uk» LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 19 December 1940 OFFICIEELE KENNISGEVING KERK- EN SCHOOLNIEUWS sW •ïffiAK Uit de Omstreken NOVA-THEATER ANNY en MAX lsten, 2den KERSTDAG Big v/h Regiment h&t f^T WIEKREVÜI SPORT Mafsoeoka over de Japansch- Amerikaansdie betrekkingen Dagbladreclame is niet te vervangen MAIKT (X HAARLEMMERMEER. Drukte op het politiebureau-terrein! Men is thans druk bezig met den bouw van een brandweerkazerne achter het politiebureau te Hoofddorp. Hiervoor is een groot bedrag uit getrokken. Spoedig zal de fundeering. na het flinke heiwerk gereed komen, waarna het groote gebouw zal worden opgetrokken Hierin zullen ook arrestantencellen en een post voor de lucht bescherming ondergebracht worden. HILLEGOM. Grootsche plannen tot werkverruiming r VELE ARBEIDERS WORDEN INGESCHAKELD. Grootsche plannen voor werkverruiming zyn in onze gemeente in wording, waardoor zeer velen, die door de tijdsomstandigheden ontslagen moesten worden, wederom in de gelegenheid gesteld worden arbeid te ver richten. Na Nieuwjaar zullen verschillende bloem bollenkweekers in deze gemeente een aan vang maken met het spitten en delven van tienduizenden R. Roeden cultuurgronden, onder leiding van de Nederlandsche Heide- Maatschappij. Het spreekt vanzelf, dat by dergelijke wer ken een groot aantal arbeiders gelijktijdig kan worden ingeschakeld. Zilveren jubileum van den heer M. van Ruiten. Dezer dagen herdacht de heer M. van Ruiten het feit, dat hij 25 jaar onafgebroken bestuurs lid was van de coöp. verbruiksver. „Onderling Belang" U. A. alhier, "s Avonds werd de jubilaris met zijn echtgenoote in de bestuurskamer van de coöperatie ontvangen en daar toegesproken door den commissaris, den heer Th. A. Stevens, namens den president-commissaris, den heer W. Philippo, die door ziekte verhinderd was. Spr. bood mevrouw Van Ruiten een keurig bloemstuk aan. Nadat de thee gebruikt was, gingen de jubilaris met zijn eohtgenoote, bestuur en com missarissen naar de met bloemen en palmen versierde bakkerij, waar het geheele personeel, 31 personen, aanwezig was. Hier werd het woord gevoerd door voorzitter L Burggraaf. Spr. wees op de zeldzaamheid van dit jubileum; de leden hadden steeds weer hun vertrouwen aan den penningmeester gegeven. Vervolgens wees spr. op de goede eigenschappen vastberadenheid, waardoor steeds goede adviezen van den jubilaris zooals kalmte, bezadigdheid en van hem uitgaan. Nadat ook nog eenige woorden tot mevr. Van Ruiten waren gericht, bood spr. den jubilaris namens de coöperatie, bestuur, commissarissen en personeel een 'prachtigen fauteuil en een leeslamp aan. Vervolgens richtte de voorzitter nog eenige hartelijke woorden tot den heer C. Seijsener, eerste kantoorbediende, die 25 jaar aan de coöperatie is verbonden, eerst als bestuurslid en later als personeellid. Spr. wenschte den heer Seijsener toe, dat hij over een paar jaar zijn zilveren jubileum als eerste bediende zal mogen vieren. Hierna spraken nog de secretaris, de heer Van Lierop, de commissaris de heer C. W. van Dam, boekhouder van Ruiten, namens het per soneel, terwijl ten slotte de heer Van Ruiten een dankwoord sprak voor de hartelijke woorden en de mooie cadeaux. Ook de heer Seijsener sprak een woord van dank voor de hartelijke woorden en de vriendelijke attentie. Na dit officieele gedeelte bleef men nog een uurtje gezellig bijeen. Voor het examen boekhouden (Mer- curius) slaagde te Amsterdam onze plaats genoot V. J. M. Bakker. KATWIJK - TELEFOON 400 Vrijdag t.m. Dinsdag Spannende Bokswedstrijden. Oerkomische scènes. 