LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 19 December 1940 De moord te Rotterdam Binnenland Buitenland Italiaansch Weermachtsbericht Duitsch Weermachtsbericht Stadsnieuws Teraardebestelling van den heer D. de Graaf BEURSOVERZICHT PROF. SCHERMERHORN BU DEN TOFOGRAFISCHEN DIENST. Bij beschikking van het hoofd van het slwikkelingsbureau van het departement ïsn defensie is, met ingang'van 16 Decem- ler jJ. benoemd tot adviseur-honorair bij étn topografischen dienst prof. ir. Willem Schermerhom, hoogleeraar aan de techni sche hoogesohool. levensmiddelen verkocht tegen TE HOOGE PRIJZEN. Aanhoudingen te Alkmaar. De Alkmaarsche politie is door de aan houding van een auto met levensmiddelen lot de ontdekking van een wijd vertakt tomplot gekomen. Het bleek, dat de hoofd dader een handelaar uit Bussum was en.dat verschillende tusschenpersonen bij het com plot betrokken waren. In de aangehouden auto vond men koffie, rijst, vet, ham in blik, leverpastei, enz. De kofifie werd verhandeld an f. 1.per pond voor f. 2.75, het vet, dat 0.94 had gekost, voor f.5.20 per kg. enz. Vele levensmiddelen waren afkomstig van een levensmlddelenbedrijf uit Den Helder, lerwijl ook een Alkmaarsche winkelier als lusschenpersoon was opgetreden. DOOR ZANDAUTO OVERREDEN. Te Waarder is het 7-jarig zoontje van den heer H. van Eyk door een zandauto over reden. Hij was op slag dood. BRAND TE GRONINGEN. In den afgeloopen nacht is de brandweer gealarmeerd voor een feilen brand aan de Helperweststraat te Groningen. Het vuur woedde in een pakhuis, ge huurd door de firma E. Zwarteveen, die er een groote hoeveelheid asphaltpapier had opgeslagen. De brandweer rukte met groot materiaal uit. Zij bestreed de vuurzee met vier slangen op de motorspuit, doch kon niet verhinderen, dat de voorraad asphalt papier geheel verloren ging. De bovenver dieping van het pakhuis brandde geheel uit. De oorzaak van den brand is onbekend. IN HET DONKER TEGEN EEN RIJDENDE TRAM GELOOPEN. Te Rotterdam is gisteravond de 52-jarige verpleegde P. J. Nieuwenhuizen uit het C-emeentelijk Tehuis van Ouden van Dagen de Oostervantstraat, in de Henegouwen- laan tegen een rijdenden tramwagen ge- Icopen. Hij liep een schedelbasisfractuur cu en is naar het het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar hij spoedig is over leden. WEER VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERLAND. De staf van het Zwitsersche leger maakt bekend: In den nacht van 16 op 19 December 1940 werd ons rechtsgebied door vreemde vlieg tuigen herhaalde malen gesehonden. De machines vlogen via de Jura-grens naar het Zuidoosten. Ons luchtdoelgeschut heeft op verscheidene plaatsen het vuur op deze vliegtuigen geopend. (D.N.B.) DE TORPEDEERING VAN DE WESTERN PRINCE. De Asscociated Press meldt uit Londen, dat de financieele adviseur van het Cana- deesche ministerie voor munitie, Gordon Scott, en minstens zes andere personen bij de torpedeering van het Britsche s.s. Wes tern Prince om het leven gekomen zijn. (D.N.B.) ROEMEENSCH MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN KRIJGT ANDERE TAAK. Te Boekarest, is een communiqué uitge- Seven van den volgenden inhoud'. Prins Michael Sturdza, de minister van buiten- landsche zaken, krijgt een andere taak toe gewezen. Generaal Antonescu, de leider van den Roemeenschen staat, heeft ad interim de portefeuille van buitenlandsche zaken op zich genomen. (Stefani) DE STRIJD IN ALBANIË. In de laatste berichten van het Grieksch- Italiaansche front wordt gezegd, dat de Italiaansohe troepen zijn overgegaan tot tegenaanvallen tusschen Tepeleni en de zee. In alle berichten wordt er de nadruk- op gelegd, dat de Italiaansche artillerie uiterst actief wordt en de Grieksche stellingen onophoudelijk bestookt. Door de zeer strenge koude worden de krijgsverrichtingen bemoeilijkt. De Vreme meldt