Woensdag 27 November 1940 NAGEKOMEN BERICHTEN Nieuwe bepalingen betreffende het verduisteren KERK- EN SCHOOLNIEUWS Qagbladrecfarc1 3 is niet te vervangen IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Binnenland [De nieuwe secretarissen-generaal Buitenland De toekomstige Europeesche Volkengemeenschap Getoetst aan de practische ervaring Duitsch Weermachtsbericht BEURSO VERZICHT Stadsnieutvs BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN MARKT KORTE LEVENSSCHETS. In aansluiting op de onder „Laatste Be- I richten" nog vermelde benoeming van twee secretarissen-generaal, kunnen wij nog het I rolgende mededeelen. PROF. DR. 3. VAN DAM Prof. Dr. Jan van Dam werd 3 October i te Amsterdam geboren. Na een H.B.S. aldaar te hebben doorkropen, legde hij met I goed gevolg staatsexamen af en studeerde Itirvolgens aan de Amsterdamsche Univer- [iitelt in de Nederlandsche en Duitsche let- I teren. In 1923 promoveerde hij tot doctor in I de Duitsche taal- en letterkunde op een Iproefschrift getiteld: „Zur Vorgeschichte lees htfischen Epos: Lamprecht, Eilhart, ■Veldeke". De twee voorgaande Jaren was ■hij werkzaam geweest als lector In de Ned. laai- en letterkunde aan de Universiteit te iBonn. Van 19221925 was hij leeraar aan lie le Openbare Handelsschool te Amster dam en assistent voor modern Dultsch aan Ijt Universiteit aldaar. In laatstgenoemd Ijjar werd hij benoemd tot lector in de Dult- Iriie taal en letterkunde om deze functie ■ia 1929 te verwisselen met het hoogleeraar- Ischap in het Gotisch en de oudere Duitsche llaal en letterkunde. In 1936 werd hij belast Imet het onderwijs ln de Oud-Germaansche Iphilologie benevens de oudere Duitsche taal l;n letterkunde. Een aantal werken is van lain hand verschenen o.a. Geschlchte der lltutscjien lit-eratur (2 din) en in samenwer- lilng met prof. dr. Th. C. van Stockum een Itendboek voor de Duitsche taal. Dr. T. GOEDEWAAGEN. Dr. T. Goedewaagen werd geboren op 15 lilaart 1895 te Amsterdam, bezocht het (Gymnasium te Utrecht en te Hilversum en ■studeerde vervolgens te Utrecht klassieke lldteren en wijsbegeerte, waarin hij in 1923 (net lof promoveerde. fn 1925 werd hij privaat-docent in de Ijeschiedenis der philosophie na Kant aan Mc universiteit te Utrecht, een functie die l'ol) nog vervult. Van zijn hand verschenen verschillende lïerken over philosophie, oa. een Inleiding lln de philosophie (Summa contra meta- Iphysicos) een werkje over de philosophie lln de 20ste eeuw, een over Nietzsche en ■voorts een groot aantal kleine geschriften |:a artikelen in wljsgeerige tijdschriften. Hij was eenige jaren redactie-secretaris Iran het ..Tijdschrift voor Wijsbegeerte" cn |ran de „Annalen der critlsche philosophie". Eenige jaren geleden werd hij lid van ■het Bolland-genootschap. HIJ trad op als lopreker voor Volksuniversiteiten, voor de [s.V.R.0. en voor tal van wljsgeerige veree- I uiringen. In 1839 werd hij verbonden aan het Ircekblad ,,De Waag", eerst als leider der Iwaagkringen. daarna als redacteur en ten |i!cUe als hoofdredacteur. I Gedurende de laatste jaren publiceerde lij tal van politieke bijdragen in verschil- ■rilde bladen en tijdschriften. Kort na den l»rlog trad dr. Goedewaagen op als voor letter van den Raad van Voorlichting der iMerlandsche Pers, het lichaam, dat ten |«el heeft, de geheele Nederlandsche Pers |in een „Perskamer" te ordenen. Na reeds vele jaren in ..Nieuw Neder land" te hebben gepubliceerd, benoemde ir. IMussert hem op 1 Augustus 1940 tot hoofd Iran Afdeellng XIV (Perszaken) van het. I Hoof dkwartler. In verband waarmede hij al zijn functies bij „De Waag" neerlegde. TERAARDEBESTELLING