BINNENLAND Nieuw Molesl-risico fóij l ij, t ui M IJ M HARDTJE S" Ons Kort Verhaal Distributie-maatregelen LEIDSCH DAGBLAD, Zaierdag 30 November 1940 Vierde Blad No. 24751 Wie had dat kunnen denken? Het cadeau 81ste jaargang Waarom zoo weinig vleesch Zuidhollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" Boter- en vetbonnen in hotels, enz. Boter, margarine en vet GEMENGD NIEUWS VOORLICHTING DER CENTRALE LANDBOUWORGANISATIES ONVOLDOENDE GEACHT. Waarom Is er zoo weinig vleesch ver krijgbaar? Op deze vraag is ons, aldus het A.N.P., van bevoegde Duitsche zijde medegedeeld, dat- blijkbaar tal van veehouders op het oogenblik hun slachtvee aanhouden instede van het als gewoonlijk aan de markt te brengen. In plaats van het gewone aantal van 10,000 stuks worden er thans slechts 1600 stuks vee per week aan de markt ge bracht. Voor zoover de redenen daarvoor naspeurbaar zijn, schijnen zij te zijn ge legen ln de vrees voor devaluatie en in vrees voor Ingrijpende maatregelen ten aanzien van den veestapel. Beide verwach tingen zijn ongegrond. De mogelijkheid van devaluatie behoort tot het rijk der fantasie De vrees voor een reconstructie van den veestapel, in verband waarmede het voor- deelig zou. zijn het vee vooralsnog aan te houden, of van andere maatregelen van dezelfde strekking, werd eveneens onge grond verklaard. Het kwaadwillige gerucht, aldus onze zegsman, wil weer, dat de Duitschers de schuld van de vleeschschaarschte zijn. Daarop moet worden geantwoord, dat er vee genoeg is en dat deze materie geheel in handen van Nederlandsche instanties is. De schuld ligt naar de meening van bevoegde Duitsche kringen ook niet zoozeer bij het bureau voedselvoorziening in oorlogstijd, maar bij de centrale landbouworganisaties, welker onvoldoende voorlichting waandenk beelden bij de veetelers heeft laten ont staan. Indien ln deze onvoldoende voorlich ting geen wijziging ten goede komt, zal, zoo zeide men ons, naar andere middelen moe ten worden gegrepen. VERGADERING TE ROTTERDAM. In Odeon te Rotterdam is gisteren, naai de N.R. Crt. meldt, de j aarlij ksche alge- meene vergadering van de Zuid-Holland- sche vereeniging Het Groene Kruis ge houden. De heer D. Zijp, arts te Sliedrecht her dacht als voorzitter in zijn openingsrede, de*, vorlgen voorzitter der vereeniging, dr. J. Ph. Elias, die onlangs is overleden na 20 jaar de vereeniging te hebben geleid- De rekening en verantwoording voor 1939 werden goedgekeurd. Uitgebracht werden de jaarverslagen van het hoofdbestuur en de commissiën. Het aantal af deelingen bleef 153, terwijl het aantal leden toenam van 88.281 tot 90.988. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat het batig saldo van de gewone ontvangsten en uitgaven ditmaal slechts f. 48,44 (v.j. f. 919,14) bedraagt. Het kapi taal Is tot f. 25.792,27 gestegen. De begroo ting voor het dienstjaar 1941 sluit aan beide zijden met een bedrag van f. 52.773,75- De heer C. M. van Sillevoldt Jr. penning meester, werd als zoodanig herkozen. Tot lid van het hoofdbestuur, wegens perio diek aftreden van mevr. N. C. Coelé-Boo- gaerdt, werd gekozen mevr. C. Kroon-Flel- scher te Brielie. In de plaats van arts J. E. Felsser, tusschentijds afgetreden, is voorts to- lid van het hoofdbestuur gekozen, na herstemming, de heer G. van Andel, burge meester van Zuidland. Tot leden en plaatsvervangende leden in d bemiddelings- en arbitrage-commissie werden benoemd: mr. F. A. Nelemans en mr. j. Coert, beiden te Rotterdam; dr. P. H. v:< Roojen, Den Haag; arts A. van der Bijl, Oude Wetering; zr. F. Meyboom, Den Haag; zr. D. J. Weisfeit, Rotterdam. De voorzitter deelde mede, dat dr. T. Bee- kenkamp, de centrale figuur in de Com missie voor de hygiëne van het kind den wensch te kennen heeft gegeven zijn plaats voor een jongere kracht te willen inruimen. Dr. Beekenkamp, aldus de heer Zijp, is ja renlang de man geweest, op wlen het werk der commissie