BINNENLAND RENNIE 8Isle Jaarpang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 18 November 1940 Derde Blad No. 24740 Een oproep van Nationaal Herstel „De Nederlandsche Unie" en de winterhulp Prijzen van vleeschwaren Spoorwegongeluk bij Herkenbosch 's-Gravenhage opgehelderd Schilderijendiefstal in Frankrijk Opheffing van alle partijen bepleit. „STAAKT ONDERLINGEN STRIJD." Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft een open brief gericht tot het Ne- derlandsche volk en in het bijzonder tot de drie grootste beweegingen in Neder land: de N.S.B., Nationaal Front en de Kederlandsche Unie, waarin het pleit voor het staken van den ouderlingen strijd en opheffing van alle partijen en groepen. Nationaal Herstel inbegrepen. „Terwijl de ovcrgroote meerderheid van ons volk zich nog steeds afzijdig houdt van deelneming aan de politieke stroomingen 'van het oogenbllk en terwijl de drie voor naamste groepen in hardnekkigen wed ijver den grootsten massalen aanhang trachten te verkrijgen, ts in den laatsten tijd een zichtbare verscherping in de be- strijdingsmethoden aan den dag getreden. Hiertegenover past ons een ernstig waar schuwend woord te laten hooren," zegt her Verbond en vervolgt: „Op de drie groepen: Nationaal Front, I Kederlandsche Unie en N.S.B. rust de verantwoordelijkheid bij het jonge en ko mende geslacht de leer der nieuwe orde ingang te doen vinden. Deze niet gemak kelijke taak dienen genoemde bewegingen rich steeds weer opnieuw voor oogen te stellen, ondanks tegenslagen, ondanks on derlinge bestrijding, ook ondanks „neder- derlagen." Het verbond meent, dat het „leider schap" van groote waarde kan zijn voor een volk in tijden van rampspoed en al- gemeenen neergang, maar het vraagt in Nederland van de verschillende leiders be reidwilligheid tot het offer. „Het is allereerst noodlg, dat het Neder landsche volk zich ln den nationalen staat, in tegenstelling met den partijenstaat, her vinde. Als prlncipieele grondslag is daarom op heffing van alle partijen en groepen op korten termijn gebiedend noodzakelijk, zoodat bestaande scherpe tegenstellingen van goedwlllenden verdwijnen. Op deze wijze zal de Rijkseenheid, d.w.z. een zelf standig Nederland, verbonden met zijn overzeesche gebieden, bewaard kunnen blijven en het voeren van een Europeesch gerichte politiek mogelijk zijn. Ais aller voornaamste voorwaarde ter vervulling van onze taak en roeping In het wereldbestel zal de innerlijke rust van Nederland moe ten wederkeeren." Het Verbond voor Nationaal Herstel is bereid de steeds verder van elkaar zich verwijderende volksgroepentot elkaar te brengen ter verkrijging van een harmo nisch samengestelde volksgemeenschap, tonder opoffering van geestelijke en ver worven cultureele waarden. ÉÉN GROOTE NEDERLANDSCHE SAMENWERKING. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons mede: Nu De Nederlandsche Unie zich heeft voorgenomen, in ieder opzicht hare mede werking te verleenen tot het welslagen van de actie van Winterhulp Nederland, heeft zij tot al haar colporteurs het verdoek ge richt, zich in hun woonplaatsen als collec tanten voor 29 en 30 November aan ie mel den en zich daarbij tevens te ontdoen van alle onderscheidingsteekenen, gelijk speld jes. vlaggetjes, e.d., welke een politiek ka rakter dragen. In de dagen van de „Winterhulp", waarin het groote volksbelang alleen tot één groote Nederlandsche samenwerking behoort te binden, behooren de politieke verschillen te zwijgen. Aangezien De Nederlandsche Unie van meening is, dat op 29 en 30 November het geheele Nederlandsche volk gezamenlijk moet geven voor hen, die het moeilijk heb ben in dezen zwaren tijd. heeft zij besloten, op