uit Monastir. dat het aan het Noor delijke front zoo koud is. dat de wacht om het halve uur moet worden afgelost. In het Mokragebergte zijn de operaties vrijwel geheel gestaakt met het oog op sneeuwval en kou. Het lawinegevaar neemt in dezen sector voortdurend toe. (D.N.B.) DE AMERIKAANSCHE WAFENINDUSTRIE President Roosevelt heeft, naar de New ïork Times uit Washington meldt, ln een conferentie op het Witte Huis met de mi nisters van oorlog en marine, Stimson en Knox en de onderministers van oorlog en marine, Patterson en Foorestal, een plan uitgewerkt om de Amerlkaansche wapen- cn oorlogsindustrie te plaatsen onder de hevelen van een driemanschap, dat over alle volmachten beschikt. Deze commissie »an drie heeft tot taak de productie van oorlogstuig voor de Vereenigde Staten en voor de „oorlogvoerende democratieën" zoo groot mogelijk te maken. De groote lijnen >'an het plan zijn door de vier ministers ontworpen en ter goedkeuring aan Roose velt voorgelegd. Er zou een raad van ver zadiging worden opgericht, bestaande uit Stimson, Knox en den chef van de produc- "c-afdeeUng van het nationale verdedi- Shigcomité, Knudsen. (DNB). Het 195ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: In Noord-Afrika duurt de slag voort in de zone van Bardia, waar opmerkelijke vij andelijke concentraties van gemechani seerde strijdmiddelen zijn gemeld. Op eenige dezer formaties, die getracht had den de stad te naderen, zijn met succes tegenaanvallen gedaan. Onze formaties vliegtuigen hebben de gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand doeltreffend gebombardeerd. Aan het Grieksche front bedrijvigheid der artillerie in den sector van het negende leger. Onze oorlogsschepen hebben gisteren de vijandelijke versterkingen van den vijand in de zone van Loekova cp doeltreffende wijze gebombardeerd. Onze luchtformaties hebben vijandelijke concentraties in het gebied van Argirocastro. Morgone en Ko- lonia gebombardeerd. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht aanvallen gedaan op het station, het vliegveld en het versterkte kamp van Ghe- daref, waar uitgestrekte branden uitbra ken, op het vliegveld van Roseires, waar een zoeklicht vernield werd en een hevige brand ontstond, en op Port Soedan, waai de aanval in opeenvolgende golven werd ondernomen. Boven Port Soedan werden onze toestellen door Engelsche Gloster- en Blenheimmachines aangevallen. Een Glos ter werd neergeschoten; al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben zonder succes bommen op Metem- ma en Argheisa geworpen. In Noord-Italië hebben vijandelijke vlieg tuigen bommen laten vallen in de nabijheid van Verceli, waardoor vier huizen licht be schadigd werden: op Milaan, waar schade aan eenige gebouwen werd aangericht; één persoon werd gedood en eenige werden ge wond, en op Genua, waar schade werd aan gericht en geen slachtoffers zijn te be treuren. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Als gevolg van de ongunstige weersge steldheid heeft het Duitsche luchtwapen gisteren overdag en des nachts slechts be wapende verkenningsvluchten ondernomen. In het Noorderkanaal (fcusschen Noord - Ierland en Schotland) gelukte het een koopvaardijschip door bomtreffers in de machinekamer zwaar te beschadigen. Bij een ander koopvaardijschip sloeg een bom van zwaar kaliber door "het voorschip. De bemanning ging daarop in de booten. