STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bkd Dinsdag 19 November 1940 Verdere diplomatieke besprekingen Uir DE BONTE WAERELD Goebbels tegen Engeland Bezoeken van Hitier Woningbouw in Duitschland na den oorlog De nieuwe aan Amerika verpachte steunpunten Geen verdrag met Thailand De Britsche bevolking moet eenvoudiger leven Uit Amerika Verspreide Berichten Mijnhardfjes" Reuze Kou-# en Pijnverdrijvers LOSSE NUMMERS VAN ONS RL A O Oprichting van een Persgasstation De verduisferingsvoorschriffen Laatste Berichten Binnenland Buitenland WARKT ais Groot-Brittannië, die van groote hulp bronnen is voorzien, moet verscheidene sla gen incasseeren, alvorens hij, doodelijk ge troffen, ophoudt te strijden. Engeland moet men zien als een draak met zeven koppen, die weer aangroeien als zij zijn afgeslagen. Desondanks weten de Engelschen het zelf reeds thans, dat zij verloren zijn. IN DUITSCHLAND. De Duitschepers uit zich in gelijken geest. De Diplo zegt o.m. nog: De permanente, nauwe en op vertrouwen berustende samenwerking der asmogend- heden, zooals thans weer tot uitdrukking komt in de aanwezigheid van den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken in Duitschland, is voor elkeen een duidelijk teekeri, dat het gestelde doel van een op bouw van Europa op volledig nieuwe grond slagen ongeacht alle Engelsche dwarsdrij verijen, steeds dichter bij komt. Hoe meer Engeland betoogt, dat het blijft staan op zijn eisch van beheersching der zeeën, des te meer wordt wegens het schaamtelooze en met het volkenrecht in strijd zijnde mis bruik der Britsche zeemacht, het inzicht een gebiedende noodzakelijkheid, dat ook voor Europa volkomen bereikt zal worden, hetgeen Amerika reeds eerder verkreeg: de definitieve bevrijding van Britsche hegemo nie. De asrnogendheden zullen, zooals Mus solini het uitdrukte, in hetgeen zij hier hebben aangepakt, in geen geval toegeven. „DE DUITSCHE LUCHTMACHT ZAL OP ALLE LEUGENS ANTWOORD GEVEN." Rijksminister dr. Göbbels heeft gister avond voor partijfunctionarissen te Neu renberg een groote rede gehouden over de politieke en militaire,successen, die Duitsch land heeft behaald. Hij gaf eerst een overzicht van het ver loop van den veldtocht in het Oosten en Westen. Daarbij wees. hij op de schitterende samenwerking van luchtwapen, marine en leger, die een uitnemend meesterstuk vormt. Ten aanzien van het Z.O. van Europa wees dr. Göbbels erop. dat daar de oude grensonrechtvaardigheden door middel van arbitrage weggenomen zijn. De trotsche overwinningen van de weer macht, zeide dr. Göbbels verder, hebben het Duitsche volk het bewijs geleverd, dat het Duitsche volksleger van thans het beste militaire instrument ter wereld is. Dat geldt in het bijzonder voor de militaire leiding van het Duitsche rijk; die den tegenstan ders het Initiatief ontnomen heeft. Duitsch land, zoo vervolgde de minister heeft in dit jaar van de grootste militaire successen geleerd, te wachten op den dag, waarop na uiterst grondige voorbereiding de vernieti gende slagen op den tegenstander neerko men. De Führer handelt volgens het grond beginsel: lange voorbereidingen korte offensieven. Het Duitsche volk weet uit de geschiedenis, dat verbitterde tegenstanders zich niet na den eersten slag gewonnen geven. Ook de strijd om de definitieve vrij heid van het Duitsche Rijk en de bevrij ding van Europa van de Engelsche voogdij eischt van het Duitsche volk de uiterste inspanning. Een wereldrijk verlaat het too- neel der