M BOSCH BINNENLAND Ons Kort Verhaal w LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 19 November 1940 Derde Blad No. 24741 De Nederlandsche vakvereenigingsleiders door Duitschland glsfe Jaargang Een bezoek aan Sieménsstad, waar honderdduizend arbeiders werken FIETSLICHT De toewijzingen voor nieuwe cafés Het gebruik van de Nederlandsche vlag De komende collecte van Winterhulp Nederland De verstokte vrijgezel GEMENGD NIEUWS FAILLISSEMENTEN NÜRNBERG, 15 Novomber. (Van een specialen verslaggever van het A.N.P.) De Nederlandsche vakvereenigingsleiders, tie op uitnoodlging van het Duitsche ar beidsfront een studiereis door Duitschland naken om een indruk te krijgen van de ijjze, waarop in het Derde Rijk de schep ende mensch is georganiseerd, alsmede om scli op de hoogte te stellen van de sociale naatregelen, welke vooral de laatste jaren «nder het nationaal-socialistisch regiem lijn tot stand gekomen, verlieten heden- ïhtend de rijkshoofdstad en arriveerden 3 den laten namiddag in Nürnberg, de stad, waar jaarlijks de partijdag v^n-de SjS-D.A.P. wordt gehouden. De laatste twee dagen van het verblijf 3 Berlijn werd den Nederlandschen gasten -iet veel rust gegund. De excursies intus- sthen waren buitengewoon interessant, het geen in het bijzonder gezegd kan worden un het bezoek dat het gezelschap aan ïiemensstad bracht en dat duurde van den iroegen ochtend tot den laten middag- Acht uren lang werd dit geweldig groote Bdustrle-centrum doorkruist, een ver meiende, doch ontegenzeggelijk hoogst be- lingwekkende bezigheid, welke des te pret- Ugcr was door de bijzondere hartelijkheid, jaarmede de Nederlandsche gasten op de Siemenswerke werden ontvangen en rond- gkid- Uiteraard toonden de Nederlandsche jasten de grootste belangstelling voor de sociale voorzieningen, welke de Siemens- rerke voor haar arbeiders en arbeidsters den loop der jaren heeft getroffen, wel- .5 voorzieningen vooral den laatsten tijd jjn uitgebreid en vervolmaakt. Wanneer Ben zich voor oogen stelt, dat in de fa brieken van de Siemenswerke in Berlijn onna 100.000 arbeiders en arbeidsters wer- bn cn hiervan rond 20.000 ln de omgeving -,m de fabrieken wonen, dan is daarmede -ceds aanstonds de beteekenis van op uit- ubreide schaal getroffen sociale voorzie- iingen geschetst. Als gevolg van den oor- ■stoestand werken er op de Siemenswerke n het oogenblik vele gehuwde vrouwen en laarnevens vele duizenden buitenlandsche. irbeidskrachten. Tot deze laatsten behooren verscheidene vrouwen uit de Oekraine, in smaakvol ingerichte barakken in de ngeving van de fabriek zijn onderge- raclrt ei) aan wier verzorging, ook op cul- ncel gebied, groote aandacht wordt be- ,vq Een dezer barakken werd tijdens den sp.dgang bezichtigd, waarna het gezel- rhap eenigen tijd vertoefde ln het Kin- iertehuis, waar jonge kinderen worden on- iergebracht en verzorgd tijdens de uren, de moeder ln de fabriek werkzaam is. uv moeder brengt het kind 's morgens mee aaav de fabriek, onverschillig of het een baby een nog niet leerplichtig of iets ouder Irind is. In het Kindertehuis ontvangt het en liefdevolle verzorging onder medisch toezicht en 's avonds na afloop van den «beid, neemt de moeder haar kind weer ite naar huis. Natuurlijk is hier geen sprake van een normalen toestand en wordt zij in het Der- ie Rijk allerminst als ideaal beschouwd, maar het gebrek aan arbeidskrachten als gvolg van den oorlog maakt het nu een maal noodzakelijk. Den abnormalen toe- tand in aanmerking genomen wordt op dit terrein in Duitschland gedaan wat maar (enigszins gedaan kan