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 18 op 19 December eenige bommen ge worpen in Zuid-West-Duitschland, doch veroorzaakten slechts geringe schade aan gebouwen. Bén burger werd gedood. INSCHRIJVING VAN 36-JARIGEN IN ENGELAND. Volgens een bericht van Associated Press uit Londen is medegedeeld, dat de 36-jari- gen zich in Engeland op 17 en 18 Januari op naamlijsten moeten laten inschrijven. Men schat het aantal dergenen, die voor inschrijving in aanmerking komen, op 250.000. (D.NB.) WALTER CITRINE AAN HET WOORD. De voorzitter van de Engelsche Trade Unions, sir Walter Citrine, heeft in een rede voor de „Foreign Affairs Council" cn de „English speaking Union" een pleidooi gehouden voor de onverwijlde levering van Amerlkaansche bommenwerpers en andere vliegtuigen. Voorts verklaarde hij, dat de groote afstand het de Britsche luchtmacht niet mogelijk maakt, de Duitsche aanvallen op Engeland op dezelfde wijze te vergel den. Citrine waarschuwde zijn hoorders te meenen, dat men de Amerlkaansche pro ductiecapaciteit in een oorlogseconomie kan omzetten en tevens een normalen handel drijven kan. Engeland en Amerika kunnen dit niet, dat kan Hitier wel. (D.N.B.) VERKLARING VAN DE POLITIE OVER HET ONDERZOEK. In een persconferentie op het hoofdbu reau van politie te Rotterdam heeft in specteur B. Melles, nadere bijzonderheden gegeven over den moord op den Bredaschen koopman P. van Aart, die sedert 12 Nov. j.l. vermist werd en wiens lijk men in den kelder van een woning in de Franschelaan te Rotterdam heeft teruggevonden (Men zie ónder „Gemengd Nieuws") Van Aart was, gelijk bekend, Dinsdag morgen 12 November naar Den Haag ge gaan'om een partij textielgoederen, welke buiten de distributie om werd aangeboden, te koopen. Toen hij des avonds niet terugkeerde stel de de familie de Bredasche politie van de verdwijning in kennis en toen men na enkele dagen vermoedde, dat er misdrijf in het spel was. werd een uitvoerig onder zoek ingesteld. Uit de verklaringen van familieleden bleek dat de koopman dien morgen naar Den Haag was vertrokken in gezelschap van den heer J. van der B. uit Bussum. Deze had Van Aart medegedeeld, dat de goede ren in Den Haag waren opgeslagen en dat men daar twee mannen zou ontmoeten. Inderdaad maakte men in den Haag kennis met J. F. J. D., een man die bij de politie als misdadiger bekend staat en een man, die wel werd voorgesteld, maar wiens naam de Bussumer, die de politie later deze bijzonderheden verstrekte, vergeten was. Deze onbekende deed zich voor als eige naar van de goederen en na langdurige besprekingen deelde hij mede, dat de goe deren in Rotterdam lagen. De vier mannen begaven zich nu naar Rotterdam om de goederen te bekijken. In een café op de Westkruiskade werd koffie gedronken en tijdens de onderhandelingen kreeg de Bussumer den indruk, dat hij te veel was en dat de mannen het verder lie ver zonder zijn aanwezigheid zouden stel len. Toen de anderen dan ook weggingen, bleef hij in het café achter met de af spraak, dat hij zou wachten. Toen de man echter den geheelen mid dag in het café had gezeten en de ande ren om 7 uur des avonds nog niet terug waren, gaf hij het op en vertrok naar Bussum. Na dien tijd hoorde men van den koop man Van Hart niets meer. De politie nam de zaak in onderzoek en vroeg aan den Bus sumschen koopman van de B. bijzonderhe den. De eenige naam, dien hij kon noemen was die van den beruchten J. F. J. D., die in Amsterdam moest wonen en de Amster- damsche politie deed moeite om achter de verblijfplaats van D. te komen. Tot dtis- verre is dit echter niet gelukt. Van de Amsterdamsche politie kreeg de Rotterdamsche recherche, die het. onder zoek nu had overgenomen, aanwijzingen dat de onvindbare D. vroeger wel omgang had gehad met den 35-jarigen T. A. F. S., die in de Franschelaan te Rotterdam woonde. Deze S. was in dienst geweest van een woningbureau, waar men hem echter ont slagen had Hij was nu verzekeringsagent en woonde alleen in het benedenhuis in de Franschelaan. Wel had hij een tijdje sa men gewoond met een vrouw, maar deze was eenigen tijd geleden vertrokken. De Rotterdamsche politie, die tegen S. in het geheel geen argwaan koesterde, pro beerde zich met hem in verbinding te stel len in de hoop dat S. iets zou weten van de verblijfplaats van