BOSCH Ons Kort Verhaal w LEIDSCH DAGBLAD - Twsede Biad Dinsdag 17 December 1940 Rijksmiddelen over November GEMENGD NIEUWS Het spoorwegongeluk bij Leidschendam Moord in de hoofdstad Kostbare schilderstukken gestolen Zeer bevredigende resultaten FIETSLICHT De wraak van Flodobert Jfti&éÉr—AUmh Bevestigd wordt dat bij het spoorwegon geluk bij Leidschendam de bestuurder van den electrischen trein om het leven is ge komen. De oorzaak der ontsporing is nog onbekend. Den geheelen dag was de lijn Den Haag- Leiden in beide richtingen onberijdbaar. LIJK VAN VERMISTEN FRUITHANDELAAR GEVONDEN. Gistermiddag heeft de politie te Am sterdam uit de HeerengTacht het lijk opgehaald van den, sinds 8 November vermisten, M. Nebig. De man, was op dien dag naar het Westland geweest en het laatst gezien, toen hij in den trein naar Amsterdam stapte. "Nadien had men niets meer van hem vernomen. Het slachtoffer is de 55-jarige fruitkoop man M. Nebig, uit de Tweede Hugo de Groot-straat 641. Op 8 November was hij van huis vertrokken naar de groente- en fruitveiling te Poeldijk, waar hij nog za ken gedaan heeft. Vervolgens reisde Nebig naar Den Haag, waar hij zich op de Laan Copes van Oatténburch vervoegde voor het verkrijgen van een vergunning voor den verkoop van appelen. Men vermoedt, dat de man met den electrischen trein van 12.54 uit Den Haag H.S. naar Amsterdam is teruggereisd. Hij is in ieder geval kort voor dat tijdstip, in de omgeving van het station Hollandsche Spoor gesignaleerd. Hij was toen niet in gezelschap van anderen. De mogelijkheid wordt geopperd, dat Nebig in den trein met iemand een ge sprek is begonnen en dat hij toen met dezen kennis Amsterdam is ingegaan. Vandaar ook, dat dengenen, die vermen nen inlichtingen of aanwijzingen te kunnen verstrekken, dringend verzocht wordt zich te vervoegen aan het bureau Marnixstraat 148. Het slachtoffer moet bij aankomst in de hoofdstad ongeveer duize'nd gulden in zijn bezit gehad heb ben, benevens drie gloednieuwe bank biljetten van honderd Belgische fran ken. Ook dit geld wordt vermist. De zakken der kleeding van N. waren overigens grondig leeggehaald toen men het lijk opvischte. De veronderstelling, dat de man reeds dood geweest moet zijn, toen hij te water geraakte, wordt gerechtvaardigd door het feit, dat het lijk gefheel met modder be smeurd was. Nebig is dus naar alle waar schijnlijkheid een huis binnengelokt, daar vermoord en beroofd en vervolgens in het water geworpen. Het lijk vertoont mes steken aan het hoofd. Het signalement van het slachtoffer luidt als volgt: 55 jaar oud, gezet postuur, donker van uiterlijk, donker haar, van voren eenigszins kaalhoofdig, klein zwart snorretje, rond gelaat. Hij was op 8 November gekleed in een muisgrijze winterjas, droeg een blauw- grijzen gleuf hoed, donkerblauw colbertcos- tuum en lage zwarte schoenen. Uit het Fransche legatiegebouw in Den Haag. MAAR DE DADERS ZIJN AANGEHOUDEN Van het feit, dat het Fransche legatie gebouw aan het Bankaplein 4 te Den Haag tijdelijk onbewoond is, heeft een avontu- rier-inbreeker gebruik gemaakt, twee oude schilderstukken, w.o. een werk van Joachim Antonisz Uytewael, voorstellende Heilige Familie, te stelen; beide paneelen vertegen woordigen een waarde, welke in de duizen den loopt. Voorts viel den dief een partij zilverwerk, een kostbare damesbontmantel en heerenbontjas, 60 dubbelé stukken zeep, 2 Perzische tapijten en andere artikelen van waarde in handen. Dank zij knap speurderswerk van de Haagsche recherche is de geheele buit achterhaald kunnen wor den, terwijl de dader en twee helers gear resteerd konden worden. Op 13 Mei 1.1. heeft dé bewoner van het pand dit met zijn familie verlaten, ten einde zich in Vichy (Fr.) te gaan vestigen. Het legatiegebouw kwam onder het beheer van het Ame'rikaansche consulaat-gene