De aanvallen op Engeland voortgezet WOENSDAG 20 NOVEMBER 1940 No. 24742 RICHT- EN GELEIDELICHT! De diplomatieke besprekingen 81ste Jaargang Weer groote schade De oorlog in Griekenland Verspreide Berichten Ontmoeting te Weenen STADSNIEUWS Gouden huwelijksfeest EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Daar het weer boven het Britsche eiland In den loop van gisteravond steeds beter werd, ging het Duitsche luchtwapen met sterke krachten tot den aanval op belang rijke militaire doelen in een'stad in Midden- Engeland over. Sinds het invallen van de duisternis stegen Duitsche gevechtsvliegtui gen van hun vliegvelden in Noord-Frank rijk, België en Nederland op. Daar de kans bestaat, dat het gunstige vliegweer aan houdt, valt er, naar het D.N.B. verneemt, een groot succes te verwachten. Tezelfder tijd bevonden zich Britsche vliegtuigen boven Duitschgebled. Zij pro beerden de rijkshoofdstad aan te vallen, doch deze aanval is mislukt. Reeds voordat rij Berlijn bereikt hadden, werden de Brit ten gedwongen terug te keeren. Het is niet de moeite waard, zoo wordt in bevoegde kringen betoogd, op deze propagandavluch- ten, die aan de kinderschoenen van het vliegwezen herinneren, in te gaan. daar zoowel doel als resultaat volkomen ontbre ken. Later meldt het D.N.B.de gisteren voor een grootschen aanval op Birmingham op gestegen eskaders van het Duitsche lucht wapen, hebben bij helder weer hun doelen bereikt. Evenals bij den aanval op Coventry werden duizenden bommen van allerlei kaliber op wapenfabrieken en andere be drijven der stad geworpen, welke zeer groo te uitwerking hadden. Terstond ontston den meer dan twintig groote en zeer groote branden, welke hun spookachtig licht over de stad wierpen. De achteropkomende vlieg tuigen hadden het gemakkelijk, daar de branden hun den weg wezen. Het afweer geschut was zwak. De Engelsche luchtdoel batterijen waren niet in staat de Duitsche aanvalsgolven op eenigerlei wijze te ver sloren of te verhinderen, daar de Dutt- schers concentrisch en in groote getale op verscheidene hoogten aanvielen. Verdere 'bijzonderheden ontbreken nog doch vast staat, dat het Duitsche luchtwapen weer een groot succes heeft behaald. Duitsche verliezen zijn tot dusver niet gemeld. Bo vendien werden ook militaire doelen In andere steden van Engeland, in Londen en In de Zuidelijke graafschappen met succes aangevallen. Hedennacht hebben eenlge Britsche vlieg tuigen tweemaal geprobeerd de rijkshoofd stad aan te vallen. Door den sterken lucht afweer werden de meeste toestellen noord waarts en zuidwaarts verdreven. Slechts één machine slaagde erin boven de stad te vliegen en eenige brand- en brisantbommen te laten vallen. Daarbij werden ziekenhui zen, klinieken en eenige woonhuizen getrof fen. Er ontstonden dakbranden, welke snel üebluscht konden worden. Bij elk der beide aanvallen werd een bombardementsvliegtuig door de luohtdoelartlilerle omlaag gehaald. DE VERWOESTINGEN TE LONDEN Een neutrale reiziger, die uit Londen te Lissabon is aangekomen, heelt aan Portu- geesche journalisten een interessant oog getuigenverslag gegeven over de situatie in Engeland en vooral te Londen. Londen Is goed op weg volkomen verwoest te worden en deze totale verwoesting is be reikt, als de Duitsche luchtaanvallen nog eenigen tijd voortduren met de huidige hevigheid, zoo verklaarde deze neutrale waarnemer De verwoesting van belangrijke straten en bouwwerken is in aanzienlijke mate