D. die men eerder ver dacht. S. was echter vrijwel nooit thuis en ten slotte werd hij schriftelijk op het hoofd bureau van politie ontboden. Dinsdagmor gen 18 December verscheen S. prompt op tijd in het hoofdbureau, waar inspecteur Melles hem verschillende bijzonderheden over D. vroeg. t Om den man in te lichten omtrent de zaak waarvoor men zijn inlichtingen noo- dig had, werd hem verteld, dat de koopman P. van Aart verdwenen was en het laatst in gezelschap van D. en enkele anderen was gezien. Toen de inspecteur den naam „Van Aart" noemde, schrok de ondervraagde zichtbaar en hij werd zoo zenuwachtig, dat de inspec teur argwaan kreeg. Hij informeerde even verder en plotseling deelde D. mede, dat hij ook in dat gezelschap was geweest. Hij was de onbekende, die in Den Haag den koopman en den Bussumer had op gewacht in gezelschap van D. Hoewel ook toen de politie nog geen zware verdenking tegen S. koesterde, legde deze een volledige bekentenis af en verklaarde dat hij den koopman had vermoord. Nadat men Van de B. in het café had achtergelaten, waren de mannen op weg gegaan naar de Franschelaan, waar volgens S. de goederen lagen. Onderweg had men D. weggezonden, zoodat S. met den koopman alleen was. Volgens den moordenaar heeft hij in zijn woning met Van Aart ruzie gekre gen. S. had den koopman meegetroond naar zijn woning onder het voorwend sel, dat de goederen daar lagen. Toen Van Aart hier eenmaal was, moest hij bekennen, dat hij de goede ren niet had en er zelfs geen eigenaar van was. Van Aart gevoelde zich bedrogen en er volgde ruzie, welke zoo hoog liep, dat S. den koopman met een kolen schop doodsloeg. Hij moest nu het lijk verbergen en omdat hij een benedenhuis bewoonde, kwam hij op het idee het lijk in den kelder te begraven. De woningen aan de Franschelaan heb ben echter geen kelder, maar een z.g. kruipketaer, een kelder met een hoogte van slechts ongeveer 80 c.M. met een ce menten vloer. De moordenaar brak nu den vloer van de voorkamer op en bikte daarna den vloer van den kelder met een houweel open. Dit was een uiterst vermoeiend karwei, omdat hij op zijn knieën moest liggen en zelfs in die houding het hoofd niet recht op kon houden, daar de kelder te laag was. In zijn angst zag hij kans. niet alleen het cement weg te bikken, maar ook een flinke diepe kuil te graven, waarvoor hij ongeveer een kubieke meter grond moest verzetten. Na zorgvuldig het lijk beroofd te hebben van alles wat waarde had en wat de inden- titeit zou kunnen vaststellen, schoof hij het lichaam in den kuil en wierp er zand op. Vervolgens metselde hij den cementen vloer dicht, zoodat van het misdrijf geen spoor meer te bekennen was. De ringen, het horloge en alle andere voorwerpen, die niet te verbranden waren, wierp hij naar hij beweerde, in het water. De portefeuille, waarin zich tusschen de f. 600 en f. 700 aan bankpapier bevond, zegt hij verbrand te hebben. De politie heeft deze voorwerpen nog niet teruggevonden. Nadat S. gearresteerd was, heeft men het nieuw gemetselde beton ten tweede male opengehakt. Op 80 c.m. diepte werd het lijk gevonden. De politie onderzoekt thans in hoeverre er sprake is van roofmoord. S. ontkent dat het plan om den koopman te vermoorden, reeds eerder bestaan had. Ook ontkent hij, dat hij de textielgoederen slechts als lok middel heeft gebruikt, om het slachtoffer in zijn woning te krijgen. De politie onderzoekt de mogelijkheid of deze moord iets te maken kan hebben met den moord op den Amsterdamschen koop man Nebig, wiens lijk men dezer dagen in Amsterdam gevonden heeft. Eigenaardig is dat ook deze koopman on er voorwendsel van handel te kunnen doen, was meegelokt, terwijl J. F. J. D. omtrent wiens verblijfplaats men nog in het duister tast, een Amsterdammer is. IN LEVEN HOOFDOPZICHTER BIJ GEMEENTEWERKEN. Op de begraafplaats nabij het Groene Kerkje