Bommen op Marseille LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad iaandag 25 November 1940 Rond de Middellandsche Zee Aspirin Dagbladreclame is niet te vervangen Turkije blijft afzijdig Officieel© Kennisgevingen U kunt er om verlegen zitten! ■/lootérUtMus' STADSNIEUWS Van Engelsche vliegtuigen Het Italiaansche opperbevel deelde Za terdag mede: „Aan het Grieksehe front zetten onze troepen de vastgestelde bewegingen, die het bereiken van nieuwe stellingen ten doel hebben, op regelmatige wijze voort .Onze luchtmacht heeft talrijke doelen in de vij andelijke stellingen gebombardeerd, voor al in den sector Kortsja, waar knooppun ten van wegen, troepenconcentraties en troepen in stellingen getroffen werden. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Noord-Afrlika hebben vijandelijke luchtaanvallen in de golf van Bomba eenige schade veroorzaakt. Aanvallen op Bardie en Derna brachten geen schade toe. Een onzer vliegtuigen, dat in het 167ste weer- maohtsbericht als niet teruggekeerd was opgegeven, is met den bestuurder binnen onze linièn gevonden. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen het vliegveld van Roseires gebombardeerd. Een op den grond staand vliegtuig van het type Wellesley raakte in 'brand, een ander werd beschadigd. Andere formaties vliegtuigen hebben vij andelijke stellingen voorbij Gallibat gebom bardeerd, waarbij een groote brand ont stond. Ook Port Soedan is bestookt. Van vijf ja gers van 'het type Gloster, die onze vliegers aanvielen, werden er twee neergeschoten. Al onze toestellen keerden op hun bases terug. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op' Kassala,' waar in een militair (hospitaal brand uitbrak. Vijandelijke lucht- formaties wierpen bommen op Bari, waar bij vooral particuliere woningen getroffen werden. Een vrouw kwam om het leven, vijf personen, onder wie een vrouw en twee kin deren, werden gewond. Kleine branden wer den onmiddellijk bedwongen." En Zondag: Aan het Grieksehe front trachtte de vijand te vergeefs de manoeuvres onzer troepen, die op regelmatige wijze worden voortgezet, te verhinderen. In de nabijheid van Pantellaria is een Blenheim-vliegtuig, dat door onze jagers was neergehaald, brandend neergestort. Bij een aanval op Malta hebben, onze jagers in gevechten met vijandelijke jachttoestel- len zes vijandelijke toestellen brandend neergeschoten. Daarop viel een onzer for maties bommenwerpers de vliegvelden Mi- cabba en Halfar aan, waarbij de gestelde doelen getroffen werden. Al onze toestellen zijn teruggekeerd. In Noord-Afrika heeft de vijandelijke luchtmacht bommen geworpen op Tobroek en Bardla zonder slachtoffers te maken of sohade te veroorzaken. In de nabijheid van Samos in de Egeische Zee zijn vijandelijke zeilschepen door onze vliegtuigen gebom bardeerd, zoodat zij in brand geraakten. Onze lichte eenheden hebben een vijande lijk patrouillevaartuig en mijnenleggers aangevallen en getroffen. Al onze eenheden keerden onbeschadigd terug. In Oost-Afrika hebben vijandelijke ge pantserde afdeelingèn een aanval onderno men op El Galo in Kenya. Zij werden met verliezen teruggedreven. Boven Kisimaio Is een vijandelijk toestel, dat een verkennings vlucht maakte, door onze jagers neerge schoten, de bemanning is gevangen geno men. Vijandelijke vliegtuigen wierpen, zon der resultaat, bommen bij Decamere. De vijandelijke luchtmacht heeft een nachtelijken aanval gedaan op Turijn en Ligurië en bommen, brandbommen en licht fakkels uitgeworpen. Er zijn geen slacht offers te -betreuren, terwijl er geen schade Is aangericht. DE SECTOR KORCA (OF KORITZA) DOOR DE ITALIANEN ONTRUIMD. Cart. Bureau v. Pelt. Na hardnekkige gevechten hebben de Ita- liaansche