IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bled Donderdag 12 December 1940 NAGEKOMEN BERICHTEN KERK- EN SCH00LNIEUWS Binnenland Moord te Delft Prijzen van vleesch en vleeschwaren Christelijke Middenslandsbond Winterhulp Nederland Buitenland Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch W eermachtsbericht RACit RECHTZAKEN Stadsnieuws DAGBLADRECLAME BEURSOVERZICHT MAIKI Va OM ONBEKENDE REDENEN. Gisteravond is de-ongeveer 45-jarige heer J. Bouwer in zijn woning aan de Hof van Delftlaan 24 te Delft, door een schot uit een automatisch pistool ver moord. De dader is onbekend, terwijl men omtrent de motieven geheel in het duister tast. Omstreeks tien uur belde een jongeman ean de woning van de familie Bouwer. Mevrouw Bouwér deed open en stond een jongen, die een fiets bij zidh had, te woord. De jongeman gaf voor, van den Luchtbe- schermingsdlenst te zijn en maakte een aanmerking op de verduistering, die, zijns inziens, niet in orde was. Mevrouw beloofde de zaak in orde te zullen maken, waarop hij vertrok. Omstreeks elf uur werd echter opnieuw gebeld. Dé jongen, maar nu in ge zelschap van een ander, stond weer voor de deur en vroeg den beer Bouwer te spreken. Deze lag met hoofdipijn te bed, doch kwam naar beneden en, staande in de vestibule, stond hij de beide bezoekers door een deur raampje te woord.' Na een woordenwisse ling klonk plotseling een schot. Mevrouw B. kwam toegesneld en zag dat haar man was getroffen. Een zoontje waarschuwde onmid dellijk den dokter en de politie. De genees heer, die spoediig arriveerdekon slechts den dood constateeren. .Het slachtoffer was aan inwendige verbloeding overleden. De politie nam terstond het onderzoek ter hand. Het schot, dat den heer Bouwer in den hals heeft geraakt, is gelost uit een klein model automatisch pistool. De huls is gevonden. Het slachtoffer was boekhouder bij het Hoogheemraadschap Delfland en was tij dens de mobilisatie reserve-kapitein. Voor zoover bekend, had hij geen vijanden. Men staat hier voor een raadsel; aange zien de bezoekers in het duister stonden, ontbreekt elk spoor. De heer Bouwer had' twee kinderen. MEN HOUDE ZICH AAN DE PRIJSLIJST. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd vestigt de aandacht op het volgende: Het is gebleken, dat ln verschillende plaatsen slagers misbruik maken van de tijdelijke sohaarsohte aan vleesch door aan het publiek voor vleesch en vleeschwaren hoogere prijzen in. rekening te brengen dan hun is geoorloofd. Daarom wordt nogmaals onder de aan dacht van het publiek gebracht, dat in Iedere slagerij een vanwege het gemeente bestuur goedgekeurde prijslijst voor vleesch en vleeschwaren op een voor het publiek duidelijk zichtbare plaats aanwezig moet zijn en dat een slager, die voor vleesoh of viceschwaren hoogere prijzen in rekening brengt dan die, welke op die lijst vermeld zijn, in overtreding is. Tegen dergelijke ernstige overtredin gen zal in hot vervolg met gestrengheid worden opgetreden. Niet alleen zal pro- ces-verbaal van deze overtredingen worden opgemaakt, doch overtreders zullen onmiddellijk door de Nederland- sche Veehouderij-Centrale van een toe wijzing van vee en vleesch voor een zekeren tijd worden uitgesloten. Aan het publiek wordt ln zijn eigen be lang geraden de gevallen, waarin voor vleesoh bf vleeschwaren te hooge prijzen worden berekend, onverwijld ter kennis van de