BINNENLAND gtsfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 25 November 1940 Derde Blad No. 24746 Verkoop van volle melk verboden De kinderbij slag-wet Vleeschbon voor 10 dagen Prijzen in restaurants, café's e.d. Verruiming in den tuinbouw Besluit inzake standaardisatie verschenen Verschillende vragen beantwoord Catharina van Rennès overleden Dagbladreclame is niet te vervangen IN VERBAND MET HET GERINGE AANBOD. In de distributie van vleesch en vleeschwaren is een wijziging gebracht. Door verschillende omstandigheden is het aanbod van slachtvee dezer dagen gering. In verband hiermede is de duur van de eerstvolgende distributieperiodc ge steld op tien dagen terwijl het rant soen ongewijzigd is gebleven. Men' dient derhalve het gebruikelijke rantsoen over tien dagen in plaats van zooals tot dusverre het geval was over een week te verdeelen. Gedurende het tijdvak van heden tot en met Woensdag 4 December a.s. geeft elk der vier met „tien vleesch" gemerkte bon nen recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „tien worst, vleesch- waren" gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen welke op 4 December a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig t/m. Zondag 8 December a.s., met dien verstan de, dat zij gedurende het tijdvak van 5 December t/m. 8 December a.s. niet ge bruikt zullen mogen worden voor het koo pen van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram voor lever- artikelen, tongeworst en nierbrood en 150 gram bloedworst. verhooging moet eerst worden goedgekeurd. Van bevoegde zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het voorschrift van de prjjzenbeschikking 1940 No. 1, volgens hetwelk prïjsverhooging boven het peil van 9 Mei 1940 verboden is, ook van toepassing is voor de dranken, maaltijden en eetwaren, welke in res taurants en café's worden verstrekt. Gebleken is namelijk, dat verschillende restaurant- en caféhouders de taxieven hebben verhoogd zonder dat daarvoor vergunning door den secretaris-gene raal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart is verleend. Zoodanige vergunning is tot dusverre behoudens in enkele afzonderlijke ge vallen slechts verleend ten aanzien van bier en gedistilleerd, voorzoover de prijs lager was dan 20 cent. De toege stane yerhooging bedraagt 1 cent. Alle prljsverhoogingen, die sinds 10 Mei 1940 in restaurants en café's hebben plaats gevonden, zijn, tenzij daarvoor toestem ming van den secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart is ver kregen, als overtreding der prijsvoor- schriften te beschouwen. Hun, die zich daaraan schuldig maakten, wordt aange raden bedoelde prljsverhoogingen zoo spoedig mogelijk ongedaan te maken. Aanvragen tot prijs verhooging met be trekking tot de tarieven in het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf, die nen te worden gericht tot het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pen sionbedrijf, Raamweg 14 te 's-Gravenhage. de nederlandsche journalisten kring opgeheven. Het Verbond van Nederlandsche journalisten vereenigt alle journalisten. Zaterdagmiddag kwam in den Dierentuin te Den Haag de Nederlandsche Journalis tenkring in algemeene vergadering bijeen. Met een meerderheid van meer dan drie vierden werd besloten tot opheffing van den kring. Daarna werd een voorstel aan genomen tot vorming van een stichting ter afwikkeling der sociale verplichtingen van den N.J.K. en overdracht van het overblij vend vermogen, na liquidatie aan het Ver- hond van Nederlandsche Journalisten. Na deze vergadering kwam het Verbond. ?an Nederlandsche journalisten bijeen in een druk bezochte vergadering, waarin de voorzitter, de heer p. J. van Megchelen, een overzicht gaf van het verloop van zaken en de werkzaamheden van het verbond en van den raad van voorlichting. Hij wees erop, dat thans voor het eerst in