BINNENLAND LEIDSCH DAGBUD - Tweede Blad Donderdag 5 December 1940 Teraardebestelling mr. dr. A. baron Röell De Nederlandsche binnenscheepvaart thans georganiseerd Winterhulp Nederland Toenadering in het maatschappelij k leven Naar eenheid op reëelen grondslag Verkoopen en slachten van paarden verboden AGENDA FIW/T ENIETTEIE ZEER GROOTE DEELNEMENDE BELANGSTELLING. Onder zeer groote belangstelling is gis termiddag op de algemeene begraafplaats te Heemstede het stoffelijk overschot van den commissaris der provincie Noord-Hol land, mr. dr. A. baron Roel, ter aarde be steld. Een grijze nevel, een traag vallende regen accentueerden de gevoelens van droefheid van de honderden, die gekomen waren om den gouverneur der provincie, die zoo lange jaren het bestuur van Noord-Holland va3t in handen heeft gehad, uitgeleide te doen naar zijn laatste rustplaats. Op den doodenakker zagen wij o.m. een vertegenwoordiger van den rijkscommissaris rijksminister Seysslnquart; verder de secre tarissen generaal mr. dr. Prederiks en mr. Tenklnk, commissarissen der provincies, de leden van gedeputeerde staten, leden van de provinciale staten en burgemeesters van vele gemeenten in den lande, in het bijzon der die van de gemeenten in de provincie Noord-Holland, raadsleden en wethouders. Voorts waren aanwezig mr. dr. J. M. Jolles, president van het gerechtshof te Amster dam, mr dr, J. A. van Thiol, procureur- generaal te Amsterdam, vele bestuursleden van vereeniglngen en commissies, v/aarin mr. dr. Röell zitting had en vele andere autoriteiten uit den lande. De commissaris der provincie Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, was we gens ambtsbezigheden verhinderd. In het sterfhuis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem heeft ds. H. E. Beker, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente te Haar lem, een rouwdienst gehouden. Toen de stoet het raadhuis te Heemstede passeerde, sloten de burgemeesters van de gemeenten in de provincie Noord-Holland en de amb tenaren van de griffie zich bij den stoet aan en langs de Valkenburgerlaan werd de begraafplaats bereikt. In de aula, die tot op de laatste plaats vervuld was, herdacht jhr. Röell. een broer va nden overledene, namens de familie den overledene en nam met een kort woord af scheid. Het. verschelden van baron Röell, zoo zelde hij, geschiedde zeer plotseling. Midden uit zijn werk, dat hem zoo lief was, werd hij weggenomen. In gevoelvolle woor den getuigde spr. van de groote erkentelijk heid, die de geheele familie voor den over ledene koesterde. Op schitterende wijze ver vulde hij zijn ambt en zijn maatschappe lijke plichten. Hij was een voorbeeld voor het jonge geslacht en wij koesteren voor hem, in wiens woning wij zooveel gastvrij heid hebben genoten, de grootste en innig ste bewondering. Onze gedachten gaan uit naar de weduwe en de kinderen, die hem zoo noode uit hun midden zullen missen. Vervolgens sprak de heer Vening Meinesz oud-griffier van de provinciale staten van Noord-Holland. De heer Vening -Meinesz zeide dat het thans niet noodig is, de groote diensten van den heer Röell te rele- veeren. Dat Immers is reeds geschied in de plechtige zitting, die eergisteren is gehou den. Namens ambtenaren en burgemeester van de provincie Noord-Holland en namens de vele vereeniglngen en commissies, waar aan de overledene zijn beste krachten heeft gegeven, bracht spr. den overledene dank. Het ls, zoo zelde hij, nog slechts zeven maanden geleden, toen ik de eer mocht hebbe nbaron Röell ln gelukkiger omstan digheden toe te spreken ter gelegenheid van zijn 25-jarlg voorzitterschap van de Hollandsche' Maatschappij der Wetenschap pen. De heer Roëll was een man van groote kennis en zeer groote ervaring, een man, die groote vriendelijkheid paarde aan