LEIDSCH DAGBLAD Rede van Flandin Uit de Omstreken LEIDSCH DA6SUD - Derde Blad Maandag 18 November 1940 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Voor nieuwe orde in Europa Ruwe schrale huid PUROL1 RECHTZAKEN Plaatst Uw advertenties Een 80 jarige te Nieuwkoop Onze telefoonnummers Directie en 4dministratie25041 Redactie No. 21507 (IIN/T IN LETTERE* VRAGENRUBRIEK Dagbladreclame is niet te vervangen Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen In Dijon zijn ongeveer 50 hoofdredacteu ren en politieke redacteuren van dagbladen uit geheel Oost-Frankrijk bijeengekomen in een persconferentie, in het middelpunt waarvan een redevoering van den vroege- ren Franschen minister-president, Flandin, stond. Flandin begon met de oorlogszaken van 1939 te bespreken. Daarbij zette hij uiteen: de beslissende phase, het jaar 1936 met de bezetting en hermiUtariseering van het Rijnland zou een beslissenden keer in de Europeesche politiek moeten brengen. Toen heeft de politiek van de overwinnaars in den wereldoorlog gesteund op hun militaire macht, om het verdrag van Versailles door te zetten, waarbij Frankrijk de rol van den eerste gendarme van Europa speelde. Van dit tijdstip af zijn duistere krachten in de wereld in beweging gekomen om een oorlog in Europa te provoceeren, welke den vrijmetselaars en Joden de heerschappij mogelijk moest maken. Deze oorlog lag reeds in het voornemen ter gelegenheid van het Abessijnsche conflict, toen de Engel- sche regeering door haar sanctiepolitiek streefde naar het uitbreken van het con flict in de Middellandsche Zee. Wel was En geland toen slechts gewapend voor een oor log tegen Italië, maar niet tegen Duitsch- land. „Dit, aldus Flandin, werd mij formeel in Londen in Maart 1936 verzekerd". In aansluiting hierop gaf Flandin een beschrijving van zijn streven om een basis voor samenwerking met Duitschland en Italië te vinden. Hij ging als volgt voort: „Intusschen meenden verscheidene impe rialisten in Londen, dat een staken van de FranschItaliaansche rivaliteit in de Mid dellandsche Zee Engeland zou berooven van zijn scheidsrechtersrol in deze ruimte en dat het staken van de DuitschFran- sche rivaliteit op het vasteland den Brit- schen invloed zou verminderen. Dat moest Iliderdaad gevaarlijk lijken voor de heer schappij van een zekere internationale plu tocratie. De reactie der onderaardsche krachten bracht Frankrijk de vorming van het volksfront met de regeeringen van Chautemps, Blum en Daladier, die in vol komen overeenstemming met de Londen- sche regeering steeds slechts werkten aan een Europeesche ontwikkeling, die tot den oorlog moest leiden. Diplomatiek werd in denzelfden tijd het net van verplichtingen in het leven geroe pen, waaruit men zich te gegevener tijd on mogelijk kon losmaken. Van dit gezichts punt kon men vooral de mondelinge toe zegging van Delbos in het licht stellen, die in den zomer van 1937 de verplichtingen van Frankrijk jegens Tsjecho-Slowakije uit breidde. De aansluiting van Oostenrijk werd in Maart 1938 voltrokken en wel op het oogen- blik, dat Reynaud de vertegenwoordigers van de communistische partij trachtte te bewegen deel te gaan nemen aan de regee- heid voor den oorlog in het leven te roe pen. „Ik verhinderde deze manoeuvre en ring, ten einde daardoor een nationale een- daarmede ook het conflict in September 1938- De conferentie van Muenchen wekte weer groote verwachtingen. Ik ben er van overtuigd, dat wanneer men op dat oogen- blik in plaats van de verzekeringen en aan biedingen van Hitler van de hand te wij zen. onderhandelingen zou hebben geopend, een nieuw tijdvak van vrede in Europa zou hebben kunnen beginnen. Alle naar den oorlog drijvende krachten echter vereenig- den zich in Engeland en Frankrijk, om on derhandelingen te verhinderen en de ge beurtenissen voorwaarts te dringen. Dat was de tijd van de valsche berich ten, van de onwaarschijnlijkste geruchten, zooals over een legendarische