[EID5CH DAGBLAD - Eerste Btad Vrijdag 22 November 1940 NAGEKOMEN BERICHTEN Vakvereenigingsleiders vertellen Binnenland Maastunnel nadert zijn voltooiing 28 Nederlanders te Berlijn gedood Hun ervaringen in Duitschland Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Buitenland Stadsnieuws Dagbladreclame is niet te vervangen BEURSOVERZICHT Uit de Omstreken MAIKT De Maastunnel te Rotterdam nadert zijn toltooiing. Op een na het laatste stuk is gezonken en de verbinding tusschen de stukken nrs. 9 en 8 is tot stand gebracht. In de Waalhaven is alle activiteit ver dienen. Het laatste stuk ligt thans geheel tpgetuigd te wachten, tot dat het moge- Ijlt zal zijn het naar zijn plaats van be tlemming te brengen en te laten zinken. Te meer activiteit heerscht er in de ge- :onken tunnelstukken, waar met man en acht gewerkt wordt aan het aanbrengen nn de scheidingswanden tusschen de jchtkanaleh en het leggen van den rij toer en het monteeren van de vele bulzen oor electrische .kabels. In den voetgangerstunnel legt men de joote gas- en waterleidingbuizen, welke de trblnding zullen vormen tusschen de bul- innetten op den rechter- en op den lin- zroever. Op den linker Maasoever wordt op het ogenblik nog gewerkt aan het aanbrengen ;r tegels en het leggen van de bestrating den overdekten landtunnel, terwijl de viertunnel dreunt van het lawaai der reumatische hamers, die bezig zijn de tij- ielljke schotten tusschen de tunnelstukken en 8 te verwijderen en men nog doende de verbinding tusschen de stukken 8 en onder verhoogden luchtdruk tot stand te engen. ENGELSCHE BOMMENWERPER OP BARAK GESTORT. Het A.fr.P. meldt uit Berlijn: Eenige dagen geleden is tijdens een lucht alarm te Berlijn een Engelsche bom menwerper neergeschoten, die, nadat hij zich van zijn hommenlast had bevrijd, is neergestort op een barak, waarin zich een groot aantal arbeiders, waar onder vele Nederlandsche, bevonden. Deze arbeiders waren uit vermoeidheid, ondanks het lu'chtalarm te bed geble ven. De zwaar met benzine beladen bommenwerper veroorzaakte een ont- zettenden brand in de barak, waarbij 28 Nederlandsche arbeiders het leven heb ben gelaten. Bevoegde Duitsche zijde heeft ons ver- bard het voorgevallene oprecht te be ieuren. Het is bijzonder tragisch, dat zoo- tel Nederlandsche arbeiders van dit on- -val het slachtoffer zijn geworden. Men erkt echter op, dat een dergelijk voor tot de hooge "Uitzonderingen behoort, arbij nog komt, dat de slachtoffers geen tbruik hebben gemaakt van de wel aari- f'tzige schuilgelegenheden. De lijken der slachtoffers zijn gisteren graven. VERDRINKINGSGEVAL TE TER AAR. De 19-jarige mej. A. V. D. B. is gister- ïond te Ter Aar, waarschijnlijk misleid oor de duisternis, in het Aarkanaal ge- &akt en verdronken. UITVOER VAN AARDAPPELEN. Naar aanleiding van een berichtbetref- tnde het besluit van den secretaris-gent- *al. waarnemend hoofd van het departe ment van landbouw en visscherlj, d.d. 18 'Ovember j.L, waarbij een wijziging wordt ooracht in de uitvoeringsbepalingen van 0 pootaardappelenwet 1932, maakt de di- «cteur-generaal Van den" landbouw het 'O-Sende bekend. -- De bedoeling dezer wijziging is, tijdelijk. 