De aanvallen op Engeland Duitsch-Roemeensche economische overeenkomst Sfsfe Jaargang DONDERDAG 5 DECEMBER 1940 No. 24755 Verduisteren v.. Een Londensche statistiek Csaky 11 December te Belgrado Rede van Teleki Een tien-jaren-plan Uit Engeland Uit Amerika Verkoop sterke drank tusschen 19 en 4 uur verboden 'n TIP VAN BOOTZ Verspreide Berichten 17.29 uur 9.33 uur VERGEET NIET DAT LAMAN's ROOKERSHUIS Hoogewoerd 93 - Tel. 23103 EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: I per 3 maandenƒ2.35 per week ƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) De Londensche correspondent van een Zweedsch dagblad, die een statistiek heeft bijgehouden van de keeren, dat luchtalarm is gemaakt in de Engelsche hoofdstad, komt tot het resultaat, dat in November het cen trale Londen ongeveer 100 maal luchtalarm heeft beleefd met in totaal ruim 300 uur, d.w.z. 12 tot 13 volle dagen luchtalarm, al dus het D.N.B. Het aantal malen dat in October luchtalarm werd gemaakt, was nog veel grooter, aangezien in November de aanvallen van het Duitsche luchtwapen zich over Engeland hebben vertakt. Over de aanvallen meldt het D.N.B. nog: De belangrijke spoorweg van de Southern Railway, Dover-Calais, werd bij Townbridge door zware treffers op de spoorbaan omge woeld en voor het verkeer onbruikbaar ge maakt. Op een andere spoorlijn werd een naar midden Engeland rijdende troepen- trein, dié reeds vanuit groote hoogte aan zijn zware bepantsering te herkennen was, in een duikvlucht dusdanig goed getroffen, dat de drie laatste wagons uit de rails wer den geslingerd en het voorste gedeelte van den trein in brand geraakte. Fabrieken bij Brighton en Grantham wer den eveneens door goed gemikte bom tref fers gedeeltelijk vernield en in brand ge stoken. Ook verscheidene vliegvelden waren het doel van andere golven Duitsche bom menwerpers Op een van deze vliegvelden kon een aantal bommen midden in de hangars geworpen worden. Twee voor de hangars staande vliegtuigen werden hierbij vernield. In leidende politieke kringen der Joego slavische hoofdstad bevestigt men thans het bericht omtrent het as. bezoek van den Hjongaarschen minister van buiten- landsche zaken, graaf Csaky, aan Belgrado. Als eersben dag van het bezoek zou men den llen December op het oog hebben. De Hongaarsche premier, Teleki, heeft in het parlement een rede gehouden, waarin hij de verbondenheid van Hongarije met de as nog eens nadrukkelijk vastlegde. Voorts wees hij er op, dat als gevolg van den oor log beperkingen noodig geworden zijn. Als onze bondgenooten oorlog voeren, kunnen wij, zeide hij, geen goed leventje leiden. Wanneer het zijn moet, willen wfj aan de zijde onzer bondgenooten ook hongeren en kou leiden. In geheel Europa heeft de enke ling zijn levenspeil moeten verlagen en ook wij moeten ons in het belang deT Europee- sche solidariteit beperkingen opleggen. Te leki kondigde verder aan, dat een dezer da gen een verordening zal worden gepubli ceerd, op grond waarvan in het in Hongarije verkochte brood 15 procent maïs en 25 proo- cent aardappelen moet zijn verwerkt. Bak kersproducten zullen in de toekomst slechts in beperkte mate verkocht mogen worden. De verschillende soorten van onbbijtkoek worden tot één soort genormaliseerd. De vetkaarten zullen den orthodoxen Joden ontnomen worden. De minister-president wees verder op de noodzakelijkheid, de Hortgaarsche industrie en landbouw te plaatsen op den grondslag van het geleide bedrijfsleven. Hiertoe be hoort ook hét probleem van de verkaveling.'" Deze vereischt nauwgezetten voorbereide werkzaamheden en veel tijd. Normaliter heeft men voor deze voorbereidende werk zaamheden acht jaar noodig. Men hoopt eohter, door de uiterste arbeids-intensivee- ring, dezen tijd tot vier jaar te kunnen be korten. Over de Jodenkwestie zéide Teleki het volgende: Deze kwestie kan slechts in het kader van een eensgezinde Europeesche ordening wor den opgelost. Maar zoo lang