de Nederland se geschiedenis allen, die als journalist of Publicist bij de Nederlandsche pers werken, to één organisatie vereenigd zijn. Di een uitvoerige rede besprak hij de tooeilijke positie waarin de Nederlandsche Pers in de gegeven omstandigheden ver keert, en de taak, welke op de Nederland- 6che journalisten rust. opbouwdienst en oorlogs verminkten. Daar de commandant van den opbouw- dienst het als zijn plicht beschouwt, om oorlogsverminkten, behoord hebbende tot weermacht, bij te staan in het verwer en van een betrekking, welke zij irï ver hand met hun lichamelijke gesteldheid nog jijden kunnen vervullen, heëft hij bepaald, Jat bij het zoeken naar gegadigden voor Jet vervullen van plaatsen in den opbouw- toenst, welke door' arbeidscontractanten Men of moeten worden bezet, zooveel mo- seujk oorlogsverminkten in aanmerking tevredenheid in tuinbouwkringen (Van onzen Westlandschen correspondent) Tuinbouwend Nederland mag wat ruimer gaan telen, zoo is dezer dagen bekend ge worden. Het is weliswaar nog niet officieel bevestigd, omdat de Duitsche autoriteiten aan een ontworpen regeling nog de goed keuring moeten hechten, doch men ver wacht dat het advies door de diverse tuin bouworganisaties samengesteld, wel die goedkeuring verwerven zal. Die verruiming beteekent, dat het aantal kroppen sla dat onder een raam wordt geplaatst niet meer is gebonden aan het aantal van 20, zooals nu enkele jaren heeft gegolden, doch onbe perkt is. Hierbij is men uiteraard wel ge bonden aan teelt-maxima. Men achtte in tuinbouwkringen deze verruiming dan ook niet de meest belangrijke, omdat door het aantal van 20 kroppen men vaak een beter kwaliteit van product kteeg, en men nu wellicht meer kans heeft op meer afwij kende kwaliteit. Van meer beteekenis wordt geacht het feit, dat naar het zich laat aan zien de teelt van sla en spinazie in drui- venkassen ouder dan twee jaar, zal worden vrijgegeven. Dit is in dezen tijd, nu alles zooveel mogelijk voor de opbrengst moet worden aangewend, voor menigen tuinder een nieuwe mogelijkheid voor inkomsten- vergrooting. Uit den aard der zaak, zal de uitbreiding van de teelten wel gebonden blijven aan de verleende teeltvergunnin- gen, zoodat niet buiten het normale bedrijf uitgebreid mag worden. Veel hinder meen de men in het algemeen niet behoeven te verwachten van den reeds door ons aange- kondigden maatregel, waarbij 't verwarmen van kassen en warenhuizen voor 1 Januari 1941 is verboden. Dit wordt vooral veroor zaakt door het feit, dat er wel voor het trekken van planten, enz. verwarmd mag worden, zoodat men op genoemden datum de planten gereed kan hebben, en dadelijk met stoken begonnen kan worden, zoodat de oogsttijd toch niet veel later zal zijn dan normaal. jaarvergadering' nederlandsche heide maatschappij. In het jaarbeursrestaurant te Utrecht vond Zaterdagmiddag de algemeene ver gadering van de Nederlandsche Heide maatschappij plaats, welke vergadering ge presideerd werd door den onder-voorzitter, mr. S. baron van Heemstra. Naat de voor zitter in het bijzonder ir. J. Hidde Nijland welkom had geheeten, die namens den se cretaris-generaal van het departement van sociale zaken aanwezig was, zeide hij in zijn openingswoord o.m., dat de oorlog op het werk van de maatschappij weinig invloed heeft uitgeoefend. Wel is echter het ka rakter van dit werk veranderd: men con centreert thans de aandacht op die werken die spoedig of onmiddellijk resultaten kun nen afwerpen ten dienste van de voeding van mensch en dier, zulks, omdat wij thans moeten leven althans hoofdzakelijk van wat onze bodem oplevert. Hooge eischen worden daardoor aan bodem zoo wel als aan arbeidskrachten gesteld en het is daarom te betreuren, dat een acuut ge brek aan geschoolde landarbeiders dreigt. Aan het verslag van de directie ontleenen wij, dat de maatschappij op 1 Juni j.l. 