150 MAANDAG 2 DECEMBER 1940 No. 24752 De aanvallen op Engeland Chiappe op weg naar Syrië verongelukt Verduisteren Ilsie Jaargang Weer groote schade Luitenant-Kolonel Wiek vermist De gouw Westmark Uit Amerika Kolenbonnen met 14 dagen verlengd N.v. v.h. Fa. BERNARD Uit het Verre Oosten Neergeschoten door Engelsch vliegtuig 17.31 uur 9.29 uur Verspreide Berichten EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agent-schappen van-ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directe en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Over de voortdurende aanvallen op En geland meldt het Dultsche Hoofdkwartier: Zaterdag: In den nacht van 28 op 29 November en op 29 November is Londen weer het doel geweest van vergeldingsaanvallen van het luchtwapen. Er werden omvangrijke bran den waargenomen in de Victoriahavens en in het Zuidwesten van Londen. Sterke formaties gevechtsvliegers be stookten in achtereenvolgende nachtelijke aanvallen militaire doelen in de havenstad Liverpool, benevens de havenwerken van het tegenover Liverpool liggende Birken head met bommen, waaronder zich projec tielen van het zwaarste kaliber bevonden. Geweldige ontploffingen en branden in de uitgestrekte pakhuizen verlichtten tot op terren afstand den nacht. Ook andere voor den oorlog belangrijke doelen in Schotland en Zuid- en Midden- Engeland, zooals Birmingham, Bristol, Portsmouth en Southampton werden met talrijke bommen aangevallen. Voorts heb ben gevechtsvliegtuigen een konvooi aan gevallen en een koopvaardijschip met zware bommen beschadigd. Voor Britsche havens werden verder mijnen gelegd. In den middag van 29 ovember zetten batterijen vèrdragend geschut van het leger de systematische vernieling van gevechts- Instalalties in het kustgebied van Dover met waargenomen effect voort. Batterijen verdragend geschut van het leger en de marine beschoten stoomschepen en kon vooi-vaartuigen aan den Oostelijken uit gang van het Kanaal. Door aanvallen van Britsche vliegtuigen In Noord- en West-Duitschland in den nacht van 29 op 30 November werden be halve een kleine fabrieksinstallatie weer verscheidene huizen beschadigd, twee per sonen werden zwaar en verscheidene licht gewond. Gisteren werden vier vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, twee daarvan in luchtgevechten en twee door luchtafweer geschut. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Zondag: Een Duitsche hulpkruiser, die in overzee- sche wateren opereert, meldt als totaalre sultaat van zijn actie tegen de koopvaardij het tot zinken brengen van 79.000 b.r.t. vijandelijke scheepsruim te. Dit cijfer om vat nog niet de resultaten van de mijnen, waarmee de hulpkruiser geopereerd heeft. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft het Duitsche luchtwapen opnieuw een grootscheepschen aanval op Londen onder nomen. Golf na golf vloog over de stad en wierp bommen van zwaar en het zwaarste kaliber; o.a. op Paddington, Kensington en Battersea. Geweldige branden verlichtten de stad en wezen den aanvallenden vlieg tuigen den weg. Ook andere voor den oor log belangrijke doelen als Liverpool, Bir mingham en Plymouth werden met succes aangevallen. Overdag beperkte de activiteit der, Duit sche vliegtuigen zich tot gewapende ver kenning. Hierbij werd geconstateerd, dat te Plymouth nog steeds zware branden woe den, vooral in de tankinstallaties. Londen is. in den loop van deze vluchten opnieuw met bommen bestookt. Aan de Kanaalkust is het tot verschei dene luchtgevechten gekomen. Bij een der herhaalde pogingen van den vijand om de Duitsche ravitaiUeeringsverbindingen met zee in het ongereede te brengen, hebben Engelsch e snelbooten voor de Schelde een Duitsch stoomschip aangevallen. De escor- teerende patrouille vaartuigen bestreden de vijandelijke vaartuigen en troffen twee snelbooten zoo zwaar, dat met het verlies ervan rekening 'gehouden moet worden. Pen derde boot werd zwaar beschadigd. Het Duitsche stoomschip, dat in staat was ge bleken zich drijvende te houden, kon bin nengesleept worden. In den afgeloopen nacht heeft het Duit sche luchtwapen een grootscheepschen aanval ondernomen op een vitale haven aan de Kanaalkust. Het Britsche