die dagen niet met het weekblad te doen colporteeren. De Nederlandsche Unie wekt nogmaals haar leden op, zooveel mogelijk in ieder op zicht het werk van de Winterhulp te doen slagen. BEZOEK VERTEGENWOORDIGERS DER DUITSCHE METAALINDUSTRIE. Gelijk gemeld, zijn vertegenwoordigers van de twaalf bedrijfsgroepen der metaal industrie en van de bedrijfsgroep der bouw- industrie uit het Duitsche Rijk te 's Graven- hage aangekomen om ln gedachtenwisse- ling te treden met toonaangevende verte genwoordigers van het Nederlandsche be drijfsleven. Reeds op den eersten dag zijn er ontmoetingen geweest van vertegenwoor digers van de verschillende groepen, waar bij men in diepgaande discussie trad. In het bijzonder kwam de kwestie ter sprake van de overdracht van orders van Duitsch- land naar de bezette Nederlandsche gebie den. De onderhandelingen hadden ten doel om ter opheffing van de Nederlandsche werkloosheid tot nu toe nog niet gebruikte mogelijkheden der Nederlandsche industrie zoo uitgebreid mogelijk te benutten. Op de eerste plaats stond mede het thema van de grondstoffenlevering. Gelukkig bleek aan beide zijden de grootste bereidwillig heid tot samenwerking te bestaan. Binnen de overeenkomstige groepen zal het con tact, in overeenstemming met de reeds tot stand gekomen overeenkomsten, ook ln den vervolge blijven bestaan en worden uitge breid. Op uitnoodlging van den Rljkscommitsh ris kwamen des avonds de Duitsche en Ne derlandsche deelnemers in een gezellig sa menzijn bijeen, dat in een geest van weder zijdsch begrip den verschillenden deelne mers de gelegenheid gaf, de persoonlijke Wnnismakng in ongedwongen onderhoud varder te verstevigen. EN VAN VARKENSVLEESCH. Een buitengewone Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van Landbouw enz., waarbij onder meer be paald wordt, dat het verhandelen en afle veren van vleeschwaren, met inbegrip van leverpastei in blik, doch met uitzondering van andere vleeschconserven in blik, aan verbruikers, slechts is' toegestaan tegen de prijzen, welke staan aangegeven op de prijslijst, welke in den winkel moet han gen, en welke niet meer mogen bedragen dan de voor de verschillende vleeschwaren hierna te noemen prijzen. Deze prijzen gelden in guldens- per 100 gram, met uitzondering van die voor lever pastei in blik, welke gelden per blik met aangegeven inhoud, voor van den winkel afgehaalde vleeschwaren en exclusief om zetbelasting; bij bezorging aan huis mogen zij worden verhoogd met ten hoogste 10 cent per pond of gedeelten van een pond per bezorging. Gekookte ham f. 0.25 Rauwe ham 0.24 Blaasham 0.31 Schouderham 0.22 Rookvleesch muis 0.31 Rookvleesch bil 0.28 Procureur 0.23 Bacon 0.27 Ontbijtspek 0.20 Rookworst prima 0.24 Rookworst 1ste soort 0.22 Gekookte worst 0.18 Plockworst 0.26 Snijworst 0.26 Cervelaatworst 0.26 Tongenworst 0.17 Leverkaas 0.20 Nierkaas 0.18 Berliner leverworst 0.26 Saksische leverworst 0.19 Haagsche leverworst 0,14 Bloedworst 0.13 Leverpastei in blik prima (inhoud 235 gr.) per blik 0.54 Leverpastei in blik 1ste soort (inhoud 200 gr.) per blik 0.33 De prijzen voor varkensvleesch gelden ln guldens per kilogram van den winkel afge haald vleesch en exclusief omzetbelasting; bij bezorging aan huis mogen zij worden verhoogd met ten hoogste 10 cent per pond of gedeelte van een pond per bezorging: Fricandeau en rollade f. 1.65 Magere lappen 1.60 Nekcarbonaden 1.40 Ribcarbonaden 1.50 Haascarbonaden 1.60 Gehakt en poulet1.20 Krabjes 0.60 Versch mager spek en speklappen 1.25 Versch vet spek 1.25 Kinnebaklappen 1.10 Vette lappen 1.10 Rauw varkensvet 1.35 Pooten 0.15 Iedere winkelier is verplicht een prijslijst in tweevoud ter secretarie in te