1 ^eten tot en met 30 April a.s., aan een ?entueelen export van ongekeurde poot- ardappelen naar België en Frankrijk uit flöfde van de pdotaardappelenwèt geen be kering in den weg te leggen. Ter voorkoming van misverstand zij er aandacht op gevestigd, dat deze maat hei dus uitsluitend betrekking heeft op to tijdelijke wijziging van de pootaardap- Jlenwet. Overigens blijft de toestand met «rekking tot den. uitvoer van aardappe al dus ook van poot aard airoelen. ongewij !5d. zoodat deze zonder toestemming van 1 Nederlandsche Akkerbouwcentrale niet hogelijk is. In een te Den Haag gehouden persconfe rentie hebben de deelnemers aan de reis van vertegenwoordigers van vakverbonden naar Duitschland eenige mededeelïngen ge daan over hun indrukken. De heer Stapelkamp van het Christelijk Vakverbond vertelde dat hij zich vooral had geïnterreseerd voor de loonen en voor de sociale positie van de Nederlandsche arbeiders. Voor zoover het ons gelukt is, zoo zeide hij, met Nederlandsche arbeiders in aanraking te komen en dit was het geval op een bouwwerk in Berlijn was mijn indruk dat de loonen in het algemeen zeker niet ongunstiger zijn dan in Neder land. Vooral de weekloonen zijn er hoog, aangezien er per week meer arbeidsuren worden gemaakt. Spreker heeft o.a. met leden van zijn organisatie gesproken, die zeer tevreden waren. Ook de legering in.de barakkenkampen was zeker niet minder dan in Nederland het geval is. De Duit sche regeering doet Inderdaad, alles om het den menschen, die uiteraard veel moeten missen, zoo prettig mogelijk te maken. De heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond deelde mede dat er twee commissies zijn, die Duitsch land zullen bezoeken, resp. bezocht heb ben. De eerste commissie had ten doel in het algemeen over de sociale positie der arbeiders in Duitschland gegevens op te doen, de tweede, welke op verzoek der vakcentralen binnenkort naar Duitschland zal vertrekken, zal in het bijzonder de so cial e positie van de Nederlandsche arbei ders bestudeeren. De heer De Bruijn en zijn reisgenooten behoorden tot de eerst genoemde commissie. Zij hadden dus tot taak een overzicht te verkrijgen over de sociale positie van den arbeider in het nieuwe Duitschland. Dit was voor hen vrij moeilijk, omdat de ver houdingen in het eigen land gpheel anders zijn gegroeid dan in het Duitschland van na 1933. Het is een goede gedachte geweest van het Duitsche arbeidsfront bedrijven, waarin de verhouding tusschen werkgevers en nemers en de sociale verzorging van den arbeider beantwoorden aan de gestelde eischen, te kwalificeeren als modelbedrij- ven, hetgeen natuurlijk een onderscheiding is, welke ten goede prikkelt. Wat wij, aldus spreker, aan modelbedrijven gezien hebben, is inderdaad prima.' De verstandhouding: werkgevers-arbeiders was, voor zoover we konden nagaat, goed. Natuurlijk konden we niet vaststellen of het over de geheels lijn zoo is. De geest van kameraadschap, die het reisgezelschap heeft kunnen vaststellen, achtte de heer De Bruijn het mooie in het Duitschland van na 1933 en wel Juist om dat hier te lande steeds hetzelfde ideaal ls nagestreefd. In hetgeen op dit gebied tij dens de reis kon worden opgemerkt ligt zeker reden tot verheugenis al was na tuurlijk niet alles volmaakt. De heer Landman van het N.V.V. heeft zich bijzonder voor de metaalindustrie ge ïnteresseerd. Wat hem opviel is, dat inzake de leerling- opleiding er een tegenstelling was op te merken met de situatie in ons land. Hier stonden de werkgevers de twee-jarige am bachtsschool voor eh de werknemers de drie-jarige. Daarenboven waren er een aan" tal fabrieksscholen, waarvan de crisis er intusschen eenige heeft opgeruimd. De leerling-opleiding in Duitschland nu komt overeen met wat wij een fabrieksschool zouden noemen. De opleiding ls driejarig, waarin de spreker een bewijs ziet-dat het hier te lande door de werknemers ingeno men standpunt ook in het buitenland wordt gedeeld. De inrichting van de werkplaatsen was van dien aard, dat het werk er in een pretige sfeer gedaan kon worden. De opleiding zelve komt