lEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 29 November 1940 NAGEKOMEN BERICHTEN Distributie-maatregelen Redactie No. 21507 Binnenland De fabricage van melkwol Buitenland Het brood- en aardappelen- probSeem in Italiaansch Weermachtsbericht Duitsch Weermachtsbericht Uit de Omstreken BEURSOVERZICHT Onze telefoonnummers: Directie en 4dminiF:Vritie2^ PLANNEN VAN DE AEG. KUNSTZIJDE UNIE. In de te Arnhem gehouden buitengewone meene vergadering van aandeelhou ders der Alg. Kunstzijde-Unie was aan de het voorstel tot fabricage van textiel- ïffiels (celvezel en melkwol). Reeds wordt sedert eenigen tijd in de fabriek te Arn hem op bescheiden schaal melkwol ver- aardigd, maar directie en commissarissen achten thans het oogenblik gekomen, tot aitbreidlng van de produtie van melkwol over te gaan. De kwaliteit van de in Arn hem geproduceerde melkwol, de „Enkasa", voldoet aan hooge eischen en de kans op een bevredigenden afzet, ook in normdie lijden, wordt gunstig beoordeeld. De kos- ten van deze uitbreiding kunnen uit de aan de vennootschap ter beschikking staande middelen worden bestreden. Afgezien hiervan achten directie en com missarissen het gewenscht in Nederland de vervaardiging van celvezel ter hand te ne men, een product, dat in de laatste jaren oen steeds belangrijker plaats onder de grondstoffen der textielindustrie is gaan innemen. Daar deze fabricage, wil zij kans succes hebben, slechts op groote schaal Ier hand kan worden genomen, zal mon voor de financiering van den bouw der ent- rorpen fabriek nieuwe geldmiddelen nocdlg hebben. De directeur, de heer prof. dr, tr. I. P. de Vooys. gaf hierover een uitvoerige uiteenzetting. HU deelde tevens mede', dat ten eigen celMtose-venraardiglng onder de togen zal worden gezien. Tal van proeven hebben uitgewezen dat als product van uitnemendheid stroo kon worden aangewezen, welk product in ons land in vrij aanzienlijke hoeveelheid wordt gevonden en, zooals bekend geacht mag worden, reeds se dert jaren toepassing in de papierindu strie vindt. Indien, zoo zette spreker uiteen, het mogelijk zal blijken uit deze stroo-cellulose celvezel tegen een be vredigenden prijs te vervaardigen, dan zat dit voor onze industrie een belang rijke en hechte grondstof basis vormen. Wij mogen echter niet verzwijgen, aldus verklaarde spr., dat hierin nog eenig risico schuilt, maar, wij meenen dit risico vooral Indien het eentgszins beperkt kan worden, t> moeten aanvaarden, aangezien met een iidustrieële verwerking van de Nederland- die stroo-produotie een landsbelang is ge- cïend, In dit verband werd nog door den directeur gewezen op de mogelijkheid, om »it de nieuwe groote polders, die straks uit ie Zuiderzee zullen verrijzen, nog grootere aoeveelheden stroo kunnen verkrijgen, dan thans reeds in ons land aanwezig -s. Na een diepgaande, zij het ook eenigszins snelle, studie, zijn mede door de krachti- ee en zeer gewaardeerde hulp van de Ver- flnigte Glanzstoff Fabriken A, G. en de Phrix-Gesellschaft-plannen ontwikkeld. De Duitsche bevoegde instanties hebben reeds toezegging gegeven eener krachtige medewerkng ten aanzien van de levering der benoodigde fabrieksinriohtlngen, ter- vijl ook de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw geen bezwaren maakte tegen bet beschikbaar stellen der voor den bouw benoodigde grondstoffen. Onze plannen, zoo besloot prof. De Vooys, «invatten dus zoowel de stichting eener v.roo-ccllulose-fabriek, die de grondstoffen isveren zal, alsmede een celvozelfabriek, het een en ander te bouwen naar de. nieuwste inzichten en uitvoeringen. Dr. Fentener van Vlissingen deelde hierna mede, dat voor den.bouw der celvezelfabriek volgens berekening in clusief aankoop