Uit de Omstreken Waar de Swift-schoen wordt gemaakt LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 22 November GEMENGD NIEUWS Vele verdrinkings- gevallen in October Pers zegt iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen Een groot nationaal bedrijf De maand October vertoont een onge woon groot aantal verdrinkingsgevallen, eensdeels een gevolg van onbekendheid met het loopen in een verduisterde stad, ander deels ook veelal te wijten aan dronken schap. De slachtoffers waren: 22 jongens beneden 16 Jaar, 6 meisjes, 93 mannen en 12 vrouwen, zoodat in totaal 133 dooden zijn te betreuren. Ter vergelijking geven wij deze cijfers: October 1936: 36; October 1937: 36; Octo ber 1938: 47; October 1939: 32; October 1940: 133. Door duisternis misleid verdronken 69 mannen en negen vrouwen. Beneden zes jaar verdronken vijftien jongens en vijf meisjes. SERIE INBRAKEN EN DIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Den laatsten tijd werd het platteland Van Kethel en Spaland, Overschie en Delft onveilig gemaakt door een individu, dat er geregeld alleen op uit trok en kleinere en grootere diefstallen, met of zonder braak pleegde. Dit individu, zekere P. H. G.. zon der vaste woonplaats, die echter een pak huis had in Rotterdam, waar hij de ge stolen goederen opsloeg, is door de te Ke thel gestationneerde rijksveldwacht gear resteerd en in verzekerde bewaring gesteld. De man heeft vijf inbraken en diefstallen bekend. De gestolen voorwerpen zijn in het pakhuis te Rotterdam gevonden en in be slag genomen. HOUWER OM HET LEVEN GEKOMEN. In de domaniale mijn te Kerkrade werd de 36-jarige houwer C. J. Moonen, wonende te Kaalheide, gemeente Kerkrade, ip een pijler op de 500 meter verdieping, dood aangetroffen. De om het leven gekomen man laat een vrouw en drie jeugdige kin deren achter. BUITENLANDSCH GEMENGD. Orkaan op Jamaica MEER DAN 100 DOODEN. Het eiland Jamaica is gisteren door een geweldigen orkaan geteisterd, welke volgens de tot nu toe ontvangen berichten ver over de honderd dooden heeft geëischt. De orkaan was van een kracht, zooals men die de laatste 19 jaren niet heeft mee gemaakt. Gemeld wordt dat het dorp Ewar- ton in het Diablo-gebergte, grootendeels is weggevaagd. Honderden houten huisjes zijn door de kracht van den storm in een ravijn geslingerd, waarbij tientallen personen, die door de wlndstooten waren verrast, mee in de diepte verdwenen. De spoorwegver binding tusschen Kingston en het binnen land is verbroken. Halverwege Spanish- town en h'et plaatsje Linstead heeft de he vige regenbui, die onmiddellijk op den or kaan volgde, den spoordijk over enkele me ters weggespoeld. Ooggetuigen hebben ver klaard, dat de lucht plotseling verduister de, waarna een zóó hevige windstoot volg de, dat de menschen tegen den grond wer den geslagen. In de buurt van Lockey- Valley zijn twee auto's in een riviertje ge waaid. De inzittenden verdronken. Tus schen Kingston en Middlesex bestaat ook geen telefonische verbinding meer, daar op verschillende plaatsen telefoonpalen zijn afgeknapt. In de suiker-plantages zijn groote verwoestingen aangericht. De auto riteiten hebben in allerijl reddings-expedi- ties naar de getroffen dorpen gezonden. (S.P.T.) EEN AUSTRALISCHE MIJNENVEGER NA AANVARING GEZONKEN. Reuter meldit uit Melbourne, dat een Australische mijnenveger in den nacht van Woensdag op Donderdag bij het binnen varen in de haven van de PhiMp-baal in botsing is gekomen met een koopvaardij schip. De mijnenveger is gezonken. De lieele bemanning van den mijnenveger, bestaande uit vier officieren en 19 man. Is om het leven gekomen. BRAND IN 3RAZILIAANSCH FILMATELIER. Het atelier van de Braziliaansche film onderneming Sonofilms is door brand ver nield. 