BINNENLAND Lord Baden-Powell overleden Sfjie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 27 November 1940 Derde Blad No. 24748 MET SCHAAR EN LIJMPOT! Mondelinge pachtovereenkomsten Geen demonstraties De internationale binnenvaart Stichter en leider van de padvinders beweging Bijeenkomst van politie-vak-organisaties Conflict tusschen landbouw-organïsaties De verkoop van tuinbouwproducten Noodbeurzen op wettelijke basis? Maastunnel in Mei gereed? VRAGENRUBRIEK gelegenheid tot schriftelijke vastlegging. Het gisteren uitgegeven Verordenin genblad bevat een besluit van de secre tarissen-generaal van de departementen van justitie en van landbouw en vis- scherij ten aanzien van mondelinge pachtovereenkomsten. Daarin wordt bepaald ten aanzien van pachtovereenkomsten, welke vóór 1 November 1938 zijn aangegaan; indien vóór 1 November 1938 een pachtover- komst is gesloten, welke niet schriftelijk is aangegaan, heeft iedere party het recht van de wederparty te verlangen dat een schrifteüjk contract wordt op gemaakt. Wanneer partyen niet binnen een maand, nadat het verlangen daartoe bij exploot aan de wederpartij is ken baar gemaakt, een schriftelijk contract hebben opgemaakt, geschiedt de schrif telijke vastlegging der overeenkomst door den in pachtzaken bevoegden rechter, op vordering van de meestge- reede partij. De rechter roept beide partijen op en legt, zooveel mogelijk in overlegmet haar, de overeenkomst schrifteiyk vast. Een vordering, als hierboven bedoeld, kan «iet worden ingesteld, indien het gepachte in zijn geheel op regelmatige wijze door een ander dan den pachter is in gebruik lènbmen. Voor zoover op de hierbedoelde pacht- »vereenkomsten op 1 November 1940 inge- artikel 62 van de pachtwet het nieuwe echt van toepassing is geworden, zijn hier- ran uitgezonderd de artikelen 611 van de pachtwet. Deze artikelen treden in werking loodra een schriftelijk contract door par ijen of door den rechter is opgemaakt, doch niet later dan 1 Januari 1942. Ten aanzien van pachtovereenkomsten, »elke na 31 October 1938 zijn aangegaan, vordt bepaald: indien na 31 October 1938, !och vóór de inwerkingtreding van dit be- folt een pachtovereenkomst, in strijd met het bepaalde in artikel 6 der pachtwet, niet schriftelijk is aangegaan, heeft iedere partij het recht van de wederpartij te vorderen, dat een schriftelijk contract wordt opge maakt. Iedere partij kan aan den in pachtzaken svoegden rechter verzoeken de overeen- Mmst schriftelijk vast te leggen. Zoodanig rerzoek kan uitsluitend vóór 1 Mei 1941 orden gedaan. De rechter roept beide partijen op en legt overeenkomst, zooveel mogelijk in over ig met haar, schriftelijk vast, tenzij de be- angen van één der partijen daardoor aan- ienlijk zouden worden geschaad. Gaat de itthter niet tot schriftelijke vastlegging tan de overeenkomst over, zoo spreekt hij te nietigheid daarvan uit, indien daartoe •anleiding bestaat, regelt hij bovendien de jevolgen voor beide partijen. Ook kan hier de vordering niet worden ngesteld, indien het gepachte in zijn ge heel op regelmatige wijze door een ander can den pachter is in gebruik genomen. De artikelen 7 tot en met 11 van de De art. 7 t/m 11 van de pachtwet worden op achtovereenkomsten, welke ingevolge het «venstaande schriftelijk zijn vastgelegd, van toepassing, zoodra een schriftelijke overeenkomst door partijen of door den rechter is opgemaakt. Dit besluit treedt in werking op den ag van zyn afkondiging met terug werkende kracht, tot 31 October 1940. 