Uit den Leidschen Raad NeemnAKKERTJE LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 19 November 1940 De voorstellen betreffende Gravensteen ongewijzigd aanvaard RECHTZAKEN Rheumatiek? Lendenpijn? Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen Dagbladreclame is niet te vervangen (Zitting van gistermiddag). Voorzitter: de burgemeester, mr. A. v. d- Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Rie del en Van Bemmelen. Na goedkeuring der notulen doet de voor zitter mededeeling van eenige Ingekomen Stukken, w.o. missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten etc. -,-rwp^, AGENDA. Ie. Voorstel om het hoofd van de o. 1. school aan de Boommarkt J. P. Paulusse te stellen aan het hoofd van de opleidings school voor u.'l.o. aan de Drie October- straat. (152) Conform besloten. 2e. Praeadvies op het verzoek van J. M. Koolhaas, om ontslag als onderwijzer aan de o.l. school aan het Schuttersveld. (153) Conform besloten. 3e. Praeadvies op het verzoek van mej. G. Eelman om ontslag als onderwijzeres aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs. (154) Conform besloten. 4e. Suppletoire begrooting van het Gere formeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, dienst 1939. (138) Goedgekeurd. 5e. Rekening van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis, dienst 1939. (138) Goedgekeurd. 6e. Rekening van het College van Vrou- wen-kraammoeders, dienst 1939. (138) Goedgekeurd. 7e. Begrooting van het College van Vrouwen-kraa/mmoeders, dienst 1941. (138) Goedgekeurd. 8e. Voorstel tot het aangaan van een geldleenlng. (139) Conform besloten. 9e. Voorstel inzake het aangaan van kas- geLdleendngen gedurende het le kwartaal 1941. (140) Conform besloten. 10e Voorstel tot het wijzigen van de met het Rijk gesloten overeenkomst inzake de verhuring van het voormalig Pesthuis c.a. (141) Conform besloten. 11e. Voorstel inzake het verhuren van de drie voetbalvelden in den Stadspolder. (142) Conform besloten. 12e. Voorstel tot het verkoopen van de perceelen le Gortestraat nis. 2, 4, 6, 8 en 10, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie E nis. 1120, 1121, 1122, 1123 en 1124, aan G. J. Verberg, te Leiden. (143) Conform besloten. 13e. Voorstel tot het verkoopen van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Hout laan en de Antonie Duycklaan, aan F. J. A. van Beukering, q.q. te Leiden. (144) Conform besloten. 14e. Voorstel tot het verkoopen van een gedeelte van het bouwterrein aan de Hee rengracht, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie C no. 1758, aan den Raad van Arbeid, te Leiden. De heer SCHÜLLER voorziet moeilijkhe den met Ged. Staten omdat niets vermeld wordt omtrent bebouwingsvoorschriften. De heer HUURMAN verheugt zich zeer over dezen verkoop. Hoe denken B. en W. echter te handelen met de overblijvende gronden, gezien het groote renteverlies? Wethouder WIT /BRINK oordeelt voor schriften niet noodzakelijk. Hij erkent, dat er moeilijkheden waren, maar de situatie is gewijzigd. M.H. zal niet meer vereenigd kunnen worden met den dienst van sociale zaken, daar die door het rijk wordt over genomen. Daarom is het gevaarlijk den grond alleen te bestemmen voor openbare gebouwen, waarvan trouwens destijds ook niet is gekocht, doch voor part. woning bouw. Misschien zal het rijk de rest ook willen overnemen, anders zullen B. en W. met voorstellen komen om het overblijven de vrij te geven voor woningbouw. De heer SCHUT .T.KR blijft van meening, dat bebouwingsvoorschriften noodig zijn, anders zal er z.i. geen koopers komen, het zou te gevaarlijk zijn, waar niet is bepaald, wat en hoe gebouwd mag worden. Wethouder WILBRINK ziet geen reden voor voorschriften, herhaalt hij. Het staat immers niet vast, wat er komen zal. Conform wordt daarop besloten. 