LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad baandag 16 December 1940 Wees zuinig met electriciteit Uit de Omstreken Jubileum Korenbond „De Rijnstreek" Uit de Rijnstreek Afscheid ds.J. G. A alders als Predikant bij de Ger. Kerk Verduisteren Neen! Au Bon Gout Byouterieën OFFICIEELE PUBLICATIE Kunstschaatsen RITSEMA STOFZUIGER Adverteert in het Leidsch Dagblad Haal meer warmte uit miitder holéii ©FFICIEELE PUBLICATIE OFFICIEELE PUBLICATIE OFFICIEELE PUBLICATIE KATWIJK AAN DEN RIJN. Tot ouderling der Ned. Herv. Gemeen te is herkozen de heer G. Vooys en tot diaken de heer J. v. d. Ven. KATWIJK AAN ZEE. Opening van den Unie-winkel. In het gebouw Voortraat 16 a is Zater dagnamiddag de winkel van de afd. Kat wijk van de Nederl. Unie geopend. Leden van de plaatselijke organisatie waren aan wezig. Namens den plaatselijken raad sprak de heer D. Wijbenga het openingswoord. Hij heette allen welkom, ook de afgevaardigden van de afd. Noord wijk de 'heeren v. d. Meer en Sleeboon. Spr. wees er o.a. op, dajt het verblijdend is te zien, hoe dank zij de actie van de Ned. Unie, er een gestagen gnoei naar eenheid valt waar te nemen, niet het minst in de afd. Katwijk. Na drie maianden van hard, maar succesvol werken, na een, nog steeds voortdurende, regelmatige toetreding van nieuwe leden, zijn wij thans zoo ver geko men, dat in afd. Katwijk1 een Unie-winkel geopend kan worden. De plaatselijke raad werd uitgebreid, zeven blokleiders zijn thans aangesteld; dit aantal zal binnen kort worden uitgebreid. Cursusavonden worden gehouden, contact-avonden zullen den onderlingen band versterken en bin nenkort hopen wij ook een aanvang te kunnen maken met de organisatie der jeugd. Ook is er een plaatselijke voorlich tingsdienst. Nadat spr. het werk vajn de Ned. Unie besproken en diverse medewerkenden zijn dank had betuigd verklaarde hij den win kel voor geopend. De heer J. G. Schoneveki sprak er zijn blijdschap over uit, dat de tUnie te Katwijk zoo'n groote vlucht heeft gesnomen en zette het doel der Nederl. Unie uiteen. Ook de heer v. d. Meer uit Noordwijk bracht zijn gelukwenschen over. De opening van dezen winkel trok groote belangstelling. De heer Jac. Dubbelaart In den ouderdom van ruim 65 jaar, is Zaterdag, na een ongesteldheid van 14 da gen, overleden de heer Jac. Dubbelaar, die gedurende 14 jaar diaken der Ned. Herv. Kerk was. De Herv. Zondagsschool „Het Mosterdzaadje" had de liefde van zijn hart. HERDENKING 29 JARIG BESTAAN. De Korenbond „De Rijnstreek" vierde haar 20-jarig bestaan in deze gemeente. De dag werd begonnen met een plechtige Hoogmis, die door den voorzitter van den Bond, den heer W. M. P. J. Boin, pastoor te Hazers- woude, werd opgedragen in de kerk van de H. Kruisverheffing. In deze mis waren tegenwoordig alle leden van de aangesloten koren, de heer Th. M. Beukers, pastoor, oud voorzitter van de Ned. St. Gregorius-ver- eeniging, de heer G. Klaverweyden, pastoor te Zoeterwoude en de burgemeester van Zoeterwoude, de heer Smeets. Des middags werd om half twee een fees telijke bijeenkomst gehouden in het Patro naat aan den Schenkelweg. Na de opening door den voorzitter, pastoor W. M. P. J. Boin, gaf pater A Stringa O.S.C. een kort his torisch relaas omtrent de bondszaken der laatste maanden. Hierna hield dr. A. I. M. Kat een rede over Kerstmuziek. Tenslotte zong elk koor nog een antifoon, offertorium of graduale uit verschillende missen, waarna sluiting door den voorzitter volgde. Meer dan 18 jaar is hij daaraan verbonden geweest; de heer Dubbelaar gaf daar eiken Zondag onderwijs en was tevens penning meester daarvan. De begrafenis zal Woensdagmiddag plaats vinden. AFSCHEID VAN DS. H. PH. INGWERSEN. Bevestiging en intrede van ds.J. C. Gilhuis. In de Geref. Kerk had gistermorgen de bevestiging plaats van