thans reeds geschied. Het grootste deel van de groote hotels en clubs ligt in asch en puin. Gebouwen en wijken als het Bash House, Westminster. Devonshire. Mar- hie Arch. Brompton Road, Mount Ropal, Mayfair, enz. zijn geheel of ten deele ver woest. Overal ziet men vernielde havenin stallaties die met de aangelegen pakhuizen In vlammen staan. De uitwerking der Duit sche bommen is vernietigend. In Downing- street zijn de gebouwen nr. 11, 12 en 14 vol komen verwoest. Het parlementsgebouw is zwaar beschadigd. Een groot aantal belang rijke personen heeft den dood gevonden. De uitwerking van het luchtafweergeschut en d° ballonversperringen is zeer gering. Deze "ermaatreselen acht men evenwel toch noodzakelijk om het moreel der bevolking °P peil te houden. In de practijk komt het evenwel nauwelijks voor, dat het binnen dringen der Duitsche vliegtuigen belet of ook slechts belemmerd wordt. In dit ooggetuigenverslag heet het dan terrier: Men kan natuurlijk geen gegevens ''"strekken over de buiten Londen aan militaire doelen aangerichte schade, daar men zich te Londen 'als in een belegerde 'este bevindt De meeste bekende vlieg velden zijn verwoest en gelijken op een kraterlandschap. In leidende Londensohe kringen beseft men dat de situatie door de voortdurende Duitsche luchtaanvallen eri door de versterking van den duikbootoorlog zeer ernstig is. Genoemde ooggetuige vat zijn verslag sa men met de woorden: „Wat ik met eigen ooten gezien heb, is verschrikkelijk Het Duitsche strijdvermogen wordt ondanks de successen van Duitschland in Engeland nog steeds onderschat. Zoo moet het verderf van groote metropool tot het bittere einde zijn weg gaan. (D.N.B.) Alle opruimingswerkzaamheden te Lon den zijn thans naar Svenska Dagbladen meldt, onder militaire controle gesteld. Generaal-majoor Taylor is met de opperste leiding belast. Bij den staf van Taylor wer ken vijf kolonels en 26 majoors en kapiteins, verder 84 civiele deskundigen en 3000 man van de genietroepen en nog vele duizenden soldaten van het corps pioniers. Nadat de gemeentelijke autoriteiten alle maar eenigszins beschikbare particuliere onderne mers bij de opruimingswerkzaamheden tewerk hebben gesteld zonder dat het ge- wenschte resultaat snel bereikt werd, hoopt men thans op deze manier de opruimings werkzaamheden vlug klaar te hebben. Het Londensche bericht van het Zweedsche blad wijst op den geweldigen omvang van deze taak. Het is niet alleen voldoende de puin- hoopen op te ruimen, doch ook moeten de door de inslaande bommen veroorzaakte trechters worden gevuld en alle waterlei dingen en rioleeringsinstallaties, die op talrijke plaatsen in deze reusachtige stad zijn vernield, worden hersteld. Tevens moet in groote mate orde geschapen worden op de verkeerswegen, noodbruggen worden aangelegd en moet alles gedaan worden om het verkeer weer mogelijk te maken.(D.N.B.) TANKSCHIP GETROFFEN. Een tankschip van 8000 brt. is voor de Oostkust van Engeland zwaar getroffen door Duitsche gevechtsvliegtuigen. Het schip voer in een door torpedojagers beveiligd konvooi, doch kon noch door de oorlogsschepen, noch door zijn eigen af- weerkanonnen voor zijn noodlot, behoed worden. Het kreeg verscheidene treffers op het voorschip, geraakte in brand en bleef stil liggen. Met het verlies er van kan reke ning gehouden worden. (D.N.B.) ENGELSCHE SOLDATEN BIJ KORITZA. Van de Grieksch-Zuidslavische grens wordt gemeld, dat de Italianen voor het eerst