LEfDSCH DAGB11D - Eerste Blad Maandag 16 December 1940 De strijd rond de Middellandsche Zee Italiaansche Weermachtsberichten Duitsche persoordeel He£ cofeajjz vooï een maaf STADSNIEUWS OFFICIEELE KENNISGEVING Leïdsche ijsbaan geopend D. de Graaf Jr. overleden Onze telefoonnummers: Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 Laatste Berichten Binnenland De samenstelling van het brood Buitenland Zaterdag deelde het Italiaansche opper bevel mede: In het grensgebied van Cyrenaica zijn de gevechten gisteren den geheelen dag voort gezet en des middags hebben eenlge tegen aanvallen van onze troepen den vijande lijken druk verlicht. Onze luchtformaties hebben onafgebroken boven het slagveld gevlogen. Onze jagers hebben in luchtge vechten zes Gloster-machines neergescho ten. Onze toestellen zijn alle teruggekeerd, eenige machines hadden dooden en ge- Wonden aan boord. In Oost-Afrika aan de grens van de Soe dan was activiteit van patrouilles en artil lerie. Onze vliegtuigen hebben een pant serauto met bommen getroffen en bulten dienst gesteld. Ook de diensten der inten dance werden getroffen. Een formatie bommenwerpers en jachttoestellen heeft een actie ondernomen op het vliegveld van Gozre Geb, waarbij vijf op den beganen grond staande vliegtuigen In brand gescho ten werden. Tijdens deze actie werd de commandant van de formatie door een de fect genoopt een noodlanding te maken op vijandelijk gebied. Met weergalooze handigheid wist een der andere Italiaansche bestuurders vlak bij hem te landen, hem aan boord te ne men en ongedeerd op de basis terug te brengen. In den afgeloopen naeht hebben onze bombardementsvliegtuigen ondanks de slechte weersgesteldheid, met merkbare uitwerking het vliegveld Micabba op Malta getroffen. Op den avond van 13 Dec. hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval ondernomen op Crotona (Calabrië), waar bij zij eenige bommen lieten vallen, die schade veroorzaakten aan een huls. en twee barakken in brand staken. Twee per sonen werden lioht gewond. Zooals reeds gemeld in weermachtsbc- richt No. 180 heeft de duikboot „Argo" on der beivel van den luitenant ter zee Albert Crepas op 1 December in den Atlantischen Oceaan den Canadeeschen torpedojager „Seguenay" getorpedeerd. Dezelfde duik boot heeft op 5 December een beschermd vijandelijk convooi aangevallen en een schip van 12.000 ton getorpedeerd, dat daarop is gezonken. En Zondag: Na de ontruiming van Sidi el Barrani, v;elke gisteren, op den zesden dag van den grooten slag, plaats vond, hebben de Ita liaansche en Engelsche troepen elkaar ln het woestijngebied van Forte Capuzzo (Sol- loem) en Bardia van den ochtend tot den avond in bloedige gevechten aangevallen. Zonder ophouden speelden zich de aanval len en tegenaanvallen af. Het slagveld Is bezaaid met groepen vijandelijke pantser auto's en gevechtswagens, die in brand staan, maar de druk der vijandelijke strijd krachten is niet afgenomen. De luchtmacht is met bewondere-nswaar- digen offerzin, die haar kenmerkt, opgetre den en heeft zonder onderbreking gebom bardeerd en gevochten. Bij de gevechten, van gisteren hebben onze jagers 11 vlieg tuigen neergeschoten. Volgens aanvullende Inlichtingen is het aantal vijandelijke vlieg tuigen. dat op den voorgaanden dag werd neergehaald, tot 12 gestegen. Zes onzer bommenwerpers zijn niet teruggekeerd. De vijand heeft bases te Bardia en Tripo lis gebombardeerd. Boven de laatste stad zijn twee vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Aan het Grieksohe front zijn in verschei den sectoren vijandelijke aanvallen door onze tegenaanvallen afgeslagen, waarbij de vijand aanzienlijke verliezen leed. Onze luchtmacht heeft onophoudelijk doeltref- treffende aanvallen gedaan op Grieksche troepenconcentraties, ravitailleeringscolon- nes en gemotoriseerde afdeelingen, waarbij rechtstreeks werd samengewerkt met de op den grond opereerende strijdkrachten. Onze Picchiatslll (duikbommenwerpers) hebben kruispunten van wegen onbegaan baar gemaakt en vijandelijke troepen met bommen en machinegeweervuur bestookt. Andere formaties hebben een viaduct in de spoorlijn Saloniki-Athene getroffen. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen vijandelijke militaire objecten in het gebied van Gallabat gebombardeerd. Aan de grens van den Soedan bedrijvigheid van patroiul- les en artillerie. De vijand heeft luchtaan vallen gedaan op eenige plaatsen in Ery- threa zonder slachtoffers te maken of aan zienlijke schade aan te richten. De onder bevel van korvcttenkapitein Ferragutti Carlo staande duikboot „Neghelli" heeft vdor de Egyptische kust een vijandelijken kruiser van het type „Southampton" getorpedeerd en tot zinken gebracht. JAFANSCH PROTEST. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De Japansche consul te Kaapstad heeft bij de autoriteiten van de Unie van Zuid- Afrlka scherp geprotesteerd tegen de aan houding van het Japansche s.s. Kwantö Maru in Durban. De Japansche regeering is voornemens ook in Londen scherp te protesteeren. BELGISCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Het aantal Belgische arbeiders, dat ln Duitschland werkt, is gestegen tot 83.000. ITALIAANSCHE HOTELS MOÉTEN SCHUILKELDERS HEBBEN. Een nieuwe verordening in Italië bepaalt, dat alle hotels voorzien moeten zijn van schuilkelders, die van het noodige comfort moeten zijn voorzien. Bovendien moeten daarvoor droge en te verwarmen ruimten gekozen worden. (Transkontinent) THAILAND EN INDOCHINA. Nog altijd worden door Thailand en In dochina, naar Domei meldt, over en weer luchtaanvallen uitgevoerd, maar de hoop op ten regeling is nog niet opgegeven. Een communistische opstand in Saigon Is onderdrukt. In den afgeloopen nacht zijn drie vijan delijke luchtaanvallen op Napels gedaan. Er werden explosieve bommen en brand bommen op de stad geworpen. In de haven is een marinevaartuig van middelbare ton nage getroffen. De schade Is niet belang rijk. Een vijftigtal leden van de bemanning werd gedood of gewond. Een door een bom getroffen treiler la gezonken. Branden op de bovenverdiepingen van zekere woningen werden onmiddellijk door de snel optreden de brandweer bedwongen en gebluscht. Acht burgers zijn gewond. De houding der bevolking is voorbeeldig geweest. De kruisers van de Southampton-klasse, tien in totaal, dateeren van 1934'37. De grootte varieert, van 810.000 ton. De be wapening bestaat uit 1215 stukken van 15,2 cm., 8 kanonnen van 10,2 cm., 20 luhctafweermitratlleurs en 6 torpedolan- .ceerbuizen van 53,3 cm. De kruisers dragen verder 3 catapült-vliegtulgen, worden door een verticaal pantser van 12,7 om. en een horizontaal pantser van 5,1 cm. beschermd, loopen 32'h mijl per uur en hebben een be manning van 700 koppen. Gelooven de Engelschen werkelijk, dat Duitschland lijdelijk bij een afmatting van Italië zou toekijken, aldus vraagt de „Völ- kischer Beobachter" in een artikel, getiteld „Engelsch fata morgana", dat de opera- tis in Egypte en Griekenland tot onder werp heeft. Juist den laatsten tijd, zoo vervolgt dan het blad, heeft de Britsehe propaganda uit het feit, dat Duitschland niet in Grie kenland heeft ingegrepen, willen afleiden, dat men te Berlijn de Italianen „in de modder" wil laten zitten. In tegenstelling tot Engeland, denkt men ln Duitschland echter ook in militaire za ken nuchter. 