deze oplossing er niet is, moet in Hongarije in het belang van het volk, opheldering verschaft wor den over de kwesties, welke betrekking heb ben op de bijna 1 millioen Joden die hier wonen. De sleutelposities van het economi sche leven mogen niet langer in handen zijn van Joden, halve Joden cf strooman- nen. De laatste weken zijn te Berlijn omvang rijke Duitsch-Roemeeensche economische onderhandelingen gevoerd, waarbij de richt lijnen getrokken zijn voor de economische samenwerking na de hervorming der poli tieke verhouding tusschen beide staten. De Roemeensche staatsleider, generaal Antonescu, heeft van zijn aanwezigheid te Berlijn gebruik gemaakt om zich met toon aangevende Duitsche persoonlijkheden te onderhouden over de belangrijkste vraag stukken, die betrekking hebben op de nau we economische samenwerking tusschen beide landen. De te Berlijn aanwezige Roe meensche minister van economische zaken, Cancikov, nam aan deze onderhandelingen deel. De getroffen regelingen zijn ondertee kend door gezant Clodius voor Duitsch- land en den Roemeenschen gezant te Ber lijn, Grecianü, mitsgaders den staatssecre taris van het Roemeensche ministerie van economische zaken, Dimitriuc, voor Roe menië. Van deze overeenkomsten is het belang rijkst een protocol nopens de Duitsch-Roe meensche samenwerking bij de uitvoering van een Roemeensch tienjaarplan. Dit luidt als volgt: Met het doel door een veelomvattend tien jaarplan den economischen opbouw van Roemenië te bewerkstelligen, heeft de ko ninklijk Roemeensche regeering zich tot de Duitsche regeering gewend om haar onder steuning en medewerking bij de uitvoering van dit plan. De Duitsche regeering verklaart zich bé- reid haar technisohen en financieelen steun voor den opbouw van Roemenië op alle terreinen van het economisch leven te verschaffen. Voor de practische uitvoering van deze overeenkomst zijn de beide regee ringen voorloopig het volgende overeenge komen: 1) Duitschland stelt voor den duur van bet tienjaarplan doorloopend op bijzondere voorwaarden en op langen tormijn de om vangrijke credieten beschikbaar die voor de uitvoering van het plan noodzakelijk zijn. 2) De reeds bestaande samenwerking op bet gebied van land- en boschbouw ter in- tensiveering en verbetering der productie wordt voortgezet. Duitschland zal tot dit doel in het kader van de toegestane cre dieten aanzienlijke leveranties van werk tuigen en machines voor de ontwikkeling van den Roemeenschen landbouw doen en de noodzakelijke installaties voor droog legging en bevloeiing van landbouwgebie den beschikbaar stellen. 3) Om de industrieele productie van Roe menië in het kader van de economische re organisatie van Europa volgens een vast plan te bevorderen zal Duitschland in sa menwerking met de Roemeensche nijver heid en in overeenstemming met het tien jaarplan zijn technischen en financieelen steun beschikbaar stellen. 4. In het kader van het tienjaarplan zal Roemenië het Roemeensche verkeerswezen, te weten zoowel het spoorweg- en wegen net als de olieleidingen uitbreiden in over eenstemming met de natuurlijke afzetge bieden van het Roemeensche bedrijfsleven binnen het bestek van de nieuwe Europee sche ordening. Duitschland zal in het kader van de bedoelde credieten de omvangrijke leveranties verzorgen, die voor de uitvoe ring van dit plan noodig zijn. 5. Duitschland verklaart zich bereid om boven en behalve de credieten op langen termijn na voorafgaande overeenkomst met de Roemeensche regeering en op de in deze overeenkomst vastgestelde voorwaarden nopens de samenwerking van Duitsch en Roemeensch kapitaal ook kapitaal beschik baar te stellen voor uitbreiding van de Roemeensche industrie en het bank- en credietwezen op den grondslag van eco nomische samenwerking tusschen particu lieren. 6. De Duitsche regeering stelt agrarische, industrieele en andere deskundigen op ver zoek van de Roemeensche regeering tot •haar beschikking. 