in den sector van Koritza, Engelsche soldaten hebben gevangen genomen. Deze soldaten verklaarden, dat zij uit Afrika naar Grie kenland waren overgebracht. GRIEKENLAND WIL AMERIKAANStlH OORLOGSMATERIAAL KOOPEN. De Amerlkaansche vice-minister van bui- tenlandsche zaken, Welles, heeft gisteren in een persconferentie medegedeeld, dat de Grieksche regeèring zich tot de regeering der Vereenigde Staten heeft gericht met het verzoek haar vliegtuigen en ander oor logsmateriaal te willen verkoopen. Het de partement van buitenlandsche zaken te Washington heeft geantwoord het voorstel met volledige sympathie te zullen onder zoeken, dat voor de beslissing over deze kwestie evenwel andere autoriteiten be voegd zijn, wier oordeel men terstond zal vragen. Het gaat hier om de z.g. prioriteits commissie, die telkens bepaalt, welke hoe veelheden oorlogsmateriaal kunnen worden afgeleverd en aan wie. BRITSCHE DUIKBOOT ALS VERLOREN BESCHOUWD. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de duikboot Rainbow overtijd is en als ver loren beschouwd moet worden. (D.N.B.) CHAUTEMPS NAAR AMERIKA. Onder de passagiers, die aan boord van het Amerikaansche stoomschip Excambion uit Lissabon naar New York zijn vertrok ken, bevindt zich ook de vroegere Fransche minister-president Camille Chautemps, die eenige maanden als vluchteling in Portugal verblijf heeft gehouden. GROOTE TROEPENBEWEGINGEN IN ULSTER. In een reisrapport in de „Giornale d'Italia" wordt verklaard, dat reeds maan denlang in Ulster groote troepenbewegingen waar te nemen zijn. Ook wordt opvallend veel oorlogsmateriaal opgeslagen. Boven dien is men begonnen met den bouw van een groote fabriek voor de vervaardiging van kanonnen. De chemische oorlogsindus trie en andere takken van oorlogsnijver heid zullen eveneens groote fabrieken in Ulster vestigen. Reeds zijn verscheidene munitiefabrieken uit de omgeving van Lon den naar Ulster verplaatst. Tenslotte zijn de te Belfast gevestigde scheepsbouwwer- ven vergroot. Al deze militaire en industrieele voorbe reidingen worden, naar de correspondent meedelt, in verband gebracht met het plan van Churchll tot bezetting van Ierland. Dit vermoeden schijnt temeer gegrond, daar den laatsten tijd de aankomst van eskaders bommenwerpers en watervliegtuigen te Londonderry en Belfast, alsmede op ver schillende meren in het gebied van Ulster, is opgemerkt. (Stefani). KONOJE OVER JAPAN'S INDUSTRIEELE EXPANSIE. De Japansche premier, Konoje, heeft een rede gehouden voor het Verbond tot steun aan het keizerlijke bewind, waarbij verte genwoordigers van verschillende politieke groepen in het Hoogerhuis aanwezig waren. Hij verklaarde, dat geen radicale koers ge varen zal worden bij de tenuitvoerlegging der verschillende plannen voor de vestiging van een nieuwe economische structuur. Voorts verzekerde hij, dat persoonlijk ini tiatief en oorspronkelijkheid gerespecteerd zullen worden bij de uitvoering van de plannen omtrent industrieele productie en expansie, die volstrekt noodzakelijk zijn ter bereiking van een sterke nationale defensie van den staat. De premier besloot met de verklaring, dat de regeering alle aandacht zal besteden aan vermijding van stagnatie en stilstand op economisch terrein. AMERIKA'S VAKVEREENIGINGEN. United Press meldt uit New Orleans: De voorzitter van de afd. American Fede ration of Labour William Green verklaarde op de jaarvergadering, van zijn vakverbond dat de A. F. L. bereid is opnieuw