BINNENLAND KRUSCHEN Het gebruik van peulvruchten jlsie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 November 1940 Derde Blad No. 24750 Inspecteur-generaal der Nederlandsche politie Geen eenheid op agrarisch gebied De Winterhulp Nederland Gedroogde Lucerne voor Mestvarkens VRAGENRUBRIEK CORRESPONDENTIE Rheumatische pijnen Adviezen van den Voedingsraad KOLONEL A. W. DE KONINGH BENOEMD. -kolonel A. W. de Koningh. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op voor dracht van den secretaris-generaal van hel Departement van Justitie, kolonel A. W. de Koningh benoemd tot inspec teur-generaal der Nederlandsche poli tie. Kolonel De Koningh was tot nu toe inspecteur der marechaussee. Hij werd op 14 Sept. j.l. reeds aangesteld als commissaris, belast met de waarneming der functie van inspecteur-generaal. Kolonel De Koningh genoot zijn militaire opleiding aan de Militaire Academie te-Bre- i. Na de militaire rangen te hebben door- loopen, is hij, als kapitein, in 1919 bij de oprichting van het korps Politietroepen naar dat korps overgegaan, waarna hij in bij de marechaussee districtscomman dant te Zwolle werd. In 1927 volgde zijn benoeming tot districtscommandant te As- jen, waarna hij op 1 November 1934 bevor derd werd tot majoor-commandant der eerste divisie van de marechaussee te "s-Hertogenbosch. Op 1 Maart 1938 werd hij tevorderd tot luitenant-kolonel en op 1 Mei MO tot kolonel-inspecteur van het wapen oer Marechaussee. VERGADERING FRIESCHE MAAT SCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Te Leeuwarden is onder voorzitterschap van den heer G. J. Ruiter de algemeene vergadering gehouden van de Friesche Maatschappij van Landbouw. De voorzitter bracht in herinnering de vele pogingen om te komen tot eenheid op agrarisch gebied. Het bestuur van het Lanclbouwcomité en de landelijke Agrarische Centrale, waartoe ook de Friesche Maatschappij van Land bouw behoort moesten echter ten slotte vaststellen dat alle pogingen tot niets had den geleid en dat er evenmin kans op sa menwerking in de toekomst bestaat, wes halve de pogingen zijn gestaakt. Dezen gang van zaken achtte spreker te betreuren. Daarbij kwam dan nog de z.i. onverant woordelijke beslissing dat men bij het Land- bouwcomité niet wenschte samen te wer ken met de bezettende autoriteiten anders dan op hun speciaal verzoek en dat men zich wilde beperken tot het contact met de rudimenten van wat eens onze Neder landsche regeering was. Spreker had door de benoeming van een commissie pogingen aangewend om wel provinciaal tot een samenwerking te komen hetgeen echter nog niet is gelukt. De po- ?mgen zijn opgegeven omdat gebleken is dat men ook in de Friesche maatschappij niet eensgezind in dezen was. Na nog enkele pogingen te hebben gere leveerd kwam spreker tot den toestand van het oogenblik waarop bij de mogelijkheid Tan een samenwerking rekening moet borden gehouden met de volgende feiten: 1. De pogingen tot concentratie van de Centrale Landbouw Organisaties te gera ken zijn definitief mislukt. 2. De pogingen» om provinciaal tot con centratie te komen zijn evenmin gelukt. 3. De nationale bond Landbouw en Maat- ftappij en het Boerenfront poogden beide zondere verdere mededinging tot deze or ganisatie te komen. 