geschiedenis niet zonder verbit terden tegenstand. Het is voor de geheele wereld duidelijk, dat de nachtelijke vluchten van Britsche bommenwerpers boven Duitsch rijksgebied geen militair nut hebben. Zij hebben slechts ten doel, den dakloozen in Londen de althans voor een oogenblik geruststel lende, doch bedriegelijke overtuiging te schenken, dat Berlijn evenzeer te lijden heeft als Londen. Dit is ronduit een absur diteit. Berlijn heeft nauwelijks een paar schrammen doch Londen bloedt reeds uit geopende polsaders. Het is een treurige waarheid, dat de Britsche soldaat zich in dienst van de Churchilliaansche bluf-pro- paganda heeft moeten stellen om de wereld een volkomen onjuist beeld van den feite lijken toestand te geven. Met den leugen van den onbeslisten luchtoorlog tracht Churchill den massa's te Londen ten aanzien van de bittere werkelijkheid zand in de oogen te strooien. Deze groteske propagan- daleugen is- op klassieke wijze aan den vooravond, van den 9dën November ont zenuwd. Volg 2ns een Reuterbericht heeft de Royal air Force te Müncheii, de traditioneele ver zamelplaats van de oude garde, tot puin gebombardeerd. In werkelijkheid is, toen de Führer zijn rede hield, geen Britsch vlieg tuig boven München geweest. De groote aanval van de Duitsche luchtmacht op Co ventry daarentegen heeft den Londenschen oorlogstokers terdege geleerd, hoe gevaarlijk het is, het Duitsche rijk te provoceeren. Op alle onmachtige leugens van de Londen- sche plutocratie, zoo besloot dr. Göbbels, zal ook voortaan de Duitsche luchtmacht antwoord geven. Uit Berchtesgaden wordt aan het D.NJ3. gemeld: Naar men verneemt, zijn de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano en de Spaansche minister van bui tenlandsche zaken Serrano Suner, gister middag de gasten van rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop op zijn buitenverblijf te Fuschl bij Salzburg geweest. Eenigen tijd later werd de Spaansche minister van buitenlandsche zaken door den chef van het protocol von Dörnberg van zijn hotel Berchtesgadenerhof afge haald en naar het Berghof bij Berchtes gaden gevoerd, waar hij met den Führer in diens werkvertrek een bespreking had. Bij den ingang van den Berghof ontving de rijksminister van buitenlandsche zaken zijn Spaanschen ambtgenoot. Een dubbele post en de schildwachten der S.S. brachten de eerbewijzen. Bij de bespreking was ook de rijks minister van buitenlandsche zaken tegen woordig. Tezamen met den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken was graaf Ciano gast van den Führer aan een thee, die ge bruikt werd in de voorhal van den Berghof. Behalve von Ribbentrop was ook de chef van het opperbevel van de weermacht gene raal-veldmaarschalk Keitel aanwezig. In aansluiting hierop had een bespreking plaats tusschen den Führer en graaf Ciano in tegenwoordigheid van von Ribbentrop. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken graaf Ciano is na zijn bespre king van twee uur met den Führer weer van den Berghof vertrokken. Von Ribben trop, in wiens tegenwoordigheid de bespre kingen werden gevoerd, vergezelde den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken naar zijn auto. Ook bij zijn vertrek werden aan graaf Ciano door dubbele posten en door de S.S.