STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN CEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 5 December 1940 VISSCHERIJ-BERICHTEN KERK- EN SCH00LNIEUWS Een Finsch oordeel over den strijd tegen Rusland Oprichting van een tankstation voor persgas In deze tijden van1 stroombesparing: PHILIPS „BI-ARUTA" LAMPEN. De beste en zuinigste lamp ooit door Philips vervaardigd Buitenland BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VR AGENRUBRIEK Meening van generaal Cohquist RECHTZAKEN ■■■■■■■■MianMMMe———mm DEELNEMING NOG ONVOLDENDE. Naar wij vefnémén is het aantal gegadig den voor deelneming in de oprichting van een persgasstation tot op 'heden te laag ge bleven om tot stichting daarvan te kunnen overgaan. Tot en met Maandag a.s. bestaat echter nog gelegenheid zich ten kantore der Kamer van Koophandel als deelnemer op te geven. Mocht op dien datum het aantal deelnemers nog te gering blijken te zijn, dan zal echter alleen voor degenen, die zich op 9 December zullen hebben opgegeven, een andere voor hen geschikte oplossing worden gezocht. Daarmede zal voor de initiatiefnemers de zaak een einde moeten nemen, wat ook in het algemeen belang betreurd zou moeten worden. KINDERVOORSTELLING IN „TRIANON". Een heerlijke middag. De directie van het Trianon-theater heeft wèl plezier beleefd aan haar initiatief den kinderen van Leidsohe werkloozen een pret- tigen middag te bezorgen door hen uit te noodigen tot een bioscoopvoorstelling, waar ook Sint-Nicolaas met zijn zwarten knecht aanwezig was. Een vroolijk snappende schare van onge veer 750 jongens en meisjes vulde het theater tot iri de uiterste hoeken en men behoefde maar luttele oogenblikken in de zaal te vertoeven om te kunnen peilen, dat de stemming voortreffelijk was. Een twee tal harmonicaspelers kortte het wachten door het spelen van Sinterklaasliedjes, welke uit volle borst werden meegezongen. Een luid gejuich steeg op, toen namens de directie de heer Hendriksen op het too- neel verscheen om allen hartelijk welkom te heeten, maar dit was slechts een zuchtje in vergelijking tot den storm van jubel, die losbarstte, toen achter in de zaal de eer biedwaardige figuur van den Spaanschen Kindervriend zichtbaar werd, vanzelfspre kend op den voet gevolgd door zijn van zwartheid glimmenden knecht. Minzaam wuivend schreed de Sint te midden van de juichende kinderschaar naar het töoneel, om van die plaats een korte toespraak tot zijn jeugdig gehoor te richten. De Sint gaf er zijn spijt over te kennen in verband met zijn overdrukke werkzaamheden slechts korten tijd in de zaal, te kunnen vertoeven, doch hoezeer zijn tijd ook bezet was, toch had hij ge- meendi de Leidsche kinderen niet te moeten uitsluiten van zijn jaarlijksch bezoek, ook al omdat hun gedrag daartoe in het alge meen geen aanleiding geeft. Na de jeugd te hebben aangespoord ook in de toekomst zich behoorlijk te gedragen, verzocht Sint Nicolaas te zijner eere andermaal een lied te zingen, hetgeen met daverend enthou siasme geschiedde. De kalk viel bijna van de muren, zóó werden de stembanden uit gezet. Een tiental bijzonder oppassende kinderen werd vervolgens uitgenoodigd op het podium te verschijnen ten einde den Sint een handje te geven en een versnape ring in ontvangst te nemen. Voor de meeste peuters was het toch wel een heele onder neming om den Sint zóó dicht onder oogen te komen, om van den vervaarlijk-grijn- éenden Piet met zijn grooten zak en drei gende roe nog maar niet eens