politie ln zijn woonplaats te brengen. Op deze wijze zal aan deze ergerlijke prijsop drijving spoedig een einde kunnen worden gemaakt. DE JAARVERGADERING TE UTRECHT. Te Utrecht heeft de Christelijke Midden standsbond zijn algemeene vergadering ge houden ln hotel Noord-Brabant, onder voor zitterschap van den heet W. G. Scheeres uit 's-Gravenhage. Nadat de jaarverslagen waren goedge keurd, kwam de bestuursverkiezing a&n de orde. Met overgroote meerderheid van stemmen werd de heer' W. G. Scheeres als bondsvoorzitter herkozen. Evenzoo werd de heer C. Doeleman te Nieuw-Vennep met alg. stemmen als penningmeester herbenoemd. In de vacature van den heer H. Wierenga te Assen werd gekozen de heer B. Feyen te Ccevorden. Aan de orde kwamen daarna de voor stellen van de' werkcommissie Christelijke ondernemersvakorganisatie, welke commis- was Ingesteld om te.komen tot een doel matige Ineenvlechting van de Christelijke Middenstandsorganisatie en de Christelijke ondernemersvakorganitie. Na eenige discussie, waaraan deelnamen o'e heeren Stierman te Haarlem. De Jong te Rotterdam. Plomp te Rijwijk en Bos te R-'ferdanv werden na toelichting door het b"tuur. de voorstellen met alg. stemmen f^-d^ekeurd. Me1 cwere-oote meerderheid sorek de vergadering zich uit ,roor de wensrhelijkheid contrlbutleverhccring. bOODELIJK ONGEVAL TE AALSMEER Fietser kwam met auto in botsing. Gisteren vond op den Sloterweg in den Haai'hmmermeerpolder een ernstig, doode- li'i; ongeluk plaats. Bakker v G. wonende aan den Aalsmeer- derdii k nabij Aalsmeer, reed od zlin 'iets van zijn erf op den weg. Waarschijn lijk tengevolge van onoplettendheid kwam hij toen ln botsing met een juist passeeren- ton auto. Het slachtoffer was vrijwel on middellijk dood. TAAK DER FINANCIEELE COMMISSIE. Onlangs heeft de rijkscommissaris tien vooraanstaande Nederlanders tot leden van de financieele commissie der stichting Win terhulp benoemd. De taak der commissie be staat in het toezicht houden op het finan cieel beleid van de stichting. In het bijzon der heeft zij allereerst zorg te diagen. dat de opgebrachte middelen uitsluitend be steed worden voor het gestelde doel: Het verschaffen van hulp en steun aan de in het bezette Nederlandsche gebied levende behoeftige Nederlandsche staatsburgers, zonder aanzien des persoons. Voorts heeft de commissie in het bijzonder er voor te waken, dat het beheer der stichting zoo zuinig mogelijk gevoerd wordt. Van belang ten deze Is de bepaling, dat ln beginsel in het bestuur der stichting slechts onbetaalde arbeidskrachten werkzaam mogen zijn, zoo dat betaalde medewerkers tot het volstrekt noodzakelijke moeten worden beperkt. De commissie wees in haar eerste verga dering uit haar midden den voorzitter der Algemeene Rekenkamer Zuydferhoff en den accountant mr, Spannent erg aan, om een aanvang met het toezicht te maken en haar spoedig omtrent hun bevindingen in te lichten. Provinciale directeuren benoemd. De directeur-generaal van de Winterhulp heeft benoemd: tot provinciale directeuren, de hier navolgende personen, die met hun kantooradressen vermeld worden: H. J. Küaasens, W. A. Scholtenstraat 21, Groningen.; L. Dekker, Engelschestraat 51, Leeuwarden; J. A. R. Bosma, Zuidersingel 3, Assen; mr. C. F. H. Huysman, Karei V Huis, Sassens'traat 33, Zwolle; mr. J. H)uges, Van Lawlck van Pabststraat 3, Arnhem; drs. W. F. van Leeuwen, Maliebaan 90, Utrecht; mr. A. J. Backer, Kenaupark 1, Haarlem; A. Ph. Boellaard, Tavastraat 72a, Den Haag; mr. W. K. H. Dieleman jr., Singelstraat 15, Middel burg-; G. W. A. Brouwers, Provinciale Grif fie, 's-Hertogenbcsch; mr. Th. A. J. M. F. Schaepkens van Riemps-t, Hooge Kanaal dijk 1. Maastricht. En voorts is benoemd tot stedelijk directeur van Amsterdam: H. W. Th. Tydeman. Rokdr. 