4256 leden en 148 begunstigers telde. In den raad van commissarissen werden vervolgens gekozen de heeren A. J. Blijden- stein, Enschede, jhr. A. J. B. van Suchtelen van de Haare, Het Loo, mr. W. M. van Lan- schot, Vught, jhr. ir. C. E. W. van Panhuys, 'sGravenhage en Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, Apeldoorn. „wilt u de waarheid weten?" Het A.N.P. meldt: Het boekje „Wilt u de waarheid weten" zal op groote schaal in Nederland worden verspreid. Het is de bedoeling dat het in alle Nederlandsche huisgezinnen zal ko men. Nadat de rijkscommissaris in Limburg de verspreiding persoonlijk heeft ingezet, zijn de commissarissen-generaal, de weer machtbevelhebber en de Duitsche hooge autoriteiten begonnen met de verspreiding in de verschillende deelen des lands. Het aantrekkelijk uitgevoerde boekje be vat veel fotomateriaal met bijschriften over den persoon van den Führer, waarbij te vens, bij wijze van tegenstelling, voorbeel den zijn gevoegd van vroeger hier te lande verspreide caricaturen. prof. e. d. wiersma overleden. Gisteren is na een korte ongesteldheid in den ouderdom van 82 jaar te zijnen huize te Groningenoverleden de oud-professor E. D. Wiersma. Enno Dirk Wiersma werd op 29 Novem ber 1858 te Pieterzijl gem. Grijpsk^rk gebo ren. Hij studeerde aan de universiteit te Groningen en promoveerde in 1886 in de geneeskunde. De overledene, die tot zijn aftreden in 1923 aan de academie te Gro ningen verbonden was, genoot ook ver bui ten onze grenzen een groote vermaardheid. Hij was lid van de Nederlandsche acade mie van wetenschappen te Amsterdam. Tal van publicaties op neurologisch en psy chiatrisch gebied en verscheidene boeken verschenen van zijn hand. Voor zijn vele verdiensten verwierf hij de onderscheiding van ridder ln de orde van den Nederlandschen Leeuw. De crematie geschiedt Woensdag a.s. te Westerveld na aankomst van den trein van 15.15 uur. De Zaterdag verschenen buitengewone staatscourant bevat een besluit van de se cretarissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van landbouw en vis- scherij betreffende standaardisatie van melk. Artikel 2 daarvan luidt: Het is aan melkverkoopers verboden volle melk en/of melk te verkoopen. Artikel 3 Het verbod ln artikel 2 gesteld, geldt niet: 1. Indien de volle melk of de melk uit sluitend wordt verkocht anders dan recht streeks aan verbruikers; 2. Indien de melk wordt verkocht door melkverkoopers, die in het bezit zijn van een vergunning volgens artikel 29 van het melkbesiuit mits zij deze melk hebben be trokken van een bedrijf, als bedoeld in ar tikel 5, deze melk voldoet aan den eisch gesteld in artikel 4 en deze verkoop niet plaats vindt in gebieden, gemeenten of ge deelten van gemeenten, als bedoeld in dit artikel, sub. 3; 3. Indien de volle melk verkocht wordt in gebieden, gemeenten of gedeelten van gemeenten, door den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken aanr wezen, of door bedrijven, welke van hem ontheffing van het verbod hebben verkregen; 4. Indien de volle melk verkocht wordt volgens een door den secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij vastgestelde regeling ten behoeve van bepaalde categorieën van verbruikers en deze volle melk voorzien is van de aan duiding „gepasteuriseerd", als bedoeld in herdenking prof. dr. a. h. de hartog. In nagedachtenis van prof. dr. A. H. de Hartog is dezer dagen op de begraafplaats Zorgvliet te Amsterdam van de gelden, welke door het herdenkingscomité bijeen gebracht zijn, een graftombe ingericht. Door de ontstentenis van de naaste fami lieleden ging deze plechtigheid met geen enkele ceremonieel gepaard. Bovendien is aan den senaat van de ge meente-universiteit te Amsterdam een por tret van dr. de Hartog aangeboden, ge schilderd door mevrouw de BalbianVer ster, dat een plaats in de senaatskamer gevonden heeft. Voorts