LEIDSCH DAGBLAD - Eerste BIsd Marfan 16 December 1940 NAKKCMK BERKHÏEN KERK- EN SCHOOI NIEUWS VISSWRÖRICHTEN Argentinië en Uruguay j^WN/T IN UITERE^ Binnenland Bekende v?n de Haagsdie politie gearresteerd Buitenland BUFOERLTTKE STAND VAN LEIDEN Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht SPORT Uit de Omstreken Uit de R{jnstreek BEURSOVERZICHT REGELING VAN DEFENSIE- EN HANDELSBETREKKINGEN. De minister van buitenlandsche zaken van Argentinië en Uruguay hebben als resultaat van hun besprekingen in Colonia twee docu menten onderteekend, waarvan het eene betrekking heeft op de defensie- en andere op handelskwesties. Het eerste document omvat vier punten van de volgende strekking: 1. Met het oog op het gelijke karakter der beginselen van hun regeeringen en met het oog op de besluiten der mlnisterieele confe rentie te Havana in Juli van dit jaar, be schouwen de beide ministers van buiten landsche zaken het als hun plicht, de inter nationale samenwerking in den geest van xederzijdsche hulpverleening en werkelijke medewerking te verwezenlijken. 2. Op grond van de gemeenschappelijke belangen der beide staten bij de verdediging en veiligheid Van de la Plata, achten de belde ministers de verklaring van Havana over de wederzijdsche hulpverleening en defensieve samenwerking der Amerikaan- sche landen bruikbaar, volgens welke alle onderteekende staten onder elkaar de noo- dlge aanvullende onderhandelingen zullen voeren over de mogelijkheid van een aanval in den zin der besluiten op de conferentie van Havana. 3. De belde ministers komen dienovereen komstig overeen, hun regeeringen aan te bevelen evt. een desbetreffende gedachten- wisseling tusschen de vertegenwoordigers der betrokken technische organisaties tot stand te brengen. 4. De beide ministers van buitenlandsche raken achten het juist om in overeenstem ming met de verklaringen van Havana en met behoud van de overige samenwerking tusschen de staten de nabuurlanden van het eene of het andere land tot deelneming aan de bestudeering van geschikte aanvullende methoden uit te noodigen. teneinde elk ge vaar te weren, dat van buiten het continent dreigt. Het document over handelskwesties be helst, dat de beide ministers, na onderzoek van het handelsverdrag, dat de regeering van Uruguay aan de Argentijnsche regee ring heeft voorgesteld, alsmede na bestudee ring van de Argentijnsche tegenvoorstellen, de principleele overeenstemming der belde regeeringen hebben geconstateerd en be sloten hebben nieuwe onderhandelingen over een handelsverdrag te openen. Aan hun regeering zullen zij voorstellen een ge mengde commissie van vier gedelegeerden te benoemen voor het onderzoek van de over eenkomsten op het gebied van douane, be lasting en deviezen, voorts besloten de beide ministers van buitenlandsche zaken deze commissie ook aan te bevelen de mogelijk heid en voordeelen te onderzoeken van een tolunie tusschen Argentinië en Uruguay. (D.N.B.). BETOOGING VAN AMERIKAANSCHE HAVENARBEIDERS. De National Maritime Union voor naamste bond van havenarbeiders in Ame rika heeft naar de Associated Press meldt, een oproeping gedaan om vanuit el ke groote Amerikaansche stad een „reus- VERKIEZINGSINCIDENT IN ARGENTINIË. Bij de verkiezing van een nieuwen gou verneur en een nieuwe provinciale regee ring voor Santafé (Argentinië) ls er giste ren een ernstig incident gebeurd. De gepen- sionneerde generaal Risse kreeg in het dorpje Bellavista wegens vermeende onre gelmatigheden bij de stemming een woor denwisseling met een politiebeambte in welker verloop van beide kanten schoten vielen en de generaal gedood werd. (D.N.B.) achtigen volksmarsch