luchtwa pen liet zich in dezen nacht niet zien. Bij de luchtgevechten van gisteren wer den zes vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Vier eigen toestellen worden vermist. Duitsche gevechtsvliegersformaties, die '•an nachtaanvallen op Southampton te rugkeerden, hebben eenstemmig bericht bij bun nadering reeds twintig zeer groote en «en aanmerkelijk aantal kleinere branden waargenomen te hebben. Nadat de Duit sche bommen uitgeworpen waren, veree- nlgden de reeds- bestaande branden zich *uet de nieuwe tot een aaneengesloten lammenzee, die de terugkeerende vlieg tuigbemanningen nog van het eiland Jer sey uit konden zien. Ook een groote elec- trische centrale is zwaar beschadigd. In verband met deze ontzaglijke branden uvag wellicht aangenomen worden, naar san het D.N.B. verklaard is, dat talrijke zeer brandbare voorraden een prooi dei- vlammen geworden zijn. Dit is van groote beteekenis voor de ravitailleeringspositie •an Engeland en vooral van Londen, daar Southampton een vervanginghaven voor de ^vitailleering van Londen is geworden, uadat de haven van Londen door de voort- j durende vliegeraanvallen voor een deel uit- gcschakeld is. NA 56STEN TEGENSTANDER TE HEBBEN NEERGESCHOTEN Luitenant-kolonel Helmut Wick, de commodore van het bekende Richthofen eskader en drager van het ridderkruis met het eikenloof, is op 28 November van een vlucht boven vijandelijk gebied, tijdens wel ke hij zijn 56en tegenstander neerschoot, niet teruggekeerd en wordt sindsdien ver mist. (D.N.B.) LOTHARINGEN EN SAARPALTS. Het D.N.B. meldt uit Saarbrücken: Op een groote bijeenkomst in de histori sche zaal van den Wartburg te Saarbrücken heeft gouwleider Bürckel verslag uitge bracht over de uitwisseling van de bevol king in Lotharingen, die thans voltooid is. De gouwleider motiveerde de genomen maatregelen, waardoor bereikt is, dat aan de komende Westelijke grens van Duitsch- land voor altijd een duidelijke toestand is geschapen, zoodat om dit grensgebied geen oorlog meer behoeft te worden gevoerd. Het testament van Richelieu is verscheurd. Thans geldt het beginsel, dat tot aan de grenzen van het Duitsche rijk slechts Duit- schers behooren te wonen. Met den terugkeer van Lotharingen tot het rijk is, aldus Bürckel, in de geschiede nis een periode afgesloten, die oeroud Duitsch land bevrijd en een politiek onrecht hersteld heeft. Er is daarmede een einde gekomen aan den eeuwenlangen strijd om den Rijn. Binnen dit gebied zal men tot volledige economische en politieke samensmelting van de Saarpalts en Lotharingen komen. De gemeenschap en haar gouw heeten voor alle tijden Westmark. Er is dan ook geen po litieke gouw Lotharingen en geen politieke gouw Saarpalts meer. Deze gouw zal van nu af aan volgens den wil van den Führer al tijd Westmark heeten. DE VLOOTSTERKTE. De chef van den marinestaf, generaal Stark verklaart in een rapport, dat de vloot der Vereenigde Staten thans waarschijnlijk de sterkste ter wereld is. Wanneer de uitbreiding voltooid is, zal de vloot der V. S. de volgende eenheden bezit ten: 32 linieschepen, 18 vliegtuigmoeder schepen, 91 kruisers, 325 toipedojagers, 185 duikbooten en 15000 vliegtuigen. De vloot der V. S. bestaat volgens het rap port op het oogenblik uit 460 groote en 193 kleine schepen, waaronder 15 linieschepen, 6 vliegtuigmoederschepen, 18 zware en 19 lichte mijnenleggers, 64 onderzeebooten, 11 patrouillevaartuigen en talrijke hulpsche pen. DE UITVOER VAN OORLOGSMATERIAAL Het DNB meldt uit Washington: Het maandelijksche rapport van het staatsdepartement deelt mede, dat de waar de van de door de regeering der Vereenigde Staten vferleende vergunningen voor den uitvoer van oorlogsmateriaal in October on geveer 193 millioen dollar bedroeg. Hiervan was 170 millioen bestemd voor Engeland, ,5 millioen voor Canada, 11,16 millioen voor Nederlandsch-Indië, 1,2 millioen voor Australië en 0,957 millioen voor China. In feite werd in October aan oorlogsmate riaal uitgevoerd naar Engeland voor een waarde van 20,8 millioen dollar; naar Ca nada voor 2.9 millioen dollar; naar Australië voor 218,000, naar Nederl.