MAANDAG 25 NOVEMBER 1940 No. 24746 De aanvallen op Engeland Ook Slowakije toegetreden tot Driemogendhedenpact Duitsche ervaring ter beschikking van Nederland gfsfe Jaargang Vele steden bestookt De Paus en de vrede Uit Amerika Dr. Tuka te Berlijn Rede van den rijkscommissaris Verspreide Berichten Prins Saionji overleden EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij" maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet -10 ets. porto betaald worden, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Onafgebroken duren de aanvallen op Engeland voort. Het Duitsche opperbevel meldt daarover: ZATERDAG: „In den nacht van 22 op 23 November heeft de luchtmacht haar vergeldingsaan- vallen op Londen voortgezet en voorts we derom Birmingham en Coventry, alsmede Bristol en Southampton, bestookt. Overdag werden de aanvallen op Londen, Brighton en andere voor den oorlog belangrijke doe len voortgezet. In midden Engeland heb ben gevechtsvliegtuigen verscheidene vlieg velden gebombardeerd en brand veroor zaakt in hangars en onderkomens. Aan de Zuidoostkust van Engeland en bij Lincoln zijn verkeersinstailaties hevig bestookt. Bij aanvallen op konvooien werden twee vrachtschepen door bomtreffers 'zwaar be schadigd. In den nacht van 22 op 23 November hebben Brltsche vliegtuigen ln West Frank rijk en West Duitschland in de eerste plaats weer woonwijken aangevallen. Dak branden konden snel gebluscht worden door het ingrijpen van veiligheids- en hulpdienst. Zeven burgers zijn om het le ven gekomen, ongeveer twintig werden gewond. Een vijandelijk vliegtuig. Is door lucht doelgeschut neergeschoten, een Dultsch vliegtuig wordt vermist. ZONDAG: Een duikboot heeft zes bewapende vijan delijke koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 29.100 b.r.t. tot zinken gebracht. In den naqht van 22 op 23 November zette het luchtwapen zijn vergeldlngs- vluchten tegen Londen methet grootste succes voort, en viel met sterke afdeelingen opnieuw de instalaltles van de Brltsche be wapeningsindustrie te Birmingham aan. Verscheiden honderden vliegtuigen wier pen hier in een onafgebroken aanval meer dan 300.000 K.G. bommen neer. In het schijnsel van de lichtfakkels .en van de branden was duidelijk waar te nemen, dat talrijke voor den oorlog belangrijke fa- brieksinstallaties vernield zijn. Bij een ln de vroege morgenuren van 22 November verrichten luchtaanval op de wapenfabrieken in Grantham ontstonden aldaar verscheiden branden. Voorts waren de bomaanvallen gericht tegen Portland, Southampton, Portsmouth en andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid Engeland. Het leggen van mijnen in de Britsche havens werd in versterkte mate voortge zet. In den loop van 23 November wier pen vliegtuigen in het kader der gewa pende verkenning bommen op Londen. Het grootste deel van de in den afge- loopen nacht naar Duitschland gevlogen Britsche vliegtuigen kon ten gevolge van den krachtlgen luchtafweer zijn doel niet bereiken en wierp daarom de bommen op open veld neer. In een klein plaatsje wer den woonhuizen door deze bommen getrof fen en verscheiden personen gewond. Het Italiaansche vliegercorps schoot ln een luchtgevecht zes Brltsche jagers neer en verloor twee eigen vliegtuigen. Vier an dere Britsche gevechtsvliegtuigen werden door Duitsche jagers en een door de lucht doelartillerie neergeschoten, zoodat de to tale verliezen van den vijand gisteren 11 vliegtuigen bedroegen. Zeven eigen vlieg tuigen worden vermist. COVENTRY. De Londensche correspondent van de Nya Daghgt Allehan^a heeft een bezoek gebracht aan Coventry. Hij schrijft daar over: „Coventry bestaat nog slechts uit een puinhoop. Het zaken- en bedrijfsleven ls geheel verlamd. De bevolking loopt werk loos op straat rond. De gasfabrieken lig gen in puin. De voeding der bevolking is geheel afhankelijk van den arbeid der hulporganisaties. Ongekookt water en melk mogen niet gedronken worden. In de voor steden mag zelfs geen brood worden ge bakken. Het