raal. Op den avond van den lsten December ontdekte een waker van den Nachtveilig heidsdienst, dat onbevoegden zich tot het perceel door verbreking van een ruit aan de achterzijde, toegang hadden weten te verschaffen. Wanneer de inbraak heeft plaats gevonden, is moeilijk na te gaan. Aanvankelijk ontbrak elk spoor van de daders of dader. De politie had evenwel succes, want enkele dagen, nadat zij met haar onderzoek een aanvang had gemaakt, kwam haar ter oore, dat er met enkele kostbare schilderijen geleurd werd. Een ambtenaar in opleiding voor inspecteur van politie, de heer Terpstra, werd ingescha keld, teneinde als tusschenpersoon te kun nen fungeeren. Zeer voorzichtig werd deze val opgezet en zoo kwam de heer Terpstra in contact met enkele lieden, die bij den verkoop betrokken waren. Het eerste onderhoud vond plaats in een lunchroom in de Spuistraat. Men kwam overeen, dat de feitelijke transactie zou plaats vinden in een perceel aan het Hof- wij ckplein. Op het moment, dat de schilderijen ge toond 'werden, ontpopte de politieman zich en arresteerde de twee personen onder wier auspiciën de verkoop geschiedde. Het wa ren de 47-jarige colporteur F. J. die tot nog toe niet in de politieannalen stond vermeld en zijn 43-jarige broer R. J. Eerstgenoem de trad op als heler en was de hoofdbewo ner van het perceel aan het Hof wij ckplein. Hij had z.g. de paneelen gekocht van zijn broer R. J., die, zooals achteraf aan het licht kwam, de inbraak had gepleegd. R. J. heeft een zeer avontuurlijke loop baan achter den rug. Als onderofficier is hij in dienst geweest bij het Koninklijk In dische Leger. Indertijd is hij met verlof naar Holland geweest, beschikte over vol doende geldmiddelen en heeft hier eens flink de bloemetjes buiten gezet. Op de te rugreis naar Indië gaf hij er in Marseille den brui aan. De paar duizend gulden, die hij nog op zak had, heeft J. gebezigd voor allerhande fuiven in het Zuiden van Frank rijk. Toen het geld op was en J. in de knel kwam, teekende hij voor het Vreemdelin gen-legioen sn streed 7 jaar in Marokko, waarvoor hij zes maal een onderscheiding kreeg, o.a. het „Croix de Mérite". Na het volbrengen van zijn diensttijd is hij naar Holland teruggekeerd en woonde bij zijn broer aan het Hof wij ckplein. Hij bekende in totaal vier malen het ge bouw aan het Bankaplein 4 te hebben be zocht. Den vergaarden buit bracht hij naar den 45-jarigen caféhouder J. A. aan de Lange Beestenmarkt, die voor den verkoop van het gestolene zorg droeg. Enkele kle dingstukken bracht deze voor f30 aan den man en de 60 dubbele stukken zeep voor f. 23. De damesbontmantel werd voor, zijn vrouw vermaakt, terwijl de heeren bontjas met Astrakan kraag, voor hem zelf pas klaar werd gemaakt. Een der Perzische ta pijten ging voor f. 150 van de hand, de tweede lag te kijk op een dezer dagen te houden veiling. Een deel van het zilverwerk en diverse kleedingstukken werden door A. bij de Gemeentelijke Bank van Leening be leend. Niet is precies bekend, wat in totaal is gestolen, hierover wordt nog met Vichy ge correspondeerd. Wat men echter met zekerheid weet van hetgeen ontvreemd is, heeft de recher che na zeer intensief speurderswerk weten te achterhalen. De gebr. J. en de caféhou der A. zijn ingesloten om voor den officier van justitie té worden geleid. EOERDERIJBRAND TE RAALTE. Door onbekende oorzaak is de boerderij van den landbouwer Wilmerink in de buurt schap Marienheem te kaalte afgebrand. Een kalf en verschillende kippen kwamen in de vlammen om. De inboedel en de landbouw- inventaris gingen verloren. Verzekering dekt slechts ten deele de schade. