Aanzienlijke belasting-verhooging MAANDAG 16 DECEMBER 1940 No. 24764 Kabinetswijziging in Frankrijk De aanvallen op Engeland De strijd ter zee Verduisteren 81ste Jaargang Loonbelasting ingaande 1 Januari a.s. Flandin vervangt Laval Rantsoeneering gas en electriciteit Duitsche Weermachtsberichten Verspreide Berichten Spoorwegongeluk bij Leidschendam. 17.28 uur 9.45 uur .J EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend" bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindspiein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus jio. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ235 per week0.18 Franco per post 235 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) In het Zaterdag verschenen Verordeningenblad zijn vier nieuwe belastingverhoogingen verschenen. De eerste is een met ingang van 1 Januari 1941 te heffen loon belasting, welke in de plaats komt van de bestaande Rijksin komstenbelasting en Gemeentefondsbelasting. De tarieven zijn gebaseerd op de categorie gehuwden zonder kinderen. Hierop komt dan voor ongehuwden een toeslag, terwijl er voor ge huwden met kinderen een zeker bedrag af gaat. Over het algemeen komt de nieuwe heffing neer op een aan zienlijke belasting verhooqing. De aanslag naar het inkomen over het jaar '40'41 (tot 1 Mei a.s.) zal, indien het inkomen uit sluitend uit het loon voortvloeit, waarschijnlijk met één derde verminderd worden. Voor hen, die daartoe niet behooren, zal de verrekening op andere wijze geschieden. Bij de loonbelasting heeft men het sociale element vooral zeer sterk laten wegen, hetgeen met name tot uiting komt in de pro gressie en den sterken kinderaftrek. De tweede verhooging is de vermeerdering, ingaande 1 Jan. 1940, van de opcenten op de Winstbelasting, welke voortaan in het algemeen 200 zullen bedragen, of 150 wanneer de winst niet meer dan 8 pet. van het gestorte kapitaal is. Aangezien de Winstbelasting tot dusver 10 pet. bedroeg, wordt deze dus nu 30 (25). De derde is, dat er 100 opcenten extra op de Grondbelasting worden geheven. Deze wordt dus 120 op bebouwd en 100 op onbebouwd. Een verdubbeling dezer belasting derhalve. De vierde nieuwe maatregel is een waardevermeerderingsbe lasting ten bedrage van 50 pet. van de winst in geval van over dracht van onroerend goed. Bedraagt de winst minder dan f. 300, dan wordt van het bedrag boven f. 1000 75 pet. geheven. De eerste duizend gulden zijn dan vrij. (Een uitvoerige toelichting benevens een tabel inzake verschul digde loonbelasting vindt men op pagina 1 van het 3e Blad). Het D.N.B. deelt mede: Volgens een bericht uit Vichy heeft maar schalk Pétain tijdens den ministerraad van Vrijdagavond de regeering uitgenoodigd af te treden, opdat een wijziging van het ka binet tot stand kon komen. Deze wijziging betrof minister Laval, die is afgetreden als minister van buitenland- sche zaken en als vice-president van den ministerraad. De overige ministers blijven in functie, behalve die van onderwijs, Ripert, die ver vangen wordt door zijn secretaris-generaal, Chevalier. Tot opvolger van Laval als minister van Buitenlandsche Zaken is Flandin benoemd. Naar voorts uit Vichy gemeld wordt, is het vice-presidentschap afgeschaft. Het secretariaat-generaal voor inlichtingen, dat tot dusver daaronder ressorteerde,- wordt bij het presidium ondergebracht. De inlichtingendienst komt onder leiding van minister Baudoin. In de plaats van den onlangs tot secretaris-generaal van den in lichtingendienst benoemden Cathala zal B-rgery komen. Verder is de leider van den nieuwsdienst van den staatsomroep in het onbezette ge bied, Bonnefoy, een persoonlijke vriend van Laval, door den journalist en radiospreker Jean Masson vervangen. RADIOREDE VAN PÉTAIN. Maarschalk Pétain heeft een radiorede tot het Fransche volk gehouden, waarin hij verklaarde: „Ik heb zooeven een besluit ge nomen, dat m.i. in het belang van het land is. Pierre Laval maakt geen deel meer uit van de regeering. Pierre Etiénne Flandin krijgt de portefeuille van Buitenlandsche Zaken. De constitutioneele Acte nr. 4, die mijn opvolger aanwijst, is ingetrokken. Ik ben tot dezen stap besloten om redenen van hooger binnenlandsche politiek. Hij heeft geenerlei effect op onze betrekkingen tot Duitschland. Ik blijf aan het roer. De na tionale revolutie gaat voort." KABINETSRAAD. Gisterochtend is het nieuwe Fransche ka binet in een bijzondere zitting bijeengeko men welke tot in den middag heeft geduurd Na afloop werd een communiqué uitgegeven waarin gezegd wordt, dat maarschalk Pétain van plan is. een dviseerende vergadering in het leven te roepen, die de regeering van advies zal moeten dienen. Nu de belangrijke hervormingen tot stand zijn gekomen, welke zich, gezien de omstan digheden niet leenden voor lange discus sies aldus wordt in het communiqué gezegd acht de maarschalk het oogenblik gekomen om tot de vorming van de definitieve grond- xtoet zekere meeningsverschillen te stimulee- ren. De te vormen „assemblée consultative" zal een politiek lichaam worden, waarin de bevoegde instanties van alle gebieden des levens vereenigd zullen zijn. Zij moeten in staat zijn. op verlangen van den staatschef voor bepaalde punten zekere adviezen te verstrekken en zekere verantwoordelijkhe den te deelen De wet tot instelling van dit orgaan zal binnenkort verschijnen. FLANDIN's LOOPBAAN. Flandin. Foto Archief L.D. Flandin is in April 1880 in Parijs geboren. Op 25-jarigen leeftijd werd hij tot afge vaardigde gekozen, nadat hij tevoren ge promoveerd was tot doctor in de rechten. In den wereldoorlog diende Flandin bij het luchtwapen. In 1920 werd hij als onder staatssecretaris voor de luchtvaart in de regeering opgenomen In de volgende jaren was hij vele malen minister van handel, minister van financiën en minister voor openbare werken. Na den val van het kabi net Doumerque werd Flandin .de vorming van de regeering opgedragen. Het kabinet- EVENVEEL ALS HET VORIGE JAAR. Met ingang van heden wordt overgegaan tot rantsoeneering van gas en electriciteit op een grondslag van honderd procent van het verbruik in de overeen komstige periode van het vo rige jaar. Aan de verbruikers wordt een zeker minimum voor huishoude lijke doeleinden gegarandeerd. Voor nieuwe verbruikers wor den de rantsoenen door het desbetreffende bedrijf vastge steld. Bij de eerste overschrijding van het rantsoen zal een boete wor den opgelegd; bij herhaling zal de toevoer kunnen worden af gesneden. Voor nieuwe verbruikstoestellen vóór 15 December in gebruik genomen kan een verhoogd rantsoen worden vastgesteld. (De uitvoerige toelichting vindt men op pag. 2 van het 3e Blad). m De directie der Lichtfabrieken te Leiden deelt ons mede dat het in haar bedoe ling ligt het publiek uitvoerig in te lichten over alles wat met de rantsoe neering verband houdt. Mocht men in verband met het vandaag gepubliceerde reeds thans bijzondere wenschen ken baar willen maken dan doe men dat niet telefonisch of mondeling aan de loketten der Lichtfabriek' maar wende men zich even schriftelijk tot de directie. 4421 (Ingez, Med.) Het Duitsche opperbevel deelde Zaterdag mede: In den nacht van 12 op 13 December heb ben zooals reeds gemeld, sterke formaties gevechtsvliegtuigen de zware industrie van Sheffield op zeer succesvolle wijze aange vallen. De aanval werd bij gunstig weder met goed zicht op de aarde uitgevoerd, zoo dat de gestelde doelen duidelijk herkenbaar waren en de uitwerking van de tref fers zon der moeite kon worden vastgesteld. Er wer den tal van branden en ontploffingen in de fabrieken der staalindustrie en in an dere bewapeningsbedrijven, alsmede in on dernemingen, die voor de