18.000 DENNEN BIJ BREDA OMGEWAAID. Door den storm van 14 November. Uit het door den houtvester in de hout vesterij Breda, den heer P. M. Tutein Nolthenius, uitgebrachte rapport blijkt, dat foor den storm van 14 November 1.1. meer fon 18.000 grove dennen geveld zijn, met een Inhoud van 3350 M3. De helft van deze toornen vielen in het Ulvenhoutsche bosch, fo rest was gelijkmatig verdeeld over Lies- tosch, Mastbosch, Dorst en Chaam. Opmerkelijk is, dat bij den vorigen be duchten storm, dien van 6 November 1921, alleen het Mastbosch werd geteisterd. Daar verd toen niet minder dan 7800 M3 hout {■streken, dus bijna twee maal zooveel als thans in alle bosschen der houtvesterij te fomen. Andere boomsoorten zijn in vergelijking viet de grove dennen slechts in zeer ge- "•nge mate getroffen. Het gros der gevelde toornen was gezond. Voor den boschbouw brengt het een en foder mede, dat de normale jaarlijksche forming .thans niet op de gewone wijze kan gorden uitgevoerd. Neemt men echter in aanmerking, dat ieder jaar in de hout- ï^tovlj Breda aan dunning en velling 6 '000 M3 wordt geoogst, dan ziet men dat het Jrlies aan hout spoedig te boven is te tomen. prov. staten van zuid-holland. De Provinciale Staten van Zuid-Holland ™amen gisteren in de Ridderzaal bijeen onder voorzitterschap van Jhr. mr. dr. H: A van Karnebeek. .he geloofsbrieven van de belde nieuwe "den, de heeren A. W. de Landgraaf (S.D., feature mr. E. Hamburger) en mr. M. M ™°st van Tonningen (N.S.B., vacature dr. "riming), werden ln orde bevonden. Beide nieuwe leden werden hierna gefa illeerd. Na trekking der afdeelingen werden de P de agenda voorkomende stukken en jvrstellen in handen van commissies ge- «M of naar de afdeelingen verzonden, be vergadering werd hierna gesloten, umsdag 17 December zullen de Provincl- lt Staten weder bijeenkomen. DE HEER J. F. M. JANSSEN JUBILEERT. Als oprichter-directeur van „De Regenboog". Foto-archief „L. D." De heer J. F. M.Janssen. Op 2 December a.s. zal het 50 jaar geleden zijn. dat de heer Joseph F. M. Janssen, de in Nederland algemeen en ver over onze lands grenzen bekende ververij „De Regenboog" Janssen en Bierens N.V. te Tilburg heeft opgericht. Als de meeste groote bedrijven in ons land is ook „De Regenboog" op bescheiden schaal begonnen. Onder de energieke leiding van den heer Janssen ls „De Regenboog" gelei delijk uitgebreid tot een der grootste en veelzijdigste textielververljen van Europa, waarin thans 500 menschen werken ten be hoeve van de geheele Nederlandsche textiel industrie. De vele verdiensten van den heer Janssen werden erkend door zijn benoeming tot: ridder Oranje Nassau Orde, ridder ln de Kroonorde van België en ridder in de orde van den H. Gregorius. Ter gelegenheid van dit gouden feest zal er op Maandag 2 December a.s. een receptie zijn ten kantore van de N.V. Bredascheweg 211 te Tilburg. AANMANING VAN DE NEDERLANDSCHE UNIE. De Nederlandsche Unie heeft tot haar leedwezen ervaren, dat in een enkel geval jongeren, waaronder ook leden der Neder landsche Unie, gemeend hebben op eigen manier door eigen demonstraties politiek werkzaam te moeten zijn. Ofschoon De Ne derlandsche Unie reeds herhaaldelijk heef t bekend gemaakt, dat zij zoo een handel wijze ten zeerste in strijd acht met ons volksbelang en met de plichten van de leden der Nederlandsche Unie, heeft zij dit thans ten overvloede aan de betrokkenen nogmaals duidelijk doen weten. Het kan nimmer tot heil van het Nederlandsche volk strekken, wanneer een groot of klein deel van het Nederlandsche volk in be zettingstijd