500 korte en verscheidene lange films zijn verbrand, waaronder een pas onlangs gereed gekomen film over de Braziliaansche luchtvaart ter waarde van 600.000 milreis- GEBOREN: Jacobus, zn. van W. Schouten en J. Pet Catharlna Magdalena Johanna dr. van D. Zirk- zee en C. Miereniet Jannetje dr. van H. Sleg- tenhorst en J. Kluivers Tonny zn. van L. M. Koster en M. Gooyer Gerrit zn. van L. H. v. d. Burg en C. Kruijff Geertruida Annie dr. van P. Koren en G. Bodeldijk Gerardus Hen- drikus zn. van H. Ph. Mooijekind en A. Spreeuw Charlotta dr. van A. Rijnberg en M. v. d. Neut Leonardus Frederikus zn. van L. J. van Vliet en A. W. Nouwens Johan Anton zn. van C. A. H. van Leeuwen en W. G. v. d. Zeeuw Hendrikus Adrlanus zn. van H. A. Koet. en A. Teijn Marten Reijer Joseph, zn. van J. C. Hofstede en J. R Onnekes Tijmen. zn. van L. Meijer en J. Rasser Elisabeth dr. van L. F. Cavé en E Hazevoet. ondertrouwd: W. G. Nikkels jm. 28 Jr. en M. A. C. Beullnk jd. 27 jr. GEHUWD: R, N. Bacchlnl Jm. en T. E. Zwaagdijk Jd. G. L. Borst jm. en A. H. van Wijk jd. J. J. C. Bronsgeest wedn. en A. J. Mostert wed. C. H. Cramer jm. en M. de Meij jd. G. Hofstra jm en E. A. M. v. d. Poel. jd. M. v. d. Meij jm. en A. C. Roodakker jd. J. Neuteboom jm en S M. Ouwerkerk jd. J. den Outer jm. en J. J. Bakker jd. J. Rutgers jm. en M. Kou- velt jd. J, v. d. Steen jm. en J. M. Wijsman jd, a. van Varick jm. en S. J. C. Leget jd. J. H. Wubbels jm. en S. M. Lut jd. OVERLEDEN: A. Oomkens, wedn. 90 jr. Niet door haat ,,De Unie" schrijft o.m.: ALs men bouwen moet aan iets nieuws, dan- ts altijd en Immer de haat een zeer wankel fundament. En dit geldt zoowel voor de internationale als de nationale ver houdingen. Wanneer ln een volk de splijtzwam werkt van (Jen haat en meeningsverschillen door haatgevoelens worden beheerscht, dan gaat het volk zijn ondergang tegemoet Alleen in eendracht kan een volk sterk staan. Wanneer haat en tweedracht het verdeelen, dan móet het verliezen in den eeuwigen strijd om het bestaan, die niet door de menschen alleen, maar ook door de volken gestreden wordt. En het belang van het volk elscht daarom van ieder van ons, zeker in moeilijke tijden als deze, een uiterste aan tucht en zelfbeheersching. Wanneer wij hier zoo openlijk over deze dingen schrijven, dan doen wij dit, omdat wij maar al te goed weten, wat er in het hart van velen van ons volk omgaat. En wij ervaren dit als een ramp, Om de ern stige gevolgen, die hieruit kunnen voort vloeien en omdat iemand, die zich door haatgevoelens laat beheerschen, tot posi tieven arbeid niet ln staat Is. De haat maakt ongeschikt voor een rus tige beoordeeling der feiten. Hij miskent het goede in den tegenstander en schenkt geloof aan alle geruchten, die even fantas tisch als talrijk, over den tegenstander de ronde doen. Hij verscherpt de verhoudin gen zeer bewust steeds meer. Afgunst, las ter en verguizing komen uit den haat voort. Hij maakt elk wederzijdsch begrip en wederzijdsche waardeering onmogelijk en rust niet eerder, voordat de tegenstan der vernietigd is. En in plaats van tevre denheid volgt dan de ontgoocheling, een leegte des harten, omdat het diepst men- schelijke onvoldaan zoeken blijft, naar iets anders en beters. Dat deze gevoelens tegenover bepaalde groepeeringen leven ln ons volk, ook onder de leden van De Nederlandsche Unie, is het vaststellen van een eenvoudig feit. Dit houdt geen goedkeuring in; uit het boven staande