De strijd in Afrika Kennisgeving DONDERDAG 19 DECEMBER 1940 No. 24767 Verduisteren 81ste Jaargang De slag duurt voort De bommen op Bazel Verspreide Berichten Amerika's steun aan Engeland STADSNIEUWS jsXssa 17.28 uur 9.47 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: De Italiaansche oudstrijders en oorlogs verminkten hebben in een bijeenkomst te Rome, gehouden ter gelegenheid van den vijfden verjaardag van den „dag van het vertrouwen" nogmaals uiting gegeven aan het verlangen, dat het geheele Italiaansche volk gemeen heeft, den oorlog voort te zet ten tot de definitieve overwinning op Engeland. Het volk aan het binnenlandsche front en de soldaten, die heldhaftig op de ver schillende overzeesche fronten strijden, ge ven aldus de duidelijkste tegenspraak van de leugens der Britsche propaganda. Men kan zelfs zeggen, dat de Italiaansche strijdgeest vastberadener is dan ooit en de Britsche leugens hebben hem slechts aan gewakkerd. Deze onverbiddelijke vastbeslo tenheid van Italië vindt haar oorzaak in het feit, dat Italië zijn militaire strijdkrach ten vrijwel Intact heeft weten te houden, terwijl Engeland weet, dat zijn reserves en zijn mogelijkheden tot het bieden van tegenstand met den dag minder worden. Het Is daarom grotesk, dat de Britsche be windslieden hopen, dat de strijdlust van Italië op de een of andere wijze zal worden geknakt. Om te kunnen voortbestaan heeft Engeland reeds zijn vloot- en vliegtuigba ses aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan moeten afstaan. Thans begint het zijn kunstvoorwerpen aan den man te brengen. Dit zijn teekenen van een fataal verval. Intusschen doen Lloyd George en andere Britsche persoonlijkheden wanho pige beroepen op den landbouw. Dit alles wijst op de zorgwekkende schaarschte aan levensmiddelen en op het spookbeeld van den hongersnood. Het Italiaansche volk, dat vastbesloten is, geen krachten te spa ren en volkomen zeker is van zijn voedsel bronnen, kan met rustige vastberadenheid de slotfaze afwachten wanneer tegen den grooten vijand, die, naar zelfs Lloyd George erkende, alle verantwoordelijkheid voor den oorlog draagt, de beslissende slag zal worden geleverd. De Giornale d'Italia zegt o.m. nog: Wat Egypte betreft, de slag duurt nog voort. In Afrika is het Italiaansche leger niet verslagen, het wordt niet opgerold en biedt het hoofd aan de zoo geweldig gewapende vijandelijke colonnes, waarbij het dezen verschrikkelijke verliezen toebrengt. In dit verband deelt het blad mede, dat slechts drie dagen na het begin van den slag. toen de Britsche imperiale strijd krachten nog niet gestuit waren op de eerste Italiaansche defensielinie negen trei nen vol gewonden in Cairo aankwamen. Bij deze negen treinen moeten nog de ernstiger gewonden worden opgeteld, die onderweg zijn gebleven en daarbij komen dan nog de dooden en de uiteengedrevenen. Hieraan kan men toevoegen, dat het aantal door de Italianen vernielde pantserwagens en tanks dagelijks tientallen bedraagt en dat ondanks de andersluidende beweringen de Italiaansche luchtmacht dezen veldslag be- heerscht. De slag gaat voort en wanneer hij ge ëindigd zal zijn, over enkele weken of en kele maanden, zal men de resultaten zien. United Press meldt nog: Uit het laatste Italiaansche communiqué schijnt op te maken 'te zijn, dat het Engel- sche offensief in Egypte thans het hoogte punt is gepasseerd en dat de Engelschen in de komende dagen zich bezig zullen houden met de consolidatie van hun winst. Voorts blijkt