2 uur - 4.15 uur - 7.30 uur DE HOLLANDSCHE SOLDATENFILM Johan Kaart - Sylvain Poons - Jopie Koop man - Frits van Dongen - Fientje de la Mar Henriëtte Davids. Bespreekt vooral tijdig Uw plaatsen voor deze feestvoorstellingen in ons versierde en aangenaam verwarmde theater. 4818 (Ingez. Med.) KATWIJK AAN ZEE. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER JAC. DUBBELAAR. Groote belangstelling. Onder veel belangstelling werd gistermiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Jac. Dubbelaar. In het Diaconiegebouw in de Voorstraat hield ds. R. P. A. Rutgers eerst een rouwdienst, waar bij aanwezig waren ds. P. Pras en de heer P. Siderius, benevens onderwijzers en onderwijze ressen van de Zondagsschool „Het Mosterd zaadje". Ds. Rutgers las het laatste gedeelte van den 73sten Psalm en sprak de familie toe. De kist werd grafwaarts gedragen door onder wijzers van de Zondagsschool. Toen deze in het familiegraf was neergelaten, herdacht ds. Rut gers als voorzitter van den kerkeraad, den over ledene, die 16 jaar diaken is geweest. Met lust en van ganscher harte heeft hij de diaconie ge diend, met liefde gaf hij zich aan den arbeid om behoeftigen te steunen. Wij zijn hem daar dankbaar voor. Vooral de jeugd der gemeente heeft hij op zijn hart gebonden. Dertig jaren heeft hy zich aan den arbeid op de Zondags school gegeven. Uiteindelyk lieten zijn krachten het niet meer toe om daar onderwas te geven, maar hy bleef in het bestuur. Velen van zün leerlingen staan nu bij deze geopende groeve. Hy had geen gemakkelijk leven; met zyn zwak lichaam behoorde hij niet tot de sterken. Hij heeft echter getracht zooveel mogelijk voor zijn gezin, voor de gemeente en het Koninkryk Gods te doen. Zijn oog was op den Heere gericht. Dat ons leven ook zoo moge zün, dat wij van Christus alles venvachten voor het eeuwige leven! God trooste de twee zoons en de weduwe. Een van zün liefste verzen was: ..Nooit kan t geloof te veel verwachten", wat ds. Rutgers ▼roeg om gemeenschappelijk te zingen. De heer B. Vis dankte ds. Rutgers TOCH SLECHTS 15 CENT OVERAL VERKRIJGBAAR OF7F NOT 40 Cf NT VOOR-4 WfRfN PR0fFJS80NHfMfNT.' ff FT OF B'/BUOFU WffKRfVUf VOOR Of VROUW C! UUODLAtlD. NfRSTHUMHSR IHSföPfDffi A DM SAPPh/A Tt KA OF AMST£ROA/-<-C. GIRO 38t58 4846 Unsez. Med.) namens de familie voor het gesprokene en de dragers voor de laatste eer aan man en vader bewezen. LISSE. Nieuw Raadslid. wy vernemen dat de heer F. J. van Kesteren zijn benoeming als lid van dén Gemeenteraad heeft aangenomen. „Dame" gesnapt voor diefstal van rijwielen. Een dame uit Den Haag bood bij een rijwielhandelaar alhier eenige rijwielen te koop aan. De rijwielhandelaar vond dit wat vreemd en stelde de politie van het rijwie len-aanbod in kennis, hetgeen er toe ge leid heeft, dat „dame" en „fietsen" in be slag genomen werden. Een tweetal rijwielen bleek in Leiden thuis te behooren. OEGSTGEEST. Voor het te Den Haag gehouden examen slaagden als costumlère de dames M. Smith, M. Senn v. Bazel Wagemans en B. van Geel alhier. SASSENHEIM. Diefstal van aardappelen. Ten nadeele van den heer v. d. V., aan de Teyiingerlaan zün 2 Hl. aardappelen uit een schuur naby zyn woning ontvreemd. Deze diefstal moet 's avonds tussclien 6 en 10 uur zyn geschied, daar men te 6 uur de kachel was gaan controleeren en te 10 uur, toen men er wederom heenging, de deur open vond. Aangifte by de politie volgde. VOORSCHOTEN. „Winterhulp Nederland". Voor de stichting „Winterhulp Nederland" heeft de burgemeester in grooten dank een bedrag van f. 100 ontvangen- van de ver- eenging van de H. Catharina van Senen. Dat nog velen dit goede voorbeeld mogen volgen. Burgerlijke Stand. Geboren: Margaretha Jacoba, D. van C. J. Anker en T. M. Mooten