terrein, ongeveer f. 12 miilioen gulden noodig zal zijn en voor dien van beide fabrieken f. 20 miilioen, tan deze f. 20 miilioen denkt spr. f. 5 miilioen uit beschikbare kasmiddelen te nemen. De overige f. 7 miilioen resp. f. 15 miilioen zouden geheel gevonden kunnen vonden door verkoop van aandeelen in tertefeuille. Zulks te meer, waar een con sortium zich bereid heeft verklaard, ten ste f,14 miilioen nominaal van deze nandeelen tegen een koers van netto 112'/; Procent van ons te kpopen. in verband hiermede verzocht hij de Wgadering om machtiging te verleenen ttn het voornoemde consortium, zooveel Portefeuille-aandeelen te verkoopen, 'oor de verwezenlijking van de vermelde Plannen noodig is, doch ten hoogste voor '11 miilioen nominaal en tegen een koers 'an 1121/. procent. Nadat nog was meegedeeld, dat 1214 Jaanden noodig zijn alvorens met de pro ductie kan worden begonnen, werd de K'raagde machtiging met algemeene stem- ban gegeven. Tot slot heeft dr. Fentener van Vlissingen J°S verklaard, dat de flnancieele resultaten JU het concern gunstiger zijn dan verle- 0ai jaar. ENGELSCHE BOMMEN, Jet A.N.p, meldt: Hedennacht is in eeni- Plaatsen van ons land luchtalarm' ge- >«'011, meestendeels gelukkig onnoodig. Een aantal bommen kwam lieer op het Phtteland, waar zij bijna geen schade «nrlehtten. Een boerderij is afgebrand, el- a«m is een woonhuis zwaar beschadigd. Grooter was de schade in een plaats in -Holland, waar acht woonhuizen min meer .waar zijn beschadigd en talrijke ™'®n glasschade kregen. Helaas zijn ook Mjr de burgerbevolking slachtoffers te geuren, namelijk elf gewonden, onder twee zwaar gewonde kinderen. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van landbouw en vissche- rlj maakt het navolgende bekend. Brood en gebak. Elk der met „17" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 2 December tot en met Zondag 8 December a.s, recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „17" genum merde broodbonnen recht pp het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aan tal grammen: Biscuits 75 gram Biscuits en wafels 90 gram Speculaas 140 gram Andere koekjes 200 gram Koek 160 gram Cake 300 gram Gevuld klein korstgobak (b.v. amandel broodjes) 400 gram Gevuld groot korstgebak (b,y, boter letter) 500 gram. 'aart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is veruftrkt. De op 8 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 9 tot en met 15 December a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurant e.d. Voorts geven de roet „2" genummerde bonnen van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot en met Zondag 29 December a.s, recht op het koopen van 60 a 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood of een half rant soen „gebak" als hierboven .genoemd. Tarwebloem. De met „2" genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot en met Zon dag 29 December a.s. recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boek- weitmeel. Rijst. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 30 November tot en met Vrijdag 27 December a.s. geeft de met „43" genummerde bon van het algemeen distributiebojiboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of gruttemeel (gemengd meel.) Eieren. Maandag December Gedurende het tijdvak van 2 December tot en met Zondag 8 a.s. geeft de met „36" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke ,op 8.December nog niet gebruikt zijn, blij ven geldig tot on met Zondag 15 December a,s„ met dien verstande, dat ook zij ge durende de week van 9 tot en met 15 De cember niet gebruikt mogen worden in ho tels, restaurants e.d. Kaas. In de distributie van kaas is een wijziging aangebracht, welke den consumenten