ln „Den Turk met zonder bon De aanvallen op Engeland voortgezet Postkoets in eere hersteld DINSDAG 3 DECEMBER 1940 No. 24753 rr ziin n°9 Diners ileeds WIIKïl» Hoogewoerd 93-Tel. 23103 Verduisteren Slsfe Jaargang Southampton en Bristol Een Zweedsch journalist bezocht Birmingham, Southampton en Bristol Megerle over de positie van Engeland De oorlog in Albanië Uit Engeland Uit Amerika Uit het Verre Oosten en verkrijgbaar. 17.30 uur 9.30 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd z(Jn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Nadat gisteren de aanvallen op Southamp ton waren voortgezet met dezelfde hevig heid, waardoor de branden zich stelselma tig uitbreidden, bevonden zich gisteravond, naar het D.N.B. verneemt, sterke forma ties van het Duitsche luchtwapen boven het Kanaal. Haar weg voerde ditmaal weer naar de belangrijke miHtaire doelen van de reeds zwaar geteisterde havenstad Bristol, om ook daar haar werk der vernietiging van de industrie- en havehcomplexen te voltooien én tevens, zooals in Coventry en Southampton geschied is, waren Duitsche vliegers onderweg om, zooals bijna eiken nacht, de toevoerwegen der Britsche over- zeesche scheepvaart met mijnen af te slui ten. Zoo zijn de bemanningen der Duitsche luchtmacht eiken nacht weer bezig, den Britschen toevoer op zijn gevoeligste plek ken te treffen, terwijl de Royal Airforce zich des nachts nog nauwelijks naar buiten waagt, weerhouden door de ongunstige weersgesteldheid en het krachtige Duitsche luchtdoelgeschut. Naar aanleiding van de Duitsche aan vallen op de Engelsche provinciesteden geeft de Londensche correspondent van Svenska Dagbladet, die als eerste neutraal journalist Birmingham, Bristol en South ampton mocht bezoeken, een uitvoerige be schrijving: Wat steeds nog van Engelsche zijde ver zwegen wordt, aldus de correspondent, is het feit, dat alle Engelsche havens en in dustriesteden, die na Coventry nachtelijke aanvallen beleefd hebben, precies zoo hard en vernietigend getroffen zijn als Coventry zelf en in het geval Coventry heeft men te Londen toegegeven, dat de stad in feite ernield is en eerst na het einde van den oorlog aan herbouw gedacht kan worden. De totale Duitsche luchtoorlog tegen En geland is eerst nu in allen ernst begonnen, aldus schrijft de correspondent verder, en alles wat sedert den geweldigen aanval op Londen in het begin van de maand Sep tember gebeurd is, is kinderspel vergele ken bij datgene, wat de Engelsche provin ciesteden thans de een na de ander moe ten verduren. Coventry heeft den eersten zwaren slag gekregen, doch hetgeen sedert dien vernield en vernietigd is, is even- zoo veelomvattend, ja misschien zelfs nog meer. Men moet zich inderdaad afvragen, aldus dé correspondent, of de geconcentreerde aanvallen op Enge- land's provinciesteden slechts een ge nerale repetitie zijn voor een zoo groot mogelijk opgezette poging om de En gelsche hoofdstad in puin te leggen. Op deze wijze is Southampton door de eskaders Duitsche bommenwerpers op Za terdag 23 November en Zaterdag 30 No vember aangevallen, doch de laatste aan val was verreweg de hevigste en men heeft berekend, dat verscheidene dozijnen groo ve branden zijn ontstaan. De brandweer van de stad had geen materieel genoeg, zoodat de brandweer uit alle naburige ste den moest worden opgeroepen. Desondanks bloest de brandweer den volgenden middag toen ik in de stad aankwam, zwaar wer ken om alle verschillende brandhaarden onder controle te krijgen, en desniettemin brandde het overal nog zeer hevig. Ik zag dikke rookwolken over de stad" liggen. In een enkele stadswijk was een gebied van ongeveer 120Ö M. lengte en