SANATOGEN BINNENLAND De opbouwplannen voor de Grebbestreek Nieuwe distributie-bonnen WS-air LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 November 1940 Derde Blad No. 24744 IVOROL-tandpasta: nog altijd beter dan alle andere. Tonrust- VISSCHERIJ-BERICHTEN IfIsfe Jaargang Ipe Agrarische Jeugdbeweging Geen prijsverhoogïng van sigaretten I BEGRAFENIS VAN HENRI J. VAN ABBE. Mussert's antwoord aan Nationaal Herstel Maatregelen op onderwijsgebied Geen voorschottoewijzingen aan nieuwe zaken Het karakter der plaatsen blijft gehandhaafd Goede gelegenheid tot verbeteren Sanatogen is geen i kalmeerend middel, maar een voedsel voor de zenuwen - her maakt Uw zenuwen gezond en sterk. Zij wordt onderdeel van het Agrarisch Front. VERGADERING VAN 400 BESTUURDERS TE ASSEN. Wij lezen in het dagblad van Landbouw ■in Maatschappij, dat te Assen 400 bestuur- Jjirs van de Agrarische Jeugdbeweging in I-, yier noordelijke provincies zijn bijeen- liekomen onder leiding van den voorzitter, lien heer L. Weyer, leeraar aan de Rijks- liindbouwwinterschool te Meppel. Deze |;ees er op, dat met den Nationalen Jeugd- jiorm eenigen tijd geleden een afspraak is smaakt, dat op plaatsen, waar een afdee- der Agrarische Jeugdbeweging bestaat keen N.J.S.-afdeeling zal worden opgericht |sn dat op het platteland de Agr. Jeugdbe weging den voorrang zal genieten. Nu Landbouw en Maatschappij in begin sel heeft besloten, om met het Boerenfront men te werken, is aldus spr. een ::euwe toestand ontstaan. L. en M. en boerenfront zullen een nieuwe organisatie lichten, die Agrarisch Front zal heeten en liaerover deelde spr. de volgende nieuwe Bijzonderheden mede: De bouw van het A. F. zal zoodanig zijn, jat er drie „zuilen" zullen ontstaan. De |iéne zuil wil alle boeren omvatten; dezen Sollen worden vereenigd in afdeelingen, weer in kringen en deze laatste in ge vesten of gouwen. Aan het hoofd komt te laan de leider van het Boerenfront, de Roskam, met zijn organisatorischen |nad. De tweede zuil zal worden gevormd door een corporatie, waarin.de technische orga- Inisaties van veehouders, akkerbouwers en tuinders zullen worden ondergebracht Iftuivel- en andere fabrieken, zaai- en poot- leedvereenigingen, veilingen, enz.) Aan het Jcoofd komt de heer G. J. Ruiter, voorzitter (eer Friesche.Mij. v. Landbouw, met een wrporatieven raad. Aan het hoofd van de derde zuil komt ■een cultureele raad en deze zal worden ge- Irermd door de tegenwoordige Jeugdcomr (missie van L. en M. Deze zal leiding moeten laven aan het jeugdwerk voor het geheele Jslatteland, doch tevens den cultureelen ar- (beid bij de ouderen moeten verzorgen. I Tenslotte wees de heer Weyer er op, dat (het doel is een algemeene jeugdorganisatie, l-aar de jonge boerenstand technisch, so- -aal, economisch en cultureel zal worden Icntwikkeld, geschoold én gevormd. I Vervolgens sprak het lid der Jeugdcom missie D. W- Kok. Na te hebben betoogd, list met de vorming op 12-jarigen leeftijd poet worden begonnen, besprak de heer [Kok de oud-leerlingenvereenigingen, die 1:1. zullen moeten samensmelten met de (!;r. Jeugdbeweging, omdat de veelzijdige lmtwlkkeling in de toekomst zal dienen te lrorden geleid uit één organisatie. 