moge lijk maakt een stuk kaas of een geheel kaasje'aan te schaffen. Het lgt in het voor nemen in de vevolge voor kaas vier bon nen aan te wijzen voor een tijdvak van vier weken. Elke der bonnen is dus vier weken geldig Gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot en met Zondag 29 December a.s, geeft elke der met „49", „50", ,,62" en „63" genummerde bonnen van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de geldigheidsduur van deze bonnen eindigt op 29 December a.s. zoodat zij na dien datum niet meer ge bruikt mogen worden. Vleeschdistributie. Runder-, kalfs- en varkenslevers, -nie ren, -tongen en -harten vallen ook on der de distributie. Naar aanleiding van de hier en daar ten onrechte heersohende meening, dat runder-, kalfs- en varkenslevers, -nieren, -tongen en harten buiten de vleeschdistri butie vallen en derhalve zonder vleesch- bonnen kunnen worden betrokken, vestigt het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd er de aandacht.op, dat deze meaning geheel onjuist is. De genoemde ar tikelen mogen uitsluitend tegen vleesch- bonnen worden verkocht. De slagers, die de artikelen verkoopen zonder daarvoor bonnen in ontvangst te nemen, stellen zich bloot aan het gevaar van uitsluiting. Terpijntijn en lijnolie voor schilders. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van. het departement van handel, nijverheid1 en scheepvaart deelt mede, dat de hoeveelhe den terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distributiediensten aan schilders uit te reiken bonnen kunnen wor den betrokken, voor de periode van 1 Dec. 19401 Januari 1941 als volgt zijn vast gesteld: 2 liter terpentijn per bon voor terpentijn en 4 liter lijnolie per bon voor lijnolie. In zijn weermachtsbericht no. 175 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: "an het Grieksche front hebben gisteren de divisies Ferraa, Siena en Centauro van het elfde leger tegenaanvallen ondernomen en elke 'aanvalspoging van den vijand ver ijdeld. Aan het front van het negende leger valt niets bijzonders te vermelden. Onge veer 300 vliegtuigen van onze luchtforma- ties bombardeerden centra en wegen, waar bij zij hun doelen herhaalde malen raak ten, vooral in zones .van Erseke en So- piki. Er ontstonden ontploffingen en bran den. Te Erseke werd .een benzine-opslag- plaats met machhinegeweervuur beschoten en geraakte in brand. Tijdens luchtgevech ten werden vier vijandelijke jachttoestellcn neergehaald. Twee van onze machines zijn niet teruggekeerd. Aan het front van het negende leger haalde onze luchtdoelartil lerie twee vliegtuigen brandend omlaag. Een andèr' bombardementsvliegtuig deed een landing in de bedding van de rivier Devoli. De uit een officier en twee onder officieren bestaande bemanning werd ge vangen genomen. Andere luchtformaties bombardeerden doelen op Korfoe. Op den Gch*en:l van 28 November hebben onze vlooteenheden de militaire werken van de basis Korfoe aan een langdurig bom bardement van korten afstand onderwor pen. Met duidelijk vernietigend resultaat werden getroffen: de batterijen van San Salvatore, San Stefano, Cultura en Roda, de verdedigingswerken en de kazerne van Sl- dari, het radiostation van Tignola en de ligplaats van patrouilleschepen. De reactie van den vijand was wanordelijk en zonder effect. Onze eenheden leden in het geheel geen schade. In de omgeving van Malta deden onze luchtformaties een aanval op een vijande lijke vloot formatie. Een groot oorlogsschip werd midscheeps getroffen door een bom van zwaar kaliber. Er ontstonden hevige gevechten tussöhen onze bommenwerpers, vergezeld door jagers, en de vijandelijke jachttoestellen. Vijf vijandelijke machines werden neergehaald en vier