onderhan delingen aan te knoopen met het Comittee of Industrial Organisation om het sedert vijf jaren bestaande conflict tusschen de Wxd Li een benen inaaAd? Minstens n afdoend HEEMAF 3545 (Ingez. Med.) beide groote vakvereenigingen in de Ver eenigde Staten bij te leggen. Naar bekend heeft Roosevelt een dergelijk voorstel gedaan onmiddellijk na zijn her kiezing. Daar John Lewis, de voorzitter van de CIO inmiddels is afgetreden zijn op het oogenblik de vooruitzichten voor een hereeniging van beide groepen beter dan ooit. Green verklaarde verder in zijn rede. dat hij het volste vertrouwen heeft in de belofte van Roosevelt om de Vereenigde Staten verre te houden van deelneming aan den Europeeschen oorlog. Green stemt echter volkomen in met de regeeringspoli- tiek om Engeland de grootst mogelijke on dersteuning te verleenen. STOCKHOLM VERSOMBERT. United Press meldt, dat te Stockholm de werkloosheid tengevolge van den oorlog overal stijgt. De buitenlandsche handel is sterk achter uitgegaan en heeft natuurlijk ook de bln- nenlandsche productie doen lijden. Fabrie ken, winkels en kantoren reduceeren hun personeel en de hoop op een vermindering der werkloosheid door de vele oproepen tot militairen dienst is ijdel gebleken. Volgens ambtelijke voorspellingen zal de werkloos heid dezen winter een recordhoogte berei ken. Tegelijkertijd stijgen de prijzen. De kosten van levensonderhoud zijn veertig procent gestegen, directe en indirecte be lastingen zijn ongeveer 25 procent de hoogte in gegaan en de uitgaven voor sociale lasten, kleeding, bediening, licht, gas, autobussen en trams zijn ongeveer met eenzelfde per centage gestegen. Het zakenleven in Zweden gaat algemeen achteruit en in het bijzonder de winkels, die luxe-artikelen verkoopen, hebben het hard te verduren. De hoteliers op hun beurt kla gen over het wegblijven der buitenlandsche toeristen, die door den oorlog geen bezoek aan Zweden kunnen brengen. S'.eohts personen, die dringende zaken in Zweden hebben, krijgen een visum en vele gedeelten van Zweden mogen in het geheel niet door vreemdelingen bezocht worden. Zelfs is het den Zweden zelf verboden zon der bijzondere vergunning het eiland Got land te bezoeken. Ook het nachtleven van Stockholm heeft zich in den loop van het laatste jaar gewijzigd. Het is nerveuzer en gedwongener geworden. De theater- en restaurantbezoekers moeten er zorgvuldig op letten dat zij de laatste bus niet missen, want de prijzen der taxi's zijn verdubbeld en bovendien zijn er nauwelijks taxi's te krijgen, want hun aantal ls in Stockholm met zestig procent verminderd. INDOCHINA EN THAILAND. Uit Hanoi wordt gemeld, dat de Fransche gezant te Bangkok, na verscheidene dagen besprekingen met den gouverneur-gene raal, Decoux, te hebben gevoerd, naar Thailand ls teruggekeerd. Domei meldt, dat de gezant door de re geering te Vlchy met een speciale opdracht is belast. Van semi-officieele zijde wordt uit Ber lijn gemeld: De sedert het begin van deze week voortdurende talrijke besprekingen met leidende staatslieden van verbonden, resp. bevriende mogendheden, worden in politieke kringen uitgelegd als een stellig teeken, dat naast de militaire vernietiging van Engeland, welker on- verbiddellijke voortzetting de Duce Maandag nog in het licht heeft gesteld, de nieuwe politieke opbouw van Europa gestadig en snel voortschrijdt. Ofschoon van bevoegde zijde geenerlei informaties zijn ontvangen omtrent den inhoud