109—111. Amsterdam en van Rotterdam: G. Knoth, Mathenesser- laan 408, Rotterdam. De waardebonnen. Waar binnen enkele dagen een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van de waardebonnen ad f. 0.50, f. 1.00 en f. 2.50, brengt het hoofdbureau der W.H.N: het na volgende ter kennis van het-publiek: De plaatselijke directeuren der stichting ontvangen deze waardebonnen ter uitrei king aan hen, die voor extra hulpverlee ning in aanmerking komen. Op de rugzijde bovenaan dienen naam, adres en woon plaats van den betrokkene te worden inge vuld, terwijl gelijktijdig de plaatselijke directeuren door hun hand'teekeningen de geldigheid dezer waardebonnen garan deeren. Degene wiens naam op de rugzijde is vermeld, kan deze bon in alle winkels, wat deze eerste serie betreft', uiterlijk tot 31 •Maart 1941, in -betaling geven. De leveranciers op hun beurt kunnen de waardebonnen onmiddellijk verzilveren bl> alle banken en spaarbanken, nadat zij op de rugzijd? door het plaatsen van hun firmastempel en handteekenaug hebben verklaard, reap. levensmiddelen, kleeding of brandstoffen aan den bezitter te hebben geleverd. De betreffende financieele instellingen zenden vervolgens de waardebonnen ter verzilvering naar de Kasvereeniging n.v., Amsterdam, wat deze serie betreft uiterlijk voor den 31 en Mei 1941, waarna deze in stelling op haar beurt de eindafrekening met den directeur-generaal der W. H. N. verzorgt. Ten overvloede wordt er nogmaals op ge wezen. dat uitsluitend levensmiddelen, klee ding en brandstoffen door winkeliers en handelaren mogen, worden geleverd. Wat die levensmiddelen betreft spreekt het vanzelf, dat hiermede voor het levensonderhoud noodzakelijke voedingsstoffen worden be doeld. Van deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt om een dringend beroep op de leveranciers te doen van het bovenstaande goede nota te willen nemen. De verstrek king van alcoholische dranken is vanzelf sprekend verboden. De waardebon dient tot zijn volle waarde in betaling te worden aange nomen. Geheele of gedeeltelijke inwis seling tegen contant geld mag niet plaats vinden. iVlisbruik van dezen waardebon wordt strafrechterlijk ver volgd. De directeur-generaal heeft bepaald, dat deze waardebonnen door de stichting W H.N. zullen worden gebruikt, ten einde zeker te zij, dat de ter beschikking gestelde gelden zoo nuttig mogelijk zullen worden besteed. De plaatselijke directeur kan, indien zulks in bijzondere gevallen noodzakelijk wordt geoordeeld, de waardebonnen door zijn werkgemeenschap doen inwisselen tegen levensmiddelen, Meeding of brandstoffen, ten einde de hulpbehoevenden in natura te helpen. Ds directeur-generaal verwacht dat de leveranciers uitsluitend prima ma terialen zullen leveren op de waardebon nen der W. H. N. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Een duikboot heeft van een krachtig be schermd vijandelijk convooi vier koop vaardijschepen met een gezamenlij ken in houd van 30.