naar Washington" te organiseeren, teneinde het drijven naar oorlog van de Amerikaansche regeering te gen te gaan. Een woordvoerder van de vak organisatie verklaarde, dat over 14 dagen een conferentie belegd zal worden van vooraanstaande leiders der vakbeweging, om den „marsch" op touw te zetten. Het rechtstreeksche doel is, een flnancleele hulp aan Engeland en den verkoop van nog meer Amerikaansche schepen te verhinderen, alsmede het z.g. Smith anti-strike (anti staking) wetsontwerp ten val te brengen. (D.N.B.) TE MIN LIEFHEBBERS VOOR AMERIKAANSCHE LUCHTWAFEN. De „New York Times" meldt, dat de aan biddingen van vrijwilligers voor het Ame rikaansche luchtwapen sterk beneden het verwachte minimum blijven, zoodat de mi nister van oorlog het examen weldra zal moeten verlichten. Het onverwachte tekort aan geestdrift der Amerikaansche jeugd zoo schrijft het blad, kan de plannen voor de vorming van een groote reserve aan vlleg- tuigbestuurders ernstig in gevaar brengen. (D.N.B.) VERMANING VAN MACDONALD AAN ENGELSCHE MOEDERS. De Engelsche minister voor openbare ge- rondheid! MacDonald, heeft de Engelsche moeders gewaarschuwd, niet met haar kin teen naar Londen terug te keeren, daar de toestanden in de hoofdstad nog „zeer somber" zijn en men er geen onderdak kan hnden. Vervolgens richtte de minister zich tot de lieden, die hun buren bij luchtalarm Jeigeren in huis te nemen Een dergelijke bonding, aldus MacDonald, is een misdaad, die even zwaar ls als wanneer men onder fok zou weigeren aan naar huis keerende •roe-pen. (D.N.B.) KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Zondag a.s, geeft de Tooneeigroep Het Masker voor den Kunstkring Het Schouw- 'Ptl alhier in den Schouwburg een opvoe- "bl van „Zesde etage" van Alfred Gehri. TAL VAN INBRAKEN GEPLEEGD, O.A. TE WASSENAAR EN LISSE. In den nacht van Zaterdag op Zondag ts In Den Haag op niet minder dan vijf plaat sen ingebroken. De politie slaagde er ech ter in den inbreker reeds achter slot en grendel te zetten alvorens alle aangiften bij haar waren binnengekomen. In genoemden nacht is achtereenvolgens een bezoek gebracht aan een perceel aan de Kraaienlaan, waar niets werd ont vreemd. Vervolgens heeft de nachtelijke bezoeker zijn geluk beproefd op de Laan van Poot. Hij ontvreemdde hier uit een huis negen overgordijnen en bovendien uit een bureautje f. 40 en verder diverse artikelen, zooals vorken en lepels, messen, schilderij tjes enz. In een ander perceel aan deze lil an werden alleen post- en plakzegels weggenomen, daar de dief hier vermoede lijk gestoord i6 door den hond. Nog een ander perceel aan de Laan van Poot werd met een bezoek vereerd, doch ook hier sloeg de hond aan, waarop de man naar de Wilthoeflaan ls getogen, waar een porte- monnaie werd ontvreemd met f. 2. Toen de politic des morgens van ver schillende bewoners aangifte kreeg en de rechercheurs hun werk begonnen, viel het hun op. dat de wijze van opereeren van dezen inbreker veel gelijkenis vertoonde met een twintigtal inbraken, welke in Maart 1939 in dezelfde wijk waren ge pleegd. Overal waren n.l. glas-in-lood-ruit- jes verbroken, waarna de ramen waren ge opend. Eveneens was opmerkelijk, dat in twee perceelen was ingebroken, welke ook bü de inbrakenserie van verleden jaar wa ren betrokken geweest. Als dader van deze inbraken was destijds gearresteerd de 24- jarige groenteboer D. K., die toen twee maanden gevangenisstraf en drie maanden voorwaardelijk had gekregen. Een en ander bracht de recherche dus op het idee, dezen bekende aan te houden. Hij viel spoedig door de mand en bekende de inbraken te hebben gepleegd. De buit kon bij hem thuis