leveren en een zoodanige prijslijst op een duidelijk zichtbare plaats ln zijn winkel aan te bren gen. Met ingang van 25 November a.s. moet de prijslijst in den winkel voorzien zijn van het gemeentestempel. Het besluit treedt in werking met in gang van heden. VERZORGING NEDERLANDERS IN HET DUITSCHE RIJK. De leider van de afdeeling Sociale Zaken deelt mede: Op grond van een overeenkomst tusschen de afdeeling Sociale Zaken en het Depar tement van Sociale Zaken zijn ambtena ren van het Nederlandsche Rijksarbeids bureau naar het Duitsche rijk gereisd. Met vertegenwoordigers van de Duitsche ar- beidsbureaux en van het Duitsche Arbeids front zullen zij de in Duitschland werk zame Nederlanders bezoeken en de ge noemde Duitsche organen bij hun verzor- gingsarbeid ondersteunen. CONCENTRATIES DER ORGANISATIES VOOR DE BLOEMISTERIJ. In een "dezer dagen gehouden gecombi neerde vergadering van den kring bloemen veilingen der vereeniging ..Groep bloemis terij" met den bond van bloemenveilingen, welke vergadering geleid werd door den heer P. Vis, voorzitter van den bond, is be sloten deze beide afzonderlijke organisaties van bloemenveilingen te doen samenvloeien tot één organisatie, waartoe de bond van bloemenveilingen besloot tot op heffing van den bond en aansluiting via de vereeni ging „groep bloemisterij" bij den kring bloemenveilingen. Door deze concentratie is de reeds lang gekoesterde wensch van de leiders der or ganisaties in vervulling gegaan, waardoor tevens is bereikt, dat thans vrijwel alle ver- eenigingen op het gebied der bloemisterij werkzaam, georganiseerd zijn in één cen trale organisatie, nl. de vereeniging „groep bloemisterij", welke als centrale voor de bloemisterij weer is aangesloten bij den Ned. Tuinbouwraad, de toporganisatie, waarin de verschillende takken van tuin bouw, zooals de groenten- en fruitteelt, de bloembollenteelt, en de boomkweekerij samenkomen. NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND, DISTRICT ZUID-HOLLAND. Vergadering in Den Haag. De Nederlandsche Tuindersband distric-t Zuid-Holland hield zijn joarlijksche leden vergadering in „Aimicitda", te 's-Graven hage, onder leiding van den heer W. J. van Kampen, te Voorburg. Deze vergadering, die druik bezocht was, had een zeer geanimeerd verloop. Allereerst hield mr. P. S. Winkel te Hoorn, rechitskundig adviseur van den bond, een inleiding over de pachtwet, die door de aanwezigen met groote aandacht werd gevolgd. Hierna gaf dé heer W. J'. van Kampen, voorzitter van den bond. een overzicht van den alge-meenen toestand in het tuinders- bedrijf. VIER SLACHTOFFERS. Zaterdagavond om kwart over zeven is nabij het station Herk-enibosch (L.) een spoorwegongeluk gebeurd. Twee personen werden gediood en twee worden er vermist. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. VOETGANGER DOOR AUTOBUS AANGEREDEN EN GEDOOD. Gisteravond omstreeks acht uur is op den rijksweg Tegelen—Venlo,. een voetganger, de 22-jarige H. Westheim, uit Venlo, door een' autobus, welke een dienst onderhoudt tusschen Venlo en Roermond, aangereden. Het slachtoffer bekwam zoodanige verwon dingen, dat hij ter plaaitse overleed. DIEFACHTIG ECHTPAAR AANGEHOUDEN De Biltsche politie heeft op verzoek van de Rotterdamsche recherche huiszoeking gedaan in het h-uis van een te De Bilt woonachtig persoon, die door de Rotter- damsche politie terzake diefstal werd ge zocht. Bij de huiszoeking trof de politie een zevental rijwielen en onderdeden daarvan aan en bovendien verschillende goederen, afkomstig van vroeger gepleegde diefstallen. Aanvankelijk wist ds bewoonster nog ren. van diefstal afkomstig zilveren presenteer blad te „verduisteren", doch later werd