-wacht de militaire eerbewijzen gebracht, Ter gelegenheid van een particulier ver blijf in Duitschland heeft ook koning Boris van Bulgarije een bezoek gebracht aan den Führer. De Führer heeft op 15 November een decreet uitgevaardigd betreffende de voor bereiding van den woningbouw in Duitsch land na den oorlog. Daarin wordt gezegd: Het succesvolle einde van den oorlog zal het Duitsche rijk stellen voor taken, die het slechts ten uitvoer kan leggen, door een opvoeren van zijn bevolkingsaantal. Het is daarom noodzakelijk, dat door toe neming van het aantal geboorten de lacu nes worden opgevuld, die de oorlog in het volkslichaam heeft geslagen. Daarom moet de nieuwe Duitsche woningbouw in de toe komst in overeenstemming zijn met de voor waarden voor een gezond leven van kinder rijke gezinnen. Om het onmiddellijk aan vangen van een woningbouwprogram in overeenstemming met deze beginselen na den oorlog te waarborgen, moeten reeds thans voorbereidende maatregelen daartoe genomen worden. In dertien uitvoerige pa- ragraphen worden dan de uitvoeringsbe palingen en het ontwerp van het program gegeven. Voor het eerste jaar na den oor log moet de bouw van in totaal 300.000 wo ningen worden voorbereid. (D.N.B.) Het DNB meldt uit Stockholm: Officieel is te Londen bekend gemaakt, naar Reuter meldt, daJt een overeenkomst gesloten is over de volgende plaatsen, die door Engeland als steunpilaar aan de Ver. Staten verpacht zullen worden: Bermuda'splaaftsen in het uite^tea Oos ten van de kolonie: Bahama: een plaats op het eiland Maya- guama Jamaica: plaatsen aan de baai van Port land. aan de Zuidkust van het eiland, om streeks veertig km. ten Westen van Ginston Antigoa: plaatsen in de nabijheid van Port Parham, aan de Noordkust van het eiland; Santa Lucia: een plaats aan de baai van Gros Islet, in het uiterste Noorden van het eiland; Britsch-Guyana: plaatsen aan den oever van de rivier Demerara, omstreeks veertig km. van zee en aan de monding van de Essequiibo. De voorlbereiöendit werkzaamheden zul len weldra in de meeste diezer plaatsen een aanvang nemen. De waarnemende Amerikaansche minis ter van buitenlandsche zaken, Welles, heeft •gisteren op de persconferentie met stellig heid het bericht tegengesproken, dat die Ver. Staten, Engeland en Thailand een accoord gesloten helbhen voor gemeenschap- pelijiken afweer tegen Japan. Welles voegde er aan toe, dat het beticht lederen grond1- slag mist. (D.NB.) Captain Crookshank, de parlementaire staatssecretaris van het Britsche ministerie van financiën, heeft gisteren bij de ope ning van een „nationale spaarweek" een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Geen Engelschman mag zich inbeelden, dat hij onder de heerschende oorlogstoestanden In Engeland hetzelfde leven kan blijven le den, dat hij vóór het uitbreken van den oorlog heeft geleid. Voor den Engelschen staat van tegenwoordig zijn er slechts drie belangrijke dingen, welke men dringend noodig heeft: mannen, geld en munitie. Op de voor het dagelijksche leven noodzake lijke verbruiksgoederen moet, voor zoover zij in Engeland vervaardigd worden, be zuinigd worden. Iedere fabriek in Groot Brittannië moet, voor zoover de omstan digheden het toelaten op de oorlogsproduc tie overgeschakeld worden. Mén moet meer en meer de bewapeningsproductie opvoeren. Voor dit alles is geld noodig en daarom moet thans de lijfspreuk van iederen En gelschman zijn: spaar, spaar, spaar. HULL BLIJFT MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. De minister van buitenlandsche zaken Cordell Huil heeft, aldus het S.P.T., uit Washington, besloten gedurende de derde ambtsperiode van Roosevelt In functie te blijven. Huil zal de eerste staatssecretaris zijn, die langer