VAN CATHARINA VAN RENNÉS. Onder zeer groote belangstelling is van- I middag te Utrecht het stoffelijk overschot van de bekende zangpaedagoge en compo- I nlste Ca/tharina van Eennès ter aaide I besteld. Onder de vede kransen, dis de baar dek ten. waren er van het Genootschap van Nederiandsohe Componisten' en vat} oud- I leerlingen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op I mr. dr. G. A. W. ter Pelkwljk, burgemeester van Utrecht en dr. J. P. Fockema Andreae, oud-burgemeester van Utrecht cn oud- commissaris van de provincie Groningen. Namens de oud-leerlingen is de over ledene waardeerend herdacht d'oor mej. G. Lens. Aan het graf werden door zeer velen, en I met name door vele oud-leerlingen, bloe men in de groeve gestrooid, waarna namens ae familie notaris G. W. Vaags woorden van dank spralk. geen enkel volk kan er zich aan onttrekken. In vooraanstaande Duitsche bladen wordt het beginsel uiteengezet, dat de Euro peesche volkengemeenschap, welke uit de nieuwe ordening van het Europee sche vasteland te voorschijn zal komen, algemeen en ondeelbaar zal zijn, en dat daarom geen enkel volk zich daaraan £al kunnen onttrekken. Zoo schrijft de „Voelkischer Beobachter": Jan elk Europeesch volk wordt thans reeds O De langer wordende nachten en de tot dusver opgedane practische ervaringen heb ben nieuwe en aanvullende bepalingen op het gebied van de verduistering noodzak e- lijik gemaakt. Om deze reden is er thans een verordening va>n den Rijkscommissaris verschenen, die als aanvulling van de ver- d-udstermigeverordenanig van 4 Juli 1940 be doeld is en de volgende buitengewoon be langrijke nieuwe bepalingen 'bevat: I. Invoering van blauw licht. Voortaan mag voor de volgende onderdee- len der verduistering alleen nog donker blauw licht gebruikt worden A) Voor die deel-en van gebouwen en woningen, welke onmiddellijk in de open lucht, uitkomen, b.v. hallen, vestibules, voor portalen, gangen, ene. Deze ruimtèn moe ten evenzeer als tot nog toe volkomen ver duisterd zijn, Hlet blauwe licht is alleen voorgeschreven, opdat er bij het openen van de deur niet té veel licht naar buiten zal vallen. B) Voor binnenvertrekken, welker ven sters en buitendeuren weliswaar lichtdicht moeten zijn afgeschermd, doch van tijd tot tijd geopend moeten worden, terwijl in die vertrekken een zwak licht brandt, zooais b.v. in ziekenhuizen voor het ventileeren dter ziekenzalen enz. Zulke vertrekken dienen naast de normale ook van een verlichting door middel van blauiwe lampen te zijn voorzien, welke laatste telkenmale voor het wegnemen der afscherming van de vensters of buitendeuren in plaats van de normale verlichting moet worden ontstoken. C). Donkerblauw licht is verder voorge schreven voor de binnenverlichting van spoortreinen, trams, autobussen en motor rijtuigen, voorzoover een binnenverlichting noodzakelijk is. In spoorwegcoupés, welker vensters en deuren lichtdicht afgeschermd zijn, kan de normale verlichting blijven branden, voorzoover deze coupé's bovendien van een verlichting door middel van blauwe lampen voorzien zijn. Deze laatste moeten telkenmale voor het openen der deuren of het afnemen van de afscherming der ven sters in plaats van de gewone verlichting worden ontstoken. D) Verkeersaanduidingen en lichtbronnen, welke voor de veiligheid van het verkeer dienen (verlichte richtingsborden en waar- schuwingsteekens, verkeersschildpadden, zuilen bij tramhaltes, obstakellichten bij bouwwerken en gevaarlijke plaatsen enz.) alsmede perrons, wachtkamers en telefoon cellen mogen voortaan eveneens slechts van een verlichting met donkerblauw licht