Donderdag 5 December 1940 NAGEKOMEN BERICHTEN IfIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Binnenland Het Nederlandsche Kuituurleven 'rof. dr. S. R. Steinmetz overleden Engelsche bommen op ons land Beveiliging van bewaakte overwegen Buitenland Duitsch Weermachtsbericht Iialiaansch Weermachtsbericht Onze telefoonnummers: Directie en Administratie 2504J Redactie No. 21507 BEURSO VERZICHT REDE VAN PROF. SNIJDERS. Voor de radio heelt prof. dr. G. A. S. Saijders, voorzitter van den Nederland sen Kuituurkring, gewezen op het voor ju kuituurleven belangrijke feit, waaraan ie kuituurkring allesbehalve vreemd is, dat jel vroegere departement van onderwijs, fjnsten en wetenschappenis gespiltst in ;;ee departementen, elk onder een eigen jtretarls-generaal. Dit resultaat is belang- ijjk, omdat daardoor eerst de mogelijkheid sichapen wordt, aan vele takken van de («ierlandsohe kuituur meer zorg en aan- ;;cht te besteden, dan tot nu toe het ge il was. De Kring zal verder voorbereidend blij- m werken, en wel thans in de nauwste oeling met die regeeringsbrganen, die ten- lotte de beslissingen moeten nemen en de ïoodige maatregelen ten uitvoer leggen. Intusschen zullen wij ons. aldus spreker, tker niet laten haasten, want ik blijf bij sijn overtuiging, dat een behoorlijke voor leiding de eenige waarborg voor een osde oplossing der problemen is. Dat wil jet zeggen, dat wij onder een behoorlijke torbereiding een poging verstaan, om het aar den zin te maken. Dat zal wel niet elukken en het heeft ook geen zin, want en compromis bevredigt ten slotte nie- und ten volle. Dat wil echter zeggen, dat vele groepen, >lfs personen, die verwachten dat hun teciaal probleem morgen of op zijn aller- latst overmorgen aan de orde zal zijn, enig geduld zullen moeten oefenen. Voortgaande.zeirie spreker, dat ons Volk l, keus heeft om öf als kameraden van uitschland het einde van den strijd te eleven, óf wel afwachtend, maar dan uit Sen wil als vijanden van het Duitsche elk nog bij het eind van den strijd ter gde te staan. Het Duitsche volk heeft ons die kame- •adschap aangeboden. Ik weet, aldus spreker, het is hard als ;erwonnene dit aanbod te aanvaarden, lk eet ook, dat het voor den overwinnaar ge- jkkelijker valt. Maar dat neemt niet weg, it het zelfs voor een overwinnaar een agewoon aanbod is. Wie meent, dat dr. iyss Inquart hier staat als gouverneur van en onderworpen gebied, weet nog niet, wat at beteekent. Laat hij de Rijnlanders, die de Fransche setting meemaakten, of desnoods de Po- i! maar eens om inlichtingen vragen. Dat et er anders uit. Neen, de rijkscommissaris is veeleer een sant van den Führer van het Duitsche ilk, die met ons volk als geheel over den (de spreekt en onderhandelt. De dingen die gebeuren zijn zoo groot en 0 eenvoudig, dat wij, gewend als wij nog in aan ingewikkeldheid en gecompllceerd- sid, gewend als wij zijn om kortzichtig aar kleinigheden te zoeken, nauwelijks in iaat zijn, den afstand te winnen om de ngen in hun grootheid en eenvoud te her innen. Het is ook moeilijk. Maar dat ontslaat ons niet van den plicht 1 naar te streven om de gebeurtenissen in an ware verhouding te zien. Het komt er nu op aan, dat het Neder- ndsche en het Duitsche broedervolk weer m weg tot elkaar vinden. Daar ligt de eus, waarvoor wij thans staan. En wie ons ederlandsche volk met opzet of door on- irstand er toe brengt, te volharden in een ivroren starheid en