Diplomatieke reizen VRIJDAG 15 NOVEMBER 1940 No. 24738 Egyptische premier plotseling overleden Sfsie Jaargang Molotof's bezoek aan Berlijn Antonescu te Rome De bomaanvallen Hitier ontvangt arbeiders in de wapenindustrie Hef overwegvraagsfuk aan den Rijnsburgerweg Oproep tot de soldaten van de Gaulle Tijdens voorlezen troonrede Engeland breidt zijn blokkade uit De positie van Luxemburg Uit het Verre Oosten EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35- ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets, porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte, Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Over het bezoek van Molotof aan Berlijn wordt nog weinig commentaar geleverd. Officieus wordt uit Berlijn gemeld: Het bezoek van den voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molotof aan Berlijn heeft naar m^Pl in politieke krin gen te dezer stede verklaart de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Duitsch land en Rusland vernieuwd en verdiept. De actueele vraagstukken, die beide staten interesseeren, zijn in persoonlijke gesprek ken van den Führer en minister von Rib- bentrop met den Russischen gast behan deld. Hierbij kon volledige overeenstemming geconstateerd worden bij de beoordeeling van alle belangrijke problemen. Duitschland, zoo verklaart men voorts in genoemde kringen, ziet in de politiek, die vorig jaar met het sluiten van het non agressiepact begonnen is, den vasten, duur- zamen grondslag voor een samenwerking, die haar nuttigheid voor beide mogendhe den bewezen heeft en daarom verder uitge breid moet worden. De besprekingen te Berlijn hebben aangetoond, dat de Sowjet- Unie deze opvatting deelt. De Roemeensche leider Antonescu is gistermorgen te Rome door den koning- keizer ontvangen en gistermiddag door den Duce en graaf Ciano. De Italiaansche ge zant te Boekarest en de Roemeensche ge zant te Rome waren daarbij tegenwoordig. Het onderhoud met den Duce begon om 17 uur en duurde tot 18 uur 30. Het was be zield door den geest van wederzijdsch be grip, die thans de betrekkingen tusschen beide landen kenmerkt. De gasten keerden daarna terug naar de Villa Madama. Langs den weg werden zij door de bevolking toegejuicht. Gisteravond bood graaf Ciano een diner Over dit bezoek is in Italiaansche politieke kringen aan het D.N.B. verklaard, dat het niet alleen van formeele beteekenis is. Na de door de mogendheden van de spil gege ven garantie"voor de territoriale, onaantast baarheid van Roemenië en na het herstel van normale betrekkingen met Sovjet-Rus land kan het nieuwe Roemenië beschouwd worden als definitief te behooren bij de mo gendheden, die haar politiek ontwikkelen in overeenstemming met de beginselen van de politiek van de spil. Het bezoek van den Roemeenschen regeeringschef heeft reeds daarom een positieven inhoud van aanzien lijke beteekenis. Alle problemen, die Roe menië en Italië, resp. de samenwerking van Roemenië met de mogendheden van de sp:.' in het Donaubekken betreffen, zullen bij de besprekingen in Rome aandachtig wor den bestudeerd met inbegrip van de eco nomische vraagstukken. Het is in Rome niet gebruikelijk, zoo wordt verder ver klaard, preciseering te geven omtrent den inhoud van die besprekingen. Het is echter duidelijk, dat bij de gedachten wisselingen aile argumenten in den geest van weder zij dsch begrip en wederzij dsche vriendschap en in het kader van de nieuwe politieke en de steeds nauwere oeconomische betrekkin gen, welke bestaan tusschen Roemenië en de mogendheden van de spil, worden be handeld. Hedennacht heeft de Duitsche lucht macht-naar het D.N.B. verneemt, krach tige vergeldingsaanvallen ondernomen we gens den mislukten Britschen aanval op de partij feesten te Muenchen. Behalve Londen en andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen, werd Coventry, het centrum van de Britsche vliegtuigindustrie, door sterke een heden van Duitsche gevechtsformaties voortdurend aangevallen. Reeds