overeen met die in de fabrieksscholen Stork en Philips. Van de Henkelwerke had spreker den indruk, dat de loopende band er- te snel liep. Het algemeene arbeidstempo in de metaal fabrieken echter is wel gelijk aan dat ten onzent. Over den vrouwenarbeid heeft spreker vragen kunnen stellen aan diegenen, die daarvoor aangesteld waren, n.l. de z.g. sociale werksters, die belast zijn met de zorg voor de arbeidsters in de ondernemingen. Spreker achtte dit een zeer belangrijk in stituut. Hij vernam bij die gelegenheid, dat de vrouwen niet mogen werken in de zware industrie en des Zaterdagmiddags, des Zondags en des nachts geen arbeid mo gen verrichten. De heer Bakker van het N.V.V. was bij zonder getroffen door het werk van de or ganisatie „Kfaft durch Freude". Deze is in geslaagd het arbeiderspubliek aan thear terbezoek te gewennen. Nog Iets anders had den heer Bakker sterk getroffen: op een Zondagmorgc bracht het gezelschap een bezoek aan het huis der Duitsche kunst te München en het was treffend te zien. dat op dit vroege uur zooveel eenvoudige arbeiders en soldaten zich in het museum ophielden. Op dit punt valt zeker iets van de Duitsche toestanden te leeren. Men heeft er de menschen toe gebracht om museau te bezoeken door in de propaganda hierop nadruk te leggen en door de entreeprijzen zeer laag te stellen, hoe kwamen ze er zoo gauw ACHTER 43-jarige Hagenaar, die zioh gister- .Y°nd na het middernachtelijk uur nog op ftoat bevond en prompt werd aangehou- to, zal van deze overtreding van het uit- aansverboa veel spijt hebben. Worden de Uitreders in den regel om 4. uur in den Borgen vrij gelaten, deze Hagenaar moest 5 het politiebureau blijven en verhuisde «fs van de wachtkamer naar de cel. Het Jtok namelijk, dat hij gesignaleerd stond ?.een Fransch politieblad van 1936. waarbij •'Q opsporing en voorgeleiding gevraag;' ord wegens oplichting. De man zou in Mei U6 bij een bank in Parijs een ongedekte fltoue hebben aangeboden, hi afwachting van een onderzoek, dat de P°lite thans instelt, is hij ln wioopige bewaring gesteld. GEEN schaarschte aan zout. Jton bevoegde zijde verzoekt men ons 5e te deelen, dat.de van tijd tot tijd op- SSende geruchten over schaarschte aan JJit in strijd zijn met de feiten en lederen &ond missen. zoutrijkdom van eigen bodem en de gestoorde aanvoer van bultenlandsch y zout als grondstof voor de zoutziede- Jjn, zoomede de productiecapaciteit der jjwrlandsche zoutfabrieken, waarborgen Voorziening van elke Nederlandsche be- aan zout. Van dit artikel kunnen Hfhdien nog zelfs aanzienlijke hoeveei- «kn-uit ons land naar andere landen orden uitgevoerd, zooals reeds sedert Ja- li0 bet geval is. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen ondernam ook in den nacht van 20 op 21 November succesvolle vergeldingsaanvallen op Londen, Birming ham en andere wapenfabrieken in Midden- Engeland, alsmede op havencomplexen en bedrijven in Zuid-Engeland. Talrijke bran den waren de uitwerking. Op 21 November werden in het kader van de bewapende verkenning Londen en voor de oorlogvoe ring belangrijke doelen in Zuid- en Zuid- Oost-Engeland met bommen bestookt. Spoorlijnen en fabriekscomplexen ont vingen treffers. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche havens. In den nacht van 21 op 22 November vlogen geen vijandelijke vliegtuigen het gebied van het Duitsche rijk binnen. Twee eigen toestellen wordenvermist. duitsche pers verwelkomt antonescu. De Duitsche bladen verwelkomen den Roemeenschen staatsleider, generaal Anto- nescu als een persoon, die zich baseert op het nieuwe, door de asmogendheden geken merkte Europa. Zij "betöogen, dat met het overnemen van de macht door Antonescu een nieuwe phase 'begonnen ls in de ge schiedenis van Roemenië. De .