Theodorus Adam Christianus, Z. van B. van Vliet en E. J. H. Kokshoorn. Overleden: Christina Borst 44 j., echtgenoote van W. J. C. Vis. Ondertrouwd: Cornells Kromhout 25 j. en Petronella Hendrikje Biyleven 26 j. Gehuwd: Albertus Adrianus Caspers 32 j. en Margaretha Wilhelmina Bijleveld 26 j. Gevonden voorwerpen. Een ceintuur, twee kinderwanten, een bosje huissleutels, een, hond. Inlichtingen by de po litie. Gunningen. Het gemeentebestuur heeft aan den laagsten inschrüver W. Rysdam, alhier, het sloopenvan het perceel Molenlaan 10 gegund voor den prijs van f.138. Bouw van arbeiderswoningen. Het bouwen van 15 arbeiderswoningen aan de Nieuw-Voordorpstraat is door het gemeentebe stuur gegund aan A. Voordouw, te Zoeterwoude, op 2 na laagste inschrüver, voor de som van f59.400. Benoemingen. Tot chef van de afdeeling Algemeene Zaken is door het gemeentebestuur, met ingang van 1 December 1.1. benoemd de commies le klasse ter secretarie J. Aten; tot chef van de afdeeling financiën, onderwys en personeelszaken de com mies le klasse ter secretarie L. Bergman en tot chef van de afdeeling Sociale Zaken de com mies le klasse ter secretarie C. van Meurs, met handhaving van den persooniyken titel van ad ministrateur van Maatschappeiyk Hulpbetoon. Geslaagd te Amsterdam voor het examen Fransch M. O. b de heer J. G. Leppink alhier. WARMOND. Raadsvergadering. De Raad komt Maandag 23 December a.s. in openbare vergadering byeen. Burgerlijke Stand Geboren: Andreas Cornells, Z. van J. Hoog kamer en H. J. Drlessen Petrus Johannes Antonius, Z. van M. J. W. van Stün en P. W. v. d. Meer Gerardus Adrianus, Z. van G. J. Versluys en A. C. Onderwater Ferdinandus Wilhelmus,-^. van P. F. Vergeer en A. M. de Haas Eduard Cronelis, Z. van E. C. Hulse bosch en A. H. A. Waasdorp. Overleden: J. M. Welsink 14 j. J. H. Kru- seman 74 j. R. Sytsma. echtgenoot van A. A. Vermey 27 j. J. Herings, weduwe van C. Meskers 77 j. RAADSAGENDA. De Raad komt Maandag a.s. in openbare vergadering byeen ter behandeling van de volgende punten: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling ge- meentebegrooting 1941, zoomede die van het waterleidingbedryf over dit jaar. 3. Benoeming diverse ambtenaren. 4. Deelneming aan een te vormen fonds voor de Ver. van IJsbestrijding te Leiden. 5. Verandering van het voormalige O. L. schoolgebouw tot gymnastieklokaal en aangaan van een geldleening te dezer zake. 6. Comptabiliteit. Motorboot gezonken. Een motorboot van den heer Van der G. uit 's-Gravenhage werd in de Leede alhier aange varen door een vrachtschuit, met het gevolg, dat de motorboot een groot gat bekwam en zonk. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. De schade is in der minne geschikt. Door B. en W. is als geneesheer, belast met de vaccinatie en doodschouw voor het jaar 1941 benoemd dr. H. A. G. M. Walenkamp, al hier. Met ingang van heden wordt de heer L. de Man arbeider telegrafist bij de Ne derlandsche Spoorwegen op het station alhier, als zoodanig overgeplaatst naar N oord wij kerhout. Met ingang van 20 December a.s. wordt de heer J. van der Pan, arbeider-telegrafist by de Ned. Spoorwegen op het station alhier, als zoodanig overgeplaatst naar Steenwyk. De heer C. van Seggelen, stations-ambtenaar, zal als waarnemend stationschef optreden. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Behandeling Gemeentebegrooting. Commissie verkeersvraagstuk. De Raad vergaderde. Afwezig waren de heeren Boender, de Grooth, Dresselhuys en Van Bemmelen. De voorzitter wenschte den heer Dressel huys een spoedig herstel toe. De Bouwverordening werd hierop aange vuld; de verordening op de heffing van vaart-, haven- en kadegelden werd op nieuw vastgesteld. Volgde o.a. een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een kinderbijslagver ordening. De heer Blom stelde voor de wettelijke regeling voor tewerkgestelden aan te houden. Wethouder van Moorsel was het in principe hiermede eens, waarop het voorstel van den heer Blom werd aange nomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten van de afd, Wassenaar van den B.V.L. in eigendom over te nemen een schietge- bouw, staande op gemeentegrond, voor f.900. Tot voorzitter der Commissie van Advies inzake werkloosheidsverzekering werd her benoemd de heer mr. A. J. M .van Moorsel. De subsidie aan Maatschappelijk Hulpbe toon werd verhoogd met f. 11.500. In ver band waarmee de posten voor werkver schaffing en steunverleening verlaagd wor den. Hierna werden de begrootingen dienst 1941 behandeld. De heer Van Haren merkte op, dat het schema van inkomsten en uitgaven aan toont, dat, indien Wassenaar zichzelf mag blijven, de gemeente volledig in staat is om een levenskrachtige gemeenschap met een eigen karakter te blijven vormen. Ook met een bevoorrecht karakter, welke eoh- ter verplichtingen schept. Spr. wees op de functie der gemeente als woonoord en hoopte, dat de raad en het college zich niet op het standpunt zullen stellen, dat alle denkbare middelen moeten worden aange wend, om het zielental te doen stijgen en voorts, dat de gelegenheid zich zal voor doen, om Wassenaar een natuurreservaat van bescheiden omvang te bezorgen. Voorts sprak hij den wensch uit, dat aan de ver betering der volkshuisvesting zal- worden doorgewerkt. De heer Blom wees op de behoefte aan arbeiderswoningen en hoopte, dat de beide bouwvereenigingen, waarvan de één geld heeft en de ander grond, en die afzonder lijk weinig tot stand kunnen brengen, spoedig zullen samengaan. De voorzitter zeide, dat de heer Van Ha ren verzocht heeft te trachten, dat het eigen karakter en de bevoorrechte positie behouden blijven. Hij kan hem die toezeg ging doen. Ten aanzien van het behoud der zelfstandigheid wees hij er op, dat de gemeente 's-Gravenhage interesse heeft voor het deel der gemeente ten Zuiden van het Viaduct. Het college zai terzake dili gent zijn. Het uitbreidingsplan stelt paal en perk aan de te groote bevolkingstoename, waar door het mooie karakter behouden blijft. De volkshuisvesting heeft ook de aandacht van het college. De heer Van Haren heeft gevraagd om op beperkte schaal flatbouw toe te staan. Spr. achtte dit in tegenstelling met diens verzoek, om het kkrakter der gemeente te bewaren. Het college van B. en W. zal zich laten voorlichten door een commissie van deskundigen. Hierna wordt de begrooting behandeld. Een crediet van f. 2100 voor verbetering van de Pieter Twentlaan werd toegestaan. Op voorstel van B. en W. werd een com missie benoemd ter bestudeering van het verkeersvraagestuk in welke commissie werden gekozen de heeren de Grooth, Blom Boichel, Van Haren en Breed velt. Tot besluit sprak de burgemeester nog een rede uit, met het oog op het jaar einde. Gevonden voorwerpen. 2 mutsen, vulpen, ketting met hanger en 2 spaarbonnen, hondenriem. regenkapje, pan met poetslappen en busje smeervt, diverse hand schoenen, 2 sleuteltjes, poes. sleutel, 2 honden, deksel van melkbus, rijwielbelastingmerk, 3 rij wielen, handschoen en een oorknop. Inlichtingen by de politie. Burgerlijke Stand. Geboren: Martina Maria Adriana. D. van L. C. den Hollander en B. W. M. van Kleef Her- manus Petrus. Z. v. C. M, Couzyn en J. Heems kerk Marianna, D. van J. Kukler en H.' de Jager Adrianus Cornelia Maria. Z. van C. P. de Vogel en C. J M. den Eisen Maria Adriana, D. van A. L. Oudshoorn