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Het convooi werd uit elkaar geslagen. Op 11 December waren de aanvallen van het luchtwapen in het kader der gewapende verkenning voornamelijk gericht tegen scheepsdoelen. Bij het vuurschip „Kentish Knock" gelukte het een schip, dat door een vrachtschip werd gesleept, door bomtref- fers zwaar te beschadigen. Ten Zuidwesten van Clacton on Sea wer den een koopvaardijschip van 1500 brt. tot zinken gebracht, 'n tankschip met kanon nen en mitrailleurs aangevallen en een ander koopvaardijschip van 1500 brt. bij een aanval vanuit zeer geringe hoogte zoo zwaar getroffen, dat het met slagzij in zinkenden' toestand bleef liggen. In den nacht van 11 op 12 December vie len sterke afdeelingen voor den oorlog be langrijke doelen ln midden- en Zuiti-Enge- land met goed succes aan. Eenige Britsdhe vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht in het bezette gebied en in Zuid-West-Duitschland op verschei dene plaatsen brisant- en brandbommen neer, waardoor echter slechts geringe ma te rieele schade werd aangericht. Van een. kleine fabriek werd het ketelhuis door brand beschadigd. In het bezette gebied werden een Fransch- man en een Belg gedood. Verscheidene bur gers werden gewond. De luchtdoelartillerie schoot vier vijan delijke vliegtuigen neer. Twee eigen vlieg tuigen worden vermist. In zijn weermachtsbericht No. 188 maakt het Itallaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Aan het Grieksche front heeft de vijand eenige afzonderlijke aanvallen onderno men, welke werden afgeslagen. WU hebben krijgsgevangenen gemaakt en automatische wapens veroverd. Ondanks de zeer ongun stige weersgesteldheid heeft onze lucht macht bomaanvallen ondernomen op troe. penconcentraties in de zone van Barova en op schepen, welke in de Golf van Patras gemeerd lagen. In Noord-Afrlka zijn de krijgsverrichtin gen nog steeds gaande. Ook gisteren zijn hardnekkige gevechten geleverd tén Westen van Sidi el Barrani in de zone van Boeg boeg. Wij hebben den vijand ziware verlie zen toegebracht, zoowel wat manschappen als strijdmiddelen betreft. Ook onze verlie zen zijn gevoelig. Tijdens de luchtgevech ten, waarvan melding gemaakt is in het weermachtsbericht No. 186 (j.l. Dinsdag) zijn 13 lnplaats van 4 vijandelijke vliegtui gen neergeschoteii: Hiervan is vastgesteld, dat zij te pletter gevallen zijn. Van onze vliegtuigen zijn 7 niet op hun basis terug gekeerd. In Oost-Afriika was 'bedrijvigheid van kleine afdeelingen. Aain de grens van de Soedan heeft een van onze verkenningsaf- ■deelingen een vijandelijke post, verrast en vernietigd. In d'e zone van Tessenel (Eri trea) ls een vijandelijke poging om door te dringen, en welke geschiedde onder leiding van eenige gevechtswagens en vijf pantser auto's. tot stilstand gebracht en afgeslagen door onze troepen en ons antitankgeschut. Een van onze verkenningsvliegtuigen, welke werd aangevallen door zeven vijandelijke jagers, heeft daarvan een brandend neer geschoten en is behouden en wel terugge keerd. Een Britsche kruiser is verschenen voor Chisimalo en heeft eenige schoten op de stad gelost zonder schade te berokkenen. De kruiser werd op zijn beurt door onze 'kustbatterljen getroffen. Vijandelijke vliegtuigen hebben de gebie den van Argtreisa en El Oeaik ln het vroe gere Britsche Somaüland gebombardeerd. AMBASSADEUR VAN NANKING IN TOKIO. Dr Tsjoeminl, de minister van bulten- landsche