^okal Anzeiger" schrijft, dat het Duitsche volk in Antonescu den man ver welkomt, die met sterke hand zijn land van den afgrond heeft weerhouden en het uit de omsingeling der Britsohe democratie be vrijd heeft. Het „Zwoelf Uhr Blatt" wijst er op, dat Antonescu oog had voor de nieuwe orde ning in Europa en voor de positie, welke aan Roemenië ln dit nieuwe Europa toe komt. Het Duitsche volk weet, dat deze staatsman en zijn volk bereid zijn elke bij drage tot den opbouw van een vreedzaam Europa te leveren. De „Voelkischer Beobaohter" betoogt, dat Roemenië onder Antonescu's leiding door drongen wordt van den geest, welke een nieuwe wereld gaat vormen. Roemenië draagt zijn Europeesche verantwoording en volgt daarom het beginsel, waarop de nieuwe ordening der oude wereld zich vol trekt. Het weet. dat het slechts aldus den vrede gewaarborgd krijgt, welke de voor naamste voorwaarde voor het slagen van ztin oobouwend werk in eigen land blijft. Daartoe naar beste vermogen bij te dragen is de beteekenis van het bezoek van Anto nescu aan Duitschland (D.N.B.). grandi benoemd tot eerelid van duitsche academie. De voorzitter van de academie voor Duitsch recht, rijksminister en gouverneur generaal dr. Frank, heeft vandaag tijdens de ope ningszitting van de academie aan den Ita- liaanschen minister van justitie op plech tige wijze de benoemlngs-oorkonde tot eerelid van de academie voor Duitsch recht overhandigd. (D.N.B.) staking in amerikaansche fabriek Als gevolg van het feit, dat verscheidene honderden leden van het comittee of Indus trir.I organisation ln staking zijn gegaan, is het werk in een van de belangrijkste Amerlkaansche wapenfabrieken tot nadere aankondiging stilgelegd. Het betreft hier de ..Alumlnlmum company" in Pennsylvania welke maatschappij talrijke onderdeden voor, de vliegtuigindustrie vervaardigt, als mede veldkeukens voor het Amerlkaansche leger. (D.N.B.) hongarije 13'/: millioen inwoners. De Hongaarsche bladen publlceeren de finitieve gegevens van het bureau voor de statistiek, volgens welke na de tweede scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen de toeneming van het grondgebied 43.942 vierk. K.M. bedraagt met 2.633.000 inwo ners. Het geheele Hongaarsche gebied heeft thans een'bevolking van 13.400.000 zielen. (Transcontinent) engelsche bommen. Omtrent den nacht van Donderdag op Vrijdag vallen geen gevallen van Engelsche luchtaanvallen te vermelden. Gisterochtend zijn eenige bommen ge worpen, waarbij een woonhuis is vernield. Personen bekwamen geën letsel. Uit dezen aanval valt echter wel de les te trekken, dat ook tijdens de ochtendschemering goed moet worden verduisterd. DE fiets vlaggetjes van nederlandsche unie. de De te Delft opgemaakte proces-verbalen zijn ingetrokken. Een dezer dagen heeft de politie te Delft tegen twee personen proces-verbaal opge maakt wegens het voeren van een fietsvlag van De Nederlandsche Unie. Het gold hier een proefverbaal, teneinde op korten ter mijn een uitspraak te verkrijgen over de de vraag, op het voeren van genoemde vlag een inbreuk vormde op het uniformverbod. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons thans mede, dat bedoelde proces-verbalen zijn ingetrokken en dat niet tot vervolging zal worden overgegaan. de amerikaansche hulp aan engeland. President Roosevelt heeft gisteren nog maals door zijn secretaris laten verzekeren, dat geen Amerikaansohe richtapparaten voor bommen aan Engeland zijn afgestaan. Het in de Ver. Staten gebruikte richtappa- raat wordt ook in de toekomst geheim ge houden. (D.N.B.). UITSCHAKELING VAN JOODSCHE ACTEURS. Krachtens een verordening van het Roè- meensche ministerie voor kunsten en we tenschappen mogen voortaan in de schouw burgen alleen nog arische acteurs en ac trices optreden. Joodscne- tooneelspelers mogen alleen in voor Joden bestemde thea ters optreden. In zijn weermachtsbericht no. 168 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Onze dekkingstroepen, bestaande uit twee divisies, die bij het begin der vijandelijkhe den in defensieve positie waren opgesteld langs de grens tusschen Griekenland en Albanië, hebben zich na elf dagen strijd teruggetrokken'tot een lijn ten Westen van de stad Korka (Koritza) welke ontruimd is. In dit tijdvak hebben zich hardnekkige gevechten afgespeeld. Onze verliezen zijn aanzienlijk, doch die van den vijand even eens en wellicht in erger mate. Onze ver sterkingen concentreeren zich op een nieu we Unie. Ondanks de zeer slechte weers gesteldheid, werkte onze luchtmacht samen met de troepen en bombardeerde eenige vijandelijke doelen. In Noord-Afrika hebben onze luchtfor- matjes spoorwegwerken en andere vijande lijke nlstallaties te Mersa Matroe gebom bardeerd. Volgens later ontvangen inlich tingen blijkt, dat tijdens het gevecht dat zich op 19 November heeft afgespeeld, een tiental vijandelijke pantserwagens vernield is, waarvan vier van gemiddeld type, en dat een twintigtal auto's beschadigd zijn. De aan den vijand toegebrachte verliezen aan menschenlevens waren aanzienlijk. De vijand heeft luchtaanvallen onderno men op Solloem, Bardia, Tobroek en Beng hazi. De aangerichte materieele schade ls onbeteekenend. Vijandlijke schepen bom bardeerden de zone ten Oosten van Sldi el Barrani alsmede onze stellingen te Ouadi Maktlla. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. In de Egeische zee wierpen vijandelijke vliegtuigen op goed geluk bommen op het eiland Seros. Het grootste deel daarvan viel in zee. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade berokkend. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen he. vliegveld Roseires gebombardeerd en eer. brand veroorzaakt. Tijdens den door onze luchtmacht ondernomen aanval op de haven van Aden, waarvan melding gemaakt is in - het weermachtsbericht van gisteren, blijken een schip en Installaties van het vliegveld getroffen te zijn. Vijandelijke toestellen hebben Assab ge bombardeerd, zonder slachtoffers te maken. Er werd ernstige schade toegebracht aan het inlandsche dorp. Te Massaoea, Deca- mere. Asmara werd geen schade aangericht. Evenmin vielen er slachtoffers. Te Har- geisa werd een pèrsoon gedood en werden vijf menschen gewond. Te Asosa ten Zuid- Oosten van Koermoek werden acht perso nen gewond. uitlatingen van minister bevin. De Britsche minister van arbeid, Bevin, heeft op een banket te Londen verklaard: „Ik ben van meening, dat wij na den afloop van dezen oorlog en zelfs nog ln oorlogstijd moeten streven naar een so ciale verzekering als de voornaamste basis van onze nationale volkshuishouding. Dit is de eerste maal dat een vooraan staand lid van het Britsche kabinet natla- naal-soclalistische beginselen verdedigt en het principe nadert: ..algemeen belang gaat voor eigen belang". Wanneer de op vattingen van Bevin in Engeland opgang maken, kan de oorlog aan het Britsche volk nog een onverwachte overwinning brengen. Het zal dan den oorlog wel is waar op militair en politiek terrein verloren heb ben, doch deze nederlaag zal gecompen seerd worden door de overwinning van het socialisme tn Engeland. (a.n.p.) diamanten doctoraat. Woensdag 27 November