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Meisje uit Noordwijkerhout gedood. Gisteravond is dé 19-jarige dochter van den heer Vermin bij den Tiltenberg onder de gemeente Bloemendaal door een autobus van den dienst HaarlemDen Haag over reden. Zij kreeg een der voorwielen ovër het hoofd en was op slag dood. Het ongeluk ls vermoedelijk te wijten aan de duisternis, waardoor het slachtoffer, dat de bus aan wilde houden, niet zag, dat het voertuig nog een stukje doorreed. Den chauffeur treft dan ook geen schuld. Gisteravond is de 57-jarige heer Stijf uit Lochem, die op zijn fiets door Deventer reed, door een auto aangereden, met het gevolg, dat hij bijna op slag dood was. BUITENLANDSCH GEMENGD. ITALIAANSCH VLIEGTUIG MET GASGENERATOR. Op een vliegveld bij Milaan heeft men proeven genomen met een vliegtuig, dat zich voortbeweegt met behulp van een ko- lengas-generator. Het toestel kon gemakke lijk opstijgen en een hoogte van een vijftig meter bereiken. Het was een Breda met een motor van 425 pk. De proeven worden voort gezet. (Stefani). Builen ve.-antwouraelijkneio dei Redactie Copie van de ai of niet geplaatste stukkeD wordt niet teruggegeven GECENTRALISEERD KOKEN. WARM ETEN VOOR IEDEREEN. Met de familie Verkerk de verzorgers der Stichting „Jeruël" Middelstegracht 3, heb ik besloten een proef te nemen TWEE DAGEN warm eten tegen KOSTPRIJS beschikbaar te stellen. Stamppot, aardappelen en jus voor de prijs van 12 cent de persoon. Dit met het oog op groote zorgen voor brandstoffen, eten. enz. waar velen de dupe van zfjn. Vooral eenzame personen en kleine gezinnen achten we hierdoor tegemoet te komen met praktischen dienst. Warm eten voor iedereen, d.w.z. ook burger- menschen kunnen er gerust gebruik van maken, op hygiënische wijze zal voor alles zorg worden gedragen. Onze inrichting bezit een groote keu ken. We hebben een nette eetzaal, waar ieder gebruik van kan maken. Het eten kan echter ook afgehaald worden. Het zal eéhvoudig doch smakelijk zijn. Mocht door het aantal gebrui kers blijken, dat aan dezéh maatregel behoefte bestaat, dan zullen we dit wérk voortzetten. De prfjs zal de eerste dagen op 12 cent voor een behoorlijke portie voor één persoon gesteld wor den a.s. Donderdag en Vrijdag van 123 uur. Mag Ik deze gelegenheid aangrijpen om hen, die met hun maandelijksche bijdragen op ons contribuantenboek zoo getrouw reeds vele jaren voor ons Kinderwerk offerden, onzen oprechten dank te betuigen en meteen te vragen, vooral in dezen tijd daarmede voort te gaan, daar ons Kinderwerk op volle kracht blijft doorgaan. Wat een groot aantal arme kleinen hebt U helpen voeden en verplegen in ons Kinderhuis! En U. geachte Redactie, vriendelijk dank voor het plaatsen dezer regelen. De Stichter F. H. VAN DER HORST. FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN, ZIEKEN EN GEWONDEN KEEREN TERUG In den loop van Zaterdag zijn te Konstanz aan de Bodensee drie Duitsche hospitaal- treinen aangekomen met ruim 1100 Fran sche krijgsgevangenen, gewonde en zwaar zieke officieren en manschappen, die naar hun vaderland werden teruggezonden. De hospitaaltreinen, die uit alle deelen van Duitschland. zelfs uit Oost Pruisen en uit Weenen kwamen, werden te Konstanz door Zwitsersche hospitaaltreinen opgewacht. Daarmede reisden de Franschen nog den- zelfden dag door Zwitserland verder naar het onbezette Frankrijk en wel naar Lyon. Verplegers van het Duitsche Roode Kruis branchten de Franschen behoedzaam uit de Duitsche naar de Zwitsersche treinen. Alles was gedaan om den zieken en gewonden de beste zorgen te doen geworden. (D.N.B.) LAWINE OP SACHALIN. Naar uit Noord-Sachalin gemeld wordt, zijn Zaterdagmorgen in de nabijheid van de stad Sikoeka 43 houten huizen door een reusachtige lawine bedolven. Tot dusver is nog niet bekend hoeveel menschen daarbij levend begraven zijn. Terstond is een reddingsploeg naar de .plek des cnheils^ gezonden. Daar de sneeuw in de bossclien hier en daar zelfs zeven voet hoog lag, kwam men maar langzaam vooruit en