MAANDAG 9 DECEMBER 1940 No. 24758 De aanvallen op Engeland Nederlandsche arbeiders in Duitschland De Carnavon Castle te Montevideo Verduisteren Stsfe Jaargang Wat neergeworpen is Uit Frankrijk Sociale zorg belangrijk uitgebreid Voor 48 uur Uit Amerika Uit het Verre Oosten 17.27 uur 9.38 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ018 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het D.N.B. .heeft van bevoegde zijde de volgende cijfers vernomen nopens de inten siteit van de bombardementen op Engeland Op Londen zijn 3.187.000 kilogram bommen geworpen. Op Birmingham 824.000 kilogram op Southhampton 567.000 kg.; op Coventry 552.000 kg.; op Bristol 178.000 kg.; op Ply mouth 117.000 kg.; op Liverpool 356.000 kg.; en op verdere doelen in Engeland 604.000 kg. bommen. Op schepen werden 246.000 kg. bommen uitgeworpen, op vliegvelden 59.000 kilogram en op andere speciale doelen 36.000 kilogram Hierbij zijn de tallooze brandbommen die lederen nacht boven Engeland worden uit geworpen niet gerekend. Volgens het D.N.B. zijn deze cijfers 15 maal zoo hoog, als die welke het aantal der op Duitsohland neer geworpen Britsche bommen weergeven. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde mede: Zaterdag; Ondanks de slechte weersomstandigheden vielen gevechtsvliegtuigen, zooals reeds gemeld, in den nacht van 5 op 6 December Londen en Portsmouth aan. Talrijke bomtreffers veroorzaakten ge weldlge branden. In den loop van den dag voerde hetlucht- wapen verkenningsvluchten en afzonder lijke aanvallen uit. In den nacht van 6 op 7 December bestookten gevechtsvliegtuigen Bristol en andere voor den oorlog belang rijke doelen aan de Kanaalkust met bom men. De vijand ondernam ln den afgeloopen nacht geer enkele poging om het Duitsche rijksgebied binnen te vliegen. Patrouille-vaartuigen van de marine schoten twee Britsche torpedovliegtuigen neer. Aan Duitsche zijde werden geen ver liezen geleden. Van de gisteren als vermist opgegeven Duitsche vliegtuigen zijn er inmiddels nog twee teruggekeerd. Zondag; Een duikboot heeft twee vijandelijke koop vaardijschepen, met een gezamelijken in houd van zeventienduizend B.R.T., tot zin ken gebracht. Een andere duikboot bracht nog twee vljandellike koopvaardijschepen, met een totalen inhoud van twaalfduizend' BH.T, waaronder een tankschip van ne genduizend B.R.T., tot zinken. Zooals reeds gemeld, hebben formaties gevechtsvliegtuigen in den nacht van 6 op 7 December de havenwerken en docks en andere voor den oorlog belangrijke doelen te Bristol aangevallen. In verschillende dee- len der stad, in het bijzonder in de nabij heid der waterleiding, zijn ontploffingenen verscheiden branden waargenomen. Op 7 December bleef de bedrijvigheid der luchtmacht beperkt tot aanvallen op afzon derlijke militair-belangrijke doelen aan de Zuidoostkust van Engeland. Bij de gewa pende verkenning, boven de. zee ten Oosten en ten Noordoosten van Great Yarmouth zijn van geringe hoogte bommen geworpen op twee koopvaardijschepen. Beide schepen werden getroffen en raakten in brand. In den nacht van 7 op 8 December heb ben Britsche vliegtuigen boven de bezette gebieden en West-Duitschland gevlogen en verscheiden bommen geworpen. Op drie plaatsen werd geringe schade aan faforieks- installaties toegebracht. Bovendien werden op verscheiden plaatsen huizen beschadigd, waarbij zes personen om het leven kwamen en verscheiden gewond werden. Vrijwel alle slachtoffers bevonden zich buiten de schuil- gelegenheden. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten, waarvan .drie door luchtdoelgeschut. Twee Duitsche toesteilen worden vermist. HEVIGE AANVALLEN OP LONDEN IN AFGELOOPEN NACHT. Talrijke Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn gisteren bij het vallen van den avond op gestegen om een aanval op Londen te on dernemen. Reeds vroeg werd er ln het stads gebied van Londen luchtalarm gemaakt, waarna weldra vijandelijke vliegtuigen ver schenen, die lichtfakkels, alsmede sterk ontplofbare en brandbommen op de stad wierpen. Kort nadat lichtfakkels waren uitgewor pen, hagelde het brandbommen op bepaalde stadswijken en geraakten geheele huizenblok ken in brand. Toen volgde er een ware regen van brisantbommen, die weldra de bran dende huizen in puinhoopen veranderden. Urenlang vloog de eene golf vliegtuigen na de andere hoven de stad. Sinds de eerste Septemberdagen heeft Londen een aanval van zulk een omvang niet meer beleefd, aldus de in Stockholm ontvangen berichten. Londen heeft, zoo vervolgt D.N.B., een der hevigste luchtaanvallen sinds de dagen van September moeten beleven. Van alle lucht havens in Nederland, België en Frankrijk vlogen sinds de eerste avonduren Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen naar de Brit sche hoofdstad. Volgens rapporten van de eerste terugkeerende Duitsche vliegtuigbe manningen werden de aanvallen onderno men bij helder weer. Het maanlicht maakte het mogelijk de doelen in het stadsbeeld duidelijk te onderscheiden, zelfs door het zoeklicht heen. Reeds een uur nadat de eerste bommen geworpen waren, konden talrijke branden worden waargenomen. Ver scheidene wijken in de City stonden in brand. In een gasfabriek vloog een gashou der met een geweldige steekvlam in de lucht. Enorme zwarte rookwolken hingen boven een in brand geschoten opslagplaats van brandstof. De brandhaarden namen snel bi omvang toe. Noch aan de Engelsche nachtjagers noch aan de luchtdoelartillerie gelukte het, de Duitsche vliegtuigen te ver hinderen om boven Londen te vliegen. De eerste via Stockholm ontvangen be richten over den aard der werking der Duitsche luchtaanvallen verrassen door schilderingen, welke wijzen op het gebruik van een nieuwe uiterst dappere offensieve tactiek door het Duitsche luchtwapen. Reeds in de eerste avonduren werden de bewoners van de Britsche hoofdstad door helle licht schijnsels boven de geheele stad verrast. Daar men geen geronk van vliegtuigen vernam, geloofde men eerst, dat de luchtverdediging van Londen een der aangekondigde nieuwe geheime middelen tot afweer van Duitsche vliegtuigen probeerde. Zeer spoedig bleek evenwel, dat het talrijke lichtfakkels waren, die uit Duitsche vliegtuigen geworpen wer den, welke met afgezette motor boven de stad vlogen. MINISTERRAAD. Over den Zaterdag gehouden ministerraad is volgend communiqué uitgegeven: Vice-president Laval heeft een exposé ge geven van verschillende problemen. De minister van Justitie, Alibert, heeft vervol gens mededeellng gedaan van de namen van personen, die van de Fransche nationaliteit vervallen zijn verklaard. Het zijn generaal de Gaulle, generaal Catroux, generaal ie Gentilhomme, kolonel Larminat, de vroegere afgevaardigde Pierre Ollvler-Lapie en de chef-secretaris van den bruggen- en wegen bouw Anthoine. De minister voor de industrieele productie, Belin, heeft, naar het communiqué verder mededeelt, zijn wetsontwerp op de beroeps organisatie in groote lijnen uiteengezet. Hij verklaarde, dat met het oog op het belang der materie geen sprake kan zijn van een totale en definitieve regeling. De beroeps organisatie vooronderstelt en nieuwe moraal evenals de instandhouding van een corpo ratieve orde, die in staat is zich in een grondwet te voegen. Het communiqué besluit met de mededee llng, dat Pierre Cathala tot secretaris-gene raal voor de voorlichting is benoemd. Zijn opvolger als secretaris-generaal der P.T.T. wordt later aangewezen. Geruchten over kabinetswijziging zijn niet bevestigd. (D.N.B.). GENERAAL DENTZ VOLGT CHIAPPE OP. Uit Vichy wordt gemeld, aldus het D.N.B., dat tot opvolger van den hoogen commis saris voor Syrië en den Lybanon Chlappe, die door de Engelschen neergeschoten is. generaal Dentz aangewezen is. die thans het bevel voert over het militaire district Marseille. De Fransche regeering ls voornemens, te Londen langs diplomatieken weg te proteS' teeren tegen den laffen aanslag op Chiappe en de overige inzittenden van het verkeers vliegtuig. DE VERHOUDING TOT SPANJE. De nieuwe Fransche ambassadeur te Ma drid, Pletri, heeft Zaterdag bij de overhan diging van