revolutie in het binnenland van Duitschland, welke ge zien de energieke houding van Engeland en Frankrijk, een ineenstorting als gevolg zou moeten hebben. De nieuwsbureaux, bij na de geheele pers en de particuliere om roep in Frankrijk werden toentertijd be- heerscht door een Joodsch consortium, ter wijl dank zij de drie jaar volksfrontregee- ring de belangrijkste commandoposten in den staat in handen waren gekomen van creaturen der vrijmetselaars- Het was ver boden te spreken over vrede en zij, die het desondanks aandurfden, werden gearres teerd. Ten slotte werd de oorlog verklaard op een leugen van Daladier, die de verze kering had gegeven, dat de legercredieten, die van de Kamer werden geëischt, niet be- teekenden, dat de regeering een recht om oorlog te voëren kreeg. Ten aanzien van het vredesaanbod van den Fuehrer in begin October 1939 herinnerde Flandin er aan, dat Dala dier als voorwendsel voor zijn weige ring genoemd had, dat het onmogelijk was geloof te slaan aan Hitler's woor den. Welnu, wat hebben wij thans an ders behalve het woord van Hitier?" aldus spr. Niemand kan zich inbeelden, dat Europa, zoo ging Flandin verder, na dezen oorlog weer terug zal keeren naar den status van 1919. Hoe wij onze toekomst ook mogen denken, wij moe ten medewerken aan het nieuwe Europa want dit nieuwe Europa is geen poli tieke hervorming, maar een sociale re volutie. De Europa door Londen opgedrongen gouden standaard heeft slechts ten voor deel gestrekt aan een laag speculanten en de arbeidende massa's beroofd van de op brengst van hun werk. De verhooging van de prijzen en loonen was slechts een illusie voor den boer en den arbeider, wier winst, wanneer die aanwezig was, als sneeuw in de zon wegsmolt. Wanneer thans het vluch tende en zwervende goud ophoudt, de maat te vormen van de salarieering, wie zal daarover klagen, uitgezonderd eenige beurs speculanten?" Aan het slot van zijn uiteenzettingen verklaarde Flandin: ,,Een nieuwe orde wordt in Europa geboren. Wij zouden een groote fout begaan, wanneer wij daaraan niet deelnamen. De overwin naar heeft door zijn uitnoodiging tot samenwerking tusschen beide volkeren bewezen, dat hij de prestaties en het geestelijk gelaat van Frankrijk kent en ze wif behouden voor het nieuwe Europa". De uiteenzettingen van Flandin werden met grooten bijval ontvangen. De verga dering richtte een telegram aan maarschalk Pétain, waarin „directeuren, hoofdredac teuren en redacteuren uit veertien depar tementen de verzekering geven hun mede werking voor de vernieuwing van het land en zijn intrede in de groote Europeesche familie". (D-N.B.) 3260 van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doos30-60if.8ijApolh.en Drogisten MIJNHARDT (Ingez. MedJ HAAGSCHE RECHTBANK. Werd de haring te duur betaald? De reeder M. P. uit Katwijk zou in het tijdvak 14 Mei—15 Juli van dit jaar enkele partijen haring te duur hebben verkocht. Zoo berekende hij voor de maatjesharing f. 40 per kantje en voor volle haring f30, zulks terwijl als prijs was aangegeven res pectievelijk f.28 en f.21. Tegen den reeder was proces-verbaal op gemaakt, en hij heeft zich Zaterdag voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden gehad. Reeds was in eerste instantie deze kwes tie door de rechtbank behandeld, doch het werd gewenscht geacht nader den adj. di recteur der Ned. Visscherijcentrale als ge tuige te hooren. Deze verklaarde nu dat de officieel vastgestelde prijzen ook golden voor haring die werd geëxporteerd. Aanvankelijk was de prijs op f. 20 bepaald doch op aandrang van belanghebbenden, was die voor de steur- en volle haring op f. 21 gebracht. Waar verdachte zich had beroepen op hooge koelhuiskosten, zei getuige dat hier in die kosten begrepen waren. De Officier van Justitie wees erop dat geen prijsopdrijving, doch prijsverhooging was tenlaste gelegd, en persisteerde bij zijn eisch van f.4000 boete subs. 4 maanden hechtenis. De verdediger, Mr. Kauffman wees erop