arriveerde pas laat in den avond ter plaatse. Ondanks wanhopige pogingen heeft men tot nu toepas 28 menschen kunnen uitgraven, waarvan er echter nog slechts vijf in leven waren. Men heeft alle hoop opgegeven nog meer bedolvenen le vend te bergen, daar sinds het ongeluk reeds drie dagen verloopen zijn. Aan het overzicht van de Rijksmiddelen per ultimo November wordt het volgende ontleend. Wat de directe belastingen betreft, kan in de eerste plaats worden geconstateerd, dat het totaalbedrag van de raming dezer middelen door de opbrengst aanmerkelijk is overschreden, zoo zelfs, dat de jaarlijk- sche raming door de opbrengst van de eer ste elf maanden van het belastingjaar reeds met tal van millioenen werd geslagen. Wanneer we zien, dat de totale ra ming vo'or dit gedeelte van onze inkom sten voor het loopende jaar f 158.780.000 is en dan kunnen constateeren, dat het zuivere bedrag van de kohieren tot en met November f. 171.088.103.98 bedraagt, dan mogen we zeker met groote vol doening vaststellen, dat deze belastin gen in hooge mate de verwachtingen hebben overschreden. Want de op brengst tot dusfer komt reeds ruim 12.3 millioen boven de raming voor het ge heele jaar uit en ruim 40 millioen bo ven de opbrengst van de eerste elf maanden van het vorig jaar. Natuurlijk mag hierbij niet worden ver heeld, dat het vorig jaar in de raming nog geen rekening was gehouden met de daar na nieuw ingevoerde belasting aan opcen ten op de gemeentefondsbelasting, welke belasting thans op de raming is gebracht voor een bedrag van 29.5 millioen, van welk bedrag thans reeds 27.754 millioen is bin nengekomen. Daarnaast staat de nieuwe winstbelasting, welke het vorig jaar nog niet bestond en welke tot nu toe heeft op gebracht f. 15.687.144.50. Bij een beschouwing van de afzonderlijke belastingen van deze groep zien we voorts dat de grondbelasting, waarvoor de jaar- lijksche raming f. '10.780.000 bedraagt, reeds nu deze raming met f. 88.700 heeft over schreden. Ook de inkomstenbelasting, waarvoor de raming was gesteld op 89 millioen, heeft aan het gunstige resultaat bijgedragen, aangezien tot ultimo November reeds f. 331.000 meer is opgebracht. De vermogensbelasting, welke geraamd was op een j aarlijksche opbrengst van 20 millioen, heeft tot dsuver opgebracht LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. 4204 (Ingez. Med.) door JOH. W. BROEDELET. Flodobert liep, de handen op den rug, een beetje ontstemd heen en weer tusschen zijn geschilderde appelen, peren, kroezen, kan delaars en verdere schoonvormige kleurig heden. En hij bromde hardop: „Ik ben eigenlijk een idioot. Pas heb ik een mooi succes gehad mijn tentoonstelling werd geprezen en er is verkocht. Ik moest dus in een ongelooflijk goed humeur zijn. Maar neen, een stomme brief van iemand, om wien ik mijn schouders op haal, brengt me heelemaal uit mijn evenwicht. Als ik niet oppas, word ik nog een neurasthenicus." Ter afleiding keek hij uit zijn raam naar de Sacré Coeur en wat hij hier in Mont- martre verder van zijn geliefd Parijs kon zien. Dan stapte hij opnieuw door zijn rom melig atelier, struikelde daarbij tweemaal over een hindernis, haalde werktuiglijk eep brief uit een der zakken van zijn fluweelen buis, dat zéér aanwijsbaar dikwijls in nauwe aanraking met zijn palet moest zijn geweest en las voor den zooveelsten keer: „Amice. Morgen kun je mijn bezoek op je atelier tegemoet zien. Ik wil een aardig dingetje van je koopen, als je niet te prijzig bent, natuurlijk! Mijn vrouw komt mee, want die heeft kijk op kunst. Zet het mooiste, wat .je hebt, maar vast klaar t.a.t. Henri Ratilion". Nijdig verfrommelde hij het epistel tot een prop. smeet het ergens neer. Wat ver beeldde die onuitstaanbare Ratilion zich wel! Omdat hij de dochter van een eenigs zins louche personage had getrouwd, die