is hedenmiddag onder zeer groote belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer D. de Graal, in leven hoofdopzichter bij den Dienst van Gemeentewerken, waar hij aan het hoofd stond van de afdeeling Algemeene Zaken en Onderhoud gebouwen. Onder de zeer talrijke aanwezigen merk ten wij o.m. op verschillende hoofden van takken van gemeentediensten, zoomede vele hoofdambtenaren, alle ambtenaren en werklieden van Gemeentewerken, voorzoo ver niet door dienst verhinderd, de oud hoofdopzichter en voorganger van den heer De Graaf, den heer G. L. de Goederen, den ingenieur van Gemeentewerken, den heer ir. Lem, den heer ir. Westra, den gemeen te-architect,den heer Nijssingh, den di recteur van den Markt- en Havendienst, den heer L. A. Mennes, den directeur van de Lakenhal, drs. E. Pelinck, den chef van de afdeeling Onderwijs der Gemeentese cretarie, den heer H. A. Vriend, den heer A. Bicker Caarten als vertegenwoordiger van de Ver. „Oud-Leiden", een vertegen woordiger van de Sted Lichtfabrieken en vele anderen. In den stoet kwamen voorts nog mede de wethouder van Fabricage, de heer Jac. Wil brink, de directeur en adjunct-directeur van Gemeentewerken de heeren A. M. de Blauw en ir. D. Boogerd, zoomede ds. D. Kuilman. Een groot aantal kransen en bloemstuk ken dekten de kist. Nadat het stoffelijk overschot in de kerk was opgebaard, werd het eerst het woord gevoerd door den directeur van Gemeente werken, den heer A. M. de Blauw, die den overledene schetste als een zeer gewaardeerd medewerker, wiens heengaan door den ge heelen staf van Gemeentewerken diep wordt betreurd. Hij was inderdaad een sieraad voor den dienst. Zijn verscheiden laat een groote leegte achter, niet alleen voor zijn vrouw en dochter en verdere familie, maar voor allen met wie hij samenwerkte. Want de heer de Graaf, beschikte naast groote kennis en bekwaamheid over zeer bijzon dere karaktereigenschappen. Hij paarde een zeer groote mate van bescheidendheid aan een groote tact om met menschen om te gaan. een eigenschap, die hem in zijn werkkring bijzonder van pas kwam. Slechts op één onderscheiding was hij trotsch, na melijk op het gouden horloge, dat hem na een moedige redding uit een Singelgracht vanwege het Carnegie-Heldenfonds werd geschonken. De daad dezer redding kwalificeerde zijn persoon. De groote waardeering. welke het gemeen tebestuur jegens hem koesterde, blijkt uit zijn uitzonderlijk snelle promotie, dié welhaast een unicum in de ambtenaars wereld mocht heeten. Het geheele perso neel is voltallig naar deze olaats gekomen om U een ,laatsten -eerbiedigen groet te brengen en U de verzekering te geven, dat wij Uwe nagedachtenis steeds in hooge eere zullen houden. Moge, aldus besloot spr., deze getuigenis den nabestaanden eenigermate tot troost strekken. De wethouder van Fabricage. de heer Jac. Wilbrink, noemde het een voorrecht om namens het gemeentebestuur aan de groeve van den heer De Graaf een woord van dank te spreken voor het vele goede, wat deze voor de gemeente is geweest en heeft gedaan. Het gemeentebestuur en alle anderen, die ambtshalve met hem in aan raking kwamen en dat waren er velen! heeft de grootste waardeering voor d- wiizc, waarop hii zijn taak heeft verVuld. De Graaf voelde zich dienaar der ge meenschap; hij wilde dienen, niet heer- sohen. Hii verstond de kunst om anderen ter wille te zijn en tegelijk het gemeente belang geen ooeenbhv uit het oog te ver liezen. Daardoor heeft hij bewezen te zijn een ambtenaar in den besten zin van het woord, hooggeacht zoowel bii zijn superieu ren als bij zijn ondergeschikten. In het contact met de burgerij was hij de rechte man op de rechte plaats, die waar deering toonde voor ieders werk en tege lijkertijd belangstelling wist te wekken voor den dienst, dien hij vertegenwoordig de. Ook in ziin ambtenaarsschap was hij boven alles Mensch. Thans is ook de Advents-gedachte „Ma- ranatha - Jezus komt" aan hem verwe zenlijkt. Laten wij in deze stormachtige tij den eens te meer bedenken, dat daar on wankelbaar vaststaat het Koninkrijk Gods, waar onze broeder De Graaf thans ls In gegaan. Hij ruste in vrede. Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer A. C. van der Woerd namens de werklieden van zijn tak van dienst, die den heer de Graaf een waar vriend en zeer be minde chef noemde, die zeer noode zal wor den gemist ;door den heer C. W. Oostveen namens de buurtbewoners en door den heer J. J. Muyzer, die een geestelijk lied zegde. Tenslotte las ds. D, Kuilman een gedeel te van Paulus' zendbrief aan de Romeinen, aanvangende met de woorden „Indien wij alleen voor dit leven op Jezus Christus ge bouwd hebben" enz. tot het einde. Nadat het stoffelijk overschot was uitge dragen en aan den schoot der aarde was toevertrouwd, bad ds. Kuilman het „Onze Vader". Een familielid bedankte voor de belang stelling. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Laatste vergadering in 1940, De afdeeling Leiden van bovengenoemde Maatschappij vergaderde gisteravond ln cofé-restaurant ,De Harmonie". Na opening door den voorzitter werden de notulen gelezen en onveranderd goedge keurd, Daarop volgde de behandeling van eenige ingekomen stukken en ballotage van nieuwe leden Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de voorzitter van de Coöp. Leidsche Groen ten- en Fruitveiling ln de Januarivergade ring een causerie zal houden over hetgeen men wel en niet mag doen in de groen- tenteelt. De heeren Joh Jonker en A. Lagendijk werden herkozen als leden van het bestuur. Daarna werden door den heer J. Mater eenige vragen beantwoord, welke waren ingekomen naar aanleiding van zijn gehou den causerie over „De Leliën in het alge meen en haar cultuur in het bijzonder." In de hierop volgende passage werd een inzending afgesneden Chrysanten gekeurd door de heeren H Veendorp, F. van Spron- sen en J. v. Egmond. De inzender, de heer A. Lagendijk, mocht voor deze mooie bloe men 12 punten verwerven. Vervolgens gaf de heer L. P. Dee een uit voerige uiteenzetting, hoe onze boomen en heesters moeten worden gesnoeid; een har telijk applaus der aanwezigen en het woord van dank door den voorzitter, getuigden van de waardeering voor deze beschou wing. Naar aanleiding van deze causerie volgde nog een aangename en leerrijke dis cussie. Deze laatste bijeenkomst ln 1940 werd besloten met een toespraak van den voor zitter. den heer Joh. Jonker, die de moei lijke tijden van het afgeloopen Jaar memo reerde en verzocht, staande, een stille hul de te brengen, aan hen die huisgenooten, have en goed verloren hebben. Met den wensch voor betere tijden ln de toekomst en een gelukkig uiteinde volgde, nadat de heer Jan Kriest Jzn. bedankt had voor het vele, goede werk, dat het bestuur in deze moeilijke tijden heeft verricht, sluiting dei- vergadering. Onze stadgenoot, de heer B. W. Schippers, slaagde te Den Haag voor het examen Nederlandsche taal- en letterkun de M. O, BIJ het gehouden examen der H.C.V. zijn te 's-Gravenhage geslaagd de dames: H. Dreef, voor het diploma leerares, C. Th. de Haas, voor het diploma coupeuse, H. OnvleeOber, M. J. Lauwrler voor het di ploma costumière en mej. N. ten Kate voor het diploma lingerie. AMSTERDAM, 19 Dec. Op de Amsterdamsche effectenbeurs zoekt men op het oogenbllk tevergeefs naar ele menten, welke een aanwijzing kunnen geven voor de koersontploollng ln de naaste toe komst. De situatie op financieel en econo misch gebied geeft niet veel aanleiding tot het trekken van bijzondere conclusies en ook de internationale politiek biedt op het oogenblik geen nieuwe perspectieven. De verklaringen van president Roosevelt om trent de wijze waarop hij zich voorstelt aan Engeland hulp te