het gestolen voorwerp ondier den vloer gevon den. Het bleek, dat.de fietsen alle waren gestolen van bewoners van De Bilt, die, toen zij op het politiebureau werden ont boden, hun rijwiel onder dén gestolen voor raad herkenden. De dader en zijn vrouw hebben bekend zich aan vele diefstallen te De Bilt en elders te hebben schuldig gemaakt en zijn ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Utrecht. EENIGE DUIZENDEN GESTOLEN. Te Budel (N. Br.) hebben dieven des nachts hun slag geslagen ln de Coöpera tieve Stoomzuivelfabriek. Zij zijn er in ge slaagd de brandkast te forceeren en te le digen. Omtrent het ontvreemde bedrag zijn de juiste cijfers nog niet bekend, doch naar schatting beloopt het enkele duizenden gul dens. De politie stelt een onderzoek in. ONGELUK BIJ GRINT BAGGEREN. Te Lobith is een ernstig ongeluk gebeurd bij het baggeren van grint voor de Grint- zuiger Mij. „De Bij landt". Tijdens de werk zaamheden geraakten twee arbeiders te wa ter. Eén van hen wist zich door een ketting te grijpen, te redden. De andere, de 42-ja- rlge zuigerbaas Van Seventer, wonende in het Tuindorp aldaar^verdween in de diepte Men heeft den geheelen dag gedregd, doch tot heden zonder resultaat. Van Seventer, die reeds zeventien jaar bij de maatschap pij werkzaam was. laat een vrouw met twee kinderen achter, (Tel.) PIJNEN VAN BRANDEND MAAGZUUR kunt ge blusschen met een pear Rennies. Deze heilzame wetenschappelijke samen gestelde Pastille geeft dadelijk verzachting. Ge kunt met Rennle zonder bezwaar weer alles eten, wat ge nu niet nemen durft, bevreesd als ge zijt voor die brandende pijnen na tafel 1.27 «n 0.41 'nel vorh. O.B„ bij «II* Apoth. an Drog. 3246 UnBe7 MCÖ.» NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR GENEESKRUIDTUINEN. In het pharmaceutisch laboratorium te Utrecht is Zaterdag de algemeene verga dering gehouden van de Nederlandsche vereeniging voor geneeskruidtuinen. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat de belangstelling voor den arbeid van de ver eeniging groeiende is. Het ledental is ge stegen van 278 tot 304. Voor de pauze hield prof. dr. W. C. de Graaff een voordracht over het onderwerp „vervangingsmiddelen voor geneesmidde len". In de vacature J. A. L. Bouma (niet her kiesbaar) werd gekozen de heer I. M. J. N. Schuursma, pharmaceutisch inspecteur van de volksgezondheid. De secretaris de heer F. W. L. van Os, die mede aan de beurt van aftreden was, werd met algemeene stemmen herkozen. Nadat in hotel „Noórd-Brabant" gemeen schappelijk een koffiemaaltijd was gebruikt hield de heer S. P. Dijkstra uit Vreeland een voordracht over het onderwerp: „ge neeskruiden aan de Loosdrechtsche plas sen." HET NEDERLANDSCH RUNDVEE- STAMBOEK. „Met Nederiaaidsche rundweé-stamboeik" hield te Utrecht zijn algemeene vergade ring. Uit heit door den directeur der vereeni ging, den heer ir. H. Wibbens, uitgebrachte jaarverslag ibleek, dat het ledenaantal in dat jaar met 435 was gestegen tot 9464. In 1939 werdén voor inspectie 3745 stie ren en 17-804 koelen aangeboden, waarvan er resp. 1491 en 7793 konden worden inge schreven. Voor het keur-stamtooek waren die cijfers 1109 en 376. Het aantal in het jongveeregister ge boekte kalveren bedroeg in 1939 29.857. De vergadering keurde de rekening over hét jaar 1939 en de begrooting voor 1941, ongewijzigd goed. Ds contributie voor 1941 werd op f.4.vastgesteld. Tot lid van ds finamcieéle commissie werd benoemd de heer A. L., Bakhuis te Olist. Ten slotte hield de hoofdinspecteur der vereeniging, dé heer ir. W. "de Jong. een korte inleiding over enkele actueels pun ten betreffende de Nederlandsche Rund- veefokkerij. De Haagsche politie heeft in de laatste dagen eenlge mooie successen geboekt door het ophelderen van eenlge inbraken, welke kort geleden te 's-Gravenhage waren ge pleegd. In den nacht van 2 op 3 November werd ingebroken in het pakhuis van een levens- middelenbedrijf in de Acubastraat, waar de dieven zich toegang verschaften door het verbreken van een hangslot aan de buiten deur. Hier was de buit vijf balen rijst van 100 K.G. elk en zes kisten gecondenseerde melk. in totaal 280 blikjes, tot een waarde van f. 200.