STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Maandag 18 November 1940 Officieele Kennisgevingen Uit Frankrijk Empress of Japan in vlammen opgegaan Uit het Verre Oosten De koning van Thailand op studie «ui» lA*lpty Verspreide Berichten VRAGENRUBRIEK Nieuwe verkeersregeling bij den overweg aan den Rijnsburgerweg De studie van het nationaal-socialisme Jegens de eeuwige stad mijn hartelijken dank voor de warme ontvangst. Ik dank namens mijn land en verzeker, dat Roe menië dit nooit zal vergeten. Nu ik naar Roemenië terugkeer en alles wat ik gezien heb overdenk, herinner ik mij, dat een groot denker en baanbreker, Mazzini. in 1863 uit riep: mocht er een enkele man van for maat geboren worden, en de kracht en vloed van Italië zal geweldig worden. Ook Crispi smeekte de Voorzienigheid om zulk een man. Ge hebt het zeldzame geluk ge had zulk een man te krijgen. Hij is voort gekomen uit het gezondste wat een volk bezit. Hij is voortgekomen uit uw bodem. In eerbied en bewondering buig ik mij neer voor zijn werk." DE PROCESSEN TEGEN VROEGERE LEIDERS. Naar uit Vichy aan het DNB wordt ge meld, is volgens een mededeeling van het Fransche ministerie van Justitie, thans een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Dala- dier, generaal Gamelin en Leon Blum. Het drietal is onmiddellijk van kasteel Chazeron naar de gevangenis van Bourrassol overge bracht, waar de voormalige minister van Luchtvaart, Guy la Ohambre, zich reeds be vindt. De beschuldiging tegen alle genoemde personen behelst schending van hun ambts plicht, hetzij verwaarloozing van de voor bereiding der nationale verdediging, hetzij dat zij deze rechtstreeks in gevaar hebben gebracht door een politiek of door beslui ten, die niet strookten met de werkelijke belangen van het land; het onderzoek strekt zich tevens uit tot de vraag of de deelne ming van Frankrijk aan den oorlog niet met schending van de grondwettelijke bepalin gen gepaard is gegaan. Een tweede procedure gaat tegen Paul Raynaud, die nog op kasteel Chazeron ver toeft en zijn twee medewerkers, den direc teur van zijn kabinet, Leca, en diens plaats vervanger Devaux. Leca en Devaux worden er van beticht eind Juni bedragen van meer dan zestien millioen naar Spanje te hebben uitgevoerd, die als bijzonder fonds ter be schikking van Paul Reynaud stonden, alvo rens deze 16 Juni aftrad. Zij zijn reeds door den krijgsraad te Cler mont-Ferrand wegens desertie bij verstek tot 10 jaar vestingstraf, 20 jaar verbod van verblijf en militaire degradatie veroordeeld. Voorts werd hun vermogen in beslag geno- HET TEGOED IN AMERIKA. Naar aanleiding van het accoord, dat tus- schen Frankrijk en de Vereenigde Staten tot stand is gekomen inzake de bevroren Fransche credieten in de Vereenigde Staten, •verklaarde de onder-minister van buiten- landsche zaken, Sumner Welles, dat door deze overeenkomst een der moeilijkste pro blemen is opgelost, die hij met den Fran- sohen gezant, Henri Haye te bespreken heeft gehad; hiermede zijn echter nog niet alle moeilijkheden, die tusschen de twee landen bestaan, uit den weg geruimd. Naar thans bekend wordt, is tot het ge deeltelijk ontdooien van de Fransche cre dieten in de Vereenigde Staten besloten, om de Fransche consulaten in de gelegenheid te stellen, het voor hun werkzaamheden noo- dige geld op te nemen. Van de vrijgekomen middelen zal eohter geen centime de Veree nigde Staten mogen verlaten. Volgens de gesloten overeenkomst zal het geld, behalve voor de loopende uitgaven van de consulaten, uitsluitend mogen die nen