BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 19 December 1940 De „Noord-Oostpolder" ingedijkt De distributie Het ei van Columbus Er is vraag naar „klassieke muziek" Ned. Vereeniging voor Koeltechniek Instant» AGENDA RECHTZAKEN Een gemaal reeds gereed gekomen Winterhulp Nederland LAND- EN TUINBOUW KOFFIE- EN THEEBON AANGEWEZEN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 21 December tot en met Vrijdag 31 Januari geeft de met „18" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram koffie of 75 gram thee. VLEESCHVOORZIENING VOOR ZIEKEN. Er is een speciale regeling getroffen ten behoeve van diegenen, die op medische gronden extra vleesoh behoeven. Zij kunnen bij de plaatselijke distribu tiediensten met ingang van 21 December een verklaring ontvangen op grond waar van zij bij de verstrekking van vleesch een zekeren voorrang genieten. Ter voorkoming van misverstand wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat bovenge noemde verklaringen door de distributie diensten uitsluitend uitgereikt worden aan hen, die ingevolge een gecontroleerde me- disohe verklaring in aanmerking komen voor extra rantsoenen vleesch. EEN EIGENGEMAAKT DEUGDELIJK REDDINGSMIDDEL. In „Het Reddingswezen" vinden wij een oproep gericht tot hen, die langs grachten, kanalen, waterloopen en rivieren wonen (nu de diepe duisternis zoo veel water slachtoffers maakt), om een eenvoudig, ook zelf te maken, reddingsmiddel te han gen aan de buitenzijde van hun wonin gen. Reddingshaken zijn prachtige hulpmid delen, ze hebben hun bestaansrecht al lang bewezen, maar ze hangen vaak aan bruggen, die 300 M. of meer uit elkander liggen; de tijd, noodig om een reddings- haak, op afstand, te halen kan noodlot tige gevolgen hebben voor een drenkeling. Het hierbedoelde middel bestaat uit een plankje en een touw. Het plankje, wit of lichtgevend geverfd, is lang 50 c.M., breed 15 c.M. Een stevig touw of koord van on geveer 8 M. lengte is voldoende, omdat slachtoffers der duisternis steeds vlak bij den wal te water liggen. Het touw door een gaatje in het plankje gestoken, wordt vast gelegd met een knoop of bevestigd met een stevige kram; het wordt netjes opgeschoten om. het plankje. De bruikbaarheid van dit eenvoudig reddingsmiddel wordt nog ver hoogd door hét aanbrengen van een lus of handvat aan het einde van het touw. Bij gebruik het plankje op den grond werpen om het snel afwikkelen van het touw te bevorderen. Het drijf plankje wordt toegegooid aan een slachtoffer. Een inspecteur varf" politie te Heemstede sprak van „Het ei van Columbus." MERKWAARDIGE GRAMOFOONPLATEN KOMEN VOOR DEN DAG. Naar wij vernemen heeft de maatregel, dat men een oude giramofoonplaat moet inleveren, om een nieuwe te koopen, geen Invloed van beteekenis uitgeoefend op den venkoop, die nog steeds goed is. Er is echter in zooverre wijziging in ge komen, dat op het oogenlbli'k de vraag naar [klassieke muziek veel grooter is dan vroe ger. Vooral de kamermuziek, wenken vair solisten en van het Concertgebouworkest staan in het middelpunt der belangstelling. Het inleveren van oude platen heeft soms merkwaardige exemplaren aan het licht gebracht. Een verzamelaar in curiositeiten zou er zijn hart aan kunnen ophalen. O.m. zijn weer platen te voorschijn gekomen van Emiel van Bosch en Albert Bol, een in den vorigen oorlog zeer gevierde humorist. Op het gebied der klassieke muziek zijn derge lijke „herrijzingen" zeldzamer, omdat bij zondere uitgaven beter bewaard zijn, doch op het gebied der jazz-miuziek is eveneens veel „nieuws", dat reeds jaren oud was, verschenen. Aan naalden is vooiloopig ook geen ge brek, wel echter dient men voorzichtig te zijn met de veeren. Deze beginnen schaars te worden. Voorzichtig opwinden en niet gespannen laten staan is hier de boodschap. AFLEVERINGS- EN VERVOERVERBOD GELDT NIET VOOR PRODUCTEN, BESTEMD VOOR MENSCHELIJK VERBRUIK. In aansluiting op de in de mededeelin- gen met betrekking tot de inventarisatie van crisisproducten en het in verband daarmede ingestelde afleverings- en ver- voersverbod dier producten in de week van 14 December tot en met 21 December, deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening mede, dat dit afleverings- en vervoerverbod alleen' betrekking heeft op die producten, welke kennelijk voor andere doeleinden dan voor menschelijke consumptie zijn bestemd. Derhalve is het vervoer en de aflevering van producten, welke kennelijk voor men schelijke consumptie zijn bestemd, met in achtneming van de bestaande wettelijke bepalingen wel toegestaan. TEMPERATUREN EN HOOGWATERTIJDEN LUUÖTTEMPKRATl'ITR. 9 uur voorm.: 3 gr. C. (37 gr. F.). flOOütVATËKI i UlK,\ l> K.ATW1JK-A.