7. De beide regeeringen zullen er bij de organisatie van de handels-politieke be trekkingen tusschen de beide landen op gedacht zijn, dat de Duitsche markt ver zekerd blijft als een veilig afzetgebied voor de Roemeensche producten met behoor lijke prijzep, die onafhankelijk zijn van economische crises en dat- de beteekenis van de Roemeensche markt voor het han delsverkeer met Duitschland. verder uitge breid wordt. 8) De beidp regeeringen constateeren met tevredenheid, dat de Duitsch-Roe meensche samenwerking op alle gebieden reeds begonnen is. Zij zijn besloten de vruchtbare voortzetting van -deze samen werking in het belang vaii- de beide vol ken te verzekeren. (DNJfc), RADIOREDE VAN ELLIOTT. De Britsche oud-minister van gezondheid, sir Walter Elliott, heeft gisteravond voor de Engelsche radio gesproken. Naar hij verklaarde, had hem bij de jong ste Zondagsche radiotoespraak van den Britschen schrijver Priestley vooral de op merking getroffen, dat het Britsche volk op het oogenblik innerlijk een groote ver andering ondergaat. Dat is waar, zoo zeide Elliott, doch men mag niet vergeten, dat een volk, waarop zulk een last drukt, niet eeuwig en ook niet voor langen tijd in een toestand van geestdrift kan blijven. Aan den anderen kant is het ook verkeerd, wan neer er thans lieden in Engeland rondloo- pen, die in gesprekken met bekenden en vrienden al datgene neerhalen, wat Enge land vroeger heilig geweest is. Deze men- schen zeggen volkomen openlijk, dat dat géne, wat Engeland zich van dezen oorlog gedroomd heeft, niet in vervulling is ge gaan. De houding van deze Engelschen, verklaarde Elliott, is niet slechts verwerpe lijk, zij schaadt ook het.geheele land. (D.N.B.) REDE VAN ANDERSON. De lord-president van den Britschen staatsraad, sir John Anderson, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de oorlogsinspan ning van Engeland in de eerste plaats ge richt moet zijn op de ontwikkeling van de productiecapaciteit. Niets wettigt de ver onderstelling, dat de regeering niet bereid is, zoo noodig een dwangsysteem voor hand arbeiders in te voeren. Ten aanzien van de bedreiging der zee verbindingswegen van Engeland, die de laatste maanden vooral bij de N. W. toe gangswegen zich heeft ontwikkeld, zeide Anderson, dat het vitale belang van deze kwestie door de regeering geenszins wordt onderschat. De kwestie en de daarmede verband houdende problemen behoorden tot de voornaamste zorgen van het ver dedigingscomité, waarvan de eerste mi nister voorzitter is. (DN.B.) DE HULP AAN ENGELAND. Ten aanzien van de vermoedens over be langrijken steun aan Engeland in den vorm van Amerikaansche schepen, ter vervanging van de vele Engelsche schepen, die tenge volge van Duitsche aanvallen verloren zijn gegaan, heeft staatssecretaris Huil ver klaard, dat het geheele scheepvaartprobleem bestudeerd wordt. Er zijn echter nog in het geheel geen beslissingen genomen. Huil melkte 'op, dat in deze categorie ook het vraagstuk der voorziening van Zuid-Ame- rikaansche landen als Argentinië met vol doende tonnage voor het verkeer met Noord Amerika thuis behoort. Wat betreft hulp aan Engeland in den vorm van credieten, inzonderheid het plan, Engeland tegen de Engelsche goudproduc tie verscheidene milliarden dollars voor te schieten', verklaarde Huil, dat tot dusver niets van dezen aard officieel of systema tisch besproken was. Het is juist, dat het credietvraagstuk door particulieren en in een bepaalden vorm besproken wordt, en het kan zijn, dat wij ons met deze kwestie moeten bezig houden, doch op het oogen blik is geen enkel plan voor financieele hulp aan Engeland in overweging. Een deel der bladen betwijfelt, of de fi nancieele nood van Engeland werkelijk zoo groot is als men beweert. In de Washington Daily News schrijft Flynn, dat Engeland twee motieven heeft om zoo hard om financieele hulp te roe pen. In de eerste plaats wil het zooveel mo gelijk van het in de Vereenigde