1 Tenslotte sprak het derde lid der com- lissie, ds. W. E. M. Eggink (Nijega). [„Wij kunnen er niet over jubelen", aldus Jpr., „dat een nieuwe tijd op deze wijze is |;;bracht, maar wanneer we ons volk, bij lil zijn leed, thans een dienst willen bewij- l::n, dan moeten we vooruit werken en ■meebouwen. En daarbij zal de Jeugdbewe ging een belangrijke factor zijn." Voorschriften voor fabrikanten. DE SIGARET VAN 3/4 CENT ZAL VERDWIJNEN. Eenigen tijd geleden is er melding van gemaakt, dat het Rijksbureau voor Tabak I en Tabaksproducten een onderzoek zou in- Istellen naar de verschillende prijsverhoo- I gingen, die zich in den sigarettenhandel Ihebben voorgedaan. Deze verhoogingen waren verscholen achter nieuwe merken, I die tegen eenhoogeren verkoopsprijs uit I de oude tabaksvoorfaden waren vervaar- Naar het „Vaderland" thans ver neemt, heeft dit onderzoek geleid tot een bindende prijsregeling voor de si- garettenfabrikanten. Allen hebben een aanschrijving ontvangen, dat zij voort aan in dezelfde prijsklasse moeten fabriceerch, waarin zij ook het vorige jaar hebben gefabriceerd en in de zelfde verhouding wat betreft de ver schillende prijsklassen onderling. Alleen wat betreft de driekwartcents sigaret is een uitzondering gemaakt. De prijs hiervan mag, in verband met ver hoogde kosten, op I cent worden ge bracht, iets wat in feite reeds eenigen tijd geleden is geschied. Ir. A. J. ROELOFSZ OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is overleden ir. A. J. Roelofsz, commissaris en oud-directeur der Nederlandsche Siemens Maatschappij N.V. De begrafenis zal morgen te één uur ge schieden op „Nieuw Eik en Duinen". be begrafenis van den heer Henri J. van Abbe, oprichter en directeur van de Karei J-fabiïeken te Eindhoven, heeft hier gis termiddag onder enorme belangstelling Plaat-s gehad. de plechtige requiemmis in de Stra- tumsche kerk, opgedragen door pastoor Si- j*ing met assistentie van de beide kape laans, volgde in den namiddag de bijzet- Un8 van het stoffelijk overschot in de ^Jkapel van de familie van Abbe op ,£i';enburg". Op verzoek van den overle dene werd hierbij niet gesproken. Meer dan j twaalf bloemstukken dekten de baar. Een i JjjJ1- van den overledene, de heer Jan van ."be, dankte voor de betoonde belangstel- Wij gaan niet aan tafel zitten. WIE NIET VóóR ONS IS, IS TEGEN ONS. In ,,Volk en Vaderland" heeft de leider der N.S.B., ir. Mussert, geantwoord op den oproep van „Nationaal Herstel" om alle bestaande partijen en groepen op korten termijn op te heffen en eventueel burger oorlog te voorkomen. Hij schrijft o.m.: De N.S.B. heeft al deze jaren pal gestaan voor haar onwrikbaar geloof aan de geboor te van een nationaal-socialistisch-fas- cis£isch Europa en heeft onnoemelijke of fers gebracht, om zich te handhaven tegen de terreur van het democratische kapita lisme. Zij heeft al deze jaren gestreden, om het Nederlandsche volk de mogelijkheid te openen te worden opgenomen in het nieuwe Europa, niet als kolonie, maar als vrij Germaansch volk naast de andere Ger- maansche volkeren in onverbrekelijke lots verbondenheid. Ik heb het rotsvaste ver trouwen door al deze jaren heen behouden, dat het doel zal worden bereikt, dat ons volk in het nieuwe Europa zijn plaats zal krijgen. Laten wij dan echter goed begrijpen, dat dit zal geschieden in de eerste plaats dank zij het feit, dat Adolf Hitler zich Ger maansch Führer. weet en geen veroveraar van de Nederlanden als de moderne Napoleon en in de tweede plaats, omdat er in negen jaren harden strijd een Nationaal- Socialistische Beweging is gevormd, die nu stormachtig in kracht toeneemt en in staat is, om draagster te zijn van de nationaal- socialistische wereldbeschouwing in de Nederlanden. Het is onze roeping, om deze geestelijke, maatschappelijke en staat kundige revolutie te leiden en tot een goed eirrde te brengen. Jaren geleden