worden- De moeders kunnen er van overtuigd zijn, dat zij m de gegeven omstandigheden voor hun kin deren geen betere verzorging zouden kun nen wenschen. Op het oogenblik zijn onge- teer 200 kinderen in het kindertehuis van Siemensstad ondergebracht. Zooals in Duitschland algemeen de, ge- toonte is en wat vooral onder invloed van het Duitsche arbeidsfront een hoogen trap ran ontwikkeling heeft bereikt, n.l. de vak opleiding in de fabriek zelve, zorgt ook de firma Siemens voor de opleiding van haar eigen personeel. De leerlingen worden on middellijk na het verlaten van de lagere "fiool in de fabriek geplaatst, aanvanke lijk zuiver als leerling, welke periode on- feveer een half jaar duurt, daarna welis waar gedurende eenige jaren nog als leer- fing, nraar hun krachten worden reeds aangewend voor het vervaardigen van on- «rüeelen voor het product, dat de fabriek Ut. zal verlaten. Het spreekt vanzelf, dat Nederlandsche gasten voor deze werk inrichtingen groote belangstelling aan den dag legden. Interessant was ook het bezoek aan de bibliotheek van de firma. Siemens. Vijftig procent van het gezamenlijke perso nae! der Siemenswerke maakt van deze bi bliotheek. die 50 000 boeken bevat, gebruik rn jaarlijks worden rond 500.000 boeken uitgeleend. Dit zijn cijfers, die boekdeelen (preken, vooral wanneer men bedenkt, dat ée staatsbibliotheek in Berlijn het jaar- bjk.3 brengt tot het uitleenen van rond (M.000 boeken. Over de hygiënische verzor ging van het personeel werd het gezelschap uitvoerig door den bedrijfsarts ingelicht. °ok op dit terrein heeft de Siemenswerke fitel veel bereikt, hetgeen niet alleen den "beider, maar heel het bedrijf ten goede hl komen. Hetzelfde kan trouwens gezegd 'Orden van de wijze, waarop de duizenden arbeiders en arbeidsters in de gelegenheid "den gesteld voor een zeer gering be- fng in de fabriek een warme lunch ge- «fiiken. Ook de Nederlandsche gasten ver stelden in een der betreffende lokalen "urnve krachten om de belangwekkende be- fiohilgingen van datgene, wat hier op so- gebied voor de arbeidskrachten wordt 'Maan, voort te zetten. Des avonds werd in „Plaza", een thea ter van „Kraft durch Freude" een variété voorstelling bijgewoond. De laatste dag, dat de Nederlandsche vakvereenigingslei ders in Berlijn verblijf hielden, werd benut voor een bezoek aan een kamp, waar bui tenlandsche arbeidskrachten zijn onderge bracht. Dit kamp bevindt zich in de Ber- iijnsche voorstad Spandau en de meeste arbeiders, die hier zijn ondergebracht, zijn werkzaam in de bouwbedrijven. De verzor ging, die deze arbeiders hier ontvangen, voldoet ten volle aan alle elschen, welke daaraan redelijkerwijze te stellen zijn. De woonbarakken, beter gezegd slaapbarakken maken een weiverzorgden indruk en het zelfde kan gezegd worden van de groote barak, waarin wordt gegeten en waarin de kampbewoners 's avonds hun vrijen tijd kunnen doorbrengen. In deze ruime zaal organiseert „Kraft durch Freude" zeer dikwijls cultureele bij eenkomsten, zooals muziekuitvoeringen, filmvoorstellingen, enz. Tot de kampbewo ners. die te zamen 11 nationaliteiten ver tegenwoordigen. behooren ook 60 Neder landers- Enkelen van hen, die op een bouw werk ln de omgeving van de stad werkzaam zijn, werden opgezocht en gerulmen tijd onderhielden de vakvereenigingsleiders zich met deze, zoo ver van hun vaderland wer kende landgenooten. Dit onverwacht be zoek deed hun zichtbaar genoegen. Allen waren over de behandeling, welke zij in het kamp en op het werk ontvangen, zeer tevreden. In Nederland waren zij werkloos en liever wilden zij