en J. C. van Spronssen Egberdina Maria Alida, D. van P. W. Vrij burg en A, Pauwels. Overleden: Johanna Jacoba Christina Beijers- bergen 6 j. Gerardus Jacobus Smeele 46 j. Marinus Zuiderduin 68 j.. echtgenoot van C. C. Brokke Justine Emilte Kroon 82 j. Catharina Cornelia Knynenburg 31 j., echtge noote van P. L. Hooymans. Ondertrouwd: F. C. van Bommel en A. J. van Leeuwen. Ten nadeele van K. alhier werd een rijwiel ontvreemd, dat hy voor een café aan den Ryksstraatweg had geplaatst. Te Den Haag werd de 26-jarige K.. alhier, aangehouden wegens braak, gepleegd ten na deele van G., H. en R., allen alhier. Tot lid en plaatsvervangend voorzitter van de commissie, welke in 1941 belast is met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van zeeschepen is benoemd de heer L. M. J. Gregory, schout-by-nacht titulair b. d. alhier. Voorts zijn als plaatsvervangende leden dier commissie aan gewezen de heeren G. C. Carrière, hoofdofficier van den Marine Stoomvaartdienst der le klasse b. d., H. A. Gregory, kapitein ter zee b. d. en Chr, H. Steenmeyer, arts, allen alhier woon achtig. ZEVENHOVEN. By het dezer dagen gehouden prysbiljarten in café De Viersprong, werd de hoofdprys een kistje sigaren gewonnen door J. van Kessel te Ter Aar en G. Wieman alhier. De R.K. Naaikrans deelde aan de behoef tige gezinnen kleedingstukken uit. TELEFOONNUMMERS GEMEENTELIJKE BUREAUX. Burgemeester en Wethouders maken be kend, dat de telefoonnummers 20561 bureau Gemeente-Ontvanger, 22415 bureau Kostwinnersvergoeding, 24642 bureau Gemeentewerken, zijn vervallen. Deze bureaux zijn telefonisch te bereiken onder No .20041. 4854 A. VAN DE SANDE. BAKHJUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. VOETBAL. LUGDUNUM I—D.O.S.R. Het Lugdunum-elftal zal Zondag in de vol gende opstelling uitkomen: Doel: D. v. d. Berg; achter: W. v. Weerlee en M. Herreur; midden: J. v. d. Berg. H. v. Es en J. Brommeyer; voor: J. Piket, A. Breedeveld. A. v. d. Heyden, W. de Roo en W. Koolloos. LUGDUNUM II—U.V.S. III. Het reserve-elftal van Lugdunum zal Zondag in de volgende opstelling uitkomen: Doel: J. Koet; achter: W .v. As en B. Dool; midden: N. Stokkermans. P. Mooten en G. Gressie; voor: P. Vermond, A. v. d. Waals, A. Siera, S. Kukler en S. Dubbelaar. HOCKEY. DE „EENHEID" IN DE HOCKEYWERELD. De secretaris der hockeyclub „Zuidwyck" schryft ons: Uit het onderhoud met den heer Quarles ven Ufford, voorzitter van den Nederlandschen Hockey-Bond zou moeten blyken, dat door de fusie in de hockeywereld nu een ideale toestand is geschapen. Deze opvatting is echter op haar minst optimistisch. Tot nu toe is er over de verhouding tusschen den N.H.B. en den Zuid- Hollandschen Bond in de pers weinig gezegd. Het moge hier wel vermeld worden, dat de vergeiyking met den Voetbalbond en zyn- regio nale afdeelingen slecht opgaat. De laatste jaren was de Z.H.H.B. reeds een onderafdeeling van den grooten bond. De on- mogeiykheid van promotie was echter niet te wyten aan het spelpeil, maar aan de tegenwer king van een bepaalde groep in den N.H.B. wat een bekende Haagsche vereeniging aan den lijve heeft ondervonden. Een vereeniging in den N.H.B. speelt daarin' met haar 1ste, 2de, 3de tot xte elftal, terwijl clubs uit de eerste klasse van den ZJï.H.B., welke, zooals iedereen zal moeten toegeven, verre boven de beginnelingen-elftallen uit de laagste afdeelingen van den N.H.B. staan, niet konden promoveer en. Wat zün nu de consequenties van de methode, door den voorzitter van den N.H3. voorgesteld? O at, éénmaal per jaar, de kampioenen van de „lagere" clubs (uit den Z.H.HJ3.) mogen „pro- moveeren" naar de laagste afdeelingen van dert grooten