anderen wer den zwaar beschadigd. Een van onze toe stellen is niet teruggekeerd. Des nachts bombardeerden onze vliegtuigen de haven Ia Valletta (Malta). In Oost-Afriika deed de vijand luchtaan vallen op Tessenei, doch zonder eenig ge volg, alsmede op El Oeak,'waarbij twee per sonen gewond werden en op Com ar (Mc- temma) waarbij twee inlanders gewond werden en één kind den dood vond. E°n van onze duikbooten „Marconi" bracht in den Atlantischen Oceaan een Engelsch schip met een lading van 10.000 ton tot zinken. Vijandelijke vliegtuigen probeerden de steden Brindlsi en Tarente te bereiken. Ontvangen door een hevig spervuur van het luchtdoelgeschut, wierpen zij brand- en brisantbommen alleen in de omceving van van Brindlsi. welke terecht kwamen in het open ,Yeld of in zee. DRINGEND BEROEP OP HET LAND De heer De Winter, secr.-gen. van het Belgische ministerie van landbouw en volksvoeding, heeft in verschillende centra de burgemeesters der omliggende gemeen ten bijeengeroepen en tot hen een rede ge richt, waaruit wij het volgende overnemen: Zooals u weet, hangt België, zelfs in nor malen tijd, voor heel wat onontbeerlijke voedingsstoffen en goederen van den vreemde af en meer bijzonder voor onze behoeften in graan, veevoeder, vetstoffen en .oliehoudende producten. Onder de huidige omstandigheden is de invoer buitenmate lastig geworden. Daaruit vloeit meteen voort, wat we te verrichten hebben. Elke invoermogelijkheid moet tot het uiterste benut worden. Op he den staan twee voedingsvraagstukken voor aan: namelijk brood en aardappelen. Hoe staan we er voor wat broodgraan be treft? In normalen tijd verbouwden 'wij, in het geheel, ongeveer 900.000 ton tarwe en rogge. Daarbij voerden wij voor ons verbruik in: 1.200.000 ton tarwe en 250.000 ton rogge, deze laatste bestemd voor veevoeding. Dit jaar beschikken we uit eigen oogst voor broodbereiding over hoogstens 450.000 ton tanve en rogge. Onze behoeften op grondslag der rantsoeneering bedragen echter 750.000 ton. Een tekort van ongeveer 300,000 ton moet dus worden aangevuld. Wij blijven uitsluitend aangewezen op onzen eigen oogst. Met andere woorden, het is volstrekt onontbeerlijk, dat onze molens geregeld eiken dag de 20.000 zakken graan ontvangen. Aldus is het u duidelijk, waarom u nieuwe onderrichtingen werden gegeven, om bin nen den kortst mogelijken tijd het 2e derde van den broodgraanoogst in te leveren. In versneld, zelfs in zeer versneld tempo! De moeilijkheid met de voedergranen is dezelfde als voor het broodgraan. De be hoeften, waarin dient voorzien door de le vering van haver en gerst, zijn al even dringend, Ook hier bestaat de invoer, waarop wij vroeger konden rekenen, practisch niet meer Hoe staan we ervoor wat de aardappelen betreft? Wij weten allen, dat de oogst van dit Jaar. indien hij de drie miilioen ton van een normaal jaar niet bereikt, nochtans vol doende is om de behoeften te dekken, die, rekening gehouden met de rantsosneering, op 1.600.000 ton geschat worden. Dus op on geveer de helft van een normalen oogst. Wij moeten ons dus afvragen, door welke oorzaak een tekort wordt vastgesteld, nau welijks 2l/= maand na het binnenhalen van den oogst. Het sis at vast, dat deze oorzaak hoofd zakelijk dient gezocht bij de producenten, die hun waar inhouden en weigeren ze t.cr beschikking van de aangenomen handeleer* te stellen. Als jammerlijk gevolg van een ongerechtvaardigde paniekstemming onder de verbruikers, bellen wp Tast, dat" de aardappel thans hot product is, waarvan wij het gemis het scherpst aanvoelen, twr Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Duitsche torpedojagers drongen door in den Westelijken uitgang van het Kanaal tot dicht onder de Engelsche