uit het communiqué, dat in de afge- loopen week de Italianen de hoofdtaak hebben gezien in het vernielen van de Brit sche verbindingswegen. Men neemt aan dat de Engelschen hun offensief niet eerder zullen hervatten, dan nadat zij belangrijke versterkingen hebben ontvangen, hetgeen de Italianen uit alle macht zullen trachten te verhinderen. Men verneemt, dat uit de puinhoopen van een gebouw, dat tijdens den vijande lijken luchtaanval op Napels in den nacht van 14 op 15 December werd getroffen, de lijken van drie mannen en twee vrouwen zijn gehaald. Bij dezen aanval zijn voorts 28 personen gewond. (D.N.B.) Naar nog bekend wordt, heeft men na den Engelschen luchtaanval op Bazel en omgeving vastgesteld, dat te Biningen 53 kleine brandbommen zijn ingeslagen, acht kantige magnesium-bommen met een mid dellijn van 4 tot 5 centimeter. Het oprui- mingswerk duurt voort. Alle Zwitsersche bladen schrijven, dat de eventueele betuigingen van leedwezen en de schadevergoeding van Londen in geen geval voldoende zullen zijn om een einde te maken aan de verontwaardiging in het land. Zij stellen vast, dat het altijd en alleen de Britsche luchtmacht is, die de neutraliteit van Zwitserland schendt en dood en verderf zaait. Gisteravond heeft de politie te Genève 25 jongelieden gearresteerd, die voor het Britsche consulaat trachtten te demon- streeren tegen het bombardement op Ba zel. Zij werden naar het hoofdbureau van politie gebracht en na verhoor op vrije voeten gesteld. (D.N.B.) HITLER SPREEKT KADETTEN TOE. De Führer en opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht, heeft in het Sport- palast te Berlijn het woord gericht tot 5000 kadetten van leger en luchtwapen en jun ker van het wapen SS, die aan den voor avond staan van hun benoeming tot offi cier en die nu na. hun opleiding weer naar hun veldtroepen-onderdeelen gaan. In een pakkende en meesleepende toespraak gaf de Führer den jongen militairen voor hun latere taak als superieuren in de nationaal- socialistische weermacht en voor hun le ven het parool. De opperbevelhebber van het leger, generaal veldmaarschalk von Brauchitsch, hield een appel, waarbij de kadetten geestdriftig een gelofte van trouw aflegden en een Sieg-heil lieten klinken op den Führer en den oppersten bevelhebber. (D.N.B.) KERSTGESCHENK VOOR GEVANGENEN. Het voornemen van den Paus om allen krijgsgevangenen in de verschillende oor logvoerende landen een Kerstgeschenk te geven, blijkt onuitvoerbaar. De technische moeilijkheden zijn te groot. Gisterochtend verluidde in Vaticaankringen, dat de Paus zich er toe zal moeten beperken geschen ken uit te deelen aan de in Italië geïnter- terneerde krijgsgevangenen. OPEISCHING VAN PARTICULIERE ZENDSTATIONS IN FRANKRIJK. Uit Vichy wordt gemeld, dat minister Baudoin besloten heeft tot opeisching van alle particulier? radio-zendstations in het niet bezette gebied. De zenders in kwestie, waarvan slechts enkele na den wapenstil stand het bedrijf hervat hebben, zullen in het vervolg het programma van den staats omroep uitzenden. Het zijn de zenders te Lyon, Marseille, Toulouse en Nice die onder dezen maatre gel vallen. Naar verluidt beteekent de naas ting der particuliere zenders de eerste stap op den weg naar een groote hervor ming van het omroepbedrijf. (D.N.B.) Volgens de Italiaansche weermachtsberichten ztfn de Italianen na de ontruiming van Sidi- Barrani teruggetrokken tot aan de Lybisch-Eg yptische grens. - De Engelsche troepen hebben hevige aanvallen gedaan in het woestijngebied van Forte-Capuzzo (Solloem) en Bardia. Zon der tusschenpoozen volgden aanvallen en tegenaanvallen elkaar op. - Op de kaart is het grensgebied weergegeven van Westelijk Egypte met een gedeelte van Lybië (Cirenaica); het wegenet is hierbij ingeteekend, alsmede de voornaamste plaatsen welke tusschen Bengasi en Matroeh liggen. 