zeshonderd M. breedte totaal in de asch gelegd en dit 'as slechts één geval uit de vele. Het aan tal slachtoffers is zeer groot. Daarbij is, Joo verklaart de Zweedsche journalist, met sdruk, Southampton slechts een stad van 50.000 inwoners. De aanval begon onmiddellijk bij het vallen van de duisternis met het uitwer pen van lichtfakkels, waardoor de geheele tad daghelder werd verlicht. Daarna volg- •k een ware hagel van brand- en dyna- toietbommen, waardoor de straten der stad JH hoopen steen en puinhoópen werden bedekt, die bovendien nog in brand ge- hakten. Dit duurde urenlang. Heele stads wijken waren een enkele reusachtige vlam menzee. De wandeling door al deze straten, 'sarin van de huizen alleen nog maar de Juren overeind stonden en groote puin hopen lagen, was verschrikkelijk. In de pin vond ik een Zweedsch schip, waar in- de bemanning mij vertelde, dat zij r*eds veel bombardementen had beleefd, h niet alleen maar in Engelsche, doch ook 3 Fransche en Belgische havens. Zij had Jhter nog nooit iets dergelijks ondervon- fen als in den nacht van Zaterdag op frndag. Slechts twee man waren aan boord, j'i moesten in de laagst gelegen machine- «mer dekking zoeken. Verscheidene brand bomen vielen op het dek van het schip. Doch liet schip bleef overigens als door een wonder onbeschadigd en werd niet tot zinken gebracht. Over Bristol schrijft de Zweedsche cor respondent: De laatste groote Duitsche aanval op de stad is vijf dagen vroeger ondernomen. Desniettemin stegen nog steeds rookwolken uit de brandhaarden pnder de massa's steen op. In het centrum van Bristol b.v. is de geheele zakenwijk van de stad met den grond gelijk gemaakt. In een gebied met een oppervlakte van verscheidene vierkante kilometers heeft het vuur dusdanig huis gehouden, dat er niet één enkel huis meer staat. De correspon dent heeft door dit groote veld van puin- hoopen geloopen, dat eens het zakencen trum van Bristol geweest is. Hier heeft men een gloeiende hel geschapen. De hitte moet fantastisch groot geweest zijn, want in puinhoopen lagen zeer dikke stalen bin ten, die omgebogen waren als waren het dunne spiralen. Deze puinhoopen hadden deels een geweldigen omvang, verscheidene straten zijn nog steeds afgesloten en kun nen niet opgeruimd worden, daar het den puinruimers niet mogelijk is tot zoover door te dringen. Dit is echter slechts een gedeelte van de verwoesting. De ontbinding van Engelands politieke machtspositie gaat voort, schrijft de diplo matieke medewerker van de Berliner Boer- sen Zeitung, Karl Megerle, waarna hij al dus vervolgt: Financiën en weermacht zijn de beide belangrijkste pilaren der groot heid en souvereiniteit van een rijk;. In beide gevallen geeft Engeland toe, dat het niet meer in staat is uit eigen kracht te geven. Het door de buitenlandsche commissie van den Amerikaanschen senaat geëischte on derzoek naar de financieele kracht van En geland brengt Brittannië In een pijnlijke situatie. Dit onderzoek zal uitmaken, dat ofwel lord Lothian gezwendeld heeft, of dat Engeland werkelijk voor het bankroet staat In het eerste geval moet Engeland tot de conclusie komen, dat Engeland, evenals ln den wereldoorlog, het gemunt heeft op het geld van anderen. In het tweede geval kan de vraag gesteld worden, of het nog de moeite waard is geld te steken in een firma, die op het punt staat te liquideeren, en wel ker failliete boedel voor een belangrijk deel den Ver. Staten in den echoot zal vallen, zonder dat deze een vinger behoeven uit te steken. Wordt het aangekondigde onderzoek voor den Amerikaanschen senaat ingesteld, dan zal het Amerikaansche volk zich her inneren, dat het thans nog