voor zien zijn. Hiervan zijn uitgezonderd verkeers seinen en verkeerslichten. E) De richtingsborden en lijnnummers van autobussen, trams en andere locale spoorwegen, alsmede de lampen van taxa- meters in huurauto's en rijtuigen moeten ook donkerblauw verlicht zijn, II. Het gebruik van voetgangerslantarens in de open lucht. De nieuwe verordening brengt ingrijpen de bepalingen met betrekking tot het ge bruik van voetgangerslantarens. Vanaf de uitvaardiging der verordening mogen deze lantarens alleen nog gebruikt worden met donkerblauw licht. Zij mogen bovendien een bepaalde lichtsterkte, welke door de rijksinspectie voor de luchtbescherming nog nader zal worden vastgesteld, niet over schrijden. De sterk verbreide slechte ge woonte om met zaklantarens naar boven te schijnen of andere verkeersdeelnemers te verblinden, is door de nieuwe verordening eveneens strafbaar gesteld. Van groot be lang Is, dat, afgezien van een bestraffing van den schuldige, in de open lucht gebruik te voetgangerslantarens (hang- en hand lantarens) die niet aan de voorschriften der nieuwe verordening voldoen, in beslag ge nomen kunnen worden. Ieder, die graag in het bezit van zijn zaklantaren wil blijven, doet er daarom verstandig aan, deze voor schriften stipt in acht te nemen. Hierbij dient nog vermeld te worden, dat de Neder landsche industrie reeds een aantal goedge keurde zaklantarens alsmede hulpmiddelen, die op iedere normale zaklantaren kunnen worden aangebracht om aan de nieuwe voorschriften te voldoen, in den handel brengt. III. De aanduiding van winkels, hotels, enz., reclames en etalageverlichting. Er zijn in den laatsten tijd groote moei lijkheden opgedoken in v:rband met de ver duistering op het gebied van de reclame- en etalage verlichting. Meestal werd deze verlichting lichtvaardigerwijze niet op den juisten tijd gedoofd en brandde dan nog lang na zonsondergang door. De nieuwe verordening verbiedt nu elke reclame- en etalageverlichting ook op den dag. Aange zien de duisternis tijdens de wintermaan den reeds geruimen tijd voor winkelslui ting intreedt, laat de nieuwe verordening, de aanduiding van winkels, hotels, café's, theaters én bioscopen, enz. toe, door mid del van verlichte aanduidingen. Voor deze aanduidingen mag eveneens slechts donker blauw licht gebruikt worden. Zij mogen slechts den aard van het bedrijf en den naam van den eigenaar vermelden; alleen bij theaters en bioscopen mag bovendien de titel van hetgeen vertoon wordt, aangege ven worden. De afmetingen en de licht sterkte van deze verlichte aanduidingen zullen door de rijksinspectie voor de lucht bescherming nog nader worden vastgesteld. Deze verlichte aanduidingen moeten ge doofd worden: a. bij winkels bij winkelsluiting; b. bij hotels, restaurants en café's bij het ingaan van den sluitingstijd; c. bij theaters en bioscopen een kwartier na den aanvang van de laatste voorstelling; d. bij luchtalarm onder alle omstandig heden onmiddellijk. Het is den bevoegden instanties bekend, dat het verbod van etalage-verlichting bij dag voor bepaalde bedrijven bijzondere moeilijkheden met zich medebrengt. De nieuwe verordening laat derhalve voor ze kere zaken, wier etalage-artikelen ook bij dag niet te onderscheiden zijn, bv. in don kere passages enz. toe, dat bij uitzondering toestemming wordt gegeven voor eenige verlichting der etalages. De richtlijnen hier voor zullen nog door de rijksinspectie voor de luchtbescherming worden vastgesteld. Er wordt echter nu reeds op gewezen, dat zulk een uitzonderingsvergunning slechts ln hoogst zeldzame gevallen zal worden ge geven. Aan zaken, welker etalages