te spreken! De meesten hunner verlieten het tooneel heel wat meer opfgelucht, dan zij het be traden. Onder het luide gejubel van 750 kinder stemmen vertrok de Sint daarna naar el ders, na nog de toezegging te hebben ge daan, dat na afloop der filmvoorstelling aan ieder kind een geschenk zou worden uitgereikt, welke door verschillende winke liers in onze stad voor dit doel beschikbaar waTen gesteld. Alvorens de kinderen dit in ontvangst namen, genoten zij volop van de vertoo- ning van de film „Petertje", een aandoen lijk verhaal van een klein weesjongetje niet zijn hond, waarin de jeugdige Peter Rosse de hoofdrol vertolkt. De aandachtige stilte, waarmede het ge beuren op het witte scherm werd gevolgd, getuigde evenzeer van de onverdeelde waardeering voor het gebodene, als het gejuich tijdens het verblijf van den ouden, heiligen man. De directie van het Trianon-theater moge zich overtuigd houden van aller op rechte dankbaarheid voor dezen genotvol len middag. Wij denken zoo, dat gister avond de óoren van 750 vaders en moeders hebben getuit! SPEELGOED- ACTIE „D.V.V.". De jeugdvereeniging „D.V.V." heeft haar inzameling bekroond gezien door een zéér groot aantal minbedeeldè kinderen met mooi speelgoed te kunnen verblijden. Het speelgoed is grootendeels door de jongens en meisjes zelf bijeengebracht. Het ligt in de bedoeling het volgende Jaar een dergelijke inzameling te organi- seeren, doch dan op grooter schaal. COLLECTE WINTERHULP. De Zaterdag alhier gehouden speldjes verkoop ten bate van de „Winterhulp Ne derland" heeft ongeveer f. 950.opge bracht. Ongeacht eenige afzonderlijke giften ten bedrage van f. 2700.werd hier ter stede op beide dagen voor dit doel ongeveer f.2600 verzameld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: I. Brinkman, Doezastraat 26, Leiden, handel in groenten en fruit. Bij voeging uitgeoefend bedrijf: uitoefening van alle transporten. J. C. Ketel, A. 113, Koudekerk, manufac- turenhandel. Overleden eigenaar: J. C. Ketel, Koudekerk, dd. 11 Nov. 1940. Wijzi ging handelsnaam in: Wed. J. C. Ketel. Nieuwe eigenaresse: Wed. C. KetelVan Dorp, Koudekerk. LEIDSCHE WERKLOOZEN HENGELAARS - VEREENIGING. Sint Nicolaasfeest. Om even 2 uur opende de voorzitter, de heer A. J. Eradus in de zaal van den heer Platteel dit Sint Nicolaasfeest. Daarna richtte de voorzitter hartelijke woorden tot de kinderen en wenschte hun een gezelligen- middag toe. Na eenige versjes te hebben gezongen, werden den kinderen eenige tractaties aan geboden, waarna een aanvang werd ge maakt met het vertoonen van een poppen kast door den heer Benning. Toen volgde het belangrijkste van den middag, waarna de kinderen al lang hadden uitgezien: de komst van St. Nicolaas met zwarten Piet. Tal van liedjes werden den Sint toegezongen. Ten slotte brak het groote moment aan waarop de namen werden afgeroepen van hen, die bij den Sint moesten verschijnen, teneinde een cadeautje en een zakje met lekkernijen in ontvangst te nemen. Maar al te spoedig moest hij weer afscheid nemen wegens drukke werkzaamheden elders. Nadat de voorzitter den Sint en Zwarte Piet had bedankt voor hun komst, sloot hij dit goed geslaagde feest met hartelijke woorden van dank en een „tot weerziens". GERINGE STORMSCHADE. Onze stad is er ook ditmaal goed afgeko men wat de stormschade betreft. Op enkele plaatsen werd een boom ontworteld, hier en daar werden wat dakpannen weggeslagen, van het dak van „De Faam" aan de Hoog straat werd een stuk van de zinken