Staten lig gende Britsche kapitaal ontzien, in de tweede plaats wil het Amerika financieel zoo vast aan zich binden, dat de Vereenig de Staten ten slotte aan den oorlog moeten gaan deelnemen om de vele milliarden aan Engeland geleende dollars te redden. Senator Johnson zou geen cent willen leenen, daar het geld toch niet wordt te rugbetaald. (D.N.B.) International News Service meldt, uit ge woonlijk betrouwbare bronnen te Washing ton vernomen te hebben, dat de Engelsche regeering besloten heeft haar pogingen om credieten in de Ver. Staten te verkrijgen, voorloopig althans, op te geven. Dit besluit zou aan twee factoren zijn toe te schrijven: 1. de koele, ontvangst der voorstellen voor credieten té Washington, en 2. de bezorgd heid een slechten indruk op het Ameri kaansche volk te maken. Ook andere over wegingen hebben tot het besluit der Engel sche regeering bijgedragen, n.l. het onver mogen, de regeeringsambtenaren in Was hington van de noodzakelijkheid der cre- dietverleening te overtuigen zoolang Enge land weigert investeeringen in de Ver. Sta ten 'en Zuid-Amerika te liquideeren. De voornaamste' oorzaak der Britsche moeilijk heden in Washington is de schuld uit den wereldoorlog en de enorme waarde van het Engelsche bezit in Noord- en Zuid-Amerika. De Ver. Staten, zoo gaat het bericht van de INS voort, hadden kort na het begin van den oorlog Engeland aangeboden, aan de Ver. Staten eenige Engelsche bezittingen op het Westelijke halfrond alsmede de in Amerikaansche havens liggende schepen als de .Queen Mary" af te staan in ruil voor een herziening van de schulden uit den we reldoorlog. Dit aanbod heeft Engeland van BESLUIT GAAT HEDEN IN. In het verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van sociale zaken, van justitie en van binnenlandsche zaken, betreffende dansvermaak en betreffende den verkoop van sterken drank in het klein. Hierin wordt 'bepaald, dat het besluit van de secretarissen-generaal van de departe menten van justitie, van binnenlandsche zaken en van sociale zaken betreffende dansvermaak buiten werking treedt. (Het bedoelde besluit behelsde het dans-verbod') Voorts bepaalt dit besluit, dat de ver koop, de aflevering, de verstrekking en het gebruik van sterken drank in het klein in localiteiten, waarvoor vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein is verleend, tus schen 19 uur en 4 uur verboden is. Ten aanzien van de omschrijving van sterken drank", van „verkoop van sterken drank in het klein" en van „vergunning" is het bepaalde in de drankwet toepasselijk. Hij, die in strijd handelt met het bovenbepaalde, wordt gestraft met de in artikel 59, lid 1, van de drankwet genoemde straffen. De artikelen 59, lid 2 en 64 tot eii met 66 van de drankwet zijn van toe passing. Dit besluit treedt op 5 December, dus heden, in werking. Op den dag, dat ik op de aarde Kwam, en mijn Paps ray ontwaarde, Gaf ie 'n gil van den schrik, Maar na een oogenblik, Kreeg ie een TIP van Bootz en bedaarde. Inz. Mevr. L.S.W., Bilthoven ontving 'n flesch TIP 4296 (Ingez. Med.) de hand gewezen, een feit, dat thans nog bij verschillende regeeringsambtenaren kwaad bloed zet. Voorts heeft Engeland tot dusver het denkbeeld verworpen eener liquidatie van zijn investeeringen in Noord- en Zuid- Amerika. Het standpunt van Washington is, dat minstens een jaar noodig is om het Amerikaansche werkloozenvraagstuk door het bewapeningsprogram in evenwicht te brengen en dat het thans voor de Ver. Sta ten niet raadzaam is, Engeland milliarden- credieten te verleenen, zoolang Engeland niet alle andere middelen heeft uitgeput. (DNB). AMERIKAANSCHE LANDBOUW PRODUCTEN VOOR ENGELAND? De plaatsvervangende commissaris voor den landbouw, in Amerika, Hudson, heeft te Chicago verklaard, dat het tijdstip komen kan, waarop Engeland zich ook tot de Ver. Staten zou richten voor de levering van landbouwproducten. Wellicht zal de verkoop van Amerikaansche landbouwproducten