kust. Hierbli ontstond een gevecht met Engel sche torpedojagers. Het gelukte twee vijan delijke torpedojagers te torpedeeren. An dere Duitsche torpedojagers brachten aan de zuidkust van Engeland twee schepen van 9000 en 13000 brt. en twee andere kleine vijandelijke vaartuigen-tot zinken. Het luchtwapen zette in den nacht van 27 op 28 November en in den loop van 28 November zijn vergeldingsaanvallen op voor den oorlog belangrijke, doelen in het stads gebied van Londen voort. Nieuwe branden en hevige ontploffingen werden waargeno men. Sterke afdeeltogén deden In den nacht van 27 op 28 November, zooals reeds gemeld, een concentrlschen aanval op Plymouth en op de haveninstallateis van deze stad en veroorzaakten verscheidene hevige ontplof fingen, alsmede groote en kleine branden. Bovendien werden spoorweg- en in- dustrieele installaties van een andere groóte stad in Schotland doeltreffend met bommen bestookt. Verdragend geschut van het leger en de marine beschoten ook gisteren vijandelijke sohepen en andere doelen in het gebied van Dover. In den nacht van 28 op 29 November wier pen verscheidene Britsche vliegtuigen in Noord- en West-Duitschland dynamiet- en brandbommen neer. Aan eenïge huizen werd aanzienlijke schade toegebracht. Zolder- branden konden snel gebluscht worden. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren in totaal 13 vliegtuigen, waarvan 11 in luchtgevechten en 2 door de luchtdoel artillerie-en artillerie van de marine. Vier eigen vliegtuigen worden vermist, wijl het ongetwijfeld het voedingsproduct is, dat wij het minst zouden ontbeerd heb ben, indien de -bevolking blijk had gegeven van meer gezond verstand en koelbloedig heid. Tot slot deed spr, daarom een allerdrin gendst beroep od aller medewerking in het belang van allen, zonder onderscheid. (Belga). „REDMNGSCELLEN" VOOR VLIEGERS. Behalve de reddingsvliegtuigen gebruikt men thans van Duitsche zijde nog een an der reddingsmiddel voor in nood verkee- rende vliegers dat door zijn oorspronke lijkheid belangwekkend is. Het bestaat~ult een van het Roode Kruis voorziene boei, welker bovengedeelte eenigszins doet den ken aan een telefooncel. Rondom de boei zijn lijnen uitgelegd, waordoor zij gemak kelijker kan worden bereikt. Langs een wenteltrapje komt men in een betrekkelijk groote ruimte, die slaapgelegenheid biedt voor vier personen en voorzien is van wol len dekens, trainingspakken, warme schoe nen, proviand, drinkwater, kookgerei, een apotheek en gezelschapssspelen. Door vlag gen of rookseinen kan worden aangegeven, "dat eer. cêT bezet Is, Da boelen worden "da gelijks gecontroleerd, ook ter aanvulling van de voorraden. (A.NP.), HERZIENING VAN HET PROCES CODREANÜ. Voor het hooge hof van cassatie te Boe karest begint vandaag de herziening van het proces-Codreanu. Het hof is samenge steld uit den president en de vier afdee- lingspresidenten. De advocaat Horia Cos- movicl, die Codreanu indertijd verdedigd heeft, zal ook thans voor hem pleiten. Hij heeft zijn functie van onder-staatssecreta ris in het minister-presidium tijdelijk neer gelegd om zich aan het proces te kunnen wijden. (D.N.B.) dit cfjfer, dat wel niet ver van het werkelijl* bedrag verwijderd zal blijken te zijn, juist is, dan zal deze begrooting ruim een milliard dol lar hooger zijn, dan die voor het loopende be- grootingsjaar. Men dient zich in dit verband werkelijk af te vragen, of de verdere economische ontwikkeling in de Ver. Staten door deze uiterst onproduc tieve uitgaven niet ernstig wordt belemmerd. De op het bedrijfsleven rustende lasten zijn reeds thans van dien aard, dat een groot deel der winsten door belastingen wordt geabsorbeerd. Waai- de tegenwoordige conjunctuur in