—. De verdenking viel op een aantal bloemenkooplieden. die hun bedrijf uitoefenden ln de. omgeving van het Val- kenboschplein. In den avond van 12 November werd in gebroken in het perceel aan het Caland- plein, waar gevestigd is de Netam (Neder landsche Tankapparaten en Machinefa briek i. Gestolen werden zeven complete autobanden, met binnenband en velg. tot een waarde van f.800. In den loop van den avond van 13 Nov. deed de politie een inval in een café. waar eenige mannen groote verteringen maak ten. Daar werden aangetroffen een 35-ja- rige schilder en een 32-jarige chauffeur. Tijdens dezen inval kwam nog binnen een 27-jarige koopman. Verder werd in zijn woning aangehouden een 35-jarigen koop man. De huiszoekingen leverden een goed resultaat op. Van beide diefstallen zijn namelijk alle ontvreemde goederen teruggevonden. De gearresteerden zijn als verdachten vast ge houden. Een ander succes boekte de Haagsche politie op 12 November. Een rechercheur keerde te middernacht van een onderzoek elders per auto naar het bureau terug, toen hij op de Bierkade een bakfiets zag, waar bij zich eenige mannen bevonden. Hij riep de mannen aan. die daarop met achterla ting van de bakfiets de vlucht namen in de richting van de Wagenstraat. De re chercheur zette een vervolging in. waarbij hij uit zijn revolver eenige schoten in de lucht loste. Op zijn geroep werden de vluchtelingen tegengehouden door een Duitschen militair, die ze aan de politie overgaf. Het waren drie minderjarige jon gens. De bakfiets bleek een groote partij vetten te bevatten. De partij bleek gesto len te zijn bij de N.V. Friesche Margarine- fabriek in de Scheepmakersstraat. De bak fiets hadden zij voor de inbraak buitge maakt op de Veenkade, waar zij wisten dat deze dikwijls onbeheerd stond. Bij het on derzoek bleek, dat de jongens voorts de da ders waren van de inbraak welke in den avond van 6 Nov. is gepleegd in de koffie branderij en theehandel van de erven Van den Bergh in de Jacobastraat. Hier had den zij buitgemaakt 68 halve ponden koffie, 635 pakjes van 75 gram elk en 125 pakjes thee van een ons. Dit kwam aan het licht doordat bij huiszoeking een partij thee werd aangetroffen, die van deze inbraak afkomstig was. Een deel van de partij thee bleek verkocht te zijn aan een 24-jarigen man. Deze man bekende voorts, dat hij in den laatsten tijd zich schuldig gemaakt had aan diefstal van acht heerenrijwlelen, een bakfiets en een koffer. BUITENLANDSCH GEMENGD. OOK TEEKENINGEN VAN REMBRANDT. Bij hét uitbreken van don oorlog werdén vele kunstvoorwerpen van hét museum te Laon, waaronder enfc-eie portretten van Rembrandt;. uit het museum gehaald en naar de woning van den directeur van het museum overgebracht. De directeur van hét museum ls intusschen gestorven. Toen men onlangs nasporingen verrichtte naar dé (kunstvoorwerpen, was een gedeelte ver dwenen waaronder portretten van Rem brandt, teekendngen van Fragonard, prach tige iVoren voorwierpen, waardevol vaat werk en bronzen voorwerpen. De politie heeft een vrouw, die na dén dood van den museumdirecteur verlof had gekregen om in het huis te gaan wonen, verhoord. Uit dit onderzoek is gebleken, dat de vrouw een gedeelte