dan acht jaar dit ambt heeft bekleed. Het verzoek aan Huil om aan te blijven is uitgegaan van Roosevelt zelf. LEWIS TREEDT AF ALS VOORZITTER VAN HET C.I.O. De voorzitter van de CIO-vakbonden, Le wis, heeft op de conferentie van gedelegeer den der vakvereenigingen te Atlantic City verklaard, dat hij het voorzitterschap van het vakverbond zal neerleggen. Hij had, naar hij zeide, zijn werk gedaan en zou een dezer dagen zijn functie neerleggen. Lewis heeft, naar men weet, in den verkiezings strijd de partij van Willkie gekozen en ver klaard, dat hij zijn ambt zou neerleggen als Roosevelt zou worden herkozen. (D-N.B.) GALLAND SCHIET VOOR DE 54STE MAAL EEN ENGELSCH VLIEGTUIG NEER. Luitenant-kolonel Galland heeft Zondag boven Engeland zijn 53ste en 54ste over winning in de lucht behaald. ALBANEESCH MINISTER GEDOOD. Stefani meldt uit Tirana: De Albaneesche minister van justitie, Gjafer Ipy, die zich ter vervulling van zijn ambtsbezigheden naar het terrein van den strijd begeven had, is door een vijandelijke bom gedood. Gjafer Ipy was voorzitter van de constitueerende vergadering, die besloot tot hechting van Albanië aan de Italiaan sche kroon. 3282 Froefd. 10 ct. Koker 50 ct. (Ingez. Med.) zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49 Fa. A. H. I. WÏJTENBURG. HaarUtraat 2 W. G. I. VERBURG. Heerenstraat no. 2 Fa. A. SOMERWIL Azn., Hoogewoerd 24 A. M. VAN ZWICHT Breestraal no. 126 A. VAN EGMOND Hav^r 2/4 W. VAN LEEUWEN, lanvossensteeg 19 VERVOOREN Haarlemmerstraat no. 128 W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12 A en aan de Kiosken BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no. 59 Oegstgeest ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. het Postkantoor Leiderdorp PLANNEN IN VERGEVORDERD STADIUM In verband met de moeilijkheden, welke zijn ontstaan door het heerschende gebrek aan benzine, werden ook in het district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland verschillende besprekingen gevoerd om tot oprichting te komen van een persgasstation. Na diverse onderhandelingen kwam een dezer dagen een aantal belangstellenden ten kantore der Kamer van Koophandel bijeen. Op .die bijeenkomst kon met groote waardeering worden geconstateerd, dau al len wilden medewerken om gezamenlijk de niet geringe moeilijkheden zoo goed moge lijk tot oplossing te brengen. In principe werd besloten het persgassta tion onder het beheer van een stichting te brengen, welke bestuurd zou worden door een college, waarvan één lid benoemd zou worden door de Kamer van Koophandel, één plaats daarin zou worden ingenomen door den directeur van de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit alhier, of iemand door dezen aan te wijzen, terwijl drie andere leden benoemd zouden moeten worden door en uit de deelnemers aan de stichting. De grootste moeilijkheid leverde de lange levertijd op, circa 5 maanden, welke voor een persgasstation gevraagd werd, terwijl ook persgasflesschen een langen levertijd vergden. Deze moeilijkheden konden echter voor een belangrijk deel worden overwonnen, doordat met den heer H. Bolhuis te Wasse naar. één der geïnteresseerden bovenbe doeld, een overeenkomst werd getroffen, dat deze onder bepaalde voorwaarden pl.nr. 1200 M3 gas per dag zou leveren aan degenen, die zouden deelnemen in het kapitaal om tot oprichting van een persgasstation te komen. Den eersten tijd zal men hoofdzakelijk al leen in de avonduren en des nachts aldaar gas kunnen afnemen. Er zijn evenwel