in beslag genomen worden. De dader zeide verloofd te zijn en spoe dig te willen- trouwen en nu trachtte hij op deze manier aan de noodige gebruiks voorwerpen te komen om zijn huis te kun nen installeeren Verder bekende hij ook nog twee inbra ken te Wassenaar op zijn geweten te heb ben. Hier waren bet een villa en een keet van den rijkswaterstaat, welke het moes ten ontgelden. Uit de villa had hij een cac tus meegenomen en uit den tuin een bos bloemen voor zijn meisje. Ook huishoudelijke artikelen en een kist thee waren van zijn gading. In Lisse had hij nog ingebroken in een bouwkeet waar hij een passerdoos en tee- kenbenoodigdheden bemachtigde. Hierna bracht hij nog een bezoek aan Delft waar een schrijfmachine werd gestolen. Het onderzoek in de verschillende ge meenten is nog gaande. De trouwlustige inbreker is in bewaring gesteld. GEEN AUDIËNTIE. De minister van staat, commissaris van de provincie Zuid-Holland, is verhinderd Vrijdag 20 dezer audiëntie te verleenen. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN BIBLIOTHECARISSEN. Te 's-Gravenhage heeft de Nederland- sche Vereeniging van Bibliothecarissen een zeer druk bezochte bijeenkomst gehouden in de bibliotheek van het Vredespaleis. De aftredende voorzitter, dr. H. de Buck (Groningen) werd als zoodanig opgevolgd door dr. Ir. A. Korevaar (Delft), die reeds in het bestuur zitting had, terwijl de open gevallen plaats vervuld werd door verkie zing van dr. J. H. Kernkamp ('s-Graven hage) tot bestuurslid-commissaris. In de na een gemeenschappelijken kof fiemaaltijd gehouden wintel-bijeenkomst sprak de heer M Eisen ('s-Gravenhage) over „Verdwijnend mannelijk Ieeszaalper- soneel" en gaf de heer J. E. van der Pot (Rotterdam) een uiteenzetting van de Jannen tot wederoprichting van het ver oren gegane Rotterdamsche leeskabinet. INFLUENZA-EPIDEMIE TE MONTREAL. Uit Montreal wordt gemeld, dat daar. eea influenza-epidemie heerscht, die de Cana- deesche autoriteiten tot uitgebreide quaran tainemaatregelen heeft gedwongen. Een aantal fabrieken is gesloten In andere is 20 procent der arbeiders ziek (D.N.B.). ONDERTROUWD. C. Schouten jm. 28 j. en S. van der Blom jd. 23 j. J. J. Stikkelorum jm 31 j. en A. H. Pouw jd. 28 J. J. B. Ubbink 25 j. en S. B. Affourtit jd 20 j. GEBOREN: Theodorus Johannes, Z. van A. Smit en A. Bremmer Josephus Johannes, Z. van F. Piket en J. de Roo Johanna Cornelia, D. van M C. Rijnhout en J. M. van Dorp. OVERLEDEN: J. Sampion Wedn. 79 j. R. Ouwehand Wedn. 78 j. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede „In den nacht van 14 en 15 December hebben gevechtsvliegtuigen aanvallen ge daan op Londen en andere voor den oorlog belangrijke en militaire doelen in Zuidoost- Engeland. Voor een Engelsche haven wer den opnieuw mijnen gelegd. In den loop van den dag ondernam de luohtmacht met het oog op het weer slechts verkennings vluchten. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen op het gebied van het Duitsche rijk een aantal brand- en explosieve bom men geworpen. Te Berlijn konden eenige zolderbranden snel gebiuscht worden. Eenige huizen, waaronder twee ziekenhuizen, werden be schadigd Het verkeer op een spoorlijn werd tijdelijk gestremd In andere plaatsen is slechts lichte schade aan gebouwen aange richt. Te Herford is een kerk door bom- treffers vernield. In een fabriek in midden- Dultschland werd een brand in de kiem gesmoord. De productie ondervindt geen belemmering. Vier burgers zijn gedood, twaalf gewond. Eén vijandelijk vliegtuig werd bij het naderen door nachtjagers neergeschoten. Do Duitsche luchtmacht heeft geen verliezen geleden." In zijn weermachtsbericht No. 192 