-ZE» Voor Vrijdag. Voorm. te 7 uur; nam. te 7 u. 24 min. BESLOTEN TOT ONDERVERDEELING IN GROEPEN. Onder voorzitterschap van prof. W. H. Keesom uit Leiden kwam gistermiddag in hotel „Des Pays Bas" te Utrecht de Neder- landsche Vereeniging voor Koeltechniek in algemeene vergadering bijeen. Aan deze vergadering ging een bezichtiging van het nieuwe koelhuis van de groenten- en vruchten veiling „Utrecht en omstreken" vooraf, alwaar ir. G. Ferguson in een korte inleiding op de beteekenis van het Utrecht- sche koelhuis heeft gewezen. Nadat de voorzitter der Ver. voor koel techniek de vergadering met enkele woor den had geopend, bracht hij ter kennis, dat het bestuurslid, prof. de Haas uit Lei den, die aan de beurt van- aftreden was, van een herbenoeming wenschte af te zien. De voorzitter heeft prof. de Haas hartelijk dank gezegd voor het vele werk, dat deze hoogleeraar voor de vereeniging heeft ver richt. Sinds 1908 was prof. de Haas lid van het bestur en dus van de oprichting af heeft hij zijn beste krachten aan de ver eeniging gegeven. Ook het bestuurslid, den heer Van Oyen, die eveneens niet herkozen wenschte te worden, dankte de voorzitter voor zijn jarenlange medewerking. Hierna kwam in bespreking het rapport der commissie ter bestudeering van een eventueele reorganisatie der vereeniging, waarvoor de algemeene vergadering de richtlijnen moest goedkeuren. Allereerst bracht prof. Keesom de com missie, die het rapport had samengesteld, dank voor de vele door haar verrichte voorbereidende werkzaamheden. Bij het eerste punt van de samenvatting van het rapport n.l. de onderverdeeling in een aan tal groepen, werd uitvoerig een brief van den heer Niermans besproken, die zich er tegen verzette, dat de vereeniging in groe pen wordt onderverdeeld. Met zoo goed als algemeene stemmen werd de indeeling in groepen aangenomen, alsmede punt twee van de samenvatting, dat thans ieder lid moet opgeven, tot welke groep of groepen hij behoort. In het nieuwe bestuur zullen nu even veel leden-vertegenwoordigers zitting heb ben als het aantal groepen bedraagt, ter wijl iedere groep een lid van het bestuur voorstelt. Besloten werd voorts, dat elk bestuurslid na zijn vijfjarige zittingsperiode daadwer kelijk zal aftreden, een hooge uitzondering voorbehouden. De statuten der vereeniging bleven on gewijzigd doch er werd besloten het huis houdelijk reglement voor de groepen zoo noodig in overeenstemming te brengen met 4825 (Ingez. Med.) de door de vergadering aangenomen nieu we bepalingen. Voorts werd door de vergadering aange nomen het bestuursvoorstel om de vereeni ging onder te verdeelen in vier groepen nJ., die, welke omvatten het gebied van de: a) natuurkunde, chemie en biologie en de industrie der zeer lage temperaturen. b) de apparaten en hulpmiddelen voor het voortbrengen van de koude, inbegre pen de isolaties; c) de toepassing van de koude, de lucht behandeling en het transport; d) de statistiek, de economie, het onder wijs en de propaganda. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons mede: Sinds dr. H. G. W. v .d. Wielen indertijd tot algemeen secretaris van De Nederland sche Unie werd benoemd, was hij dermate met besprekingen alom in den lande, ka dervorming e.d. bezet, dat hij slechts zelden aanwezig kon zijn op het Centraal Secre tariaat in de Alexanderstraat te 's-Graven- hage. In verband daarmee nam reeds da delijk de adjunct-secretaris, de heer H. Roelfsema, vele werkzaamheden voor den heer v. d. Wielen waar. Om deze situatie ook naar buiten toe tot haar recht te laten komen, heeft het Drie manschap den heer Roelfsema thans tot algemeen secretaris benoemt. De heer v. d. Wielen blijft op