gevaar voor besmettelijke ziekten dwingt tot de uiterste voorzich tigheid." (D.N.B.) OP BASIS VAN GERECHTIGHEID. In een rede, welke twintig minuten duur de, heeft de Paus het sterkste beroep voor den vrede op de oorlogvoerende mogend heden gedaan sedert het uitbreken van den oorlog. Paus Plus XH smeekte God, na den oorlog een duurzamen vrede op basis der gerechtigheid te scheppen. Met gebroken stem, aldus United Press, klaagde hij over het voortdurend toene mend geweld, waarmede de oorlog gevoerd wordt. Telkenmale wanneer de Paus het woord oorlog noemde.trilde zijn stem en zij, die ln zijn nabijheid stonden, zagen, dat zijn oogen zich met tranen vulden. In hooge geestelijke kringen gelooft men, dat dit het laatste vredesappèl van den Paus zal zijn. Deze week zal de paus stren ge geestelijke oefeningen houden en streng vasten. De paus hield zijn toespraak aldus D.N.B. tijdens de H. Mis, die hij, naar aanleiding van den voor alle katholieken over de geheele wereld op 24 November hi- gestelden gebedsdag voor de oorlogsslacht offers en den vrede ln de Sint Pieterskerk hefeft opgedragen. Behalve het diplomatie ke corps woonden vele duizenden in de ba siliek den plechtigen dienst bij. De basiliek was bijna tot de laatste plaats bezet. Zinspelend op het evangelie van den dag, zelde de Paus: „Al is het einde der wereld nog niet nabij, de huidige tijd vormt een ernstige phase in de geschiedenis der menschheid". Na gewezen te hebben op zijn moeitevolle pogingen om. den vrede te be waren, verklaarde de Paus, dat hij aan de roepstem van zijn hart gehoor had gege ven, opdat tusschen de volken, de sedert zoo langen tijd verstoorde en thans ver nielde eendracht wederkeere met een rechtvaardiger en meer algemeene, op die rechtvaardigheidsbeginselen gegrondveste orde, die de hartstochten stilt, den haat be dwingt en de oorzaken van wrok en strijd wegneemt, een orde, die allen volken in rust, vrijheid en veiligheid dat aandeel aan de bronnen van welvaart en macht waar borgt, dat ieder van hen op deze wereld toe komt, om heü in staat te stellen, het gebod des Heeren: „Neemt toe, vermenigvuldigt u en verspreidt u over de wereld", op te vol gen. God moge alle ongelukkigen troosten, den strijdenden echter „te zamen met den hel denmoed om hun plicht voor de verdedi ging van het vaderland ook tot het hoogste offer te vervullen, dien edelen, zin van men- schelijkheid verleenen", „wat gU niet wilt, dat u en uw vaderland geschiedt, doet dat ook aan anderen niet" WAARNEMER NAAR DUBLIN. Be „N.-Yonk Times" meldt uit Washington-, dat het Amériicaansche ministerie van oor log met het oog 'op de „toenemende span ning" ten aanzien van de kwestie der Ier- sche steunpunten voor Engeland, den Ame- riikaanschen luchtattadhé', generaal Seanlon, opdracht heeft gegeven denzelfden post in Dublin op zich te nemen. De kwestie der steunpunten in Ierland heeft een zoodanig crltik stadium bereikt, dat het ministerie van oorlog, aldus genoemd blad, door aan stelling van een eigen waarnemer zich wil verzekeren tegen „verrasende ontwikkelin gen". (D.N.B.) DE EENHEID IN DE ARBEIDERS ORGANISATIE. Philip Murray, de nieuwe voorzitter van het C.I.O., die Lewis lieeft opgevolgd op het congres van het C.I.Ó., heeft verklaard, de pogingen van president Roosevelt, om de American Federation of Labor en het C.I.O. te vereenigen, ten schepste afgekeurd. Mur ray zeide de eenheid in de arbeidersbewe ging graag te willen bevorderen, doch dit kan zeker niet geschieden op de wijze, zoo als Roosevelt dit wenscht. Daarvoor be staan er, aldus spreker, te groote princl pieele verschillen. Aan het slot van zijn rede keerde Murray zich tegen de interventie-politiek van de Ver. Staten in het Buropeesche conflict. Spr. verklaarde, dat hierdoor kapitalistische be langen en zeker niet die der arbeiders wor den gediend. Hij waarschuwde tegen de ge varen van een economische crisis die, vol gens hem, na den oorlog zal volgen, omdat de tegenwoordige hoogconjunctuur in de