van deze waardevolle museumvoor- werpen in een kanaal heeft geworpen. Men vreest, naar dé Matiin meldt, dat zich hier onder ook enkele' portretten van Rem brandt en teekeningen van Fragonard be vinden. De vrouw en twee andere perso nen zijn gearresteerd. HEVIGE STORM OVER BOULOGNE SUR MER. Zaterdagavond heeft te Boulogne sur Mer een hevige storm gewoed, die vooraf gegaan was door een korte aardbeving. Door het noodweer werd in alle deelen der stad groote schade aangericht. Op ver scheidene plaatsen werden de daken van de huizen gerukt, vensterruiten ingedrukt en muren omvergeworpen. Talrijke telegraaf- en telefoonleidingen werden vernield. Op één enkele plaats werden alleen al dertig groote boomen door den storm geveld. Door een wolkbreuk, die iets later begon, werden groote oppervlakten weiland in de omgeving van de stad overstroomd. Een aantal gezinnen is dakloos. De schade wordt tot nu toe op verscheidene millioe- nen Fransche francs geraamd. „PALEIS DER AMERIKAANSCHE CULTUUR". Te Buenos Aires. Overeenkomstig den wensch, uitgespro ken op Pan-Amerikaansche conferenties, is te Buenos Aires onder eerevoorzitterschap van den president der republiek, Ortiz, een vereeniging gesticht, die de gedachte van een „Paleis der Amerikaansche kunst" moet verwezenlijken. Tot deze organisatie be hooren alle diplomatieke vertegenwoordi gers van het Amerikaansche continent te Buenos Aires. Voorts bevat zij talrijke be kende persoonlijkheden uit het openbare leven in Argentinië. Bekend gemaakt wordt, dat de nieuwt organisatie zich rechtstreeks noch zijdelings met binnenlandsche aangelegenheden van welk land ook zal bezighouden, doch uit sluitend gemeenschappelijke cultureele, so ciale, economische en juridische belangen zal behartigen. Door vriendschappelijke uitwisseling van denkbeelden zal de vrede en het wederzijdsch begrip tusschen de Amerikaansche volken bevorderd worden om volledige economische onafhankelijk heid te verwerven en tot algemeene cul tuur bij te dragen. Ter verwezenlijking van deze doeleinden zal te Buenos Aires een reusachtig gebouw verrijzen met evenveel af deelingen als er Amerikaansche volken zijn. In dit gebouw zullen ook Kamers van Koophandel en aca demies van de verschillende landen onder gebracht worden. Naast de inrichting van een groote Amerikaansche bibliotheek en een archief is een museum van de cultu reele trappen van ontwikkeling der afzon derlijke volken in voorbereiding. Ieder jaar zullen daar plechtigheden gehouden wor den ter gelegenheid van den gemeenschap- pelijken dag van het ras, met afwisselende lezingen en tentoonstellingen. Ook bevor dering van het wederkeerig toeristenver keer en uitwisseling van geleerden en kun stenaars alsmede de uitgave van een tijd schrift liggen in het voornemen. Een inter-Amerikaansche commissie van juristen zal de handhaving van Pan-Ame rikaansche besluiten controleeren. Voorts staat nog op het program de stichting van een eigen handelsvloot in ieder land en van een inter-Amerikaansche marine ter versterking van de economische toenade ring. NOODWEER IN SPANJE. De gehoede Noordkust van Spanje wordt door hevige regens en zware stormen ge teisterd. waardoor de scheepvaart groote nadeelen ondervindt. De v&sscherlj is reeds sedert acht dagen ails gevolg van de ruwe zee totaal gestaakt. De telefoon- en tele graafverbindingen tusschen Vigo, Lissabon en Madrid waren Zaterdagavond als .gevolg van het noodlweer urenlang gestoord. In dien de regen niet ophoudt, vreest men dat overstrcomingen van catastrophalen om vang zullen ontstaan. Voor zoover dé oogst nog niiet is binnengehaald, wordt hij ails verloren beschouwd. Ook uit La Coruna wordt een hevige