is in het huis te Castricum, waar de hoogleeraar de laatste jaren verblijf gehouden heeft, een gedenk steen aangebracht. In een tweetal artikelen zal in ons Blad antwoord worden gegeven op vragen, welke zich kunnen voordoen in verband met de nieuwe kinderbijslag wet. Juis. omdat de antwoorden van deskundige zijde zijn verschaft, raden wij onzen lezers aan de artikelen uit te knippen en te bewaren om er straks een nuttige handleiding aan te hebben als de desbetreffende lijsten moeten wor den ingevuld. Op 1 Januari a.s. zal de Kinderbijslagwet in werking treden. De verzekering ingevol ge deze wet zal door de bedrijfsvereeniging voor Ziekengeldverzekering en door Raden van Arbeid (Het rijkskinderbijslagfonds) worden uitgevoerd. De werkgever, die voor de uitvoering der ziektewet op 1 Januari a.s. is aangesloten bij een bedrijfsvereni ging of raad van arbeid, is automatisch bij datzelfde uitvoeringsorgaan voor de uitvoe ring der kinderbijslagwet aangesloten. Laat ons thans enkele vragen aansnij den, die voor werkgevers en werknemers, die met de uitvoering van de wet te maken krijgen van belang zijn. Wie zijn werkgevers in den zin der Kin derbijslagwet?: Allen, die werkgever zijn in den zm der ziektewet en bovendien: a Werkgevers, die in dienst hebben uit sluitend arbeiders, wier overeengekomen vast loon in geld, verdiend in loondienst van een of meer ondernemingen, meer be draagt dan 3000 gulden per jaar; b. Werkgevers, die in dienst hebben uit sluitend arbeiders, die deel uitmaken van de bemanning van een schip, dat de zee be vaart en buiten het gezicht der Nederland sche kust pleegt te gaan, of ingevolge de wet van 14 Juni 1930, Staatsblad no. 240, schepeling zijn en krachtens artikel 415 dier wet aanspraak hebben op uitkeering, indien zij ziek zijn. c. Werkgevers aangesloten bij de zgn. mvaliditeitscoöperaties. Welke zijn de verplichtingen der werk gevers?: a. Iedere werkgever, onverschillig of hij al of niet tot kinderbijslag gerechtigde ar beiders in zijn dienst heeft, is verplicht premie te betalen over het totaal door hem uitgekeerde loon (De berekening van 't loon vindt voor de premiebetaling op dezelfde wijze plaats als voor de ziektewet, met dien verstande, dat voor arbeiders, die meer dan f. 3000 's jaars verdienen door den werk gever premie moet betaald worden, naar een dagloon van f.8.—). Deze premie zal voor het jaar 1941 bedragen voor de raden van arbeid 1% van het loon zijnde 0.94% als bijdrage voor de verzekering en 0.06% als opslag voor de administratiekos ten. De bedrijfsvereenlgingen zullen dezelf de premie heffen met dien verstande, dat zij als opslag voor administratiekosten meer of minder dan 0.06% van het loon mogen vragen. De premie mag, anders dan bij de Ziektewet, noch geheel noch gedeelte lijk op den arbeider verhaald warden. b. De werkgever moet ten spoedigste aan de bedrijfsvereeniglng of den raad van ar beid, waarbij hij op 1 Januari a.s. zal aan gesloten zijn, opgeven hoeveel arbeiders hij per 5 December 1940 waarschijnlijk ln zijn dienst zal hebben, die voor het jaar 1941 voor kinderbijslag in aanmerking zullen komen. c. De werkgever moet de aanvraagformu lieren om een kinderbijslagboekje, die hij naar aanleiding van zijn onder b bedoelde opgave ontvangt, op 5 December 1940 uit reiken aan de onder b bedoelde arbeiders. d. Wanneer de werkgever na 5 December arbeiders in zijn dienst krijgt, die nog geen aanvraagformulier om een kinderbijslag boekje hebben ingediend, e.g. nog geen boekje hebben ontvangen, laat hij hen zoo spoedig mogelijk een dergelijk biljet invul len. (Deze verplichting van den werkgever zal licht in het vergeetboek raken; het zal dus dienstig zijn, dat de arbeider hem daar aan herinnert). e. Ieder tot kinderbijslag gerechtigde ar beider ontvangt 4 kwartaalskinderbijslag lijsten. Op die lijst vult de arbeider in den