dat de wet alleen spreekt van „prijsopdrijving" en de vastgestelde veror dening van „prijsverhooging" zoodat deze laatste verder gaat dan de wet, en zij dus niet verbindend moet worden geacht. Vonnis over 14 dagen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Hij wilde niet weg. Er was in een café te Hazerswoude een bezoeker, die toen het sluitingstijd werd, er niets voor voelde om te vertrekken. De veld wachter maande hem enkele malen, doch dat had weinig succes. Het slot was dat de veldwachter beleedigd werd. Als gevolg hiervan moest de trage café bezoeker terecht staan. De Officier meende dat nog met een geld boete kon worden volstaan, waarom hij f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis eischte. De Politierechter veroordeelde conform dezen eisch. Onder de spoorboomen. Toen een autohandelaar uit Leiden met zijn auto o'ver de spoorlijn bij de Vink reed, werden juist de afsluitboomen neergelaten. Om die te ontwijken, zwenkte hij naar links, waardoor een botsing ontstond met een auto uit de tegenovergestelde richting. Beide voertuigen werden gehavend. Nu stond de garagehouder terecht, doch hij meende geen schuld aan het ongeval te hebben, omdat de andere auto links van den weg stond. Na getuigenverhoor, vorder de de Officier tegen verdachte f40.boete subs. 40 dagen hechtenis. Vonnis over 14 dagen. HILLEGOM. LEDENVERGADERING R.K. POSTPERSONEEL. Afscheid van den penningmeester den heer H. J. van Bemmel. De afd. Hillegom en Omstreken van den Ned. R.K. Bond van P.T.T. Personeel „St. Petrus" hield een ledenvergadering in hotel „Flora". De opkomst was groot. Er stond slechts een punt op de agenda n.l. afscheid van den penningmeester den heer H. J. van Bemmel. De voorzitter de heer J. Heemskerk deelde mede, dat de heer Van Bemmel gedurende 24 jaren postalen arbeid te Hillegom heeft verricht en deze thans zal gaan voortzetten te Delft. Van het bestaan af van de afdeeling is de heer Van Bemmel lid van het bestuur geweest en de laatste 16 jaar hee.ft hij de functie van pen ningmeester tot aller tevredenheid vervuld. Hierna sprak de voorzitter woorden van waardeering, dank en afscheid om ten slotte, namens de afdeeling, den scheidenden penning meester een stoffelijk blijk van waardeering, bestaande uit een zilveren vierkleuren-potlood te overhandigen. Hierna dankte de secretaris de heer Van Lierop voor de prettige samenwerking gedurende 21 jaar. Van den heer Beijersbergen, die door dienst verhinderd was, was een schrijven binnen ge komen, dat door den Secretaris werd voorgele zen en waarin speciaal waaxdeerende woorden aan het adres van den penningmeester werden geuit. Hierna dankte de heer Van Bemmel voor de hartelijke samenwerking in het algemeen en de ter uitvoering van zijn functie verleende assis tentie door de heeren Heemskerk, Polle. Staff - vleu en Vrijling. Na nog de beste wenschen voor de afdeeling te hebben uitgesproken, werd het officieele ge deelte met een hartelijken handdruk besloten. RAADSAGENDA. De Raad vergadert Woensdag aa. des mid dags te 3 uur ter behandeling van de volgende punten. 1. Vaststelling der notulen der twee vorige, vergaderingen: 2. Ingekomen stukken; 3. Reclames plaatselijke belastingen; 4. Comp- tabiliteitsbesluiten; 5. Vaststelling van de be grooting van den Schoolartsendienst 1940; 6. Voorstel tot het aangaan van een rekening cou rant overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten; 7. Voorstel tot het verleenen van machtiging voor het aangaan van kasgeldlee- ningen in 1941; 8. Voorstel tot het vaststellen van de vergoedingen, ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet over 1939, ton behoeve der In hel het dagolad met verre weg de grootste publici- teitswaarde in en om de Sleutelstad. Advertenties worden zonder eenige prijsverhooging door onze plaatse lijke agenten aangenomen. Dit geldt ook voor onze „Kleine Advertenties" bijzondere schoolbesturen; 10. Voorstel tot aan vulling van de