blijkt het tegendeel. Hoewel wij ze niet goedkeuren, moeten wij van den an deren kant zeggen, dat zij wel degelijk te begrijpen zijn. Zoo maar willekeurig of voor zijn plelzier gaat men niet haten. Er zijn ln het verleden wel degelijk talrijke fouten begaan, die deze houding verklaar baar en begrijpelijk maken. Dat deze fou ten niet altijd op de juiste manier bestre den zijn, dat geven wij gaarne toe, maar de fouten blijven. En als wij dan hier voor alle haatgevoelens met den meesten nadruk willen waarschuwen, dan spreekt het van zelf, dat wij daarmee, niet schipperen met principes er blijven nu eenmaal niet te overbruggen meeningsverschillen die sa menwerking onmogelijk maken of be gane fouten goedkeuren, maar alleen, om dat wij de haatgevoelens, alhoewel ver klaarbaar, afkeuren. Een waarachtige, hecht gefundeerde een heid van het Nederlandsche volk zal nooit een feit worden, als de haat niet verdwijnt. Uit den haat groeien slechts relletjes op straat en misschien nog erger. De Neder landsche Unie wil dit zeer beslist niet. Zij strijdt niet tegen iets, maar voor iets. Zij zal zich van haar positieven arbeid niet laten aftrekken, door allerlei gevoelens, die zich ln het negatieve verliezen. Van ver schillenden vraagt zij daarmee misschien een offer, maar dit offer moet onherroepe lijk worden gebracht. Want de leiding van De Nederlandsche Unie acht dit een on misbare voorwaarde om haar werk met vrucht te kunnen voortzetten,, een werk, waarvan de volkswil getuigd heeft, dat het ln en door De Nederlandsche Unie moet worden tot stand gebracht. AALSMEER. DE SANEERING DER SERINGENTEELT. Diverse adressen. Naar wij vernemen, zijn door de kringen der seringenkweekers adressen gericht aan verschillende overheidsinstanties, naar aanleiding van de voorgestelde saneerlngs- poging door de Sierteeltcentrale, n.l. om 25% der struiken te doen vernietigen, In deze adressen wordt er op gewezen, dat een seringenstruik een kweekproduct van jaren Is, waar men jarenlang verder vgn kan trekken. Een oogstvernietiging is daarom geheel anders dan een vernietiging van de moe derstruiken. Ook de veilingsbesturen hebben protes ten aan die van de kweekers toegevoegd. HILLEGOM. Zondagsdienst voor doktoren. De Zondagsdienst der doktoren zal Zondag as. worden waargenomen door dr. Wijkmans. Geen handel op de Bloembollenbeurs. De bloembollenbeurs werd gisteren door slechts 116 personen bezocht. Er was geen handel. De commissie tot uitreiking der ingebrachte Winterkleeding is uitgebreid met het commis sielid den heer P. H. FIJma, tevens raadslid dezer gemeente. Tot voorzitter der Christ. Jongelingsver. Timotheus is benoemd de heer C. Vis Jr. KATWIJK AAN ZEE. Onze plaatsgenoot de heer P. de Hollander, tUdelijk agent van politie alhier, la benoemd tot agent van politie; te Dordrecht. RIJNSBURG. Geen verhooging van het aantal vergunningen - Tekort Gemeente- bcgrooting f. 20.000. De Raad vergaderde. Afwezig weth. C. D. v. d. Vijver en de heer J. v. d. Eykel. Na opening werden de notulen vastgesteld. Onder de Ingekomen stukken was goed keuring van Ged, Staten tot het verleenen 46 Teekening van Aart van Ewljk. Naar J. J. A. Gouvemeaf. Reizen en avonturen vüj Mijnheer Prikkebeen). „Neen maar, dat is wonderbaar, Van 't water heb lk een dikke bulk zoowaar I Mager ben ik nu niet meer, Maar oen deftig, buikig heerl" Zoo spreekt dan Prik verheugd En straalt van louter vreugd' van een voorschot aan de Woningbouw Ver. „Spinoza"; ook kan een huurtoeslag van f.25 p. j. per woning worden verleend, In dien het Rijk eenzelfde bedrag toestaat. De