heb ik onder veel spot en hoon gezegd: Zonder de N.S.B. heeft dit volk geen toekomst meer. Dit is nu'bewaarheid. Zij die gehoond zijn als minderwaardigen en landverraders, zijn in werkelijkhéid de dragers van de toekomst der natie. Ieder die de waarheid van het boven staande inziet, zal de dwaasheid begrijpen van het voorstel van het Verbond voor Nationaal Herstel. In de eerste plaats is de burgeroorlog door dr. Colijn in 1933 ontketend en is het onze taak om dien zoo spoedig mogelijk te- beëindigen. Vermoedelijk zal dit niet long meer duren. In de tweede plaats zou opheffing van de N.S.B. op het samenspannen met de Unie, wier eenige bestaansgrond is om het natlonaal-socialisme te bestrijden, een moordaanslag zijn op de toekomst i het Nederlandsche volk, omdat de N.S.B. daar door zou bewijzen ongeschikt te zijn, om draagster van het nationaal-socialisme te zijn. In de derde plaats is de naam nationaal- socialisme er borg voor, dat er in den nieuwen staat werkelijk socialisme zal zijn, dat wil zeggen sociale gerechtigheid, ge borgenheid in eigen Volk, eerbied voor den arbeid. Van dit socialisme begrijpt noch de Nederlandsche Unie, noch het Verbond van Nationaal Herstel een lor. Ir. Mussert eindigt als volgt: Wie niet vóór ons is, is tegen oins. Het landsbelang eischt, dat ieder waarachtig Vaderlander, dat ieder gemeenschaps- mensch medestrijdt in onze gelederen. Wij gaan niet aan de tafel zitten, wij zijn be zig aan den eindstrijd en die strijd wordt gewonnen ook, want wij gelooven aan de overwinning van de goede geesten over de slechte. HET VERVOEDEREN VAN PEEN VERBODEN. Behoudens ontheffing is met ingang van gisteren het vervoederen en doen vervoe deren van alle food bos-, breek- en be- waarpeen verboden. RUST EN ORDE IN DE SCHOLEN. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart, heeft aan mr- P. van Rossem opdracht gegeven en machti ging verleend, die maatregelen te on derzoeken en voor te bereiden, welke noodzakelijk zijn om in alle openbare en bijzondere scholen, uitgezonderd de hoogcscholen, rust en orde te verzeke ren, of die, welke noodzakelijk zijn voor een in het belang van het Nederland sche volk gelegen ontwikkeling van het schoolwezen. Ten behoeve van nieuw te openen detaillisten zaken zullen in het alge meen géén voorschottoewijzingen van in distributie gebrachte goederen meer worden verstrekt. Voorts wordt er op gewezen, dat geen voorschottoewijzingen uitgereikt zullen worden aan reeds ge vestigde zaken, welke voornemens zijn soorten goederen, waarin zij tot nu geen handel dreven, te gaan ver- koopen. COLLECTIEVE NEDERLANDSCHE INZENDING OP DE LEIPZIGER MESSE Het ligt in de bedoeling van den econo- mischen voorlichtingsdienst, behalve de ge bruikelijke officieele inzending, op de Leip- ziger Messe (2 tot ep met 7 Maart), welke door de gewijzigde verhoudingen nog aan belangrijkheid heeft gewonnen en als het knooppunt bij uitnemendheid voor het in ternationale goederenverkeer kan worden beschouwd, een collectieve Nederlandsche inzending te organiseeren. Deze inzending zal worden ondergebracht op de eerste ver dieping van het Ring-Mess-Haus, in welk gebouw ook o.m. de groote collectieve in zendingen van Italië en Rusland, alsmede van tal van andere landen zullen worden ondergebracht. TEKORT VAN F. 26 MILLIOEN TE AMSTERDAM. Uit de gemeentebegrooting 1941 van Am sterdam blijkt, dat er een tekort is van f. 26 millioen tegen f. 5 millioen in 1940. Het is de bedoeling, spoedig een inzicht te verkrijgen omtrent de positie waarin de