vele milllarden dollars aan eigen en 26 milliard dollars aan geallieerde oorlogsschulden achter zich aan sleept, afgezien nog van de geweldige be dragen voor eigen bewapening, dat juist de financieele hulp aan Engeland, Amerika in den wereldoorlog bracht en dat de V. St. door de economische en financieele gevol gen van den wereldoorlog, ln 1929 in de grootste crisis geraakte welke het land ooit grootste crisis geraakten welke het land ooit de verliezen van het Amerikaansche volks vermogen in het geheel niet uitdrukken. Bijna ln elke Amerikaansche familie echter heeft men die verliezen de laatste jaren bespeurd. Daarom heeft het Amerikaansche parlement zich genoodzaakt gezien, Ameri ka door de z.g. Johnson-wet, die het ver- leenen van credieten aan oorlogvoerende landen verbiedt, tegen een herhaling van het financieele bedrog der geallieerden te beschermen. Vervolgens wijst Megerle op het feit, dat het Engeland na den wereldoorlog gelukt is om met Amerikaansch geld zich de positie van financieel wereldcentrum te veroveren en uit te breiden. Met de onbetaalde Ame rikaansche milliarden dollars, hebben En geland en Frankrijk na den wereldoorlog hun politiek stelsel in Europa en elders uit gebreid door uit de Amerikaansche leenin gen alle politieke credieten, welke het be drijfsleven verstoorden, te verleenen aan die kleine staten, die het Engelsch-Fran- sche stelsel van bondgenootschappen vorm den. Amerika heeft dus niet alleen den zin- neloozen wereldoorlog, maar ook de zinne- looze na-oorlogsche ordening gefinancierd. Overigens, zoo meent Megerle, zullen de dragers der oude ordening van Engeland, na dezen oorlog niet meer de democratie terugvinden, waarvoor zij z.g. in den oorlog getrokken zijn. Ook in dit opzicht komt „hulp" dus te laat. Wie erop uittrekt om de Engelsche democratie te redden, redt in het uiterste geval wat geen democratie meer is, en in wezen ook niet meer zijn wil. Wat Amerika, de natuurlijke erfgenaam van En geland, noodig heeft en waarop het volgens zijn geografische, historische en economi sche beteekenis aanspraak kan maken, zal het vanzelf in den schoot vallen, zonder dat het een hand behoeft uit te steken. (D.NBJ Mario Appelius schrijft in de Popoio d'Italia: Aan het Grieksche front is de eerste stoutmoedige Italiaansche poging om de strategische positie met geweld te doorbre ken op de moeilijkheden van een woest ter rein en op de voorbereidingen van het Grieksche leger dat in overeenstemmiög met Engeland in het geheim gemobiliseerd heeft, vastgeloopen. Met het oog op de con stateering, dat een poging tot een geweld dadige overrompeling niet kon gelukken, heeft het Italiaansche opperbevel de noo- dige maatregelen genomen, om zijn voor uitgeschoven eenheden vrij te maken. Het Grieksche commando heeft gepoogd de si tuatie uit te buiten, door in de veronder stelling, dat de Italianen uit politieke over wegingen de oude grenzen hardnekkig zou den verdedigen met ondersteuning van de Britsche luchtstrijdkrachten het gros zijner troepen naar voren te werpen en met de gedachte aan een grooten slag tegen de in de minderheid zijnde Italiaansche strijdkrachten te spelen. Het Italiaansche opperbevel heeft daar entegen ln overeenstemming met een vast gelegd krijgsplan het terugtrekken op een sterke achtergelegen linie bevolen, waar het in staat was, de drieste Grieksche troepen tegemoet te treden en zoo lang op te hou den, tot een nieuwe concentratie van strijd krachten en oorlogsmateriaal kon volgen welke tegen de overmacht van de ln het geheim door Griekenland samengetrokken troepen noodzakelijk was. Het Engelsch- Grieksche commando had geen ander hulp middel dan de hevige gevechten, waarmede de Italiaansche achterhoede het strategi sche terugwijken dekte, als een grooten slag voor te stellen. NIEUWE SCHEEPSVERLIEZEN. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de torpedojager „Sturdy" verloren ls gegaan. Deze torpedojager was 905 ton groot en had in vredestijd een bemanning van 98 personen. Het schip is tijdens mist ter hoogte van de Schotsche kust aan den grond geloopen en daardoor vergaan. Vijf matrozen zijn om het leven gekomen. Mackay Radio heeft S.O.S. seinen opge vangen van nog; twee andere Britsche vrachtschepen, die meldden eveneens op 600 mijl van de Noordkust van Ierland te zijn getorpedeerd. Uit de morseseinen meent Mackay Radio te kunnen afleiden, dat het eene schip de Victoria is. De naam van het tweede is nog onbekend. Volgens Mackay Radio zijn dus in het genoemde gebied van den Atlantischen Oceaan bin nen vijf uur vijf Britsche koopvaarders tot zinken gebracht. (D.N.B.) GOUVERNEUR-GENERAAL VAN AUSTRALIË BLIJFT NOG EEN JAAR AAN Reuter meldt, dat op voorstel der regee ring van het Australische Commonwealth de Engelsche koning toestemming heeft ge geven, dat Lord Gowrle zijn functie van gouverneur-generaal van Australië nog een Jaar, te rekenen van Januari 1941 af. zal uitoefenen. MAATREGELEN IN IERLAND. In Iersche kringen overweegt men het nemen van scherpere maatregelen ten einde den uit Engeland komenden vluchtelingen stroom eenigszins te beperken, daar deze voor den levensmiddelentoestand des lands gevaarlijk begint te worden. Ierland heeft, zoo wordt gezegd, reeds genoeg te stellen met vluchtelingen van zijn eigen nationali teit, die door den luchtoorlog uit Engeland zijn vertrokken of door de toenemende vij andigheid der Engelsche werkgevers hun baantje hebben verloren. Daardoor is in Ierland de werkloosheid toegenomen en ls voor het land een moeilijk probleem ont staan, aangezien anderzijds ook de gebrui kelijke emigratie naar de Vereenigde Staten heeft opgehouden. De regeering heeft het plan maatregelen te nemen ter verminde ring van de werkloosheid door uitvoering leden der centrale commissie van het al- Indische Congres. De meeste gearresteerden zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen, die bij de vrouwen beginnen bij drie maanden en bij de mannen bij anderhalf jaar. (Europa Press>'. ROOSEVELT OP REIS. Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat Roosevelt na een conferentie met den pas benoemden ambassadeur ln Frankrijk, Leahy geruchten dat deze naar Londen zou gaan als opvolger van Kennedy zijn niet bevestigd gisteren Washington ver laten heeft om een reis te maken. De secre taris van Roosevelt, Early, verklaarde voor vertegenwoordigers van de pers, dat Roose velt voornemens is tot 16 December weg te blijven „als niet een crisis het noodig maakt, dat hij eerder terugkomt". Early zeide geen offlcieele verklaring te kunnen afleggen ten aanzien van het doei van de reis van den president. Men hoort de meening verkondigen, dat Roosevelt zich in Miami op een oorlogsschip zal Inschepen om zijn lievellngssport. het vlsschen, met een inspectie van de Caraiblsche verdedi gingswerken en de onlangs verbeterde for tificaties aan het Panamakanaal te ver binden. (D.N.B.) MEXICO ZAL EIGEN VLOOTBASES BOUWEN. United Press meldt: De nieuwe Mexicaan- sche staats-president heeft ln zijn rede na zijn installatie bekend gemaakt, dat Mexico eigen vlootbases zal bouwen en zoodoende zou bijdragen tot de verdediging van Pan- Amerika zonder dat de souvereiniteit van Mexico, op welke wijze dan ook, ln gevaar gebracht werd. Camacho beloofde dat hij den Pan-Amerikaanschen idealen trouw