rustte. Spr. gaf uiting aan zijn dankbaarheid, onder aanbieding van een stoffelijk blijk van waardeering. Dr. Beekenkamp heeft dank gezegd voor de tot hem gesproken woorden en voor het hem aangeboden geschenk. De vergadering vereenigde zich vervol gens met het voorstel van het hoofdbe- bestuur tot overneming van een amende ment van de afd- 's-Gravenhage op art. 9 van hoofdstuk I van het reglement voor de bemiddelings- en arbitragecommissie. Een amendement, ingediend door de afd. Leiden werd ter behandeling in een volgende ver gadering uitgesteld. De secretaris, arts J. T. Rademaeker, heeft eenige mededeelingen gedaan voor het verspreiden van vlugschriften onder de bevolkingen der afdeelingen met het doel te wijzen op de waarde van vitamine D als middel ter bestrijding van de Engelsche ziekte. De voorzitter legde er nog den nadruk op, dat juist in dezen tijd deze kwestie van het grootste belang is. Nadat.de heeren De Jong, uit naam van de afdeelingen Hillegersberg en Schiebroek, eü Van Andel, uit naam van de af deeling Zuidland. critische opmerkingen hadden gemaakt resp. over den post secretariaat en °ver de afdracht van 17% cent per lid door de afdeelingen, werd de begrooting van in komsten en uitgaven over 1941 goedgekeurd. ïn zijn slotwoord heeft de heer Zijp hulde gebracht aan het hoofdbestuurslid mevr. Kelzer-La Plein, voor het werk, dat zij in het afgeloopen jaar verricht heeft, en aan het scheidende hoofdbestuurslid mevr. Coelé-Boogaerdt. MATERIALEN VAN NEDERLANDSCHE VERSTERKINGSWERKEN. De bevoegde instanties der Duitsche weermacht in Nederland wijzen erop, dat materialen, welke afkomstig zijn van de vroegere Nederlandsche versterkingswerken, zooals hout, allerlei metalen enz. eigendom zijn van den bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland en niet eigen machtig in bezit kunnen worden genomen door de bevolking of Nederlandsche in stanties. Iedere diefstal van materiaal uit de Nederlandsche vers ter kingswerken wordt strafrechtelijk vervolgd en volgens de be staande wetten streng gestraft. HET AANGEVEN VAN DUITSCHE VERMOGENS IN VIJANDELIJKE LANDEN. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat het aangeven van Duitsche ver mogens in vijandelijke landen, krachtens verordening van 7 Augustus j.l. onmiddel lijk geschieden moet voor wat betreft geld vorderingen, bezit, deelgenootschap in on dernemingen enz., bij de „Wirtschaftsprüf- stelle". Korte Vijverberg 5, 's-Gravenhage. De hiervoor noodige formulieren zijn bij dat bureau te verkrijgen. De laatste dag, waarop deze aangifte kan geschieden, is 5 December a.s. WINTERHULP NEDERLAND. De collecte voor de Winterhulp te Gro ningen heeft ruim 6600 gulden opgebracht. De gewone collectes brengen in die stad on geveer 1600 gulden op, zoodat de eerste Winterhulp-collecte een goed resultaat heeft opgeleverd. HET WAMBUIS, WAARIN HUGO DE GROOT ONTSNAPTE. Thans in het Delftsch Gemeentemuseum. Sinds eenigen tijd mag het Delftsche Ge meentemuseum zich, naar de „Tel." meldt, verheugen in een zeer belangrijke aan winst. In bruikleen werd nl. ontvangen het metselaarswambuis, dat in het jaar 1621 door Hugo de Groot gebruikt werd als ver momming tijdens zijn overtocht naar Waal wijk vanuit Gorinchem, waai- hij na zijn ontsnapping uit het slot Loevestein een schuilplaats vond bij den koopman Daat- selaer. Het geelbruine, zeemlederen kleedingstuk, dat werd afgestaan door jhr. E. Prins van Westdorpe, een nakomeling van den Rot- berdamschen burgemeesterszoon Adriaan Prins, met wien Hugo de Groot's kleindoch ter Adriana huwde, verkeert in zeer goeden slaat. Volgens een beschrijving uit 1793, be- hoorend bij de „Vaderlandsdhe Historie" van Wagenaar, is het oorspronkelijk het wambuis van een curassier. Aan de voor zijde werd het gesloten door 29 tinnen, een voudig bewerkte bolvormige knoopjes, ter wijl de knoopsgaten met groen omboord zijn. TACHTIG MILLIONNAIRS TE