door demonstraties de politiek tracht te beïnvloeden. Het Verordeningenblad bevat een beshlit van den secretaris-generaal van het de partement van waterstaat betreffende de internationale binnenvaart. Daarin wordt bepaald: Het vervoeren van personen of goederen en het verrichten van sleepdiensten met een in Nederland thuisbehoorend schip, respectievelijk het tegen betaling opslaan van goederen in zoodanig schip op de bin nenwateren, in Europa bulten de grenzen van Nederland, ls slechts dan geoorloofd, indien de eigenaar van het schip is aan gesloten bij de stichting Nederlandsche particuliere Rijnvaartcentrale of de veree- niglng Centraal bureau voor de Rijn- en binnenvaart en de xerrichttagen geschieden in overeenstemming met de door den se cretaris-generaal van het departement van waterstaat of door genoemde organisaties, dan wel door belde gezamenlijk gegeven voorschriften en richtlijnen. De eigenaars der bovengenoemde sche pen zijn er voor verantwoordelijk, dat de transporten, welke hun schepen door de genoemde organisaties worden toegewezen, ten uitvoer worden gebracht. Bovenstaande bepalingen zijn niet van toepassing op Nederlandsche kustvaartui gen, welke de vaart uitoefenen op de bin nenwateren in Europa bulten de grenzen van Nederland en uitsluitend beladen zijn met rechtstreeks van overzee aangevoerde of rechtstreeks naar overzee bestemde goe deren. Ter behartiging van aangelegenheden, de Internationale binnenvaart betreffende, wordt een commissie ingesteld. De secretaris-generaal benoemt de leden dezer commissie en regelt hun bevoegd heden. De secretaris-generaal kan de regelen, bij of krachtens dit besluit gegeven, op be paalde vaarwegen of op bepaalde catego rieën van schepen niet van toepassing ver klaren. Met betrekking tot overtreding van de voorschriften, of bij de krachtens dit be sluit gegeven, is het bepaalde in de arti kelen 3, 4 5 en 6 van de wet gebruik ver voermiddelen 1939 van overeenkomstige toepassing. Dit besluit treedt in werking met ingang van den zevenden dag na dien zijner af kondiging. Met Ingang van dien dag vervalt het be sluit no. 10b van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 21 Mei 1940 (Ne derlandsche Staatscourant 1940, 110. 97). E«o verrassing voor de jeugd U onr. schitterende bouwplaat ven Neder lands grootste ichoonfebripken Een prettige en leer. seme bezigheid voor LANGE WINTERAVONDEN. Deie bouwplaat krijgt U tn een onzer 131 filialen GEHEEL-GR AT IS. Vraagt daar nadere .inlichtingen. DE BRANDSTOFFEN-DISTRIBUTIE. Was uw opgave juist? Het ls gebleken, dat in enkele gevallen op het aanvraagformulier voor vaste brand stoffen de aanvragers slechts die vertrek ken hebben vermeld, welke inderdaad ver warmd kunnen worden, of die, welke zij in vorige jaren hebben verwarmd. Het v/as echter de bedoeling, dat voor de vaststelling van het aantal uit te reiken brandstoffenbonnen het totaal aantal ver trekken werd opgegeven. Ten gevolge van dit misverstand zijn som mige brandstofverbruikers tn de groepen van 1 tot en met 4 vertrekken (voor haarden en kachelsl of ln de groep 1 tot en met 6 vertrekken (voor centrale verwarming) ge rangschikt, terwijl zij fa de betreffende hoogere groep thuis behooren. Aan hen wordt nog tot uiterlijk 7 Decem ber a.s. de gelegenheid gegeven een nieuw z.g. a-formuller bij den plaatselijken dlstri- butiedlenst aan te vragen en na invulling bij dezen dienst in te leveren. Vanzelfsprekend zullen de distributie diensten slechts overgaan tot uitreiking van het aanvullend