voor den aankoop van levensmiddelen, medicamenten enz. in de Vereenigde Staten ten behoeve van Frankrijk. MADAGASCAR. De Engelsclien hebben eenigen tijd gele den de verbinding over zee tusschen Zuid Afrika en Madagascar verbroken en boven dien het Fransche vrachtschip „Espérance", dat zich op weg naar Djiboetl bevond, om een lading dringend benoodigde levensmid delen uit Madagascar naar Fransch Soma- liland te brengen, in beslag genomen. De. daarmede in zekeren zin ingestelde blok kade van Madagascar door de Engelschen. werd door den gouverneur van dit eiland, Léon Cayla. met de waarschuwing beant woord. dat Madagascar in geval van ver dere blokkade-maatregelen een economische autarkie zou v ormen en zou weigeren vleesch aan de Afrikaansche koloniën van Engeland te verkoopen. In een rapport aan de Vichy-regeering noemt Cayla de Brit- sche blokkade-poging, welke volgens een via de radio uit Kaapstad aan Tanana- rivo, de hoofdstad van Madagascar, gericht ultimatum, uitdrukkelijk het doel nastreeft, Madagascar van de regeering-Pétain te vervreemden, doelloos. Het eiland, zoo zegt Cayla in zijn rapport, kan zich met zijn belangrijke vischvangst en zijn. millioenen stuks vee en varkens redden, „en als we onze rijst en maniok niet aan het buiten land kunnen verkoopen, dan zullen we die zelf opeten. Wij houden het uit, zoolang het noodig is". Cayla voegde eraan toe, dat het den Engelschen vermoedelijk moeilijk zal vallen, de kust van Madagascar, welke 2000 zeemijlen lang is, effectief te blokkeeren. (United Press). Naar de Messaggero uit Bazel meldt, is de groote Oceaanstoomer Empress of Japan, die onder Canadeesche vlag vaart, in vlam men opgegaan. Het betreft hier een groot passagierschip van 26.000 ton, dat na het uitbreken van den oorlog verbouwd werd tot een gewapende hulpkruiser en dat be stemd was voor troepentransportschepen naar Engeland. Het Zwitsersche blad Suisse bevestigt, dat zich aan boord van den Oceaanstoomer 7000 man Canadeesche troepen bevonden. Men gelooft, dat het groote schip het slachtoffer is geworden van een Duitschen vliegtuigaanval. Volgens na dere berichten durft geen enkel onder Britsche vlag varend stoomschip het bran dend vaartuig te naderen uit vrees, dat Duitsche duikbooten in de buurt zijn. (D.N.B.). ACTIE OM FRANSCH-INDOCHINA. De Japansche pers en ook Domei publi- ceeren uit Hanoi sepsationeele berichten, volgens welke de Engelsche zouden probee- ren met geweld op te treden tegen Fransch- IN ZWITSERLAND. De veertienjarige koning van Thailnd, Ananda Mahidol, die met zijn moeder, zijn jongeren broer en zijn zuster in een villa in de nabijheid van Lausanne woont, heeft, zoo wordt tenminste beweerd, geen groote interesse voor de politiek, en ook niet voor de beweerde spanning tusschen zijn rijk en Indochina. Des temeer interesseert hij zich voor technische aangelegenheden en voor leger- en vlootstrategie. Hoewel de jonge koning reeds weet, dat het spoedig zijn taak zal zijn, een zware verantwoordelijkheid op zich te nemen en het middelpunt van een gecompliceerd hof ceremonieel te zijn. is hij toch blij, dat hij voorloopig tenminste, al deze zaken in han den van den regent en de regeering van Thailand kan laten, torwij 1 hij zijn studie volbrengt en zijn gelukkig leven in Lau sanne voortzet. Hoewel hij bij zijn laatste bezoek aan zijn koninkrijk een radiorede tot zijn volk hield en tijdens een rede tot het Thailandsche leger, als een koning optrad, leidt hij toch in Lausanne een eenvoudig leven en wei gert hij als koning behandeld te