AMSTERDAM. De statistiek over de heffing van de in komsten en vermogensbelasting te Amster dam over 1939/40 bevat, ten aanzien van de hoogste vermogens de mededeeling, dat In den vervolge verplichte inlevering. Met ingang van Dinsdag 3 December a.s. zullen in hotels, restaurants e.d. geen maaltijden, samengesteld met ge bruikmaking van boter, margarine of meer aan de gasten mogen worden verstrekt zonder dat daarvoor bonnen van de boter- of vetkaart worden in geleverd. In verband met de hoeveelheid boter of margarine, welke op een bon kan worden gekocht (250 gram), verstrekken de distri butiediensten aan de genoemde instellingen z.g. „wisselbonkaarten", bestaande uit 50 wisselbonnen. Elke wisselbon geeft recht op het koopen van 1/50 rantsoen boter of margarine (5 gram). Deze wisselbonnen mogen, evenals is bepaald met betrekking tot de wisselbonnen voor brood, vleesch en kaas, uitsluitend gebruikt worden in ho tels, restaurants e.d. De distributiediensten stellen deze wissel- bonkaarten van heden af in beperkte hoe veelheid verkrijgbaar voor hotels, restau rants e.d. In afwijking van de voor de wis selbonnen voor brood, vleesch en kaas gel dende regeling, kunnen voorts ook parti culieren tegen inwisseling van bonnen der boter- of vetkaart wisselbonnen bij de dis- tributediensten verkrijgen, hetgeen vooral van belang is voor hen, die regelmatig maaltijden buitenshuis gebruiken. De wis selbonnen hebben een onbeperkten geldig heidsduur. Ten einde te voorkomen, dat zij, die een bon van de boterkaart of van de vetkaart inruilen voor wisselbonnen, niet zouden beschikken over een bon voor het aanschaf fen van boter of margarine voor huishou delijk gebruik, kan gedurende de eerstvol gende distributieperiode (Zaterdag 30 No vember tot en met Vrijdag 6 December) niet slechts de voor die periode geldig ver klaarde bon 19, doch desgewenscht ook het aantal millionaire in 1930/31 was 153 met een gezamenlijk vermogen van f.365 millioen, en thans bedraagt 80 met te zamen f. 169 millioen vermogen. Aldus een der gegevens van het Bureau van Statistiek der gemeente over de ver mogensbelasting. Het aantal aangeslagenen in deze belasting daalde van 12.342 in 1938- 1939 tot 12.085 in 1939-1940. VERSPREIDE BERICHTEN. Gisterochtend is door het College van B. en W. van 's-Gravenhage aan den directeur van het Openbaar Slachthuis, dr. H. C. F. L. War- necke, als bewijs van groote waardeering voor zijn bewezen diensten, de groote gouden leg penning uitgereikt. Slechts bij groote uitzon dering wordt deze hoogste onderscheiding toe gekend. reeds bon 20 bij de plaatselijke distributie diensten en met ingang van Dinsdag 3 December bij de hotels, restaurants, café's e.d. worden ingeruild voor wisselbonnen. Dit komt er dus op neer, dat bon 20 van Dinsdag 3 December a.s. af desgewenscht reeds gebruikt kan worden bij gebruik van boter of margarine in hotels e.d. Men be denke echter, dat deze bon in de naaste toe komst alsnog zal worden aangewezen voor het koopen van de genoemde artikelen bij den winkelier. Ten slotte wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de voor boter, margarine, vet, vleesch vleeschwaren en kaas aangewezen bonnen ln den vervolge ook gedurende de tweede week van hun geldigheidsduur in hotels, restaurants e.d. gebruikt zullen mogen worden. Dit laatste geldt echter niet voor de bonnen, welke recht geven op het koopen van brood, gebak en eieren. VERSTREKKING OP BON 19. Op 14 December ook slaolie. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 30 November 1940 tot en met Vrijdag 6 December 1940 geeft dc met „19" ge nummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter of een half pond margarine of twee ons vet naar keuze, voorzoover voorradig. De aan de bonnen „17" en „18" der bo terkaart verbonden faciliteit, dat deze des gewenscht ook recht geven op margarine, blijft derhalve ook voor bon 19 gehand haafd, terwijl bovendien op dien bon naar keuze vet beschikbaar wordt gesteld, zulks met dien verstande, dat het vetrantsoen geen half pond, doch twee ons bedraagt, aangezien het vetgehalte en dus de voe dingswaarde van vet grooter is dan die van boter en van margarine. De met „19" genummerde bonnen, die Vrijdag 6 December nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 13 December. In verband met de vaststelling van het vetrantsoen op 2 ons. zullen de producenten ln den vervolge uitsluitend vet in verpak king van 200 gram of veelvouden daarvan vervaardiger.. De op 29 November 1940 reeds bij de producenten of in den handel aan wezige voorraden in verpakking van 250 gram mogen tegen inlevering van een met „19" genummerde bon van de boterkaart of de vetkaart worden uitverkocht, aangezien het niet mogelijk is deze alsnog te doen ompakken. Voor het tijdvak van Zaterdag 7 Decem ber 1940 tot en met Vrijdag 13 December 1940 zal wederom een bon van de boter kaart en van de vetkaart voor het koopen van boter of margarine of vet aangewezen worden. OOK SLAOLIE. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 14 December 1940 tot en met Vrijdag 20 December 1940 zal voorts de met „21" „Kom eens oploopen zeg 's Zaterdagmiddags is ze vaak een paar uurtjes hier." Zes weken lang zag ik Dick niet. De barre winter van 1940 deed het 'm. Verkouden, grieperig, toch doorloopenen toen een beetje bronchitis. Ik moest onder de wol, drie weken lang met lauwwaterverbanden, een weekje ln de huiskamer, toen met knik kende knieën kleine wandelingetjes, als de zon scheen, enfin, iedereen heeft wel eens iets dergelijks meegemaakt. Het was dus zes weken later, dat ik weer in Dick's winkel stond. Al dien tijd had ik hem niet gezien, want zoo heel vaak kwam hij niet bij ons, en ik kan me voorstellen, dat hij in zijn omstandigheden mijn be staan zelfs heelemaal vergeten was. Hij maakte duizend excuses, wist heele maal niet, dat ik ziek geweest was en scheen kennelijk wat verlegen er mee. Maar ik praatte er overheen. „Zand er over, Dick. Je had wel andere dingen aan Je hoofd. Vertel me eens, hoe gaat het met je verloofde?" Zijn gezicht betrok. „Dat ls uit!" zei hij strak. Ik scheen een beetje beteuterd te kijken, want er kwam een schim van een lachje om zijn mond. „Daar sta je blijkbaar van te kijken. Ja, zie je, kerel, het was tè erg! Ze had totaal geen fantasie!" Ik haalde de schouders op. „Overdrijf je nu niet een beetje met je fantasie? Je was toch zoo enthousiast en zoo kennelijk ver liefd „Was lk ook", stemde hij toe, „maar oor deel nu zelf. Dat ze me met Sint Nicolaas een overhemd en een das cadeau gaf, wel, dat getuigde niet direct van originaliteit, maar het kon er nog net mee door. Maar ik geef je te raden, waar ze me met mijn verjaardag mee verraste!" „Hoe kan ik dat weten, Dick. Misschien wéér een das!" „Erger!" zei hy. „Veel erger!" Even zweeg hij en hij keek me aan. „Zie eens rond Je, en vertel me dan, wat je hier ziet staan." Verbaasd deed ik, wat hij zei. „Ik zie niets anders, dan sigaren en sigaretten", zei ik aarzelend, „daar is dit dan ook een sigaren zaak voor". „Precies!" barstte hij los. „En laat Mia nu met mijn verjaardag een kistje sigaren voor me meebrengen.... En ze had het, voor den drommel, bij myn concurrent ge kocht, anders was het geen verrassing voor me, zei ze! Nou vraêig ik je. Auteursrecht voorbehouden. Nadruk verboden. heeft menigeen verzucht, die bij vernielde eigendommen stond. Thans is onwetendheid geen excuus meer. Ieder weet dat oorlogsschade dreigt en dat de beste beveiliging is aansluiting bij de grootste landelijke onderlinge. Inlichtingen en prospectus vericrijgfbaar bij CENTRAAL BEHEER, SINGEL 126—130, AMSTERDAM (C.) - TEL. 47190. Bijkant.: 's-GRAVENHAGE - ZEESTR. 71b TEL. 116356. 