storm gemeld, die af en toe het karakter van een cycloon aannam. Groote gebieden in dé omgeving van de stad zijn verwoest. In La Coruna zelf werden talrijke daken' door den storm meegesleurd, toornen uit den grond gerukt en licht- en telefoonlei- dingen vernield. Talrijke personen liepen verwondingen op. In de haven stuwde de storm het water zoo hoog op, dat dé lager gelegen deelen der stad overstroomden. De brandweer en de vrijwillige hulpdienst der falanx zijn uren lang bezig geweest met het nemen van veiligheidsmaatregelen. BRAND OP AMERIKAANSCHE MARINEWERF. Op een marinewerf te Boston is brand uitgebroken. Sabotage acht men onwaar schijnlijk. Er wordt een onderzoek inge steld. ZWAKKERE AARDSCHOKKEN IN ROEMENIË. Het geologisch instituut deelt mede, dat de aardschokken in Roemenië in de laatste dagen steeds zwakker geworden zijn. Men •moet daaruit de gevolgtrekking maken, dat de aardlagen die de groote beving veroor zaakt hébben, weer versterkt zijn, en dat voor dé naaste toekomst geen nieuwe ramp gevreesd1 behoeft te worden. WOLKBREUKEN IN BRAZILIË. Zware wolkbreuken hebben groote over stroomingen veroorzaakt in de stad Mi ra ceme (Brazilië) en daar twintig huizen ver woest, waarendér het raadhuis. Voorts zijn: groote voorraden levensmiddelen vernietigd. Tot dusver heeft men verscheidene dooden en gewonden geteld. De lichtvoorziening en het weg- en treinverkeer zijn onder broken. VOOR DINSDAG 19 NOVEMBER. Hilversum I, 415 M. Nederlandsch pro gramma KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag 8.30 Gram.muziek 10.15 Musiquette 11.00 Gram .muziek 11.30 Godsdienstige causerie 12.00 KRO-Me- lodisten en solist 12.45 Nieuws- en economi sche berichten ANP 1.00 Gram.muziek 1.15 KRO-orkest 2.00 Voor de vrouw 3.00 Pianovoordracht <3.20—3.40 Gram.muziek) 4.00 Gram.muziek 4.15 Zang met pianobege leiding (4.30—4.45 Gram.muziek) 5.00 Cy clus ..Portretten van Nederlandsche musici" 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 KRO-orkest 6.00 KRO-Melodis- ten en solist 6.45 „Aan de eenzamen", lezing 7.007.15 Vragen van den dag en nieuwsbe richten ANP. sluiting. Hilversum II, 301,5 M. AVRO: 8.00 Nieuwsbe richten ANP, gram.muziek 9.00 Concert (opn.) 10.15 Gram.muziek 10.30 Voor de vrouw 10,35 Pianovoordracht 11.00 Huis houdelijke wenken 11.20 Grammuziek 12.20 Orgelspel 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP 1.00 „Uw hond en de mijne" causerie 1.05 Omroeporkest (2.00—2.15 Cy clus „In de schijnwerper") 3.00 „Wees zuinig met Uw brandstof", causerie 3.15 AVRO- Amusementsorkest, planosoli en grammuziek 4.30 Pianovoordracht 5.00 VPRO: Jeugduit zending 5.15 Nieuws-, economische- en beurs berichten ANP 5.30 Amabile-sextet 6.15 Vocaal concert met pianobegeleiding en toe lichting 6.45 „Aan de eenzamen", lezing 7.00—7.15 Vragen van den dag en nieuwsberich ten ANP. sluiting. Kootwijk 1875 M, VARA: 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Gram.muziek (7.30—7.45 Berichten Engelsch om 8.00 Nieuwsberichten ANP 9.00—9.15 Berichten Duitsch 11.30 11.45 Berichten Engelsch 12.00—12.15 Berich ten) 12.30 Berichten Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 .Orgelspel 1.30 Berichten (Engelsch) 1.45 Gram.muziek «2.00—2.15 Berichten Duit rah) 2.30 Berichten (Engelsch) 2.45 Verkorte opera „Lohengrin" (gr. pl.) 3.30 Eerlchten (Engelsch) 3.45 Gram.muziek 5.00 Berich ten (Duitsch) 5el5 Nieuws- economische- en beursberichten ANP 5.30 RVU: Cyclus „Hoofdstukken uit do geschiedenis van de lach" 6.00 Orgelspel 6.30 Berichten (Engelsch) 6.45 Gram.muziek 7.007.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten ANP, sluiting.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9