worden. Ananda zal waarschijnlijk n'og drie of vier jaar daar blijven, voor zijn studie afgeslo ten is. Hij wil later nog een universiteit bezoeken, doch heeft er tot dusverre nog geen uitgekozen. In den allernaasten tijd hij in ieder geval niet van plan naar Thailand terug te keeren. De jonge koning, die tamelijk groot voor zijn leeftijd is, staat lederen morgen om half zeven op, ontbijt dan tezamen met zijn familie en gaat vervolgens met zijn 12-ja rigen broer Pumitol naar scholo. Vaak doet hij dat per fiets, of anders worden de broers per auto daar heen gebracht. Op deze school, de Ecole Nouvelle, is een groot aantal van zijn schoolkamaraden goede vrienden van hem, die hem vaak be zoeken. Zijn broer is echter zijn beste speel kameraad. Ananda is een goede en vlijtige scholier, zonder ergens bijzonder in uit te blinken. Hij houdt veel van geschiedenis en aardrijkskunde. Hij toont groote Interes se voor de dagelijksche gebeurtenissen, zon der hierover echter een eigen meening te uiten. Zijn heele liefde geldt de strategie, Inde*etij^ 8troomb^P De beste en zuinigste lampen ooit door PHILIPS vervaardigd 3254 (Ingez. Med.) tochten. Hij kent bijna alle slagschepen der groote vloten en hij speelt by zonder graag met nauwkeurige reproducties van oorlogsschepen. Zeer veel tijd besteedt Ananda echter ook aan de techniek. Men vindt hem vaak vele uren achtereen in een garage in den tuin van zijn villa bezig, waar zich allerlei motoren, vele technische zaken en werktuigen voor houtbewerking bevinden. Hij heeft een uitgesproken tech nisch talent, kan zeer goed autorijden en kent ieder deel van de auto-motor. Even goed kent hij de vliegtuigen. Het huis is vol gecompliceerde electrische installaties en apparaten, die hij altijd weer uit elkaar haalt en opnieuw monteert, teneinde volkomen meester te worden. De jonge koning, die zeer vriendelijk is, en op allen, die hem ontmoeten een goe den indruk achter laat, is ook een enthou siast ski-looper. Eiken winter reist hij met zijn moeder en broer en zuster naar Arosa, om zich daar aan deze sport te wijden. Zijn moeder, prinses Mahidol, is een jonge, zeer knappe vrouw, die precies weet wat haar zoon wacht en hem in ieder op zicht op het leven als koning wil voorbe reiden. Zij tracht hem in te prenten, dat er geen verschil tusschen hem en zijn toe komstige onderdanen bestaat, en zij hoopt, dat hij een moderne, verlichte monarch zal en hij spreekt gaarne over slagen en veld-J worden. (United Press.) Indochina. Met behulp van aanhangers van de Gaulle, alsmede van Engelsch-Ameri- kaansche en Joodsche kringen in de om geving van Saigoen voeren de Engelschen op het oogenblik een versterkte anti-Japan sche propaganda. Zij beweren o.a. dat de Japanneezen het gebied van Saigoen willen bezetten. Domei meldt, dat de vroegere gou verneur-generaal van Fransch-Indochina, Catoux, op 10 November op grond van een geheime opdracht van de Gaulle een be spreking heeft gevoerd met Tsjang kai Sjek en daarop naar Singapore is vertrokken. Het Engelsche plan beoogt waarschijnlijk, de Chineezen van uit het Noorden in het gebied van Tongking te laten binnendrin gen, terwijl de Engelschen, die in Singapore voorbereidingen treffen, vanuit het Zuiden Saigon zullen trachten te bezetten. Ongeregelde Chineesche troepen zouden de grens reeds hebben overschreden doch zijn teruggeslagen. Ook zou de Britsche gezant te Bangkok Siam Engelsch-Amerikaanschen steun heb ben aangeboden bij de eischen jegens Indo china. Naar vernomen wordt, behelst het voorstel van Engeland en