langs de vreemdste wegen rijk Was gewor den, matigde hij zich zeker het recht aan, een hooghartigen toon tegen hem aan te nemen! Als die Ratilion niet oppaste, smeet hij hem straks nog de trapoen af! Hij kon hem gewoon niet zien. Want het wou maai" niet uit zijn herinnering, hoe de ongeblazen Henri, die toch een soort jeugdvriend van hem was geweest, hem met leege handen had laten staan, toen hij erg door zorgen genlaaa-d. eens bii hem had aangéklont. Hoe makkelijk had Ratilion. die een royale levenswijs leidde, hem niet met den aan won van een doekje of desnoods met een kleine leening kunnen helnen! Doch nee. de vent was tamelijk onbeschoft te*zen hem opgetreden. Het scheelde zelfs weinier of ze waren rpet ruzie uit elkaar gegaan. En nu zou de eerste her-ontmoeting plaats hebben on ziin atelier! Hahahaha! Flodobert moest even lachen. Er zat toch wel iets triomfantelijks voor hem in! De verwaande Ratilion verwaar digde zich, zijn trappen op te klimmen! De naam Flodobert kreeg dus klank! Henri bracht zelfs* zijn vrouw mee, die „kijk had op kunst"! Het zou wat wezen! Hij was wel nooit aan haar voorgesteld, maar hij had ze meer dan eens samen gezien en dan schoot het telkens door zijn hoofd „wat een verschrik kelijk mensch is dat! Een kaketoe, zoo toe getakeld. Henri heeft echt zijn verdiende loon." En nu kwam die opgetuigde zijn werk beoordeelen! Het was een vreemde wereld. Maar kom, wat haalde hij van alles in zijn hoofd! Het voornaamste was, dat men bij hem kwam koopen. Zóó ver had hij het dan toch alvast gebracht! En nu nam Ra tilion een houding aan. hij zou niet voor hem onderdoen! Wacht, hij moest hem met een verpletterende nonchalance ontvangen, alsof hij den vroeger en kennis liever niet dan wel zag, wat dan ook inderdaad het geval was. En slechts tegen een zeer hoogen prijs zou hij hem een van zijn werken af staan. Flodobert wreef zich reeds van vol doening in de handen. Haha, de rollen waren nu omgekeerd!' „Bonjour, bonjour!" deed Ratilion druk en vernederend minzaam. „Hemeltje, wat woon jij onbehoorlijk hoog! Is dat trappen klimmen!We zijn heelemaal buiten adem! Op die manier zal je niet veel klanten krijgen, man! Enfin, jij hebt nooit geweten, wat zaken-doen is, hè? Célestine mag ik je eens voorstellen: mijn vriend Flodobert, de artist! Kljik maar goed rond en kies wat je bevalt. Jij met jouw smaak pikt er na- tuurlijik het allerbeste uit. Maar ik moet eerst even gaan zitten, Oef!" Flodobert, die den laatdunkenden, gear- riveerden kunstenaar had willen spelen, stond een oogenblik paf. Nee. tegen zóóveel arrogance kan hij niet op. Het liefst had hij RatiÜon in zijn kraag gepakt en pardoes buiten zijn atelier gezet. Zijn handen Jeuk ten. Doch in presentie van een dame ging dat niet. De dame in kwestie. Célestine, knikte hem flauwtjes toe. be tuurde hem dan door haar lorgnon, alsof hij een bezienswaardigheid was. Van den weeromstuit keek Flodobert terug. Groote goedheid, wat zat dat mensch onder de verf! Van haar echte gelaatskleur viel hoegenaamd niets te bespeuren. Dat zou ongetwijfeld ook wel nocdig zijn. Anders leek ze mogelijk heelemaal niets! Daarop ving de kunstbeschouwing aan. Deze was voor Flodobert één doorloo- pende ergernis. Over alles had Celestine een afkeurend oordeel. Dit deugde niet, dat was wel aardig, maar niet wat ze zocht, dat andere leek haar niet af, de bedoeling van dat groote doek begreep ze niet en wat dat paneeltje daar voorstelde, kon ze niet zien. enzoovoort, enzoovoort. Flodobert verbeet zich, maar tegenover een dame-, niet waai"? Een dame, haha! Hij vond, dat hij lang zamerhand iets moest terugzeggen, maar wat? Dat vreeselijk mensch verdiende, dat ze eens op haar plaats werd gezet. Doch de manier waarop, was niet zoo gemakkelijk te vinden. Ratilion. die eindelijk een beetje scheen