stijfkoppigheid, draagt ïgenover zijn eigen volk een zeer groote erantwoordelij kheid. Op 78-jarigen leeftijd is heden te Amster- un overleden de oud-hoogleeraar prof. dr. i R. Steinmetz, een der oprichters van de diende Volksuniversiteit. Schald Rudolf Steinmetz werd op 6 Dec. 562 te Den. Bosch geboren. Na het gymna- tom te Den Haag doorloopen te hebben, todeerde hij te Leiden rechtswetenschap- «n, en daarna te Leipzig natuurweten- tappen, psychiatrie en psychologie. Hij lomoveerde in 1892 tot doctor in de recht-s- ïtensdhappen aan de universiteit te Lei- in, op proefschrift: Ethnologische studiën ir ersten Entwicklung der Strafe. Twee jaar later werd hij privaat docent i de ethnologie aan de Utrechtsche uni citeit, welke functie hij in 1900 voor die -de sociologie te Leiden verwisselde. In fó werd hij benoemd tot professor in de "dale geografie en volkenkunde te Am- ^rdam, welke functie hij 25 jaren met veel -wijding vervulde. Prof. Steinmetz, die tot de grootste ge iden behoorde, welke Nederland in de atste eeuw heeft gekend, heeft zeer veel ^iaan voor de opvoeding van het volk, zoo- rieeds de oprichting der volksuniversiteit ■fljst. Hij had een breeden kijk op de so- ■=le toestanden en riooden van ons volk en buiten onze landsgrenzen was hij be- ;ad om zijn publicaties op sociaal en eth- •agisoh gebied. talrijke boeken en andere publicaties ver benen van zijn hand. A1 overledene was ridder in de orde van 'h Nederlandschen Leeuw. VERDRONKEN. 39-jarige J. T. uit de Ferdinand Bol- i-aat te Den Haag. is het slachtoffer ge- 'Men van de duisternis. Hij geraakte in water aan de Slachthuiskade, ter hoogte h de Calandbrug, waar hij verdronk. A ongeveer 34-jarige ongehuwde land- hwer J. Molenaar te Hensbroek (N.H.) ge- ;^te, terwijl hij zich naar zijn werk wilde 'leven, per fiets nabij het woonhuis in een A Omwonenden, die het ongeval zagen *uren, spoedden zich terstond naar de des onheils en haalden den drenke- ;>op hét droge De onmiddellijk ontboden ■••-skundige kon slechts den dood vast- -Jen. T A N ij kerk is de 24-jarige G. Bouw ver- ;Jtelijk door de duisternis te water ge- en verdronken. VIJF DOODEN EN ZES GEWONDEN. In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn er hier te lande meer Engelsche bommen gevallen dan In de nachten daar voor. Een aantal bommen is op het open veld terechtgekomen waarbij een koe en een schaap zijn gedood Eenige andere bommen echter hadden noodlottiger uitwerking. In twee plaatsen zijn woonwijken getroffen en ongeveer 12 huizen vernield. Er zijn daarbij vijf dooden en zes gewonden te betreuren. SPECIALE MAATREGELEN. Omdat de verduistering voor het groote aantal bewaakte overwegen bijzondere vei ligheidsmaatregelen noodlg heeft gemaakt, heeft de directie van de spoorwegen in samenwerking met de Duitsche autoritei ten proefnemingen genomen met maatre gelen, die de weggebruikers zoo duidelijk mogelijk op het gesloten zijn van de spoor- boomen Qpmerkzaam moeten maken. Voor drukke spoorwegovergangen is een transparant ontworpen, dat bij ge sloten boomen het woord stop in róode lichtende letters vertoont. Als de boo men epen zijn, is het opschrift niet verlicht. Het stoplicht zal in het alge meen op de hoogte van de spoorboo- nien rechts van den weg ongeveer an derhalve meter hoog worden aange bracht, zoodat het verlichte transpa rant op ongeveer tachtig tot honderd meter zichtbaar zal zijn. Ook zullen bovendien in het midden