dek-kingstroepen hun stellingen van Kaspashtica (Kapestica), vervolgens die van Bilishti (Blklistra) tot rondom Korg (Koritza) moeten opgeven en hebben zich teruggetrokken langs de Devoll en in de richting van Progradeci (Progradec); hier hebben zij nieuwe stellingen ingenomen en hebben van daaruit den vijand bestookt als mede de knooppunten van wegen rondom Korea (Koritza) uit de lucht bestookt. Het kaartje geeft (het Noordelijk gedeelte van de Grieksch-Al-baneesche grens weer, waarin Korga gelegen is. De oude spelling der plaatsnummers is tusschen haakjes geplaatst. Van bevoegde Turksche zijde werd Zater dag tegenover de pers verklaard, dat de af kondiging van den staat van beleg niet aan een bepaalde gebeurtenis moet worden toe geschreven. Evenals andere nieuwe maat regelen maakt deze maatregel deel uit van de defensieve voorbereiding, die onder de 'bestaande omstandigheden volkomen nor maal inoet worden geacht. Turkije is als steeds v astbesloten buiten den oorlog te steeds vastbesloten bulten den oorlog te of bedreigd. Morgen, treedt in Turkije een beperking van het verkeer van gemotoriseerde voer tuigen in werking. De verordening geldt voor alle particuliere auto's met uitzonde ring van die, welke voor den consulairen dienst en het bedrijfsleven noodzakelijk zijn. Het aantal taxi's wordt met de helft verminderd. KUNSTKRING VOOR ALLEN. Chopln-recital van Cor de Groot. Foto-archief „L. D Cor de Groot. Het is slechts weinigen gegeven, een con cert, geheel gewijd aan Chopin, tot vol komen bevrediging van den critisoh aan- gelegden toehoorder, te vertolken. Oor de Groot, de jonge kunstenaar, dien wij hier op een schoolconcert en in een trio als virtuoos pianist leerden kennen, heeft zich thans bij de weinige gespeciall- c-eerde Chopin-spelers geschaard en bezit groote kans. spoedig tot dien uitgelezen kring te behooren. HIJ is een jeugdig en bijzonder veelzijdig talent, die bet eindpunt van den weg naai de hoogste toppen zeker zal vinden. Ge makkelijk is dat niet: iedere bergbeklim mer bijv. weet, dat de allerhoogste top slechts veelal bereikt wordt langs peillooze afgronden en andere gevaarlijke punten, die dan uiteindelijk naar de glansrijkste overwinning voeren. Die overwinning in den breedsten zin. zal ook Cor de Groot ten deel vallen, al gaat dat niet, overgebracht op het gebied der muziek, voor en aJleer ook zorg en leed de ziel van den musicus gegrepen heb ben. Cor de Groot's pianistisch kunnen en zijn brillante virtuositeit staan al op de ■hoogste trap. Wij zijn er trotsoh op, dat hij in dit opzicht reeds den meesterstitel heeft verworven. Dat hij ons echter muzikaal na de pauze zooveel sterker wist te boeien dan daar voor, wijst er evenwel op, dat hij nog niet over die verdieping beschikt, welke eerst den waarachtig gerijpten meester ken merkt. Eerst in het tweede deel van zijn uiter mate boeiend samengestelde programma viel meer en meer het krachtige relief, een breeder en meer gespannen melodie- voering, de diepere gevoeisstroomlng, zon der in „overgevoeligheid" te vervallen, doch bovenal het poétisoh-droomerige en ro mantische element te onderkennen, die wij aanvankelijk te zeer misten en waardoor het eerste deel to veel in het toeken bleef staan der vlakke uiterlijkheid. Aan het Scherzo op. 20 in b-moll im mers ontbrak nog de sfeer der fantastische grilligheid en emotionaliteit; de bekende Nocturne op. 37 No. 2 in G dur denken wij ons in smartelijker en sensitiever waas ge huld en met meer voldragen zangerigheid vertolkt en de beroemde Marche Funèbre uit de door Cor de Groot gespeelde Sonate op. 35 in bes moll kan door sterker con trastwerking tusschen de beide deelen en door van meer weemoed doortrokken, vol- dra-gener en coloristisoher zang een groot- scher indruk qua expressiviteit maken. Deze opmerkigen doen intusschen niets af aan onze bewondering voor De Groot's klare en gave techniek, zijn heldere tou cher en zorgvuldig doordachte analyse. Na de pauze echter vond hij eerst de volledige vrijheid om zich te geven, zooals Cliopin's persoonlijkheid- dat elscht: wat wij tot dan toe wenschten, maar niet ont dekten kwam thans feller en bewogener tot uiting, schoon bij voortduring edel be- heerscht, zonder de superlatieven, die de Pools oh e componist evenmin verdragen kan. Eerst toen voelden wij, dat De Groot's liefde voor Chopln groot en gevoelvol is en daarbij bezielend op anderen inwerken kan. Het Scherzo op. 54 in E dur ontving door geprononceerd rhythme en kleurschakeè- ring, een grandioze, levende vertolking, evenals de bekende vierde Ballade, die mét de Valse Brillante tot hoogtepunten van dezen middag werden. Van de drie Mazurka's waren het spe ciaal op. 59 No. 3 in fis m-oll en op. 56 No. 3 bi C moil die opvielen door nobele en fljn- zinnig-delicate afwerking, terwij) ten slotte de veelgehoorde Polonaise op 53 In As dur het bewijs leverde, dat De Groot den waren Chópinrgeest doorgrondt en dezen innerlijk gerijpt en ln alle voor naamheid kan overdragen. INLEVERING VAN AFVALLEN VAN LEVENSMIDDELEN, ENZ. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden maken bekend, dat op 22 November 1940 voor de geheele gemeente in werking .is getreden een verplichte inleve ring van afvallen van levensmiddelen en cadavers van honden en katten. Onder af vallen van levensmiddelen worden ten dezen verstaan: aardappelschillen, groentenafvallen, waar onder begrepen groenten, welke op de vei lingen de vastgestelde minimum-prijzen niet hebben opgebracht, fruitafvallen, vleesch-, visch- en broodresten en alle an dere etensresten, beenderen daaronder be grepen. Ieder is verplicht de te zijner beschikking staande afvallen van levensmiddelen te bewaren: a. gescheiden van andere afvalstoffen; b. tot aan het tijdstip, waarop zij door een persoon, in het bezit van een voor dat doel door Burgemeester en Wethouders af gegeven vergunning, worden ingezameld; c. zoodanig, dat hun geschiktheid om tot dierlijk voedsel te worden verwerkt, zooveel mogelijk wordt behouden. Ieder die de beschikking heeft over af vallen van levensmiddelen is verplicht deze zonder vergoeding af te geven aan den houder van een door Burgemeester en Wet houders afgegeven vergunning tot het in zamelen dezer afvallen, of aan de in diens dienst met de inzameling belaste helpers. Ieder is verplicht de cadavers van de door hem gehouden honden of katten bin nen 24 uur nadat deze zijn gestorven af te geven aan den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst, waartoe gelegenheid wordt geboden tijdens de uitvoering van den ophaaldienst van huisvuil. Na hiertoe gedaan verzoek (telef. 21319) kunnen deze ook afzonderlijk door voor melden gemeentedienst bij de ingezetenen worden afgehaald. De afgifte van afvallen van levensmid delen en cadavers van honden en katten aan anderen dan de hiervoor bedoelde per sonen en gemeentedienst is verboden. De verplichting tot het bewaren en ter beschikking stellen van afvallen van levens- levensmiddelen geldt niet ten aanzien van afvallen van levensmiddelen, welke af komstig zijn van het bedrijf van den.hou- ihouder en door dezen béstemd zijn tot voedingsmiddelen voor personen of dieren die tot zijn huishouding of bedrijf hooren. De verplichting tot het bewaren en ter beschikking stellen van afvalle nvan levens middelen geldt evenmin ten aanzien van afvallen Van levensmiddelen, welke af- komstik zijn van het bedrijf van den hou der of derden en door den houder bestemd zijn om te worden gebruikt in zijn huis houding of bedrijf of door hem in de nor male uitoefening van zijn bedrijf verhan deld plegen te worden, onder voorwaarde, dat door den houder ten aanzien van de afvallen wordt gehandeld overeenkomstig de door den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, zoo noodig, te geven voorschriften. Overtreding van deze voorschriften wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f. 1000.