's-GRAVENHAGE, 19 December. Ik heb mij herhaaldelijk genoodzaakt gezien, in mededeelingen aan de bevolking van het bezette Nederlandsche gebied er nadrukkelijk op te wijzen, dat voor het plegen van sabotage tegen de Duitsche weermacht en haar oorlogsvoering de zwaarste straffen moeten worden opgelegd. Ondanks deze nadrukkelijke waar schuwingen en vermaningen heeft een zwaar geval van sabotage plaats gehad. Er werden door onverantwoordelijke lieden kabels van de Duitsche weermacht op belangrijke plaatsen meermalen stukgesneden. De beide daders hebben hier mede ook hun eigen volk groote schade berokkend, omdat zij de verdediging tegen binnen vliegende vijandelijke vliegtuigen hebben bemoeilijkt. Zij zijn ge arresteerd en door een Duitsch militair gerechtshof ter dood veroordeeld. Het oordeel is bevestigd en dus rechtsgeldig geworden. De executie is voorloopig uit gesteld totdat over het door de veroordeelden ingediend verzoek om gratie is heslist. De weermachtbevelhebber in Nederland FR. CHRISTIANSEN, generaal der vliegers. De correspondent te Washington van de New York Sun, Adams, schrijft met betrek king tot het nieuwe voorstel van president Roosevelt aangaande steunverleening aan Engeland, d'at te Washington een gerucht in omloop is, volgens hetwelk Engeland zon der alle hulp van de Vereenlgde Staten niet langer dan drie, maanden zou kunnen standhouden. Het is. aldus meent Adams, mogelijk, dat dit bericht „gedramatiseerd" is om den steun van de Amerikaansche openbare meening voor het nieuwe voor stel van Roosevelt te winnen. Vast staat echter, dart. er onder de best geïnformeerde ambtenaren te Washington geen twijfel over bestaat, dat de situatie van Engeland uiterst vertwijfeld is geworden. De regee ring der V. S. is bereid, Engeland alles te leveren, wart dit voor den strijd tegen de totalitaire mogendheden noodig heeft. De Amerikaansche vlag en de Amerikaansche staatsburgers zullen echter buiten den oor log worden gehouden. De belastingbetalers in de V. St. zouden een onbegrensd deel van de Engelsche lasten op eigen schou ders moeten nemen. In de overige berichten uit Washington wordt er in het bijzonder op gewezen, dat Engeland dringend schepen noodig heeft. De New York Post schrijft ten aanzien van het pian-Roosevelt, dat het van minder be lang is, of men Engeland oorlogsmaterieel schenkt of leent. De hoofdzaak is een vol doende productie der V. S. om te bereiken, dat Engeland met dollars kan koopen, die de Vereenlgde Staten het geven. De New York Sun noemt het voorstel van Roosevelt een proefballon. Het uitlee- nen van oorlogsmateriaal zou de hoeveel heid, die de Vereenlgde Staten ter beschik king van Engeland zouden kunnen stellen, niet vergrooten. Het werkelijke probleem van het oogenblik is de achterstand in de productie van vliegtuigen en ander oor logsmateriaal. In de New York World Telegram schrijft Dennygn. dat in de V. S. de meening hearscht, dat het binnenlandsche front van Engeland zwakker wordt, hoe langer de oorlog duurt. In dit opzicht is het pessi misme tn de V. S. de laatste weken aan zienlijk toegenomen. Nog pessimistischer denkt men over de