oorlogvoering van belang zijn, zoowel in het Noordoosten als in het centrum van de stad, geconstateerd. Door de verwoestingen in het industriege- gebied van Sheffield gelukte het de Brit- sche wapenindustrie zeer zwaar te treffen. De bedrijvigheid van het luchtwapen op 13 December bleef als gevolg van de ongun stige weersgesteldheid beperkt tot bewa pende verkenningen. Een duikboot onder bevel van den luite nant ter zee eerste klasse Lehmann-Willen- brock heeft op zijn reis in totaal 40.900 brt. scheepsruimte tot zinken gebracht. Een deel van zijn resultaten was reeds eerder bekend gemaakt. Een kleine onderzeeboot heeft, zooals reeds gemeld, drie bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met in to taal 15.000 brt. tot zinken gebracht. Eenige Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen gev/orpen in Noord- en West-Duitschland, welke slechts op twee plaatsen geringe schade aan hui zen veroorzaakten. Acht personen werden licht gewond. En Zondag: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bleef de bedrijvigheid der luchtmacht ten gevolge van het ongunstige weer, beperkt tot het leggen van mijnen voor Britsche havens. In den loop van Zaterdag hebben afzon derlijk vlfegende Duitsche toestellen ver scheiden voor den oorlog belangrijke ob jecten in Zuid- en Midden-Engeland aan gevallen, voor een deel in duikvlucht. In de Midlands werd een belangrijke fabriek door zware bommen rechtstreeks getroffen. Boven het Duitsche rijk hebben geen vij andelijke toestellen gevlogen. In het be zette gebied wierp de vijand op twee plaat sen bommen zonder schade aan te richten. Nog meldt het D.N.B. In den avond van den 15den December hebben enkele Britsche vliegtuigen, gebruik makend van een dekking biedende weers gesteldheid, getracht, de Duitsche Rijks hoofdstad aan te vallen. Door den krach- tigen luchtafweer werden zij gedwongen, in Noordelijke en Zuidelijke richting bij te Flandin, dat de politiek van Doumerque na de onlusten van 6 Februari 1934 voortzette, duurde van 19 November 1934 tot 31 Maart 1935. Sindsdien nam Flandin deel aan het binnen- en buitenlandsche politieke l°ven van Frankrijk door het uitspreken van tal rijke redevoeringen en het schrijven van tal van artikelen. Tijdens den oorlog heo- ben zijn verklaringen in de geheime zitting van de Kamer op 10 Juli zeer de aandacht getrokken. draaien. Slechts een paar vliegtuigen slaag den erin, boven een Berlijnsche voorstad te komen, waar zij alleen vlugschriften hebben uitgeworpen. Gisteravond waren verscheidene forma ties Duitsche gevechtsvliegtuigen onderweg die een belangrijke stad in de Midlands op succesvolle wijze bombardeerden. De toe stellen konden, beschermd door het wol kendek, onbelemmerd door den Britschen afweer, hun aanvalsdoel naderen en hun bommen met groote trefkans door de ope ningen in de v/olken laten vallen. Weer werd de bewolkte hemel door de zee van vlammen beneden hel verlicht. De eerste terugkeerende bemanningen konden reeds melding maken van dertig groote brand haarden. Uit New York komen berichten over twee op den Atlantischen Oceaan getorpedeerde Britsche schepen. Het eerste is de „Western "Prince" een schip van 10.926 ton, dat vol gens een door Mackay Radio ontvangen radiogram op 400 mijl ten Noordwesten van de Iersche kust is getorpedeerd en het tweede de „Orari" (10.350 ton), die even eens in het Oostelijke deel van den Atlan tischen Oceaan door een torpedo werd ge troffen. De „Orari" behoort aan de New Zealand Shipping Comp. en heeft speciale koelinstallaties voor het transport van le vensmiddelen aan boord. Tot de zestig passagiers, die zich aan boord bevonden, behoorde ook de Canadee- sche minister van Munitie, Howe. Volgens de „New York Daily Mirror" hadden zich, behalve de minister zelf, ook zyn plaats vervanger, Woodford, de