ds. J. C. Gilhuis, door den vorigen predikant ds. H. Ph. Ing- wersen. Ds. Ingwersen had voor zijn afscheid als tekst genomen Jesaja 52 7, waarna gezon gen v/erd Ps. 122 1 en 2. Spr. stond eerst stil bij het „hoe lieflijk is de verschijning van den Evangeliebode". Hij is gezonden door God zélf. Dit lieflijke moeten wij allereerst zien in den bedienaar des Woords, den ambassadeur des Heeren. Uitvoerig zette spr. in dit verband de be- teekenis van het predikambt uiteen. Na het zingen van Ps. 119 65 wees spr. er o.a. op, dat het feit, dat uw God Koning is, de zaligste verzekering is. Spr. eindigde met het laten zingen van Ps. 135 12. Vervolgens werd ds. Gilhuis bevestigd, wien werd toegezongen Ps, 118 13: „Ge zegend zij den nieuwen leeraar." Tot slot werd gezongen Ps. 21 13. 's Middags heeft ds. Gilhuis in de Geref. Kerk zijn intrede gedaan. Onder de zeer vele aanwezigen merkten wij op den bur gemeester mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop, de wethouders J. Dubbeldam en C. A. Velt- kamp, den gemeente-secretaris D. C. O. Boekhoven; ds. H. Mejjering, ds. Bouma van Noordwijk aan Zee, ds. Ingwersen, hulppredikant Marseille; vertegenwoordi gers van de Geref. Kerkeraad te Katwijk a. d. Rijn; de heeren P. Siderius en G. Vooijs vertegenwoordigden de Ned. Herv. Kerkeraad van Katwijk aan Zee. Als tekst had ds. Gilhuis gekozen 2 Ti- motheüs 1 7 en 8. Spr. wees o.a. op het dienen van het Evangelie. Dit moet geschieden zonder schroom en zonder schaamte. Na het zin gen van Ps. 56 4, 5 en 6 werkte spr. dit nader uit. Spr. eindigde met den oproep, te blijven strijden voor de heerschappij van Jezus Christus. Na het uitspreken van het dankgebed werd gezongen Ps. 93 4. Ds. Gilhuis richtte nog het woord tot ds. Ingwersen en dankte eveneens ds. Mar seille, ds. Meijering en ds. Bouma, alsmede het college van B. en W. en den gemeente secretaris voor hun komst. Namens den kerkeraad sprak de heer D. C. van Leeuwen hartelijke woorden van welkom tot ds. Gilhuis, alsmede tot diens echtgenoote. Hij hoopte, dat de pastorie evenals vroeger een plaats moge zijn, waar men op feest- en vierdagen gaarne ver toeft. Ook richtte spr. hartelijke woorden tot ds. Ingwersen, wien staande toegezon gen werd Ps. 121 1 en 4. Ds. Meijering voerde nog het woord na mens de classis Leiden en ds. Bouma van Noordwijk aan Zee, die liet zingen Ps. 75:1. Woorden van dank werden tot slot ge sproken door ds. Gilhuis en gezongen Ps. 150 1 en 2. Tot ouderlingen in de Geref. Kerk zijn gekozen de heeren C. van Tongeren en B. Ouwehand. De Ver. tot bevordering der Zendings zaak heeft tot nu toe bij de inzameling der zendingszakjes f. 1538.66»/t mogen ontvan gen. De bijzondere collecte in de Herv. Kerk gehouden voor de huwelijksbijbels heeft opgebracht f. 187.80; de collecte voor de halfweezen- en ziekenzorg f.66. SASSENHEIM. HET A.S. AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER. Na afloop van de raadsvergadering, waarin de Burgemeester van de raads leden afscheid zal nemen, zal er a.s. Zaterdag van 3.15—4.30 uur gelegenheid voor een ieder bestaan om persoonlijk van den burgemeester afscheid te nemen. Een comité heeft zich gevormd om na mens de burgerij een aandenken aan te bieden. Elke ingezetene wordt in de gele genheid gesteld hieraan bij te dragen. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Wij be Lambertus, Z. van B. A. Baanstra en H. E. Vroom Martinus Henri- cus. Z. van W. G. Vermeulen en M. J. van Vliet. Getrouwd: W. Loef 25 j. en E. Sepers 23 j. Overleden: Hugo van der Wal 88 j. P. Kersbergen, wed. van J. Geers 77 j. LEIMUIDEN. Groot was het aantal gemeenteleden en belangstellenden dat gistermiddag opgegaan was naar de Geref. Kerk om getuige te zijn van het afscheid van ds. J. G. Aalders in verband met diens vertrek naar Katwijk. Onder de belangstellenden noemen wij, het college van B. en W. vertegenwoordigd, door den burgemeester, den oudsten wet houder, en den gemeente secretaris, dr. D. Stapensea, arts, ds. S. F. van Veenen, Ned. Herv. Predikant en ds. C. B. Heijn, Rem. predikant. Voorts waren er vertegenwoor digers van de omliggende Geref. Kerken en van de Classis Woerden. Na de zegenbede, werd gezongen Ps. 89 7 waarna gelezen werd Ps. 46. Nadat de predikant was voorgegaan In gebed, werd gezongen Ps. 72 1. De tekst naar aanleiding waarvan d» predikant zijn afscheidspredikatie hield was Mattheus 28 20. „En zie, ik ben met u lieden ille de dagen tot aan de voleinding der wereld", welke tekst spr. uitvoerig ki verband met zijn afscheid bracht. Tusschentijds werd gezongen Ps. 1241 t/m. 4 en Ps. 46 6. Na de predikatie wendde de scheidende predikant zich tot het Gemeentebestuur, den kerkeraad, den consulent, de classis Woer den en de gemeente. Hij dankte voor de liefde aan hem. zijn vrouw en zijn gezin be toond en hoopte, dat er wat blijven zal van de sterke banden, die hem met Leimuiden verbonden hebben. Spr. hoopte, dat God de gemeente spoedig een nieuwen Herder en leeraar zal schenken. De heer P. Rietdijk sprak den scheidenden predikant, namens Kerkeraad en gemeente bestuur toe. Hij verzocht ds. Aalders toe te zingen ps. 134 3. Namens de classis Woerden sprak ds. Hartkamp van Oudshoorn. Ds. Aalders was. aldus spr., een getrouw en consciëntieus dienaar des Woords. Trouw wil zeggen, staan in het beginsel, onbeweeg lijk en vast niet her- en derwaarts bewo gen worden. Ds. Aalders gaat heen,.maar Jezus Christus blijft, want hij is heden en gisteren dezelfde en blijft tot in eeuwigheid. De consulent ds. v. d. Bosch, wees er ten slotte op, dat de verhouding met ds. Aalders steeds goed geweest is. Na het zingen van ps. 48 6 was de in drukwekkende dienst beëindigd. Opbrengst collecte „Winterhulp". De collecte Winterhulp Nederland heeft alhier opgebracht f. 193.04. RIJNZATERWOUDE. RAADSAGENDA. De Raad vergadert Donderdag a.s. des voorm. 10 uur. 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken; 3. Behandeling begrooting 1941; 4. Vaststelling gemeenterekening 1939; 5. Wijziging gemeenschappelijke regeling in zake hulp.bij brand; 6. Vaststelling bedrag per leerling O. L. School 1941. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Joannes Adrianus Maria z. van H, Gerts en van A. Pannebakker. Overleden: P. Berends m., 52 jr. Verduisteren, neem, dat doen we niet; we verlich ten daarentegen Uw woning op die aangename, artistieke wijze ais dat alleen geschiedt door Gangetje no. 8 Eind Breestraat Fraaie Schemerlampen Aparte modellen Fijner Glos- en Plateelwerk - Delftseh Blauw Klein-Ledexwaijen - Potterie Zaalberg, enz. 4727 Unique veraameling Tel. 22.437 van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. INLEVERING VAN OUDE BATTERIJEN. In verhand met de steeds moeilijker wordende voorziening in de Nederiandsche behoefte aan droge batterijen, doet het Departement van Harwffel, Nijverheid en Scheepvaart een be roep op alle daarbij Jbetrokkenen ten einde te bevorderen, dat uitgeputte batterijen bij aankoop van nieuwe worden in geleverd bij den leverancier. Het ligt in de bedoeling op deze wijze ingezamelde oude batterijen te doen toekomen aan enkele bedrijven (in Den Haag en Amsterdam), »die in staat zijn deze batterijen, res pectievelijk een deel v^.n de daarin verwerkte grondstoffen, weer voor het gebruik \geschikt te maken. Ten einde dit te bereiken is de volgende regeling getroffen, die voorloopig ge heel op de vrijwillige medewerking van alle belanghebbenden berust. 