Amerika de veiligheid van Thailand te garandeeren en Thailands stre ven naar uitbreiding van grondgebied te verwezenlijken. De Vereenigde Staten zou den Thailand vliegtuigen, wapenen en an dere oorlogsmateriaal leveren. Bovendien zou er nauw contact gehouden worden met de anti-Japansche elementen onder de Chineesche kolonie in Thailand. Ingeval Thailand het voorstel van de hand zou wij zen, dreigen Engeland en Amerika in be dekten vorm er mede. de financiën van Thailand te verstoren, terwijl tevens de toe voer van petroleum en van andere essen- tieele goederen zou worden stopgezet. In welingelichte kringen te Tokio wordt verklaard, dat indien deze berichten juist blijken te zijn, Japan zich tegen zulk een plan krachtig zal verzetten. Tevens wijst men er in deze kringen op, dat Thailand daardoor zijn met Japan gesloten pact van vriendschap zou verbreken, hetgeen op een „zelfmoord" van Thailand zou neerkomen. (Domei.). In Britsch-Indië is een algeheel uitvoer verbod van goederen naar Fransch-Indo china uitgevaardigd. ADMIRAAL NOMOERA ALS JAPANSCH GEZANT NAAR WASHINGTON. De Deutsche Allgemeine Zeitung meldt dat prins Konoje, de Japansche premier, ad miraal Nomoera benoemd heeft tot gezant te Washington. Nomoera behoorde tot de Japansche ge delegeerden op de vredesconferentie te Washington; daarna was hij bevelhebber van het grootste Japansche vlootstation te Jokosoeka tot zijn pensionneering. In Augustus 1939 werd Nomoera minister van buitenlandsche zaken van het kabinet Abe. NIEUWE TURKSCIIE HANDELSWEG. De Turksche pers meldt, dat de weg voor den Turkschen buitenlandschen han del naar het Oosten via Basrah is geopend. Turksche producten zijn dezer dagen voor den eersten keer via Basrah naar de Ver. Staten en Japan verzonden, aldus meldt het D.N.B. uit Istamboel, waardoor de se dert lang onderbroken handelsbetrekkingen met deze landen weer zijn aangeknoopt. Er zijn stappen ondernomen om te voor komen, dat het goederenvervoer in Syrië vertraging ondervindt. BRITSCHE SCHEPEN VERLATEN MARTINIQUE. Naar uit de Fransche kolonie Martini que gemeld wordt, is het Britsche vlootes- kader aldaar, dat de bij het eiland liggen de Fransche oorlogsschepen bewaakte en door een soort blokkade het eiland van de buitenwereld volkomen afsneed, terugge roepen. Men brengt dezen maatregel van de Bnitsche admiraliteit met het feit in verband, dat Groot-Brittannië de aldus vrij komende oorlogsschepen onvoorwaardelijk GEMEENTE-REKENING 1939. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat aan den Gemeenteraad zijn overgelegd, tegelijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter lezing zijn neergelegd en in afschrift tegen be taling der kosten algemeen verkrijgbaar worden gesteld, de rekening van de inkom sten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1939 en de verschillende bedrijfsreke- ningen over dat jaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 November 1940. 3274 BRAN D STOFFENDISTRIBUTIE. Zij, die in de meening verkeerden, dat voor het verkrijgen van brandstoffen- bonnen voor hun woonhuis alleen de vertrekken, waarin gestookt kan worden, opgegeven moesten worden en die deze ver keerde opgave nog niet aan het Distributie kantoor hebben gesignaleerd, worden ver zocht, dit alsnog te doen en zich zoo spoedig mogelijk te begeven naar Breestraat 119, afdeeling Brandstoffen. Aangezien deze vergissing uiterlijk 30 November as. moet zijn hersteld en in vele gevallen door een ambtenaar van het Distributiekantoor een onderzoek ter plaatse moet worden inge