een eer lijke welwillendheid tegenover hem, die hem als vriend tegemoet trad. Een ieder koester de voor hem om die eigenschappen de grootste bewondering. Meer dan twintig jaar, zoo zelde spr. heb ik met hem samen gewerkt en diep is mijn bewondering voor de bergen werk, welke hij met zijn onbe- grensden werklust, zijn scherp verstand en groote gaven van hart en hoofd, kon ver zetten. Thans is hij van ons heengegaan en wij zullen helaas niet meer kunnen genieten van de gaven van den man, van wien wij zooveel geleerd hebben. Op hoogen leeftijd was hl] nog ln het volle genot van zijn geestelijke en lichamelijke krachten en midden uit het werk, dat hem zoo lief was, ook in dezen moeilijken tijd, ls hij wegge rukt. Spr. eindigde met woorden van troost tot mevr. Röell en de kinderen. De baar werd hierop grafwaarts gedra gen, terwijl het orgel een gedeelte uit de Matthaeus Passion spe,elde. Het graf was bedekt' met zeer veel bloe men. Onder anderen waren er kransen van den rijkscommissaris commissarissen der provincies, de provinciale staten van Noord- Holland, gemeenten Amsterdam en Haar lem en de burgemeesters der provincies. Aan het graf werd gesproken door een zoon van den overledene. Ds. Beker las een passage voor uit evangelie en bad het Onze Vader. DE SLIKKEN ZAL LINTHORST HOMAN- POLDER HEETEN. Gevolg gevende aan een desbetreffend verzoek van de ingelanden van het water schap de Slikken, hebben Gedep. Staten van Groningen aan de Prov. Staten voor gesteld genoemd waterschap; gelegen onder de gemeenten Baflo en Eelrum, voortaan den qaam te doen dragen van den commis saris der provincie, en Linthorst Homan- polder te doen heeten, aldus meldt de N.R.Crt. TEMPERATUREN EN HOOGWATERTIJDEN LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. F.")., 12 uur 'smidd.: 6 gr. C. (43 gr. F.). HOOGW ATERTIJDEN IE KATWIJK-A.-ZEF Voor Vrijdag. Voorm. te 8 u. 20 min.; nam. te 8 u. 44 min. RUIM 1000 VAARPLANNEN OVER 900 TRAJECTEN. De organisatie van de binnenscheep vaart hier te lande liet de laatste jaren veel te wenschen over. Op allerlei ge bied bestond een chaotische toestand, die met het uitbreken van den oorlog en sindsdien tijdens de bezetting on houdbaar was. Op 23 Mei j.l. heeft de toenmalige opperbevelhebber van land en -zeemacht een verordening uitge vaardigd die de instelling van een Nederlandsche commissie „Binncn- bcurtvaart" inhield. Thans heeft deze commissie de organisatie van de bin nenscheepvaart voltooid. Dank zij het Invoeren van sleepdiensten zijn op het oogenbllk 1800 beurtschepen bi de vaart, hetgeen, gezien het feit, dat het zeeverkeer vervallen is, een buitengewoon gunstig cijfer genoemd mag worden. Veel moeilijkheden moesten hiertoe over wonnen worden. Allereerst moest het noo- dlge materiaal worden opgeknapt. Toen het materiaal er was, móesten tra jecten worden Ingesteld, opdat de brand- stoffentoewijzing kon worden geregeld, en sleepbooten beschikbaar konder. worden gesteld. Men heeft hierbij gebruik gemaakt van de sedert 1933 bestaande negentien be vrachtingscommissies. Deze commissies wa ren In het leven geroepen door de diverse Kamers van Koophandel. De commissies zijn thans ontbonden en alleen de secretarissen zijn in dienst geble ven. Deze staan thans rechtstreeks onder de Rijksverkeersinspectie. Ons land is in 900 trajecten verdeeld, welke door ruim 1000 ondernemingen worden bevaren. Deze trajecten zijn in vijf groepen samengebracht. Groep A bevat alle trajecten welke Amsterdam als begin- of eindpunt hebben; groep B, welke Rotterdam als centrum hebben; groep F, voor provinciaal vervoer in Friesland; groep G in Groningen en groep C voor het overige deel van ons land. De beurtvaartondernemingen moeten, om haar bedrijf te kunnen uitoefenen, vol doen aan de volgende eischen. ZIJ moeten allereerst in het bezit zijn van een beurtvaartontheffing, in 1933 Ingesteld, welke verstrekt werd door de desbetreffen de bevrachtingscommissie. Voorts moeten zij lid zijn van een bij het Nederlandsch Binnenvaartbureau aangesloten organisa tie en ten slotte moesten zij een vaarplan bezitten. Dit ls opgemaakt door de z.g. tra jectencommissie, een subcommissie van de Nederlandsche Commissie Binnenvaart. Dit vaarplan omvat een beschrijving van de route, het aantal en het soort schepen en de toewijzing van brandstof, petroleum en machineolie en de beperkingen, gesteld aan het varen op eigen kracht. Het opmaken van deze ruim 1000 plan nen ls een enorm werk geweest, aangezien tijdens het oplossen van de honderden pro blemen het vrachtvervoer doorgang moest vinden. Een snel resultaat was de voor naamste factor. In de afgeloopen maanden werden vanwege het Nederlandsch Binnen vaartbureau 9656 brieven geschreven of ontvangen, hetgeen wel duidelijk laat zien dat hier van een doortastend en hard wer ken sprake was. Deze organisatie van de binnenscheep vaart is een mooi staaltje van Nederlandsch organisatievermogen, waarvan de baten aan den Nederlandschen handel ten goede komen. Onder den drang der omstandig heden is deze organisatie geschied, doch ook in de toekomst zal hiervan veel profijt kunnen worden getrokken. 1784 dnge2 Med.) TWEEDE COLLECTE OP 27 EN 28 DECEMBER. De directeur-generaal van de „Winterhulp Nederland" heeft meegedeeld, dat de twee de winterhulpcollecte gehouden zal worden op 27 en 28 December. Op 27 December een bus-huiscollecte en op den volgenden dag een bus-straatcollecte. Wederom is voor een aardige verrassing zorg gedragen. Het publiek ontvangt n.l. draagspeldj es „waarop sprookjesfiguren staan afgebeeld. Hiervoor .zijn gekozen: de gelaarsde kat, sneeuwwitje asschepoester, roodkapje, Hans en Grietje, doornroosje en klein duimpje. De stichting Winterhulp is bereids haar mooie werk begonnen. De directeur-gene raal zeide daaromtrent dat allereerst aan dacht zal worden besteed aan het gezin met het kind De heer Piek gewaagde verder van de schendverhalen, die ten aanzien van zijn persoon en ook ten aanzien van de stich ting de ronde doen, verhalen, waarop hij nooit heeft gereageerd en dat ook nimmer in de toekomst zal doen. Hij noemde deze slechts om duidelijk in het licht te stellen, dat men met de verspeiding er van niet zijn persoon of de stichting treft, maar de tienduizenden landgenooten, die- een zoo dringende hulp noodig hebben. Hij gaf uiting aan de hoop, dat dergelijke indivi duen eindelijk eens zullen inzien hoe ver keerd en hoe slecht zij doen door op deze wijze het eigen volk in den nek te grijpen. DE VERKOOP VAN TUINZADEN E. D. De Nederlandsche groenten- en fruitcen- trale is aangewezen als monopoliehoudster van tuinzaden. Voorts zijn in deze beschik king mede aangewezen als pionopoliepro- ducten: jeneverbessen. MINDER CONCURRENTIE MEER SAMENWERKING. De Nederlandsche Unie schrijft ons: Hoewel het allerminst zeker is hoe in de toekomst de economische verhoudingen in Nederland er nauwkeurig zullen uitzien, kan men toch wel aangeven ln welke rich ting de ontwikkeling zal gaan zonder zich daarbij te begeven in allerlei fantasieën. Men moet dan ln de eerste plaats bedenken dat er bij alle groote economische verschui vingen een zekere lijn is vast te stellen, al moge het veelal moeilijk zijn in deze tijden van schokkende gebeurtenissen deze lijn te onderscheiden. Wie echter reeds lang dage- Ulks temidden van het Nederlandsche' be drijfsleven staat en zich niet laat beïnvloe den door de tijdelijke oorlogsomstandig heden, kan echter vrij duidelijk uitstippelen -r - .nf.vikkelinq van dc ver houdingen van ons bedrijfsleven zal moe ten gaan. Om ons te beperken zullen wij