4688 Verbruikers van gTojrrte hoeveelheden, voor zoover hun wekelijksche behoefte aart droge batterijen grooter is dan 10 tog., gerekend inclusieif de voor verzending benoodigde emballage, leveren de uitgeputte batterijen niet in bij hun leverancier, doch zenden deze aan het einde van iedere kalen- derweek ongefrankeerd aan het Rijksbureau voor Chemische Producten, Station Restarate 's-Gravenhage. Alle andere verbruikers, dat zijn zij, wier wekelijksche behoefte aan droge batterijen kleiner is dan bovengenoemde hoeveelheid, leveren de uitgeputte batterijen in bij hun leve rancier bij aankoop van nieuwe batterijen. Detaillisten met een grootten omzet in batterijen, voorzoover zij op deze wijze wekelijks- aan uitgeputte batterijen meer ontvangen dan 10 kg., gerekjend inclusief de voor de verzen ding benoodigde emballage, dienen de batterijen aan het einde van iedere kalenderweek ongefrankeerd te zenden aan het Rijksbureau voor Chemische Producten, Station Restante Amsterdam. Alle andere detaillisten, cUft zijn zij, die wekelijks aan uit geputte batterijen niet meer cmtvangen dan 10 kg., gerekend inclusief de voor de verzending benoodigde emballage, dienen de ingeleverde batterijen aan het einde van iedere kalender- week ongefrankeerd te verzendien aan hun leverancier. Wanneer een detaillist gewfcnd is zijn handelsvoorraad batterijen te betrekken van irleer dan één leverancier, zoo wordt aan hem overgelaten aan welken leverancier hij de wekelijks terugontvangen hoeveelheid opzendt. In het alge meen verdient het uiteraard aantoeveling, dat men de zending richt aan zijn voornaamsten leverancier. Grossiers en fabrikanten, die juitgeputte batterijen op deze wijze van de detaillisten ontvarfgen, zenden deze, ongeacht de in totaal door hen ontvangen1 hoeveelheid, aan het einde van iedere kalenderweek aan het Rijksbureau voor Chemische Producten, Station Restante Amsterdam. Deze verzending kan ongefrarikeerd' geschieden en dient te worden belast met een rembours, ten bedrage van de door den grossier betaalde vracht over de door hem van detaillis ten ontvangen zendingen. slijpen wij hol overlangs. Speciaal adres MARE no. 39, 684a tegenover Fa. Beulink. KLOPT 1 VEEGT V1BBATOR._HM_VLOERLICHT 1JUIGTJ RITSEMA - Terweeweg 132 - Oegstgeest. 4694 innuimiuiliminimum, Hoe meer U bespaart op electriciteit, des te kleiner is de kans op straffe distributie daarvan! Besparing op het electriciteitsverbruik beteekent besparing op de 6 millioen mud steenkool, die noodig is om de electriciteit voor huishoudelijke toepassing op te wekken. Bij een besparing van b.v. 20% op het verbruik van electriciteit voor de buishouding, komen niet minder dan 1.200.000 mud steenkool indirect aan de huisbrandvoorziening van Nederland ten goede. Draag uw aandeel bij tot deze besparing! 1 U kunt zuinig omgaan met electriciteit zonder ongeriel of schade voor uw oogen, als U er op let de juiste lampen en armaturen te kiezen. Laat ook geen licht branden in gangen en kamers, waar niemand is, gebruik spaarlampen, vermijd alle niet direct nood zakelijke verlichting. Strijk alles zooveel mogelijk in één keer, daar bespaart U stroom mee Particulieren kunnen zich voor inlichtingen tvenden tot den Economischen Voorlichtings dienst, Rijnstraat 24, 's-Gravenhage. Handelaren en Industrie kunnen zich voor in lichtingen tvenden tot het Rijkskolenbureau, Carnegielaan 12, 's-Gravenhage. Wanneer U uitgebreid advies wilt ontvangen over besparing op brandstof, gas en electrici teit, vul dan onderstaande coupon in en zend deze als brief, met bijvoeging van 10 ct. in postzegels aan den Economischen Voorlichtings dienst, Rijnstraat 24, 's-Gravenhage. B O N •••■- Zend m(j s.v.p. het boekje „Hoe krjjg ik zonder ongerief de meeste warmte uit m(jn brandstof'. Begaand 10 ct. aan postzegels. Naam Adres: Woonplaats B 20 PUBLICATIE h. DEPARTEMENT r. HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART tb.T. HET RIJKSKOLENBUREAU van het Departement van Landbouw en Visscherij. GEBLOKKEERDE VOORRADEN GECONDENSEERDE MELK VAN 500 K.G. OF MINDER. 