zaken te Nanking, Is benoemd tot den eersten ambassadeur der regeering van Nanking in Tokio Nog voor Nieuwjaar zal Tsjoemini zijn geloofsbrieven overhandigen. Men verwacht dat de vice-minister van bultenlandsche zaken, Hsoeliang, tot waar nemend hoofd van bultenlandsche zaken zal worden benoemd. (Domei). MINISTER KNOX TERUGGEKEERD. De Amerikaansche minister van marine. Knox, is gisteren ven zijn ln -"ettersis naar de Amerikaansche veriedigingsinistallaties in de Panama-kanaalzone en in de Carai- bische zee teruggekeerd. Knox zeide, dat hij het Panama-kanaal niet als een geschikte verdedigfagslnstaHa- tie beschouwde. (D.NB.) ONTSTEMMING IN WASHINGTON OVER ENGELAND's WEIGERING. De mededeeling van den Engelschen am bassadeur te Washington, lord Lothian, dat Engeland een aanvoer van Amerikaansche levensmiddelen voor de door de Duitsche troepen bezette gebieden niet zal toelaten, heeft in het departement van bultenland sche zaken grooto ontstemming verwekt. Minister Huil verklaarde in de persconfe rentie dat de Amerikaansche regeering deze kwestie zal blijven onderzoeken en naar hulpmaatregelen zal blijven streven. (D.N.B.) Lord Lothian verklaarde nog, naar de U. P. meldit: „Tegelijkertijd zou ik er op willen wijzen, dat de Britsche regeering reeds bekend gemaakt heeft, dat zij te allen tijde bereid is medicamenten de blokkade te laten paSseeren. Engeland, dat het risico van verhongeren op zich genomen heeft, dat alle denkbare ontberingen lijdt, kan er onder deze omstandigheden niet aan den ken door een verzwakking van de blok kade zijn eigen bestaan i<n gevaar te brengen, DUITSCHLAND FINANCIEEL STERKER DAN OOIT. De Duitsche staatssecretaris in het rijks ministerie van finaciën, Reinhardit, heeft ln een te Posen gehouden voordracht het bewijs geleverd, dat de financiën van het Duitsche rijk volkomen gezond rijn erf dat Duitrchland's financieele kracht sterker ls dan ooit. Het ls Duitsch land op elk oogen- blik zender eenige moeite mogelijk om te voorzien in de financieele behoefte, welke bulten de belastingopbrengst noodg ls. Eveneens is de Duitsche industrie thans zonder mceitg in staat, zich kapitaal te ver schaffen. Hoe gunstig de positie is op de geld- en kapitaalmarkt, blijkt wel uit het feit, bat de rentetarieven onlangs verlaagd zijn. Ds gunstige positie der rijksfinanciën ls vccrnemelljk toe te schrijven aan de bij zonder gunstige ontwikkeling van de or- brenee' der beleetinzen. Vervolgens wees R-'nl-'-dt. on de 1 Januari 1941 in werking tredende uitbreiding van den kinderbijslag. Dan zullen alle Duitsche gezinnen voor het derde kind en elks verdere minderjarige een bijslag van tien mark per maand krijgen. 4'/t mlllloen kinderen zullen dezen maandte- lijkschen bijslag ontvangen. (DKB.) VOOR VRIJDAG 13 DECEMBER. Hilversum I, 415 M. Nederlandsch Pro gramma NCRV 8.00 Nieuwsber. ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie 8.25 Gewijde mu ziek (gr.pl.) 8.35 Gram.müziek 9.30 Cello met pianobegeleiding en gram.müziek 10.10 Gewijde muziek <opn.) 10.30 Mdrgendienst 11.00 Gram.müziek 11.25 Trio-concert en gram.müziek 12.15 Reportage of muziek 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Celesta-ensemble en gram.müziek 2.15 Gram.müziek 3.15 Causerie „Hulsvrouwen- praktijk" 3.45 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek 4.30 Handenarbeid vóór dc jeugd 5.15 Nieuws-, economische cn beui's- berichten ANp. 5.30 Berichten 5.35 Arn- hemsche Orkestverecniging 6.00 Land- en tuinbouwcauserie 6.20 Arnhemsche Orkest- vereeniging 6.45 Causerie „Arbeidsvreugde als motor van het economische leven" 7.00 - 7.