15e. Voorstel tot ondeihandsche op dracht van de levering van een gedrukt steno-analytisch verslag van de Handelin gen van den Gemeenteraad en van de In gekomen Stukken aan de N.V. Boek-, Cou rant- en Handelsdrukkerij, voorheen J. J. Groen en Zoon. (146) Conform besloten. 16e. Voorstel tot het verhoogen van het bij raadsbesluit van 18 December 1939 aan de Commissie inzake Huishoudelijke Voor lichting en Gezinsleiding voor het jaar 1940 toegekend subsidie en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. Conform besloten. (147) 17e. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van het R.K. Lyceum voor meisjes, te 's-Gravenhage, om subsidie over 1937, in verband met het bezoeken van die inrich ting door Leidsche leerlingen. (148) Conform besloten. RESTAURATIE GRAVESTEEN C.A. 18e. Voorstel: a. tot het aangaan van een transactie met het Leger des Heils inzake het verbou wen van het Gravensteen en de v.m. Kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen resp. tot industrieele in richting met tehuis voor mannen, een industrieele inrichting voor gehuwden (extern)een asyl voor passanten en een volkslogement en het verhuren van die gebouwen, na de verbouwing, aan het Leger des Heils; b. tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de restauratie van het Gravensteen, de verbouwing daarvan tot industrieele inrichting, tevens tehuis voor mannen, asyl voor passanten en in dustrieele inrichting voor gehuwden (extern) en de verbouwing van de v.m. Kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen tot volkslogement; c. tot het aanvaarden uit 's Rijks kas van een subsidie in de kosten van restauratie van het Gravensteen; d. tot het t.z.t. verstrekken van een rente- looze geldleening aan het Leger des Heils ten behoeve van de inrichting van de sub a genoemde inrichtingen; e. tot het vaststellen van den desbetreffen den begrootingsstaat. (149) De heeren v. DIJK, OOSTVEEN, RIEDEL en v. ROSMALEN dienen een .voorstel in om dit punt aan te houden teneinde e. st nog advies te vragen van het bestuur der Sted. Werkinrichting. De heer v. DIJK licht dit nader toe, (maar is vrijwel onverstaanbaar). Wethouder v. STRALEN zegt, dat het college niet van oordeel was advies van dit bestuur te moeten vragen daar in principe reeds was beslist. Destijds is mondeling overleg gepleegd en het bestuur verklaarde zich bij missive bereid tot opheffing en overdracht aan het Leger des Heils. Alleen bij niet-willen-opheffen zou het z.i. anders hebben gestaan. Aan de orde is alleen de practische uit voering van vroegere principieele besluiten. Uitstel lijkt hem zeer onraadzaam, het zou de zaak onnoodig traineeren. De heer VEENENDAAL merkt op, dat ook de Commissie van financiën niet is gekend, hetgeen z.i. had moeten plaats vinden. Spr. heeft vertrouwen in het Leger des Heils, maar de geleidebrief bij dit voorstel doet hem aarzelen, waar gesproken wordt van geen ervaring wat betreft de inrichting van externen. Hij is voor uitstel, om ook dit nog eens te kunnen doen bezien. Nadat de heer v. DIJK de motie van orde nog eens heeft verdedigd ontraadt de VOORZITTER met den wethouder uitstel als onnoodig en gevaarlijk. De heer v. v. ROSMALEN zal zich bij het voorstel van B. en W. neerleggen in het belang van de zaak zelve. Wethouder v. STRALEN ontraadt nog maals uitstel, gelet op het belang der aan zienlijke verbetering. Het voorstel van orde wordt verworpen met 2111 stemmen. Voor de heeren Veenendaal, Oostveen, Lombert, Donders, Bergers, Wilmer, Par- mentler, Groeneveld, v. Dijk, Tobé en v. Oyen. HET VOORSTEL. De heer VAN DIJK constateert, dat te weinig gegevens zijn overgelegd en stelt daarom diverse vragen omtrent bezetting