4687 Het Rijksbureau voor d>e Voedselvoorziening in Oorlogs tijd maakt bekend, dat zij, die op 10 September jJ. een voor raad gecondenseerde melk van 500 kg. of minder bezaten, die ingevolge het Orisiszuivelibesluit 1940 (gecondenseerde melk) van 9 September 1940 niet bij de Nederiandsche Zuivelcentrale behoefde te worden aangemeld, doch welibe voorraad' inge volge het afleveringsverbod' van 8 Augustus j.l. toch geblok keerd was, thans vrij over dezen, voorraad1 kunnen beschikken. van het Departement van Landbouw en Visscherij. CONTRACTEN VOOR HET MESTEN VAN EXTRA VARKENS. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogs tijd vestigt nogmaals de aandacht op de regeling der mest- contraoten, wellke den varkenshouders d'e gelegenheid biedt om boven het aantal varkens, dat zij tot nu toe konden hou den, nog extra vaiikens tot slachtrijpheid te mesten. Reeds een zeer groot aantal aanvragen voor het afsluiten van contracten is binnengekomen. Voor degenen, die hiervan nog geen gebruik maakten, bestaat echter nog steeds de ge legenheid om contracten af te sluiten. In aanmeiiking komen allen, die voorheen op grond van aan hen verleende varkens- toewijzingen regelmatig varkens hebben gemest. Naar reeds uitvoerig beleend werd gemaakt, verkrijgt men voor elk varken, waarvoor men contracteert, per 4 weken 50 kg. krachtvoer extra toegewezen. Zij, die voor deze regeling in aanmerking willen komen, dienen hiervoor aanvraag-formulieren bij de betreffende plaatselijke bureauhouders aan te vragen. 4686 van het Departement van Landbouw en Visscherij. OONSUMPTIEMELK IN HET WESTEN DES LANDS. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land^- bouw en Visscherij maakt bekend, dat de wenschelijkheid is gebleken, met ingang van 22 December as. aan het zg. wet telijk gebied, d.w.z. het consumptiemelkgebied in het westen des lands, alwaar een regeling geldt, waarvan de uitvoering berust bij de algemeene vereeniging voor melkvoorziening, de volgende gemeenten toe te voegen: Abcoude-BaambruggeAbcoude-Proostdij, Achttienhoven, voor zoover niet reeds behoorende tot het wettelijk gebied; Alkemade, Ankeveen, Baam, BarwoutswaarderBenthuizen, Blaricum, Bleiswijk, Broek in Waterland, Breukelen-Nijenrode, Breukelen-St. Pieters, Doorn, Driebergen-Rijsenburg, Eemnes, Goudswaard, 's-Gravenland, 's-Gravendeel, Haarzuilens, Haastrecht, Harmeien, Heinendorp, Hekendorp, Houten, Huizen Hpendam, Kamerik, Katwoude, Katwijk, Klaaswaal, Koeken- gen, Kortenhoef, Koudekerk a. d. Rijn, Laag-Nieuwkoop, Landsmeer, Lange Ruige Weide, Laren, Leimuiden, Linschoten, Loenen, Loenersloot, Maasdam, Moercapelle, Monnikendam, Moordrecht, Mijdrecht, Mijnsheerenland, Noordwijk, Noordwij- kerhout, Nootdorp, Numansdorp, Odijk, Oegstgeest, voor zoover niet reeds behoorende tot het wettelijk gebied; Oud-Alblas, Oud-Beyerland, Papekop, Piershil, Puttershoek, Reeuwijk, Riet veld, Ruwiel, Rijneaterwoude, Rijnsburg, Schalkwijk (Utr.). Snelrewaard, Soest, Strijen, Ter Aar, Tienhoven, Tuil en 't Waal Uithoorn, Valkenburg (Z.H.), Veldhuizen, Vinkeveen, Vleuten. Voorhout, Vreeland, Waarder, Werkhoven, Westbroek, West maas, Wilnis, Woedern, Woubrugge, Wijngaarden, IJsselstein, Zegveld, Zevenhoven, Zevenhuizen, Zoetermeer en Zuid- Beyerland. 4685 Ais gevolg hiervan dienen van 22 December a.s. af de melkhandelaren in deze gemeenten in het bezit te zijn van een vergunning van de algemeene vereeniging voor melk- voorziening te 's-Gravenhage. Verdere inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de algemeene vereeniging voor melkvoorziening, 2e Schuytstraat no. 3<32 te 's-Gravenhage. 4—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 8