'Naar Duitsche opvatting geven de gebeurtenissen, zoowel in Grie kenland als in Egypte, geen aanleiding tot bezorgdheid. Dit oordeel wordt uitgesproken, terwijl men volkomen op de hoogte ls van het Italiaansche oorlogspotentieel. Misschien geeft dat dien Engelschen, die zich de juist heid der Duitsche militaire opvattingen uit Frankrijk nog herinneren, te denken en kunnen zij daardoor den toestand zien, zoo als hij werkelijk ls. Met betrekking tot de operaties in da Egyptische woestijn, schrijft de „Völkischer Beobachter", dat het daar den Engelschen voor de eerste maal gelukt is, het militaire Initiatief in Afrika in handen te nemen en door een tegenaanval zich op het terrein te handhaven. Gelijk de Trojanen indertijd meenden, de belegeraars van hun stad te hebben verdreven, meenen thans vele Engel schen dat de oorlog op een keerpunt is ge komen. Juist de streek van Sldi el Barrani en Solloem krijgt in Engelsche oogen de be- teekenis van een Achillespees van de As. Deze interpretatie wordt wel is waar noch ln de berichten van het Engelsche opper bevel, noch in de opvallend bescheiden mededeellngen der operaties door Churchill gevonden, maar alleen in de commentaren der Engelsche pers. Het antwoord op de vraag „waarom" ls echter gemakkelijk te vinden. Hoe krachti ger n.L het Duitsche luchtwapen ln Enge land toeslaat, hoe gevoeliger de verliezen der Britsehe koopvaardijvloot blijken, hoe smal ler de voedingsbasis wordt, hoe meer het bewapenlngspotentleel verschrompelt, hoe duurder de oorlog wordt en hoe meer flnan- cieele reserves verdwijnen, met andere woor den, hoe meer het laatste stadium van den oorlog in Engeland zich afteekent, des te ijveriger heeft de Britsehe propaganda er naar gestreefd te beweren, dat de Beslissing ln Afrika valt. Daartegenover stelt het blad de vraag: „Wat kunnen de Engelschen daar strate gisch bij winnen? Bereiken zij meer dan wat hun deskundigen zoo juist nog maar schalk Grazialti verweten, toen hij over de Llbysche grens Egypte binnendrong, n.l. een verlenging van hun ravitailleeringswegen? Wat winnen de Engelschen in Libye? Op zijn beat een prestlge-succes. zooals in het voor jaar de landing in Andalsnes en het binnen varen in de fjord van Narvik. Waren deze gebeurtenissen echter voor den afloop van de operaties in Noorwegen Van beteekenis? Vermochten zij zelfs het oorlogspotentieel van Duitschland te verzwakken? Wanneer men hiernaar verwijst, verval len tevens alle conclusies, die de strategen var. de groene tafel in Londen uit de ge vechten in Noord-Afrika trekken. Andere bladen sluiten zich daarbij aan, ook ln Italië. Zoo zegt de „Corriere della Sera" o.a Volgens de meest rooskleurige aller hypothesen zou het door generaal Wavell ontketende offensief de Italianen slechts kunnen dwingen hun operaties tegen Egypte, dus tegen de Britsehe onder drukkers van Egypte, uit te stellen, Maar daarom wordt de algemeene toestand niet essentieel anders. Daarom kunnen de En- gelschon hun troepen niet terugtrekken uit het Noord-Afrtkaansche oorlogstooneel en daarom is het hun ook niet mogelijk hun vloot uit de Middellandsche Zee weg te ha len .die zij zoo gaarne ergens anders zouden gebruiken, om de door de Dultsch-Italiaan- sche blokkade bedreigde en vernielde con- voolen effectief te kunnen beschermen. In het hoofdartikel van het arbeidersblad Lavoro Fascista wordt gezegd, aldus United Press, dat de middelklasse als een vijand van het fascisme behandeld moet worden. De bourgeoisie heeft de neiging om bij ge ringste oorzaken in uitersten te vervallen de eene keer in optimisme, de andere maal in pessimisme. Voor dergelijke men- schen is geen plaats in de rijen van het fascisme en daarom zouden zij uitgesloten moeten worden. In alle levensmiddelenwnkels zijn plak katen aangebracht tegen het hamsteren. Bij de krantenkiosken, waar Zwltsersche bladen verkocht worden, verzamelen zich zoo nu en dan soldaten, die de menschen uitschelden, die buitenlandsche bladen wil len koopen. Een Grieksche verkenner, die boven Joego@lavlsch grensgebied vloog, werd door twee Joego-Slavische jagers bij Bitolj (Mo- nastir) tot landen gedwongen. De beman ning van twee personen, een luitenant en een sergeant-majoor, werd geïnterneerd en het vliegtuig onder soherpe bewaking ge steld. 