gemeenten financieel zijn komen te verkee- ren, opdat zoo noodig door het centraal ge zag nader kan worden overwogen, op welke wijze en in welke mate kan worden voor zien in de ontstane tekorten. B. en W. koes teren de hoop, dat door gemeenschappelijk overleg een bevredigende oplossing der be staande moeilijkheden in het kader van den toestand der overheidsfinanciën in het algemeen, zal kunnen worden gevonden. Gaande is een onderzoek door rijks-, pro vinciale- en gemeentelijke deskundigen naar de mogelijkheden tot verbetering der begrootingspositie. o— In een persconferentie, welke voor een groot aantal vertegenwoordigers van dag bladen, weekbladen, periodieken in het jaar beursgebouw te Utrecht is gehouden, zijn meer in het bijzonder de algem. richtlijnen der herbouwplanne nvan de verschillende gemeenten uit de Grebbestreek, welke zoo zeer geleden- heeft doo^. het .oorlogsgeweld, besproken. Het is begrijpelijk, dat allereerst het wederopbouwplan van de gemeente Rheren onder de loupe werd eenomen, omdxt c*t „badplaatsje aan den Rijn" wel het meest werd getroffen. De eigenlijke kern van Rh en en met de voornaamste winkels en bedrijven, is zoo goed als geheel vernield en de ontwerpers van het wederopbouwplan moesten zich dus beraden over een nieuw te maken kern, welke niet alleen beantwoordt aan de te genwoordige eischen van stedebouw en volksgezondheid, doch die tevens iets heeft behouden van het specifieke karakter, waardoor het oude Rh enen met zijn be roemden Guneratoren, die zooals algemeen bekend verondersteld mag worden, onbe schadigd uit den verwoeden strijd te voor schijn is gekonffen, gekenmerkt was. Het ligt in de bedoeling, dat ook als Rhenen weer is opgebouwd, de voorma lige Heerenstraat de hoofdstraat zal worden. Verder zal de rijksweg Arnhem- Utrecht niet worden omgelegd, waar door het harmonische verband met Rhenens achterland niet verbroken zal worden en derhalve onverminderd zal blijven bestaan, hetgeen voor de inwo ners van zeer groot belang is. Dé Cunerakerk zal op een nagenoeg vier kant plein herrijzen, omgeven door kleine huisjes en slechts hier en daar een winkelpand. De steegjes van de binnenstad zijn vrijwel ongerept gelaten om het karakter zooveel mogelijk te behouden. Een commissie, waarin o.m. zitting heb ben de ontwerpers van het plan-Rhenen, ir. C. Pouderoyen en ir. J. P. v. d. Haar, heeft, de herverkaveling der onteigende percee- len ter hand genomen. Het door haar ont worpen verkavelingsplan zal binnenkort aan den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, dr. Ringers, worden voor gelegd. HERBOUW VAN DE KERN VAN WAGENINGEN. De oude, historische stad Wageningen heeft het meeste te lijden gehad in het centrum, dat volkomen is verwoest. In de middeleeuwen is deze stad met haar karak teristieken bouw van groote beteekenis ge weest, doch van de oude vestingstad is door den loop der eeuwen weinig meer overge bleven, Toch vormde de typische aanleg eenigszlns een richtsnoer voor den weder opbouw van de oude stadskern. Er is onder leiding van ir. A. Kraayenhagen uit Ooster beek een plan ontworpen, waarin het Gothische kerkgebouw (dat vrijwel geheel is vernield) mét den Romaanschen toren zal worden gerestaureerd en herbouwd. Een tweede element in het opbouwplan vormen de stadspoorten. Nu de beide einden van de Hoogstraat ernstig zijn beschadigd is van de gelegenheid ge- brui kgemaakt om weer twee duidelijke toegangen tot de stad aan te brengen, zonder te vervallen in een weinig zin volle imitatie van de vroegere stads poorten. 