4033 (Insoz. Med.) genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht geven op het koopen van naar keuze een half pond boter of een half pond margarine of een halve flesch slaolie. De met „21" genummerde bonnen, die Vrijdag 20 December nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 27 December 1940 Is de bon gebruikt voor het koopen van slaolie, dan mag de slaolie ook nog in het tijdvak van 28 December 1940 tot en met 31 Januari 1941 worden afgeleverd. Aangezien de détaillisten momenteel over geen of zeer geringe voorraden slaolie be schikken, dienen de consumenten, die te zijner tijd den met „21" genummerden bon wenschen te gebruiken voor het koopen van slaolie, dezen reeds thans bij den winkelier In te leveren. Deze zal dan in het tijdvak van 14 De cember 1940 tot en met 31 Januari 1941 aan de klanten, van wie hij één of meer bonnen 21 heeft ontvangen, slaolie afleveren. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het détaillisten verboden is vóór Zater dag 14 December a.s. slaolie op de ingele verde bonnen 21 aan het publiek af te leveren. Het zal aanbeveling verdienen, dat de détaillisten aan de klanten, die een of meer met „21" genummerde bonnen bij hen in leveren, teneinde daarvoor t.z.t. slaolie te ontvangen, een ontvangbewijs afgeven. Het ligt voorts in de bedoeling voor het tijdvak van 21 tot en met 27 December 1940 een bon voor boter of margarine en voor het tijdvak van 28 December 1940 tot en met 3 Januari 1941 een bon voor boter of margarine of vet naar keuze, voor zoover voorradig, aan te wijzen. ST. NICOLAAS GARDEROBE en PIETERMANKNECHT Baarden - Pruiken - Grime - Compleet. ERATO - OUDE SINGEL 14 - TEL. 20889 Scherts- en Fop-artikelen. 4023 angra, Med.) DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gisteravond omstreeks kwart over vijf is de vijfjarige K. van Stralen, toen hij de Scheepstimmermanslaan te Rotterdam wilde oversteken, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door den negentien jarigen H. S. Het kind werd tegen den grond geworpen en is vrijwel op slag ge dood. DOODELIJK ONGEVAL. Dezer dagen is bij het verrichten van werkzaamheden aan een boerderij te Zuid- horn de 52-Jarige gehuwde arbeider E. Kui pers onder een vallenden muur geraakt en ernstig gewond. Gisteren is het slachtoffer in het Academisch Ziekenhuis overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. Aanslag op den trein Sjanghai-Nanking MEER DAN 100 SLACHTOFFERS. Op een personentrein, rijdende tusschen Sjanghai en Nanking, is een aanslag ge pleegd, waarbij meer dan honderd men- sohen om het leven gekomen of gewond zijn. De „Evening Post" meldt, dat de aan slag, waarbij gebruik gemaakt is van een zware dynamietmijn, is gepleegd op 8 kilo meter ten Zuid-Oosten van Soetsjau. Vijf wagons werden geheel vernield. (D.N3.). United Press meldt nader, dat zich onder de slachtoffers vele vooraanstaande Ja panners en Chineezen bevinden, die op weg waren van Sjanghai naar Nanking. Het treinverkeer tusschen Sjanghai en Nanklpg is door de spoorwegdirectie stopgezet. TREINBOTSING IN ROEMENIË. Te Chitila bij Boekarest zijn tengevolge van verkeerden wisselstand twee treinen op elkaar gereden. Twee personen werden gedood, tien gewond. ONGELUK IN AMERIKAANSCHE KOLENMIJN. In Cadiz (Ohio) zijn 22 mijnwerkers bij een ontploffing ln de Ohio and Pennsylva nia kolenmijnen bedolven en van de buiten wereld afgesneden. De reddingswerkzaam heden zijn aan den gang. PLOTSELINGE KOUDEGOLF IN SPANJE. In Spanje (is plotseling een koudegolf losgebroken. In vele streken is de tempe ratuur tot beneden nul gedaald. In Madrid werd vannacht nul graden, ln Avila vijf gTaden onder nul geregistreerd. In de ten Noorden van de hoofdstad gelegen Sierra de Guaderrama is reeds zooveel sneeuw ge vallen, dat de wintersport al beoefend wordt. Lef op den hartvorm. 