— of hechtenis van ten hoogste maanden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. INLEVERING PRIJSLIJSTEN VLEESCHWAREN. Aan winkeliers, die vleeschwaren verkoo pen, wordt bekend gemaakt, dat de meeste ingeleverde prijslijsten niet aan de gestelde eischen van duidelijkheid voldoen en dei- halve niet kunnen worden goedgekeurd. Ten einde aan deze bezwaren tegemoet te komen, zijn vanaf Woensdag 27 November e.k. aan het Openbaar Slachthuis model- kaarten in tweevoud verkrijgbaar, waarop de prijzen van de artikelen welke worden verkocht, zoomede de naam en het adres van den winkelier op duidelijke wijze met inkt moeten Worden ingevuld. De kaarten dienen daarna uiterlijk op Vrijdag 29 Nov, aan het Openbaar Slachthuis ter goedkeu ring te worden terugbezorgd. Er zal nader worden bekend gemaakt, wanneer de goedgekeurde prijslijsten kun nen worden afgehaald. De Directeur van het Openbaar Slachthuis. 3806 Net als om Aspirin. Dat kleine tabletje knapt U gauw weer op als U zich „niet lekker" voelt. Zorg dus steeds, een buisje bij de hand te hebben. 37-88 (Ingez. Med.) De jaren zullen op 'den duur ongetwij feld zijn spel ten goede komen en daaruit dan bannen, wat het thans soms nog aan virtuoze uiterlijkheid inhoudt. De zucht naar verdieping vormt thans reeds menigmaal een verheugend en har monieerend component, het koel-verstan- delijke, -dat inhaerent is aan de in de mode zij nde „modern-nuchtere-zakelij kheid", waarvan wij vóór de pauze te zeer een proeve ontvingen, zal op den duur meer en meer gaan wijken voor het onbelemmerde, niet onbeheerschte uitleven van het gevoelselement, dat toch ook zeer speciaal bij Chopin's poëtischen en romantischen eigen-aard behoort. Daarvan houden wij ons overtuigd. Cor de Groot heeft ervaren, dat zijn succes bij het talrijke publiek uitbundig is geweest. Dat hij daarop de beroemde .Berceuse" als toegift speelde, was een vreugde apart. Zóó voortgaand, zal men ook in hem spoedig een Chopin-vertolker bij uitne mendheid mogen begroeten, mits ook hij- de diepten weet te peilen, die bijv. een Orloff of een Dirk Schafer aan ons open baarden en waardoor hün spel de bran dende meeslependheid verkreeg, die on vergetelijk is. NED. HERV. KERK. Beroepen te Poederooyen, cand. J. C. Stel wagen te Driebergen. Benoemd tot hulpprediker te Laren (N.H.) W. H. van den Berg, oud-zendelingleeraar. Aangenomen naar Groot-Schermer, F. Bob- beldek, cand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Scherpenzeel (Gld.) ds. J. C. Jonkers te Abcoude, naar Amsterdam (vaca ture wijlen ds. J. L. Schouten) ds. M. B. van 't Veer fe Groningen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Drietal te Aardenburg. ds. W. Broer te Hollum ds. G. M. Kosters te West-Terschelling en ds. P. J. Smidts te Nleuwe-Niedorp. Gisteravond Is. naar uit Vichy aan het D.N.B. wordt gemeld, het volgende offlcieele communiqué uitgegeven: In den afgeloopen nacht is te Mar seille luchtalarm gemaakt. Op dit alarm volgde een door verscheiden Britsche vliegtuigen uitgevoerd bombardement, waarbij een aantal bommen, waaronder twintig brandbommen, werd gewor pen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten 'werden vier vrouwen gedood en vijf gewond. Drie huizen, onder