Bond. Zoo kan het jaren duren, voor dat een rechtvaardige indeélirig geschapen is. Dit nu kan allerminst de bedoeling zijn van den heer Lotsy. sportadviseur van het Depar tement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. die het verzoek tot eenheid tot den N.HB. richtte De leden van den Z.H.H3, hebben nooit veel prüs gesteld op een fusie met den N.H.B., onder de oude omstandigheden. Nu deze fusie echter gekomen is -en de Bond zün eigen be stuur verliest, verwachten %y ook. dat er een rechtvaardige vergelijking zal worden gemaakt; dat de sterkste elftallen uit den Z.H.H.B. dus in de, derde, resp. tweede klasse van den N.HB. zullen worden geplaatst, en de lagere elftallen uit den N.H.B. overgebracht zullen worden in den Z.H.H.B. Eerst dèn zal de eenheid in de hockeywereld waarlyk tot stand gekomen zyn? WEDSTRIJDEN YAN ZUIDWYCK. Daar het terrein van de hockeyclub „Rotter dam" voorloopig onbespeelbaar is, wordt de wed strijd Rotterdam IVZuidwyck II (heeren) a.s. Zaterdag om 3 uur in den Leidschen Hout ge speeld. Zondag om 2 uur ontvangt Zuidwyck I (hee ren) het Haagsche P.T.T. voor een vriendschap- peiyken wedstrijd. DAMMEN. A.D.C. (ALPHEN). De wedstrijden om den voorzittersprys van A.D.C. loopen ten einde. Slechts drie spelers strüden vinnig om den beker, die door den voorzitter is geschonken. De stand wijst wel uit, dat het tusschen de oude rivalen gaat, n.l. Joh. v. Ofwegen, die de mooiste kans heeft en slechts nog moet spelen tegen M. van Triest, voorts J. Ruyt-enberg en den kampioen van Alphen W. B. de Knyff. De stand luidt als volgt: Joh. v. Ofwegen 9 gesp., 15 pnt.; J. Ruyten- berg 8 gesp., 12 p.; J. v. Oeveren 8 gesp.. 10 p.; W. B. de Knyff 6 gesp., 8 p.; J. J. Ditmar 7 gesp.. 8 p.; G. zyistra 8 gesp., 8 p.; A. Bauer 8 gesp., 5 p.; W. J. van Berkel 9 gesp., 5 p.; P. van Oosterom 4 gesp., 3 p.; A. Wolswyk 3 gesp„ 0 p.; M. van Triest 4 gesp., 0 p De wedstrüden om het kampioenschap van Alphen zullen aanvangen op 13 Januari. Aan melding kan geschieden by A. Bauer, Conrad- straat 10. SCHAKEN. R.K. SCHAAKCLUB HILLEGOM. De uitslagen van de onderlinge competitie wedstrijden zyn: Groep I: G. KroonP. v. d. Mey P. v. d. Mey—M. v. d. Poll 1—0: S Lieverse—E. Th. La Feber 10. Groep II: P. v. d. Mey Jr.F. Nyssen 01; A. HeirmanJ. v. d. Zwet 01; P. v. d. Mey Jr.- J. Langeveld 01; P. SchramaTh. Warmer dam 0—1; J. SchramaJ. Berkhout 10: P. v. d. Mey Jr.—Th. Warmerdam 10. Dinsdag 24 en 31 Dec. wordt niet gespeeld, maar Zondag 5 Januari is er een belangrijke wedstrijd. PREDIKBEURTEN. Lisse Oud-Geref. Gem.: Hedennam. 7% uur, leesdienst. Zoe term eer Geref. Gem.: Hedennam. 714 uur, ds. Hofman van Moercapelle. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Werkendam, ds. W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid en ds. H. Ligtenberg te Kampen. De beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd 4826 (Ingez. Med.) BIJ VERTREK VAN NIEUWEN AMBASSADEUR NAAR WASHINGTON De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeka, heelt op den leestelijken afscheidsmaaltijd, welken de Amerikaansch -Japansche vereeniging den nieuwen Ja- panschen ambassadeur te Washington, ad miraal Nomoera, die binnenkort naar zijn post vertrekt, heeft aangeboden, in een op vallend uitvoerig betoog de betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten behandeld. Matsoeka begon met de hoop uit te spreken, dat het Nomoera gelukken moge, alle eventueele moeilijkheden voor een botsing in den Stillen Oceaan te ver hinderen. De oorzaken, die ongelukkiger wijze tot de verscherping in de betrekkingen tusschen beide landen geleid hebben, aldus Matsoeoka, zijn van veelvuldigen