3621 (Ingez. Meel.) BROOD. Elk dei- met „16" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 25 November tot en met Zondag 1 December a.s. recht op het koo- pen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elk der met „16" genum merde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerij producten tel kens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: Beschuit 15 gram. Biscuit en wafels 90 gram. Speculaas 140 gram. Andere koekjes 200 guam. Koek 160 gram. Cake 300 gram. Gevuld klein korstgebak (b.v. amandel broodjes) 400 gram. Gevuld groot korstgebak (b.v. boterlet ter) 500 gram. Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 1 December nog niet gebruikte bonnen, blijven voorts nog geldig geduren de de week van 2 tot en met 8 December a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niét" mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 25 November tot en met Zondag 1 December a.s. geeft de met „24'' genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 1 December a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 8 December a.s. De bonnen mogen gedurende de week van 2 tot en met 8 December a.s. niet ge bruikt worden in hotels, restaurants e.d. In verband met bovenstaande bonaan wijzing voor kaas wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de met „1" tot en met „13" genummerde bonnen van het algemeen distributiebonboekje niet aange wezen zullen worden en dus vernietigd kun nen worden. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 25 November tot en met Zondag 1 December a.s. geeft de met „37" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 1 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 8 December as., met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 2 tot en met 8 December niet gebruikt mogen worden in hotels, restau rants e.d. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 23 tot en met Vrijdag 29 November a.s. geeft de met „18" genummerde bon van de bo- terkaart recht op het koopen van een half pond boter of een half pond magarine. De aan bon „17" der boterkaart verbon den faciliteit, dat deze desgewenscht ook recht geeft op het koopen van margarine, is dus thans ook op bon „18" van die kaart van toepassing. Ook de met „18" genummerde bon der vetkaart geeft gedurende het tijdvak van 23 tot en met 29 November a.s. recht op het koopen van een half pond margarine of een half pond boter. De bonnen, die op 29 November a.s. nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 6 December. Tot laatst genoemden datum kan bon „18" van de boterkaart dus gebruikt worden voor het koopen van boter of margarine. De afgifte van bonnen in hotels en restaurants. Het is gebleken, dat in een aantal ho tels, restaurants en dergelijke instellingen brood, gebak, vleesch, vleeschwaren. kaas en eieren aan de gasten worden verkocht, zonder dat hiervoor bonnen in ontvangst worden genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze handelwijze strafbaar is en dat con trole zal worden uitgeoefend. Indien overtreding van de bepaling, dat bovengenoemde artikelen ook in restaurants e.d. uitsluitend tegen af gifte van bonnen aan de uiteindelijke verbruikers mogen worden verkocht, wordt geconstateerd, zal terstond tot het inhouden van alle toewijzingen aan de betreffende instelling kunnen worden overgegaan. Sanotogen I Verkrijgboor vonof tl. 1.. hef zenuwsterkende voedsel N.V. A.WULFINO CO'S QHEM. PROD, r ;8ORAVeNHA0£, 3616 (Ingez. Med.) Door den geprojecteerden rijksweg zal het