welke één, dat in het centrum der stad is gelegen, hebben aan zienlijke schade geleden. Het onderzoek der niet-ontplofte bommen en het vinden van anti-Itallaansche vlugschriften laten geen twijfel bestaan omtrent de nationali teit der vliegtuigen. In verband met dit feit heeft de Fransche regeering een krachtig pro test tegen dit niet te kwalificeeren en onverwacht optreden der Britsche luchtmacht ingediend en van de Engel sche regcering schadevergoeding ver langd. De protest-nota is nog vanavond door bemiddeling van het gezantschap der Vereenigde Staten, welke na het afbreken der Fransch-Britsche betrek kingen de belangen van Frankrijk ver tegenwoordigt verzonden." Volgens het eerste rapport van den pre fect van Marseille aan de regeering te Vichy braken er in de stad meer dan twintig branden uit. De vliegtuigen cirkelden een uur boven de stad en lieten talrijke licht- fakkels vallen. Het was een heldere, door sterren verlichte hemel. Men vermoedt, dat de vliegtuigen óf van een in de Middellandsche Zee liggend vlieg tuigmoederschip zijn opgestegen of van En geland komend, over het Rhóne-dal zijn ge vlogen. Dit laatste wordt in verband ge bracht met het feit, dat in Genève gister avond luchtalarm is gegeven. Ook in Tou lon en in het departement Var werd giste ren van 23 uur tot 23 uur 45 luchtalarm gegeven. (De Zwitsersche staf deelde mede: „Zaterdagavond hebben verscheidene vreemde vliegtuigen in Zuid-oostelijke richting gevlogen boven het Zuidwesten van Zwitserland, waar de luchtafweer in wer king trad. Enkele vliegtuigen cirkelden eenigen tijd boven het meer van Genève en beneden-Wallis, waar lichtfakkels werden uitgeworpen. Boven de Zuidwestelijke Jura- grens vlogen de toestellen terug.") De bladen te Marseille weten nog te mel den, dat verscheiden bommen zijn geval len in de wijk Prado. In de wijk St. Just moeten ook dooden onder de burgerbevol king zijn gevallen. CABARET EN „T SCHUTTERSHOF." Zaterdag- en Zondagavond heeft in café restaurant ,,'t Schuttershof" alhier gele genheid bestaan, een afwisselend cabaret programma te aanschouwen, dat onder lei ding stond van den conferencier Peter Siers. Van de medewerkenden noemen wij o.a den goochelaar mr, Janno, die tevens een goed conférencier bleek, en te zamen met- Peter Siers optrad, den harmonicavirtuoos Mischa Korsakoff, die eenige weken gele den reeds in het Lido-Theater alhier op trad, en de danseur Lodzky, die enkelen zich nog wel zullen herinneren uit de Harry Baur-film „Zwarte Oogen", waar hij de danh uitvoerde die ook in dit caba ret-programma ten tooneele werd gevoerd Ook de Haagsche humorist Bernard Ba rend, gaf enkele nummertjes ten beste. The Singing Fools zorgden voor eenige oogenblikken humoristischen zang. Paul Engelen verzorgde de pianobege leiding gedurende het geheele programma. NIET KLEINZEERIG! Gisteravond omstreeks halftwaalf -is de 26-jarige mej. A. H„ wonende aan den Mid delweg in de duisternis in de Nieuwsteeg nabij de Zonneveldstraat over een trottoir band gestruikeld. Hoewel zij flinke pijn in het rechterbeen en den linkerpols gevoelde slaagde zij erin te voet een kennis te be reiken die in de Burgsteeg woont. Hier oor deelde zij het i^adzamer den Eerste Hulp dienst te waarschuwen, die bij onderzoek moest constateeren, dat zoowel het been als de pols gebroken waren. Per auto is het slachtoffer vervolgens naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. DE MIDZA-KLEURWEDSTRIJD, De deelneming van den Midza-kleurwed- strijd door, de jeugd heeft de stoutste ver wachtingen der organisatoren overtroffen Niet minder dan 3517 inzendingen kwamen binnen, voorwaar een respectabel aantal. De jeugdige Midza-enthousiasten hebben wel op zeer bijzondere