4092 (Ingez. Med.) De vorst van de afgeloopen nachten heeft de ij sliefhebbers reeds gisteren in de gele genheid gesteld de ijzers onder te binden, zij het ook, dat het ijsvermaak beperkt bleef tot de ondergespoten tennisbanen in de omge ving. Wel was dit ten aanzien van het Tennis park „de Krogt" niet de bedoeling van de directie, maar het enthousiasme van de rijders was zoo groot, dat zich een 250 rijders toegang verschaft had. Toch: bleek de di rectie goed gezien te hebben, zoodat de baan om 5 uur gesloten mpest worden. Inmiddels is de baan thans weer geheel hersteld en ook het achterste gedeelte opengesteld. Is de baan goed, dan zal deze ook van avond geopend zijn. Ook op de banen van het Leldsche Tennispark is gisteren druk ge reden. Deze banen zullen vanavond evenwel niet geopend zijn. Hedenmorgen had het ijs op de haan Van de Leidschc IJsclub een dikte van 6l/t centimeter bereikt, zoodat -het be stuur besloot al vast de oude baan voor het publiek open te stellen. De baan wordt bij het invallen der duisternis ge sloten. De kwaliteit van het ijs is voor treffelijk. Met ingang van heden is de heer J. W. Van Roon Hertoge, commies der Ned. Spoor wegen benoemd tot chef-commies en waarn. chef van het station alhier. VEREENIGING VAN IV1ATHESIANEN. Lezing over vliegtuigbouw. Voor een geheel gevulde bovenzaal van de Sociëteit „Amicitia" sprak Zaterdag avond j.l. onze stadgenoot de heer W. M. Brandt voor de leden van de V. v. M. over het onderwerp „Vliegtuigbouw". Nadat de voorzitter de aanwezigen wel kom had geheeten en den spreker ingeleid, begon de heer Brandt zijn voordracht met de opmerking, dat het vliegwezen niet van den laatsten tijd is. Reeds Leonarda da Vinei hield zich met dit probleem bezig. In de laatste halve eeuw heeft de vlieg tuigtechniek zich tot enorme hoogte ont- 7/ikkeld. Ontelbare vliegtuigtypen worden thans vervaardigd, alle verschillend van vorm en samenstelling. Üitvoerig behandelde spr. de 3 evenwichts- voorwaarden. waaraan elk zwevend lichaam moet voldoen. Om het vliegtuig aan deze evenwichtsvoorwaarden te laten voldoen, zijn hieraan de vleugels en de draag- en stuurvlakken aan de staart geconstrueerd. Nadat de verschillende vleugeltypen waren behandeld, werd het ontstaan van lift en weerstand verklaard. De bestuurbaarheid van het vliegtuig hangt af van de snelheid en den stand, dien het in het luchtruim in neemt t.o.v. van de aarde. De besturing van het vliegtuig is in het vliegtuig vastgesteld, zoodat het persoonlijk inzicht van de piloot wéinig of geen rol speelt. Zoo moet b.v. de piloot wanneer het vliegtuig in een vrille is geraakt, den stuurknuppel loslaten waar na het toestel vanzelf weer in zijn ouden stand moet komen. Dit gaat echter gepaard met belangrijk hoogteverlies, zoodat bij ge ringe hoogte ongelukken onvermijdelijk zijn Vervolgens bleek uit de voordracht, dat hoe kleiner de snelheid is tijdens de lan ding, des te veiliger dat ze geschiedt. Hier voor zijn aan de vleugels landingsklappen aangebracht, terwijl den laatsten tijd daar voor ook de ailerons gebruikt worden. De vliegtuigen worden hoofdzakelijk ge construeerd uit hout, lichtmetaal en staal, resp. in Nederland, Duitschland en Enge land. Dit hangt af van de hoeveelheden, waarin deze materialen in de genoemde landen verkrijgbaar zijn. Door de trillingen van de motor worden in deze materialen vermoeidheidsverschijnselen opgewekt, wel ke bij hout het geringste zijn. Vanzelfsprekend moeten om deze ver schijnselen te voorkomen de motoren uiterst zuiver afgesteld zijn. Ook de vorm en de bevestiging van de propeller Is een vraagstuk óp zich zelf, waarvan spr. eenige voorbeelden gaf. Voor dat een nieuw type wordt geconstrueerd, .worden deze eerst beproefd in de proeftun- VORSTVRIJE PLAATS VOOR HÜISVUILEMMERS. In verband met de ingetreden vorst wordt ieder dringend aangeraden de huisvuil emmer een vorstvrije plaats te geven, opdat behoorlijke lediging door den Reinigings dienst kan geschieden. 