ln dit artikel ons alleen bezighouden met de verhoudingen tusschen de ondernemers onderling en die tusschen hen en hun arbeiders bulten beschouwing laten. Slaan wij eerst een blik in het verre ver leden. Wij zien dan dat er bij de onder nemers slechts één maatstaf was waarnaar men zijn beleid afmat, dit was hun eigen belang en elk denkbaar middel was hun geoorloofd om hun concurrenten te lijf te gaan. Zoolang er echter nog weinig concur rentie was, liep het met dezen strijd nogal schappelijk, doch toen er bij de uitbreiding van de industrie meer concurrenten kwa men, werden de coneurrentle-methoden minder fraai. Alras moest de Overheid in grijpen om de ergste uitwassen af te snijden en wij herinneren hierbij aan het verbod van oneerlijke concurrentie-reclame, nader hand gevolgd door bescherming van de uitvinding door het geven van octrooien. Een der maatregelen die verder van overheidswege werden genomen ls geweest het verbindend verklaren van ondernemers overeenkomsten. Wat was namelijk het ge val? Dikwijls werden eenige ondernemers 't eens over onderlinge concurrentie-beper- klng door b.v. af te spreken niet beneden een zekeren prijs te verkoopen, doch zoo lang niet alle fabrikanten van dat product aan de afspraak medededen had deze geen uitwerking, vandaar dat zoo'n afspraak ook voor de onwillige broeders door den staat bindend kon worden verklaard.. Deze maat regel is slechts betrekkelijk weinig toege past omdat de procedure om er toe te ko men te lang was en men aan veel eischen moest voldoen. Hierbij is het niet gebleven, er is een vestigingswet voor het grootbedrijf ingevoerd en een voor het middenstands- bedrijf. De eerste is nooit toegepast, de tweede werkt zeer goed. Zij is algemeen be kend en wij behoeven slechts er aan te herinneren, dat b.v. voor het zich vestigen als slager, men een vergunning noodig heeft en dat daarbij vakexamens zijn ingevoerd. Deze nieuwigheid is echter reeds zeer oud, daar zij ln den tijd van de gilden ook reeds bestond. Er is voor de naaste toekomst veel reden om de nadeelen van het vrije bedrijf niet te onderschatten. Afgescheiden van de onbillijkheid, dat ieder die het geld er voor over heeft, een bedrijf op mag richten en mag trachten reeds lang bestaande onder nemingen dood te concurreeren, ls er een algemeen belang, dat er toe noopt, zuinig te zijn met ons kapitaal en dit niet te ver morsen aan concurrentie-zucht. Het is duidelijk, dat op zoo'n manier de verschillende ondernemingen van één in dustrietak één geheel gaan vormen De Nederlandsche Unie noemde dit onlangs een werkgemeenschap terwijl het nu dikwijls meer op een werkoorlog lijkt. Wij zouden als een typeerend voorbeeld van „hoe het niet moet in ons Nederlandsche bedrijfs leven", de fabricage van stofzuigers willen vermelden. Het publiek dacht, doordat de prijs van stofzuigers steeds daalde, door dezen concurrentiestrijd gediend te zijn. Deze concurrentie heeft échter veelal geleld tot minderwaardige producten en kapitaal verlies bij den ondernemer om de gevolgen van een te sterk geforceerde verkoopspoli- tlek op afbetalingsvoorwaarden nog niet nader te vermelden. Tot voor kort bleek het niet mogelijk, dat deze fabrikanten overeenkwamen zich in hun concurrentiestrijd te beperken, doch den laatsten tijd zijn er teekenen, die er op wijzen, dat ook zij doordrongen worden van den nieuwen geest. Er is echter een waarborg noodig om te voorkomen, dat de ondernemers op den- duur te zeer aaneengesloten een monopolie positie gaan innemen. d.w.z., dat de con currentie geheel verdwijnt en nieuwe vin dingen geen toepassing meer krijgen, zoo dat er een algemeene verstarring zou ko men. Daarom moet er een regulateur zijn, die zulks voorkomt en niemand anders dan de Overheid kan dit zijn. Wij erkennen, dat