Amerikaansche grootindustrie uitsluitend het gevolg is van de wapening. De alge meene opinie is, dat na deze rede van Mur- Na Hongarije en Roemenië is thans ook Slowakije tot het drie-mogendhe- denverdrag toegetreden. De plechtige onderteekening van het protocol is gis teren te Berlijn geschied door de drie verdragspartners cenerzijds en den Slo- waakschen minister van Buitenland- sche Zaken, dr. Tuka, anderzijds. Dr. Tuka was kort na het vertrek van den Roemeenschen staatsleider, generaal Antonescu, op het Anhalter station te Ber lijn aangekomen, waar hij op het perron verwelkomd werd door minister von Rib- bentrop, generaal-veldmaarschalk Keitel, dr. Ley, minister Lammers, den rijkspers chef dr. Dietrich, den Slowaakschen gezant en vele vertegenwoordigers van Staat, par tij en weermacht. In den loop van den dag werd dr. Tuka door minister von Ribbentrop ontvangen voor een bespreking. Het protocol is vrijwel eensluidend aan dat van Roemenië. Gistermiddag gaf von Ribbentrop een re ceptie ter eere van den Slowaakschen gast, die later door Himinler is ontvangen. Dr. Tuk^i heeft een verklaring afgelegd waarin hij o.m. nog zeide: Het Slowaaksche.- volk had gelegenheid met daden te bewijzen, dat het zich de be ginselen van het driemogendhedenpact eigen gemaakt heeft, toen het een jaar ge leden met de wapens in de hand zich aan de zijde van Duitschland schaarde. Der halve heeft het Slowaaksche volk zijn aan vaarding van het fundamenteele denkbeeld van dit pact reeds met het bloed van zijn zonen bekrachtigd. Ook heeft het Slowaak sche volk reeds zijn vastbeslotenheid om mede te werken aan de verwezenlijking van de nieuwe ordening te kennen gegeven, toen het als een van de eersten met den opbouw van zijn staats- en maatschappelijke orde op nationaal-socialistischen grondslag be gon. Thans, op dit oogenblik is datgene in een document vastgelegd, waarvan ik lange jaren in de gevangeniscel heb gedroomd en waarvoor onze knapste koppen hebben gewerkt en waarvoor onze soldaten en gar disten hun bloed hebben vergoten. Ik ben gelukkig, dat ik op dit zoo beteekenisvolle oogenblik aan het groote Duitsche volk, aan zijn zegenrijke weermacht, en aan zijn vrienden Italië en Japan de groeten van het Slowaaksche volk kan overbrengen. Tijens het Vrijdag te Maastricht gehou den „Richtfest" ter gelegenheid van de vol- tooing van den bouw van het nieuwe dienst gebouw van zijn gevolmachtigde vqor de provincie Limburg, heeft de Rijkscommissa ris een redevoering uitgesproken. Aan het verslag daarvan, gegeven door het A.N.P., ontleenen wij het volgende: Het verheugt mij, zoo zeide dr. Seyss-In- quart, dat ik hier ben in een kring, dien ik schat op 200 personen en waarvan men kan zeggen, dat het grootste deel uit Nederlan ders bestaat. Wij houden een „Richtfest". Het is een oud gebruik van onze voorvade ren. Wanneer een bouwwerk gereed was, kwam nog eenmaal alles bij elkaar. Dan kwarn de bouwmeester, alle meesters, hel pers, gezellen en leerlingen om in een vroq- lijk uur het menschelijke einde aan dit werk te vieren. Ziet gij. dat is een gebruik, dat alleen dan mogelijk is, wanneer men bet werk, dat men verricht heeft, beschouwt als het toonaangevende doel, en wanneer niet de winst of het loon, kortom het geld, een rol spelen. Toen dan later de kapita listische orde kwam, is dit gebruik in ver getelheid geraakt. De ondernemer trachtte zooveel mogelijk arbeid voor weinig geld te koopen. Geld is niet het belangrijkste be grip voor den mensch. Het essentieele be grip voor den mensch is de arbeid. De ar beid is het groote „kapitaal", zooals wij het willen noemen, dat ons de natuur of de schepping of God heeft geschonken, en daarom, kameraden, zooals ik u thans allen wil noemen, moeten wij. anders gaan den ken. Onze gedachten moeten zich van het geld afkeeren. Wij in Duitschland doen dat. Wij stellen den arbeid van den mensch en den arbeidenden mensch in het middelpunt van ons geheele leven. Thans zult u wellicht begrijpen, waarom *lj juist in de werkloosheid een ongeluk zien, niet omdat men dan uit de begrooting van den staat ondersteuning moet betalen, maar omdat dit bijzondere goed van den mensch niet wordt gebruikt. Wanneer wij ons voorstellen dat een volk, zoowel het Duitsche als het Nederlandsche, leeft in een lotsgemeenschap, dan ,is het -duidelijk, dat iedere hand, die zich niet roeren kan, een verlies is voor het geheele volk, d.w.z. een verlies ook voor de waardigheid van het volk; en dientengevolge hebben wij in het middelpunt van ons doel de eer van den arbeid geplaatst. Wij gelooven dat wij steeds weer bijeen moeten komen. Men moet iedere gelegen heid aangrijpen, waar dit mogelijk is, opdat allen die gemeenschappelijk iets tot stand hebben gebracht, ook buiten dezen arbeid in blijde uren te zamen zijn. Ziet gij, daar uit vloeit dan dit gemeenschapsgevoel van een volk voort. Dit is de belevenis die wij thans in Duitschland hebben, ik zeg dit op dat ook gij, Nederlanders, deze belevenis zult krijgen. Het bij ons niet zoo,, dat wij de goede recepten die wij hebben, alleen voor voor ons zelf willen houden. Tegenover u in ieder geval niet. Tegenover u geven wij de beste recepten rustig, want wij wenschen dat ook gij een zeer hecht aaneengesmeed gemeenschapsvolk zult worden, waarbij de eer van den arbeid en ook de eer van het bloed op. den voorgrond zal staan. Wij het Duitsche volk, hebbèn ons her vonden. Wij willen onze ervaringen niet voor ons zelf houden. Of gij er gebruik van wilt maken is uw zaak, maar wij willen, wat wij aan ervaring verworven hebben, u ter beschikking stellen, daar wij niet willen dat ook gij dezen bitteren weg moet gaan en daar wij wenschen, dat gij deel zult hebben aan deze groote inzichten, die wij in den bittersten strijd hebben verworven. Daarom zeg ik u: ook voor u geldt de eer van het bloed en de eer van den arbeid. Ik beken volkomen openlijk, dat wat wij u vooreerst brengen, béperkingen zijn. Het is volkomen juist, dat gij vroeger voor Sep tember 1939 en ook voor Mei 1940 uiterlijk beter hebt geleefd. Maar gij weet ook, dat wij om ons bestaan strijden en daarom mag ons de duur van dezen strijd niet afschrik ken. Wij stellen ons er daarom op in, dat deze oorlog nog jarenlang kan duren, maar wij zullen nooit meer toegeven. Gij kunt er echter verzekerd van zijn, dat gij op geen enkele wijze slechter zult leven dan het Duitsche volk, dat het op zich neemt te strijden voor een betere toekomst. Wij hebben hier uitstekende menschen gevonden, die van Germaansch bloed zijn. Zij zijn thans in hun leidende lagen voor een deel tegen 'ons en voor Engeland. Dat staat hiermede in verband, dat gij een groot kolo niaal rijk hebt, dat g ijzelf met uw negen millioen niet kunt verdedigen en voor welks verdediging gij meende u te moeten verla ten op de Engelsche vloot. Maar het volk is een Germaansch volk en daarop letten wij. Waar het gaat om de belangen van het Duitsche Rijk, moet ik hard blijven en daar moogt gij ook in de toekomst mij geen verwijten maken. Het is echter opdracht van den Führer, zorg te dragen voor het Nederlandsche volk en daarmede is alles gezegd. Het is volkomen verre van mij, politieke propaganda te maken. Welk politiek besluit gij rieemt. is uw eigen aangelegenheid. Wij moeten ons daartegenover ons standpunt voorbehouden. Toestanden die den lOen Mei konden doen ontstaan, zullen wij niet dulden. Hoe gij overigens handelt, is uw zaak. Wat wij willen is u een levend voor beeld geven van de gemeenschap van een volk. Dat een deel van het Nederlandsche volk niet begrijpt waarom het gaat, moge de tijd goedmaken. Een ding kunnen wij echter niet vergeten en dat is dat de Führer in uw Nederlandsche dagbladen is bespot. Dat heeft ons pijn gedaan en dat kunnen wij niet dulden, want wij staan in voor onzen Führer. Gij zelf echter hebt niet kunnen inzien wat voor een man onze Führer is en ik heb daarom besloten een brochure te laten samenstellen, waarin de Führer is afgebeeld, gij ziet