uitgerust, voegde zich gedwee bij zijn vrouw. O, hij had geen opinie. Van schilder kunst wist hij niets. Célestine moest zelf beslissen. Het was haar zaak. Plots ontdekte hij een doek, dat half ach ter een kast stond. Hij nam het op, riep verbaasd uit: „Hé, mijn waarde Flodobert. maak jij ook portretten? Kijk eens, Cé lestine!" Célestine bracht haar lorgnon weer in beweging. Haar gezicht kreeg een wat vrien delijker uitdrukking. Ze knikte tevreden. „Dat schijnt je wel te bevallen, hè?" merkte haar echtvriend op. „Ik krijg een idee! Het zou natuurlijk lam voor den bra ven Flodobert zijn, als hij niets verkocht. En de volgende maand ben jij jarig. Als ik hem eens jouw portret liet maken?" Célestine keek verheugd. Haar ij delheid was blijkbaar gestreeld. En, terwijl ze ein delijk een welwillenden blik wierp op Flodo bert, zei ze in een paar ratel-zirmetjes, dat ze daar veel voor voelde. „En de prijs, de prijs?" vroeg Ratilon vlug. „Ik houd van afhandelen. Vanzelf sprekend een beetje billijk, hè? Want fei telijk ben jij stillevenschilder. Als portret tist moet je je naam nog maken. 1500 francs?" Tóén werd het Flodobert al te bar Hij werd hoog rood, vervolgens bleek. Hij keek het paar vernietigend aan. zocht naar woorden. En opeens had hij zijn antwoord! Ja, zóó nam hij eindelijk wraak op al de kleineeringen, welke hem waren aange daan. Grof wilde hij tegenover een dame weliswaar niet zijn. maar die Célestine had „En de prijs, de prijs?" vroeg Ratilion „Het zal niet gaan," zei hij kort. „Wat zeg je?" vroeg Ratilion verbaasd. „Ik werk alleen naar het origineel." ver klaarde Flodobert zich nader. „Wat bedoel je?" wou de ander weten. ..Maar kijk dan toch!" riep Flodobert uit en hij wees naar Célestine. die juist voor een soiegeltje nóg meer rouge on haar ge zicht legde. „Je vrouw is al geschilderd! En ik maak nco't copieën!" (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) f. 18.741.856.46 en bleef daarmede ruim f. 64Ö.000 beneden de opbrengst over de zelfde periode van het vorig jaar. Tenslotte komen we tot de verdedigings belasting, welke op f. 150.000 na de jaar- lij ksche raming ad 9^2 millioen heeft bena derd. Al met al kan derhalve worden vastge steld, dat het verloop van de middelen van deze groep belastingen in het algemeen al leszins gunstig kan worden genoemd. Wanneer we ten aanzien van de overige middelen allereerst de opbrengst over de maand November beschouwen, dan moeten we beginnen met onze verheugenis er over uit te spreken, dat ook deze opbrengst de maandelijksche raming met vele millioenen heeft overschreden. Bedroeg n.l. deze raming f 37.541.666.68, de opbrengst over Nov. was f. 44.954.683,12 of ruim 7,4 millioen meer. Een gunstig tee- ken is voorts, dat de November-opbrengst van dit jaar ruim 4,95 millioen hooger was dan over slachtmaand van het vorig jaar. Ten aanzien van de maand November kunnen we over de voornaamste middelen het volgende opmerken. Als vanzelfsprekend hebben de rechten op den invoer de raming' van 9 millioen, welke nog was ingesteld op onze normale handelsbetrekkingen, bij lange na niet ge haald, zoodat we over November slechts een opbrengst van ruim 5,7 millioen konden boeken. Ook eenige andere middelen, hoe wel niet belangrijke, voldeden niet geheel aan de verwachting, waartegenover geluk kig staat, dat weer andere belasting-objec ten ver boven het geraamde bedrag uit kwamen. Van deze laatste categorie noemen we in de eerste plaats de omzetbelasting, waar van de November-opbrengst bijna het dub bele bedroeg van de raming ad f. 6,9 mil lioen, terwijl deze opbrengst van bijna 12.7 millioen daarmede meer dan 5V2 millioen gulden uitkwam boven de opbrengst in November van het vorig jaar. Een belangrijken vooruitgang vertoont voorts de accijns op het gedistilleerd, waar van de maandelij ksche