mogelijkheid van een Britsche overwinning of van herovering van Europa door Engeland. (D.N.B.) De „New York Daily News" verklaart in reederskringen te Washington te hebben vernomen, dat de Amerikaansche regeering voornemens is, na afkondiging van een uitzonderingstoestand vijftig moderne schepen van Amerikaansche lijnen op te eischen en ter beschikking van Engeland te stellen. Wanneer die uitzonderingstoestand zou worden afgekondigd, was nog niet bekend, doch men had den reeders reeds medege deeld, op welke schepen men het oog had laten vallen. De reeders werden bij de keuze in het geheel niet geraadpleegd en protesteeren thans te Washington heftig tegen het wegnemen van hun beste schepen. (DUB.) De voorzitter van het pas opgerichte co mité tegen deelneming van de Ver. Sta ten aan den oorlog, Verne Marshall, heeft Roosevelts nieuwe actie voor hulp aan En geland als fantastisch gequalificeerd. Op een persconferentie deelde hij mede. dat Lindbergh zijn medewerking aan het co mité toegezegd heeft. Van alle fantastische financieele voor stellen, zoo zei Marshall, die Washington de laatste jaren heeft gedaan, valt er geen te vergelijken met het plan van Roosevelt, dat het Amerikaansche volk zou verplich ten van nu af Engelands oorlog te finan cieren. Nog „ongelooflijker" is de bewering van den president, dat zijn plan financie ring van den Engelschen oorlog zonder op heffing van neutrahteitswet of Johnson-act mogelijk maakt. Roosevelts voorstel, aldus Marshall, heeft de strekking, dat het Con gres een wet moet aannemen, die Roose velt machtigt iets te doen wat niemand an ders zou durven zoolang de genoemde wet ten van kracht zijn. Roosevelt eischt in derdaad wel de absolute autoriteit van den dictator. (D.N.B.) De democratische afgevaardigde Kennedy heeft een voorstel ingediend, volgens het welk het Huis van Afgevaardigden uit de leden van alle partijen een „vredescomité" zou moeten benoemen. Het zou dan de taak van dit comité zijn, middelen en wegen voor te stellen, waardoor de vrede voor de Vereenlgde Staten kan worden behouden en gewaarborgd. (D.N.B.) De Federal Shipping Board heeft bekend gemaakt, dat zestien Amerikaansche vracht schepen aan Britsche opkoopers te New- York verkocht zijn. De gezamenlijke ton nage van de verkochte schepen bedraagt f. 147.526 ton. De verkoopprijs bedraagt 3.3 millioen dollar. Daarmede is. het totale aantal van de Amerikaansche vrachtsche pen, welke de Federal Shipping Board den laatsten tijd aan Britsche ODkoopers heeft afgestaan, gestegen tot 35. United Press meldt uit Washington, dat de Amerikaansche regeering overweegt 37 Deensche schepen in beslag te nemen, die sinds den Duitschen intocht in Denemar ken in Amerikaansche havens liggen. BELGISCHE VISSCHERS WEER IN ACTIE De visscherij aan de Belgische kust wordt thans met steun van de Duitsche autori teiten hervat. Elke visschersboot moet bij de uitoefening van haar werkzaamheden voorzien zijn van een witte en de Belgische vlag. (D.N.B.) DONAUSCHEEPVAART WEGENS IJSGANG GESTAAKT. De Hongaarsche rivier- en zeescheep vaartmaatschappij maakt ook namens de met haar gelieerde scheepvaartonderne mingen bekend, dat de Donauscheepvaart wegens ijsgang voorloopig gestaakt wordt. (D.N.B.) LIGA VOOR DE BEVRIJDING VAN ZUIDOOST-AZIATISCHE VOLKEN. Op een conferentie van leidende Japan- sche nationalistische persoonlijkheden te Tokio is gisteravond in tegenwoordigheid van verschillende Britsch-Indische natio nalisten de oprichting van een liga voor