der inrichtingen etc., om vervolgens eenige bezwaren te ontwikkelen tegen de finan- cieele regeling. Als vrij wonen voor het Leger des Heils en het gratis vruchtgebruik van f. 15.000. Hij vreest bovendien te veel risico's. De heer VEENENDAAL heeft vooral be zwaar tegen de garanties en de regeling voor de externen, waarvan hij een te groot risico vreest voor de gemeentekas. Hij zou een limiet willen stellen van f. 3000 om ge dekt te zijn. Ook zou 9pr. de gemeente het recht willen geven de huur tusschentijds te beëindigen. De heer TOBÉ ziet de restauratie van Gravesteen met genoegen, doch vindt het verkeerd daar a-sociale menschen onder te 'brengen. Spr. heeft daarnevens een aantal vragen, die hij kortelings toelicht, b v. over z.i. te lage huur. De heer OOSTVEEN gaat van harte met B. en W. mee, gelet op de verbetering voor de betrokkenen, die door dit voorstel wordt verkregen. De heer BERGERS oordeelt, dat te veel risico op de gemeente wordt gelegd in ver houding tot het Leger des Heils. De heer WILMER stelt ook eenige vragen inzake de garanties, die nogal ver gaan. Wethouder VAN STRALEN meent, dat de garantie inzake 10 personen voor zichzelf spreekt, daar het Leger des Heils de zeker heid moet hebben voor zijn exploitatie. Het getal 10 voor beide inrichtingen is niet te hoog, gelet op de cijfers der laatste Jaren. Daarom is ook de garantie niet in geld uitgedrukt. Het getal 10 zal zeker worden bereikt, gezien de drang, die kan worden geoefend. Voor een gering risico verkrijgt de ge meente thans een prachtige inrichting voor deze materie. Alleen voor één groep heeft het Leger des Heils geen ervaring en daarom is daarvoor een aparte regeling. Maar de gemeente kan daarop terugkomen, want het Leger des Heils is alleen op aandrang van het college er toe overgegaan en wil gaarne terug. Spr. ontraadt dit evenwel, te meer, waar het risico gering is. De Commissie van Financiën is niet ge hoord, omdat alles z.i. volkomen duidelijk is. Bij de huur moet men ook verdiscontee- ren het nut! Bezwaren tegen het onderbrengen van deze categorieën in Gravensteen kan spr. niet inzien, integendeel. Spr. beantwoordt ten slotte gestelde vra gen. De VOORZITTER zegt nog, dat het histo rische deel apart blijft en voor het Leger des Heils gesloten blijft. Spr. verdedigt de garantie van 10. Bij minder gegadigden zal de gemeente moeten bijpassen. De heer VEENENDAAL wil liever het risico zien vastgesteld en stelt daarom voor: a. de garantie tot f.3000 te beperken, wat de externen betreft, b. de garantie voor het volkslogement en industrieele inrichting te limiteeren op f. 1000, c. zich niet voor 10 jaar te binden. De heer TOBÉ steunt het voorstel-Vee- nendaal. Wethouder VAN STRALEN oordeelt de restricties-Veenejidaal overbodig, gelet op de cijfers. Het gevreesde risico is z. i. niet aanwezig, er is zelfs kans op meevallers. Spr. ontraadt het voorstel, gelet op het afdoen der zaak, daar anders de besprekin gen heropend zouden moeten worden. De heer VAN ECK zal tegen het voorstel- Veenendaai stemmen. De raad moet met vrucht v/erken en nu weer niet traineeren door de besprekingen te doen heropenen. De heer WILBRINK meent, dat de heer Veenendaal de zaak van den kleinen kant ziet. De tegenpartij heeft evenveel recht op zekerheid als de gemeente. Blijkbaar wil men het voorstel torpedeeren. De heer WILMER is voor het voorstel- Veenendaal, omdat de gemeente anders ga rant is voor een onbeperkt bedrag. Het rijk stelt toch ook altijd een limiet. De heer VEENENDAAL zegt, dat er van torpedeeren geen sprake is, want als zijn voorstel wordt verworpen, zal hij toch met B. en W. meegaan, afwijzen daarvan niet willende dragen. De heer KEY oordeelt, dat de cijfers van den heer Veenendaal geheel in de