maakt het Italiësmsche hoofdlkwarüier het vol gende bekend: In het grensgebied van Cyrenaica duurt de druk van de vijandelijke strijdkrachten voort. Onze luchtmacht heeft den gepant- serden af deelingen van den vijand zware verliezen toegebracht. Aan het Grieksche front zijn nieuwe aanvallen van den vijand afgeslagen. Tij dens hevige gevechten zijn gevoelige ver liezen geleden, zoowel door den vijand als aan onze zijde. In Oost-Afrika heeft een vijandelijke luchtaanval op Assab schade aan eenige gebouwen in de stad veroorzaakt. HERVORMDE KERK. Beroepen te Vorden ds. J. W. Jansen, predi kant bij de evangelisatie te Den Helder. Drietal te Vlaardingen (vacature Heyer) ds. G. Lans Jr. te Meerkerk, ds. J. Vermaas te Hul zen en ds. G. Samson te Hoornaar. Beroepen te Maassluis ds. J. P. Meyering te Z wijndr echt. BESOMMINGEN SCHEVENINGEN. Aan de markt te Schcveningen waren Zater dagochtend de motorloggei's KW 108. K. Kuyfc f.8S; KW 166, A. v. ct. Plas f.141; KW 49. J. Dubbelaar f.647; KW 175, Van Duyn en Plok- ker f.115; KW 151. T. v. d. Plas f.164; KW 59 J. v. d. Plas en KW 144, P. Varkevlsser f. 100. en de kotters: KW 91. A. Vooys f.87: KW 94 W. Vooys f.141: KW 92, J. Jonker f.106: KW 21 J Guijt f. 147; KW 72, W. v. d. Plas f.112 en KW 166 D. Haasnoot f.90. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 16 December. Tongen f. 5,804,40; kl. schol f.39; schar f.38; kl. schar f.20—12; bot (.70—60 (alles p 50 KG.i. Conslgnatlevisch: Wijting f. 27,5020; kl. schar f.27—14: haring f.26—25: sardien f.22— 50 (alles per 50 KG); spiering 78—75 p. KG. SIZO I—R.C. '11, 4—1. Slzo I heeft met 41 van het pas toege treden R.C. '11 gewonnen. Siza had het vrij ge makkelijk en was over de geheele linie de meerdere. Wpldra wist zij drie doelpunten te scoren. Da an? a was het de beurt aan de gas ten, die met een goeden aanval succes hadden en den Sizo-keeper wisten tc verschalken. Even voor het einde scoorde de Slzo-midvoor 41. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Maria, d. van S. Uiten- daal en M. Timmers Petrus Jacobus Maria z. van L. van der Linden en L. van Berkel. Overleden: M. van Bostelen echtgen. van G. van der Wolf vr. 69 jr. M. van der Glessen, echtgen. von G. Llttooij. v., 68 jr. NOORDWIJKERHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Engelbertus Leonardus z. van G. J. Keijzer en A. H. Oostdam Cornells z. van C. Wassenaar en A. van Santen Alida Catharlna d. van C. Jansen en C. J. Meyer Adrianus Gerardus z. van A. Duivenvoorden en J. M. de Groot Hermanus Johannes Arnoldus z. van H. Geerlings en A. M. H. Brama Johanna Maria d. van P. A. Warmerdam en E. M. L. van Stra len Cornelia Wilhelmina Anna. d. van J. Weyers en J. C. C. van der Vossen Barbara Gijsbertha d. van J. H Duivenvoorden en C. B. Turnhout Johannes Theodorus Cornelis z. van Th. C. van der Putten en J. van Dijk. Overleden: A. M. A. Bühner 50 jr. H. Of- fenberg 72 jr echtgen. van M. C. Middelaar Leonardus A.' J. van Loon 60 jr. echtgen. van A. Bulte Theodorus Kortekaas 48 Jr. echt gen. van C. van Wetten. Gehuwd: C. C. Broekhof 26 jr. en J. B. van Dam 25 jr. F. F. Rosman 34 jr. en M. J. Duivenvoorden 25 Jr. SASSENHEIM. De heer A. J. van Gilst f Op 65-jarigen leeftijd is te Den Haag over leden dé heer A. J. van Gilst "alhier, die na het vertrek van der. heer"Beumcr tot aan de ophef fing. hoofd dor O. L. School was. Ontvreemding van konijnen en kippen. Bij verschillende ingezetenen zijp in de laat ste nachten konijnen en kippen ontvreemd. Dit verschijnsel coet zich ieder jaar tegen Kerstmis voor. doch had nog nooit zulke afmetingen aan genomen De politie stelt een nauwkeurig onder zoek in. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrika Maria, D. van L, P. Ouds- hoorn en T. W. van Nassou Rutgera^ Nlco- laas Adelbertus, Z. van P. W. M. Rotteveel en I. D. A. Huijg Jan Jacobus. Z. van P. M. Philippo en J. Passchier. Ondertrouwd: L. G. Schippers 19 j. en J. Var kevlsser 19 j. Getrouwd: S. D. Hommes 29 j. en E. A. Ro zenbroek 21 J RIJNSBURG. Balans der Veiling „Flora". De Balans per 1 October 1940 van de Veiling „Flora" Is als volgt samengesteld: Contanten: kas 1.3.136.44; Postgirodienst 1426.03. Vorderingen: koopers f. 31.802.31; plaatsenhuur f. 990.75; statiegeld kweekers f. 159.60. Onroerend bezit: gebouwen en ter rein f. 132.521.14; centrale verwarming f. 5.000: overweg f.1; terrein koelhuis f. 9.867.50; gebouw koelhuis f. 6.000; machi nes koelhuis f10.000. Roerend bezit: inventaris f. 8.900; auto f.750; onkosten (voorraden) f. 4.025; porti en zegels f. 345.23; emballage f. 1.840; kis ten koelhuis f. 2.789; nog te vorderen koel huis f. 116.86. Totaal f. 218.670.91. Vreemd kapitaal: Coöp. Boerenleenbank f. 5.2,45.16; Raiffeisen bank f. 25.000; hypo theek f. 3.000; waarborgsommen f. 2.98250; Schulden: principalen f. 10.903.48; statiegeld f. 616.30; keur koopers f. 74.63; loonen N.T.B. f. 500. Nog te betalen exploitatie koelhuis f. 564.76. Reserves: Reserve A afschrijving f. 51.301.14: idem koelhuis f. 18.493.88. Kapi taal 1 O ct. 1939 f. 90.547.47. Pensioenfonds .f2.000; winst 1939/40 f. 11.441.80. Totaal f. 218.670.91. Tot kweekeling met akte aan de Ko ningin Wilhelmina School is benoemd de heer L. K. de Vries. Woensdag a.s. van 2 tot 3 uur nam. ls er gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting ten huize van dr. E. E. v. d. Laan. Tot diakenen bij de Geref. Kerken zijn benoemd de heeren P. v. d. Kwaak en H. de Mooy Azn. ALKEMADE. BorgerlUfei "Stand Geboren: Cornelia. Wilhelmina d. van F. J. v. d. Berg en M. P. Akerboom Cornelis Pe trus, z. van R. C. J. Paauw en P. H. M. Groen in 't Woud Jacobus Gijsbértus Maria, z. van M. C. van Egmond en P. M. van Veen Anna Elisabeth d. van H. J. J. Bartels en M. C. v. d. Meer Johanna Wilhelmina Maria, d. van J. C. Zoet en en M. C. van Zaal Leonardus Jo hannes z. van P. J. van Es en V. Scholte. Overleden: Aaltje van der Greft 27 jr. CndertróuwdC. J. Baak 25 jr. yan Wou- brugge en K. A. Willink 23 Jr. alhier. LEIDERDORP. Donderdag 19 Dec. a.s. nam. 1 uur zal er ten huize van dr. G. A. de Bruyne, Hoofdstraat, gelegenheid zijn voor koste looze inenting. Burgerlijke Stand. Gehuwd: G. v. d. Voort en M. Zwaan P. A. Overduin en E. H. J. Muller. Geboren: Petronella Anna Maria d. van W. Pieterse en C. P. Remmerswaal. TER AAR. Jaarvergadering Ter Aarsche IJsclub. Ln café Verhoef werd een drukbezochte jaarvergadering gehouden van de Ter Aar sche IJsclub. De voorz., de heer M. v. Tol Wzn., sprak zijn blijdschap uit over de uitstekende opkomst, waarna de secretaris, de heer J. Visser, de notulen las. In het jaarverslag van den voorzitter werd o.a. gememoreerd het ontzaglijke werk, dat door het bestuur ln het vorige winterseizoen is verricht in verband met de organisatie van twee „Drie Merentochten" en een aan tal andere wedstrijden. Tot het laatst toe heeft de ijsclub haar banen in stand ge houden, benevens ue verbindingen met andere gemeenten, dank zij vooral het werk van vele vrijwilligers. Uit het verslag van den penningmeester, den heer C. Snijders, bleek, dat de inkom sten en uitgaven ongeveer f. 600 beliepen. Er is een 'batig slot van ruim f. 17, wat voor het komende seizoen nog aangevuld wedt, doordat nog niet alle contributie is geïnd. Na uitvoerige bespreking besloot men de contributie