doorgaand verkeer geheel buiten de oude ^tad om worden geleid. Uit het plan- Wageningen blijkt, dat men met alle be schikbare middelen heeft getracht om de eens zoo mooie stad aan den Rijn weer iets terug te geven van haar oude glorie. HET TOEKOMSTIGE SCHERPENZEEL. Ook Scherpenzeel is gedupeerd door de oorlogsverrichtingen. Men is er toe overge gaan een uitbreidingsplan te ontwerpen, dat met name het voortwoekeren van de lintbebouwing tegen zal gaan. Daar de totstandkoming van de omleg ging van het verkeer nog wel zeer langen tijd zal duren, zijn allereerst verbeteringen in de Dorpsstraat geprojecteerd, welke bij wijze van spreken direct te verwezenlijken zijn. Het geheel verwoeste gemeentehuis zal niet meer schuil gaan achter de aangren zende bebouwing. Op een vrijkomend ter rein is het nieuwe raadhuis gedacht, met de grootste afmeting evenwijdig aan den weg en wel zoover teruggeschoven, dat een royaal voorplein kan worden gevormd. VERBETERINGEN IN VEENENDAAL. Nabij het station van Veenendaal viel een rij belangrijke heerenhuizen, alsmede een reeks andere gebouwen ten .offer aan het oorlogsgeweld. De bebouwde kom van Veenendaal vraagt dringend om verschil lende verbeteringen. Zoo opende zich thans de gelegenheid tot aanleg van een nieuwen weg nabij het station parallel met de spoorlijn AmersfoortKesteren, welke weg in het toekomstige schema voor het geheéle uitbreidingsplan een belangrijke rol zal kunnen vervullen en waaraan tevens het station een behoorlijke plaats zal verkrijgen. VERANDERINGEN IN AMERSFOORT Van gemeenteweg wordt de onteigening in Amersfoort overeenkomstig het ge maakte plan voorbereid. Daarbij moet re kening worden gehouden met het feit, dat kort geleden door grenswijziging een ge deelte van de gemeente Hoogland bij Amersfoort is gevoegd. Het wederopbouwplan wil van de ver woesting langs den Liendertschen- en den Hooglandschen weg gebruik maken om aan de lintbebouwing aldaar een einde te maken en ter bevordering van de eenheid in het stadsbeeld bij den herbouw zooveel moge lijk rekening houden met den aard van de bebouwing. De perceelen, welke zijn ver woest zullen dus in die deelen van de stad waar zij het besta passen, dienen te worden herbouwd. Zoodra de ontelgeningsplannen gereed gemaakt zullen zijn. zal tot de visie legging kunnen worden overgegaan en kan de ont eigening verder haar gewonen loop volgen. 527 BOERDERIJEN WERDEN VERWOEST. Over dc verwoeste boerderijen Is reeds in vele beschouwingen uitvoerig ge schreven. Daarom werd ter persconfe rentie alleen een aantal cijfers mede gedeeld, hetwelk voor het wcdcropbouw- vverk van groote beteekenis is. In Ne derland werden in totaal 527 boerde rijen verwoest. Het district Amersfoort lelt er o.a. 134 en het district Veenen daal 152. Tot op heden zijn voor het geheele land aanbesteed en gegund 47 boerderijen, waar van vijf in Ede, veertien in Hoogland, drie in Renswoude, veertien in Rhenen, een in Veenendaal en een in Woudenberg. Binnenkqrt zullen meer boerderijen wor den aanbesteed. VISCHPRIJZEN SCHEVENINGEN. Aan de markt te Scheveningen waren gister ochtend de motorloggers: KW 151, T. v. d. Plas met f.69; KW 175 G. v. d Duin met f.65; KV/ 166 H. v. d. Plas met f 77; KW 108. K. Kuit met f.50; KW 59. J. v. d. Plas met f.95 en KW 91, A. Vooys met f. 84 en de kotters KW 116 D. Haasnoot met f.92: KW 77, H. v. Duine met f.32; KW 72. W. v. d. Plas met f.105; KW 94 W. Vooys met f.85; KW 92 J. Jonker met f.83; KW 21, J. Guyt met f.86.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9