werken ver van huis dan in het eigen land om te loopen en niets te doen. Dit was, in het kort samengevat, het verhaal, dat eenige nog jeugdige land genooten, wier ouders 't ln Nederland goed hebben en die om financieele redenen niet in den vreemde behoefden te gaan, het ge zelschap deden. Klachten hadden deze ar beiders niet en wanneer deze hier en daar toch bestaan zoo zeiden zij dan wordt alles gedaan om een bevredigende oplossing te krijgen. Na dit bezoek aan het arbeidskamp woon den de Nederlandsche gasten een voorstel ling bij van de film „Jud Süs". 's Middags werd het gezelschap ln Berlijn-Dahlem ontvangen in het huis van de rijksvrou- wenleiding, waar de Nederlanders werden Ingelicht omtrent de organisatie der Duit sche vrouwen, 's Avonds waren zij de gasten van het Duitsche arbeidsfront. Zaterdag is de terugreis naar ons land aanvaard. LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. 1057 (Ingez. Med.) Waarom verstrekking is beëindigd. OUDE ZAKEN BESCHERMD. Men zal dezer dagen hebben gelezen, dat geen voorschottoewijzingen meer zullen worden verstrekt ten behoeve van nieuw te openen hotels, café's en restaurants. Deze bepaling, zoo deelde men aan de „Tel." bij navraag mede, heeft tot doel om de spoeling voor de bestaande zaken, die het door allerlei rantsoeneeringsmaatregc- len toch reeds moeilijk hebben, niet te dun te maken. Het aantal onder de distributie vallende artikelen wordt steeds grooter. de voorraden hiervan echter niet. In dezen tijd, nu verscheiden branches door de om standigheden noodgedwongen minder flo- reeren, is voor velen de verleiding groot om het maar eens op een ander gebied te gaan probeeren. Met name bleek dit het geval bij koffie- en theesalonnetjes, waar van de exploitatie zonder veel kosten ge combineerd kan worden met vele andere bedrijven. Zonder een voorschottoewijzing aan di verse benoodigde levensmiddelen, komt. men echter niet ver, zoodat de autoriteiten meenen, met den onderhavigen maatregel den wassenden stroom wel te hebben in gedamd. Ten aanzien van zeer speciale ge vallen kan overigens nog een uitzondering worden gemaakt. Door den beperkten treinenloop, de ver duisteringsmaatregelen, alsmede de bepa ling, dat auto's na tienen niet meer op straat mogen rijden, is voorts gebleken, dat vele reizigers, die vroeger eiken dag naar huis terugkeerden, thans in de pro vincie blijven overnachten. Het gevolg hier van is in zekeren zin een verplaatsing der klandizie geweest. Er zijn hotels, die het veel drukker hebben dan vroeger vooral die ln afgelegen plaatsen met een slechte verbinding er zijn er ook, die plotseling veel minder te doen hebben gekregen. Deze laatste houden dus op hun toewijzingen, welke op het vorige jaar gebaseerd zijn, over, terwijl de eerstgenoemde inrichtin gen tekort tornen. Ook deze aangelegenheid heeft, naar het blad verder verneemt, de aandacht, daar het streven er bij voortduring op gericht is, de verdeeling zooveel mogelijk aan de behoeften aan te passen. Ter aanvulling van het bericht betref fende het gebruik van de Nederlandsche vlag als partijvlag, volgt hieronder de vol ledige tekst van het schrijven van den S.S.