dezelfde wijze als vroeger de leiding van De Unie terzijde staan. De heer Roelfsema is in 1909 geboren te Ten Boer (Gr.). Hij was enkele jaren aan het onderwijs verbonden, was lid van het Hoofdbestuur van de V C. J. B. en maakte deel uit van verschillende organisaties op het gebied van de werkloozenzorg en het jeugdwerkloozenwerk, met name in samen werking met de Volkshoogeschool te Bak- keveen. Later werd hij aan het secretariaat der Groninger Gemeenschap verbonden. BESLUIT DER LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJEN. Door de Nederlandsche maatschappijen van levensverzekering is besloten alle hier te lande sedert Mei j.l. aangemelde oor- logs-schadegevallen, ongeacht wat de polis hieromtrent eventueel bepaalde, voor de volle 100% uit te betalen. Hiervan ontvan gen alle betrokkenen bericht. R.-K. LAND- EN TUINBOUWBOND. Vergadering te Haarlem. Te Haarlem is de algemeene vergadering gehouden van den R.-K. Land- en Tuln- bouwbond onder voorzitterschap van den heer Kampschöer, die meedeelde dat het ledental de negenduizend is gepasseerd. Zoodra de omstandigheden het toelaten zal het zilveren jubileum alsnog worden her dacht. Na eenige discussie werd de begroo ting voor het jaar 1941, welke sluit met een bedrag van f. 45.180, vastgestoeld. Bij de ingekomen voorstellen was er een van de afdeeling Leimuiden, om bij de bevoegde instanties met- klem aan-te dringen, op het nemen van maatregelen, eventueel wette lijke bepalingen vast te stellen, opdat de rente van bestaande hypotheken, opgeno men gelden bij banken en dergelijke op boerderijen, tuinderijen of bloemisterijen, enz. maximaal 3% mag bedragen. Naar aanleiding van dit voorstel hield de alge meen secretaris, de heer C. A. J. van Baar, een uiteenzetting over de bedoeling van de jongste verordening inzake de pacht- en grondprijzen. Het had spreker verwonderd dat N.S.B. en Agrarisch Front de eer opeischen de eersten te zijn geweest, die daarom heb ben gevraagd. Vijftig jaar geleden heeft pater Van den Eisen er reeds voqr gestre den. Wij kunnen de verordening met vreugde begroeten. Enkele deelen zijn nog niet ge heel duidelijk, maar eerstdaags komt nog het uitvoeringsbesluit. Veel hangt er van af of de verordening door de pachtbureaux volgens de letter van de wet moet worden toegepast. Nadat spr. nog een toelichting op de verschillende punten had gegeven, besloot men het voorstel Leimuiden voor kennisgeving aan te nemen. In de middagzitting hield lr. A. J. Heij- meijer, secretaris van de drie centrale land bouworganisaties, een inleiding over de ordening in land- en tuinbouw. KOSTWINNERSVERGOEDING EN PENSIOENEN. Het afwikkelingsbureau heeft aan de bur gemeesters medegedeeld- dat met inacht neming van de bepaling, dat de na 31 Aug. j.l. uitgekeerde vergoedingsbedragen in min dering komen van het pensioen, indien dit wordt toegekend thans ter verdere tege moetkoming aan belanghebbenden, bepaald wordt, dat tot aan het tijdstip, waarop de eerste pensioentermijn wordt uitbetaald, zij in het genot blijven van het hoogste der twee bedragen. Mocht bij de uitbetaling van het pensioen reeds een hooger bedrag aan na 31 Augus tus j.l. uitbetaalde kostwinnersvergoedmg zijn ingehouden dan op grond van het vorenstaande behoort te geschieden, dan zal het teveel ingehouden bedrag onver wijld weder aan belanghebbenden uitbe taald worden. Het vorenstaande heeft in het algemeen geen. betrekking op de aan weduwen en wieezen toegekende of nog toe te kennen pensioenen, aangezien aan deze personen na 31 Augustus ji. geen kostwinnersvergoe ding is uitbetaald. In de enkele gevallen dat deze uitbetaling toch heeft plaats gehad zal op overeenkomstige wijze gehandeld worden. Zaterdag;. Doopsgez. Kerk: Kerstdienst V.CJ.G. 3 3/4 uur nam. Zondag. Stadszaal: Uitvoering Burgerzangschool. 2 uur nam. Amieitia: Kerstwijding SplritLsch Genootschap. 10% uur voorm. Ned. Leger des Hells: Samenkomsten te 10% uur voorm. en 6% u. nam. Spr. kol. Kerkhoven. BIOSCOPEN, t 18 Jaar; 14 Jaar; alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: „Malle Gevallen" Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags 2—7% uur, doorl. voorstelling. Lido-Theater, Steenstr. 