reeds maatregelen getroffen om ook overdag ge comprimeerd gas te leveren en tevens om regelmatig voorraadtanks naar Leiden te vervoeren De N.V. Koninklijke Nederlandsche Grof smederij bleek genegen om een aantal fles- schen, welke zij in korten tijd gereed kan maken, eveneens voor de deelnemers te re serveeren. Daardoor zal het mogelijk zijn een, zij het beperkt aantal deelnemers, reeds met enkele weken te helpen aan gas- tractie De N.V. Het Motorhuis alhier stelt zich beschikbaar voor het voeren van de admi nistratie en tevens voor de bediening van het gasstation. Opgemerkt dient te worden, dat de Rijks verkeersinspectie niet voor eiken wagen vergunning geeft om te rijden, ook al ge bruikt men persgas, maar dat zij ook hier een schifting maakt tusschen vervoer dat niet en wel noodzakelijk geacht wordt. De R.V.I. schijnt geen vergunning te ge ven voor personenauto's, met uitzondering van h.i. noodzakelijke doeleinden, maar in liet algemeen wel voor bestelauto's, vracht auto's enz. In het algemeen kan men 18 M3 gas la den, gelijkstaand met 10 liter benzine. Bij een verbruik van 1 liter benzine op 7 k.m. kan men dus bij één lading van 3 flesschen maximaal 70 k.m. afleggen. Bij groote vrachtwagens kan de actie-ra dius in het algemeen grooter zijn, daar meer gewicht aan flesschen kan worden medegenomen. De ombouw van een lichten auto zal ver moedelijk ongeveer f.730.— kosten, de gas- prij-, wordt geraamd op 15 a 16 cent per ku- bieken meter. 200 OVERTREDINGEN IN TWEE DAGEN! Bij de gehouden controle op de verduiste ring zijn Zaterdag en Zondag j.l. 9, resp. 2 processen-verbaal opgemaakt wegens on voldoende afscherming van woonhuizen en winkels; 81, resp. 43 waarschuwingen ter zake ge geven; 28, resp. 26 processen-verbaal opgemaakt terzake van onvoldoende verlichting of niet voldoende afscherming der verlichting van rijwielen en voertuigen; 5 resp 4 waarschuwingen te dezer zake gegeven Ten aanzien van de verduisteringsvoor schriften voor wielrijders verzoekt de com missaris van Politie ons het volgende mede te deelen: Zooals bekend, moet de doorlaatspleet van de rijwiellantaarn, wanneer bij duis ternis gereden wordt, zich bevinden in de onderste helft van het glas. Deze speelt mag echter niet langer zijn dan 3 c.M. en hoogstens 1 c.M. breed. Nog te veel ziet men, dat de lichtdoorlatende opening te groot is gemaakt en tengevolge daarvan te groote lichtuitstraling. Zorgt er ook voor, dat de lantaarn schuin omlaag naar den grond gericht is; dit voorkomt verblinding. Is de lantaarn van een goedgekeurde af- schermingskap voorzien zooals bekend be hoeft dan de spleet zich niet in de onder ste helft te bevinden), dan is het zaak, dat de kap op de juiste wijze aangebracht is. Een verkeerd aangebrachte kap veroor zaakt vaak, dat er geen of onjuiste licht uitstraling is. Voorts is het ook verboden bij duisternis rijwielen zonder verlichting tegen huizen, hekjes, enz. of trottoirbanden te plaatsen- Ieder zal de noodzaak van verbod inzien. De rijwielen, welke in strijd hiermede wor den aangetroffen, worden door de politie in beslag genomen. INDOLOGENVEREENIGING. Het bestuur der Indologenvereeniglng al hier is voor 19401941 als volgt samenge steld: A. J. Hijmans, praeses; C. B. Arriens, ab-actis; R. Westerbeek, quaestor; J. J. Fekkes, assessor 1; C. Ouwehand, asses sor 2. DESKUNDIGEN ARTSEXAMEN. Bij beschikking van den waarnemenden secretaris-generaal van het Departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn alsnog