financieele des kundige Scott, en de directeur-generaal van het Canadeesche ministerie van Munitie, Taylor ingescheept. Voor de rest waren Engelsche leden van diplomatieke missies in de Vereenigde Staten 'aan boord, die de Kerstvacantie in Engeland gingen door brengen. Een Reuter-bericht uit Ottawa geeft een mededeeling van het bureau van den Canadeeschen minister-president, dat de meeste opvarenden van de „Western Prince" gered zijn, w.o. de genoemden. De lading van de „Western Prince" be stond o.m. uit vier tweemotorige bommen werpers, een hoeveelheid munitie en levens middelen. Het schip zelf acht men vrijwel verloren. Naar het bericht in het „New York Journal American" mededeelt, be staat er geen hoop meer, dat de „Western Prince" drijvende zal blijven. ROOSEVELT NAAR WASHINGTON VERTROKKEN. President Roosevelt, die na terugkeer van zijn inspectiereis in de Caraibische zee naar Warmsprings in Georgië gegaan v/as. is gisteravond naar Washington ver trokken. Tevoren had hij een langdurig te lefoongesprek met minister Cordell Huil. (D.N.B.) DE JODENBUURT IN WARSCHAU. De scheiding tusschen de Jodenbuurt te Warschau en de andere stadsdeelen is thans volkomen tot stand gebracht/) Het veria'en en i-efreten van de jodenbuurt wordt gecontroleerd. Het bestuur over de Joodsche wijk ge schiedt door de Joden zelf. Er is ook een eigen Joodsche ordedienst. Vijftien wagens van kolentrein ontspoord* ELECTRISCHE TREIN REED ER IN VOLLE VAART BOVEN OP. Uit Den Haag vertrok hedenochtend om 6.28 uur een electrisch voortbewogen kolen- trein, bestaande uit 50 wagons. Toen deze trein onder de gemeente Leidschendam on geveer halfweg Voorschoten, gekomen was, zijn de laatste 15 wagens door nog onbe kende oorzaak ontspoord. Juist toen dit gebeurde, passeerde van de andere richting de electrische snel trein No. 1105 AmsterdamDen Haag. Deze trein had een snelheid van 100 K.M. en greep in volle vaart de ont spoorde goederenwagens. De hevige botsing, welke hieTdoor ontstond, had een geweldige verwoesting ten gevolge. Tevens was het gevolg, dat de motor wagen van den personentrein met den kop in een sloot terecht kwam. Het tweede rijtuig kwam eveneens over de sloot heen te staan, terwijl het derde ontspoorde. Masten van de bovenleiding braken af. Uit Voorschoten en 's-Gravenhage kwam spoedig medische hulp opdagen. Men kon langs een landweg per auto dicht bij de plaats van het ongeluk ko men. Den bestuurder van den personen trein kon men niet bereiken. Aange zien de situatie, waarin hij verkeerde, ernstig moest zijn, hield men er reke ning mede dat deze bestuurder zou zijn overleden. Voorts was er een antal licht gewonden. De gewonden zijn per goederenwagen naar Den Haag vervoerd. De overige reizi gers begaven zich te voet naar het station Laan van Nieuw Oost Indië. Het reizigers- verkéer tusschen Den Haag en Amsterdam werd vandaag voor wat betreft het baan vak Den HaagLeiden bediend door de N.Z.H.T.M. Den Joden staan voorts groote openbare inrichtingen, als ziekenhuizen, badhuizen, e.d. ter beschikking. De levensmiddelen, welke hun geleverd worden, verwerken zij in eigen bakkerijen, slagerijen, enz. ->V van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 19.39 uur en gaat onder te 10.31 uur d.a.v. Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Ir. Dubois over concentratie van den ra dio-omroep. (3e Blad). De distributie van brandstoffen; nieuwe bonnen aangewezen. (Binnenland, 3e Blad). Algemcene vergadering van „Bloembollen cultuur". (3e Blad). Buitenland Laval in Frankrijk vervangen aan buiten landsche zaken door Flandin. Voorts nog enkele kleine ministerwisselingen. (Ie Blad). De strijd om de Middellandsche Zee. (Ie Blad). Het stoffelijk overschot van den hertog van Reichstadt naar Parijs overgebracht. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1