De zware storm [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 14 November 1940 NAGEKOMEN BERICHTEN Binnenland Boter en vetten. Uit de Omstreken ©VA-THEATER p hoop van Zegen Bestemming der melk Woonschuit door vallenden gebracht. boom tot zinken Buitenland Molotof uil Berlijn vertrokken. I^KSJN/T EN lEÏÏIlENj^J BEURSOVERZICHT iEMCMINA^V Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat met be irekking tot boter en margarine een wijzi ng in de distributie Ls gebracht, welke van belang ls voor de houders van boter- feaarten. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 16 November tot en met Vrijdag 22 No vember a.s. geeft de met „17" genum merde bon van de boterkaart niet uit sluitend recht op het koopen van een half pond boter, maar naar keuze van den gebruiker op het koopen van een half pond boter of een half pond margarine. De aandacht wordt er met nadruk op gevestigd, dat het in het voornemen ligt, deze faciliteit uitsluitend voor be paaldelijk daartoe aangewezen bonnen van de boterkaart verleenen, Men meene dus niet, dat in den vervolge op de boterkaart steeds naar keuze boter of margarine verkrijgbaar zal zijn. Ook de met „17"' genummerde bon van de vetkaart geeft gedurende ge noemd tijdvak recht op het koopen van een half pond boter of een half pond margarine. De bonnen, die op 22 November a.s. nog !et gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig en met Vrijdag 29 November a„s. Tot Lstgenoemden datum kan bon „17" van boterkaart dus gebruikt worden voor het oopen van boter of margarine. De detaillisten, die opplakvellen met bon- iimmers „17" van de boterkaart inleveren, illen van den distributiedienst een toewij- ng „margarine" ontvangen. Deze toewij- ng geeft recht op het koopen van marga- ne of boter, dan wel van elke soort een paald gedeelte, naar keuze van den de- liCist. De handelaren dienen er bij de be- oorrading van hun bedrijf rekening mede houden, dat het voornemen is, in de laste toekomst nog een of meer bonnen in de boterkaart aan te wijzen voor het oopen van boter of margarine naar keuze.. GEEN EXTRA BRANDSTOFFEN VOOR ZIEKEN. Het departement van handel, nijverheid scheepvaart ontving van verschillende ijaen het verzoek, voor zieken en ouden an dagen extra brandstoffen ter beschik ing te stellen. Het vraagstuk werd van kanten bezien maar tenslotte moest :den besloten, dat ten behoeve van deze itegorie geen brandstoffen konden wor- h toegewezen boven de normale hoeveel- KATWIJK AAN ZEE. Vanaf Vrijdag, 's avonds 7.30 uur iet Esther de Boer-v. Rijk, Frits v. Dongen, Inny Verhulst, Jan v. Ees, Aaf Bouber, e.a. ook opgenomen in Katwijk, waar door vele Katwijkers op het witte doek verschijnen. Volgens een mededeeling van het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening ln Oor logstijd treedt heden in werking het crisis- zuivelbesluit 1940 (bestemming der melk) waarin aan de Nederlandsche Zuivelcen- trale de bevoegdheid wordt verleend om aan producenten van boter, kaas, melkpro ducten en caseïne de verplichting op te leggen, melk te leveren voor consumptie, teneinde tekorten in de consumptiemelk- voorziening te kunnen voorkomen. Door den secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij zullen prijzen voor deze leveringen worden vastge steld. Het ligt in de bedoeling, dat de centrale van haar bevoegdheid in de eerste plaats gebruik maakt, ten aanziien van condens- fabrieken. Mocht de voorziening in con- surnptlemelk zulks noodzakelijk maken, dan zal ook aan de andere producenten de ver plichting tot Inlevering van melk voor de consumptie worden opgelegd. DE INTERNEERINGEN. In een vorige bericht ls medegedeeld, dat bij de interneeringen als represskile tegen (Vervolg van pagina 2). Te Utrecht is een groote reclameschut ting op het Vreeburg met donderend ge raas omgewaaid. In het Wilhelminapark werd een aantal boomen ontworteld. Een tragisch voorval- heeft zich afge speeld op de Vecht bij de Kloosterlaan. Op enkele meters van den kant lag een woon- schuitje gemeerd, waarin een echtpaar woonde. De vrouw is 69, de man 70 jaal oud. Door den storm woei een boom langs den kant om en kwam precies op het schuitje terecht. Door den geweldigen slag raakte het lek en begon te zinken. In de behandeling van Duitschers in Indië nachtgewaad vluchtte