dak bedekking losgerukt, doch daartoe bleef de schade beperkt. Op het Rapenburg deed een rukwind van morgen in de vroegte een bakfiets van de posterijen, volgeladen met Sinterklaaapak- ketten, op drift slaan en in het water te recht komen Behulpzame voorbijgangers 'hielpen den postbesteller het voertuig met inhoud wederom opvisschen. Het is voor de geadresseerden nu maar te hopen, dat de inhoud niet voor een groot deel uit suiker goed en marsepain heeft bestaan! In tegenstelling met het aanvankelijke plan zal overste Van Waveren a.s. Zaterdag geen receptie houden ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag. Gré Demmenie alhier slaagde voor het examen paedagogiek (onderwijs, kunst en klav'ierbouw) aan het Rijksconservatorium voor Muziek te 's Gravenhage. 4291 (Ingez. Med.) BESOMMINGEN KATWIJK AAN ZEE. KW 98 f. 44.25; KW 87 f. 17.60; KW 61 f. 37.40: KW 34 f. 41.95; Korders Noord f. 40.90; Korders Zuid f. 14.90. BESOMMINGEN SCHEVENINGEN. Aan de markt te Scheveningen waren gister morgen de motorlogger5: KW 175, van Duin en Plokker, f.105: KW 108, K. Kuit, f.106; KW 166, H. v. d. Plas, f.243; KW 49, J. Dubbelaar, f.llj; KW 59, W. v. d. Plas, f.224 en KW 151, T. v. d. Plas f.330, en de kotters: KW 116, D. Haasnoot, f.59; KW 21, J. Guit, f.88; KW 92, J. Jonker, f.143; KW 91, A. Vooys, f.96; KW 94, W. Vooys, f. 173 en KW 72, W. v. Plas f. 265. GEBOREN: Wilhelmus Maria, Z. van C. A. v. Beek en C. H. Roelandse Frans Karei Gabriel Maria, Z. van H. M. v Wely en G. A, M. v. Deene Gerda Johanna Gemma Maria, D. van H. M. Wely en G. A. M. v, Deene. Johanna Ida, D. van G. P. Kreüger en J. Blokker Pieter, Z. van A. v. Tol en W. G. Zitman Johannes, Z. van W. v. Reek en J. van Laar Peter Jan, Z. van A. M. den Ambt man en J. M. Tegelaar Charlotte Sophia, D. van H. J. Tulnhof de Moed en H. v. Strater Frederik Joost Franciscus. Z. van J. D. C. Hu- beek en K. v. Duijvenvoorde Hendricus Al- bertus, Z. van J. v. Rijn en P. C. M. de Groot Hendrika Elisabeth, D. van A. Ruytenbeek en H. E. Visser Willem, Z. van W. v. d. Linden en H. Springer. ONDERTROUWD. C. W. de Graaf jm. 36 j. en H. v. Schoonder- woerd den Bezemer jd 35 j. S. Guliker jm. 24 j. en J. M. Visbach jd 22 j. A. Klaasse Jm 27 j. en E. F. Wijsman jd 24 j. GEHUWD F. Duijsings jm en J. E. Fontein jd J. v. d. Kerk jm en M. C. v. d. Horst jd J. Lichte jm en G. Smit jd A. P. de Nie jm en J. Overduin jd C. Teske jm en C. Blankenstyn jd I. v. d. Walle jm en F. v. d. Pot jd. OVERLEDEN: A. J. Uljee. hsvr. van G. v. d. Werf. 68 j. M. A. Kool. Wed. van L. Teunissen 70 j. A. J. Brugman, M. 50 j. P. v. d. Heijden, M. 77 j. H. S. te V. Wij veronderstellen, dat U den naam verwart met dien van een Duitschen natuurkundige, die een toestel heeft ontworpen om gassen vloeibaar te maken. Deze is evenwel reeds geruimen tijd overleden. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naa* Marssum (Fr.), ds. J. L. Faber, emeritus-predikant te Zutphen. Beroepen: Te Oudemirdum, cand. J. van der velden te Nyega-Elahuizen. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 5 Dec. Aangevoerd door consignatiezendingen: Schar f.2717; kleine schar f. 10,50;; bot f.8575; wijting f.3127,50 (alles per 50 KG). Tong f. 4,60 per KG. Zoetwatervisch: Snoek 74 et.; snoekbaars f. 1,28—1,09; baars 76—75 ct.; blei 48—40 ct.; voorn 26—23 ct.; forel f. 1,60—1.50; spiering 78— 72 ct. (alles per KG). ONGELUK OP NEW YORKSCHE TENTOONSTELLINGSTERREIN. Bij de afbraak der gebouwen op het ter rein der wereldtentoonstelling van New- York is 'het dak van een paviljoen inge stort. Tientallen arbeiders werden onder het puin 'bedolven. Drie werklieden vonden daarbij den dood en verscheiden werden zwaar 'gewónd. De tentoonstelling was, zoo als bekend, eind October nameen duur van twee jaren gesloten. DE ARRESTATIES IN BRITSCH-INDIË. Dinsdag is voor het eerst een maharadja gearresteerd, omdat hij tegen de Engelsche oorlogsmaatregelen in Indië geprotesteerd had. Naar uit Madras gemeld wordt, had hij verklaard, het van zijn volk, dat na vele jaren van Engelsche overheersohing nog steeds een ondenkbaar primitief bestaan leidt, niet te -kunnen vergen, dat het dit zelfde Engeland zal helpen in een oorlog waartoe het zelf besloten heeft. Toen hij daaraan nog toevoegde, dat hij integendeel alles in het werk za-1 stellen om zijn volk van de Engelsche heerschappij te bevrijden en het te helpen zijn onafhankelijkheid te verkrijgen, grepen die Engelschen in en wierpen zij den (maharadja in de gevange nis, waar hij hun iniet langer meer lastig ■kan vallen. De arrestatie en veroordeeling geschiedde in alle stilte om de Indiërs niet nog meer te irri'teeren, die iederen dag op nieuw moeten zien, hoe hun beste mannen door de Engelschen onschadelijk gemaakt worden. (D.N.B.) MAKEN ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN VAN AMERIKAANS CHE HAVENS GEBRUIK? De kapitein van het Braziliaansche s.s. „Tagui", dat ter hoogte van kaap Sao Tho mas het Britsche oorlogsschip met gedoof de lichten heeft aangetroffen, dat het s.s. „Itape" heeft opgebracht, heeft bij zijn aankomst in Rio verklaard, dat deze En gelsche hulpkruiser blijkbaar rechtstreeks van zee naar het punt gekoerst heeft, waar hij de „Itape" opbracht. De kapitein van den Britschen oorlogsbodem moet dus nauwkeurig op de hoogte geweest zijn van de bewegingen der „Itape." Daarom moet aangenomen worden, dat een illegaal ra diostation in Rio den Engelschen oorlogs schepen berichten doorstuurt. Voorts ver klaarde de kapitein van de „Taqui", dat hij onlangs nabij het eilandje Monta do Trigo, op enkele mijlen van de Braziliaansche kust, ter hoogte van Santos, een Engelsch oorlogsschip heeft waargenomen, dat uit een tankschip brandstof overnam. Op zijn radiografische vraag heeft hij van geen van béide vaartuigen antwoord gekregen Hij vermoedt daarom, dat het eiland aan Engelsche schepen als basis dient om brandstof in te nemen. Hij heeft zijn waar nemingen daarom medegedeeld aan de ha venautoriteiten in Santos. De voorzitter van de inter-Amerikaansche neutraliteits- commissie, de Braziliaansche ambassadeur Mello France, heeft in een verklaring aan de pers meegedeeld, dat de commissie op een officieel bericht over het „Itape"-geval wacht, om de zaak te gaan onderzoeken. Wellicht zal hij een gemeenschappelijk pro test der Amerikaansche landen aanbevelen of, wanneer de commissie het geval bijzon der ernstig beoordeelt, bovendien sancties voorstellen, welke zouden bestaan uit een verbod voor Engelsche oorlogsschepen, Amerikaansche havens aan te doen, met de mogelijkheid dit verbod ook te laten gel den voor Engelsche koopvaardijschepen. (D.N.B.) Ter gelegenheid van den verjaardag van het uitbreken van den Russisch-Finschen oorlog (30 November), heeft luitenant-ge neraal Cohquist, die gedurende den Rus sisch—Finschen oorlog het bevel voerde over een sector Yan de Mannerheim-linie een causerie gehouden over de ervaringen van dien oorlog. Hij verklaarde, naar Uni