aan open straten en pleinen liggen, zal onder geen voorwaarde een vergunning worden ver leend. Met het oog op het a.s. Sinterklaes- feest, dat met zijn voorafgaande dagen voor de Nederlandsche zakenwereld van zoo groot belang is, zal tot en met 5 December overdag nog een zwakke etalageverlichting (geen reclame-lich" ten) zijn toegestaan. Hierbij wordt ech ter nadrukkelijk opgemerkt, dat hier mede geen normale groote verlichting bedoeld is. Alleen ri^aar de geringste mate van belichting mag worden toe gepast. Wordt door winkeliers tot en met 5 De cember 1940 overdag etalage-verlichting ontstoken, dan moet er ten strengste op gelet worden, dat dit alleen maar tusschen zonsopgang en zonsondergang gëschledt. Tegen hen, die uit nalatigheid hun etalage- lichten in den genoemden overgangstijd nog na zonsondergang hebben branden, zal op de meest drastische wijze worden opgetre den. Er wordt derhalve met den meesten nadruk gewaarschuwd tegen het misbruik van deze voor de bijzondere Sinterklaas periode toegestane tegemoetkoming. De tijden van zonsop- en zonondergang, die dagelijks in de pers bekend worden ge maakt. dient men dus nauwlettend in het oog te houden. Met ingang van 6 Decem ber mag etalage-verlichting alleen nog maar in bovenbedoelde uitzonderingsge vallen en alleen met bijzondere schriftelijke vergunning worden ontstoken. IV. Rijwielen. Afgezien van het feit, dat juist onder wielrijders in de laatste maanden een massa overtredingen van de verduiste ringsvoorschriften moest worden vast gesteld, hebben na het van kracht worden der huidige voorschriften de groote omvang van het rijwielverkcer in Holland en de hier gebruikelijke sterke lampen zulk een overvloed van licht tengevolge gehad, dat nu ook voor de afscherming der rijwiellampen een radicale verscherping der bepalingen noodig is. Vo'gens de nieuwe verorde ning moeten de rijwiellampen thans zoodanig afgeschermd zijn, dat slechts een 3 c.M. lange en 0,4 breede opening Het opperbevel van de Duitsche Weer macht deelde heden, mede: De activiteit van het Iuchtwapen beperk te zich ln den nacht vaii 25 op 26 November en op 26 November als gevolg van de zeer ongunstige weersomstandigheden tot gewa pende verkenning en afzonderlijke acties. In Navonmouth ontstonden door nachte lijke bomaanvallen verscheidene branden. Bij aanvallen op convooien werden bij Fal mouth een geleideschip van 7.000 br. t. tot zinken gebracht, voor de monding van de Theems twee koopvaardijschepen van mid delmatige grootte en een klein koopvaardij schip door vliegtuigkanonnen in brand ge schoten. Ook gisteren werd voortgegaan met het leggen van mijnen in Britsche havens. Verdragend' geschut van de marine nam groepen schepen in de haven van Dover doeltreffend onder vuur. Britsche vliegtuigen wierpen in het Rijks gebied hier en daar bommen. Eenige woon huizen werden beschadigd. Hierbij werden verscheidene burgers gedood of gewond. Bij succeslooze aanvallen van Britsche vliegtuigen op Duitsche patrouilleschepen gelukte het aan de patrouilleschepen, zoo als reeds gemeld, een vijandelijk vliegtuig neer te schieten. Een ander vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie brandend omlaag geschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. 485e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 1ste klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 27 November 1940 Hooge Prijzen f 1500.— 1817 f 1000.— 10290 f 200.— 10992 Prezen van f 20. 