steld. dient men zich te haasten. Zij, die van een huis met 4 of minder vertrekken verhuizen naar een woning van 5 of meer kamers of omgekeerd, moeten hiervan opgave doen aan het Distributie kantoor. Hetzelfde geldt voor hen, die van het gebruik van haarden en kachels over gaan tot Centrale Verwarming en omge keerd. Leiden, 18 November. De Burgemeester van Leiden, 3275 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. RESIDENTIE-ORKEST. Roelof Krol (cello). Frits Schuurman (dirigent). Dè verrassing van dezen middag was de kennismaking met den Hollandschen cellist Roelof Krol, die, na zijn studie aan het muzieklyceum te Amsterdam, in 1937 te Weenen onderscheiden werd op het daar gehouden solistenconcours. Deze onderscheiding moet Krol wel met het volste recht verleend zijn. Want zijn vertolking van 't sterk melodieuze, warm- klinkende en treffend juist voor het in strument geschreven en het orkest geïn- stumenteerde celloconcert van den Tsjechi- schen componist Dvorak was in één woord een prestatie van de hoogste orde. Van Krol behoeft niemand meer te schrij ven, dat hij veel „belooft". Beloften zijn bij hem al in vervulling gegaan!. Deze jonge musicus beschikt over ge rijpte hoedanigheden en eigenschappen, die hem reeds tbans onder de eersten doen scharen. Zijn voortreffelijke techniek, zich open barend door een sonore, dan weer kern achtige toongeving in alle liggingen, zijn geconcentreerd-begripvoile, wilskrachtige en evenwichtige voordracht zonder pose of gewild effect stempelen hem tot iemand, die van den aanvang de aandacht tot zich trekt en van wien men weet, dat hij be hoort tot de schaarsche categorie van mu sici, die als solist zijn voorbeschikt en in staat zijn bij voortduring door hun veel zijdige kundigheden en hun krachtige per soonlijkheid te boeien. Weliswaar mag men hierbij niet verge ten, dat dit celloconcert van Dvórak be hoort tot de dankbaarste, die ooit geschre ven werden; recht spruit het voort uit een waarachtig, warmbloedig en vóór alles na tionaal voelend muzikantenhart. Ondanks verwantschap met Brahms en Wagner men herinnere zich het blazersin termezzo! getuigt het gansche karakter van een krachtige individualiteit en laat niet na mede door den prachtigen bouw, de leven dige bewerkingen der thema's en de vervoe rende stijgingen een meeslependen in druk te maken. Maar slechts een even ster ke persoonlijkheid kan er de weergave aan geven, die het behoeft. Krol beheerschte het concert volkomen, zijn visie was door en door gezond en zuiver, hij stond midden in het centrum van Dvorak's muzikale oer bron en vond in Schuurman en zijn orkest getrouwe partners, schoon wij ons het sa mengaan nóg intenser en soepeler denken. Krol oogstte een onbetwistbaar succes: deze bescheiden kunstenaar, die reeds zooveel kan, mag zich verzekerd weten van nog vele toekomstige successen! Van den eenen Tsjech naar den andere is slechts een pas: de vader der Tsjechische nationale muziek Smetana, was vertegen woordigd met zijn alom- bekend sympho- nisch gedicht „De Moldau", waarmee hij zulk een impressionistisch en coïoristisch, er om - verlegen zitten: ma ar soms meer nog om een Aspirin-tje. BI] hoofdpijn of ver koudheid moest men het steeds bij de hand hebben. I op den orenjeband. 