ted Press meldt: „De werkzaamheid van de Russische zware artillerie en zware en mid del-tanks was een van de voornaamste ver rassingen van den oorlog. Een andere ver rassing was het feit, dat Rusland ondanks de internationale situatie zulke geweldige krachten tegen Finland kon concentreeren, zonder daarbij te riskeeren andere fronten te ontblooten. De Russen hebben de mili taire deskundigen daardoor verrast, dat zij in staat waren, zulke groote troepenmas sa's op een zoo klein slagveld als de Kare- lische landengte te bewegen en goed te ver zorgen. Zonder twijfel werden zij daarbij dcor den geweldig kouden winter begun stigd, die het hun mogelijk maakte, met materiaal- en levensmiddelentransporten over de toegevroren meren' en rivieren te rijden. Afgezien daarvan echter moet men erkennen, dat de prestaties van de Russen in dit verband respect eischen en een be wijs van een geweldige energie waren". Over de kwaliteiten van de Finsche sol daten verklaarde generaal Cohquist: „Wat de moed en de hardnekkigheid betreft, wa ren de prestaties van onze menschen gelijk aan de beste uit de geschiedenis; "het zou echter een vergissing zijn te gelooven, dat zij geheel immuun waren voor de verschrik kingen van den slag. Er zijn nog nooit soldaten geweest, die bij de eerste kennismaking met den oorlog en tegenover de lichamelijke inspanningen ab soluut ongeschokt blevep, Gelukkigerwijze i geraakten onzè elitetroepen met deze moei lijkheden, daar deze geleidelijk stegen, be kend. Toen dan ook den eersten Februari het offensief begon, waren zij tegen alle eischen van den slag, voor zooverre men- schelijkerwijze mogelijk, opgewassen. Dat was anders bij de troepen, die eind Februari en begin Maart in den strijd werden gewor pen. Het materieel waarmede deze troepen toegerust waren, was zeker niet slechter, doch de eisohen die aan hun zenuwstelsel gesteld werden, waren veel grooter, daar zij na een korte opleidingsperoide onmid dellijk de moeilijkste phase uit den winter- veldtocht meemaakten. Niemand heeft het recht dezen mannen een verwijt te maken. Zij bezaten niet het zelfde weerstandsver mogen als de veteranen, doch van mensche- lijk en patriotisch gezichtspunt uit bezien, hebben zij het zelfde gegeven als deze, na melijk alles". Cohquist hield zich vervolgens bezig met de verschillende wapens welke door de Rus sen ingezet waren en met de vraag, welke uitwerking de afzonderlijke wapens op het verloop van den oorlog hadden. „In het be gin van den oorlog verraste het Russische luchtwapen daardoor, dat het kwalitatief slecht voor den dag kwam. niet minder verrassend was het, dat hetzelfde wapen later zoo'n groote onvervaardheid en be kwaamheid aan den dag legde. Zij, die geloofd hadden, dat het Russi sche luchtwapen in staat zou zijn, den ge- heelen oorlog te beslissen, kwamen bedro gen uit. Geen enkele van onze verbindin gen werd beslissend verbroken, hoewel de Russen het luchtruim bijna ongehinderd beheerschten." Over de tanks verklaarde generaal Coh quist, dat de uitwerking van de lichte tanks, die de Russen in het begin van den oorlog gebruikten, niet erg groot was. De meeste van deze tanks werden öf vernie tigd. of moesten terugkeeren. „De jacht op tanks was toendertijd een soort sport, ech ter met dit verschil, dat het wild in dit geval betere kansen had, dan een leeuw in Afrika. Later gingen de Russen geweldige machines van 25 en 40 ton met minstens twee stuk-ken geschut en vier of vijf ma chinegeweren