zijn geloofsbrieven aan het Spaansche staatshoofd in een rede ver klaard, dat hij zich gelukkig achtte als op volger van maarschalk Pétain den Caudillo zijn geloofsbrieven te kunnen overhandi gen. De ambassadeur betoogde, dat de Fransche natie van nu af zich met een eerlijk heid, die door het woord van het staats hoofd gewaarborgd wordt, geheel en al zal bezighouden met de hervorming en den wederopbouw van haar politiek en haar sociaal gebouw, dat jaren lang onder de kalklaag van 1918, diepe, gevaarlijke scheu ren vertoond heeft. Tot slot wees de ambassadeur op zijn wil tot bevordering der wederzljdsche belan gen en van een vruohtbare vriendschap tusscben Spanje en Frankrijk. Het Spaansche staatshoofd herinnerde in zijn antwoord aan het optreden van maarschalk Pétain, die als afgezant van Frankrijk ln Spanje de taak heeft gehad een vriendschap, die door een kennelijk vij andige politiek ernstig ln gevaar gebracht was, opnieuw aan te knoopen. Franco gaf de verzekering, dat Spanje de huidige si tuatie ten volle .begrijpt. Spanje volgt met Over de rechtspositie ten aanzien van de sociale verzekering der in Duitsohland wer kende Nederlandsche arbeiders en hun fa milies deelt de leider van de vakgroep Soci ale Verzorging, de heer Jakob het volgende mede aan het A.N.P.: In den laatsten tijd heeft de Duitsche minister van Arbeid een door mij voorge stelden maatregel getroffen, welke voor de in Duitschland te werk gestelde Nederland sche arbeiders en hun familieleden van groot belang is. Zooals bekend, vallen deze arbeiders in Duitschland onder de wettelijke ziekteverzekering; als verzekermgsplichti- gen wordt de wettelijk voorgeschreven bij drage in de premie van hun arbeidsloon afgetrokken. Desondanks konden zij tot nu toe geen - aanspraak maken op alle voor deden, welke uit de wettelijke ziektever zekering voortvloeien. In het bijzonder was het niet mogelijk, de bepalingen betreffen de hulp aan verwanten toepasselijk te doen zijn op hun in Nederland verblijvende fa milieleden. Ook kon de verzorging- van den verzekerde niet voortgezet worden als deze in geval van ziekte naar Nederland terug keerde of wanneer hij ziek werd gedurende een verlof in het vaderland. Want naar de voorschriften van de Duitsche verordening mogen alleen prestaties geleverd worden ten opzichte van verzekerden, die zich in Duitschland bevinden. Volgens de desbetreffende regeling van den minister van Arbeid des Rijks, zal in de toekomst deze bepaling met betrekking tot Nederland niet worden toegepast. Als gevolg daarvan zullen voortaan ook de in Nederland wonende familieleden van de bepalingen der ziekteverzekering profitee red Hiertoe behoort de ziekenverzorging, welke omvat kostelooze geneeskundige hulp ook op het gebied van den tandarts, speci- listische hulp, zoomede kostelooze verstrek king van medicijnen en kleine hulpmidde len (b.v. brillen, breukbanden enz.), zoo noodig een kostelooze ziekenhuisverpleging. Hierop kunnen de echtgenoote van den ver zekerde en diens kinderen aanspraak ma ken. Tot de prestaties ten opzichte van de familiehulp behoort ook de kraamverple- ging. Volgens de voorschriften van de wet telijke ziekteverzekering ontvangen onder bepaalde voorwaarden de eChtgenooten, zoomede dochters, stief- en pleegdochters der verzekerden, die in huiselijk verband leven, bij bevalling of zwangerschapsmoei- lijkheden, de hulp van een vroedvrouw, me dicijnen en kleine hulpmiddelen en voorts ook, voor het geval deze noodig is, genees kundige behandeling. Ten slotte houdt de bedoelde maatregel van den Rijksminister van Arbeid ook be palingen in voor het geval dat een Neder landsche arbeider ziek uit Duitschland meesters. terugkeert of gedurende een verlof in zijn vaderland ziek wordt. Ook in deze gevallen ontvangt de verzekerde de^lfde behande ling als die, welke hij zou hebben genoten wanneer hij in Duitschland zou zijn geble ven. De Nederlandsche arbeider, die in Duitsch land werkt, wordt dus met betrekking tot de ziekteverzekering in ieder opzicht gelijk gesteld met