4. De eenheidsorganisatie kan dus slechts jfet gevolg zijn van een samengaan dezer laatstgenoemde groepen. Genoemde organisaties hebben elkaar ge- Jpnden in een Nederlandsch Agrarisch front. Naar sprekers meening zal deze or ganisatie de organisatie van de toekomst zi'n. Dientengevolge zullen de werkzaamheden Jan de Friesche Maatschappij straks in ari- Jcre organisatorische hanen dienen te wor- den geleld. Daarbij 'behoeft niets wat van gaarde is te worden vernietigd ook ai zal os vorm veranderen. Nadat de agenda was behandeld heeft ir. 8- Smeding directeur van de Wieringer- ®eer gesproken over: ervaringen met plan- ben tot de cultuur en kolonisatie van de ^uiderzeegronden. VERSPREIDE BERICHTEN. Tot hoofdredacteur van het Neder- ^dsch Dagblad is benoemd de heer M. A. cageling te 's-Gravenhage. De heer Cageling is redacteur varf het „Onze Vloot" geweest. MET DE STEUNVERLEENING WORDT ZOO SPOEDIG MOGELIJK BEGONNEN. Omtrent de collecte voor Winterhulp Ne derland kan het A.N.P. nog het volgende mededeelen: De leverings- en vervoersmoeilijkheden hebben haar invloed uitgeoefend op de or ganisatie van de collecte, welke moeilijk heden nog grooter zijn geworden tenge volge van het feit, dat bij de-vervaardi ging der speldjes een aantal kleinere fa brieken is ingeschakeld, hetgeen is geschied uit een oogpunt van werkverschaffing. De fabrieken hebben echter al haar best ge daan, doch indien mocht blijken, dat op een of andere plaats niet voldoende speld jes beschikbaar zijn, en het derhalve mocht voorkomen dat een collectant is uitver kocht, wordt het publiek verzocht, ten ein de dp collecte zoo goed mogelijk te doen slagen, hem toch een gift te doen toekomen. De prijs der speldjes is vastgesteld op 20 cent per stuk. Wanneer iemand echter niet in staat is dit bedrag te betalen, dan mag dit voor de collectanten die hierbij met tact zullen moeten optreden geen reden zijn om een kleinere gift te weigeren, waar voor dan toch een speldje zal worden ge geven. Ten einde dit mogelijk te maken, wordt daartegenover een beroep op de be ter gesitueerden gedaan om een hooger be drag te schenken. Aangezien het werk van de Winterhulp uitgaat boven iedere verdeeldheid onder het Nederlandsche volk, terwijl mede de uitkee- ringen zullen geschieden zonder aanzien des persoons, wordt een beroep gedaan op ieders volledige medewerking, opdat door het resultaat kan worden getoond, dat het Nederlandsche volk in staat is eensgezind een hulp-actie voor behoeftige landgenoo- ten uit te voeren. Ten slotte kan worden medegedeeld, dat zoo spoedig mogelijk na de collecte een aanvang met de steunverleening zal worden gemaakt, zoodat de uitkeerin- gen in ieder geval gedurende de maand December zullen plaats hebben. Bij de steunverleening zal in de eerste plaats r- rekening worden gehouden met de groote gezinnen. Verzoeken om steunverleening moeten worden ingediend bij de plaatselijke direc teuren. Als zoodanig treden veelal op de burgemeesters der gemeenten. Slechts in enkele gevallen, waar dit noodig was, zijn speciale vertegenwoordigers van de Winter hulp Nederland aangesteld. DIRECTEUR MUSEUM KRöLLER MULLER. De heer heer S. van Deventer benoemd. Bij beschikking van den waarnemend secretaris-generaal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bènöemd tot directeur van het Rijksmu seum KröllerMüller de heer S. van De venter. NIEUWE KLANKEN VOOR OUDE. Naar wij vernemen, zal van 1 December af een nieuwe gramofoonplaat slechts wor den afgegeven, indien hiervoor in ruil een oude plaat wordt