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP,, sluiting. Hilversum II, 301 M. AVRO: 8.00 Nieuws berichten AÏntP.. gr am.muziek 10.00 Morgen wijding 10.15 Gram.muziek 10.30 Voor de vrouw 10.35 Gram.muziek 10.55 Declamatie 11.15 Orgel en cello 13.00 Gram.muziek 12.45 Nieuws- cn economische berichten ANP 1.00 AVRO-Musette-orkest 1.30 Omroepor kest 2,15 Reportage 2.30 Omroeporkest 3.00 Causerie ..Lovende volkskunst" 3.20 Om roeporkest en soliste 4.00 Omroep-orkest, het koor van de Opera-vereniging en solist 4.40 Orgelspel 5.00 VPRO: Gesprekken met luis teraars 5.15 Nieuws-, economische en beurs berichten ANP. 5.30 AVRO-Amusements orkest en ..Klaver Drie". 6.25 „Binding", toe spraak 6.457.00 Causerie „Arbeidsvreugde als motor van het economische leven", slui ting. Kootwijk. 1875 M. KRO: 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Wij beginnen den dag 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Gram.muziek 8.00 Nieuwsber. ANP 8.15 Gram.muziek (9.00 —9.15 Berichten, Duitsch 11.3011.45 Berich ten. Engelsch) 12.00 Berichten 12.25 Gra- mofoonmuziek 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Russisch koor en Balalaika-orkest 1.30 Berichten (Engelsch) 1.45 Grammuziek 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Gram.muziek 2.30 Berichten (Engelsch) 2.45 Gram. muziek 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 KRO-Melodisten 415 Gram.muziek 4.30 KRO-Melodlsten 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Uit Berlijn: Gruss aus don Heimat", programma voor de Duitsche Weermacht" 6.00 KRO-Melodisten 6.30 Berichten (En gelsch) 6.45 Gram muziek 7.00—7.15 Eco nomische vragen van den dag en nieuwsber. ANP., sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. VrUdag 13 December. Ie Programma: 8.00—19.15 NCRV 19.16— 24.00 Duitsch Programma IIc Programma: 8.00—17.00 AVRO 17.00— 17.15 VPRO 17.15—19.15 AVRO 19.15—23.00 AVRO (Programma uitsluitend voor Radio Centrales) 23.0024.00 Duitsch Programma. Ille Programma: 7.00—19.15 KRO 19.15— 24.00 Duitsch Programma. IVe Programma: 7.00—24.00 Duitsch Pro gramma. VOOR LANDVERRADER UITGESCHOLDEN Na een requisitoir van den substituut- officier van Justitie te Rotterdam, mr. J. L. Lake, is de schippersknecht R. B. aldaar veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, omdat hij op 25 Mei j.l. tegen een col porteur van de N.S.B. heeft gezegd: „Ik koop geen krant van landverraders". In zijn requisitoir heeft mr. Loke erop gewezen, dat het gebruik van dergelijke scheldwoorden onduldbaar is. Hij wilde nu neg met een voorwaardelijke straf volstaan, omdat' het feit gebeurd is kort na den oorlog, toen de geesten nog verward waren. In de toekomst echter zal hij onvoor waardelijke gevangenisstraf eischen. DE NEGER ALI VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den be kenden neger Ali, die eenige weken geleden gepoogd had op zijn werkgever, directeur van een bekend restaurant in de binnen stad van Amsterdam, te schieten. Het schot was echter niet afgegaan, omdat wel het magazijn van de revolver kogels be vatte, doch er zich geen kogels in den loop bevonden. Hii kon na een worsteling over- rhond