van de spoorboomen drie reflectoren worden aangebracht. De minder drukke overwegen worden alleen met reflectoren uitgerust en wel naar gelang van de wegbreedte met 3 tot 9 stuks. De reflectoren zullen zoo worden aangebracht, dat zij bij geslo ten stand van de spoorboomen een rechte lijn 50 cM. boven den grond zul len vormen. Bij de invoering van de nieuwe maatregelen, die door het Luftgau- Kcmmando Holland beproefd eri goed gekeurd zijn, vervalt de plaatsing van roode handlantaarns ter beveiliging der overwegen. BOERDERIJ AFGEBRAND TE NUNSPEET. Te Nunspeet is de boerderij van den heer Vreeweg afgebrand, tengevolge van een lek in den schoorsteen. Door den krachtigen wind sloeg het vuur op een nabij staande schuur, welke eveneens in vlammen'opging. Zes koeien kwamen in de vlammen om. De schade wordt slechts gedeeltelijk door ver zekering gedekt. BELGEN AAN HET WOORD. In de schouwburg-zaal van het Kunstver bond te Antwerpen, vond Maandag een vergadering plaats van het Vlaamsch Na tionaal Verbond, waar de leider van het V.N.V., Staf de Clercq een rede uitsprak. Voor de zeer talrijke opgekomen toehoor ders verklaart de Clercq o.m. dat Duitsch- land's eindzege reeds tl\ans een voldongen feit is. „Het is onze plicht vertrouwen te hebben in den Fuehrer. Wat hij doen zal, zal goed zijn voor ons gansche volk. Vlaan deren is op den weg zijner bestemming, die Nederlandsch en Germaansch is. Vlaande ren moet zijn plaats innemen in de nieuwe orde, geboren uit de nationaaLsocialisti- sche revolutie. „In Vlaanderen, vervolgde de redenaar, moet een volksverbonden heid geschapen worden, die in de politieke, cultureele, sociale en economische orde haar uitdrukking moet vinden. De redenaar riep zijn aanhangers op te strijden tegen de onruststokers, tegen den woeker, de Joden en de vrijmetselaars. Ook keerde hij zich in dit verband tegen Engelsche propaganda die door zekere ge heime machten wordt gevoerd. Hij ver klaarde o.m.: „op 16 en 17 Mei was er geen Engelsche propaganda. De Engelschen en Fransohen hadden te erg huisgehouden. Zij hadden gestolen, vernield, verwoest en onze lahdgenooten vermoord. In onze streken werd de Duitsche soldaat als een bevrijder begroet. Deze soldaat bleef waardig, tact vol, offervaardig en hulpvaardig (toejui chingen). Honderdduizenden agenten der vreemde propaganda waren met de Engelschen en Franschen radeloos op de vlucht geslagen. Door de grootmoedigheid der Duitschers, konden zij terugkeeren en verschijnen thans opnieuw in onze gerechtshoven, in den handel en in de nijverheid, waar "zij opnieuw trachten de atmosfeer te vergifti gen, Het is tijd hier georganiseerd tegen op te treden. (Toejuichingen). In een te Charleroi gehouden rede heeft Leon Degrelle betoogd: „Had men ons gevolgd op het oogenblik, uat wij een werkelijke, eerlijke neutraliteit eischten, dan hadden wij de grootheden van het maconnieke Frankrijk en van het plutokratische Engeland kunnen beletten ons met de hulp van Pierlot en Jaspar te brengen waar wij thans zijn. Leon Degrelle toonde aan hoezeer de belangrijkste regee- ringposten, ingenomen waren dbor de Jo den en de vrijmetselaars. Deze laatsten, zeide hij, die ons in den oorlog hebben be trokken, zullen tot machteloosheid genoemd worden. Zeker, verklaart de redenaar later,, zijn wij strijdgenooten van de jeugd van alle landen, die gelijk wij voor een zuiver en vereenigd Europa strijdt. De jeugd van de geheele wereld is eindelijk ontwaakt. Zij is zich verantwoordelijk géworden van. haar taak. overal, zelfs in Frankrijk. Of men het wil of niet - het is een wer kelijkheid. de wereld van morgen zal het werk zijn van Hitier. Blijven wij wrokken, dan wordt Europa gevormd zonder ons. Ze ker. over het lot van Europa is beslist. Denk aan Petain, hij is patriot en -krijgs man. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt heden mede: In den nacht van 3 op 4 December vielen gevechtsvliegtuigen, ondanks de slechte weersomstandigheden Londen en Birming ham aan. In de Londensche stadswijken Paddlngton, Kensington en Battersea wer den zware branden waargenomen. Ook in Birmingham ontstonden na hevige ont ploffingen negen groote en talrijke kleine branden. Verder werden Southampton en eenige andere steden aangevallen. Overdag beperkte zich de bedrijvigheid van het luohtwapen tot verkenningsvluch ten. In den nacht van 4 op 5 December waren de aanvallen gericht op Zuid- en Midden- Engeland. Het leggen van mijnen ln Brit sche havens werd voortgezet. Eenige Britsche vliegtuigen wierpen in den nacht in West-Duitschland bommen neer en beschadigden eenige woonhuizen. Gisteren werden drie vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, waarvan twee door de luchtdoelartillerie. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Hij heeft echter begrepen. Indien wij zien, dat vanaf den Rijn tot aan de mon ding van den Donau, Europa nog slechts één front vormt, zullen wij dan ons treu rig democratisch systeem voortzetten, dat meer op anarchie gelijkt? Leon Degrelle besloot met de vraag of België zijn krach ten zal vereenigen met die der jeugd, die thans Europa hervormt. (Belgai. ROEMEENSCHE JODEN UIT HET LEGER. Een hedenochtend verschenen decreet be paalt, dat de Joden in Roemenië Ontheven zijn van den militairen en prae-militairen dienst. Evenwel zijn zij verplicht een spe ciale belasting te betalen voor den gehee-, len duur van den militairen dienst, welken zij hadden moeten verrichten. Voorts zijn zij verplicht zich ter beschikking te stellen van den staat om arbeid te verrichten bij werken van nationaal belang. De Joden, die thans als soldaat of in hoogeren rang in 'het leger dienen, worden hieruit ontslagen. De ministerraad heeft besloten een pen sioen te verleenen aan alle families ran legionnairs en leden der vroegere ijzeren garde, die gevallen zijn ln den strijd voor de vervulling van hun ideaal. Voorts is be sloten over te gaan tot een herziening van de politieke processen. (Stefanl). DE FINANCIEELE TOESTAND VAN ENGELAND. Klaarblijkelijk met het doel om den in Amerika ontstanen ontgunstigen indruk van de verklaring van Lothian met betrek king tot de flnancleele positie van Enge land te verzwakken, heeft de in New York aangekomen onderstaatssecretaris van het Britsche ministerie van financiën in een persgesprek verklaard, dat de financieele positie van Engeland nog nooit zoo sterk is geweest als thans. Hij gelooft, dat Washing ton algemeene feiten wenscht te weten over den financieelen toestand van Engeland, welke feiten hij dan ook zal mededeelen. Op de vraag, of hij gekomen is om te on derhandelen over Amerikaansche leenin gen aan Engeland, antwoordde Phillips: ,,Dit is een vraagstuk van de toekomst". Hij vestigde er echter de aandacht op, dat Engeland op het oogenblik zijn aan- koopen in de Vereenigde Staten voor ont vangst betaalt. Engeland kan echter