1434 1489 1528 1596 1656 1921 1983 2219 2500 2554 2574 2619 2630 3092 3273 4091 4192 424C 4643 4802 5187 5589 5656 5792 5900 6167 6347 6702 6850 7167 7254 7499 7701 7800 7905 7961 8224 8323 8373 8375 8999 9066 9325 9342 9827 10410 10457 10471 11091 11254 11344 11617 11636 11733 11949 12533 12972 13642 13666 14025 14778 15222 15340 15751 15764 15907 18074 17078 17381 17530 17610 17041 17850 18321 18430 18477 18491 18618 19151 19227 19329 19380 19606 20013 20288 20431 20488 20521 20535 20987 21042 21110 21302 21380 21644 21763 21768 NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Nieuw Weerdinge cand. J. W. Beerekamp te Nunspeet. GEREF. KERKEN. Beroepen te Heteren-Randwijk cand. H. J. Lambers Heerspink, hulpprediker te Ede. in dc bovenste helft het licht doorlaat. Bovendien moeten de lampen van boven worden afgedekt. Voor de ten uitvoerlegging van deze be paling wordt een termijn van 8 dagen ge geven. Met ingang van 4 December moeten dus alle fietsers hun lampen volgens het nieuwe voorschrift hebben verduisterd. In dit verband wordt er bijzonder op ge wezen, dat de Nederlandsche industrie reeds een heele serie practische en goede verduisteringsartikelen voor rijwiellampen in den handel heeft gebracht, die door de rijksinspectie voor de luchtbescherming zijn goedgekeurd. V. Goedkeuring vereischt. Van groote beteekenis voor industrie en handel is de bepaling in de nieuwe verorde ning, dat in de toekomst verduisteringsarti kelen voor alle soort voertuigen met inbe grip van rijwielen, voor zaklantaarns en voor verlichte aanduidingen van elke soort slechts dan in den handel, of op andere wijze aan den man gebracht mogen worden, Indien zij door de rijksinspectie voor de luchtbescherming zijn onderzocht en goed gekeurd. hetgeen moet blijken uit het con- trole-teeken I.L.B. met keuringsnummer in een rechthoek. Het is onnoodig er nogmaals op te wijzen dat de nieuwe bepalingen inzake de ver duistering in het belang van de bescher ming der bevolking tegen luchtaanvallen zijn uitgevaardigd. Nogmaals wordt aan allen de vermaning gericht: Houdt U aan de verduisterings voorschriften en betracht de strengste ver duisteringsdiscipline vraag gesteld, of het uit vrijen wil en hel-' P ID'/lrtUI- A JAM MIAH.MTA» A A I. ,1,1.11 "mi J BW inzicht aan den nieuwen opbouw van europa wil meewerken. Elk volk moet daar- het volgende punt duidelijk voor oogen staanDuitschland en Italië zullen het geen ogenblik dulden, dat op eenigerlei plaats °nyerstand of zelfs gebrek aan inzicht, om "et te spreken van kwaadaardigheid, dit op duwende werk zullen saboteeren. Niemand kan zich thans nog als stille ar,1inoot van de Britsche firma beschouwen, rjcers verliest hij voor de toekomst het ec"t om in Europa ook slechts de beschel- denste rol te spelen. Dit inzicht moge vooral den volkeren die hun aanhankelijkheid je gens Engeland met een vernietigende neder laag hebben moeten betalen zwaar vallen, het is echter onvermijdelijk. Tot dezelfde conclusies komt de perschef der regeering van het gouvernement-generaal, Wilhelm Zarske, in een artikel dat handelt over de verhouding van Duitschland tot de in den oorlog overwonnen landen en waarin hij be toogt, dat deze verhouding, slechts op we- derkeerigheid gegrondvest kan zijn. Duitscbland zal te zamen met zijn j Italiaanschen vriend op het Europee sche vasteland den toon aangeven. Daarom eïscht het verstand, dat de vroegere oorlogstegenstanders uit eigen beweging dienovereenkomstige conclu sies trekken voor hun eigen verhouding tot het Duitsche volk. Duitschland zal de Fransehen, Belgen. Nederlanders en Noren zoo behandelen als hun houding is jegens Duitschland. Ter'verduidelij'Hng van dit beginsel wordt de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk vooral daarvan