12 stuks 50 ct. 2 »t 10 et 4037 (Ingez. Med.) door J. P. BALJé. Mijn vriend Dick van der Veer is vijfen dertig jaar en nog altijd ongetrouwd. Daar bij heeft hij alle eigenschappen om een voortreffelijk huisvader te worden. Hij houdt van kinderen en gezelligheid, heeft een goed karakter, altijd een uitstekend humeur, drinkt weinig, en is bijzonder at tent voor het zwakke geslacht. Mijn vrouw en ik hadden ons al vaak af gevraagd, hoe het kwam, dat Dlck maar niet in het huwelijksbootje stapte. En op een goeden dag heb ik het hem eens op den man af gevraagd. „Dick, kerel, waarom trouw je toch eigen lijk niet? Je hebt een beste zaak, je houdt van gezelligheid, en je zou een pracht- huisvader zijn. Wat zie je er toch in. om steeds maar alleen te blijven en met huis houdsters te sukkelen?" Hij had toevallig weer ruzie gehad met zijn laatste huishoudster, die den boel ver slonsde, en hij keek me een beetje down aan. „Je hebt wel gelijk," gaf hij toe, „maar op mijn leeftijd kom je daar zoo gauw niet meer toe Zie je, als je jong bent, pas in de twintig, dan zie je alles van den zonni- gen kant. Je wordt verliefd, en alles ls rozengeur en maneschijn. Dat is de tijd om te trouwen. Maar als je de dertig gepas seerd bent, kerel, dan word je critlsch. Je gaat wikken en wegen, je verliefde buien worden zeldzamer en je denkt er drie keer over na, of je den stap in het huwelijks bootje wel zult wagen. Je weet, niet, of Je er wel stuurvast genoeg voor bent, en of het bootje onderweg niet lek zal slaan. En dantegenwoordig zijn de meisjes an ders dan vroeger. Het ls de tijd, die haar veranderd heeft. Ze zijn zoo zelfstandig en ze weten zoo precies wat ze willen. Onzen steun hebben ze niet meer zoo noodlg." Hij trok eens aan zijn sigaar en in de rookwolk, die opsteeg scheen hij het meisje te zien, zooals hü zich dat als zijn vrouw droomde. Want er kwam een glimlachje om zijn mond en hij ging verder: „Ik zou een vrouw willen hebben met fantasie. Niet zoo'n pronkstuk met vuur- roode nagels, karmozijnroode lippen en een okerkleurig gezicht, maar een meisje dat hersens heeft en fantasie. Op mijn leeftijd leer je wel, dat die beeldschoone wezentjes niet altijd de beste vrouwen zijn, Integen deel. Nee, ze mag gerust leelijk wezen, als ze maar over voldoende fantasie beschikt." Toen begon hij plotseling over een ander onderwerp te praten. Het was niet zoo heel veel later, dat lk hem in de hall van een groote bioscoop zag. Ik kwam juist uit de eerste voorstelling en hij was blijkbaar van plan de tweede te bezoeken- Mij zag hij niet! Hij had alleen maar oog voor het meisje, dat naast hem stond. En ik kon hem geen ongelijk geven, want ze zag er buitengewoon uit. Tiptop gekleed en een gezichtje als een „plaatje". Ze kon zelf wel een van die knappe filmsterretjes geweest zijn, die lk juist had zien spelen. En men zou blind geweest moeten zijn, om niet te zien, dat Dlck haar met zijn blikken verslond en tot over de ooren verliefd was. Wat had hij me ook w;er verteld? Ik glimlachte eens voor me heen a-Ja, zijn verliefde buien werden zeldzamer. Maar nu had lk hem dan toch ln een van die zeldzame buien aangetroffen. Den volgenden dag kwam lk bij hem in den winkel. „Aardig meisje, dat je gisteravond by je had," zei ik zoo langs mijn neus weg. „Heb je me gezien?" deed hU enthousiast. ,,Myn verloofde! Waarom ben je niet naar ons toegekomen?" „Je had me zonder twyfel weggekeken." „Schel nou uit met die flauwiteiten. Ik ben geen blaag van achttien. Maarre.... hoe vond je haar?" „Zoo op het oog een schat", antwoordde lk. „Niet waar? Ze heeft ooger,, kerel „Hou maar op", lachte ik. „Enne., heeft ze fantasie?" Even keek hy me verbaasd aan. „Fanta sie"? Toen schoot ons gesprek hem te bin nen. „O; eh, fantasie! Nou, dat zou lk je nog niet kunnen zeggen. Ik ken haar pas een week." Ik floot even. „Dan heb Je er geen gras over laten groeien, Dlck. Ik moet zeggen, voor iemand van jouw leeftijd „Mijnl eeftyd. Zeg ben Je heelemaal, Je bent nog een Jaar of drie ouder dan lk. Myn leeftydHy keek verontwaardigd.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 13