32» (Ingez. Wed.) natuurgetrouw beeld geeft van deze rivier, die haar breedste bedding heeft vóór het oude Praag, de stad waar Smetana zijn op leiding genoot en met Llszt, die zulk een sterken invloed op hem had, ln aanraking kwam. In deze melodieuze „programma"-muzlek domineert eveneens stérk het „volksche" karakter, dat culmineert in het doordrin gend-suggestieve Vyzehradmotief, glanzend door het beroemde Residentie-koper ge blazen. Het orkest bevredigde hier ten volle, speelde harmonisch en met bezielende toe wijding. Het concert zette in met een onbekende Schubert-symphonie, die in D-dur uit den jare 1815. Muziek van een eerst 18-jarige, waarin het groote genie reeds te onderken nen valt, ongecompliceerd en geniaal in haar eenvoud. Zonder eenige inspanning kan men deze muziek tot zich laten komen. En men beleeft er terdege zijn vreugde aan, Al denken wij ons dit bekoorlijke sym- phonietje fijnzinniger en doorzichtiger ver tolkt, toch neemt het bij voortduring voor zich in door de vele lieflijke détails, door Schubert hier kwistig gestrooid. Men hoort weliswaar Italiaansohe invloe den (Rossini) of die van Haydn en Beet hoven, maar niettemin ls het ook reeds in menig opzicht op-ende-top Schubert, ons meevoerend door de zonnige blijheid van Weenen's omgeving. Charmant zijn de tal- ïooze fijne trekjes, o.a. voor hobo en fagot. Zij beteekenen een weldaad, al kan een oor, dat op de hedendaagsche spanningen ls in gesteld, 2ich toch niet te lang daaraan „vermeien", zonder het gevoel van „des Guten zuviel" te verkrijgen. Intusschen waren wij Schuurman erken telijk voor deze waardevolle introductie! Abonné te O.-W. - Oude-Wetering, Leimui- den, Uithoorn, Vinkeveen, Loenersloot. Vree land, Kortenhoef, Hilversum, Laren. voor de handhaving van het noodige scheepvaartverkeer met Canada noodig heeft, dat de laatste veertien dagen door de aanvallen van Duitsche vloot- en lucht strijdkrachten ernstig gestoord is. (D.N.B.) RACHELE MUSSOLINI ONDERSCHEIDEN. Rachele Mussolini, de echtgenoote van den Duce, is onderscheiden met de zilveren medaille voor bungenmoed. Deze decoratie is haar toegekend voor het elan en de ener gie, waarmee zij in het voorjaar 1939 lei- VERPLAATSING VAN DE STOPLIJN NAAR DE STADSZIJDE. De commissaris van politie verzoekt ons opname van het navolgende: De opstelling van de wielrijders en motor rijders voor den gesloten overweg aan den Stationsweg en Rijnsburgerweg aan de stadszijde, welke voorheen was vlak vóór de overwegboomen, zal met ingang van mor gen zijn achter de stoplijn voor „Zomer- zorg". Al het rijvertceer, dat komende van de zijde stad zioh begeeft in de richting Oegstgeest, zal derhalve van morgen af ach ter de stoplijn moeten wachten, indien de boomen gesloten zijn. De indeeling van het wachtend rijver- keer achter de sto'plijn is dan als volgt: le. Alle rijwielen (ook driewielige bak fietsen) en handwagens onmiddellijk langs het trottoir in volgorde van aan komst achter elkaar. Bestuurders van 2-wielige rijwielen met tweeën naast elkaar. 2e. Alle motorrijtuigen en rijtuigen links daarvan in de op het wegdek aangege ven strook, ook weer in volgorde van aankomst achter elkaar. Deze regeling is geheel in overeenstem ming met de regeling geldend voor het kruispunt „de Gijselaarbank", Tevens worden de wielrijders er aan her innerd, dat hun opstelling bij een gesloten overweg aan de zijde Rijnsburgerweg steeds is de wielrijdersstrook, zooals deze op het wegdek is aangegeven, ook hier met niet meer dan twee naast elkaar in volgorde van aankomst. Dit voorschrift is ook van kracht als er geen agent aanwezig is. Dit laatste wordt nog eens uitdrukkelijk medegedeeld, omdat velen er blijkens de praktijk een an dere meening op nahouden. TE LAAT OP STRAAT. In de laats be twee nachten heeft de poli tie wederom acht personen