-Indië voor 963,000 dollar en naar China voor één millioen dol lar. De totale waarde van de door de Ver. Staten geëxporteerde oorlogsgoederen be droes; 28 millioen dollar. De export van oor logsmateriaal naar Engeland in de eerste tien maanden van 1940 bedroeg 134,9 mil lioen, naar Canada 18,5 millioen en naar Australië 9,8 millioen dollar. De verleende uitvoervergunningen bedroegen in denzelf den tijd voor Engeland 591,3 millioen, voor Canada 44,4 millioen en voor Australië 5,2 millioen dollar. ZWEEDSCHE VLIEGTUIGEN VOOR CANADA. United Press meldt uit Washington: Naar verluidt, zijn voorbereidingen ge troffen om de 200 militaire vliegtuigen, die Zweden bij de Vereenigde Staten besteld had, aan Canada te verkoopen. Het schijnt dat de Amerikaansche regee ring niet bij deze regeling betrokken is. Zij heeft slechts de uitvoervergunning voor Ca nada uitgevaardigd. AUTORITAIR BEWIND IN PARAGUAY. De president'der republiek Paraguay heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij be kend maakt, dat hij thans de geheele staats macht in zich vereenigt, ter verzekering van de toepassing van den nieuwen koers van zijn voorganger, Estigarribia. Volk eh leger staan uitsluitend onder het bevel van den president der republiek, die zijn ambt onbuigzaam zal uitoefenen om de vernieuwingsbeweging uniform ten uitvoer te leggen. Discipline en orde zijn de grond- beeinselen, waaraan allen zich te houden hebben. (D.N.B.). PAS OP 15 DECEMBER NIEUWE BONNEN. In verband met het feit, dat reeds 1/3 gedeelte van de bonnen op de vaste brandstoffenkaarten is aangewezen voor het koopen van brandstoffen, terwijl in den regel na 31 December nog onge veer 65% van de brandstoffenbehoefte gedurende een stookseizoen wordt ver bruikt, is besloTen den geldigheidsduur van de thans reeds aangewezen bonnen en toewijzingen voor de tweede periode te verlengen tot en met 14 December a.s. Derhalve geven gedurende het tijdvak van 1 November 1940 tot en met 14 Decem ber 1940 de met 04, 05, 06 en 07 gemerkte bonnen van de „bonnenkaart distributie vaste brandstoffen, haarden, kachels," als mede de met 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 en 14 gemerkte bonnen van de „bonnenkaart distributie vaste brandstoffen-centrale ver warming" en voorts de met „brandstoffen, één eenheid tweede periode" en de met „cokes, één eenheid, tweede periode" ge merkte bonnen, elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. De geldigheidsduur der met „brandstof fen" of „cokes" gemerkte toewijzingen, welke tot 14 December 1940 of een vroege- ren, mits na 14 November 1940 gelegen da tum waren geldig verklaard, is eveneens verlengd tot en met 14 December 1940. Voorts wordt aangeraden, de bonnen, welke thans geldig zijn, voor den ver valdag, dat wil dus zeggen vóór 14 De cember a.s., bij de kolenhandelaren in te leveren, ook indien op deze bonnen niet aanstonds brandstoffen kunnen worden afgeleverd. Deze aflevering zal dan later alsnog kunnen plaats vinden. UIT rerschillsiKte soorten ZAKMESSEN en. MESSEN MET SCHEDE kunt U bij ONS keus maken. - Ziet de etalage. BREESTRAAT 55 Schuin t.o. de Gehoorzaal. MIDZA-BONNEN. 4174 (Ingez. Med.) KENNEDY ALS AMBASSADEUR AFGEJTREDEN. De Amerikaansche ambassadeur te Lon den, Kennedy, heeft gisteren bekend ge maakt, dat hij president Roosevelt op 6 No vember zijn ontslagaanvrage heeft voorge legd. Roosevelt heeft hem verzocht den titel van ambassadeur in Londen te houden totdat zijn opvolger benoemd zal zijn. Ken nedy zeide, dat hij in geen geval als ambas sadeur naar Londen zal terugkeeren. Al zijn aandacht zal er in de toekomst naar uit gaan, president Roosevelt behulpzaam te zijn om de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden. Hij verklaarde dit voor het oogenblik het belangrijkste te achten. - (D.N.B.). OOK MANTSJOEKWO ERKENT NANKING. Het D.N.B. meldt uit Nanking: Vertegenwoordigers van Japan, China en Mantsjoekwo hebben een gemeenschappe lijke verklaring onderteekend, waarin de landen zich verplichten tot samenwerking voor de instelling van een nieuwe orde in Oost-Azië. Mantsjoekwo is hiermede het eèrste land, dat zich aansluit bij Japan in de erkenning van de nieuwe Chineesche regeering te Nanking. Het verdrag van Nanking is geen vredes verdrag. zoo heeft de woordvoerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken te Tokio op de persconferentie ver klaard. Het verdrag bepaalt veeleer de fun- damenteele Chineesch-Japansche betrek kingen. De vrede met China zal eerst dan gesloten worden, wanneer Tsjoengking zijn tegenstand opgeeft, of wanneer zijn tegen stand zal zijn gebroken. Een onmiddellijke terugtrekking der Japansche troepen uit China is in het verdrag niet bepaald. AMERIKA LEENT TSJOENGKING. President Roosevelt heeft medegedeeld, dat de Ver. Staten aan de regeering te Tsjoenaking een nieuwe leening ten bedrage van lCO millioen dollar zullen toestaan. Hiervan zijn 50 millioen door de Import- en Exportbank „voor algemeene doeleinden" ter beschikking gesteld. De overige 50 millioen moeten dienen om de Chineesche valuta te steunen en zijn afkomstig uit het stabilisa tiefonds van het. ministerie van Financiën, dat over 2 milliard dollar beschikt. De 50 millioen dollar voor de Import- en Exportbank zullen, naar vernomen wordt, op de rekening voor aankoop van voor den oorlog belangrijke metalen in China ge plaatst worden. In verband met de onderteekening van het "erdrae tusschen Japan en de nationale Chineesche regeering van Wang Tsjing-Wei heeft de Amerikaansche minister van bui- Het bureau van den Franschen vice-pre sident heeft een communiqué uitgegeven, waarin o.m. het volgende wordt gezegd; Chiappe, de juist benoemde ambassadeur en hooge commissaris in Syrië en den Liba non, heeft onder dramatische omstandig heden den dood gevonden. Hij was Woens dag j.l. per vliegtuig uit Frankrijk vertrok ken om zijn functie in Beiroet te aanvaar den. De eerste étappe zou Tunis zijn. Bij het vliegen over de Middellandsche Zee werd het vliegtuig van Chiappe in volle vlucht door een Engelsch jachtvliegtuig met machinegeweervuur beschoten. Woensdag middag om 12 uur 06, halverwege de kust van Sardinië en Afrika, heeft het vliegtuig van Chiappe het volgende sein uitgezonden „worden beschoten, vliegtuig in brand. S.O.S.". Het ongeluk geschiedde, toen het vliegtuig het gebiêd passeerde waar een zeegevecht werd geleverd tusschen Engel sche en Italiaansche oorlogsschepen. Uit de tot dusver ontvangen berichten blijkt, dat twee Britsche vliegkampschepen patrouilles jagers hadden uitgezonden. Het ongewapende en weinig snelle vliegtuig van de luchtverkeersmaatschappij Air France bood een gemakkelijk doel. De Italiaansche autoriteiten hebben zon der verwijl de wapenstilstandscommissie in Turijn in kennis gesteld en op de plaats van het ongeluk een onderzoek doen instellen. Opsporingen van Fransche vliegtuigen zijn zonder resultaat gebleven. Ook het onder zoek dat tweemaal door de Fransche tor pedoboot Buffon is ingesteld, leverde geen resultaat op. Later is vernomen, dat talrijke wrakstukken zijn gevonden, waaronder zich een reddingsgordel bevond met het op schrift Air France. De gordel scheen niet gebruikt te zijn. De voorhanden berichten laten geen twijfel toe. Het vliegtuig van de Air France is verloren en alle passagiers en de bemanning hebben den dood gevonden. De Farman-machine had als passagier be halve Jean Chiappe een officier aan boord. United Press meldt uit Vichy, dat de pu blicatie van het ongeluk zoolang werd op gehouden om de vrouw van Chiappe te spa ren, die op het oogenblik ernstig ziek in een kliniek te Parijs ligt. Behalve Chiappe bevonden zich aan boord twee bestuurders, een monteur, een marco nist en nog een passagier. De beide bestuur ders behooren tot de bekwaamste vliegers van.Frankrijk. Een van hen was Guillau- met, die reeds 105 maal het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan heeft overge stoken, o.a. als commandant van de twee groote vliegtuigen Lieutenant de Vaisseau Paris en lie de St. Pierre. De andere be stuurder Reine, was reeds jaren in dienst van de Air France. Hij is herhaaldelijk op postvluchten in Fransch Afrika in groote moeilijkheden geweest, en ging door voor een bijzonder bekwaam vlieger. In politieke kringen te Vichy duikt de lezing op, dat een buitenlandsch diplomaat den dag voor het vertrek van Chiappe zou hebbèn gewaarschuwd het tijdstip van ver trek en de reisroute bekend te maken. Deze diplomaat