In de Oostservische stad Knesjewatz is een zekere Dina Milenkowitsj overleden, waarvan kon worden nagegaan, dat hij 113 jaar oud was en derhalve een der oud ste mannen in Joegoslavië. 4524 (Ingez. Med.) SASSENHEIM. ZIJN BETEEKENIS VOOR DE GEMEENTE. Nu a.s. Zaterdag burgemeester Gouver neur van zijn ambt afscheid' neemt en ook onze gemeente verlaat om zich te Soest te vestigen, willen wij trachten een overzicht te geven van datgene, wat tijdens, zijn ambtsvervulling gedurende ruim 20 jaar tot stand gekomen is. Van de groote werken noemen wij het nieuwe gemeentehuis, de Oost-Haven, de zweminrichting, alsmede de uitbreiding der rioleering. Vele wegen zijn voorts aange legd; achter het park Rusthoff en de Kerk- iaan is een geheele woonwijk verrezen. De wegenaanleg in „Ter Leede" is voor een groot gedeelte op zijn aanwijzingen ge schied. Velen zullen zich de zoo hinderlijke hek ken en stoepen in de Hoofdstraat herinne ren; met geduld en taaie volharding heeft burgemeester Gouverneur van de eigenaren toestemming weten te krijgen, om deze op te ruimen, zoodat het trottoir kon worden doorgetrokken. De verbreeding van den Rijksweg in beide richtingen is mede aan zijn initiatief en mede als gevolg van de medewerking van Rijkswaterstaat te danken. Verschillende wegen kwamen in eigen dom en onderhoud der gemeente en wer den verbreed en verbeterd; wij wijzen in dit veiband slechts op de Teijlingerlaan en de Zandslootkade. welke thans weer van een betonbeschoeiing wordt voorzien. Dank zij het streven van den Burgemees ter kwam hier; in samenwerking met Lisse en Hiilegom, de elektriciteitsvoorziening tot stand. Van de hiervoor opgerichte N.V. is burgemeester Gouverneur van het begin at president-commissaris. Toen Hiilegom de waterleiding stichtte, werd van deze gelegenheid gebruik ge maakt om ook onze gemeente van goed) water te voorzien. Als oudste gemeentebedrijf had! het gas bedrijf steeds de bijzondere belangstelling van den Burgemeester. Het verbruik werd steeds grooter, zoodat het buizennet moest worden vernieuwd. De concurrentie van de petroleum bracht den voortgang tot staan en zelfs werd er verlies geboekt. Thans zijn de petroleum en ook de andere brandstoffen uitgeschakeld en neemt het verbruik zeer toe. Of dit ongelimiteerd zal kunnen ge schieden, in verband met de kolenipositie, moet worden afgewacht. De nieuwe provinciale weg is mede door het werk van den 'burgemeester tot stand gekomen; het is jammer, dat de voltooiing, die. mede door de tijdsomstandigheden en materiaalschaarschte vertraagd is, niet tij dens zijn bewind gereed kwam. Zijn streven om in deze gemeente in dustrieën gevestigd te krijgen, werd beloond met de vestiging van de Asfaltfabriek „Rhe- nania", de Vleeschwarenfabriek „Sassen- heim" en „Sikken's Lakfabrieken". Als taxateur voor den aanleg van den nieu wen Rijksweg en verbreeding van den oude, heeft de heer Gouverneur mede veel en goed werk verricht. Met zoo goed als alle eige naren werd overeenstemming verkregen. De opsomming van dit lijstje, dat aller minst op volledigheid wil bogen, besluiten wij met de vermelding, dat het hoofdbe drijf de bollenteelt steeds zijn warme belangstelling had -en hij met het wel en, wee der gemeente steeds meeleefde. DE A.S. RAADSVERGADERING. Diverse voorstellen van B. en W. In de Zaterdag te houden raadsvergadering komt in behandeling een verzoek van de Ver. tot IJsbestrijding, gevestigd te Leiden om een bedrag van f. 145.beschikbaar te stellen, ten einde in den komenden winter de waterwegen te allen tijde bruikbaar te doen zijn. B. en W. stellen voor, dit bedrag beschikbaar te stellen en het als een garantie te beschouwen waarover alleen beschikt wordt, wanneer In derdaad onkosten zijn gemaakt. In verband met de aanschaffing van de autospuit hebben B. en W. het noodlg geoor deeld een nieuwe verordening op de vrijwillige brandweer vast te stellen die op 1 Jan. zal Ingaan B .en W. vertrouwen dat deze verorde ning zonder discussie zal worden aangenomen. Gouden jubileum van „Dorcas" De naaivereeniglng „Dorcas" alhier herdenkt haar vijftigjarig bestaan. Dit feit zal door do bijzondere tijdsomstandigheden echter niet fees telijk worden herdacht. GROOTE BRAND IN MONTREAL. In het Oostelijke deel van Montreal (Ca nada) heeft zich door onopgehelderde oor zaak een ontploffing voorgedaan. Hierdoor ontstond een brand welke snel om zich heen greep. Tien woonhuizen raakten in brand. Vijf personen werden gewond. Men vreest dat er nog meer slachtsoffers zijn. VERKEERSONGELUKKEN IN ENGELAND. Sedert het uitbreken van den oorlog zijn volgens den Britschen berichtendienst in Engeland ongeveer 11.500 menschen bij verkeersongelukken gedood. De meesten waren slachtoffer van de verduistering, meer dan de helft voetgangers. MIJNGASONGELUK IN PERZIË. In een mijn van de ónderneming van Tsiras in Perzië trad eensklaps een groote hoeveelheid mijngas op Door terstond hulp te bieden slaagde men er in het personeel van de betrokken schacht gedeeltelijk te redden. Acht arbeiders vonden den dood. 3—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7