Bouwverordening; 12. Voorstel tot vaststelling eener regeling voor het benutten van huisafval; 13. Mededeelingen. Onder punt 6 stollen B. en W. voor om met de N.V. Bank voor Ned*. Gemeenten voor 1941 een tijdelijke kasgeldregeling aan te gaan. om- rede de thans geldende per 31 Dec. a.s. afloopt. De gevoerd besprekingen hebben tot resultaat gehad, dat genoemde bankinstelling zich bereid heeft verklaard, voor 1941 het crediet voor de gewone uitgaven to bepalen op f286.000 en voor de buitengewone uitgaven op f. 30.000 tegen een rento van hoogstens 1 hooger dan het pro messe disconto van de Nederlandsche Bank. Daar sedert 1 Jan. 1938 aan de Openbare UJL.O.-school een vakonderwijzer werkzaam is. hebben de besturen der bijzondere scholen het recht om vanaf 1 Jan. 1939 eveneens een vak onderwijzer aan hun school verbonden te heb ben. waarvan de wedde voor rekening van de gemeente komt. De kosten van het vakonderwijs aan de Openb. ULO hebben over '38 f. 23,96 per leerling bedragen. Dientengevolge heeft de aan vragende Christ. Burgerschool recht op het ge middeld aantal leerlingen (67) x f.23,96 is f. 1605,32. Vervolgens heeft de Raad bij de pun ten 8 en 9 de gewone jaariyksche vergoedingen vast te stellen voor de bijzondere scholen in deze gemeente. De bestaande bouwverordening in deze gemeente behoeft aanvulling, daar door den Algem. Gemachtigde voor den Wederop bouw speciale bepalingen zijn uitgevaardigd ter besparing op bouwmaterialen en zijn goedkeu ring wordt verelscht voor werken waarvan de kosten in totaal f.500 of meer bedragen. Om vervolgens conflicten te vermijden tusschen de maatregelen van genoemden functionaris en de gewone nog bij de Woningwet voorgeschreven bepalingen, is het noodzakelijk dat de bouwver ordening zoo spoedig mogelijk In overeenstem ming wordt gebracht met hetgeen de toestand van het oogenblik verelscht. De R.K. Bond van Overheidspersoneel St. Paulus, afd. Hillegom viert Vrijdag a.s. zyn 25-Jarig bestaansfeest. De zendingscollecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden heeft in totaal f. 362,01 opgebracht. De heer H. Meijer, thans klerk ter secretarie alhier, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Assendelft N.H. LISSE. VERGADERING GEREF. OUDERVEREENIGING. In de vergaderzaal der Geref. Kerk werd de jaarvergadering gehouden der Geref. Ouder vereeniging onder leiding van den voorzitter, den heer I. v. d. Meulen, die na de gebruikelijke opening een kort woord sprak waarin hij wees op het juiste doel der veréeniging, n.l. om richting en leiding te geven aan de jeugd der Kerk. Dit werk heeft vooral, in onzen tijd onze volle belang stelling noodig. Dank werd gebracht aan de leiders en leidsters der jeugdvereenigingen voor hun arbeid in het belang der jeugd verricht. De secretaris, de heer G. Horsman, bracht het jaarverslag uit en las tevens het finan cieel verslag voor wegens verhindering van den penningmeester. Br was een voordeelig saldo. Wegens aftreding van den voorzitter, den heer I. v. d. Meulen en mevr. Th. Segers Eggink werd een bestuursverkiezing gehou den. Gekozen werden de heere G. Rietkerk en mevr. F. Trompv. Oort. Als voorzitter werd aangewezen de heer Rietkerk. Vervolgens hield de heer D. Algera, leider der Knapenvereeniging een causerie over de positie van het kind in deze wereld, meer speciaal de positie van de kinderen des Verbonds. In zijn inleidend woord werd deze gedachte op keurige wijze uitgewerkt, mede in verband met het opvoedend karak ter in het jeugdwerk. Eenige gedachten wisseling volgde hierop. SASSENHEIM. VERGADERING AEG. VER. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. In oatfé „Het Bruine Paard" verigiadierde de afdeeling van de A£g. Ver. voor Bloem bollencultuur. De voorzitter, de heer G. Vlasveld, memoreerde de gebeurtenissen in het vaik van het afgeloopen Jaar en heette bijzonder welikom de pas nai teruggekeerde reizigers uiit Aimerika. Wegens periodieke aftreding van den voorzitter dr. A. J. Verhage, werd deze her kozen; to de vaetuie P. F. Seignebte de heer Kieft van Limmen en in de vaoture G. v. d. Marei, de heer P. Kramer van Heemstede. Het voorstel van het afdeelingsbestuur een motie 'bij het Hoofdbestuur in te die nen om alle pogingen in het werk te stel len, vrijstelling te krijgen van de heffing van het Surplusfonds 1940 werd met aig. st. aangenomen Miededeeling werd gedaan, dat bij vol doende animo een- cursus zal worden ge geven in Bij culturen. By zonderheden zul len spoedig volgen. De heer Demminik. controleur van den piantenziektenlkundigen dienst, gaf ten slotte enkele werken voor het telen van 'bieten en koolrapen, alsmede enkele cyfers van den uitvoer van het aantal kisten over 3 maanden in zyn rayon. ZEVENHOVEN. Tot penningmeester van het waterschap Blokland is gekozen de heer C. van Veen. VIER GENERATIES OP ÉÉN PL A ATT JE, (2 lijnen) CONCERT „LEIDSCH VOLKSHUIS". Zondagmiddag a.s. wordt in het Leidsche Volkshuis aan den Apothekersdyk weer een bijzonder concert gegeven. Alsdan zullen als solisten optreden L. Sondaar (bariton) en Iskar Aribo, de bekende pianist, die kort vóór den oorlog ook in onze stad concer teerde en over wiens kwaliteiten wy ons destyds zeer waardeerend konden uiten. - B. V. te L. - Bij weigering om de bepa lingen der overeenkomst na te komen, zou in derdaad een civielrechtelijke procedure ge voerd moeten worden. Aangezien het waar schijnlijk gaat om een zaak. welke tot de be voegdheid van de rechtbank behoort, hebt u daarvoor de hulp van een procureur noodig. De rechtsvordering verjaart na 30 jaren. Van d. H. te L. - Als men ten aanzien van het pensioen niet aan dwingende bepalin gen gebonden is, zullen de beslissingen wel aanvaard moeten worden. A. V. te L. - Huurverhooging is niet toe gelaten, hetgeen den eigenaar1 wel bekend zal zyn. U behoeft dus niet meer te betalen dan tot dusverre geschiedde. G. B. De eigenaar heeft de vrijheid wyziging in de betalingsregeling te brengen. Schoenen flink in vet zetten en weer goed schoonmaken. De weduwe Kranenburg te Nieuwkoop hoopt op 24 November a.s. haar 80sten verjaardag te vieren. Ten gelegenheid van deze komende heuglijke gebeurtenis werd bovenstaande foto gemaakt, waarop de 80-jarige is te zien in gezelschap van haar dochter, de 55-jarige mej. G. Immerzeel— Kranenburg, wonende te Nieuwkoop, haar 34-jarige kleindochter mej. T. Beek—Im merzeel en haar 13-jarige achterklein dochter Emma Johanna, Hendrika Beek, wonende te Alphen aan den Ryn, zoodat hier vier geslachten te zamen vereenigd lj zyn. ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE NED. HERV. KERK. Met belangsteiling werd kennis genomen van de véle bewijzen van instemming met de boodschap der kerk in het bijzonder van een uitvoerigen brief dienaangaande van den kerkeraad van Delft. Op een brief van de Vereeniging van kerkvoogdijen betreffende de uitbreiding van het kerkelijk Weekblad, zou worden geantwoord, dat met haar verzoek rekening gehouden was. De commissie voor spoedvorderende za ken bestaat uit ds. J. P. van Bruggen en dr. J. Bybau. Hun secundi zijn:ds.J.W. Dippel en ds. J. de Zwaan. Door ds. J. W. Dippel werd namens de commissie ad hoe voorlezing gedaan van den coliectebrief voor Noodlij d. Kerken en Personen. Met dank aan den opsteller werd deze aanvaard. Ds. J. Boonstra las namens de commis sie ad hoe. een ontwerp-toelichting voor op den getroffen noodmaatregel verband houdende met de dit jaar uitgestelde ver kiezingen. De Syn. commissie ging hiermee accoord. De toelichting zal in het Officieel orgaan worden opgenomen. 42 Teekening van Aart van Ewijk. Naar J..J, A. Gouverneur, Reizen en avonturen van Mynheer Prikkebeen). Doch plotseling ja 't is heusch! Kronkelt een touw zich boven Ursel's neus! Redders in den nood! Redders in een groote, zwarte boot. Zonderling uitgedoste figuren Komen over den scheepswand gluren. 2-3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10