de bevrijding van de Zuidoost-Aziatische vol ken besproken. Deze liga zal zich bezighou den met het vestigen van betrekkingen met belangrijke persoonlijkheden onder de Zuidoost-Aziatische volken en door gron dige studie van geschiedenis, cultuur, gods dienst en levenswijze van deze volken me dewerken aan het doel van de bevrijding van deze volken. Organisatie van massa meetings en uitdeeling van pamfletten staan op het programma. DE VALERA IN EEN ZIEKENHUIS. Reuter meldt, dat de Valera, de minister president van Eire, In een ziekenhuis te Dublin is opgenomen, waar hij een lichte oogoperatie heeft moeten ondergaan. AMERIKAANSCHE LEENING AAN PERU. De Amerikaansche im- and exportbank heeft aan de regeering van Peru een lee ning van tien millioen dollar verstrekt Het bedrag.wordt in maandelij'ksche termijnen van elk een mllllcen dollar op de centrale bank van Peru gestort. De leening dient uitsluitend om de aankoopen van Peru in de Vereenlgde Staten te financieren. (DJ4H.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Amsterd. Rott. Exp. Ondg. AH.E.O. (filiaal), Turfmarkt 2, Leiden. Hoofdzaak: Oostzeeddjk 225 B, Rotterdam. Beheerder filiaal: C. H. Verbeek, Den Haag. Opheffing: H. Lokker, Bilderdijkstraat 17, Leiden. Handel in radio-artikelen Wijziging: Landbezit Duinoord, E.A. Borgerstraat I, Katwijk a. Zee. Handel in bouwgrond. Overleden Boekhouder: R. Ouwehand, Katwijk a. Zee. dd. 13 Dec. 1940. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN -BRIEFKAARTEN VOOR HET KIND. Men schrijft ons: Het Plaatselijk Comité vestigt er de aandacht op, dat van de opbrengst der Weldadigheids postzegels en -briefkaarten ook vele vereeni- gingen, welke te Leiden op het gebied der Kin derbescherming werkzaam zijn, een gedeelte ont vangen. Tot deze vereenigüigen behooren het Centraal Genootschap voor Kinderherstelling en Vacantiekolonies, afd. Leiden, de stichting „Jeruël", de Leidsche Buitenschool, de Vereeni- ging „Tot Steun" afd. Leiden, de vereeniging R.K. Liefdewerk voor Kinderbescherming afd. Leiden, de Diaconie der Ned. Hervormde Ge meente, Christelijke Jeugdhulp, het R.K. Par. Armbestuur- en Wees- en Oudeliedenhuis, de Zitavereeniging, het gesticht „De Voorzienig heid", het Centr. Isr. Wees- en Doorgangshuis en het St. Josephgesticht ..St. Gerardus Ma- jella". Door postzegels en briefkaarten te koopen wordt dus ook het hulpbehoevende kind tn Leiden en Omstreken gesteund. In het tentje in het Hoofdpostkantoor te Lel den zbn de postzegels en briefkaarten verkrijg baar. Bestelkaarten worden op verzoek gaarne toegezonden door Mevrouw C. SmitsDe Wit, Rapenburg 82, Leiden, tel. 22605. Door omstandigheden buiten schuld van het Comité is de voorraad prentbriefkaarten eerst een dezer dagen aangekomen, zoodat de ver zending van de bestellingen eenige vertraging heeft ondergaan. Ik lees wel eens 'n advertentie En denk dan: „Wat een pretentie!" Maar TIP van Bootz' reclame, Moet toch 'n ieder beamen. Trekt altjjd de volle attentie. Inz. M. K. te Amsterdam ontving een flesch TIP 4844 (Ingez. Med.) van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op te 23.06 uur en gaat onder te 12.22 uur d.a.v. -J Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Bonnen voor koffie en thee aangewezen. (Binnenland, 2e Blad). Lijk van vermisten winkelier te Rotterdam gevonden. (Gemengd, 2e Blad). Buitenland De strijd in Afrika. (Ie Blad). De Amerikaansche hulp aan Engeland. Ge Blad) ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1