gebruiken. Ook de tactiek van hun tanks werd beter, zoodat het ons tankafweergeschut niet gelukte, al deze tanks te vernietigen. Dientengevolge wer den de groote Russische tanks bij den slag aan de Mannerheim-linie voor ons een we zenlijk verschrikkelijk wapen van den vijand. Zij drongen diep in onze linies en dwongen ons daardoor onze stellingen op te geven. Wij waren er ook door verrast, dat de Russen over zoovele middel en zware tanks de beschikking hadden. Zij waren van het nieuwste type en de constructie was uitstekend. Een even groote verrassing was voor ons de middel- en zware artil lerie, die de Russen aan het Karelische front in groote hoeveelheden inzetten. Het was modern geschut met groot vuurbereik, die snel bediend konden worden. De min der goede trefzekerheid werd opgeheven door het feit, dat de tegenstander blijkbaar de beschikking had over onuitputtelijke voorraden munitie. Onze artillerie' was goed, doch niet zoo modern. Zij moest bo vendien zuinig zijn met munitie, hetgeen van invloed was op de uitwerking. Het overwicht met artillerie van de Russen was dientengevolge overweldigend. Wij hadden het niel voor mogelijk gehouden, dat de Russen in staat zouden zijn zulke hoeveel heden geschut naar het front te brengen. Onze soldaten waren blootgesteld aan een trommelvuur, dat slechts vergeleken kan worden met het zwaarste trommelvuur aan de Somme, bij Verdun of in Vlaanderen gedurende den wereldoorlog." Over de Russische infanterie verklaarde generaal Cohquist, dat het waar was, dat de Russen in het begin van den oorlog ge weldige massa's treeoen van slechte kwa liteit Ingezet hebben. ,Doch in het bij zonder tegen het einde van den oorlog stootten wij dikwijls op werkelijke elite troepen, die niet voor doodsgevaar terug schrokken en hun; aanvallen met geweldige energie en heftigheid ondernamen." Een van de-lessen van dezen oorlog, verklaarde generaal Cohouist tenslotte, is dat het aan tal actieve officieren in het Finsche leger bii het- uitbreken van den oorlog niet vol doende is gebleken. Het is de fout van de regeering en het Darlement geweest, dat zii de sommen, die voor het leger nood zakelijk waren, in vredestijd niet hebben toegestaan. Dit is fataal geworden, „Spaar zaamheid in vredestijd moest betaald wor den met bloed dat niet te vervangen ia." ENGELSCH ANTWOORD OP DE FRANSCHE PROTESTNOTA. Uit Vicliy wordtt gemeld-, dat het Engel sche antwoord op de Fransohe protest- nota over het bombardement op Marseille nog niet in Vichy is ontvangen. Dit ant woord zou echter aan den Franschen am bassadeur in Madrid overhandigd! worden. Het antwoord- zou de verklaring bevatten, dat Engelsche vliegers zich vergist en Mar seille voor Genua gehouden hebben. Enge land zou bereid zijn een schadevergoeding te betalen. (D.NB.) NIEUWE AANVALLEN OP LONDEN. United Press meldt uit Londen, dat Duit sche bommenwerpers gisteravond Londen en daarna een stad in dó Oostelijke Mid lands hebben aangevallen. Golf na .golf Duitsche vliegers is naar deze stad ge vlogen. International News Service meldt uit Londen, dat midden-Engeland en het kust gebied nieuwe nachtelijke aanvallen te ver duren hebben gehad. Een stad in de Oos- telijike Midlands vormde het eerste doel van de talrijke aanvallers. Daarna zijn ook meer Zuidelijk gelegen steden gebombardeerd. De Londensche correspondent Gaffto vaar de Daily News meldt, dat de Duitschers des nachts Birmingham opnieuw hebben aangevallen. Ook op een ifcledne *stad in de