naam en het adres van eiken werkgever, in wiens dienst hij in het desbetreffende ka lenderkwartaal gewerkt heeft, de dagen waarop hij bij den werkgever arbeid heeft verricht, of waarover hij, zonder te hebben gearbeid, loon heeft ontvangen, alsmede het in dienst van den werkgever aan loon ont vangen bedrag. Ai deze gegevens worden door den werkgever voor accoord geteekend, terwijl hij voorts op de kinderbljslaglijst invult zijn bedrijfsnummer ingevolge de on gevallenwet 1921 of de land- en tuinbouw ongevallenwet 1922, wanneer hij bij een raad van arbeid Is aangesloten of zijn le dennummer, wanneer hij lid is van een bedrijfsvereeniging, alsmede ln beide ge vallen den naam van raad van arbeid of bedrijfsvereeniging, waarbij hij is aange sloten. Bij arbeiders in maandloon ge schiedt deze invulling en voor accoord tee- kening door den werkgever éénmaal per maand, voor arbeiders in weekloon kan men de verklaring óf éénmaal per maand óf na iedere loonbetaling stellen. Voor losse ar beiders zal men dit ongetwijfeld na iedere loonbetaling moeten doen. Is het mogelijk dat de werkgever voor de aan zijn onderneming verbonden afdee- lingskas, of als eigen risicodrager de v/et uitvoert?: Dit is niet mogelijk. De wet kent deze vormen van aansluiting bij een bedrijfsver eeniging niet. In het algemeen zal de be taling van den kinderbijslag niet via den werkgever geschieden. Wie zijn arbeiders in den zin der kinderbijslagwet? Arbeiders in den zin der kinderbij slagwet zijn allen die verplicht verze kerd zijn ingevolge de ziektewet en bo vendien zü, die a. in loondienst meer dan 3000 gulden 's jaars verdienen, b. deel uitmaken van de bemanning van een schip, dat de zee bevaart en buiten het gezicht der Nederlandsche kust pleegt te gaau, of ingevolge de wet van 14 Juni 1930 S. No. 240 sche peling zijn en krachtens art. 415 dier wet aanspraak hebben op uitkeering, indien zij ziek zijn. c. arbeiders in dienst van werkgevers aangesloten bij de zgn. Invaliditeitsco- operaties. Welke arbeiders in den zin der kinderbij slagwet hebben recht op kinderbijslag? De (naar schatting 160.000) arbeiders ln den zin der wet, die: a. in Nederland hun woonplaats hebben. b. op 1 October 1940 een gezin hebben van meer dan twee kinderen beneden de vijftien jaar. De gezinssamenstelling op 1 October 1940 is voor het geheele jaar 1941 beslissend (de gezinssamenstelling op 1 October 1941 voor bet geheele jaar 1942, enz.) Het is dus voor de uitkeering van den kinderbijslag over het jaar 1941 van geen belang of na 1 Oct. 1940 kinderen geboren worden, overlijden, of ouder dan vijftien jaar worden. Heeft ook de gehuwde vrouw met meer dan twee kinderen beneden de vijftien Jaar recht op kinderbijslag?: Ja, mits zij aan dezelfde voorwaarden ais hierboven voor den man gesteld, voldoet. Wat is een kind in den zin der wet?: Een kind in den zin der wet is: a. het wettige kind van den arbeider, b. het gewettigde kind van den arbeider, c. het wettige (voor) kind van de echtge- noote van den arbeider, d. het gewettigde (voor)klnd van de echtgenoote van den arbeider. Pleegkinderen, aangenomen kinderen, enz. zijn dus geen kinderen in den zin der wet. Waarop heeft de arbeider, die een recht aan de wet ontleent, recht?: Hij heeft recht op een kinderbijslag voor ieder kind, dat hij heeft boven het getal van twee en over lederen dag, waarop hij gewerkt heeft of waarvoor hij loon heeft ontvangen. Hoe groot is een kinderbijslag?: Voor arbeiders met een loon per dag van f. 4.— of minder f. 0.10, van meer dan f. 4 tot en met f 6.f. 0.15, van meer dan f. 6. tot en met f. 8.f. 0.20. van meer dan f. 8.— f. 0.25. Een arbeider, die drie kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar heeft en geen en kelen dag in een kwartaal gewerkt heeft en ook geen loon over niet gewerkte dagen heeft verdiend, heeft dus op niets recht. Een arbeider, die drie kinderen beneden de vijftien jaar heeft, 14 dagen in een kwartaal heeft gewerkt en f.50.