Amerika voor een zeer belangrijk deel een gevolg is van den Invloed, die van de verstrekte, orders der regeering voor oorlogsdoeleinden uitgaan, is het begrijpelijk, dat men zich hoe langer hoe meer in de Ver. Staten gaat realiseeren, dat. de eco nomische opleving aldaar een bedenkelijk kunst matig karakter vertoont met alle gevaren daar aan verbonden. De middagbeurs. Het zakenverkeer op de Amsterdamsche effectenbeurs was heden van .vrij levendi- gen aard. Een direct aanwijsbare oorzaak was voor de kleine uitbreiding van den handel niet onmiddellijk aan te geven, aan gezien er factoren waren, die een tegenge stelden invloed konden uitoefenen. Er ging toch echter wat meer om dan de laatste dagen het geval was. Daarbij bestond aanvankelijk een vaste stemming Op de locale markt liepen na prijshoudende opening de koersen vrijwel algemeen naar boven. Op het verhoogde koerspell kwam later op den middag echter nogal wat materiaal aan de markt, dat klaarblijkelijk voor een deel voortsproot uit winstnemingen. Er voltrok zich zoodoende een inzinking, die in enkele gevallen een vrij scherp ka rakter droeg. Van de Rubberfondsen gaven Amsterdam Rubbers nogal eenige affaire te zien en daarbij stegen deze tot 278Va °/o, ter wijl diverse minder courante soorten hoqger werden genoteerd. De berichten omtrent de verhooging van het uitvoerquota voor de rubberproduceeronde landen tot lOOVn van de standaardproductie oefenden een stimu- leerenden invloed uit.- Amsterdam Rubbers konden zich op het verhoogde koerspeil niet handhaven, maar vielen plotseling vrij scherp terug, zoodat zij tenslotte terecht kwamen op het peil van slotkoersen van gisteren. De Tabaks- markt was stil en onregelmatig. Senem- bahs waren goed van toon en kwamen we derom eens boven de 200 grens, nadat zij gisteren daar beneden waren gedaald- HVA's werden vast ingezet, liepen een paar punten omhoog, doch zakten vervolgens in. En wel tot het niveau van den openings- prijs; de affaire was niet omvangrijk. Vor stenlanden waren iets hooger. Diverse min der courante soorten konden eenige oro- centen avanceeren. In de Scheepvaartru briek werd evenals de laatste dagen gere geld zaken gedaan in Nederl. Scheepvaart- Unies, die eenige procenten opliepen, waar bij zij werden vergezeld door de aandeelen def geallieerde maatschappijen. Ook hier echter trad later op den middag een reactie in. Japanlijnen waren iets hoo ger, evenals Oude Booten en Oude Vaarten. De Petrolemmarkt was kalm. Olies stegen tot ongeveer 273 waarna een kleine da ling intrad. De Amerikaansche soorten wa ren kalm. Maar zij waren goed prijshoudend, in het bijzonder voor Shell Unions. De affaire in industrieelen was van rustigen aard. De koersen warën nauwelijks veranderd. Aku's waren evenwel iets hooger; Unilvers daar entegen wat lager. Voor Amerikaansche fondsen werd ma tige belangstelling getoond. De stemming was goed prijshoudend en de koersen volgden een opwaartsche lijn, waarbij evenwel de beste prijzen van den dog niet gehandhaafd bleven. Het meest ging om in Staalaandeelen en Anaconda's, In iets minder mate in de Spoorwegshares. De Nederlandsche beleggingsmarkt was stil.,De gestaffelde leening kwam een fractie lager te liggen. Overigens kwamen geen noemenswaardige mutaties voor. Gom. en Prov. obligatiën wa ren ongev, prijshoudend. Pandbrieven stil, eerder iets aangeboden. Prolongatie 2 3/4 °/o. RIJNSBURG. LAGE PRIJZEN AAN DE GROENTEVEILING. Aan de groentenveiling blijven de prijzen voor de meeste producten laag, zoodat van een loo- nende teelt geen sprake meer kan zijn. Dit geldt voornamelijk voor sluitkool, uien en kroten. Ook de waschpeen is de laatste vellingdagen In prijs gedaald. De kwaliteit is niet