ingeleverd. De winkelier zal de oude plaat innemen tegen den oud- materiaalprijs van 5 cents voor een kleine plaat en 8 cents voor een groote plaat. Zooals zoovele bedrijfstakken zit ook de gramofoonplatenindustrie met de moeilijk heid, hoe aan voldoende grondstoffen te komen. Men is daarom genoodzaakt, boven vermelden maatregel te treffen. De oude platen, die desnoods gebarsten of zelfs aan stukken mogen zijn, komen dan weer in dezelfde mate ter beschikking van de fa brieken één in Nederland, verschillende in Duitschland en België als de nieuwe in circulatie worden gebracht. Een uitzondering moet slechts gemaakt worden voor gramofoonplaten, waarbij tus- schen boven- en onderkant een dunne pa- pierlaag is aangebracht, zooals bij het merk „Columbia" het geval is. Deze zijn onbruikbaar, daar het papier zich met de schellak zou vermengen. Twij,- felt de handelaar er aan of een plaat papier bevat, dan zal hij dit op eenvoudige wijze kunnen constateeren door de plaat door midden te brekben. Tel. MELKVERBRUIK VAN ÉÉN DAG MOET INGEHAALD. Daarom tijdelijk eenige stagnatie. Hoewel de hoeveelheid consumptiemelk, geproduceerd door aangeslotenen bij de C. M. C., niet noemenswaard verminderd is, krijgen toch de melkhandelaren sedert eenige dagen slechts 70 pCt. toegewezen van het kwantum, dat zijv normaal plach ten te betrekken. Deze tijdelijke stagnatie is, naar de „Tel." verneemt, een indirect gevolg van de Maandag jJ. ingegane standaardisatie. Wat toch is het geval? Voorheen ging de melk, al of niet via den tusschenhan- del, in de vroege ochtenduren rechtstreeks van den veehouder en den slijter naar den consument. Daar echter thans de melk gestandaardiseerd moet worden, is dit niet meer mogelijk en zal in vele gevallen een oponthoud van één dag ontstaan, veroor zaakt door de verschillende bewerkingen, welke de melk moet ondergaan. Theoretisch beschouwd, zou ons land dus, na een dag zonder melk te hebben gezeten weer normaal voorzien kunnen worden Uiteraard is zoo iets onmogelijk, zoodat men moet trachten, het totaalverbruik van één dag over een bepaalde periode te ver- deelen. Voor ons geheele~*iand wordt dit verbruik geschat op twee millioen liter. Afgezien hiervan doet zich ook het transportprobleem duchtig gevoelen, ter wijl men ten slotte voor het vervoer van melk uit verschillende provincies naar het „wettelijk gebied" te kampen heeft met een tekort aan melkbussen. Op allerlei wijzen tracht men in deze moeilijkheden te voorzien, waarbij aan het organisatie talent der betrokken instanties buitenge wone eischen worden gesteld. Al met al, hoopt men de kloof binnen kort geheel te hebben overbrugd. GRAVIN W. K. F. P. VAN BYLANDT In den ouderdom van rum 87 jaar is te Zeist overleden jonkvrouwe A. L. van Loon, douairière gravin W. K. F. P. van By- landt. Met gravin van Bylandt, die de groote buitenplaats Hoog Beek en Roijen aan den Driebergsoheweg bewoonde, is een zeer be kende figuur uit de Zeister samenleving heengegaan. Telken jare stelde gravin van Bylandt haar uitgestrekte landgoed ter beschikking van zendingsfeesten en dergelijke bijeen komsten. Volgens testamentaire beschikking van jonkvrouwe A. H. C. varn Loon, met wie de thans overledene gedurende een aantal ja ren tezamen Hoog Beek en Roijen bewoonde gaat dit uitgestrekte landgoed thans in eigendom over aan de samenwerkende zen dingscorporaties te Oegst-geest. Gedurende een