en ont,wanend worden. De rechtbank veroordeelde All tot een gevangenisstraf van 10 maanden. VER. „DE VEREENIGDE DETAILHANDEL IN AARDAPPELEN LEIDEN EN OMSTREKEN." Gisteravond hield bovengenoemde veree- niging haar eerste vergadering in café .Royal" aan de Doezastraat. Op 10 October IJ. werd; ln beginsel tot oprichting dezer vereenlglng besloten en op 25 November j.l. werd. na gedaan verzoek, door den procu reur-generaal van het Gerechtshof te 's-Gravenhage officieel toestemming ver leend. De vereeniglng omvat de consump tie-centra Lelden, Leiderdorp. Zoeterwoude, Alkemade, Oegstgeest, Rijnsburg, Voorscho ten, Lisse, Sassenheim, Voorhout en War mond en stelt zich ten doel de belangen te behartigen van den Aardappelhandel. in genoemde centra in het algemeen en die van haar leden ln het bijzonder. Lid kun nen worden zij, die alléén en uitsluitend den detailhandel in aardappelen uitoefe nen en tevens erkend zijn door de „Stich ting ter behartiging van den Nederland- schen Detailhandel ln Aardappelen", „Cen traal Belang" te 's-Gravenhage. Met meerderheid van uitgebrachte stem men der vergadering, werd tot lid van de contact-commissie gekozen, de heer A. Zandvliet Jr Ten slotte zij nog vermeld dat het be stuur bestaat uit de volgende heeren: J. L. van Klinken, voorzitter: Henk Haan, le secretaris, Haarlemmerstraat 236 alhier; A. Zandvliet Jr., 2e secretaris; J. Neuteboom, penningmeester en J. Onderwater, alge meen functionaris. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen: To Asten (toez.) cand. mi'. J. Schoenmaker te Hilversumte Marken (toez.) cand. G. W. Kwant te Gorinchera. Aangenomen: Naar Arkel c.a., ds. C. van der Nleuwenhulzen te Noordwolde (Gr.). D e ruggegraat van élk goed reclame-pkm AMSTERDAM, 12 December, De handel cp de Amsterdamsohe Effec tenbeurs was heden Iets levendiger dan dat dit ln de voorafgaande dagen het geval was. Alhoewel bepaalde factoren ontbraken, die een Invloed, zij het in de eene of in de andere richting konden uitoefenen, toch bleek ln sommige afdeelingen eenig aanbod te bestaan. Hierdoor vertoonden de koersen onder beurs een neiging tot inzakken. Aan deze Koersbeweging is het feit vermoedelijk niet vreemd, dat. gezien de hoogere koersen die de New-Yorksche beurs te aanschouwen gaf, de hoeklleden van meening waren, dat de betere stemming ook ten onzent zou worden overgenomen, hetgeen echter niet het geval bleek. De binnenlandsche Industrieele fondsen lagen vrijwel over de geheele linie Iets aangeboden in de markt. Aiku's moesten zich eenig koersverlies getroosten, waarbij de noteering na een opening van iets beneden de 107 op een niveau var, 104 terecht kwam, zijnde een koersverlies van bijna 5 "/o vergeleken roet den laatsten koers van gisteren. OOK aandeelen Philips waren aan den lageren kant. Na een Iets betere opening werd' ln het midden der 'beurs een peil bereikt, dat slechts iets 'boven d e200 %-grens lag. Later ln den middag kon evenwel een gering her stel naar voren treden. Hetzelfde versohljnsel kon men WJ Uni lever waarnemen, die per saldo met een noteering van 124°/o ruim 3% verloor. BIJ de Cultuurfondsen bestond voor Ta bakswaarden aanvankelijk een vrij vaste stemming. Toen evenwel de hoogere koer sen bekend waren ,trad het publiek als ver- kooper op, zoodat bijna het geheele, bij ope ning behaalde, koersavance weer verloren g'ing. De slotnoteeringen