39: „De school des levens" f. Dagelijks 7% uur nam.; 's Zondags te 2, 4,30 eD 7% u. Woensd. en Zaterd. matinée 2.30 u. Trianon-Theater, Breestr.: „Het onsterflijke Hart" f. Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 2—6.30 u. doorloopende voorstelling Casino-Theater, Hoogewberd 48: „De big van het regiment" Dagelijks 8 uur; 's Woensdags en 's Zater dags ook 2% uur. Zondags te 2, 4% en 8 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „Alaska" Dagelijks 2 en 8 u, nam.: 's Zondags v. 2—6.30 uur doorl voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zeel„De ster van Rlo" 7% uur nam Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 December 20 uur tot Zaterdag 21 December 8 uur waargenomen door de apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060; de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, tel. 26274. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Twee zeer belangrijke werken bij den Noord- Oost-polder zijn In de periode 2 December tot cn met 13 December tot stand gekomen. Op cerstgenocmden datum werd de Keersluis tc Kadoelen in gebruik genomen en op 13 December werd het laatste sluitgat voor den Meeldijk gesloten, waardoor de Noord-Oost polder geheel werd ingedijkt. De visschers van Blokzijl en Vollenhoven kunnen nu via De Voorst en Kadoelen in het randkanaal van het Zwolsche Diep komen. Op het kaartje is dit duidelijk te volgen, o.a. waar op 3 October 1939 het gat tusschen Urk en dc Lemmer gedicht wérd, alsmede dat van 13 December 1940 tusschen Urk en landzijde Blokzijl. In 1941 zal er aan het einde van den leidam een haven gebouwd worden; ook zijn er 6 be- woningskerncn geprojecteerd met een hoofd dorp; vele kanalen zijn reeds voltooid; momen teel is in uitvoering een geulverbreeding by het randkanaal. Het aanbod. Een kaashandelaar uit Bodegraven had het aanbod gekregen van een benzine leverancier, om een flinke hoeveelheid van die vloeistof in voorraad te nemen. Dat had de kaashandelaar gedaan, maar daarvoor stond hij nu terecht. Hij betoogde dat hij maar een kleine toewijzing benzine had gekregen, en daardoor zijn bedrijf moeilijk op gang had kunnen houden. Toen dus het aanbod kwam, had hij dat geaccepteerd in de meening dat hij er geen kwaad mee kon. Maar, dat kon hij wel, zooals de Offi cier deed merken, want die nam aan dat verdachte met het verbod voor zijn voor raad wel bekend was, en vorderde een geld boete van f. 15 subs. 15 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde tot f. 7.50 boete subs. 15 dagen hechtenis. Hij had het noodig. Een garagehouder uit Zoeterwoude, had benzine in voorraad genomen. Hij pleegde er een strafbaar feit mee, en moest er nu voor terecht staan-. Verdachte gaf toe dat hij zonder bonnen de benzine had beko men, en de Officier wees erop dat dit ver boden was. Hij vorderde een geldboete van f. 15 subs. 15 dagen hechtenis. Verdachte betoogde dat hij weinig ben zine toegewezen had gekregen, en zijn be drijf daardoor moeilijkheden zou onder vinden. Toen hij dus de benzine kon krij gen, had hij die genomen. De politierechter veroordeelde verdachte tot f. 7.50 boete subs. 15 dagen hechtenis. Verkeerde handel. Een bakker uit Leiden had gehandeld in koffie. Hij had vijftig pond koffie gekocht voor f.50 en zag kans die spoedig weer van de hand te doen met twintig gulden winst. Daardoor maakte hij zich schuldig aan prijsopdrijving. Verdachte zei dat hij een kennis had wil len helpen aan de koffie, doch de Officier vond zulks een verkeerde hulp en eischte de winst als boete terug, n.l. f.25 subs. 25 dagen hechtenis, doch bovendien verbeurd verklaring van de opbrengst der koffie, die intusschen door het Rijk was verkocht. De Politierechter bracht de boete op f.20 subs. 20 dagen, en de koffie-opbrengst werd verbeurd verklaard. HOTELHOUDER OPGELICHT TE MAARN. Door een Leidenaar. Voor de Groninger rechtbank heeft te recht gestaan de 33-jarige koopman H. L. uit Leiden, thans gedetineerd te Groningen wegens oplichting van een hotelhouder te Maarn voor 25 gulden. Verd&chte heeft niet alleen enkele dagen bij dén hotelhouder gelogeerd zonder te be talen, maar heeft dezen bovendien