reeks van jaren zal de buitenplaats uiterlijk in haar tegenwoordigentoestand blijven. „Vad." JAPAN EN NEDERLANDSCH-INDIË. Uit Tokio meldt de SP.T. dd. 28 Novem ber: Officieel wordt gemeld, dat de minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, he den den Nederlandschen gezant te Tokio, genei-aal J. C. Pabst, heeft ontvangen, wien hij de Japansche protestnota inzake de reeds gemelde anti-Japansche daden in Ne- derlandsch-Indië overhandigde. De Japausche pers publiceert dit bericht op een in het oog vallende plaats en wijdt er uitvoerig^ beschouwingen aan. Zoo schrijft de „Hotsji Sjimboen", dat Ned.-Indië zich door de Britsche en Ameri- kaansche propaganda op zeer gevaarlijk spoor laat leiden. Als Ned.-Indië ermede voortgaat zich door de anti-Japansche krachten te laten misbruiken zoo betoogt het blad, kan een ernstig conflict niet uitblijven. De „Asahi" constateert, dat een voortduren der anti- Japansche incidenten in Ned.-Indië de eer en het aanzien van Japan in de geheele wereld schaden. Het blad voegt hier aan toe dat de protesten van den Japanschen con sul-generaal te Batavia, tot nu toe nimmer resultaat hadden, aangezien zij door de Ne derlandsche autoriteiten telkens werden af gewezen met de mededeelng, dat het onder zoek nog niet was geëindigd. De regeering te Tokio heeft naar aanleiding hiervan be sloten thans krachtiger op te treden. EERE-COMITÉ IN ZUID-HOLLAND. Onder voorzitterschap van den minis ter van staat, commissaris der provincie Zuid-Holland, is voor dit gewest een eere comité gevormd om de actie voor het win- terhulpwerk in Zuid-Holland te steunen en bij de bevolking aan to bevelen. In dit comité hebben zitting genomen: Prof. mr. P. J. M. Aalberse, minister van staat, lid van den raad van state, Den Haag; W. D. Bekking, lid van den raad der gemeente Rotterdam, Rotterdam; D. G. v. Beuningen, directeur v. d. N.V. steenkolen handels vereeniging; mr. ,P. E. Briët, advo caat, lid van de Eers&flfcamer der Staten- Generaal, Leiden; 'dr. F. O. Bruijning, arts, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, Den Haag; M. de Bruyn, directeur N.V. de erven wed. J. van Nelle, Schiedam; prof. dr. H. B. Dorgelo, hoog>eeraar aan de tech nische hoogeschool te Delft, Delft; mr. F. O. Fock, directeur van het bijkantoor Vlaardingen van R. Mees en Zoonen, Vlaar- dingen; L. J. van Hollander, burgemeester van Middelharnis en Sommelsdfjk, Middel- harnis; prof. ir. J. Klopper, president van den raad van beheer v. d. Nederl.-Indische Spoorwegmij., 's-Gravenhage; J. van Kra nenburg, notaris en voorzitter afd. groot bedrijf der kamer van koophandel en fa brieken voor Gouda en omstreken, Gouda; dr. L. P. Krantz, directeur der firma J. J. Krantz en Zn. N.V., Oegstgeest; A. W. de Landgraaf, wethouder der gemeente Slie- drecht, Sliedrecht; ir. W. H. van Leeuwen, president-directeur van de Nederl. gist- en spiritusfabriek te Delft, Delft;- F. Looijen Jr., firmant van de fa. Joh. van Gelderen en Co., Gorinchem; jkvr. J. A. Op ten Noort, 's-Gravenhage; ir. A. Plate, presi dent v. d. Nederlandsche maatschappij v. GUNSTIGE BEÏNVLOEDING DER SLACHTKWALITEIT. Nu wij bij de voedering van onze huis dieren meer en meer zijn aangewezen op de producten van eigen bodem en de mogelijkheden daaromtrent hog lang niet allemaal voldoende bekend zijn, laat staan dus aangewend worden, is het voor veehouders en varkenshou ders en -mesters