voor het tijdvak van 16 Septem ber tot en met 14 September 1941 aange wezen als deskundigen bij het afnemen van het artsexamen aan de Leidsche Universi teit A. H. Fortanier, dr. J. J. de Jong, dr. P. J. Kooreman, dr. J. Munk, dr. T. Potjewijd, allen alhier; dr. H. P. A. Smit te 's-Graven- hage en dr. H. A. Snellen alhier. DESKUNDIGEN APOTHEKERSEXAMEN. Bij beschikking van den waarnemenden secretaris-generaal van het departement va onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn alsnog voor het tijdvak van 16 Septem ber 1940 tot en met 14 September 1941 aan gewezen als deskundigen bij het afnemen van het apothekersexamen aan de Leidsche Universiteit dr. Ph. A. Coppens te Rotter dam; dr. J. J. van Eek; mej. dr. A. Harms- ma; dr. J. Th. Henrard, apotheker te Oegstgeest; dr. J. A. C. van Pinxteren, apotheker te Hillegersberg; dr. T. Potjewijd en mej. dr. A. J. Steenhauer. Waar geen woonplaats is vermeld, wonen de benoemden alhier. Dezer dagen is hier ter stede opgericht de Leidsche Besteldienst, welke den goed gekozen naam draagt van „Vlug en vaar dig" en zich belast met de uitvoering van alle mogelijke boodschappen. Heeft men een spoedbericht over te brengen naar het andere einde van de stad en men heeft geen gelegenheid of lust om daaraan een uur te besteden, men belt slechts „Vlug en vaardig" op en even later staat een koerier voor Uw deur, die in luttele minuten de tijding ter plaatse bezorgt. In de avond uren begeleidt „vlug en vaardig" hen, die in deze tijden ongaarne alleen over straat gaan of in het duister moeite hebben hun weg te vinden, naar elk gewenscht adres in de Sleutelstad-en, als het moet, ook daar buiten. Zoo staat „Vlug en vaardig" bij dag en nacht klaar om de rol van den galanten ridder te spelen, zij het ook, dat daarvoor een kleine geldelijke vergoeding gaarne wordt aanvaard. Want per saldo is „Vlug en Vaardig'' geen instituut tot het verlee- nen van goede diensten, doch een strikt zakelijke onderneming. DS. F. CH. GEERLING OVERLEDEN. In den ouderdom van 78 jaren is te Zeist overleden ds. F. Oh. Geerling, emeritus-pre- d-i'kairnt der Nederlandlsch Hervormde Kerk. De thans overledene ving zijn ambtswerk in' 1890 te Domburg aan en stond vervolgens te Medemblik, te Joure en te Zeist, welke laatste gemeente hij diende van 1909 tot 1927, toen hij eervol emeritaat verkreeg. DE GEHEIMZINNIGE SCHOTEN IN LEIDSCHENDAM. Onderzoek leverde nog geen resultaat op. Den geheelen dag is gisteren het onder zoek inzake de aanslagen op de woningen van burgemeester Banning en den gemeen tearchitect den heer de Regt, met kracht voortgezet, echter zonder eenig tastbaar re sultaat. Ook is een bezoek gebracht aan eenige schuitjes, welke aan de overzijde van de burgemeesterwoning lagen gemeerd en niet mochten vertrekken, doch ook hier le verde het onderzoek geen resultaat op. Een gedeelte van den Oostvliet is door gemeen- tepersoneel afgedregd, doch het wapen, waarmede de schoten Zaterdagnacht zijn gelost, is nog niet gevonden. DE HEER J. H. KRUSEMAN In den ouderdom van 74 jairen is te War mond: overleden de gemeente-onrtvanger, de heer J. H. Kruseman. De heer Kruseman was steeds bereid1 een ieder de helpende hand toe te steken, een man van onkreukbare eerlijkheid en recht schapenheid. Hij was tal van jaren lid van den ge meenteraad en kassier der Coöp. Voorschot bank voor Land1- en Tuinbouw. De heer Kruseman zal bij velen in dankbare herin nering blijven. De teraardebestelling aal plaats vinden op Vrijdag