weten te bewegen hem 25 gulden te leenen, welk bedrag verd. naar hij voorgaf te kort kwam voor betaling van eenige koeien, die hij z.g. in opdracht van de regeering had gekocht. Verdachte bekende. Hij heeft zich ook el ders aan dergelijke practijken schuldig ge maakt en heeft buitendien reeds tal van vonnissen, voornamelijk wegens oplichting op zijn strafblad staan. De officier van justitie zeide in zijn requi sitoir, dat men hier met een aartsoplichter heeft te doen, voor wien hij de maximum straf op haar plaats achtte. Hij eischte drie jaar gevangensstraf. De verdediger be pleitte clementie. Uitspraak Dinsdag a.s. Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877, Ge brengt geluk in veler leven. 1784 (IngezL Med.) VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Ben gedurende drie jaar in het bezit van twee seringeboomen, welke nog nooit heb ben gebloeid. Ze staan dicht op elkaar en tegen een muur. Hoe hierin verbetering te brengen? G. S. te L. Antwoord: Om in het voorjaar te kunnen bloeien, moet de sering in den voorgaanden zomer bloemknop vormen. Hiertoe -is deze struik in staat, wanneer ze gedurende den ge- heelen dag volop In het zonlicht staat. Dit laatste mag dus niet door muren of schuttingen VRIJDAG 20 DECEMBER. Hilversum I, 415 M. Nederlandsch Programma. AVRO: 8.00 Nieuwsberichten ANP, grammu- ziek 8.50 Orgelspel 9.10 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Grammuzlek 10.30 Voor de vrouw 10.35 Ensemble Jack der Kinderen (11.00—11.20 Declamatie) 12.00 Gram.muziek 12.15 De Jonge Acht en soliste 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Amabile-sextet 1.45 Cyclus „Vrouwen beroepen in Nederland" 2.10 Vocale duetten met pianobegeleiding 2.35 Pianovoordracht 3.00 Cyclus „Levende volkskunst" 3.20 Om roeporkest en soliste (4.00—4.20 reportage) 5.15 Nieuws- economische- en beursberichten ANP 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist 6.25 „Prijsvorming door de overheid", lezing 6.45 Actueele reportage of gram.muziek 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum n, 301.5 M. NCRV: 8.00 Nieuwsbe richten ANP 8.10 Schriftlezing en Meditatie 8.25 Gewijde muziek (opn.) 8.35 Gram.mu ziek 10.30 Morgendienst 11.00 Planovoor dracht en gram.muziek 11.35 Gram.muziek 12.15 Reportage of muziek 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Geestelijke liederen (opn.) 1.30 Canzonetta-sextet en gram.muziek 3.00 Vrouwenhalfuur 3.20 Gram.muziek 3.45 Bijbellezing 4.15 Zang en orgelconcert 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP 5.30 Berichten 5.35 Leger des Heils-uitzending 6.05 NCRV-strijk- orkest 6.457.00 Actueele reportage of gram muzlek en sluiting. Kootwijk 1875 M. VARA: 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Gram.muziek (7.307.45 Be richten Engelsch 8.00 Nieuwsberichten ANP 9.00—9.15 Berichten Duitsch) 10.30 Orgel spel 11.00 Gram.muziek (11.3011.45 Be richten Engelsch 12.0012.15 Berichten) 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gram.muziek 1.301.45 Berichten Engelsch 2.002.15 Berichten (Duitsch) 2.30 Berichten Engelsch 2.45 Verkorte opera „Zar und Zimmerman" (gr. pl.) 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 Gram.muziek 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", programma voor de Duitsche Weermacht 6.00 Orgelspel 6.30 Berichten (Engelsch) 6.45 Gram.mu ziek 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. VRIJDAG 20 DECEMBER. Ie Programma: 8.00—19.15 AVRO 19.18— 24.00 Duitsch Programma. lie Programma: 8.00—17.00 NCRV 17.00- 17.15 VPRO 17.15—19.15 NCRV 19.15—23.00 NCRV (Programma uitsluitend voor Radio centrales) 23.0024.00 Duitsch Programma. IIIc Programma: ,7.00—19.15 VARA 19.15— )uitsch Programn 24.00 Duitsch Progi IVe Programma gramma. 7.00—24.00 Duitsch Pro- worden onderschept, ook niet gedurende een deel van den dag. Tevens mogen de struiken elkaar niet in de schaduw stellen. Wanneer de planten niet voldoende in de zon staan, doet u goed ze een andere, meer lichte plaats te geven. Verbeet daarbij niet te mesten, liefst met stal mest. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw 2—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6