van het grootste be lang, om kennis te nemen van de on derzoekingen die op dit gebied worden verricht. Zoo heeft het Instituut voor Moderne Veevoeding „De Schothorst" te Hoogland bij Amersfoort, leider dr. J. Grashuis, een zeer interessante mededeeling gedaan over een proef, genomen met kunstmatig ge droogde lucerne voor mestvarkens. Reeds in 1932 was bij een voederproef, genomen aan de proef boerderij te Zelhem, waar dr. Grashuis toen tevens practisee- rend veearts was, gebleken, dat kunstmatig gedroogde lucerne (Deensch vitaminen- groen) een goede vitaminenbron is voor mestvarkens, terwijl bij opname van 5% van deze lucerne in het rantsoen de uit komsten van groei en rendement voe der noodig voor 1 K.G. groei) goed waren te noemen. Thans is nagegaan, hoe de uitkomsten zijn met kunstmatig gedroogde lucerne, wanneer ongeveer de helft van het meel* voeder werd vervangen door ingekuilde ge stoomde aardappelen. Om de dieren onge veer hetzelfde kwantum lucerne te doen opnemen als in 1932 moest hier aan het meel voeder dus 10% worden toegevoegd. Een dergelijk kwantum stemt overeen met hetgeen men o.a. in Amerika als het meest rationeel beschouwt. Ter vergelijking werd ingeschakeld een controlegroep, die geen lucerne en een groep die 20% lucerne aan het meelvoeder kreeg toegevoegd. Bij de laatste groep moest in verband met hooger ruwvezelgehalte en lage zetmeelwaarde een minder gunstig rendement verwacht worden. Voor deze proef werden zes worpen (too rnen) biggen verdeeld over drie groepen, zoodat er van elke worp evenveel dieren in elke groep kwamen, de gewichten der groepen gelijk werden en in elke groep zoo veel mogelijk evenveel borgen als zeugen kwamen. Na een voorperiode van 3 weken, gedu rende welken tijd de dieren een gelijke voe dering biggenmeelmengsel ontvingen (Re- geeringsmengsel), aangevuld met 2 Liter ondermelk per dier per dag, plus nog $top- pelknollen of gestoomde aardappelen, werd de groep die het meest gegroeid was, de controle-groep (groep VII). Deze kreeg re- geeringsmengmeel. daarnaast per 1 K.G. meel 4 K.G. gestoomde aardappelen plus 2 L. ondermelk per dier per dag. Groep VIII kreeg daarenboven 10% van het meelmeng- sel aan gedroogde hicerne, groep IX 20%. Enkele der belangrijkste tabellarische ge gevens laten we hier volgen. Iedere grctëp bestond uit 8 dieren. Groep VU Groep Vin Gewicht der groep bij 't begin der voorproef 327 K.G. Gewicht der groep bij het begin der proef 332 Eindgewicht (708 Eindgewicht geslacht (517 M Aantal dagen (428 Meelvoeder (inclusief lucerne) voor 1 K.G. groei in K.G(1.89 Ondermelk voor 1 K.G. groei, in 1f2.63 Aardappelen voor 1 K.G. groei in K.G(7.56 Gemiddelde groei per dier per dag in K.G. 0.768 Baconklasse I II UI .(5 .(2 .(1 326.5 378 (731 (334 (435 (1.86 (3.54 (6.84 0.796 6 3 K.G. Groep IX 327.5 K.G. 374.5 CTO&5 fayr.o 0463.0 (2.10 (2.80 (7.01 0.721 De dieren zijn op verschillende tijdstippen geslacht. Als de belangrijkste der getrokken con clusies memoreeren wij dat aan deze cij fers nog maar een betrekkelijke waarde mag worden toegekend; het aantal proef dieren was te gering om ze met groote nauwkeurigheid vast te stellen. Herhaling der proef is daarvoor wenschelijk. Wel mag worden geconcludeerd, dat het voederverbruik per K.G. groei door toevoe ging van 10% lucerne aan het meelvoeder iets gunstiger is geworden en dat 20% lu cerne te veel is gebleken om het