niet eeuwig uit zijn reserves blijven putten. (D.N.B.) VERLIEZEN DER BRITSCHE MARINE. Van 12 November tot heden zijn 25 Brii- sche oorlogschepen door de Italianen tot zinken gebracht of getroffen en bescha digd, merkt de marinemedewerker van de Popoio di Roma op. Hieronder bevinden zich acht kruisers die min of meer zwaar getroffen zijn, voorts twee torpedojagers en twee duikbooten alsmede schepen van verschillend type waaronder een vliegtuig- moederschip, dat getroffen is door bom men uit Italiaansche vliegtuigen in het zeegevecht ten zuiden van Sardinië, (Stefani). DE VEREENIGDE STATEN EN MARTINIQUE. De schout-bij-nacht Stirling heeft ln een rede te Cleveland verklaard, dat de Ver eenigde Staten de Fransche bezitting Mar tinique in beslag behoorden te nemen als compensatie voor Fransche schulden. Zoo lang Martinique Fransch bezit is, aldus Stirling, beteekent het een gevaar voor de Vereenigde Staten. (DN.B.) STAATSBEGRAFENIS VOOR PRINS SAIONJI. In heel Japan wapperden de vlaggen vandaag halfstok ter gelegenheid van de staatsbegrafenis voor prins Saionji, den grooten Japanschen staatsman en laatsten genro. In het Hibijapark vond een rouw- plechtigheid plaats in tegenwoordigheid van het geheele kabinet, de leden der kei zerlijke familie, het diplomatieke corps en vele vooraanstaande personen. De rouw stoet van het departement van buitenland^ sche zaken, waar het stoffelijk overschot van den overleden genro stond opgebaard, naar het park was zeer eenvoudig, over eenkomstig den wensch van den doode. die zelf altijd een sober leven heeft geleid. Aan beide zijden van de straten stonden mili tairen en mariniers opgesteld. Bij aan komst van den stoet werden kanonschoten gelost, waarna het volkslied gespeeld werd. Tegen den middag werd het stoffelijk over schot bijgezet op het kerkhof voor de poor ten van Tokio. De scholen en regeerings- bureaux bleven heden gesloten, alsook de amusementslokalen, bioscopen, e.d. Prins Konoje heeft Mussolini en minister von Ribbentrop telegrafisch bedankt voor hun bewijzen van deelneming. (DJ4.B.) DEVIEZENSMOKKELARIJ. Te Constanza heeft de politie in het be zit van een aantal Joden, die zich naar Palestina wilden begeven, deviezen en goud tot een waarde van ruim 2 millioen lei ge vonden. Deviezen en goud zijn ln beslag genomen (D.N3.). In zijn weermachtsbericht no. 181 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Ook gisteren^ "hebben aan het Grieksche front in de sectoren der beide legers aan vallen en tegenaanvallen plaats gehad. Onze luchtformaties hebben in samen werking met de landstrijdkrachten een doeltreffende actie ondernomen en bom men geworpen op militaire werken, wegen, bruggen, colonnes van auto's en op marsch zijnde troepen. Vooral de weg Premeti-Pe- rati is verscheidene malen aangevallen en op verscheidene punten onbegaanbaar ge maakt. Tijdens een gevecht tusschen een van onze formaties jachtvliegtuigen en een vijandelijke formatie zijn vijf vijandelijke jagers neergeschoteh. Twee vanonze toe stellen zijn niet teruggekeerd. Op 29 November heeft een van onze duikbooten irDelfino" een Grieksehen tor pedojager in de Egeïsche Zee tot zinken gebracht. In Oost-Afrika hebben vijandelijke gemo toriseerde afdeelingen een aanval onder nomen op een van onze posten ten Westen van Tessenei. Zij werden afgeslagen. Vij andelijke luchtaanvallen op Cheren en Ghinda hebben geen schade aangericht en geen slachtoffers