— heeft verdiend, heeft dus recht op 1 x 14 x f. 0.10 is f. 1.40 kinderbijslag in dat kwartaal. Een arbeider, die tien kinderen heeft beneden de vijftien jaar, 75 dagen in een kwartaal heeft gewerkt en f.638.— verdiend heeft, heeft dus recht op 8 x 75 x f. 0.25 is f. 150. kinderbijslag in dat kwartaal. (Word vervolgd.!. artikel 13 van het melkbesiuit of van de aanduiding „modelmelk", als bedoeld in het besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken van 18 Nov. 1940 betreffende modelmelk. Artikel 5 luidt als volgt: Behandeling van volle melk of room, ten einde deze door onttrekking van melkvet of toevoeging van gedeeltelijk ontroomde volle melk of ondermelk te brengen op het voor geschreven vetgehalte (tusschen 2, 4 en 2, 6 pCt.) mag uitsluitend geschieden in be drijven van melkverkoopers, die daartoe een schriftelijke vergunning van den di recteur van den keuringsdienst van het ge bied, waarin de behandeling van de volle melk of den room geschiedt, hebben ver kregen. Aan deze vergunning kunnen door den directeur van den keuringsdienst voor waarden worden verbonden. Winning en de behandeling van modelmelk. Verder is er een besluit van den secre taris-generaal van het departement van sociale zaken betreffende modelmelk. Artikel 2 dezer verordening luidt: De aanduiding „modelmelk" mag uit sluitend door hem, wien daartoe op schrif telijke aanvrage door den secretaris-gene raal vergunning is verleend, worden gebe zigd voor melk, gewonnen onder de voor waarden en voldoende aan de eischen, ge steld in dit besluit. Artikel 3: De vergunning, in artikel 2 bedoeld, wordt slechts verleend, indien naar het oordeel van den secretaris-generaal voldoende waarborgen aanwezig zijn, dat het bedrijf van den aanvrager en diens bedrijfsvoering aan de in de volgende artikelen gestelde eischen zullen voldoen; zij kan worden in getrokken, indien de secretaris-generaal dte waarborgen niet meer voldoende acht. Artikel 4: Het bedrijf mag uitsluitend worden uit geoefend in perceelen of op landerijen, waarvan de ligging in de schriftelijke aan vrage voor de vergunning, in artikel 2 be doeld, is vermeld. In andere perceelen of op andere landerijen mag dit slechts ge schieden, nadat vooraf schriftelijke toe stemming is verkregen van den directeur van den keuringsdienst. Artikel 5: Aan het bedrijf moeten verbonden zijn een geneeskundige en een veearts, die het hygiënisch toezicht op het bedrijf uitoefe nen; hun aanstelling is onderworpen aan de goedkeuring van den secretaris-gene raal, die deze goedkeuring te allen tijde kan Intrekken. Catharina van Rennès. Naar „De Tijd" verneemt ls Zaterdag middag in ,,'t Klimophuis" te Amsterdam- Zuid, waar zij de laatste jaren werd ver pleegd, in den ouderdom van 83 jaar over leden, mevrouw Catharina van Rennès, de bekende muziekpaedagoge, van wie tot zeer hooggeplaatsten in den lande onderricht ontvingen en die voorts groote bekendheid verwierf als componiste van kinderlie deren, welke een groote populariteit ver wierven. Catharina van Rennès werd te Utrecht geboren op 2 Aug. 1858. Zij studeerde bij Messchaert (solozang), v. d. Wurff (piano) en Richard Hol (compositie). Haar zang school „Bel Canto" te Utrecht had een groote vermaardheid. Zij componeerde een- en meerstemmige kinderliederen, kla viervertellingen en concertliederen, duet ten, terzetten, quartetten, cantates en ge mengde koren. Behalve componiste en pae- dagoge was zij ook dirigente; op alle deze terreinen kan Catharine van Rnenès op een welbesteed leven terugzien. Bij het 40- jarig jubileum van haar Muziekschool te Utrecht is wel treffend tot uiting gekomen, welk een unieke reputatie zij en haar mu ziekinstituut genoten.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9