grootste profijt ervan te trekken. De slachtkwaliteit is door het opne men- van lucerne vermoedelijk wel in gunstigen zin beïnvloed, de klassifi- ceering wijst althans in die richting. Volgens deze proef mag de prijs van gedroogd lucernemeel hooger zijn dan van varkensmeel nijverheid en handel, Rotterdam; dr. H. L. M. van Schaik, directeur van de N.V. Louis Dobbelmarin, Wassenaar; G. Slob, dijkgraaf van het hoogheemraadschap van de Al- blasserwaard met Arkel beneden de Gouwe, Meerkerk; jhr. H. W. Stoop, directeur van de Twentsche bank te Dordrecht, Dor drecht; ds. A. K. Straatsma, predikant bij de Ned. Hervormde Kerk te Den Haag, Den Haag; mej. A. H. M. Thorbecke, Den Haag; mgr. J. M. van der Tuyn, deken van Den Haag en pastoor St. Jacobuskerk, Den Haag; W. van der Vorm, directeur van de scheepvaart- en steenkolenmaatschappij N.V., Rotterdam; M. P. van der Weijden, lid der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal en lid der Staten van Zuid-Holland, Zevenhoven (postadres Noorden Z.H.) W. M. te L. Japan had ln 1987 btfna 905 millioen inwoners. Mej. W. te G. Het vervoer van bruine boo- nen is verboden, wanneer men althans niet over een geleidébiljet beschikt dan wel kan aan- toonen, dat daarvoor bij de aflevering het ver- elschte aantal bonnen wordt ingeleverd. Het is mogelijk, dat in het onderhavige geval een uitzondering wordt toegestaan; richt tTw verzoek daartoe tot den Voedselcommissaris voor Zuid-Holland, Anna Paulownapleln, Den Haag. L. v. E. te L. Leidsche Damvereeniging, secretaris de .heer W. Heemskerk, Janvossen- steeg 71, Lelden. Mevr. T. N. te L. W(J zonden uw klacht door naar de desbetreffende instantie. De directe oorzaak van Uw» Is onzuiver bloed. Neem die oorzaak weg; doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen Zout. Met de onzuiverheden in Uw bloed zullen ook Uw pijnen ver dwijnen, radicaal en langs natuurlijken weg. Bjj apoth. en drog. 1.47, 0.76, 0.41 p. fl. lncl. O.B. 2386 (Tngez. Med.) Erwtensoep met kluif en capucijners met gebakken spek waren vaste gerechten van het wlntermenu. Nu alleen de peulvruchten beschikbaar zijn en het vleesch en spek niet, besluit menige huisvrouw om geen erwten en capucijners te koopen, daar er toch niets lekkers van te maken is. Dat is uit voedingsoogpunt en uit keukentech- nisch oogpunt een onjuiste opvatting. Uit voedingsoogpunt is het, gebruik van vleesch in peulvruchtensoepen enz. niet noodig, daar de peulvruchten zelf eiwit bevatten. De peulvruchten zijn als eiwit-, koolhydra- ten- en vitamine b-bron van belang. Zij behooren tot de weinig voedingsmiddelen, welke niet te lijden hebben door het be reiden in hooikist of couranten, zoodat het gebruik van erwten, boonen en capu cijners geen bezwaar behoeft te worden voor het hrandstoffenverbruik. Samen met melk en aardappelen vormen de peul vruchten zelfs een geheel volwaardige voe ding, waarbij het vleesch of het spek ge mist kunnen worden. Er valt in de keuken met de peulvruchten nog heel wat te be reiken, maar men moet de goede recepten kennen. Hier volgen er eenige als voor beeld. Zij zijn berekend voor 4 volwassen personen (of man, vrouw en 34 kinde ren). GROENE ERWTEN DIET WINTERPEEN EN PETERSELIESAUS. 