der besprekingen en men ook ten aanzien van de talrijke in het vijandige buitenland opduikende combinaties, welker zinneloosheid voor een deel reeds bij den eersten blik te zien is. geen enkel stand punt bepaalt, meent men te weten, dat het beeld van dit toekomstige Europa in de ge voerde besprekingen een verdere voltooiing heeft ondergaan, resp. nog ondergaat. Dat het particuliere bezoek van koning Boris aan den Führer een belangwekkende demonstratie is van de hartelijke betrek kingen tusschen Bulgarije en de spilmo- gendheden, behoeft niet in het ilcht te worden gesteld. Het belang van de gevoer de besprekingen tusschen den Führer en den rijksminister van buitenlandsche za ken eenerzijds en de Spaansche en Ita- Haansche ministers van buitenlandsche za ken anderzijds kan aan geen politiek waar nemer ontgaan. Dat de nieuwe gedachten- wisseling met Italië en Spanje betrekking had op problemen der oorlogspolitiek en der algemeene politiek, welke van actueelen aard zijn, spreekt overigens ook wel van zelf, evenals het feit, dat de geest van een gemeenschappelijken wil tot opbouw, welke de gesprekken kenmerkte, van zelf voort vloeit uit de bekende betrekkingen tus schen de drie groote mogendheden. Met groote belangstelling ziet men in po litieke kringen nu de Duitsch-Italiaansch- Hongaarsche bijeenkomst te Weenen tege moet. In politieke kringen verwacht men, dat daarbij concrete problemen zullen wor den afgehandeld. De veelvuldigheid dezer politieke bezoeken, zoo zegt men, de snel heid, waarmede de eene gedachtenwisse- ling op de andere volgt, het betrekken van de meest verschillende partners in dezelf de diplomatieke besprekingen, dit alles wordt voltrokken in een atmosfeer van volkomen rechtsgelijkheid. Er zijn geen ambassadeursconferenties, geen raden van vier, geen commissies, waarin bepaalde mogendheden trachten de andere uit te schakelen. Nog wordt, evenals vroeger, over Europeesche belangen beschikt door diplo maten. die bij de antipoden thuis zijn en welker geographische en historische ken nis daar verworven werd. In plaats van een hulpelooze etikette is vertrouwen en vaak persoonlijke vriendschap der verschillende staatslieden gekomen. Historische beslissingen worden niet meer vertraagd door een traag organisme, ge remd of tot mislukking gebracht, maar tusschen de groote onderhandelenden af gewogen en vastgelegd. Op de raadpleging volgt de daad. Men heeft, zoo formuleert de Dienst aus Deutschland dit, aan Duit sche zijde de overtuiging hier te staan te genover een ontwikkelingsproces, waarvoor de wegen wel gebaand zijn door de over winning der wapenen, maar dat vervol gens onafhankelijk van de feiten der macht uit echt inzicht In de onvermijdelijke nood zakelijkheden van een continentaal Euro pa verder wordt voltrokken. Ciano en von Ribbentrop zijn reeds te Weenen gearriveerd, waar zij heden de Hongaarsche ministers Teleki en Csaky zul len ontmoeten. In verband hiermede schrijft de met de Hongaarsche regeering In nauwe relatie staande Magyarorszag, dat de openbare meening in Hongarije het bezoek aan Wee nen met de grootste belangstelling volgt en het resultaat in vol vertrouwen tegemoet ziet. Z.O. Europa, aldus 't blad, staat wederom voor gewichtige dagen. Opnieuw wordt een stap gedaan op den weg, die Hongarije definitief aan zijn groote vrienden bindt. Tusschen Hongarije en de. spilmogendhe- den zouden te Weenen opnieuw actueele vraagstukken besproken worden, waarbij