in de vroe ge avonduren van gisteren vielen op tal rijke motorenfabrieken en fabrieken van onderdeelen bommen, waaronder van het zwaarste kaliber. Reeds om 21 uur wezen hieer dan 20 groote branden aan de later komende bommenwerpers, die den onon derbroken aanval gedurende den geheelen nacht voortzetten, den weg. De afweer was tegenover het krachtige optreden van het Buitsche iuchtwapen machteloos. Onder soms geweldige ontploffingen breidden de branden zich uit, zoodat behalve de fa- hrieksinstallaties ook nog groote hoeveel heden grondstoffen, halffabrikaten en vol tooide fabrikaten als vernietigd kunnen worden beschouwd. .Be beteekenis van Coventry blijkt hier uit, dat behalve motorenfabrieken als Mor ris, Bristol, Rover en Napier nog talrijke be kende fabrieken van onderdeelen, waarvan alleen nog General Electric genoemd zij, haar zetel hebben. Bi den afgeloopen nacht hebben Engel - sche vliegtuigen getracht een grootscheep- schen aanval, op de Duitsche rijkshoofd stad te ondernemen. Deze poging die door net weer begunstigd werd, kon verijdeld Worden. Het D.N.B. meldt nader: Op verschillende wegen waren sterkere Engelsche vliegtuigformaties dan tot dusver Duitschland binnengekomen om de rijks hoofdstad te bombardeeren. De meeste En gelsche bommenwerpers werden reeds voor het bereiken van hun doel door den tijdig optredenden afweer gedwongen, om te kee ren, zoodat slechts tien tot vijftien vlieg tuigen het stadsgebied van Berlijn bereik' ten. Hier bereidde hun het luchtdoelgeschut een warme ontvangst. Vier vliegtuigen wer den in de voorsteden en even buiten de stad neergeschoten en een vijfde kon voor het bereiken van den versperringsgordel door het afweergeschut neergehaald wor den. Drie andere Britsche bommenwerpers vielen reeds in West-Duitschland aan het luchtdoelgeschut ten offer. Een paai' bom men welke in de rijkshoofdstad terecht zijn gekomen, hebben geen noemenswaardige schade aangericht. Naar het D.N.B. nog ver neemt, zijn in Berlijn verscheidene dak branden ontstaan. Twee der neergestorte vliegtuigen veroorzaakten een vrij grooten brand, die echter geen schade van beteeke nis aanrichtte. Een woonhuis stortte ten gevolge van bominslag in. Onder de Ber- lijnsche bevolking zijn dientengevolge vier dooden en een gewonde te betreuren. Op enkele plaatsen hebben bomscherven lichte schade aan huizen veroorzaakt In. tegenwoordigheid van dr. Ley, minister dr. Todt en rijksperschef dr. Dietrich, heeft de Führer in de rijkskanselarij 85 arbeiders van het front en de wapenindustrie, die met het kruis voor oorlogsverdiensten on derscheiden zijn, en 40 arbeidsters uit de wapenindustrie ontvangen. De Führer zette zijn gasten uiteen, waarom het plutocrati sch Engeland op grond van zijn anti sociale opvatting den Duitschen socialen staat den oorlog heeft verklaard. Deze strijd wordt niet alleen gevoerd, aldus Hit- Ier, door den Duitschen soldaat, die de beste in de wereld is, even beslissend is het reusachtige millioenenleger, dat in de Duitsche fabrieken en de wapenindustrie werkt. De tegenwoordige Duitsche staat is gegrondvest op het krachtigste fundament, dat men zich denken kan op de breede massa van het werkende volk. Met dit aan eengesloten front van den arbeid zal Duitschland den oorlog doorstaan en na de r DE OPLOSSING IN ZICHT! Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de Algemeen Gemachtigde van den wederopbouw Dr. Ir. J. A. Ringers, den secr.