a.s., des morgens te halfïtwaalf op de begraafplaats der Ned. Herv. Gemeente te Warmond; THANS GEHEEL GABON IN HANDEN VAN DE GAULLE. De Geneefsche correspondent van het D.N.B. verneemt uit Vichy, dat nu ook Port Gentil in handen der troepen van de Gaulle gevallen is. Daarmee is heel Fransch Gabon dat uit militair oogpunt zwak beschermd werd, onder toezicht van de Gaulle. HAAIEN ALS LEVERANCIERS VAN LEVERTRAAN. Leventaajn, dat speciaal .gebruikt wordt tegen been- en kallostofigebreken, zooals rachitis ,enz., werd bot nu toe in de aller eerste plaats gewonnen uit de lever van de kabeljauw. De werkzame bestanddeelen ervan zijn de vitaminen A en D. Dat bijvoor beeld de stof A ook voorkomt in de lever oliën van andere zeevisschen, is reeds lang bekend; zoo hééft men geconstateerd, dat de traan van botten, zeetongen en heilbot ten en vele soorten van makreel bijna dui zendmaal rijker is aan vitamine A dan de kabeljauwlever. Ook de leverolie van de haaien bevat een aanzienlijk gehalte vita minen A en D. Dit feit heeft de regeering van Brazilië aanleiding gegeven om in de gemeente-ziekenhuizen voortaan levertraan van haaien te gebruiken, omdat de lever traan van die kabeljauw met budtenlandsch geld moet worden betaald, terwijl aan de kusten van Brazilië geen gebrek is aan haaien. HAARKLOOVERIJ. Haarklooverij wordt in het dagelijkse h leven afgekeurd. Maar in bepaalde gevallen kan men het er niet zonder stellen, bij voor beeld wanneer er een misdaad tot oplossing moet worden gebracht, of bij het onderzoek van stoffen als zij en wol. Men moet dan doorsneden kunnen maken van een drie- duizendste vierkante millimeter. Dr. John Hardy varn het Amerikaansche landbouwministerie is er in geslaagd een toestel te vervaardigen, waarmee hij haren zonder moeite kan klooven. Hij is in staat met zijn machine draden aan reepen van een tienduizendste millimeter dikte te snij den. Zijn uitvinding is ook van veel belang voor de experimenteele geneeskunde. Aan de hand van zijn apparatuur is het name lijk gemakkelijker geworden de uitwerking van medicamenten op het hoofdhaar na te gaan. Het kloven der haren gebeurt niet met een mes maar met behulp van de dunste célluloldschijven. die er te maken zijn. LEIDSCHENDAM, 18 Nov. Kropsla. 1ste soort f. 1,50—2,50, 2de soort f.1—1.40; stoofsla f4.50 —6.50; peen f. 3,50—7,50; andijvie per 8 Kilo 15 —36 ct.; spinazie per 4 Kilo 40—75 ct.; spercie- boonen 4762; radijs 150—1,70; prei f. 3,50—6,50; selderie f. 0,501,80. PURMEREND, 19 Nov. Kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen, wegende 39.000 KG. Handel vlug. Hoogste prijs f. 35,25. Gewicht 541, handel ma- 'ig; 2 stapels kleine boeren f. 32,50 per 50 kilo: 305 KG. boter. f. 2,04—2.10 per Kilo. Runderen totaal aangevoerd 350 stuks. 200 vette koeien voor de levering: 85 geldekoeien f.200—275 pc'- stuk, matig; 55 mell&oeien, f.275380, matiBï 10 stieren voor de levering; 5 paarden; 51 vette kalveren voor de levering; 149 nuchtere kalveren voor de levering, f.24 per stuk, matig; 63 magere varkens, f.25—40, matig; 213 biggen, f.7—H. goed; 176 schapen f.25—40, matig; 130 bokken, f 8--30. goed: kipeieren f. 1,07 per KG. RIJNSBURG. 18 November. Bloemenveiling Witte lelies f 6—6,50; Groote Chrysanthen: Pul- Uiig 6—7; TroschrysanthenWitte Choco 30—3^ idem blauw 2428; Golden King 27—32; Bac chus 30—36; Jozef wit 32—36; G oud vlinder 2£ 26; Souce d'Or geel 22—28; Kadé 18—24; Wit» neefjes 22—26.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2