4733 DE DIRECTEUR GEM. REINIGINGS- EN ONTSMETT1NGSDIENST. nels. Om de resultaten van het model zoo nauwkeurig mogelijk met die van het vlieg tuig op ware grootte te doen overeenkomen wordt de proeftunnel onder druk gebracht In Amerika bestaan proeftunnels voor mo dellen op ware grootte, hetgeen wel heel bezwaarlijk zal zijn voor het nieuw gecon strueerde toestel B 19 met 4 motoren van 2000 p.k. dat een spanwijdte heeft van 64 M. en een lengte van 41 M. Tenslotte merk te spr. op dat het vliegen minstens even veilig is als het rijden per fiets of auto, waarna aan de hand van een interessante serie lichtbeelden een indruk werd gege ven van de inrichting van het vliegtuig en de samenstelling der onderdeelen, waaron der ook die van de motor. Het. daverend applaus, dat weerklonk na het dankwoord van den voorzitter, bewees wel hoozeer deze lezing door de aanwezigen op prijs werd gesteld. ERNSTIG VERLIES VOOR „GEMEENTEWERKEN." Na een ziekbed van slechts enkele weken is op 46-jarigén leeftijd overleden de heer D. de Graaf Jr., chef van de af deeling Al gemeene Zaken en Onderhoud gebouwen van den Dienst van Gemeentewerken. De heer de Graaf trad in 1914 als tij delijk opzicliter-teekenaar in dienst van Gemeentewerken. Na een vierjarigen werk kring ging hij over naar den Rijksgebou wendienst om in 1924 als ambtenaar op ar beidsovereenkomst bij Gemeentewerken te rug te keeren. Op 1 Juli 1928 kreeg hij een aanstelling in vasten dienst om met ingang van 1 Juli 1936 te worden bevorderd tot technisch ambtenaar 1ste klasse. Nauwe lijks een half jaar later werd hem bij wijze van proef de functie opgedragen van chef der af deeling Gebouwen, waarvan hij zich op zulk een voortreffelijke wijze kweet, dat hij ondanks zijn gering aantal dienstjaren als ambtenaar le klasse, met ingang van 1 Januari 1938 in den rang van hoofdop zichter werd benoemd tot chef van de af- deeling Algemeene Zaken en Onderhoud gebouwen, zulks als opvolger van den heer G. L, de Goederén, die den dienst met pen sioen verliet. De heer de Graaf stond bij zijn superieu ren aangeschreven als een zeer bekwaam ambtenaar, die ten volle berekend was voor zijn omvangrijke en belangrijke taak. Aan deze bekwaamheid paarde hij een groote mate van innemendheid en bescheidenheid, waardoor hij uitermate gezien was bij allen, die met hem in aanraking kwamen, zoowel zijn collega's als de hoofden van takken van gemeentediensten, de schoolhoofden e.a. Ook ln de kringen der aannemerswereld gold de heer de Graaf als een welwillend mensch, wiens tactvol optreden en vriendelijke per soonlijkheid bij velen in dankbare herinne ring zullen blijven. Zijn heengaan beteekent voor den dienst van Gemeentewerken dan ook een ernstig verlies, dat van hoog tot laag als zoodanig wordt gevoeld. Men zie voor verder Stadsnieuws pag. 3 van het Tweede Blad. (2 lijnen) Dr. BANNING AAN HET WOORD. Hieronder volgt de korte inhoud van het vraaggesprek met dr. C. Banning, dat van daag te 12.15 uur door de radio is uitge zonden: 1. Samenstelling van het brood. De sa menstelling van het tegenwoordige oorlogs brood is: van wittebrood: 65% tarwe en 35% rogge, tegelijkertijd uitgemalen tot 80%; van bruinbrood: 75% tarwe en 25% rogge, ongebuild; van roggebrood: 100% rogge. Het verschil met vroeger is dus. dat voor het wittebrood wordt gebruikt tarwe en rogge, en dat het graan minder ver wordt uitgemalen. Dit laatste beteekent, dat niet meer de zuivere bloem ter beschikking ls. Maar het is algemeen bekend, dat dit vol strekt niet ongunstig is voor de voedings stoffen. Integendeel, het huidige broodmeel bevat meer waardevolle vitaminen (bl) en mineralen (ijzer, kalk) dan de bloem. 2. Verteerbaarheid van het oorlogs-witte- brood Proeven, door verschillende hoog leeraren genomen, hebben uitgewezen, dat door de gewijzigde samenstelling de ver teerbaarheid van het wittebrood niet is ver minderd. Het geeft geen maagbezwaren; talrijke maaglijders gebruiken het regel matig zonder de minste klacht er over te hebben. In het begin is er een stroom van klachten geweest, maar deze waren onge twijfeld niet voldoende gefundeerd. We kunnen gerust zeggen, dat ook een zwakke maag het oorlogswittebrood heel goed kan verdragen. 