lucht hangen en willekeurig en hij zal daaraan niet meedoen. Sub a van het voorstel-Veenendaal wordt met 2111 stemmen verworpen. Voor de heeren Veenendaal, Donders, Ber gers, Wilmer, Parmentier, Van Dijk, Tobé, Beekenkamp. Van Oyen en Eikerbout. Sub b wordt ingetrokken. Sub c wordt met 20—12 stemmen ver worpen. Bij de vorige voorstemmers voegt zich de heer Eskens. Het voorstel van B. en W. wordt met 30-2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Van Dijk en Tobé. 19e. Voorstel inzake: a. het aankoopen van het perceel Muska- delsteeg, hoek Pieterskerkhof, kadastraal bekend gem. Leiden, sectie G No. 519; 'b. het aankoopen van een strook grond, deel uitmakénde van het perceel ka dastraal bekend gemeente Lelden, sectie G No. 524; c. het kosteloos in eigendom bij de ge meente overnemen van een strook grond, deel uitmakende van het kadastrale per ceel, gemeente Leiden, sectie G. No. 523. (150) Conform besloten. 20e. Voorstel: a. tot het intrekken van de verordening betreffende het bedrijf van den Ge meentelijken Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst; b. tot het vaststellen van een verordening, houdende bepalingen voor den Gemeen telijken Reinigings- en Ontsmettings- dienst; c. tot het wijzigen van de verordening op de Straatpolitie; d. tot het wijzigen van de verordening, re gelende de heffing en invordering van rechten voor diensten door den Gemeen telijken Reinigings- en Ontsmettings- dienst bewezen; e. tot het wijzigen van de verordening op de heffing en invordering van Precario rechten. (151) De heer KEY oordeelt het niet redelijk inrichtingen als ziekenhuizen achter te stellen bij particulieren wat aantal emmers betreft en dringt aan op gelijkstelling. Wethouder WILBRINK zegt, dat voor zulke inrichtingen al een zeer voordeelige regeling is getroffen, die alleszins billijk is. De heer TOBÉ heeft bezwaar, dat de em mers pas op straat gezet mogen worden na het luiden van een bel en hij stelt een redactie-wijziging voor. De heer LOMBERT steunt den heer Tobé. Wethouder WILBRINK oordeelt de bezwa ren zeer overdreven. 'Alleen tegen onwilli- gen is de verordening bestemd. Het voorstel-Tobé wordt verworpen met 255 stemmen. Vóór de heeren Lombert, Key, Wilmer, Tobé en Van Dijk. Na nog eenige onmerkin'gen van de hee ren Lombert en Tobé. wordt het voorstel van B. en W. z.h.st. goedgekeurd. Voorstel tot het vaststellen van een ver ordening, betreffende het bewaren en ter beschikking stellen van afvallen van le vensmiddelen en het ter beschikking stel len van dierlijke afvallen en van cadavers van honden en katten. (156) Conform besloten. SPOEDEISCHEND VOORSTEL. Wethouder WILBRINK stelt een spoed- eischend voorstel aan de orde betreffende de levensmiddelen-voorziening onzer stad bij wintertijd als de aanvoer moeilijk is. De voorziening van aardappelen is in handen van de Akkerbouwcentrale, zij het met medewerking der gemeente, doch voor groenten zal de gemeente zelf moeten zor gen en zij wil paraat zijn in overleg met deskundigen op dit gebied. Hij vraagt voor het aanleggen van voorraad een crediet van f. 25.000. Het risico is slechts gering. De heer PARMENTIER vraagt of dit be drag niet te laag ls? De WETHOUDER wijst er op, hoe deze voorziening slechts als aanvulling is be doeld. Er is nooit geheel zeker te schatten hoeveel noodig is, maar spr. wil nog wel eens overleggen met den groentenhandel. Z.h.st. wordt het voorstel toegestaan. INTERPELLATIE-VAN ECK. De heer VAN ECK vraagt of B. en W. in dezen crisistijd bereid zijn te bevorderen, dat de uitkeeringen voor de werkloozen en de loonen in de werkverschaffing te ver hoogen. Wethouder VAN STRALEN verklaarde, dat B. en W. diligent zijn. De Gem. Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon is ge hoord, doch meende voorloopig te moeten volstaan met verhooging van den gezinstoe slag voor armlastigen van f. 1 tot f. 1,15 per kind. In de grondbedragen van de ondersteu ningen meende de Commissie voorloopig geen wijziging te moeten brengen, teneinde te voorkomen, dat een minder goede ver houding tusschen de ondersteuning aan armlastigen en den steun aan de gesteun- den ingevolge de Rijksregeling zou ontstaan, /.oodra echter de steun ingevolge de Rijks steunregeling voor valide werkloozen zou worden verhoogd, was de Commissie van meening, dat de stijging van de kosten van het levensonderhoud in het algemeen en van de voedingsmiddelen in het bijzonder, een grootere verhooging rechtvaardigden en wenschte zij de ondersteuningen opnieuw te verhoogen en wel met eenzelfde percentage als eventueel ten aanzien van de Rijksrege ling zou plaats hebben. Ten aanzien van den steun aan werkloo zen, deelt spr. mede, dat B. en W. zich op 7 November 1940 tot de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten hebben gewend, aangezien het hun bekend was, dat door die Vereeniging met het betrokken Departe ment ter zake overleg werd gepleegd. Het antwoord heeft B. en W. nog niet bereikt. Spr. voegt hier ten slotte nog aan toe, dat B. en W. aannemen, dat een eventueele verhooging van den steun, evenals de vorige keer, gepaard zal gaan met verho'oging van de loonen in de werkverschaffing. De heer VAN ECK is tevreden 'doch niet geheel voldaan. Hij dringt aan diligent te blijven in deze materie. RONDVRAAG. De heer HUURMAN wijst op de woestijn achter het nieuwe Stadhuis. Er zijn geen zandzakken meer, alleen zand en dat on voldoende om eenige, veiligheid te geven. Na nog eenige opmerkingen van den heer Piena volgt om 5.15 uur sluiing. m De Nederlandsche Spit in den rug? Pijnstiller 3288 (Ingez. Med.) 43 Teekenlng van Aart van Ewijk. Naar J. J. A. Gouverneur, Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). Wat is er toch aan de hand? 't Is een kaperschip van de Levant! Een neger heeft Zus Ursela gered, Hij grijnst vergenoegd van binnenpret!! O, wat ls ons Zusje natl Ze ziet er uit als een verregende kat! KNOEIERIJ BIJ OVERNEMING VAN EEN THEATER. Onjuist rapport over de exploitatiecijfers. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde eenigen tijd geleden A. W. J. S. tot twee jaar gevangenisstraf wegens oplichting, uit lokking van vaLschheld in geschrifte, het opzettelijk gebruik maken van een valsch geschrift en wegens verduistering. De veroordeelde, die tegen dit vonnis hooger beroep had aangeteekend, en thans terecht stond voor het Haagsche Gerechts hof, zou het theater „Arena" te Rotter dam hebben overgenomen van den toen- maligen eigenaar en advertenties hebben geplaatst, waarbij de betrekking van boek houder van een theater werd aangeboden tegen deelneming in het bedrijfskapitaal, terwijl hij ook op andere wijze trachtte aandeelhouders te vinden en aldus gelden binnen te halen en daarin ten deele slaag de, zonder zelf geld voor de overneming het theater te bezitten. Bij een en ander was als waarde van het theater 50 60 mille opgegeven en voorts was op verzoek van S. een rapport over de exploitatiecij- fers enz. van het theater opgemaakt, dat als winst f. 23.000 noemde, terwijl er in wezen een verlies van f. 7000 op die exploi tatie zou zijn geleden. Als getuige werd o.a. de heër J. W. D. ge hoord, die voor f. 10.000, had geteekend en daarvan f. 3500 had gestort in het aandeo- lenkapitaal. Een andere getuige verklaar de het bedoelde rapport te hebben opge maakt en daarin te hebben geschreven, dat een koopprijs van f. 50.000 h f. 60.000 bil lijk was te achten, doch toen niet te heb ben geweten, dat de zaak niet in orde was. Nadat nog enkele