-brigadeleider Rauter aan den secreta ris-generaal van het departement van justitie. Dit schrijven luidt als volgt: „Ik heb geconstateerd, dat de Nederlandsch- nationale vlag door de „Nederlandsche Unie" als partijvlag gevoerd en in haar samenstel van kleuren voor propaganda doeleinden gebruikt wordt. De Nederlandsch nationale vlag is echter symbool van het Nederlandsche volk in zijn geheel en staat buiten den strijd der poli tieke partijen. Ik verzoek u daarom, den Nederlandschen partijen het voeren van de nationale vlag en het gebruik daarvan voor partij-politieke doeleinden, ln het bijzonder het hijschen op partijgebouwen, bureaux, enz. te verbieden. Overtredingen worden door de „Sicherheits- polizei" gestraft. Ik verzoek u de procureurs-generaal en de onder hen ressorteerende politie-autorl- teiten daarvan in kennis te stellen". Het A.NP. meldt: De grootseheepsche hulpactie van de Winterhulp Nederland mag van alle zijden spontane medewerking en steun ondervin den. Zoo heeft bijv. de directie van het Amsterdamsclie City-theater het gebouw op 23 November as. kosteloos ter beschikking gesteld voor de ontvangst der collectanten. Deze zullen daar worden toegesproken, terwtjl zij verder een film te zien zullen krijgen. De bekende organist Cor Steyn zegde zijn belangelooze muzikale mede werking toe. Tevens heeft de directie 600 4 700 toegangskaarten gratis beschikbaar gesteld voor de vrijwillige medewerkers (sters) van de Winterhulp Nederland, om op een nader te bepalen avond na de groote collecte van 29 en 30 November, een film voorstelling bij te wonen. Ook van de zijde der café- en restaurant bedrijven wordt medewerking ondervonden. Zoo heeft b.v. het Haagsche café en restau rant „Riche" op het Buitenhof aangeboden den collectanten op 29 en 30 November eenige aangename oogenblikken te bezor gen. Niet alleen ln Amsterdam en Den Haag is het enthousiasme" en de medewerking groot. Ook andere plaatsen laten zleh niet onbe tuigd. Nijmegen heeft in verband met de actie Winterhulp Nederland en de aan staande collecte groote plannen, waarover nog nadere berichten zullen volgen. MR, P. G. VAN TIENHOVEN 65 JAAR. De voorzitter van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten, mr. P. G. van Tienhoven te Amsterdam, viert heden zijn 65-sten verjaardag. Van het begin van de 35-jarlgen levensduur dezer Vereeniging af had mr. van Tienhoven zitting ln het bestuur, eerst als ondervoorzitter, later, sinds het terugtrekken van den heer Oudemans, als voorzitter. Dat het den jubi laris heden niet aan belangstelling zal ontbreken, valt niet te betwijfelen. CULTIVEERING VAN 100.000 H.A. GROND IN NOORD-BRABANT? Voorstel aan de provinciale staten. Aan de provinciale staten van Noord- Brabant Is door den heer P. J. Jansen, burgemeester van de gemeenten Hoeven en Standdaarbuiten, het voorstel gedaan, de noodlge maatregelen te nemen tot het vormen van een bodemcommissie, ten einde te komen tot de zoozeer noodige intensieve cultiveering van de gronden ln dit gewest. Het gaat hier om het winnen van meer dan 100.000 H.A. cultuurgrond, waardoor een bestaansmogelijkheid zal worden gescha pen voor niet minder dan 150.000 mede- menschen. hetgeen een jaarlijksch bruto volksinkomen beteekent van 30 millioen gulden. Voor de vergadering van 26 November as. van de provinciale staten van Brabant heeft burgemeester Jansen als lid der sta ten omlijnde voorstellen tot uitvoering van een en ander Ingediend. EXPORT VAN ONGEKEURDE POOTAARDAPPELEN. Ongekeurde poters kunnen worden uit gevoerd naar Frankrijk en België. Dit is van toepassing tot en met 30 April a.s. BOND VAN RIETHANDELAREN. Te Utrecht ls opgericht de bond van riethandelaxen. De bond ls opgericht om de leden bij te staan het hoofd te bieden aan de moei lijke tijdsomstandigheden, zooals het ver voerprobleem en de inpoldering van goed rietland. door H. BEKKERSZWRCHiER. Ntog eem jaar en je zult het vijfdie decen nium van. je leven ingaan. Je negen-en-der- •tiigsben