gemaakt. Eén vijande lijke machine is door onze jagers neerge haald. Uit Zwitserland komende vijandelijke vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Turijn. In de buurt van een ziekenhuis werd één persoon gedood en werden drie menschen gewond. Eenige branden konden terstond gebluseht worden. Zij waren uit gebroken in een stoffenververijeen wol spinnerij en een tapijten fabriek. Militaire doelen leden evenwel in het geheel geen schade. CARL VON WIEGAND. De bekende Amerikaansche journalist Carl von Wiegand is op zijn reis naar het Verre Oosten, van Amerika komend aan boord van de Tatota Maroe in Yokohama aangekomen. Naar hij in een interview ver klaarde, wil hij een studie maken van het „oorlogsgevaar in den Stillen. Oceaan". Op een vraag over zijn ervaringen opge daan tydens zijn werkzaamheden als ver slaggever in den Europeeschen oorlog ver klaarde Wiegand, dat hij reeds aan meer dan tien oorlogen als correspondent had deelgenomen, doch nog nooit tevoren bij een leger een dergelijke discipline en orde gezien had als bij het Duitsche leger. De. Duitsche soldaten bezitten een zeer hooge moraal, hetgeen vooral na de bezet ting van Parijs gebleken is..Het zou te ver voeren alle indrukken over Hitier weer te geven. Men kan zeggen, aldus verklaarde Wiegand, dat Adolf Hitler een genie is. (D.N.B.). (2 lijnen) AMSTERDAM, 5 December. Dat de handel op de effectenbeurs te Amster dam in de maand November vrij omvangrijk is geweest, wordt helder weerspiegeld door de cijfers omtrent de opbrengst van het effecten- notazegel. Met een opbrengst van f. 260.693 was de maand November J.l. niet alleen de drukste maand tot dusverre van het geheele Jaar 1940, maar tevens veel drukker dan alle maanden van 1939 met uitzondering van Januari van dat jaar, die, zooals bekend een buitengewone bedrijvig heid cp het gebied van den effectenhandel mee bracht. Hierbij kan in herinnering worden ge bracht, dat men in Januari 1939 tot het besef kwam. dat het jaar 1938 voor het Nederlandsche zakenleven, door elkander genomoen veel gun stiger was geweest dan lange tijden achtereen het geval was, en daarmede de hoop werd ge wekt, dat de langdurige economische crisis spoe dig geheel overwonnen zou kunnen worden. De toenemende politieke spanning in Europa zette echter al spoedig een rem op den ondernemings lust en geleidelijk aan werd de effectenhandel kleiner. In de zomermaanden van 1939 viel wel is waar een kleine opleving waar te nemen en het uitbreken van den oorlog tusschen Duitsch- land en de geallieerden, veroorzaakte in Septem ber van dat jaar zelfs een groote activiteit op het terrein van den beurshandel, maar daarna slonk de beurshandel tot een minimum in. Het verloop van zaken in het thans tén einde spoe dende jaar behoeft hier thans niet te worden opgehaald. In September jX werd de belang stelling voor de effectenbeurs duidelijk merk baar grooter, en in October was het zelfs tame lijk druk. blijkens een opbrengst van het effec- tennotazegel voor die maanden van f145.403 en f. 2307720. Wanneer nu in aanmerking wordt genomen, dat. de handel in Duitsche fondsen in November JX grootendeels heeft gestagneerd, dan werpt een opbrengst van f. 260.693 in die maand zeker een helder licht op de sterk toe genomen activiteit. De scherpe daling, die op de groote plotselinge stijging in dezen herfst is ge volgd, heeft het enthousiasme echter dafilg be koeld, en de laatste dagen