afhankelijk ge steld, of Frankrijk door eigen bij dragen het bewijs wil leveren, dat het eerlijk het voor nemen koestert, zich in-heb-nieuwe Europa onder Duitsch-It^liaahschVleiding te sohdUöken. De toekomst van België, Nederland en Noorwegen ten slotte houdt ten nauwste verband met de bereidwillig heid in elk opzicht tot het Duitsche volk toenadering te zoeken, waarbij dit besluit uit eigen beweging, na zeer nauwkeurig eigen onderzoek, dient ge nomen te worden. "Deze overwegingen en vermaning-en laten uitkomen, welk een groote beteekenis naar Duitsch inzicht gehecht moet worden a>an een heldere opvatting van de nieuwe Euro peesche werkelijkheid voor die verdere ont wikkeling van de verhoudingen op het con tinent. (A.N.P.) TEGENSPRAAK VAN LORD LOTHIAN. De Britsche ambassadeur, Lothian, heeft ;isteren nogmaals een onderhoud gehad met den Amerikaanschen vice-minister van buitenlandsche zaken, Welles. Lothian sprak het bericht men zie elders in dit blad dat hij een memo randum medegebracht zou hebben, waarin de aankoop of het ul^eonert van drie Amerikaansclie slagschepen wordt voorgesteld, tegen. OVer het gesprokene op deze conferentie met Wélles zijn tot dusverre nog geen bij zonderheden te verkrijgen. academische examens. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter L mej. E. J. Landaal (Leiden) en de heer J. Mogendorff (Rot terdam) GÉBOREN: Wilhelmus Leonardys, z. v. W. L. v. Din- ten en E. M. Steenbergen Nlcolaas Mar- tinus. z. v. G. E. Rietkerk en M. Rijfers Lucia Hendrika Wilhelmina Beatrix Irène, d. v. J. H. v. Ommen en W. K. Kruis Franciscus Waltherus. z. v. W. J. Bieg- straaten en C. R. W. Döll. ONDERTROUWD: J. Maeijer jm. 24 j. en A. M. Kroeze jd. 27 J OVERLEDEN: J. Heljkoop hsvr. van C. v. Rijn 58 J. S. v. d. Burg, vr. 87 j. AMSTERDAM, 27 Nov. Nadat de beurs eenige dagen een zeer kalm verloop had gehad, kon heden weder om eens van flinke affaire worden gespro ken. Er waren vrij veel orders en de markt had een tamelijk levendig voorkomen. Daarbij bestond een vaste stemming, zoo wel op de locale markt als op de Ameri- kaansche afdeeling. Bij de opening werd op de meeste afdee- llngen op of boven de vorige slotprijzen ge handeld en onder beurstljd viel vrijwel al- lenvege een koers verbetering op te mer ken. De aanleidende oorzaak hiervoor was niet met stelligheid aan te geven, doch naar het scheen deden dezelfde factoren welke on langs een stijging te voorschijn riepen, thans wederom eens hun uitwerking ge voelen. Voor Oliewaarden was goede be langstelling aan den dag gelegd, in het bij zonder voor het toonaangevende aandeel dat na vasten inzet naar boven liep tot 265%, op welk peil echter eenig materiaal aan de markt kwam, zoodat zich een kleine Inzinking voltrok. Ten slotte bleef echter nog een flinke winst over. In Scheepvaartaandeelen werd nogal zaken gedaan, meer ln het bijzonder in Scheepvaartunies welke zich eenige pro centen konden verheffen en daarbij werden vergezeld door de aanverwante aandeelen en door Jap^nlijnen. Oude booten waren goed gedisponeerd. Oude Vaarten echter niet veel veranderd. Verscheidene outsiders onder de Scheep vaartwaarden werden hooger genoteerd. Ook voor de Cultuurfondsen bestond een aangenaam sentiment. Op de Suikermarkt liepen HVA's een kleine 15-tal punten naar boven, terwijl eenige minder courante soorten hooger wer den genoteerd. Rubberaandeelen waren eveneens goed van toon. Amsterdam Rubbers konden na prijshou dende opening onder beurstljd nog een tien tal punten stijgen. De Tabaksafdeeling was kalm, maar vast gestemd, voor de Sumatra-aandeelen. Se- nembah's onderscheidden zich in