-generaal, waarne mend hoofd van het Departement van Water staat medegedeeld, er zich mede te kunnen ver eenigen, dat nu spoedig een aanvang wordt ge maakt met de werken, noodig om het overweg- vraagstuk hier ter stede tot een oplossing te bren gen. Deze tijding zal ongetwij feld door allen, die dage lijks den overlast van deze verkeershindernis ondervinden, met groote vreugde worden begroet V__J overwinning den socialen staat tot den voortreffelijksten ter wereld maken. Het groote aandeel, dat de arbeiders in den strijd hebben, is tevens een voorbereidend werk voor den geweldigen vredesarbeid, die na de overwinning de grootste taak van Duitschland zal zijn. (D.N.B.) ZIJ ZULLEN BIJ TERUGKEER NIET GESTRAFT WORDEN. De Fransche regeering heeft een oproep gericht tot de soldaten, die zich in goed vertrouwen bij de beweging van de Gaulle Foto POLYGOON. Door den hevigen storm is de vermaarde Sint Martinustoren te Weert omgewaaid. Hierboven de toren, zooals di€ er uit uit zag voor den storm. De Egyptische premier, Hassan Sabri Pasja, is plotseling overleden, nadat de minister-president in den Senaat was be gonnen met de voorlezing van de troon rede. Plotseling zakte hij voor de voeten van Koning Faroek ineen. De troonrede werd later verder voorgelezen door den voorzitter van den senaat. Zij zegt, dat Egypte het EngelschEgyptisch verdrag op dezelfde wijze wil blijven nakomen, het geen zou beteekenen, dat de regeering haar politiek handhaaft en het Egyptische volk buiten den oorlog tusschen Italië en En geland wil houden. Hassan Sabri Pasja begon zijn politieke loopbaan in 1926, toen hij tot parlements lid gekozen werd. In 1931 werd hij senator en tot vice-president van den Senaat be noemd. In 1933 aanvaardde hij de functie van minister van Financiën. Het jaar daar op ging hij als Egyptisch gezant naar Lon den; een paar jaar later keerde hij naar Egypte terug. Hij werd toen minister van Handel en Verkeer, eind 1937 minister-pre sident en vervolgens minister van Oorlog. Op 27 Juni 1940 vormde hij een coalitie kabinet en werd gelijktijdig minister van Buitenlandsche Zaken. Hassan Sabri pasja werd 65 jaar. De zoo plotseling gestorven premier was solidair met de door zijn voorganger Ali Maher Pasja, gevoerde politiek van niet- oorlogvoering en heeft het verstaan on danks sterken Engelschen druk dezen koers te handhaven. Nog kort geleden poogde Eden, de Engelsche minister van oorlog, tijdens zijn verblijf te Cairo door nieuwe dreigementen en beloften wijziging in de Egyptische politiek te brengen. Ook deze poging strandde op de houding van den koning en zijn minister-president. Het overlijden van Hassan Sabri Pasja, die zich Woensdagavond nog in de beste gezondheid verheugde, heeft groote veront rusting in de Arabische wereld teweeg ge bracht. Deze plotselinge dood herinnert, zoo verklaart men, naar het D.N.B. meldt, aan overeenkomstige geheimzinnige sterf gevallen in het Naburige Oosten, die reeds toegeschreven konden worden aan gekon kel van de Intelligence Service. Deze sterf gevallen plachten zich steeds voor te doen, als deze persoonlijkheden stonden voor be langrijke beslissingen, die Engeland's be langen raakten. Volgens berichten uit Cairo, waarvan de correspondent van het D.N.B. te Beiroet verder melding maakt, heerschte er in de Egyptische hoofdstad tusschen de politieke partijen aan den vooravond van de ope ning van het parlement een sterke span ning. Onder den zwaren Engelschen druk heeft Achmed Maher de laatste dagen ver scheidene betoogingen op touw gezet om den Egyptischen politici en de regeering, die zich tegen de Britsche eischen verzet ten, moeilijkheden te bereiden. Dé Engel sche autoriteiten hebben vele arrestaties verricht. Ook afgevaardigden zijn in hech tenis genomen om, naar men te Cairo con stateert, op deze wijze een meerderheid ten gunste van de oppositie te verhinderen. hebben aangesloten en na inzicht van hun dwaling den wensch geuit hebben naar Frankrijk terug te keeren. Deze op een dwaalspoor geleide jongelieden, zoo luidt de oproep, hebben thans begrepen, in welk een jammerlijk avontuur zij met geweld of list gehaald zijn. Angstig vragen zij zich thans af, hoe hun vaderland hen zal opnemen, wanneer het hun gelukt zich te bevrijden. Een propaganda, die er naar streeft hen te compromitteeren, om hen tegen te hou den, verzekert hun, dat zij na hun terug keer in Frankrijk aan een collectieve straf en militaire degradatie blootgesteld zijn. Daar deze jonge soldaten begrepen