in deze afdeelir.g weken dan ook uiteindelijk niet veel af van de laatste prijzen, die gisteren werden be steed. BIJ de Rubberfondsen waren Amsterdam Rubbers bij opening iets hooger. Tegen het slot van de beurs sloeg dit fonds evenwel een dalende richting in, zoodafc de koers even beneden de 280% kwam te liggen. Dc minder courante soorten waren deels iets hooger, deels iets lager, Van Sulkeraandee- len verloren H.V.A.' seen tweetal punten en kwamen op 448% terecht. De overige fondsen in deze afdeeling wa ren niet veel veranderd, In den Scheepvaarthoek waren de no teeringen aanvankelijk eveneens Iets beter, maar ook hier overwogen per saldo ge ringe koersverliezen. Scheepvaart Unies verloren met 177 een vol punt. Oude Booten bleven met 158 vrijwel onveran derd. Een gering koersverlies moesten rich Olies getroosten. Weliswaar was de opening bijna 4% hoo ger dan gisteren, maar dit was wel geheel en al te wijten aan het feit, dat eerst een vrij omvangrijke kooporder moest worden uitgevoerd, aangezien de noteering vrij spoedig een benedenwaartsche richting In sloeg. Het slot kwam op 267%. Ten gevolge van de licht betere koersen die New-York seinde, waren zóówel Staal- als Koperfondsen aan den beteren kant. De koersstijgingen bleven evenwel tot en kele fracties beperkt. Ook deSpoorweg- shares waren wat hooger. Voor Staatsfondsen bestond eenige be langstelling ten aanzien van de gestaffelde leening. die ruim beter waren. Ook Oude Schuld was iets hooger. De overige Staatsobligaties waren prijshoudend. Voor Duitsche fondsen werden heden betere prijzen besteed. Hetgeen vermoedelijk te wijten ls aan de iets betere Sperrmarkkocrs. Geld op prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELS VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta'! (schriftelijke en tel. transactlea). New York 1.88 3/161.S8 9/16; Berlijn 76.28 75.43; Brussel 30.11—30.17: Helsinki 3.81 —3.32; Stockholm 44.81—44.90; Zürlch 4363 —4371. Bankpapier: Berlin 75.19—75.34; New York 1.86'/;— l.SO'/a; Brussel 30.0830.20; Stockholm 44.76 —44,94; Zürlch 43.59—43.76. RIJNSBURG, 11 Dec. Groenfcenveiling. Groene kool t. 2,50—3.50; gele kool f. 2.40—3,50; roode kool f. 4,00; witte kool f. 3—3,50; knolrapen f 1,80; knolselderie A f.89,80; idem B f.57; an dijvie f. 3.50—6 per 100 KG. Kroten 50 ct.; uien 80 ct.; waschpeen f. 1—1,70 per kist. RIJNSBURG. 11 Dec. Bloemenveiling. - Tul pen: Pierson 5035 ct.: Due de Berlin 2024 ct. per dozijn; Scarlet Due f.2 503.00; Witte Due f. 1.502,50 per 100; Hyacinthen: L'lnnc- cence. f. 68; Derby f. 3,003,50; Lieber f.89; Daams f. 7—7.50; Narcissen: Helios 22—27 ct. per dozijn. Chysanthen: Herco 2226 ct.; Wil- cexs 18—22 ct.; Germ geel 24—26 ct., Idem wit 2527 ct.; Jozef 1820 ct.; Kerstrozen paars 22 ct.; idem rose 16 ct. GOUDA. 12 Dec. Veemarkt. Aangevoerd totaal 973 «tuks. waarvan 395 magere varkens prijzen f. 2?—50: 358 biggen, f. 12—20; 146 runderen -10 nuchtere kalveren rn 3 graskalveren, overgr o- ->en d«yy de Veehouderij-Centrale; 31 bok en en g?'tsn. f. 10—12. Hand9l redelijk. - Alge meens markt: Aangevoerd 49 partijen kaas, 1ste kwal. met rijksmerk f. 41,50, 2de kwal. Idem f. 40 —41; handel vlug, Aangevoerd 2000 kipeieren, Coöp. Zuld-Holl. Ëlerveillng. - Aanvoer 45.000 Coöp. Zuld-Holl, iEerveiling. - Aanvoer 46.000 Kipeleren, regeerlngsprijzen. 3— 1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3