verjaardag vier je in, volkomen een zaamheid. Eigenilïilc is „vieren" geen goed woord. Het past niet bij de volkomen' asociale genoeglijkheid, die je voor dezen dag hetot aangemeten, 's Middags, na beurs- tijd, ben je even bij Hajenlus binnen geloo- pen, waar je jezelf getracteerd hebt op een buitensporig duur kistje corona's en den avond heb je doorgebracht in een loge- fauteuil bij een film, die je niet wilde boeien. Na afloop heb Je baioorig een beetje met den oer-saaien echtgenoot van je heerschauchbige hospita op je kamer een oud fleschije Rüdesheimer ontkurkt. En ten slotte heb je Je laten wegzinken in de lauwe veiligheid van je goed-gepo!sterd bachelorsbed, om in slaap te zinken met een reeks vage, ontevreden gedachten. Je be- mijmert de voorbije jaren, die Je niets ge bracht hebben dam onverdiende, gemakke- lljk-verworven weelde, doch geen bevredi ging. Op de grens van den slaap wemelt het van beelden, vam omevenredig-onwaingrijke, oude heertjes met kale hoofden era paar sige wamgen. Met een schok ben je weer klaar wakker. Heel schepp en bewust moet Je nu denken aan je broer Jam, met zijn gegroefd zorgen-gezicht, aan zijn eeuwigen haast, om den meedoogenloozen Tijd in te halen, die de kinderen laat groeien, zonder rekening te houden met de achterblijvende inkomsten van dien vader. Maar toch ligt er is dien geteekeinden kop de schemer van een triomf, dien jij nooit deelachtig zult worden. Nog tien jaar en een kleine ge- meenschaip van jonge menschen zial dank baar naar dat gelaat opzien. Je stept uit bed en spoelt je melancholie weg met een laatste glas uit de flesch, die op tafel in Je zMeamer staart. Vijf minuten later sloo/p je een droomloo- zen slaap. Den volgenden morgen sta je met een kater op. Wleliswaar heb Je geen hoofdpijn en gevoel je geen 'behoefte aan een' haring, maar je hebt eéin ondefinieerbaar, maar zeer onprettig gevoel ergens in de verte, dat zich niet door zachtgekookite eieren en per fect gelengde chocola laat verdrijven. Ineens is je besluit genomen. Het moet uit zijn met je leven van denken-aileen- aan-jezelf. Je wilt nu eindelijk ook een levensdoel hebben. Naar kantoor gaande, heb je eenskiaips aandacht voor alle Jonge moedertjes op weg naar school, met haar kroost aan de hand. Als je om elf uur een kopje koffie gaat drinken, loop je opzettelijk even langs het stadhuis en gltent onbescheiden in de auto's, die de dwaas-verliefde bruids paartjes aanvoeren. Langzaam groeit in je een onbestemd voornemen tot een vast besluit. Je begint de wereld nu met andere oogen te bezien. Tot dusver heb Je naast de ge meenschap gedeefd. Binnenkort zul je tot haar behooren. De typistes op kantoor waren tot nog toe machines voor je. Zeker, sommige waren, bekoorlijk, andere aflstootend, maar dat ze vrouwen waren, moedens van een toekom stig geslacht, had je je nooit gerealiseerd. Nu Ja, je wist wel, dart het huwelijk de natuurlijke bestemming van ieder meisje is, maar deze stille gehoorzame ttkjuffertjes had je daar nooit zoo op aan gekeken. Op zekeren dag wordt je verliefd. Niet voor het eerst in je leven, maar wel voor het eerst met ernstige associaties in je on derbewustzijn. Aflette heet ze en je vindt haar ontzettend innemend. Ze schijnt alle vrouwelijke deugden te bezitten. In het restaurant is ze bescheiden, zonder verlegen te zijn. In den bioscoop is ze aanhalig en toch gereserveerd. In haar aanwezigheid bespeur je een jeugdige soepelheid in je spieren en een onbediwingbanen lust Jon gensachtig en jolig te zijn. A'ls een verliefde schooljongen ontfutsel je haar een