raming ruim 2,4 millioen bedraagt, doch waarvan de op brengst over November heeft bedragen f. 5.587.800 of ruim f2.64 millioen meer dan in November van het vorig jaar. Ook de accijns op bier heeft de raming overtroffen en eveneens op geslacht en op suiker, doch afzonderlijk dient nog te wor den vermeld de accijns op tabak, waarvoor de raming per maand 3 millioen bedraagt. Deze accijns heeft over November deze ra ming met meer dan het dubbele overschre den, aangezien de opbrengst f. 6.195.400 heeft bedragen. Wanneer we nu het resultaat van de op brengsten over de eerste elf maanden be schouwen, dan kunnen we ook ten aanzien van deze middelen vaststellen, dat de totale opbrengsten de raming hebben overschre den. Deze raming was f. 412.958.333, terwijl de opbrengst bedraagt f. 419.643.833 of ruim f. 6.685 millioen meer dan de raming. WOENSDAG 18 DECEMBER. Hilversum I, 415 M. Nederlandsch Programma VARA: 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramanuziek (pl.m. 8.30 VARA-Almanak) 10.00 VPRO: Morgenwijding 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven 12.00 Esmeralda en solisten (In de pauze: VARA-Almanak) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgel spel 1.45 Gram.muziek 2.00 Voor de vrouw 2.30 Gram .muziek 3.15 Voor de vrouwen 3.35 Gram.muziek 4.00 Declamatie 4.20 Esmeralda en solist 5.00 Gramjnuz. 5.15 Nieuws, economische en beursberichten ANP 5.30 Sylvia-Amusementsorkest en solist (6.006.15 „De organisatie van de lichamelijke opvoeding op de lagere scholen", lezing) 6.42 VARA-Almanak 6.45 Acuteele reportage of gram.muziek 7.00—7.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP. en slui ting. Hilversum II, 301,5 M. NCRV. 8.00 Nieuws berichten ANP. 8.10 Schriftlezing en Medi tatie 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gram.muziek 10.30 Morgendienst 11.00 Celesta-ensemble en gram.muziek 12.15 Re portage of muziek? 12.45 Nieuws, en econo mische berichten ANP, 1.00 Orgelconcert I.45 Gramunuziek 2.30 Hollandsch Kamer- muziekensemöle en gram.muziek 3.45 Bijbel lezing 4.15 Gram.muziek 4.30 Voor de jeugd 5.00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk ka rakter van ons volk" 5.15 Nieuws-, economi sche en beursber. ANP. 5.30 Belichten 5.35 Orgelspel 6.10 NCRV-Harmonle-orkest (opn.) 6.45—7.00 Actueele reportage of gram.-muz. en sluiting. Kootwijk, 1875 M. AVRO, 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Gram.muziek (7.307.45 Be richten, Engelsch Om 8.00 Nleuwsber. ANP) 9.00 Berichten (Duitsch) 9.15 Omroep orkest (opn.) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.muziek 10.50 Orgelconcert en zang II.30 Berichten (Engelsch) 11.45 Gram. muziek 12.00 Berichten, eventueel gram. muziek 12.15 Gram.muziek 12.30 Berich ten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 AVRO-Musette-ensemble (opn.) 1.30 Berichten (Engelsch) 1.45 Gr.- muziek (2.00—2.15 Berichten. Duitsch) 2.30 Berichten (Engelsch) 2.45 Sylvestre-trio 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 Concertge bouw-orkest en soliste (opn.) 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Technische causerie 6.00 Gram.muziek met toelichting 6.30 Be richten (Engelsch) 6.45 Gram.muziek 7.00 —7.15 Brabantsch praatje en nieuwsberichten ANP. en sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF, Woensdag 18 December. lste Programma: 8.0010.00 VARA 10.00 10.20 VPRO 10.20—19.15 VARA 19.15—24.00 Duitsch programma. 2de Programma: 8.00—17.00 NCRV 17.00 —17.15 VPRO 17.15—19.15 NCRV 19.15— 23.00 NCRV (Programma uitsluitend voor Ra dio-centrales) 23.00—24.00 Duitsch Pro gramma. 3de Programma 7.00—17.30 AVRO 17.30 18.00 Onderw. v. d. Scheepvaart 13.00 19.15 AVRO 19.1524.00 Duitsch programma. 4de Programma 7.00—24.00 Duitsch pro gramma. 3—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7