het bij zonder en kwamen eenige punten boven de 200"/» grens. De handel in Industrieelen was van kalmen aard. Ook voor deze fondsen bestond echter een goede stemming. De Philips-aandeelen konden de 200"/» afschei ding in opwaartsche richting overschrijden. Unilevers waren iets hooger, evenals Aku's. De incourante industrieelen waren over het algemeen goed prijshoudend. Hoewel de handel in de Amerikaansche waarden niet bepaald omvangrijk was weid in de Staalaandeelen toch geregeld zaken gedaan. Daarbij steeg tijdens de beursuren de koers regelmatig en ht slot kwam in verscheidene gevallen op ongeveer het hoogste punt van den dag. Ook Anaconda's en de spoorweg- aandeelen lagen stevig in de markt. Het zakenverkeer ln Nederlandsche beleg gingen was van kalmen aard. Nederlandsche Staatspapieren waren maar weinig veran derd. Provinciale en gemeentelijke obliga tiën alsmede pandbrieven stil. Prologantie 2 3/4 «/o. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 27 November. Valuta's (schriftelijke en tet transacties). New-York 1,88 3/16—1,88 9/16; Berlijn 75,28—75,43; Brussel 30,11—30,17; Helsinki 3,813,82; Stockholm 44,8144,90; Ziirich 43,63—43,71. Bankpapier: Berlijn 75,19—75,34; New-York 1,86 1/2 1.901/4; Brussel 30,08—30,20; Stockholm 44,76—44,94; Zurich 43,59—43,75, BODEGRAVEN, 26 Nov. Aangevoerd 108 pat- tijen kaas, 4860 stuks, wegende pijn. 43.740 KG. Prijs Goudsche kaas met Rfjksmerk 1ste soort f. 41,50, 2de soort f40,50. Handel vlug. KATWIJK a. d. RIJN, 26 Nov. Groentenvei ling. Bloemkool I f. 9.60—12.80, Idem II f.3.70— I. 6.20, bospeen f. 7.90—11, andijvie per kist van 6 kg. 2030 ct., boerenkool 1419 ct., roode kool p. 10,0 kg. f. 3.20—3.25, gele kool f. 33.25, groene kool'l. 2.70—3.25, uien f.3.754.00, waschpeenper kist van 20 kilo f. 11.75, kroten f. 0.450.50. KOUDEKERK a. d. RIJN, 26 Nov. E.N.K.R. Aanvoer kipeieren 600, eendeieren 60. Kipeieren f. 8.709.00, eendeieren f. 7.308.00 p. 100 stuks. Konijnen 1.60—1.85 per stuk. WOERDEN, 27 Nov. Aanvoer 95 partijen kaas. met rijksmerk le kwal. f. 41.50, 2e kw. f. 40.50; handel vlug. RIJNSBURG, 25 Nov. - Bacchus 24—28; Kadé rood 1214; idem klein rood 1618; Herco 30 33; Wilcocs 20—24; Wilandel rose 20—22; idem bruin 19—24; Jozel 2226; Golden King 20— 24; Flory King rose 16—20; idem donkerblauw 18—22. RIJNSBURG. 25 Nov. Groentenveiling. Sel derie f.0,80—1.30; Peterselie f. 1,20—1,60; Bos peen f.78.50 per 100 bos; waschpeen f. 1.20— 1,60; uien 80 ct. per kist; andijvie f. 2,503,50; knolrapen f. 1,401,80; groene kool f. 2,50—3; roode kool f. 2,753.25; gele kool f. 2,503. RIJNSBURG, 26 Nov, Groentenveiling. Gele kool f. 2,503,25; groene kool f. 2,803,25; roode kool f.33,25; witte kool f.33,25; knolrapen f. 1.601,80; knolselderle A f.57; idem B f. 2 4 per 100 KG. Bospeen f.710; peterselie f.1 1,20; selderie f.0.70—1 per 100 bos; waschpeen f.0,801,30; uien f. 0,80; kroten 50 ct. per kist. RIJNSBURG, 26 November. Bloemenveiling - Bacchus 2428; Kadé rood 1214; idem klam rood 16—18; Flory King rose 16—20; idem don kerblauw 1324; Golden King 2024; Jozef 24—28; Wilandel rose 2022; idem bruin 20—26; Wilcocs 20—24; Herco 30—32. ROTTERDAM, 26 Nov. - Aangeverd 1480 dieren, waarvan 157 paarden, 10 veulens. 1100 gebruiksvee. 209 bokken en geiten. Slachtpaardsn f. 1,15, f. 1.00, f.0.90 per KG. Prijzen per stuk; slachtpaarden f.430, f.350, f. 245; werkpaarden 675, 525. 420; hitten 500, 409, 300; kalf koeien 450, 340 280; melkkoeien 460, 350, 285; varekoeien 290. 250, 190; vaarzen 235, 240 160; pinken 235, 160 140: bokken en geiten 60, 40, 18. 5—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3