zijn Duitsche makkers. Daar mede wordt hij tevens ontheven van de zor"-- om het lot van zijn familie in geval van ziekte. Tegenover den toestand, zooals die tot heden bestond, brengt de nieuwe regeling een niet te onderschatten materieel voordeel, want het is in de toekomst niet meer noodzakelijk, dat een in Duitschland te werk gestelde Nederlandsche arbeider zijn familie verzekert bij een ziekenfonds en naast de bijdragen tot de wet.telijke ziek teverzekering ook nog bijdraagt voor de vrijwillige verzekering van zijn familie. -Met deze gelijkstelling van den Neder- landschen arbeider met den Duitschen op het gebied van het sociale verzekering recht is wederom het bewijs geleverd, dat de ar beider uit de bezette gebieden, die in Duitschland werk gekregen heeft, geens zins de sociale zorg, waarop hij aanspraak kan maken, mist, doch als gelijkberechtig de in de groote sociale gemeenschap van de werkende menschen in het Groot-Duit- sche Rijk opgenomen wordt en deel heeft in de sociale voorzieningen. Deze gelijkstelling wederlegt opnieuw een leugen der vijandelijke propaganda, die over het zoogenaamde harde noodlot, dat de arbeider uit de bezette gebieden in Duitschland moet dragen, op huichelach tige v/ijze bitter klaagt. Hoe Duitschland voor den Nederlandschen arbeider zorgt, wordt verder bewezen door het feit dat in den laatsten tijd tusschen bevoegde Duitsche en Nederlandsche in stanties besprekingen hebben plaats gehad, welke ten doel hadden, door gepaste maat- reglen ieder nadeel voor de in Duitschland werkende Nederlandsche arbeiders op het gebied der invaliditeitsverzekering uit te chakelen. Verwacht kan worden, dat de in deze aangelegenheid voorgenomen regeling in ieder geval reeds zeer binnenkort open baar gemaakt zal v/orden. Over de invoering der nieuwe bepalingen ten aanzien van de ziekteverzekering, zoo als die hierboven werd uiteengezet, zullen nadere mededeclingen geschieden in bin- nenkr-; houden radiovoordrachten. Verdere inlichtingen worden ook ver schaft door het daartoe ingerichte speciale bureau der algemeene ziekenkas Jülich, Raam weg 90, Den Haag en door de burge- De bij een gevecht met een Duitsche hulp- kruiser in de Zuidamerikaansche wateren beschadigde Engelsche hulpkruiser „Carna von Castle" is Zaterdagnamiddag om 17 uur 45 plaatselijken tijd met duidelijke slagzij naar bakboord de haven van Montevideo binnengeloopen. Men kon waarnemen, dat het schip midscheeps, een weinig boven de waterlijn, tweemaal zwaar getroffen was. Ook de schoorsteen toonde verschillende treffers. Voorts was een groot stuk uit de railing van het promenadedek weggeslagen. Van ver af was een zware treffer op de commandobrug aan stuurboord zichtbaar. Talrijke ambulance-auto's stonden In de haven op het schip te wachten. Het aantal gewonden wordt als 20, dat der dooden als 7 opgegeven. De Engelsche gezant Mlllington Drake heeft een bezoek aan het Uruguaysche mi nisterie van Bultenlandsche Zaken gebracht om voor het schip verlof te vragen voor een verblijf van 48 uur ln de haven. Officieel is daaromtrent nog geen beslissing getroffen. Intusschen wordt koortsachtig aan het her stel van de zware schade gewerkt. D.N.B. meldt verder, dat tusschen de auto riteiten en den Engelschen gezant verschil van meening ls gerezen, omdat de gezant de gewonden van den hulpkruiser naar het En gelsche hospitaal wil laten vervoeren, terwijl de autoriteiten er aan vasthouden, dat zij ln het militaire hospitaal geïnterneerd moeten worden. Vier en een half uur na de aankomst van het schip waren de dooden en gewonden nog niet aan land gebracht. DUITSCHERS OP KRUISER? Omtrent de Dultschers, die de „Carnavon Castle" van het Brazlliaansche s.s. „Itape" heeft weggehaald, wordt volledig stilzwijgen bewaard. Het avondblad „Montevideo" pu bliceert groot opgemaakt een niet bevestigd gerucht, dat de Dultschers buiten de Uruguaysche territoriale wateren door de „Carnavon Castle" aan boord van den En gelschen kruiser „Corlnaldo" gebracht zou den zijn. Deze kruiser ls gistermiddag de