op f. 0,65 per gezinslid boven 18 jaar te stellen, ook voor vrouwelijke ge zinsleden, die tot dusver vrij waren in dien het gezinshoofd lid der vereeniging was. Echter zijn alle leden dan verzekerd tegen ongevallen op het ijs. Als bestuursleden werden herkozen de heeren C J. Vermeulen. Joh. v. d. Vlugt. G. Slof, C. Snijders, R. de Regt, J. Hooier- vorst Czn. en A. Hüdra. In de vacature-D Kroon koos de vergadering den heer W. Ziierveld als lid van het bestuur. Op verzoek van den voorzitter gaf de Dennlngmeester een overzicht van de plannen op het gebied van ijstoerisme, waarvoor gedacht wordt aan de oprich ting van een streekorganisatie tusschen de Kaag en het Woerdsche Verlaat. De organisatie van een tocht van pïm. 130 K.M. en kortere rondritten kan dan ter hand worden genomen in samen werking met den Ijsbond Hollandsch Noorderkwartier. Na verloting van speculaaspoppen en metworst volgde slüiting.- De heer C. T. de Bruin is aangesteld als vaste besteller in dienst der Posterijen. AMSTERDAM, 16 December. Gedurende de afgeloopen week bestond er op de Amsterdamsche effectenbeurs een minder geanimeerde stemming voor de leidende bin- nenlandeche industrleele fondsen. Zonder dat er sprake was van groot aanbod, sloegen ae koersen van deze aandeelen een benedenwaart- schc richting in. Vooral Aku en Philips moesten zich eenig verlies getroosten, waar de noteerir.g resp. van 117% tot 108"% en van 213% tot even boven de 200% grens daalde. Minder groot was de daling ton opzichte van de aandeelen Uni lever. die gedurende de vorige weck van 131% tot 123% terugliepen. Opmerkelijk goed konden zich over het algemeen de minder courante binnenlandsche industrleele fondsen handha ven, die, behoudens een enkele uitzondering, het koerspeil van het begin der zoo juist geëindigde week niet alleen vrfj goed konden handhaven, maar daarnevens zelfs voor sommige fondsen eenige punten omhoog konden loopen. Dat de leidende fondsen a3n eenigen ver- koopsdruk onderhevig waren, behoeft geen ver wondering te baren. De toestand in vele in dustrleele ondernemingen in ons land, is op dit oogenblik van dien aard, dat men moeilijk een juist inzicht kan vormen, omtrent de toekomst mogelijkheden. Want bij een bcoordeeling van de huidige waarde van een bepaald aandeel ter •beurze verdisconteert men in hetalgemeen reeds geruimen tfjd van te voren het te ver wachten dividend. En dit percentage hangt, zoo als vanzelf spreekt, in hooge mate af van den gang van zaken in het bedrijf. Tal van groote Nederlandsche industrleele bedrijven waren steeds afhankelijk van den aanvoer van grond stoffen en producten uit tal van landen, waar ter wereld ook, waarmede thans de verbinding is verbroken en niet meer mogelijk is. Echter, in dit verband kan worden verondersteld, dat vele ondernemingen zich bij de veranderde om standigheden en de nieuwe situatie hebben we ten aan te passen, strevende, de geschetste moei lijkheden te overwinnen, door een verandering in de vroegere productie teweeg te brengen. De medewerking van dc autoriteiten is in principe toegezegd, maar het hangt er natuurlijk van af, in hoeverre het mogelijk zal zijn de benoodigde grondstoffen van het Europeesche vasteland te betrekken, zulks te meer waar ons land hierover geen beschikking heeft. De middagbeurs. Op de Amsterdamsche effectenbeurs droeg de handel bij den aanvang van deze week een kalm karakter. De omzetten waren van beperkte afmetingen, daar er maar weinig opdrachten waren. De stemming was gedrukt en onder beurstijd hepen de koersen naar beneden, daar er geen vol doende kooplust bestond om de geringe hoeveelheid materiaal, die aan de