verhuring van de woning Kerkstraat 24 zal voor langeren tijd moeten geschieden. Ook is de gemeentebegrooting 1940 door het Prov. Bestuur goedgekeurd. Het voor stel van B. en W. tot vaststelling van een Verordening op het besvaren van afvallen van levensmiddelen enz. werd goedgekeurd. Uit de discussies bleek, dat men vrij blijft afval voor eigen gebruik (voor huisdieren) aan te wenden of zooals gebruikelijk, door anderen te laten weghalen. Van gemeente wege zal tevens een bepaald persoon als afhaler worden aangesteld. In verband met de schaarschte van bouwmaterialen werd de bouwverordening gewijzigd. Ook werd een verordening vastgesteld op de heffing van los-, laad- en stapelgeld voor de belde losplaatsen Katwijker Kanaal en Voorhou- terweg. De invordering zal bij aanbeste ding verpacht worden. Een verzoek ls Inge diend door den heer H. G, L. Boogaards om De monumentale, nieuwe SWIFT-fabriek, welke dezer dagen te Nijmegen in gebruik werd gesteld, 500 Arbeiders vinden hier hun werk (Van een bijzonderen medewerker). De Nederlandsche industrie ls een schoe nenfabriek rijker, die een productiecapa citeit heeft van drie kwart mlllloen paar schoenen per jaar! In Nijmegen is de nieuwe Swlft-fabrlek in bedrijf gesteld en 500 menschen zullen hier ln een groote werkruimte, welke aan aJle moderne eischen voldoet, schoeisel voor dames en heeren vervaardigen. Na de officieele opening van de fabriek maakten wij een rondgang en volgden het ontstaan van den schoen op den voet, De schoen wordt architectonisch ontworpen. Men heeft ons zelfs verteld dat een schoen ontwerper een kunstenaar moet zijn, gelijk een architect dat ts! En bij dezen ontwer per begint de schoen zijn leven, om dit ten slotte aan de voeten der dragers verder te slijten. De ontwerper heeft keuze uit een groote variatie van gekleurd leer, en wan neer hij een nieuwen vorm heeft vastge legd en voorzien van een artistieke ver slering gaatjes, figuurtjes, bandjes en wat dies meer zij steekt de schoen zijn nog papieren neus in de eigenlijke la- brieksruimte. Daar wordt het benoodigde bovenleer uit groote lappen gesneden, be werkt, ln den juisten vorm gebracht en op het ln andere afdeellngen gefabriceerde onderstuk bevestigd. In den bezoeker eindeloos schijnende Tijen (de fabrleks- oppervlakte is ongeveer 7000 M2.!) doen arbeiders en arbeidster hun plicht en dra gen leder er to'e bij dat „de schoen op pa pier" een schoen van leer wordt. Waar de machine nuttig werk kan verrichten ge beurt dat, doch voor het overgroote deel blijft de schoenfabrlcatie een handwerk, met behulp van zeer moderne werk tuigen, Het bovenleer van den schoen wordt mo menteel geheel uit het binnenland betrok ken. Naar de directie ons verzeketde valt de kwaliteit van dit binnenlandsche leer, waarop men in dezen tijd is aangewezen, zeer mee. Het leer voor de zolen komt uit het buitenland. JJe Nederlandsche koeien staan te vaak op stal om goed hard zool leer te kunnen leveren; daarvoor zoy haar huid meer aan weer en wind moeten wor den blootgesteld. De fabriek van Swift maakte op ons een grootschen Indruk. Het fabrieksgebouw werd in 1930 opgetrokken en was oorspron kelijk bedoeld als kunstzijdefabriek. Voor de schoenenfabricatle ls het met eenlge lokalen uitgebreid. Het bedrijf werd door den heer H. Otten met een lOtal arbeiders opgericht. In 1934 was het aantal arbeiders gestegen tot 120. Aanvankelijk legde men zich toe op het maken van heerenschoenen, doch na toe treding van den heer Biessels tot de direc tie werd ook de vervaardiging van dames schoenen ter hand genomen. En thans, 10 