zou hiermede een ondubbelzin nige toespeling hebben gegeven op de In telligence Service. Jean Chiappe werd in 1878 in Ajaccio op Corsico geboren. Na het vereischte examen afgelegd te hebben deed hij zijn intree op het Departement van Binnenlandsche Za ken, waar hij een bijzonder snelle carrière maakte. Na sectiesecretaris bij het beheer der gevangenissen te zijn geweest, werd hij reeds in 1909 tot chef-assistent van het al gemeene secretariaat van het ministerie be noemd. Nadat hij in dienstverband in con tact was gekomen met de ministers Briand, Klotz en Renault, werd hij in 1916 chef van het Polit-bureau. In 1924 volgde hij daar na Marlier op als directeur van de Sureré Générale, den Fraiïschen detectivedienst. Spoedig daarna werd hij secretaris-generaal aan het Departement van binnenlandsche zaken waar hij ook zijn loopbaan begonnen was. In April 1927 werd hij prefect van de Parijsche politie. Zijn verdiensten zijn be- looncj met het commandeurskruis van het Legioen van Eer. Chiappe heeft zich nooit met de politiek ingelaten. Toen Chiappe begin Februari 1934 als of fer van het Stavisky-schandaal door den minister van Binnenlandsche Zaken Frot (kabinet Daladier) van zijn functie als pre fect van de politie ontheven werd, kwam de Parijsche bevolking levendig voor hem op. Chiappe wees een aanbod om resident- generaal in Marokko te worden van de hand tenlandsche zaken, Cordell Huil, op de pers conferentie verklaard, dat de regeering der Ver. Staten haar standpunt officieel vast gelegd heeft in de verklaring, die hij 30 Maart j.l. heeft afgelegd. Dit standpunt heeft door de onderteekening van het Ja- pansch-Chineesche verdrag geen wijziging ondergaan. TSJOENGKING CONTRA NANKING. De minister van buitenlandsche zaken van de Tsjoenking-regeering heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin de regeering van Nanking een „illegale organisatie" wordt genoemd en waarin ontkend wordt, dat het zoojuist gesloten verdrag eenige wettigheid en bindende kracht zou hebben. De verklaring geeft te verstaan, dat de toe komstige houding van de Tsjoengking- regeering tegenover buitenlandsche mogend heden van de erkenning der Nanking-regee- ring zal afhangen. Naar Domei uit Tsjoeng king verneemt, heeft de regeering aldaar tegen den president van de nationale regee ring van Nanking een bevel tot arrestatie uitgevaardigd. van hedenavond tot morgenochtend De maan gaat heden op om 11.55 uur en gaat onder te 21.12 uur. V.J ENGELSCHE METAALBEWERKERS VRAGEN LOONSVERHOOGING. Namens een half millioen arbeiders in de metaalindustrie is bij de Engelsche regee ring en bij de betrokken industrieele in stanties een officieel verzoek ingediend, om verhooging van het uurloon met drie cent. Het besluit hiertoe is eenparig genomen op een confereri'te te South ort. Omdat de wet staking in oorlogstijd verbiedt, werd besloten de regeering mede te deelen, dat de arbeiders alle andere beschikbare mid delen zullen gebruiken om hun doel te be reiken. In verband met dezen eisch wordt in En gelsche industrieele kringen opgemerkt.dat de loonen sinds het uitbreken van den oor log reeds tien procent zijn gestegen. Hier tegenover verklaren de arbeiders echter, dat sommige noodzakelijke levensmiddelen in prijs zijn verdubbeld en dat alle prijzen 20 tot 25 procent hooger zijn dan in vre destijd. NIEUWE PRESIDENT VAN MEXICO AANVAARDT BEWIND. De nieuwe president van Mexico, gene raal Avil'a Camacho, heeft gistermorgen te genover het congres den in de grondwet voorgeschreven eed afgelegd. Bijzondere delegaties van 27 landen woonden de plechtigheid bij, waaronder delegaties van Duitschland en Italië. Dit Nummez bevat DRIE Bladen Binnenland Loonsverhooging vereischt goedkeuring (2e Blad). Verkoop van landbouwgrond zonder toe stemming verboden (2e Blad). Prof. Van Dam, de nieuwe secretaris-gene raal over zijn taak (2e Blad). Buitenland De aanvallen op Engeland voortgezet (le Blad). Chiappe, de nieuwe Fransche gouverneur van Syrië met een vliegtuig neerge schoten (le Blad). Amerikaansche leening voor de regeering van Tsjoengking (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN» EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1