het echtpaar naar geer. vrouwen dan die tijdens den oorlog in Duitschland vertoefden, waren geïnter neerd. Nader vernemen wij, dat dit niet geheel juist is. Inderdaad zijn bij de allereerste interneeringen ongeveer acht of negen vrouwen geïnterneerd, overigens èën zeer gering aantal. Bij de latere interneeringen zijn geen vrouwen meer betrokken geweest. De acht of negen bedoelde vrouwen zijn thans mede vrijgelaten. ENGELSCHE ACTIVITEIT IN DE LUCHT. De stoma dreef vannacht een kabelbal Ion, die in Engeland losgeslagen was, over ons land. De sleepende kabel heeft een bovengrondsche electrische leiding bescha digd. Overigens was er in de lucht eenige ac tiviteit van Engelsohe vliegers, die ook eenige bommen wierpen. Evenwel valt Geen schade van beteekenis te vermelden £TRA voorstelling Zaterdagmiddag 2.20 u. Bespreekt vooral plaatsen - Tel. 400. I (Ingez. Mcd.) OEGSTGEEST. 1FSCHEID VAN DR. J. BRANDENBURG. Naar wij vernemen, zal dr. J. Branden- urg, die het beroep naar Biggekerke aan- am, als hulpprediker van de Ned. Herv. «meente alhier afscheid nemen op Zon- 24 November a.s. Ribben gebroken. °P de Haarlemmertrekvaart nabij het ïidsche Tolhek is M. uit Voorschoten van I1 beladen vrachtauto gevallen. Tenge re van den val brak hij eenige ribben. Or. Varekamp verleende de eerste hulp liet hem per ziekenauto van de garage P. v. Nieuwkoop naar het Ac. Ziekenhuis Lelden vervoeren. Gemachtigden en Notabelen der Ned. Herv. Gemeente. !n de consistoriekamer van de Paulus- had gisteren een verkiezing plaats gemachtigden in het kiescollege der Herv. Gemeente, waarvan de uitslag ils volgt: Herkozen zijn de heeren: J. van Doorn. prof. dr. B. A. van Gro- 'jgen en J. C. Wassenaar. In de vacature itstaan door het vertrek uit de gemeente den heer A. v. d. Endt is gekozen prof. p- A. H. de Boer. o°or de verkiezing van den heer G. A. lnssen tot ouderling is een tweede vaca- 're ontstaan waarvoor nu een herstem de moet plaats hebben tusschen de hee- n W Handgraaf en M C. Jelier. verkiezingen van Notabelen der Ned. Gemeente had den volgenden uitslag: erKozen zijn de heeren: L. Schouten. G. A. in de vacature van den heer A. v. Lndt is gekozen de heer D. Vermeulen. Ten rfadeele van den melkhandelaar C. de W. alhier zijn twee kazen ont- temd, die geborgen waren in een aan- -nzend gedeelte van zijn woning. De po llis stelt J Even over 11 uur is vanochtend de voor zitter van den raad van volkscommissaris sen der sovjet-unie, Molotof uit Berlijn ver trokken. Van het huis voor de gasten der rijks- regeering had de minister van buitenland- sche zaken, von Ribbentrop, Molotof afge haald, waarna hij hem begeleidde naar het Anhalter Bahnhof. Op het station waren prominente mannen van staat, partij en weermacht verschenen. In gezelschap van den sovjet-Russischen ambassadeur te Berlijn, Sjkwartsef, verliet Molotof na een hartelijk afscheid na da gen, waarin veel arbeid is verricht, Ber lijn. (D.N.B.) Volgeend communiqué is uitgegeven Tijdiens zijn verblijtf in Berlijn op 12 err 13 November van drilt jiafiir heeft de -voorzit ter van dien raad van volkscommissarissen en volkscommissaris van buitenlandische zaken, MciLoboif, bessprokingten gevoerd met dien Fkrehne-r en rneit dien rijksminister van 'buibenlandsche zaken, von Riiibbenftrcp. De gedachrtenwisseldng verliep in een geest van wederzijdsch vertrouwen en leidde tot een wederzijdsch accoord' in a'lle be langrijke vraagstukken, welke Dudftechland1 en de sovjetunie imiteresseteren. (D.N.B.) NOG STEEDS AARDSCHOKKEN IN BOEKAREST. De Roemeensche hoofdstad heeft nog steeds te lijden onder zwakke aardschok ken. Dinsdag zijn drie bevingen geregis treerd. Gisteravond om 17 uur 57 minuten werd opnieuw een aardbeving van sterkte 3 gevoeld. Een huis, dat bij de groote aard beving reeds zwaar beschadigd was, stortte toen in. Het oproepen van de recrutenlichting 1919, die op 20 November had moeten op komen, is. zonder opgave van een nieuwen datum, uitgesteld, aangezien, naar de ge nerale staf mededeelt, de meeste kazernes onder de aardbeving geleden hebben en her steld moeten worden. De minister van justitie werkt thans een wet uit, welke voor debiteuren, die schade hebben opgei oopen door de aardbeving, een uitstel van betaling voor den tijd van 10 jaar bepaalt en voorts het credietinstituut