500 gr. groene erwten, 1 K.G. winter peen, l'/t liter water, 1'/= K.G. aardappe len, aardappelmeel, wat boter, peterselie, zout. De erwten wasschen, een dag en een nacht weeken, den volgenden dag met het weekwater.en wat boter ongeveer 3/4 uur koken, Dan de geschrapteen gesneden wortelen en het zout toevoegen en alles nog drie kwartier koken. De erwten en de peen uit het water nemen. Het water bin den met aangemengd aardappelmeel en de saus afmaken met de rest van de boter en fijn gesneden peterselie. De saus dan niet meer laten koken. Gekookte aardappe len er bij geven. HUTSPOT <1). Vh K.G. aardappelen, 11V« K.G, win terpeen, 500 gr. groene erwten, 500 gr. uien, vet of boter, zout. De erwten wasschen, een dag en een nacht weeken in ruim water, den volgen den dag gaar koken In het weekwater zon der zout. Zout toevoegen als de erwten bijna gaar zijn. De aardappelen schoonboenen, wasschen en met weinig kokend water en zout op zetten. Hierop de schoongeboende, gewas- schen en klein gesneden peen en uien leg gen en samen gaar koken. Kooktijd onge veer drie kwartier. De stamppot doorstam pen en afmaken met vet. De erwten door den stamppot roeren. HUTSPOT (2). Een moderne wijze van bereiden, waarbij vitaminen zooveel mogelijk bewaard blij ven. Bestanddeelen als voor recept 1. De aardappelen schoonboenen, putten, slechte plekken wegsnijden, wasschen en met weinig kokend water en zout opzetten. Hierop het grootste gedeelte van de goed geboende en klein gesneden peen en alle gesneden uien leggen en samen gaar ko ken. Kooktijd ongeveer drie kwartier. Boter of vet, de apart gekookte groene erwten en wat rauwe geraspte peen toevoe gen en de massa zonder stampen vlug door een mengen en direct opdoen. PEULVRUCHTENSOEP. 500 gr, groene erwten, bruine of witta boonen of capucijners, 1 K.G. aardappelen, 4 liter water, een kleine selderijknol en wat groen, een flinke prei, 3/4 liter melk. wat vet, wat zout. De gewasschen peulvruchten een dag en een nacht ln de helft van de aangegeven hoeveelheid water laten weeken. Ze den volgenden dag met het weekwater en wat vet opzetten (het vet maakt ze vlugger zacht) en een half uur laten koken, vlug in de hooikist zetten of in couranten pak ken en 4 uur laten staan. Een uur voor het eten de pan uitpakken, de gare peulvruch ten fijnstampen en verdunnen met de rest van het water en de melk. De soep weer aan de kook brengen, de fijngesneden prei en selderijknol met de geboende en ln stuk ken gesneden aardappelen toevoegen, een half uur laten koken. Af en toe in de soep roeren om ze mooi gebonden te krijgen. De soep afmaken met wat zout en fijngehakte selderij. Ze dan niet meer laten koken. ROONENDIAALTIJD MET DIOSTERDSAUS. 500 gr. bruine boonen, witte boonen of capucijners, 2'It K.G, aardappelen, wat vet, aardappelmeel, mosterd, azijn. De peulvruchten een dag en een nacht te voren weeken en den volgenden dag gaar laten worden op de manier als bij de peul vruchtensoep is aangegeven. De aardappelen boenen, met een bodempje kokend water en wat zout opzetten. Zoodra de aardappelen koken, de uitgepakte boo- nenpan er als deksel op plaatsen, er voor zorgen, dat het goed afsluit, 'Wat zout bü de peulvruchten voegen. Als de aardappelen gaar en droog zijn, de boonen vlug aan de kook.brengen, uit het vocht scheppen en het vocht met wat aangemengd aardappelmeel binden. De saus op smaak maken met wat mosterd en azijn. Om afwisseling in den smaak te bren gen, kan men een fijngehakt preitje, wat gehakte peterselie, wat kerry of een jus- tablèt gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9