kus, ter wijl je haar door het park naar huis brengt Nu ben je verloren. Je beseft het en Je bent er gelukkig om. Je gaat baar verwennen. Je stuurt haar exotische bloemen. Je infor meert discreet naar haar ldeveiingaparfum. Je merkt, dat je iedere dwaasheid voor haar zoudt kunnen begaan. En dan komt het oogenblik, dat je tegenover haar staat. Je legt je handen vaderlijk op haar schou der en je fluistert schor van de zenuwen .Kind, wil je met me trouwen?" Even kijk ze je verwonderd aan. MSet een nauw merkbare beweging maaifct ze zich los. „Trouwen?" stamelt ze. „trouwen, maar. In haar oogen lees je met verbluffende scherpte je vonnis. Nog wil je niet begrijpen. „Maar waarom heb je me dam al dien tijdvraag je en Je voelt, hoe Je ge zicht zich vertrekt. „Waarom? Ik vind je aardig. Ik heb er niet bij nagedacht. Ben jij met leder meisje getrouwd, djat je aardig vond?" Maar achter haar korte zinniertjes gis je de waarheid. Twintig jaren leeftijdsverschil Je behoort tot een andere generatie. Als ik zoo oud ben als jij nu, ben jij een oude man. Het doet pijn, maar je voelt, dat er een zekere rechtvaardigheid' schuilt in deze bit tere ervaring. Eenmaal heb je de jaren voorbij laten gaan. Na enkele dagen moet je om dit levens- Intermezzo lachen en eigenlijk ben je in je hart blij dat ze je tegen jezelf beschermd heeft. Het ls de dag dat je veertig wordt en je hebt een paar vrienden genoodigd. Terwllie van de traditie biedt je den saaien echtge noot van je hospita een glas wijn aan en je drinkt op de gezondheid van alle ver stokte vrijgezellen. Je bent. er overheen, er volkomen over heen. En daarom begrijp je niet, waarom je een paar uur later ln Je schemer-donkere slaap kamer alle dingen zoo wazig ziet en waarom je droge lippen telkens weer haar naam prevelen. (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden) nET VINDEN VAN METEOROLOGISCHE MEETINSTRUMENTEN. Het A.N.P. meldt: In den laatsten tijd komen in Neder land talrijke meteorologische meetinstru menten naar beneden. Deze instrumenten, „Radiosonde" genoemd, zijn kleine blikken trommels, waaraan meestal een antenne draad, een klein valscherm en resten van een gummi-luchtballon, alsmede een bege leidende brief bevestigd zijn. De vinders van zulke meetinstrumenten moeten, aldus iö het voorschrift van Duitsche zijde, hun vondst zoo snel mogelijk den bevoegden burgemeester of den naastbijzljnden Ne derlandschen politiepost mededeelen. De burgemeester of de politie laten de gevon den meetinstrumenten dan bergen en ver der transporteeren. Indien de vinder zijn naam en adres, de juiste vindplaats en den julsten tijd van de vondst bij zijn mededeeling aan burge meester of politie opgeeft, wordt hem, in dien de meetinstrumenten onbeschadigd in handen van den afzender komen, de op den begeleidenden brief genoemde beloo ning uitbetaald. VERSPREIDE BERICHTEN. Dr. J. G. van Gelder is met ingang van 1 Dec. benoemd tot conservator in vasten dienst bij het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie te 's-Gra- venhage. JONGETJE DOOR VALLENDE BALKEN GETROFFEN EN GEDOOD. Een ander ernstig gewond. Gisterochtend te ongeveer kwart over elf is op den hoek van den Gustoweg en de Marconistraat, op de grens van Schiedam en Rotterdam, een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan een jongetje het leven heeft gekost en waardoor zijn kameraadje zoo zwaar werd gewond, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Een vrachtauto van het expeditiebedrijf Van der Most, uit Schiedam, kwam daar den hoek om. De wagen was geladen met zware