jaren later, ls het bedrijf uitgegroeid tot één van de grootste schoenenfabrieken van Nederland met 500 arbeiders en arbeid sters In het bijzonder Nijmegen, dat zoo bui tengewoon gunstig aan groote waterwegen gelegen is, is den ondernemers en leiders van deze fabriek erkentelij k.Bij de offi cieele opening waren dan ook de burge meester de heer J. H. A, Steinweg, de wet houder van sociale zaken, de heer G. A. Kalwey, de voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken de heer lr, Th, Rosskopf en vele anderen aanwezig. het aantal vergunningen te brengen van 2 op 4. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beslissen, daar aan meer ver gunningen geen behoefte bestaat. Het afwijzend praeadvies van B. en W. werd aangenomen. De gemeentebegrooting en die van het waterleidingbedrijf dienstjaar 1941 werden aangeboden. De gemeentebegrooting wijst een tekort aan van pl.m. f20.000, omdat de belastingbijdrage van het Rijk en de extra belasting bijdrage niet geraamd mochten worden. De heer Zandbergen verzoekt scherper toezicht op het gebruik van zak lantaarns. De voorzitter antwoordt, dat reeds verschillende lantaarns zijn afgeno men en processen-verbaal zijn opgemaakt. Nadere voorschriften zijn ln voorbereiding. De heer Van Egmond informeerde naar do uitdieping van het water bij de losplaats Voorhouterweg. Het blijkt, dat Rijnland voornemens ls het geheele Kanaal te doen uitbaggeren. De heer Driebergen wilde verbetering van den toegangsweg Meyboomstraat-Voorhou- terweg. Een gedeelte trambaan zou be straat moeten worden. De voorzitter zal zich in verbinding stellen met de N.Z.H. T.M. Daarna sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus, z. van J. v. d. Eykel en M. Koekebakker. Overleden: J. Riethoven, m., 24 j. Bij de verkooplng van het perceel Mey- boomstraat werd kooper de heer P. v. Kla veren Cz. voor f.6500. SASSENHEIM. Zondagsdienst voor Doktoren. Deze wordt a.s. Zondag waargenomen door de doktoren Dommisse en le Grand. WASSENAAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Martina Barendina, D. van M. B. van Beesten en A. van Alphen Hermanus Johannes Nicolaas. Z. van J. H. Spruijt en F. R. v, d. Geest L-. Arnoldus Gijsbertiis Maria, Z. van W. Jansen en G. A. Noordover Pietcr. Z. van W. Prins en J, van Oord van der Vlies Christina Adriana, D. van A. H. A. Zandvliet en C. Arendzen Martinus Reinier, Z. van H. G. Altorf en J. C, Kokee. Overleden: Rutger de Kat 70 j., echtgenoot van M. van Nugteren Hendrik Knijnenburg 67 j.t echtg. van M. ,v. d. Zijden Bertus Ja<?b\,s Verdam 52 J„ echtg. van J. F. Wesenaar wil helm van Bakel 61 j.. echtg. van M. J. Wolden- dorp. VERGADERING „HOLLANDSCHE MIJ. VAN LANDBOUW. Voor de Hollandsohe Mij. van Landbouw, afd. Wassenaar sprak in Bellevue in open bare vergadering de heer ir. de Groot, Rijkslandbouwconsulent te Rotterdam over het onderwerp „Doelmatige bemesting en grondonderzoek". Spr. wees or op, van hoe groote beteekenis thans de grond is. zoodat het zaak is hem zoo goed mogelijk te be nutten. Hierna behandelde spr. uitvoerig het bodemonderzoek, met aansluiting daar op de bemesting. Diverse vragen werden spreker gesteld, waarbij ojn. naar voren kwam, dat grondmonsters voor advies kun nen worden gezonden aan het Bedrijfsia- boratorium voor Grondonderzoek te Gro- ningen. De 80-j. heer H. kwam op den Lange Kerkdam te struikelen waardoor hij viel en een neusfractuur bekwam. Dr. Hubbeling verleende hem eerste hulp, waarna hij naar het Diaconessenziekenhuis te Leiden wera overgebracht. 2—3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10