a.s. zal mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck. wonende te Maastricht, het zeldzame feit herdenken dat hij zestig jaar geleden aan de Leidsche Academie bevorderd werd tot doctor in de rechtsgeleerdheid. GOUDEN DOCTORAAT. Maandag 25 November a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. M. M. Schim van der Loeff, wonende te 's-Gravenhage, aan de Leidsche Academie promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde: de dames M. Klatser (Haarlem) C. M. L. van Gheel Gildemeester (Den Haag) en H. A. van Gilse (Leiden), en de heer J. M. F. Landsmeer (Rotterdam) voor het artsexamen le gedeelte: de hee- ren J. H. C. Wuisman (Schiedam), A. S. Danner (Den Haag) en K. Backer (Oegst- geest). Bevorderd tot arts: de heer R. E. Kahn (Rotterdam). tegen f.5—8.10 per 100 bos, is een „vrij" artikeL maximumprijs voor een hoogste noteering van Uien deden voorheen van f. 57.50, terwijl een f.4 per 100 kg. zorgt. Bloemkool bracht geregeld goede prijzen op, in de eerste soort van f. 10 f. 17.20, in de tweede soort van f. 4.108.10 en derde kwaliteit deed zelfs nog van f. 2.503S D per 100. Ook hiervoor is geen maximumprijs. Waspeen ging na een kleine daling van enkele dagen weer iets vlugger en deed als vrij artikel van f. 1.20—1.60 per kist van 20 kg. RIJNSBURG. goede prijzen voor wasch- en bospeen. Door het vaststellen van maximumprij zen is aan de groentenvelling voor som mige groentensoorten een groote verande ring ingetreden. Voor de producten, waar voor dat niet is geschied, bleef de prijs on geveer gehandhaafd. Zoo brengen wasch- en bospeen goede prijzen op. De aanvoer blijft gelijk. betrekkelijk hooge bloemen- prijzen. Aan de bloemenveiling zijn het thans al leen chrysanthen, welke worden aangebo den. d. w. z.' tros-chrysanthen. Voor enkele soorten is het seizoen voorbij, terwijl nieu we weer worden aangevoerd. Deze bloemen komen thans voornamelijk uit het West- land. Daar het aanbod niet groot ls. blij ven de prijzen betrekkelijk hoog, in ieder geval te hoog, om den straat- en markt- handel loönend te doen zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. WET OP VIJANDELIJK BEZIT IN ITALIË. Binnenkort zal aan de beide Kamers van het Italiaansche parlement een wet wor den voorgelegd over de behandeling van het in Italië in beslag genomen vijandelijke bezit. De wët heeft ten doel het ordelijke beheer over dit bezit tot in de bijzondethe- den te waarborgen. Van bijzondere betee kenis daarbij zijn de vorderingen van vij andelijke staatsburgers en rechtspersonen waarvan het totale bedrag in het Italiaan sche bedrijfsleven een niet onaanzienlijke rol speelt. (Transcontinent). DE MAXIMUMPRIJZEEN IN DTN TUINBOUW. De producten, waarvoor thans maximumprij zen zijn vastgesteld zijn o.m. gele. roode en groene kool, uien, kroten, andijvie. Deze hebben door het nieuwe stelsel wel wat van de bestaan de prijzen moeten inboeten. Zoo deed b.v. roode kool tot einde vorige week tot f.6 per 100 kg., thans is de max.-prijs r. 3.25, gele kool noteerde van f. 3.504.60, thans maximumprijs f. 3.25. Kroten waren den laatsicn tijd tuist Iets beter gevraagd en gingen soms tot f 4.50 per 100 kg., terwijl thans het maximum is f. 2.50. Andijvie wasma de nachtvorsten in pfUs gestegen, soms tot f. 0.30 per kist van 6 kg. Nu ls de hoogste prijs f,0.21. Bospeen was steeds goed te plaatsen AMSTERDAM. 