Midlands zijn bommen geworpen. Verder worden aanvallen gemeld! op Zuidwest- Enge land, Wales en Londen. Een stad in Eastanglia is tweemaal door laag vliegende Junkers-vliegtuigen aangevallen. (D.N.B.) JAPAN EN DE STRIJD TEGEN HET COMMUNISME. Tass meldt met betrekkingtot éen be richt uit Tokio, dat de plaatsvervangende Japansche minister van buitenlandsche za ken Ohasji op 1 December den ambassa deur der sovjet-unie in Tokio, Smetanin, naar aanleiding van het sluiten van het pact tusschen Japan en de Chineesche na tionale regeering verklaard heeft, dat arti kel 3 van dit pact, ten aanzien van den strijd tegen het communisme, op geen en kele wijze gericht is tegen de sovjet-unie, dat het betrekking heeft op zuiver binnen- landsche toestanden en dat het op geener lei wijze invloed uitoefent op den wensch van Japan, zijn betrekkingen met Rusland te regelen. Op 4 December heeft Smetanin Ohasji namens de Russische regeering verklaard, dat de regeering der sovjet-unie deze ver klaring van dè Japansche regeering ter kermis neemt en het van haar kant voor noodzakelijk houdt te verklaren, dat de politiek van de sovjet-unie ten aanzien van China onveranderd blijft-. BETONNEN HUTTEN VOOR ENGELSCHE ARBEIDERS. Volgens berichten uit Londen is men te Coventry begonnen met het bouwen van eigenaardige betonnen hutten. Daar de weinige fabrieken in deze stad, die nog niet vernield zijn, wegens gebrek aan per soneel het bedrijf niet kunnen voortzetten, heeft men besloten, zoo snel mogelijk kleine huisjes van een kamer met beton nen daken te 'bouwen,- waarin de fabrieks arbeiders een zekere beveiliging tegen nieuwe luchtaamvajhen moeten vinden. Men wil dergelijke betonnen hutten bou wen/ in alle industriesteden, die door de Duitsche luchtaanvallen zoo zwaar geteis terd zijn, dat het werk gestaakt moest worden, omdat de arbeiders geen onderdak meer hadden. De hutten zullen zoo dicht mogelijk bij de fabrieken staan. De arbei ders zullen daarin een soort soldatenleven» moeten leiden. Zij kunnen slechts in de hutten slapen; hun maaltijden zullen ze uit de openbare «keukens krijgen. Hun ge zinnen zijn geëvacueerd1. (DJLB.) VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERLAND. De staf van het Zwitsersche leger deelt mede „In den afgeloopen nacht hebben vreemde vliegtuigen van het Noorden naar het Zui den over Zwitsersch gebied gevlogen.. Op verschillende plaatsen kwam de luchtaf weer in actie. Te Genève werd alarm ge maakt." HET VLIEGTUIGONGELUK IN DE VEREENIGDE STATEN. Nader wordt gemeld, dat bij het vliegtuig ongeluk in de nabijheid van Chicago zes menschen om het leven zijn gekomen, en tien gewond. IJsvorming is waarschijnlijk de oorzaak van het ongeluk. HAAGSCH GERECHTSHOF. Een bollendiefstal. Op een perceel land van M. uit Hillegom. was door een inwoner van Bermebroek een hoeveelheid bloembollen gestolen. De zaak v/as tot in hoogste instantie behandeld, want om een fout in de uitspraak had de Hooge Raad het vonnis van het Gerechts hof te Amsterdam vernietigd, en de zaak verwezen naar het Gerechtshof te 's-Gra- venhage. De verdaohte had ontkend zich aan den diefstal te hebben schuldig ge maakt, doch er waren enkele getuigen, die het bewijs konden leveren voor den dief stal, waarvoor de proc.-generaal 6 maan den gevangenisstraf eisehte. Het Gerechtshof heeft uitspraak gedaan en verdachte veroordeeld tot f. 40 boete subs. 20 dagen hechtenis en voorwaardelijk drie maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2