aantal brandstoffenbonnen, nadat zij van de juistheid van de opgave overtuigd zijn. In den ouderdom van 83 jaar ls over leden Lord R. St. S. Baden-Powell of Gilwell die wereldvermaardheid ver wierf als stichter van de Padvinders- beweging. •foto archief L. D. Wijlen Lord Baden-Powell. Robert Stephenson Smyth Baden Powell werd op 22 Februari 1857 in Oxford geboren als zoon van een theologisch hoogleeraar aan de universiteit aldaar. Hij trad in 1876 in krijgsdienst en trok met zijn regiment naar Indië, Afghanistan en Zuld-Afrika. Van 18901893 bevond hij zich op Malta en fa 1895 voerde hij bevel over de inland- sche troepen ln den Ashantl-oorlog. De ver dediging van Mafeking tegen de boeren van October 1899 tot Mei 1900 bezorgde hem groote vermaardheid. Hierna volgde zijn bevordering tot generaal-majoor en hoofd inspecteur van het politiecorps in de onder worpen Boerenrepublieken. Van 1903 tot 1907 was hij Inspecteur-ge neraal van de Britsche cavalerie. In 1910 nam hij afscheid van den actie ven dienst, om zich geheel te kunnen wij den aan de intusschen reeds door hem ge stichte Padvindersbeweging. Tijdens het beleg van Mafeking had hij reeds met goed gevolg de plaatselijke jeugd voor het ver- leenen van militaire hulpdiensten opgeleid. De daarmede opgedane ervaringen gebruik te hij sinds 1907 ook in Engeland bij de vooropleiding van de jeugd tot den mili tairen dienst. Dientengevolge konden bij het uitbreken van den wereldoorlog niet minder dan 100.000 oudere padvinders ln het leger worden opgenomen, terwijl 23.000 onmiddellijk gebruikt konden worden voor bewakfags- en berichtendienst. De padvin dersbeweging ontstond ook ln andere lan den naar dit voorbeeld. Bij de eerste groote internationale bijeenkomst der padvinders te Londen fa den zomer van 1920 in Londen waren 27 landen vertegenwoordigd. In 1929 waren in Liverpool 50.000 padvinders van 44 landen bijeen. Hier benoemde de Engel- sche koning den stichter der beweging tot Lord Baden Powell of Gilwell. Tijdens de Wereldjamboree, die in 1937 in ons land te Vogelenzang werd gehouden, bracht de „Chief Scout" ook een bezoek aan Nederland. Lord Baden Powell schreef 21 boeken, meest over vraagstukken betreffende de be weging. Vooral zijn boek „Mijn avonturen als spion" maakte grooten opgang. Van zijn boeken noemen wij verder „Pig sticking of Hoghunting", „Reconnaisance and Scouting", „Aids tot scouting" en „War fa practice; Tactical and other lessons of the Campaign in South Africa." 3884 (Tngez. Med.) EEN CENTRALE FEDERATIE GESTICHT. In tegenwoordigheid van den inspecteur- generaal van politie, mr. A. Brants en den Inspecteur-generaal der Nederlandsche po litie, den kolonel der marechaussee A. W. de Konlngh, had ten departemente van jU' stltie 'n bijeenkomst plaats waar alle lande' lljke politievakorganisaties vertegenwoor digd waren. Het wnd. hoofd van genoemd departement mr. J. C. Tenklnk, die deze vergadering per soonlijk leidde, sprak er zijn groote tevre denheid over uit, dat door het tot stand komen van de centrale politie-federatie een concentratie van het pollttevakleven ls tot stand gekomen. Tevens werd medegedeeld, dat het ln het voornemen ligt om over de vraagstukken, welke vakorganlsatorisch gezien voor de politie van belang zijn, regelmatig overleg met de federatie te ple gen, zoodat een raadplegen van de afzon derlijke organisaties niet meer zal plaats vinden. Op deze wijze wordt, mede via na der te treffen voorzieningen bereikt, dat de politie meer dan tot dusver los zal komen te staan van