haven van Montevideo binnengeloopen en ligt daar nog voor anker. De politie heeft des middags de geheele haven afgezet. Het publiek moest zich verwijderen en kreeg geen toegang meer. (D.N.B.) algeheeie sympathie de Fransche ver nieuwingsplannen. Generaal Franco be toogde tot slot dat hij bereid was zich in te spannen voor een duurzame vriendschap tusschen belde volken. KNOX VRAAGT CREDIET VAN 300 MILLIOEN DOLLAR. De Amerikaansche minister van Marine, Knox, heeft het congres goedkeuring ge vraagd voor een crediet van 300 mlllioen dollar voor een sterke bewapening van de Amerikaansche oorlogsschepen met lucht afweergeschut, wat hij ln een schrijven aan het congres volstrekt noodzakelijk noemde. De defensiecommissie van de V. S. heeft een overzicht van den stand der vlootult- breiding gegeven. Het bouwprogramma heeft zulke vorderingen gemaakt dat elke twaalf dagen een oorlogsschip van stapel loopt. Van de 7.7 milliard dollar, die voor den vlootbouw beschikbaar gesteld zijn, is reeds 3.8 milliard aan opdrachten uitgege ven (DNB). HOUTARBEIDERSSTAKING. De houtarbeidersstaking in het Noord westen der Ver. Staten is thans ook naar den staat Oregon overgeslagen. In Portland is een groote zaagmolen stilgelegd. De ar beiders in vier groote ondernemingen heb ben besloten heden in staking te gaan. Op het oogenbllk wordt door meer dan 12.000 houthakkers en andere arbeiders gestaakt. DE ECONOMISCHE EN MILITAIRE STRUCTUUR VAN JAPAN. Een economisch gebied met Mantsjoekwo en China. Het Japansche kabinet heeft zich ver- eenigd met een plan tot vestiging van een nieuwe economische structuur in Japan, nadat hierover in den loop van de laat ste weken en dagen hevige debatten en talrijke conferenties gehouden waren. Nog vóór de zitting van het kabinet hadden vertegenwoordigers van economische groe pen hun opvatting over de nieuwe struc tuur ?an het economische leven te bevoeg- der plaatse kenbaar gemaakt. Het nieuwe economische plan behelst de vorming van een op wederkeerigheid berus tend economisch gebied, waartoe Japan, Mantsjoekwo en China behooien. Het doel is verkrijging van economische onafhanke lijkheid, betere exploitatie van de eigen grondstoffen en een gerichte volkshuishou ding, vooral in belangrijke bedrijfstakken, in algeheeie samenwerking van regeering en volk ter verkrijging van een onberispelijke structuur van de nationale defensie. Naar verluidt wil dit plan tegelijkertijd het levensonderhoud van de bevolking en de noodzakelijke bewapening waarborgen. Ter invoering van een gerichte nationale huishouding zullen de met de betrokken vraagstukken belaste bestuursorganen zoo noodig gereorganiseerd worden. Ofschoon de bevoegdheden van het particuliere be drijfsleven in het algemeen niet beperkt worden, zullen bij bijzonder zwaar wegende nationale belangen ondernemingen onder overheids- of semi-overheidstoezicht ge steld worden. Voorts wordt splitsing, onderscheidenlijk fusie van bedrijven overwogen, voor zoover dit voor de productie voordeelig zou zijn. De mtddelgroote en kleinere ondernemingen zuilen volgens het nieuwe 'an in stand gehouden en beschermd worden. In het be- van hedenavond tof morgenochtend De maan komt heden op te 15.05 nar en gaat onder te 3.42 d.a.v. stek van de economische reorganisatie zal bijzondere aandacht geschonken worden aan ondernemingen op het gebied van landbouw en zeevaart. Ten slotte behelst het plan stichting van bijzondere vakbon den voor de afzonderlijke takken van nij verheid. 4421 (Ingez. Med.) Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Bevestiging en intrede van dr. G. J. Streeder bij de Ned. Herv. Gemeente van Leiden (2de Blad). Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart bezocht schildersateliers (2de Blad). Verplichte afneming van margarine (Bin nenland, 2de Blad). Buitenland Nieuwe wijzigingen in leidende Italiaansche kringen (1ste Blad). Nieuwe felle aanval op Londen (1ste Blad). Dc zwaar beschadigde „Carnavon Castle" te Montevideo (1ste Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1