aangehouden, die na het -midd&mechtelijk uur zonder gel ding gaf en deelnam aan de hulpactie voor j dige reden op straat vertoefden. Zij zijn de bevolking der proyincies Orli en Ravege, die zwaar getroffen waren door overstroo ming en noodweer. De prefect van de stad speldde -mevrouw Mussolini namens den on derstaatssecretaris van blnnenlandsche za ken de medaille op de borst, waarbij de bevolking overtuigende blijken van haar genegenheid gaf. (Stefani). PATEL GEARRESTEERD. Volgens een Reu'teilbeiicht uit Ahmeda- bad is de voorzitter van de parlementaire fractie van het pan-Indische congres, Val- lasjai Patel, gearresteerd, op grond van de defensiewet. (D.N.B.) allen tot 4 uur in het politiebureau vastge houden. STENOGRAFIE EN MACHINESCHRIJVEN. Zaterdag j.l. slaagden voor den Ned. R.K. Bond van „Groote" schrijvers „St.-Gene- sius", de volgende candidaten voor Steno grafie: M. Melet, H. van Venetië, en A. van Zoelen en voor machine-schrijven: A. van den Berg, N. van den Berg, T. van Bergen- Henegouwen, N. Driessen, M. Helversteijn, M. Masseling, T. Montague, T. Molenkamp, M. Pleij, D. van der Reep, C. Reijntjes, R. Smit, IJ. Schoppen, A. Schoppen, M. Schel- lekens, C. Vermeulen, H. van Venetië, N. de Water en C. Zonderop. PLANNEN TOT STICHTING VAN TWEE LEERSTOELEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Naar wij in „Het Nationale Dagblad" le zen, heeft de procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage dezer dagen bericht, dat zijnerzijds geen bezwaren be staan tegen de onlangs opgerichte Stich ting tot Bevordering van de Studie van het Nationaal-SoclaHsme, welke stichting oun. beoogt het in het leven roepen aan de Leldsche Universiteit van twee bijzondere leerstoelen, de een in de nationaal-socia- üstische staathuishoudkunde, de andere in de nationaal-socialistische Ideologie. De Stichting kan dus thans haar werk zaamheden aanvangen. De Raad van Beheer der Stichting heeft zich als volgt samengesteld1: voorzitter: dr. W. Th. Boissevain; penningmeester: dr. L. P. Krantz; secretaris: mr. J. J. Sohrleke. Om tot vestiging van de genoemde leer stoelen te kunnen overgaan moet de Stich ting daartoe bevoegd worden verklaard door het Hoofd van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Een daartoe strekkend verzoek is door den Raad van Beheer reeds bij dit departement ingediend. OHR. TECHNICI. In het gebouw voor Chr. Soc. Belangen kwam de afdeeling Leiden van de Ned. Ver. van Chr. Technici bijeen. De voorzitter, de heer D. Hendriks, open de deze samenkomst met Schriftlezing en gebed, waarna hij een kort openingswoord sprak. Het woord was vervolgens aan den bonds- secretaris, den heer Van Hoven uit Utrecht, die een overzicht gaf van de positie der organisatie en verder eenige actueele orga nisatorische kwesties besprak. Een geanimeerde gedachtenwisseling volg de op dit referaat, waaruit o.m. bleek, dat de afdeeling zich volkomen met het hoofd- bestuursbeleid kon vereenigen. Eenige huishoudelijke zaken werden hierna nog behandeld, waarbij bepaald werd, dat de volgende vergaderingen in Januari en Maart, en de jaarvergadering in Mei zullen worden gehouden. Na rondvraag volgde sluiting. De politiebr&ndweer heeft hedenmor gen met één slang op de motorspuit en een schuimbluschapparaat een begin van brand gebluscht ln een fabriek van was- en poets middelen aan de Langegraoht nr. 95, al waar de vlam van een gasstel in een pad met was geslagen was. Er werd geen noe menswaardige schade aangericht. S—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2