zou zijn en prees de vastberadenheid van alle Amerikaansche staten om het Ameri kaansche continent te verdedigen. Hij legde er echter den nadruk op, dat in de eerste plaats samenwerking op economisch gebied geboden ls. JAPAN WACHT AF. Daar reeds vaststaat, dat noch Engeland noch Amerika de Chineesche regeering van Nanking zullen erkennen, wacht Japan af, in hoeverre deze niet-erkenning gevolgen zal hebben, gereed om ln te grijpen, wan neer dit noodig mocht zijn. 4230 (Ingez, Med.) Foto Snoek, Leiden. Het benzinegebrek dwingt ook het staats bedrijf der P.T.T. tot de grootste zuinigheid en een aantal van de bekende vuurrood- gelakte bestelauto's is dan ook, in afwach ting van betere tijden, op stal gezet moe ten worden. Daarvoor in de plaats is met recht een oud paardje te voorschijn ge haald. de postkoets, zij het ook niet in denzelfden vorm als de ouderen onder ons zich uit vroeger tijden herinneren en zoo als het overgroote deel der tegenwoordige generatie dien slechts kent van afbeeldin gen met oude diligences, bol-wangige pos tiljons, die hun komst met schetterende fanfares aankondigen, enz. De hierboven afgebeelde postkoets, die thans door de Leidsche straten rijdt, half auto, half rijtuig, heeft met de postwagens uit dien Pickwick-tijd heel weinig gemeen, maar toch levert de aanblik van een „postauto" getrokken door een paard, voor den mo dernen mensch al weer zoo'n ongewoon schouwspel, dat wij het ons toegezonden plaatje een plaatsje in ons Blad hebben ingeruimd. van openbare werken, vooral op het gebied van den wegenaanleg. Er zullen z.g. bouw- formaties worden opgericht voor jongeman nen. Deze zullen onder militaire leiding staan en een uniform dragen. De grootste hinderpaal voor het land is echter gele gen, zoo wordt verder gezegd, ln de chi canes, die Engeland aan den Ierschen in- en uitvoer bereidt, om zoodoende druk op de Iersche regeering uit te oefenen. (D.N.B.) CANADA BEPERKT INVOER VAN LUXE-ARTIKELEN. Naar uit Ottawa gemeld wordt, heeft de Canadeesche minister van financiën, Hsley, een drastische beperking in den invoer van luxe-artikelen, vooral uit de Ver. Staten, aangekondigd, alsmede een verhooging van de omzetbelasting. De invoer van auto's, sportartikelen, kleeding, conserven en fijne eetwaren uit niet-Engelsche landen wordt volkomen verboden teneinde deviezen voor den invoer van producten te besparen, wel ke van belang zijn voor de oorlogvoering. De invoer van een aantal andere producten als benzine en petroleumproducten wordt voortaan van een licentie afhankelijk ge steld. (D.N.B.) DE BURGERLIJKE ONGEHOORZAAMHEID IN BRITSCH-INDIË. In de eerste twee weken van de burger lijke ongehoorzaamheidscampagne van den leider der congrespartij Gandhi, zijn hon derd leden van deze partij gearresteerd, naar officieel te Bombay bekend gemaakt wordt. Deze arrestaties geschiedden op grond van de wet ter verdediging van de veiligheid van den staat. Onder de gearres teerden bevinden zich vier voormalige pro vinciale premiers, elf provinciale ministers, zeven voorzitters van provinciale wetgeven de vergaderingen, mitsgaders verscheiden Al zou ik er een uur voor moeten loopen, Bij LAMAN ga ik mijn pijpen koopen. 4192 (lugez. Med.) van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 11.33 uur en gaat onder te 21.18 uur. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Maximumprijzen voor groenten en fruit, (Binnenland, 2e Blad). Voorloopig geen toestemming voor Haag- schen Stadhuisbouw (Binnenland, 2e Blad) Buitenland De aanvallen op Engeland (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET TWEEDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1