de andere groepeeringen van personeel ln overheidsdienst, hetgeen in verband met de bijzondere positie van het politieambt wenschelijk is te achten. Ook de directeur-generaal en de inspec teur-generaal spraken woorden van waar deering en drongen aan op een steeds hech ter eenheid in de polltiegelederen. Tenslotte betuigde mr. W. A. J. Visser, burgemeester van Zeist, en voorzitter der centrale politie-federatie, zijn dank aan de betrokken autoriteiten voor den steun, wel ken hij ln zoo ruime mate had mogen on dervinden bij zijn streven inzake een meer dere eenheid in de polltievakorganisaties. HET LAND BOUWCOMITÉ BREEKT MET „LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ," Te Utrecht ts de maandelijkscho ver gadering der eerste afdeellng van het Landbouw-comité gehouden onder voorzit terschap van den heer H. D. Louwes uit Ulrum. In deze bijeenkomst is de vraag besproken of het Landhouw-Comité zich nader moet beraden op zijn positie, in ver band met de samenwerking tusschen den nationalen bond „Landbouw en Maat schappij" en het boerenfront van de NB.B. Na eenige gedaehtenwisseltag ls besloten dienaangaande de volgende verklaring te publtceeren. „Het bestuur van het Landbouw-Co- mité, kennis genomen hebbende van de besluiten, welke zijn genomen op een te Meppel op 11 Nov. J.l. gehouden ver gadering van den ledenraad van den nationalen bond „Landbouw en Maat schappij, welke inhouden een samen werking van genoemde organisatie met het boerenfront van de N.S.B. om te komen tot den opbouw van een Neder- landsch agrarisch front oordeelt, dat het karakter van den nationalen bond „Landbouw en Maatschappij" daardoor Is gewijzigd en besluit op grond daar van de samenwerking met dien bond niet te bestendigen." BELANGRIJKE WIJZIGINGEN IN HET SÏSTEEM. (Van onzen Westlandschen correspondent). Er ls de vorige week een belangrijke wijziging getracht in den groentenhan- dcl aan de Nederlandsche ve'iiagen. Er zijn n.l. maxumumprijzen inge voerd voor den verkoop van producten. Reeds golden dergelijke prijzen gedu rende den zomer voor wat betreft het geen geëxporteerd werd. doch thans is deze maatregel ook voor het binnen land getroffen. Nadat de regeling nu een weck gewerkt heeft, blijkt dat de bijzonder liooge noteering voor enkele producten is vervallen, betgeen onge twijfeld den weerslag zal vinden in den prijs, dien de consument moet betalen. In het Westland zijn weliswaar de groote aanvoeren langzamerhand ten einde, doch er komen b.v. toch nog groote hoeveelhe den spruiten, schorseneeren en seldery ter veiling, waarvan de prijzen nu geregeld zijn. Het nieuwe systeem blijkt mee te bren gen, dat de veilingklok die al zoo vele Ja ren de waardemeter voor het tuinbouwpro duct was in veel gevallen buiten werking kan worden gesteld. De vraag overtreft het aanbod, zoodat Iedere koopman gaarne den maximumprijs betaalt. Hierdoor ls het dus niet noodig het product te vellen, doch wordt, berekend naar de hoeveelheid die het vorig jaar werd gekocht, aan iedere koopman voor het binnenland een hoeveel heid toegewezen. Er moet dan 50% van de voornaamste producten beschikbaar blijven voor den export. Ook nero en knolseldery blijkt veelal naar Duitschland gezonden te kunnen worden, nadat ls voldaan aan de vraag die blnnenlandsche kooplieden voor dit pro duct hebben. De nieuwe maximumprijs voor spruiten, die gebracht werd op f 14.25 per 100 kilo, gaf voor het binnenland een prijsverlaging, doch het moet wel waar schijnlijk worden geacht dat eenige verla ging toen zou zijn