verleenen, werden voor kennisgeving aangenomen, aangezien zijn uiteenzetting in wezen niet zoo heel veel nieuws bevatte. Immers, het Amerlkaansche staatshoofd heeft bij meer dan één gelegenheid te ken nen gegeven, dat hij het Ver. Koninkrijk, voor zoover in zijn vermogen Ugt, alle mo gelijke assistentie zal geven. In tusschen werd vandaag weer een afwachtende hou ding aangenomen en de handel was van bescheiden afmetingen. Daarbij hielden de kooporders en de verkooporders elkander ongeveer in evenwicht, zoodat er niet veel ruimte was voor groote koersverschuivln- gen, noch voor groote fluctuaties onder beurstljd. De Amerlkaansche markt had een kleine verzwakking te zien gegeven, en dit had tot gevolg, dat de Amerlkaansche waarden meerendeels tegen Iets lagere prij zen dan gisteren werden verhandeld. Maar rekening houdende met de Inzin king in Wallstreet, speciaal voor diverse fondsen welke voor de Amerlkaansche af deeling van de Amsterdamsche beurs als toonaangevend kunnen worden beschouwd, vielen de noteeringen aan het Damrak toch nog mee en koersverliezen van beteekenis werden niet geleden. Bovendien kon onder beurstljd geleidelijk aan een kleine verbe tering worden waargenomen. Hoewel er niet veel te doen was, gaven de Staalaandeelen toch nog geregeld affaire te aanschouwen. De locale markt had een kalm verloop. De kleine reactie ln Amerika was wellicht de oorzaak, dat op de meeste afdeelingen aanvankelijk op een lichtelijk verlaagd ni veau werd afgedaan, vergeleken tenminste met de vorige slotnoteeringen, maar door elkander genomen verschilden de koersen toch niet noemenswaardig met die van gis teren. De markt had een kleurloos en daar bij een eentonig verloop. Voor een kleine afwisseling werd nog zorg gedragen door Aku's, die verhoudingsgewijze nog druk werden verhandeld en na-prijs houdende opening geleidelijk aan naar bo ven liepen, zoodat tenslotte een kleine koers winst kon worden geboekt. Unilever en de Philipsaandeelen waren nauwelijks veran derd. De incourante soorten waren onregel matig. Zulks naar gelang van de typische markt positie van elke specialiteit op zichzelf, zon der dat groote verschillen vielen op te mer ken. In Cultuuraandeelen was maar weinig te doen. In de Rubberrubriek bewogen Am sterdam Rubbers zich tusschen zeer nauwe grenzen, de incourante soorten waren ver waarloosd. Aan de Tabakken werd nauwe lijks attentie geschonken, de koersbewe- ging was onregelmatig. Dell Batavla's wa ren iets hooger, Oude Dell's daarentegen eenige procenten lager. Senembah's waren vrijwel onveranderd. Op de Sulkerafdeeling werd een paar stuk jes gedaan in H.V.A.'s, waarbij de koers iets lager kwam te liggen. Incourante soorten waren verontachtzaamd. De affaire ln Scheepvaartpapieren was stil. Scheep vaart-Unies waren overigens goed prijs houdend en kwamen zelfs boven de top- prijzen van gisteren uit. hoewel de hoogste noteering heden toch niet gehandhaafd bleef. Oude Booten alsmede minder gang bare soorten waren goed van toon. De handel in Olies was van geringe af metingen, in hoofdzaak bewoog de koers zich juist even beneden 260 °/a. Voor Nederlandsche beleggingswaarden was de stemming goed prijshoudend. De Ned. Staatspapieren waren hier en daar een fractie hooger. Obligatiën Ned.-Indlë lagen bepaald stevig in de markt. Gem. en Prov. obligatiën alsmede pandbrieven wa ren kalm. Prolongatie 2 3/4 OFFICIEEL!. VALUTAKOERSEN OER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties) 19 December. New-York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28— 75.43; Brussel 30,11—30.17: Helsinki 3.81—3 82; Stockholm 44,81—44.90; ZUrlch 43,63—43,71. Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34; N.-York 1,86 1/2—1,901/4; Brussel 30,08—30,20; Stockholm 44,76—44,94: ZUrlch 43,59—43,75. 31

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3