markt kwam, vlot te absorbeeren. De minder op gewekte tendenz hield klaarblijkelijk ver band met de publicatie van de nieuwe be lasting. Nu was men er algemeen op voorbe reid dat de belastingschroef te eeniger tijd moest worden aangedTaald, maar zoo als bekend geeft de effectenbeurs op be richten of aangelegenheden, welke op een verzwaring van lasten neerkomen, bijna al tijd antwoord door een gedrukte tendenz. Alle rubrieken gedroegen zich op overeen komstige wijze, zij het dan ook dat de eene fondsensoort zwakker in de markt lag dan de andere. Indische Cultuurfondsen waren algemeen aan lichte verkoopen onderhevig en liepen, na lager te zijn Ingezet, onder beurstijd regelmatig naar beneden. Op de Rubberafdeeling zakten Amster dam Rubbers geleidelijk aan in tot beneden 270%, zoodat ten slotte een koersverlies van een goede 13-tal procenten moest worden opgeteekend. Verscheidene minder courante soorten werden lager genoteerd. Er was nog zeer weinig gehandeld, maar de markt was dun, zoodat er gemakkelijk ruimte was voor koersversohuiving. Van de Sui- kerwaarden daalden H.V.A.'s beneden 440 procent en kregen aldus een verlies van een 12-tal punten. Vorstenlanden kwamen mede lager te lig gen terwijl diverse minder courante soorten zich iets van hun koers zagen ontgaan. De affaire in Tabakken was zeer gering. Oude Deli's verloren een tiental punten, Dell Ba- tavia's en Senembah's waren moeilijk han delbaar maar toch eerder aangeboden. Op de Petroleummarkt liepen Koninklijken na gedrukten Inzet onder beurstijd een zestal punten achteruit en zagen aldus 'n 8-tal punten verloren gaan. Op de Scheepvaart rubriek was het niet veel beter gesteld, ln hoofdzaak werd handel gedreven InScheep vaartunies en Oude Vaarten, die langzaam aan naar beneden liepen, vergezeld door Japanlijnen. Oude Booten en diverse min der courante soorten. De Industrleelen hadden een kalm ver loop, Aku's gaven geregeld rustige affaire te aanschouwen, waarbij de koers ten slotte eenige procenten lager kwam te liggen. Uni levers waren iets luier maar weinig veran derd, de Philipsaandeelen kwamen voor de afwisseling weer eens beneden de 200%- grens. Voor diverse minder gemakkelijk ver handelbare industrleelen bestond eenig aan bod maar per saldo had dit aanbod toch niet veel te beteekenen. Amerikaansche fondsen hadden een onge animeerd verloop. De omzetten waren klein; bij de opening werd meerendeels gehandeld een fractie beneden de vorige slotnoteerin- gen, waarbij zich onder beurstijd een kleine inzinking voltrok. Hoewel de omzetten klein waren, werden de Staalaandeelen toch bijna geregeld nog in een open hoek verhandeld. Een goed prijshoudende steming bestond voor de Nederlandsche beleggingsfondsen. Wanneer zich op de locale markt een ge drukte tendenz openbaart, ontstaat daar tegenover veelal een aangenamer senti ment op de belegglngsmarkt. De Neder landsche Staatspapieren waren goed prijs houdend, meerendeels iets beter, ook de obligatiën Nederlandsch-Indië waren goed prijshoudend. De Gude Schuld daarentegen iets ge- drukter. Gem. en Prov. obllgatiën v/aren goed van toon. pand/brieven evenwel lichte lijk aangeboden. Prolongatie 2 3/4 procent. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke cn teL transacties). 10 December. New York 1.88 3/16, 1.38 9/16: Berlijn 75.28, 75.43: Brussel 30.11. 30.17; Helsinki 3,81—3,82; Stockholm 44.81, 44.90; Zürich 43.63, 43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19, 75.34; New York 1.86V4, 1.901/4: Bruaeel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76, 44.94; Ztlrich 43.59, 43.75.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3