hebben, dat de geheele natie een ondeelbaar blok om den roemrijken leider, maarschalk Pétain vormt, is het vaderland bereid hen met open armen te ontvangen en hun de zelfde plaats als vroeger in te ruimen. De regeering moet er echter opmerkzaam op maken, dat deze oproep in geen geval kan worden uitgebreid tot de onwaardige lei ders der opstandige beweging, die hun plicht als soldaten en burgers verzuimd hebben op een oogenblik dat het gewonde vaderland zich weer opricht. (D.N.B.) LANGS DE KUSTEN DER FRANSCHE KOLONIËN. Naar de New York American uit Londen meldt, heeft de Britsche minister voor de blokkade bekend gemaakt, dat Engeland de blokkade nu ook heeft uitgebreid tot Syrië, Fransch West Afrika, Liberië, Portugeesch- Guinea, Madagascar en het eiland Réunion. De leid!er van het bungeriijke bestuur in Luxemburg, gouwleider Simon, heeft aan een verslaggever van de BatHinier Boers en- Zeiibung een udte'enizettang gegeven van de nieuwe ordening op het gebied van de poli tiek, de cultuur en het bedrijfsleven in Luxemburg.. Sedert er een Germaansch- Dunitisch staatsbestel bestaat, zoo began Simon zijn uiteenzetting, behoort Luxem burg tot het Duitsche rijk. Toen Luxem burg onder Engelschen indruk in een Bel- giisch-Luxemburigsche tolun/ie werd onder gebracht, ontstond in de wereld de opvat ting, alsof Luxemburg e'sn eigen volk en land was. De taail van heit land is altijd Duitsch geweest. De groote politieke volks- be'toogingen, welke thans in heit geheele land hebben plaats gehad, hebben bewezen, hoe sterk de rijiksduitscbe gedachte in den Luxemiburgschisn volksaard is. Sedert, het Luzemfcurgsche bedrijfsleven bij het Duit sche economische gebied is aangesloten, zijn ailie voorwaarden voor een succesvolle ont wikkeling der Lux emburgscbe productie in al haar bakken gewaarborgd. Het Groot- Puitsche rijk kan elke willekeurigs produc tie Luxemiburgsche industrie -opnemen en verzekert aan den land'- en wijnbouw zeer gunstige en stabiele prijzen. Geizisn de ge- weüdüige behoefte aan producten van ijzer en staal, worden aan de bevolking van Luxemburg die meest gunstige mogelijk heden geboden. Vervolgens sprak gouwleider Simon over de verzorging van' Luxemburg met levens middelen, goederen en grondstoffen. On danks den hoogen stand van den landbouw is de eigen productie niet voldoende om in de behoefte aan levensmiddelen te voorzien. De productiekracht van het Land was bo vendien bij de overneming door het Duit sche rijk aanzienlijk verzwakt. Hier heeft het Duitsche bestuur geholpen en ingegre pen om een voldoende hoeveelheid levens middelen voor elk individu te kunnen waar borgen. Thams, zoo besloot gouwfledder Simon, is de verzorging der Luxemiburgsche bevolking met levensmiddelen absoluut in veiligheid. (D,NJB.) JAPANNERS ONTRUIMEN KWANGSI. Domei meldt: Het Japansche leger heeft de ontruiming van het Zuidwesten der pro vincie Kwantoeng en het deel der provincie Kwangsi, dat het had bezet na zijn landing bij Pakhoi aan de golf van Tonking op 15 November 1939, voltooid, zoo deelt het Ja pansche keizerlijke hoofdkwartier mede. Het communiqqué luidt: ,,Een deel van onze troepen Is, na hun bezetting van Jamtsjou en de omstreken van Nannlng half November van het vorige jaar, bezig geweest met het afsnijden van het verkeer uit Fransch Indo China naar Tsjoengking. Aangezien hun missie een einde genomen heeft door het binnenrukken van onze troe pen in Fransch Indo China, zijn zij op 28 October begonnen uit Nanning terug te trekken. Op 13 November hebben zij Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Een nieuw plan voor Rotterdam's wederop» opbouw. (2e Blad) Ernstige gevolgen van den storm. (3e Blad) Nieuwe distributie-bonnen. (3e Blad) Electrische spoorlijn NijmegenArnhem wordt Zondag geopend. (Binnenland, 3e Blad) Buitenland Na Molotof's bezoek. (Ie Blad) Wederzijdsche bomaanvallen. (Ie Blad) Egyptische premier plotseling overleden. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1