22 November. De beurs te New York was gisteren ge sloten, zoodat men te Amsterdam niet de beschikking had over de Amerlkaansche gegevens, welke naar het gangbare gebruik veelvuldig als waardemeter voor de fond- senmarkt te onzent wordt aangewend. De handel had vandaag een kalm karakter. Maar desniettemin ging op de meeste af- deellngen toch geregeld wat om. Daarbij was de stemming vast. Onmiddellijk werd ln de meeste gevallen op of boven de top- prijzen van gisteren gehandeld en hoewel mlddenbeurs en kleine inzinking plaats vond, trad tooh reeds spoedig een flink herstel ln en tenslotte waren de koersen meerendeels hooger en de stemming kon dan ook vast worden genoemd. Voor Amerlkaansche fondsen werd goede belangstelling aan den dag gelegd en spe ciaal Staanaandeelen konden iich in de goede gunst van het publiek verheugen. Ook de Koperaandeelen, speciaal Anaconda's en de laaggeprijsde spoorwegshares, gaven re gelmatig affaire teznen. Over de geheele linie kwamen de koersen tenslotte op een hooger peil. Public Utilities waren goed gedisponeerd. Op de locale markt waren Olies aan de noodige schommelingen onderhevig. Bij de opening werd gehandeld tegen omstreeks 269 en na een kleine verbetering liep de koers snel terug tot 266 In het verdere verloop openbaarde zich behoorlijke vraag en kon de achterstand weer ruimschoots worden Ingehaald. De Amerikaansohe Petroleum.waa.rden waren iets hooger. De affaire ln Cultuur-' fondsen was van rustlgen aard. Het typi sche verschijnsel deed zioh voor, dat het koersverloop van Olies door de Cultuuraan- deelen nauwkeurig werd gevolgd. Op de Suikermarkt openden H.V.A.'s pp 433, zak ten in tot 425, maar herstelden zioh daarna tot ongeveer het openlngspell. Voor diverse minder courante Sulkeraan- deelen kwamen hooger noteeringen tot stand. In de Rubberrubriek werden ver scheidene outsiders iets hooger genoteerd. Amsterdam Rubbers, die mlddenbeurs kleine teekenen van verzwakking gaven, in over eenstemming met het geheele marktverloop,. liepen later niet onbelangrijk naar boven dn behaalden tenslotte een koerswinst van een kleine tiental punten. De Tabaksafdeellng was stil en nauwelijks veranderd. Dell Batavla's werden Iets lager afgedaan. Maar voor dit fonds was op twee ach tereenvolgende dagen geen noteering tot stand kunnen komen. Van de Scheepvaartaandeelen, die stevig ln de markt lagen, trokken Scheepvaart- UUnies het leeuwendeel van de aandacht. Het koerspeil kwam iets naar boven. Oude Booten waren vast gestemd. In Industrieelen ging het kalm toe; de koersen waren niet veel veranderd: de toon aangevende aandeelen stegen over het al gemeen een kleinigheid boven de vorige toporijzen. De handel op de belegglngsmarkt was rustig. De Ned. Staatspapieren waren prijs houdend. De gestaffelde leening liep iets op. Gem, en Prov. Ohllgatlën waren nau welijks veranderd. Pandbrieven bijna zon der affaire. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 22 November. Valuta's fschrifteliike en tel. transacties). New-York 1,883/16—1.88 9/16: Berlijn 75.28— 76,43; Brussel 30.11—30,17; Helsinki 3.81—3,82; Stockholm 44.81—44,90; ZUrlch 43.63-43,71. Bankpapier: Berlgn 76.19—75.34; N.-York 1,86 Brussel 30.08—30.20Stockholm Zürich 43,59—43,75. 1/2—1,90 1/4; 44,7644.94; KATWIJK AAN DEN RIJN, 21 Nov Bloem kool I MO—16,50. Idem II f.4—8,90; bospeen f.5—7,80 per 100 stpks. AndUvie 20—21 ct per kist van 6 KO. Roode kool f.3—3.25: gei kool f.3,10—3,25; groene kool f.2.80—3,20: uien i ""i -4 per 100 KO. Waspe»n f.1 20—1.50. kr,,; 45 -50 ct. per kist van 20 KG. RI.JN3BURG 71 Nov. GrocntenvcillnK kool 1.3—3.25; Roode kool f. 3—3.25 Gr. -ne kool f.3—3.25: Knolrapen f. 1.40—1.80; Andijvie f.2.50—3.50 per 100 kg.; Waschpeen f. 1.201.60; Uien 80 ct. per kist; Bospeen f.7—8.60; Peter selie f. 1.20—1.60; Selderie f. 0.80—1.30 p. 100 bos.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3