3. Voedingswaarde van het brood. Om trent de voedingswaarde heb ik al opge merkt, dat deze in zeker opzicht hooger is dan die van het wittebrood, dat van zuivere bloem is gebakken, omdat het gehalte aan vitamine bl en aan ijzer en kalk hooger is. Overigens is er geen verschil met vroeger: het gehalte aan eiwit, vet en koolhydraten ls nagenoeg hetzelfde. Alleen hebben we met waterbrood te maken, en hiervan is de voedingswaarde natuurlijk lager dan van melkbrood. 4. Huiduitslag door het brood. Ik heb er reeds op gewezen, dat maag- bezwaren niet door het oorlogswittebrood worden veroorzaakt. Hoe ls het nu met de klachten over huidaandoeningen door het gebruik van het tegenwoordige brood? Men hoort veel spreken over broodschurft, Deze naam is natuurlijk geheel verkeerd. Bedoeld zijn netelroos-achtige huidaandoe ningen: uitslag, jeuk, brandend gevoel, etc., die woiden toegeschreven aan overgevoe ligheid voor het brood. Nu komt Inderdaad overgevoeligheid voor verschillende meel soorten voor, zoo ook voor roggemeel, maar deze is buitengewoon zeldzaam. En theoretisch is niet in te zien, waar om nu plotseling deze overgevoeligheid zoo sterk zou toenemen. Blijkens de ervaring van enkele vooraanstaande huidartsen, die ik hiernaar heb gevraagd, is ook ln de pract.iik niets gebleken van samenhang tusschen het vcuikomen var. urticari-<-le huidaandoeningen en de gewijzigde samen stelling van het brood. Ik geloof dan ook met stelligheid te kun nen verklaren, dat we hiervoor niet be vreesd behoeven te zijn. 5. Ziekenvoedscldistributie. Ovei de zieken voedseldistributie valt mee te deelen, dat de oude reeds bestaande re geling met ingang van heden is geperfec tioneerd, d.w.z. dat de artsen nauwkeurige richtlijnen hebben gekregen over de toe wijzing van zlekenvoedsel, die aan de pa- tiénten kan worden gedaan. Daardoor hoopt de hoofdinspectie van de volksge zondheid te bereiken, dat de eene patiënt niet boven de andere bevoordeeld kan wor den, maar dat de toegestane hoeveelheid wetenschappelijk volkomen is verantwoord. STUDIEREIS DUITSCHE JOURNALISTEN. In het kader van een studiereis van ze ventien vooraanstaande Duitsche journa listen door ons land was gisteravond door den chef der persafdeeling van het rijks commissariaat den heer W. Janke een sa menzijn gearrangeerd van Duitsche en Ne- derlandsche persmannen, waarbij ook de commissarlssengeneraal Schmidt en Fisch- böck aanwezig waren, benevens een aan tal andere Duitsche autoriteiten. Tijdens deze bijeenkomst heeft dr. T. Goedewaa- gen, secretaris-generaal van het nieuwe departement van volksvoorlichting en kunst, een toespraak gehouden over de taak van dit departement, terwijl ook de heer N. Oosterbaan het woord heeft ge voerd. De Duitsche journalisten hadden vorige week Overijsel, Friesland en Noord-Holland bezocht. Vandaag en morgen zijn Den Haag, Utrecht en Arnhem aan de beurt, waarna de terugreis aanvaard wordt. DE STRIJD AAN HET BALKANFRONT. De Vreme meldt, dat de Italiaansche ar tillerie in den sector van Podagretsj supe rieur ls in aantal en bovendien overheer- schende posities inneemt. Dagelijks be stookt zij Podagretsj en de omliggende dor pen met haar geschut. De Grieken hebben de laatste tien dagen steeds opnieuw ge probeerd hun stellingen naar het Noorden op te schuiven, doch dit is hun niet gelukt. Het Italiaansche luchtwapen bombardeert ook dagelijks den eenigeli verbindingsweg der Grieken van Koritza naar Podagretsj. Volgens berichten uit Grieksche bron bie den de Italiaansche troepen, in het Skoem- ba-dal en het Devoli-dal hardnekkig te genstand. Gisteren zijn aan dit deel van het front groote gevechten ontstaan, waarbij de aan gekomen Italiaansche versterkingen zich terdege hebben laten gelden. (D.N.B.)

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2