best, zoodat velen ze onmiddellijk laten veilen. Daardoor is hefc aanbod veel grooter geworden. Andijvie ls iets gestegen. Ook knolselderie en bospeen weten zich goed te handhaven. Knolrapen staan eveneens zeer laag genoteerd. Wel ls er goede vraag naar verschillende groentensoorten, doch de prijzen blijven te gedrukt. DALENDE BLOEMENPRIJZEN. Aan de bloemenveiling zijn het hoofdzakelijk Chrysanthen uit het Westland, welke worden aangevoerd. Slechts enkele kweekers uit de omgeving, hebben nog enkele soorten uit de kassen. Doordat de straat- en martkhandel slechte resultaten geeft, zijn de prijzen ge daald. Enkele soorten, zooals Herco en Jozef konden goed genoteerd blijven. Ook witte lelies worden niet meer aangeboden. Het wachten ls nu op de eerste getrokken hyacinthen, Voor het diploma middenstand (handels kennis) zijn geslaagd de heeren H. Jungerius en P. v. d. Bosch. AMSTERDAM 29 November. De belangstelling voor den fondsenhandel in Wallstreet, is gedurende den laatsten t(jd weer aanzienlijk geluwd. Was de handel op de New Yorksche beurs tijdens de eerste helft van de thans ten einde loopende maand omvangrijk, gepaard gaande met stijgende koersen, de laat ste twee weken ls de affaire aanzienlijk vermin derd, terwijl de noteeringen onophoudelijk een benedenwaartsche richting insloegen, alhoewel .do verliezen over, het -algmeerr van -beperkten aard bleven. De oorzaak van do ongeanimeerde stemming is niet een gevolg van een enkele, speciale over weging, maar dient te worden gezocht in eenige factoren, die gezamenlijk hun invloed doon gel den. De terughoudendheid ten aanzien van den beurshandel spruit in de eerste plaats voort uit de vrees voor nieuwe belastingverhoogingen. Het behoeft geen nadere uiteenzetting dat deze zeer aanzienlijk zullen blijken te zijn. De bcdra gen die de schatkist zal mosten heffen ter dek king van de enorme uitgaven, zijn zoo hoog, dat de Amerikanen, die toch niet gauw voor een 'kleintje vervaard zijn bedenkelijk staan te kïj- -ken-n aar de - voortdurende—stijging- -der- - staats schuld. Volgons tot dusverre nog niet bevestigde gerucht-en, zou alleen al de marinebegrooting boven de drie milliard dollar uitkomen. Indien OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 29 November Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.81—44.90; Zürich 43.63-43.71. Bankpapier: Berlijn 75;19—75.34; New York 1.86 1/2 1.90 1/4Brussel 30.0830.20; Stockholm 44.76—44.94; Zürich 43.59—43.75. LEIDEN, 29 Dec. Veemarkt. Ter veemarkt aangevoerd: 2 stieren; 91 kalf- en melkkoeien, prijs f.260325, vlug; 141 varekoeien e.a., f. 170— 330, vlug; 33 pinken, f. 170—240, tam. vl.; 55 graskalveren, f.80170, tam. vl.; 115 nuchtere kalveren, f.18—24, mat.; 92 weidcschapen f.26 —38; 23 zugen, f.30—90. 257 mestvarkens. f.20— 45, 468 biggen, f. 1016. handel vlug; 2 paarden, 1 veulen; 58 bokken en geiten, f. 1040, handel vlüg. Aan de kaasmarkt wei-den aangevoerd 41 partijen, waarvan 34 Goudsche en Leidsche. Prfjs Goudsche kaas lsto soort f. 41,5040.50; Leidsche 1ste soort f,39,50 per 50 KG. Handel vlug. RIJNSBURG. 28 Nov. Groentenveiling: Groene kool f. 2.80—3.25: Gele kool f.2—3.25; Roode kool f.3.25; Witte kool f.2.50—3.25; Knol rapen f. 1.80—2.40; Knolselderie A f.68; Idem B. f.34.50; Andijvie f. 3-506 per 100 kg.; Kroten 50 ct.; Uien 80 ct.; Waschpeen f. 0.70— f. 1.30; Bospeen f. 7.50—11.50 per 100 bos. RIJNSBURG, 28 Nov. Bloemenveiling: Tros- chrysanthen: Hero 30—33; Wilcocs 20—24; Wl- landel rose 20—22; idem bruin'2023; Jozef 24 28; Golden King 20—24; Flory King rose 16 20; idem donker blauw 16—20; Kadé rood 12 14; klein rood 2022; Bacchus 24—28. (2 lijnen) 31

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3