hierbij aan de Over heid een zware en delicate taak wordt ge geven, doch dit is geen reden om haar deze niet toe te vertrouwen. Alles hangt af van de keuze der personen, die met deze taak worden belast. Indien dit bezadigde lieden zijn met groote industrieele ervaring en een open cog voor de economische ver schuivingen. die plaats vinden en zulke deskundigen ziin er in Nederland'voldoen de dan twijfelen wil er niet aan, dat zij voor het Nederlandsche bedrijfsleven een zegen zullen zijn. Zou men vragen, welke sanctie de Over heid heeft om de onwillige ondernemers tot deze nieuwe sociaal-economische verhou dingen te brengen, dan is het antwoord, dat. daarvoor afzonderliike wetteliike maat regelen moeten worden genomen, hoewel de Overheid door middel van dp distributie van grondstoffen ook thans reeds een druk- op de ondernemers kan uitoefenen. Dit is pebter geen fraaie figuur. Wij verwachten pebter. dat het Inzicht der ondernemers zóó groot, zal zijn, dat straf- en sanctie-maatregelen hooge uit zonderingen zullen blijken. Voorstel van „Nationaal Front". SAMENWERKING OP VELERLEI GEBIED BEPLEIT. Onlangs is aan de orde geweest een voor stel tot samenwerking tusschen De Neder landsche Unie, de N.S.B. en Nationaal Front, waarbij tevens werd voorgesteld be doelde organisaties op te heffen om een eventueelen burgeroorlog te voorkomen. De antwoorden dienaangaande van De Unie en de N.S.B. hebben wij uitvoerig ver meld. Thans heeft ook Nationaal Front geant woord en wel door haar leider, den heer Arnold Meyer, die ln een brochure, getiteld „Naar eenheid op reëelen grondslag", aller eerst de verschillen tusschen de drie organi saties bespreekt en vervolgens zegt: Politieke eenheid is op dit oogenbhk on bereikbaar. Het groeiproces naar eenheid •heeft zijn laatste stadium nog niet be reikt. Het is trouwens niet alleen een kwestie van programmatlsohen groei, maar ook zal men er in moeten slagen de nieuwe ideeën op zulk een wijze te brengen, dat zij afgestemd zijn op onze volksziel, waardoo^ zij tot het volk in al zijn lagen kunnen doordringen en door ons volk zullen worden aanvaard. Het volk moet zijn beter-ik niet alleen in de nieuwe gedachten, maar ook in de le venshouding der verkondigers dier .gedach ten terugvinden. Anders krijgt men hier een natlonaal-socialisme zonder nationaal-so- cialisten. Juist in de levenshouding staan de groepeeringen nog vrij ver van elkander af. Toch zal geen der drie bewegingen ont-. kennen, dat er slechts één beweging mag overblijV?Ti en dat dus de drie bewegingen één moeten worden. Maar hoe kan dat, indien de bewegingen zoo volstrekt afzijdig tegenover elkander blijven staan? Er zijn toch tal van concrete gebieden des levens, waarover wij het eens zijn. Zou men dan op deze gebieden niet trachten tot een opene en openhartige sam'enwerking te ko men? Wij willen b.v. een zuivering van onze cultuur in „volkschen" zin. Wij willen allen sociaal werk ln „volks-gemeenschappelij- ken" zin. Wij willen een planmatige econo mie. Zeker, wij denken niet gelijk over de op te riohtèn organen, die deze planmatige economie moeten leiden, maar wij denken wèl gelijk over de richting, waarin de eco nomie geleid moet worden, n.l. in de rich ting van een grootere mate van zelfvoorzie ning en ln de richting van een verbreeding van de basis van arbeidsintensieve explor tatie. Ligt hier nu niet, zoo vraagt de schrijver, een terrein, waarop practische samenwer king tusschen Nationaal Front, De Unie en de NSB tot stand kan komen? De heer Meyer wijst op de Perskamer, het Agrarisch Front, het Nederlandsch Vak- Verbond, de Radio'-omroep, de commlssle- Woltersom, de Winterhulp, een eventueele herdenking van onze in' den oorlog gevallen dooden en de vertegenwoordiging van ons volk bij de bezettingsoverheid