dan echter alleen door het verleenen van verhoogde credieten aan Engeland mogelijk zijn. In dat geval zou een herziening der huidige politiek noodig zijn en zouden far mers voor de vraag gesteld worden of zij bereid zijn het risico van verliezen op den koop toe te nemen om de Engelsche mark ten te behouden. Senator Holt heeft aan de pers de foto- copie overhandigd van een brief, dien het lid der Engelsche inkoopcommi^ie, Leigh, aan een Amerikaanschen uitvinder geschre ven heeft met het verzoek zijn plannen ter beschikking van de Amerikaansche regee ring te stellen. In dezen brief schrijft Leigh o.a.: „wij werken zeer nauw samen met de autoriteiten te Washington. U kunt er ze ker van zijn, dat eventueele belangrijke uit vindingen, die u doet, Engeland ter beschik king gesteld worden." Senator Holt'"ver klaart ten aanzien hiervan: deze brief be wijst, dat de Amerikaansche regeering ge heimen doorgeeft, die voor Amerika's eigen defensie van belang zijn. (DNB). PETAIN TE TOULON. Maarschalk Petain heeft gisteren Toulon bezocht en een vloot-revue afgenomen. HUISZOEKINGEN IN ZWITSERLAND. Het 'Zwltsensche departement van justitie deelt mede: In vedband met het besluit van den bondsraad van 26 Februari 1940 betreffende de ontbinding der communis tische partij in Zwitserland heeft de politie de vorige week in samenwerking met de kantonnale en gemeentepolitie een groot aantal huiszoekingen verricht in verschei dene steden en dorpen. Daar de bondsraad ook heeft besloten tot ontbinding der na tionale beweging van Zwitserland, heeft de politie de verschillende secretariaten dezer beweging te Zurich, Luzern, Biel en Genève aan een grondig onderzoek onderworpen en al het gevonden materiaal in beslag geino men. CD/N.B.) HONGARIJE—DUITSCHLAND. De opperrechter van het district Gross Altenburg (West-Hongarije) heelt aam alle hem ondergeschikte Instanties medege deeld, dat het dragen van Swastika-insig nes door Dultschers ook thans nog verbo den Is krachtens de verordening van het ministerie van binnenlandsche zaken. Tegen overtreders zal gerechtelijk opgetreden worden. Hieromtrent merkt de Deutsche Zeitung in een commentaar op. dat deze beschik king mitsgaders ook de verordening, waarop de circulaire zich baseert, in lijnrechte tegenspraak staat tot de overeenkomst van Weenen. waarbij bepaald is, dat de Dult schers in Hongarije voor hun natlonaal- socialistische overtuiging mogen uitkomen. Het blad staat op het standpunt, dat de inwerkingtreding van het verdrag van Wee nen aEe wettelijke bepalingen, die daar mede niet strooken. automatisch ongeldig heeft gemaakt, (DJf.B.) HET JOODSCHE BEZIT IN ROEMENIË. Het Roemeensche staatsblad behelst een decreet, waarbij alle vaartuigen, die zich in Joodsch bezit bevinden, in staatseigendom overgaan. Hiertoe behooren alle rivier- en zeeschepen van elke soort, die onder Roe meensche vlag varen en die zich op 6 Sep tember 1940 in het bezit van Joden of Jood- sche ondernemingen bevonden. De Kamer van Koophandel en Industrie zal aan alle Roemeensche winkeliers bordjes verstrekken met het opsohrift „Roemeen sche zaak." Hun wordt verzocht deze bordjes In him etalages op te hangen. (D.N.B.) van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 13.33 uur en gaat onder te 24 uur. het aangewezen adres is voor Uwe pijpen en rookartikelen. - Groote keuze in alle prijzen. 4301 (Ingez. Med.) Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland De oorlogsschaderegeling toegelicht. f2e Blad). Begrafenis van mr. dr. baron Röell. (Bin nenland, 2e Blad). y Verkoop en slachten van paarden zonder toestemming verboden. (Binnenland, 2e Blad). De organisatie van de binnenscheepvaart. (Binnenland, 2e Blad). Buitenland Een DuitschRoemeensche economische overeenkomst. (Ie Blad). De Hongaarsche minister Csaky 11 dezer naar Belgrado.. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN- EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1