getuigen waren ge hoord werd de behandeling geschorst tot Zaterdag a.s. omdat een der getuigen niet was verschenen en op diens aanwezigheid verklaarde de verdachte prijs te stellen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Ernstige beschadiging van boomen Gistermorgen moest voor het Kanton gerecht alhier terecht staan een schipper uit Katwijk a. d. Rijn, omdat hij zijn mo torvaartuig in de Vliet alhier aan een boom had vastgemaakt. Volgens den heer H. v- d. Hoeven, opzichter bij den Prov. Water staat, sterft door deze handelwijze van de schippers jaarlijks een groot aantal boo men. Door de kabels wordt de schors der boomen vernield, waardoor deze ten doode zijn opgeschreven. Het O.M. eischte f.3.— boete of 1 dag hechtenis. Uitspraak con form. Het was een zieke tante, Een Leidsche slager moest terecht staan, omdat hij op zijn rijwiel een tweede per soon vervoerd had. Verdachte erkende de overtreding, maar voerde als excuus aan, dat het een tante was geweest, die plotse ling ziek geworden was. Uit de verklarin gen van den verbalisant bleek echter, dat deze „zieke" tante een 20-jarig meisje was geweest! Eisch OM. f.2.boete of 1 dag hechtenis. Uitspraak conform. Rijden door „geel licht" is ook strafbaar. Een wielrijder moest 14 dagen geleden terecht staan omdat hij met zijn rijwiel door het gele verkeerslicht bij de kruising BreestraatKort RapenburgGijselaars- bank was gereden. Verdachte beweerde toen, dat dit niet strafbaar was en daar het O.M. het met deze opvatting niet eens was, stelde het OM. .deze zaak 14 dagen uit om alsnog den verbalisant te hooren. De verbalisant, de agent van de verkeers politie B. J. Pol verklaarde, dat het gele licht getoond wordt, opdat de weggebrui kers tijdig voor de verkeersstreep kunnen stoppen. Het rijden door het gele licht is daarom ook strafbaar omdat direct hierop het roode licht volgt. Door de groote snel heid die verdachte had. kon hij niet meer tijdig stoppen. Het O.M. was het volkomen met den verbalisant eens en eischte f.2.— boete of 1 d. hechtenis. Uitspraak conform. Voorts stond nog een zeer groot aantal personen uit Noordwij k-Binnen terecht, omdat zij hun woningen niet voldoende verduisterd hadden. Het O.M. eischte boe tes van f. 3.tot f. 5.Uitspraak conform Daarna stond een zeer' groot aantal personen uit Leiden terecht, die 's nachts alhier op de straat waren aangetroffen. Hier eischte het OM. boetes van f. 3.tot f. 25.— Uitspraak conform. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Wederspannigheid. Een magazijnbediende uit Leiden had wederspannigheid tegen de politie gepleegd Hij had iemand een klap gegeven en de agent die hem voor dat feit wilde arres teeren, had het toen met hem aan den stok gekregen. Hij verzette zich tegen overbren gen naar het politiebureau. De agent had gezien dat verdachte verschillende perso nen had lastig gevallen. Spr. vorderde te gen verdachte die reeds eerder was veroor deeld een maand gevangenisstraf. De po litierechter veroordeelde tot f. 10.— subs. 10 dagen hechtenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar. Petroleum gestolen. Een chauffeur uit Leidschendam had zich wegens diefstal te verantwoorden. Hó had gevraagd om wat benzine, waarvoor B. hem toestemming gaf. Maar, hij was er niet mee tevreden en nam ook nog een hoeveelheid petroleum mee. De Politierech ter wist mede te deelen dat verdachte gun stig bekend staat, zoodat hij wilde volstaan met een voorwaardelijke gevangenisstrai van drie maanden met een proeftijd van drie jaar, en een geldboete onvoorwaarde lijk van f. 2.50 subs. 5 dagen hechtenis, zulks nadat de officier een maand gevangenis straf onvoorwaardelijk had geëischt. 2-3 J

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10