en merkt op dat in al die gevallen een samenwerking der drie organisaties tot veel betere resultaten zou leiden dan thans het geval kan zijn, nu er telkens een groep buiten beschouwing is gebleven. Natuurlijk zal zulk een samenwerking vooropstellen, dat geen der bewegingen bij het medewerken aan den gemeenschappelij- ken arbeid zichzelf als het eenig heil be schouwt. Laat men dat laatste na, dan moet zulk een beperkte, maar nuttige samenwer king mogelijk zijn. Dan moet zij VTUchten dragen: directe vruchten en indirecte: een beter begrip voor elkaar. De bedoeling van deze brochure is juist te onderzoeken, óf de wil tot samenwerking op concrete gebieden des levens bestaat. We verwachten aldus de heer Meyer een onomwonden antwoord van de andere groepen. Bewegingen zijn tenslotte midde len voor een doel, in casu bevordering van het welzijn van het geheele volk. Dat gaat ons boven alles aan het hart en daarom ne men wij dit initiatief. Bij het inniger wor den der samenwerking zal de geesteshou ding der drie meer gelijk worden, tevens meer en inniger volksverbonden, En dan zal de eenheid zeker komen, de eenheid van beweging die het geheele Nederlandsche volk zal winnen. De eenheid, die men niet met geweld kan opleggen, maar die moet groeien. De eenheid, die gebaseerd moet zijn op het wezen van het Nederlandsche volk en op het geloof in de roeping van het Neder landsche volk. TENZIJ MEN VERGUNNING HEEFT. Het slachten var_ paarden is verboden. Dit verbod' geldt echter niet, Indien en voor zoover door of vanwege de centrale een slachtvergunning is verleend. Voorts is het verkoopen, koopen, afleve ren en ontvangen van paarden verboden, tenzij hiervoor schriftelijke vergunning is verkregen van de landibouw-crisis-organisa- tie of dé Ned. Veehouderij-centrale. BOOMKWEEKERIJPRODUCTEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- soherij, heeft de percentages vastgesteld' van de in 1941 te beplanten oppervlakte met boomicweekerijproducten. Dit percentage is als volgt: Voor alle boomkweeberijproduc/ten met uitzondering van rozen-onderlagen-zaailin- gen: op 100 °/o van de oppervlakte, welke op den eersten Augustus 1940 met boom icweekerijproducten daadwerkelijk was be- kweekt; voor rozen onderlagen-zaailingenop 100 van de oppervlakte, waarop de be trokkene in het kalenderjaar 1940 rozen- onderlagen-zaailingen mocht k'Weeken. UITBREIDING DER VERPLICHTE ONGEVALLENVERZEKERING. Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van sociale zaken betreffende de uitbreiding van de verplichte ongevallen verzekering tot de aan poliklinieken, medi sche consultatiebureaux en medische keu- rlngsbureaux verbonden personen. Zondag. Luthersche Kerk: Leidsch Studenten Zang koor en Collegium Musicum, 2% uur nam. Ned. Leger des Hells: Samenkomsten te 10% urn* voorm. en 7 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling „Beloof me niets", 2 uur nam. DAGELIJKS Lakenhal: L.K.V Tentoonstelling van kleur- technieken, 104 uur; 's Zondags 1—4 uur nam (tot 8 Dec.). •s Dinsdag lste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus 11—3 uur. s Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%—11 uur voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 7—8 uur nam, 's Donderdags Wfjkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. 's Donderdags Inst. voor Praeventleve Genees kunde (lste Binnenvestgracht 22): Inenting tegen dlphterie 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags, Inst. voor Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v Beroepskeuze 4—5. 's Zaterdags: Oude RUn 44a, Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 2—3 uur nam. BIOSCOPEN, f 18 Jaar; 14 Jaar; 9 alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: „Liefde gaat zon derlinge wegen" Dagelijks nam. 2 en 8 uur. Lldo-Theater, Steenstr. 