hoe de Führer werkelijk is. Ik wil alleen een beeld geven van den mensch, dezen oneindig goeden en grooten, maar wanneer dat noodig is, ook harden mensch. Dat is onze Führer. Wan neer gij deze beelden verstaat, zult gij ons verstaan en dan zult gij het huidige Duitschland begrijpen. ray, Roosevelt's pogingen eenheid in de arbeidersbewegingen te brengen, thans de finitief gestrand zijn (S.P.T.). BRITSCHE SCHEPEN GETORPEDEERD. Volgens een bericht van Associated Press heefft het Macfcay-radlostatlon een draad loos bericht opgevangen, waarin gezegd wordt, dat twee Britche schepen, de „Blal- resk) (3300 b.r.t.) en de „Tymerlc" (5228 b.r.t.) op ongeveer 400 mijl van de Iersche kust zijn getorpedeerd (D.N.B.). ULSTER'S PREMIER OVERLEDEN. De minister-president van Noord-Ierland, burggraaf Cralgavon, ls op 69-]arigen leef tijd overleden. NIEUWE RUSSISCHE GEZANT TE BERLIJN. Officieel wordt medegedeeld, dat bij ver ordening van het presidium van den hoog- sten Sovjet der Sovjet-Unie de plaatsver- "vangende volkscommissaris van Bulten- landsche Zaken. Dekanosof, tot ambassa deur te Berlijn benoemd is. De tegenwoor dige ambassadeur, .Sjkwarzef, ls van zijn ambtsplichten ontheven. Sedert Mei 1939, toen Molotof de leiding van het commissariaat van Buitenlandsche Zaken kreeg, was Dekanosof zijn plaats vervanger. Daarvóór heeft hij belangrijke functies bij de blnnenlandsche administra tie te Moskou en in Georgië bekleed. Hij ls ongeveer 40 jaar oud. Onlangs heeft hij Molotof bij diens bezoek aan Berlijn verge zeld (D.N.B.). DE LAATSTE GENRO. Gisteren is de Japansche prins Kimo- chi Saionji in den ouderdom van 92 jaar overleden. Met zijn verscheiden betreurt Japan het verlies van een der mannen, aan wie het de ontwikkeling dankt van middeleeuwschen feodalen staat tot groote mogendheid. Prins Saionji was de laatste der „genro" d.w.z. bejaarde staats lieden, die keizer Meiyi tot zijn adviseurs ln bijzonder moeilijke geval len benoemde. 2834 (Ingez. Med.) tiek In Frankrijk. Daarna reisde hij door Europa en Amerika om vervolgens in Ja- panschen staatsdienst te treden. Hij werd eerst gezant in Weenen, daarna in Berlijn en vervolgens vicevoorzitter van het Ja pansche Hoogerhuis. In het kabinet be kleedde hij achtereenvolgens de functies van minister van onderwijs, van buitenlandsche zaken, van financiën en van ministerpre sident. Op de vredesconferentie van 1919 was hij leider van de Japansche delegatie. Zijn ad viezen legden steeds zoowel bij den keizer als bij de Japansche staatslieden groot ge wicht in de schaal. Toen de keizer gisteravond op de hoogte werd gesteld, van het overlijden van den laatsten genro, toonde hij teekenen van diepen smart en bracht hij zijn verdien sten in herinnering. Wang tsjing wei, zoo wordt uit Nanking gemeld, heeft een telegram van rouwbe klag gezonden wegens het overlijden van prins Saionji, die steeds geijverd heeft voor betere betrekkingen tusschen Japan en China. (D.N.B.). Nader wordt nog gemeld: De keizer heeft gelast den prins op staatskosten te begraven. Het stoffelijk overschot is Inmiddels in het gebouw van het departement van buitenlandsche zaken opgebaard. Het recht om den keizer een nieuwen leider van het kabinet resp. een nieuwen ministerpresident aan te bevelen, gaat thans van den genro over op den lord- zegelbewaarder. Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland De kinderbijslag-wet; tal van vragen be- antwoord (3e Blad). Teeltverruiming: in den tuinbouw (Binnen land, 3e Blad). Het vleeschrantsoen geldt, thans voor tien dagen (Binnenland, 3e Blad). Buitenland Roemen ij en Slowakije toegetreden tot het Drie-mogendheden pact (3e en le Blad) De laatste Japansche genro, prins Saionji is 92 jaren oud, overleden (le Blad). Engelsche bommen op Marseille (le Blad) wijlen prins Saionji. Saionji werd ln 1849 In Kioto geboren. Hij stamt uit een oud Japansch geslacht. Van 1870 tot 1880 studeerde hij rechten en poli- ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1