wijze hun belangstel ling voor deze aardige Midza-reclame ge toond. Met zeer veel ijver en zeer succes volle resultaten werd het Mldzaboekje ge kleurd. Het Midza-comité heeft gemeend dezen ijver te moeten beloonen door het aantal prijswinnaars te verhoogen tot 354 en een totaal bedrag van f.426 aan prijzen uit te loven. Tal van overigens goede inzendingen kon den niet in aanmerking komen, omdat velen verzuimd hebben er rekening mede te hou den, dat de teekeningen in het boekje alle zonder uitzondering gekleurd moesten wor den, terwijl anderen verzuimden hun leef- - tijd te vermelden; fouten, waardoor de kans op een prijs verviel. Een woord van lof voor de ijverige meisjes en jongens Is echter zeer zeker op zijn plaats. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN MEVR. W. KOLDERMAN—HUSON. Zaterdagmiddag vond op de begraafplaats „Rhijnhof" onder zeer groote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffe lijk overschot van mevrouw W. Kolderman HUson, in leven soldate bij het Leger des Heils alhier, die dezer dagen na een lang durige ongesteldheid op 57-jarigen leeftijd overleed. In het gebouw van het Leger des Heils aan de Hooigracht vond eerst een uit vaartdienst plaats. Adjudante H. Veenema, bevelvoerend officier, sprak naar aanleiding van Joh. 14 tot en met 22. Vervolgens heeft zuster van Zanten gesproken ter nagedach tenis van de overledene. Tijdens den uit vaartdienst zong het koor verschillende lie deren. Hierna werd het stoffelijk overschot, was opgebaard in het gebouw van het Leger des Heils, uitgedragen en geplaatst in den lijkwagen, waarvoor een tweetal schimmels was gespannen. Voorafgegaan door het vaandel en omstuwd door haar makkers trok de stoet naar „Rhijnhof". Onderweg zong het zangkoor tal van liederen. Op „Rhijnhof" werd het stoffelijk overschot door de makkers grafwaarts gedragen. Toen de kist boven de geopende groeve was ge plaatst werd door zuster Veenema alhier het Bemoedigingsiied gezongen. Vervolgens werd door adjudant Brons de overledene herdacht. Hij schelste haar als een ware Christin die veel voor anderen over had. Hierna sprak majoor H. Buwalda uit Dor drecht (die vroeger hier ter plaatse werk zaam was) eveneens een treffend woord naar aanleiding van Ps. 12 vers 5. Hierna ging kapitein W. Dubbeling voor in gebed. Terwijl de kist onder doodsche stilte werd neergelaten werd gezongen „Bereid mij Heer om voor Uw troon te staan". Nada't nog enkele liederen en Bijbeische teksten waren gelezen was deze plechtig heid ten einde. De oudste zoon van de overledene heeft namens de familie allen hartelijk dank gezegd voor de betoonde belangstelling. Vele kransen dekten de kist w.o. een van het Leger des Heils. Des avonds vond in het gebouw van het Leger des Heils ter nagedachtenis van de overledene nog een dienst plaats, waarbij vele makkers het woord hebben gevoerd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging Commanditaire Vennootschap C.A.S. Com mercieel Assurantie Syndicaat en volledige huizendienst, Vrouwenweg 57, Zoeterwoude. Het kantoor is verplaats naar Billitonstraat 9, 's Gravemhage. ONTSPANNINGSDAG IN „ENDEGEEST'. Zaterdagmiddag werd in de centrale ontspanningszaal voor patiënten en perso neel der inrichtingen Endegeest e.a. een programma aangeboden door mej. Antje de Nie, piano, Henri Welboren, zang, Leo Dee, cello en Bram Martijn, piano. Op dit concert is een met zorg gekozen program ma uitgevoerd, dat met groote belangstel ling werd beluisterd. In welgekozen woor den bracht de geneesheer-directeur, dr. F. J. Stuurman, allen medewerkenden welver diende hulde en dank. Aan mej. de Nle werden bloemen aangeboden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2