39: „Wintersport en minnebrieven Dagelijks 7% uur nam.; 's Zondags te 2, 4,30 en 7% q, Woensd. en Zaterd. matlnée 2.30 u. Trianon-Theater, Breestr.: „Zal mijn vrouw zwijgen? Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 2—6.30 u. doorloopende voorstelling Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Onverbreek bare banden" Dagelijks 8 uur; 'sWoensdags en '«Zater dags ook 2% uur. Zondags te 2, 4% en 8 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „Vervaagde sporen" Dagelijks 2 en 8 u. nam.: 's Zondags v. 2—650 uur doorl. voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „Feest in de Jordaan". 7Va uur nam. Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 Nov. 20 uur tot Zaterdag 7 Dec. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, en de Haven-Apotheek, Haven 18. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8. CONCERT LUTHERSCHE KERK. Zondagmiddag 8 December geeft Hennie Schouten zijn derde abonnementsconcert ln de Luthersche kerk met medewerking van het Leidsch Studentenzangkoor en het Leidsch Studentenkamerorkest „Collegium Musicum" o. l. v. Hans Brandts Buys. Het programma vermeldt orgelwerken van Sweellnck, Pachebel en Bach, cantates van Tunder en Buxtehude en twee psalmen van Sweclinck. VERBEURDVERKLARING VAN WAPENS, MUNITIE EN SPRINGSTOFFEN. Wapenen voor de jacht uitgezonderd. Het verordeningenblad bevat een veror dening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende die verbeurdverklaring van wapens, munitie en springstoffen. Hierin wordft bepaald, dat wapenen, munitie en springstoffen, welke in verband met de oorlogsgebeurte nissen of op bevel van de Duitsche weer macht bij Duitsche of Nederlandsche in stanties of dienstbureaux afgegeven of door een Duitsche of Nederlandsche instantie in beslag genomen zijn en welke geen oorlogs buit zijn, zonder vergoeding aan het Duit sche rijk vervallen, voor zoover zij niet uiterlijk op het tijdstip van. het in werking treden dezer verordening rechtmatig zijn teruggegeven. Tot beschikking over de ingevolge deze 'bepaling verbeurd verklaarde goederen is gerechtigd de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied of de door hem aangewezen instantie. Deze verordening geldt niet voor wape nen. welke voor de jacht bestemd zijn. Bij twijfel, of het al dan niet een wapen, ais bovenbedoeld, betreft, beslist degene, die krachtens het vorenstaand® het be schikkingsrecht heeft. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. TOESLAG AAN GARNALENDROGERS. Uit het Landbouwcrisisfonds zal aan gar- nalendrogers door bemiddeling van de cen trale een toeslag voor de door hen gedroog de en aan de centrale afgeleverde garnalen van de vangst 1940 worden uitgekeerd ten bedrage van f. 1.per 100 K.G. De prijs waarvoor gedroogde garnalen aan de Ned. centrale voor eieren en pluim vee in rekening worden gebracht, is gesteld op f. 15.25 per 100 K.G. Voorts is bepaald, dat de prijs, waarvoor een garnalendroger de te drogen garnalen van garnalenvis- schers koopt, bedraagt: voor gekookte gar nalen: 2.60 cent per K.G.. en voor onge kookte garnalen: 2.15 cent per K.G. COMMISSIE VAN ADVIES. De secretaris-generaal vaar het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart heeft ingesteld een commissie, welke hem van advies dient inzake het vervallen ver klaren van garanties, gesteld in verband met de uitvoering van de distributiewet 1939 In deze commissie zijn benoemd: dr. D. L. Uytteh'boogaart te Heemstede, lid tevens voorzitter: W. Graadt van Roggen te De Bilt. lid tevens plaatsvervangend voorzit ter; Chr. Rueb J Gzn., te Wassenaar. H<E mr. J. B. W. P. Kdckert te b-Gravenhage, plaatsvervangend lid, tevens secretaris. 2—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6