aard. De voornaamste oorzaak is evenwel, dat de Vereenigde Staten geen begrip toonen voor de Japansche eischen en doelstellingen. In tegenstelling tot de indrukken, die in Ame rika en elders daarover bestaan, voert Ja pan tegen over China geen imperialistische oorlog van agressie. Japan vecht niet voor de vernietiging, maar voor den opbouw van een blijvenden vrede en voor het welzijn van een op gerechtigheid en gelijkheid berus tend Oost-Azië. Elke natie, die aan de vol tooiing van deze groote taak wii medewer ken, is welkom. Japan zal zich van dezen ingeslagen weg niet laten afhouden, hoe sterk de druk ook is, die op het land wordt uitgeoefend, en wie dezen druk ook pro beert uit te oefenen. Vervolgens wees de minister er op, dat een volkomen wereldvrede mogelijk zal zijn, wanneer eerst door regionale overeenstem ming 'een regionale vrede is gewaarborgd. Wat het driemogendihedenpact betreft, hierin heeft een deel van het Amerikaan- sche volk de doeleinden van Japan misver staan. Het beschuldigt Jajpan er van, dat het vijandige bedoelingen jegens de Ver eenigde Staten zou koesteren. Niets is ech ter dwazer en meer toezijdfen de waarheid. Japan wil de Vereenigde Staten óf een an der land niet uitdagen. Het wenscht eener- zijds slechts alleen gelaten ,te worden om ongehinderd zijn opbouwend'wenk te kun nen verrichten en anderzijds wenscht het, dat er een einde komt aan den oorlog in China en Europa, zonder dat andere landen, en vooral niet een zoo machtig land als de Vereenigde Staten, daaraan deelnemen. Een deelneming van de Vereenigde Staten aan den Europeeschen oorlog of een botsing tusschen de Vereenigde Staten en Japan in den Stillen Oceaan zoo meende Matsoeoka verder, zou tot een volledige ineenstorting der bescha ving leiden. In dit verband zeide hij al len Amerikanen geen twijfel te willen laten bestaan over het feit, dat Japan trouw is jegens zijn bondgenooten en trouw wil blijven en dat de Japansche buitenlandsche politiek in de toekomst het driemogendhedenpaet tot kernpunt zal hebben. Dit beteekent geen dreige ment, maar is eenvoudig een constatee ring om mogelijke misverstanden te vermijden. Wat de Chineesche kwestie betreft, ver klaarde Matsoeoka, dat dit voor de Ameri kanen een gevoelsvraagstuk en voor Japan een levensvraagstuk is, dat het bestaan van het Japansche rijk raakt. Japan blijft hoop koesteren ten aanzien herstel van den vrede in Ohina te geraken. De regeering te Nanking kan beschouwd worden als een voorhoede van betere tij den. Ten slotte betoogde de minister, dat Japan en de Vereenigde Staten het aan de menschheid versehuldig zijn, hun pogingen te vereenigen en alles in het werk te stel len, om het verschrikkelijke ongeluk van een conflict in den Stillen Oceaan te ver mijden. Matsoeoka besloot zijn betoog met een dringend beroep op het gezonde ver stand van beide volkeren om ten aanzien van de ongewone wereldsituatie een rustig oordeel en koel hoofd te bewaren. De minister werd ingeleid door den am bassadeur der Vereenigde Staten en eere voorzitter van de Japansch-Amerikaansche vereeniging, Joseph Grew. (Domei). WOERDEN, 18 Dec. Aanvoer 75 partyen kaas. Met rijksmerk le kw. f. 41,50; 2e kw. f. 40,50. Handel vlug. TER-AAR, 18 Dec. Centrale Veiling. Andijvie 1532 ct.; boerenkool 1425 ct.; slavellen 24 26 ct. per kist. Wascbpeen f. 2,905,30; uien f. 3,5b4; prei f. 4,605,70; spruitkool f.15; roode kool f. 4,50; witte kool f. 3,10; savoye kool f. 3,80; groene savoye. f.3,80; witlof f.12—22 GO, alles per 100 KG. Kroten f. 1.40—3,40 per 100 bos. Sla f2,703,50 per 100 stuks. Tomaten A f. 3,508,10. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2