het ditmaal waarschijnlijk ook om proble men van algemeen Europeesch belang zou kunnen gaan. Daarmede zal Hongarije gelegenheid heb ben zich in te schakelen in de nieuwe con tinentale orde, die als resultaat van de be sprekingen in de afgeloopen week ontstaan ls en den Europeeschen volken een gezonde ontwikkeling waarborgt. De geniale diplo matie en de rechtvaardigheid, die uit de houding der jonge vooruitstrevende mo gendheden met overtuigende kracht straalt, trekt steeds meer' volken naar het systeem van het drie-mogendhedenpact. SIR STAFFORD CRIPPS BIJ WISJINSKI. Het D.N.B. meldt uit Moskou: Naar verluidt heeft de Britsche ambas sadeur. Sir Stafford Cripps, gisteren een bezoek gebracht aan den vervangenden volkscommissaris van buitenlandsche za ken, Wisjinski. Het onderhoud duurde on geveer een uur. Van de zijde der Britsche ambassade is medegedeeld, dat „loopende zakelijke aangelegenheden" zijn besproken. (Eigen foto). De heer J. Vijlbrief en mej. E. Brandt. Heden is het een halve eeuw geleden, dat onze stadgenooten, de heer J. Vijlbrief en mej. E. Brandt, wonende in het Bethanie- hof, zich in den ondertrouw begaven, ter wijl zij op 3 December d.a.v. in den echt werden verbonden. De bruid, 73 Jaar oud, is nog kras, hoe wel de oude dag zich bij haar doet ge voelen. De bruidegom, die als bakker een werk zaam leven achter den rug heeft, is 74 jaar oud en geniet reeds eenige jaren een welverdiende rust. Het laatste jaar is hij sukkelend; de reden dan ook dat zij deze dagen stil voorbij willen laten gaan. Gedurende al deze 50 jaren zijn zij on afgebroken abonné van ons Blad geweest. Mógen zij nog tal van goede jaren voor elkaar gespaard blijven! EXAMENS MIDDENSTANDSDIPLOMA. Gisteren werden in ,,'t Schuttershofal hier de examens afgenomen voor het di ploma algemeene handelskennis (Midden standsdiploma). Hiervoor slaagden de heeren: G. Blok, J. M. Bouman, Alphen; F. Haas, Katwijk; Th. Haas, Llsse; M. Hartog, J. N. H. van der Henst, Bennebroek; mej. G. van der Hoogt, Hillegom; L. J. P. A. Jansen, Den Haag; A. de Jong, Katwijk; M. Kelderman. Hillegom; A. J. M. Kriek, Noordwijk; J. J. C. Lascaris, Lisse; J. van Leeuwen, Den Haag; C. P. van der Loo, Boskoop; R. Marbus, Leiderdorp; N. van der Panne, Leldsohendam; J. Paster kamp, Koog a. d. Zaan; F. H. M. van Re- mundt, G. Rodenburg, Rijnsburg; mevr. W. A. van Roeienvan Roode, Noordwijker- hout; A. van Schalk, Haarlem; C. Stelma, Sassenheim; L. M. J. van Velzen, Koude kerk; J. A. Vissers, Lelmulden en P. Zwet sloot, Llsse. Deze slaagden allen voor het speciaal examen. De volgende heeren slaagden voor het normaal examen: B. Appel, Waddinxveen; A. H. van den Berg, Noordwij kerhout; A. F. Berkemeier, Hoofddorp; T. Blom, Gouderak; W. Boer, Oude-Weterlng; C. P. van den Bosch, Rijnsburg; L. van den Bosch, Zeist; J. Bosma, Nieuwkoop; L, Bosman, Bodegra ven; G. Broere, IJselstein; P. Bulthuis, Fr. den Butter, Abbenes; D. van der Geur, Bos koop; W. de Geus, C. W. de Graaf, Hillegom. Voor Leiden is de plaatsnaam niet ver meld. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Ir. Frankema over het nut van het „om- weidsysteem" (2e Blad). Geheimzinnige verdwijning van inwoner van Breda. (Gemengd, 2e Blad). Twee dooden hij ongeval te Rotterdam. (Gemengd, 2e Blad). Buitenland De diplomatieke besprekingen worden voort gezet. (Ie Blad). Hevige luchtaanval op Birmingham. (Ie BI.) ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1