balken. In de bocht begon deze la ding te schuiven, juist op het moment, dat drie ongeveer tienjarige jongetjes toelie pen. Waarschijnlijk wilden zij meerijden. De bovenliggende balken schoven van den wagen af en troffen een der knaapjes zoo zwaar op het hoofd, dat de schedel werd verpletterd en het kind op slag gedood werd. Een tweede jongen, de tienjarige P. Lock uit de dwarsstraat te Schiedam, werd zwaar gewond De derde liep van schrik hard weg. JONGEN BIJ BOOM KLIMMEN GESTIKT. Een 8-jarige jongen, eenlg kind van den landbouwer H, te Nisse (Zuld-Beveland), die in den boomgaard dood hout uit de boomen sloeg en daarvoor ln een boom was geklommen, bleef bij het omlaag glijden, met zijn das aan een tak haken, met het gevolg dat hij is gestikt. De ouders vonden later hun kind dood, zoo meldt „De Tijd" DIEVENCOMPLOT ACHTERHAALD TE ROTTERDAM. Coupons heerenstof gestolen. De Rotterdamsche politie heeft tien man nen aangehouden, die zich in den nacht van 6 op 7 November schuldig hebben ge maakt aan diefstal of heling van een groot aantal coupons heerenstof ten nadeele van den kleermaker P. Bornsteln uit de Eerste Middellands traat. Het bleek dat de Inbraak gepleegd was door vier mannen en wel den 30-jarigen be tonwerker A. H. R„ den 23-jarigen radlo- telegraflst P. van O., den 20-jarigen auto monteur J. G. B. en den 22-jarigen koop man T. van Z. Deze mannen hebben geza menlijk de bult, die een waarde had van verscheidene duizenden guldens, vervoerd naar de woning van B. Later werden de coupons door bemiddeling van den 40-jari- gen loswerkman J. T. verkocht aan twee bloemenkooplleden, den 31-jarigen M. van O. en den 33-Jarlgen A. S., die de stoffen bij gedeelten verkochten. ,De 54-jarige winkelier A. N. R. bemid delde hierbij om een deel te verkoopen aan den 28-jarlgen chauffeur P. A. van P., ter wijl een ander deel verkocht werd aan den 50-jarigen kleermaker G. J. K. De politie kwam er echter al spoedig ach ter en arresteerde alle betrokkenen. Be halve P. A. va® P. en G. J. K. zullen alle arrestanten worden overgebracht naar het huls van bewaring, waar ze ter beschikking zullen worden gesteld van den officier van justitie. BUITENLANDSCH GEMENGD. OVERSTROOMING IN ITALIË. De zware regenval van de laatste dagen heeft in Noord-Itallë ln verschillende ge bieden vernielende overstroomingen ver oorzaakt. Zoo ls de Isonzo hier en daar bulten haar oevers getreden. Vrij groote schade ls aangericht In de vlakte van Gra- disca, waar pakhuizen en kelders onder liepen. Een gezin moest door de brandweer uit zijn volkomen door de golven omsloten huis gered worden. In Farra werden meer dan twintig huizen door de wilde wateren overstroomd. Ook aan de Riviera hebben wolkbreuken aan de Vla Aurelia, den groo- ten hoofdverkeersader langs de Ligurische kust, en aan de spoorlijn schade aangericht. Bij Finaleligure werd de spoorlijn op twee plaatsen verbroken, zoodat een pendeldienst moest worden ingesteld. Groote vernielin gen heeft het noodweer ook in de velden van Albenga veroorzaakt. Bij Alessandria zijn in het boven-Borberadal drie bogen van een viaduct Ingestort. De weg werd over langen afstand onbruikbaar. Ook uit de streek van Bologna en Sarzana komen be richten over groote verwoestingen. Solda ten brachten de in gevaar gekomen men schen en het vee uit overstroomde hofste-. den ln veiligheid. In de week van 11 tot en met 16 Novem ber werden in Nederland 15 faillissemen ten uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief: L. Noort Albzoon, Rijnsburg.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9