Ingetreden gezien de stijging van den aanvoer. Overigens stelt men zich in tufabouw- krtagen de vraag op welke wijze bij aan- v; er van meer producten de verdeeling zal mof ten plaats vinden, en of ln het veiling systeem geen radicale wijzigingen gebracht moeten worden. Aan de hand van de velling maximum prijzen, verwacht men voorts spoedig een maximumprijs voor den tusschenhandel en kleinhandel voor de groentensoorten. Wij vernemen, aldus de „Tel." dat een centrale stichting van noodbeurzen, welke te Arnhem gevestigd ls, en waarvan burge meester Bloemers voorzitter ls, ln het leven ls geroepen. Deze stichting heeft zich on langs tot het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart gewend met het ver zoek deze materie bij verordening te rege len, waardoor de noodbeurzen een wettelijke basis krijgen. Het departement heeft het verzoek in overweging genomen. In verband met de moeilijke verbindings middelen zijn, naar men weet, "de handels reizigers-organisaties er toe overgagaan in verschillende plaatsen noodbeurzen te hou den, om het contact met de cliënten gaande te houden. De stichting van noodbeurzen heeft o.m. ten doel richtlijnen te geven, propaganda te voeren, het vervoer van de goederen te bevorderen en deze noodbeurzen te organlseeren daar, waar ze noodig zijn. Aanleiding tot dit verzoek ls. naar het Blad verneemt, de omstandigheid dat reeds verschillende particuliere ondernemingen er toe over gaan, uit een oogmerk van winstbejag noodbeurzen te organlseeren. Het laatste tunnelstuk voor de Rotter- damsche Maastunnel ls thans Versleept. Waarschijnlijk zal het vandaag worden aan gebracht en daarmede is dan een belang rijke fase ln den bouw van de Maastunnel afgesloten. Men rekent er mee, zoo zegt het „Vad.", dat het Februari 1941 zal wor den voordat de tusschenschotten tus schen de tunnclstukken onder den pneumatischen hamer bezweken zullen zijn; er is dan echter nog zooveel voor bereidend werk te doen, dat het wel Mei zal worden vóór men, loopende, van den éénen oever naar den anderen zal kunnen komen. RIJKSBUREAU VOOR VERWERKENDE INDUSTRIEËN. In de staatscourant is een beschikking van den secretaris-generaal van handel, nijver heid en scheepvaart gepubliceerd, waarbij wordt ingesteld het rijksbureau voor ver werkende Industrieën, waaronder ressor teeren een sectie voor de keramische, voor de electrotechnische en voor de grafische industrie. Inschrijving bij de onderscheiden secties ls thans verplicht gesteld. de beurs te batavia. Heropening op 1 Januari. Naar het ANP verneemt, zal de Beurs te Batavia op 1 Januari a.s. weer worden her opend, n&dat zij sedert Mei J.l. gesloten is geweest. Het beursbestuur te Batavia heeft zich bij zijn besluit tot heropening van de beurs laten lelden door de gedachte, dat de na- deelen der beurssiultlng overwegen boven een te verwachten scherpe koersdaling. Naar aan het ANP voorts van welinge lichte zijde wordt verzekerd, zouden Engel- sohe belangen gedurende den tijd der beurssluiting van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt om tegen voordeelige koersen groote aandeelenpakketten over te nemen, ten einde zich Invloed in Ned.- Indische ondernemingen te verschaffen. P. B. te V. - Uit de bepalingen, welke aan het geven van den toeslag ten grondslag liegen, zal moeten blijken, of in het gestelde geval door betaling verlangd kan worden. Wed. L. te L. - Voor verklaringen, dat in schrijvingen zUn doorgehaald, ls zegelrecht verschuldigd.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9