zijn de omzetten be paald gering geweest. Hierbij dient te worden overwogen, dat tijdens de jongste hausseperiode, veel oude verliezen konden worden weggewerkt. Er is evenwel een nieuwe categorie belangheb benden in de markt gekomen, die voor een groot gedeelte tegen verliezen zit aan te kijken. En zij, die hun oude „stroppen" konden opruimen, gevoelen er momenteel nog niet veel voor nie,uwe engagementen aan te gaan. Zonder factoren, welke de ondernemingslust kunnen bevorderen, ziet het er dus fliet naar uit. dat de beurshan del spoedig zal opleven. Dit klemt te meer, daar de laatste maapd van het jaar. met haar feest en vacantledagen, zich niet bij uitstek leent voor verlevendiging van den effectenhandel. De middagbeurs. De belangstellmg voor de effectenbeurs, die de laatste dagen nogal aan het tanen was geraakt, was vandaag iets grooter ge worden. De handel was wel niet omvanf» rijk, doch op verschillende afdeelingen ont wikkelde zich toch eenige affaire en de markt had bij wijle zelfs een vrij opgewekt voorkomen, daar vooral enkele specialitei ten nogal wat beweging veroorzaakten. Daarbij bestond een vaste stemming. Bij de opening waren de koersen niet veel ver anderd, doch op de locale markt meeren- dels toch iets hooger en daarbij kon onder beurstüd bijna allerwege een verbetering worden waargenomen Goede belangstel ling werd aan den dag gelegd voor de Scheepvaartpapieren, waarvan vooral de Scheepvaartunies nogal druk werden ver handeld. De koers kwam wederom iets hooger te liggen. Oude Booten liepen na vaste opening nog eenige punten naar boven. Voor Japan- lijnen en Oude Vaarten openbaarde zich eveneens eenige vraag, zoodat ook deze een avance konden boeken. De berichten omtrent het vaste verloop van de internationale vrachtenmarkt en de daaraan vastgeknoopte beschouwingen, wa ren aan dezen gang van zaken klaarblijke lijk niet vreemd. Op de Petroleumafdeeling werd geregeld zaken gedaan in Olies; bij de opening werd vergeleken met het vorige slot reeds hooger afgedaan, en geleidelijk aan liep de koers nog een kleinigheid naar boven. Voor Indische Cultuurfondsen bestond mede een aangenaam sentiment. In Amsterdam Rubbers ging nogal iets om en daarbij kon de stijging van een goede viertal punten worden geconstaterd, voor diverse minder courante soorten kwa men hoogere noteeringen tot stand. Voor Tabakken werd wat meer belangstelling betoond, dan de laatste dagen doorgaans het geval was. Vooral aandeelen Deli Maat schappij en Senembah Maatschappij lagen vast in- de markt. Zij waren niet onbelangrijk hooger. Hoe wel het zakenverkeer in Suikeraandeelèn van beperkte afmetingen was, kwamen ook hier over het algemeen hoogere noteeringen tot stand. HVA's waren in doorsnee niet zoo veel veranderd. De affaire in Industrleeelen was van geringen omvang. Unilevers en de Philips-aandeelen waren goed prijshoudend, maar niet „veel veran derd. Alku's veroorzaakten een kleine bewe ging en daarbij liepen deze, na prijshou dende opening, een kleinigheid op. Met den handel in de Amerikaansche waarden wilde het niet zoo bijzonder goed vlotten. De Staalaandeelen werden wel in open hoeken verhandeld, maar de omzet ten waren toch niet groot. De koersen ver schilden niet veel bij die van gisteren. Van de Koperwaarden waren Anaconda's prac- tisch onveranderd. De Spoorwegshares en Utilities met slechts geringe affaire. Ook vandaag werd aan de Duitsche fond sen weer eenige attentie geschonken. Nu het de laatste dagen langzamerhand voor diverse dezer stukken tot noteering is kunnen komen, schijnt men zijn terug houdendheid geleidelijk aan te overwinnen. Voor Pandbrieven dollarobligatlën en groot- boekobligatiën werd nogal eenige belang stelling aan den dag gelegd en voor zoo ver het mogelijk bleek koopers en verkoo- pers tot elkander te brengen, kwamen de noteeringen hooger te liggen. Tenminste vergeleken bij de prijzen, welke dezer dagen tot stand konden komen. De beleggingsafdeeling was kalm. De Ne derlandsche staatspapieren waren nauwe lijks veranderd, maar overigens toch prijs houdend. Obligatiën Nederlandsch-Indie werden tegen ongeveer de vorige prijzen af gedaan: het feit dat de uitloting voor de Ned.-Indischel eening 1937 is aangekondigd, oefende vrijwel geen invloed uit. Deze uit loting heeft trouwens slechts betrekking op een bedrag van 5 millioen gulden, hetgeen vergeleken bij het uitstaande leeningsbe- drag niet veel uitmaakt. Gemeentelijke en provinciale obligatiën, alsmede pandbrieven waren stil en nauwe lijks gewijzigd. Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 5 December. Valuta's (schriftelijke en teL transacties). New York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.81—44.90; Zurich 43.63—43.71. Bankpapier: Berlin 75.19—75.34; New York 1.86>/a 1.901/4; Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.76—44.94; Zürich 43.59-43.75. BOSKOOP, 4 Dec. - Coöp. ver. ,.De Bosk. Veiling". Rozen per bos: Rosalandla 80120 ct.; Ellen Poulsen 16—28 ct.; Florcx 110—180 ct.; Vierlanden 120—200 ct.; Butterfly 80—120 ct.; Better Times 80110 ct.; gemengde rozen 5070 ct. Diversen per bos: Chrysanthen, gr .bloemig 100130 ct.; idem kl.bloemig, 5070 ct.; idem Troschrysanthen 25—29 ct.; Clematis, Prins Hendrik 130 ct. GOUDA. 5 Dec. Veemarkt. Aangevoerd ln totaal 1102 stuks, waarvan 374 magere varkens, prijs f.30—50 per stuk; 579 biggen, f. 14—22 per stuk; 63 runderen, 45 nuchtere kalveren, 2 graskalveren overgenomen door de Veehouderij- centrale; 21 bokken en gelten f.6 per stuk; klamvaarzen f.30037; handel redelijk. - Al gemeene markt; Aangevoerd 60 partijen kaas. Prijs 1ste kwal. met rfjksmerk f- 41.50; 2e kwal. met rijksmerk f.4041; handel vlug. Aangevoerd 3500 eieren. Prijs kipeieren f.6—7 per 100; han del vlug. Coöp. Z.-Holl. Elerveiling. Aangevoerd 54.000 kipeieren, vastgestelde prijzen. HONSELERDIJK. 4 Dec. Groentenveillng - Alicante 4060 ct.; pergn 20; spruiten 7—14; witlof 16; groene kool 34; roode 34; savoye 23; Chin. 23; uien 6—7; tomaten 11—i2. C 8—10, CC 7 per KG.; sla 2—2.50; selderie 65 —1,30; peterselie 1,30; kelen f. 1,20 p. 100; prei f.4 20—5,60; nero f. 14,50, B 10 per 100 KG. HONSELERSDIJK 4 Dec. Bloemenveiling - Anjers f. 2.807,00; Amerilly 1618; Caila 17 26; L. Germ 7—15; Sax Export 9—15; Yellow Cavell 4.8010 per 100; Pierson 6690; Plumosa 17—37; Sprengcrie 1421; Freesia 13—30, geel 21—52; Herco 12—24: Bilandel 12—19; red 14 —21; Tros Germ 15—25; Sax 13—18; Jozef 12— 21 per bos: Begonia 17—60; Cyclamen 20—48; Kalanchoe 17--27 per pot. RTJNSBURG. 4 Dec. Bloemenveiling. Hya cinthen- Pink Pearl f. 88.50; L'Innocence 10-50 11Convellaria 1.401 80; Troschrvsnnthen: Herco 26—28: Witte Jozef 25—28; Wilcocs 22— 26: Wilandel bruin 1822; Rose 1822; blauw 19—23: Bacchus 2226; Klein rbod 16—18; Flory King 14—16; Golden King 20—22 ct. 3—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3