verplicht om hun, die schade hebben ge kregen door de aardbeving, credieten te verleenen voor den wederopbouw. Bij de puin en van den wolkenkrabber In Boekarest wordt het oprui mi ngswerk onaf gebroken voortgezet. De werkzaamheden worden echter ernstig belemmerd door den brand, die onder den puinhoop woedt. Tot dusverre zijn 98 lijken uit het puin ge borgen. Het bureau van den burgemeester van Boekarest heeft oodracht gekregen 3200 huizen te onderzoeken, die door de aardbe ving nogal zwaar geleden hebben. Tot dus verre is bevolen, dat 36 huizen, waaronder zich eenige groote gebouwen bevinden, ge heel moeten worden ?fgebroken, terwijl nog 31 huizen gedepitehik afgebroken moe ten worden. Onder de huizen, die moeten worden gesloopt, bevindt zich ook het na tionale theater en de staatsopera. Het groote concert- en tentoonstellingsgebouw ..Athenaeum" heeft eveneens zwaar gele den. Het groote orgel in de concertzaal is is ingestort. De i een onderzoek in. *©e politie heeft dezer dagen weder- k. Jen aantal rijwielen des avonds onbe- l. vj n den openbaren weg aangetroffen Losgenomen naar het politiebureau, ar ae eigeaars hun fiets weer kunnen sr»8k%en. dek. doch in het donker hadden zij geen gelegenheid om aan wal te stappen. Steeds meer zakte het woonschuitje ln de diepe Vecht en met den dood voor oogen riepen de menschen, die inmiddels tot den hals in het water stonden, om hulp.-Omwonenden trachtten de oude menschen te redden, doch eerst nadat het echtpaar eenige uren in het water had doorgebracht kon het worden gered. De oudjes waren er ernstig aan toe. Per auto van den G. G. en G. D. zijn zij naar het stads- en academisch ziekenhuis ver voerd, waar zij ter verpleging zijn opgeno men. DE RAMP VAN DEN MARTINUS- TOREN TE WEERT. In aansluiting op de gebeurtenissen te Weert vernemen wij nog het vol gende: Hedenmorgen om tien minuten voor zes zag een postbode te Weert, die bezig was met het lichten der bussen, den Martinustoren in den zwaren storm wankelen. Langzaam begon het negen tig meter hooge gevaarte over te hellen. De toren brak in twee stukken en het bovenste vijftig meter hooge stuk stort te omlaag. Het hevige gekraak en het donderend geweld door neerstortende balken en steencn werd overstemd door het loeien van den storm, welke de enorme stof wolk tot ver buiten de stad meevoer de. De brokstukken, kwamen bij het hotel „De Vesper" op het Korenmarkt plein terecht, welke gebouw (eigendom van den heer v. d. Eijnden), van voren geheel werd vernield. De bewoners van het hotel konden het gebouw aan de achterzijde ontvluchten, hetgeen tevens het geval was met dc bewoners van de naastgelegen huizen, de families Berg mans. Teunisscn en Arts, van wie eveneens geen enkel lid verwondingen opliep. Ondiamlkis heit zware weer nukiten onmid dellijk de gemeentelijke herstellingsdienst en de opbouwdienst uit, om mogelijke slachtoffers uit het puin te bevrijden. „Het was verschrikkelijk", vertelde ons een der helpers. „De storm raasde en huilde over het marktplein, waar dakpannen als stuk ken papier rondvlogen en stukken hout en planken van den vernielden toren door de lucht suisden. Het bleek gelukikig al spoedig, dat geen slachtoffers te betreuren waren. Een der gasten van het hotel bevond zich om kwart over zes nog in het ingedrukte huis. maar spoedig kon hij worden bevrijd. Bij heit aanbreien van dlan dag aan schouwde men een troostelooze ruïne. Van den toren standi neg slechte het veertig metier hooge steenen onderstuk, dat uit 1500 dateert. In da jaren 18881889 werd het neerge storte bovenstuk op het toen' bestaande ge deelte gebouwd. Dit bovenstuk werd ver vaardigd uit houten binten en aifgedeikt met lei. Tevens bracht men een fraai en koepel aan. wélke eenige jaren geleden met rood koperen platen werd belegd. Thans is dit fraaie, sflanlke bovenstuk een chaos van plan ken. balken en leien. Bij het neerstorten schijnt heit gevaarte door zijn eigen gewicht in tweeën gebroken te zijn. waaraan het ongetwijfeld te danken is, dat geen men- schenilevens zijn te betreuren. De materieele schade is aanzienlijk. Het valt te betwijfelen of de toren, de trots van midden-Limburg, in den oorspronglijken staat zal kunnen worden opgebouwd. Ook de omgeving van Weert is door den storm geteisterd. Van vele boerderijen en hulzen werden d'e daken vernield, terwijl het ongedorschbe koren, dat in mijten op het veld stond, uiteen gerukt en tot ver in het veld werd verspreid, hetgeen een flinke schadepost beteekent voor de-boe renbevolking. In de gemeente Rosmalen werd groote materieele schade aangericht. Nagenoeg geen enkele woning is gespaard gebleven. Hier werden dakcannen en dak goten afgerukt en sloegen antennepalen om. Omgewaaide boomen kwamen dwars ever den weg te liggen. Vooral in de Molenstraat heeft de storm huisgehouden. Hier is geen enkele,woning gesoaard gebleven. Een tweetal schuren aan den Molenhoek ligt tegen den grond. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. doch die materieele schade is echter aanziesnlijlk. TE ROTTERDAM. Tengevolge van den stormachtigen wind zijn vanmorgen in de Rotterdamsche ha vens eenige binnenschepen op drift gesla gen, terwijl een scheepje. 214 tons metende, aan de Boompjes te Rotterdam is gezon ken. Dit was het scheepje ..Vriendschap" schipper Vroom, dat den vorigen avond met puin was geladen. Door het binnenkomen de water is het scheepje gezonken en ten gevolge van het ruwe weer heeft men nog geen pogingen in het werk kunnen stellen, het. vaartuig te lichten. Een aantal binnenschepen, waaronder eenige sleeo schepen, zijn vanmorgen vroeg op drift ceslagen en enkele zijn onder de Maasbruggen door de rivier op gedreven. Zoowel de havendienst als de rivierpolitie is uitgevaren, om de vluchteligen op te sporen en ze te bestem d©r plaatse terug te brengen. en Direaoea veroorzaakten zeer gering# schade en geen slachtoffers. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen een aanval op Cro- tone, -waar de bommen in zee vielen en op Tarente, waar onder de burgerbevolking één doode en drie gewonden vielen en on der de militairen 2 dooden en 9 gewonden, terwijl eenige schade aan woonhuizen werd veroorzaakt. Twee vijandelijke vliegtuigen werden waarschijnlijk neergehaald. UITVOERING KERKKOOR „EX ANIMO". Naar wij vernemen is de uitvoering van het kerkkoor „Ex Animo", welke oorspron kelijk was vastgesteld op Zaterdag a.s. door bijzondere omstandigheden verzet ls naar Donderdag 21 Nov. a.s. LEIHEN, 13 Nov, Groen tenveilillg enz. Witte kool f.2,10: roode kool f. 3.90—6,70; savoye kool f.2,70—4,50: groene kool f. 2,90—i,80; boeren kool f.2—5; rapen f. 2,60—3.50; prei f.3,20— 4,60; kroten f. 1.40—4,80; kroten, gekookt f8 10; uien f.2.90—7; peen f.3—7.30; spruiten f.6 —17: andijvie f.2—7; Nero f. 10,70—12.40: drui ven f.16—32: Witloof Ml—28; spinazie f.3—20: tomaten A f.10—22 20. B f. 14.80—18.20. C f. 10 22.20, CC f.8—14. alles per 100 KG. Andijvie f.11,50; bloemkool f.414; salade fl2; knol- selderie f. 15,70, alles per 100 stuks. Pieterselie 1.0,902; radijs f. 2,703,20; selderie f. 0,50 1,60; bleekselderie f.6; peen f.6,609,60, alles per 100 bos. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Een onderzeeboot heeft vijf bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met in to taal 28.840 b.r.t. tot zinken gebracht. Ondanks het zeer ongunstige weer heeft het luehtwaipen ooik in den nacht van 12 op 13 November zijn vergeldingsaanvallen met sterke krachten voortgezet. Talrijke branden en ontploffingen ontstonden, vooral in de verkeerswerken in het Noord westen van Londen, in die West-India docks, in een groote glasfabriek en andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen der stad. Ook Liverpool en Coventry waren het doel van succesvolle bomaanvallen. Gisteren deden gevechtsvliegtuigen aan vallen op Londen en op andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid en midden -Engeland en bestookten vooral vliegvelden, spoorwegtrajecberr en een wa penfabriek bij Birmingham met bommen. In het zeegebied van Kinnaird-head wer den twee aanvalen ondernomen op een konvooi, dat door een kruiser en andere oorlogsvaartuigen krachtig werd 'beschermd. Bij den eersten aanval werd een koopvaar dijschip van 6000 b.r.t. tot zinken gebracht, een ander schip werd zwaar beschadigd. Bij een tweeden aanval kreeg een 'blijkbaar met ontplofbare Stoffen of munitie geladen vrachtschip van 8.000 b.rjt. een voltreffer, welke het schip tct ontploffing bracht en volkomen vernietigde. Op 360 kilometer ten Westen van Ierland bracht een Duitsche bommenwerper een Britsch vrachtschip van 6.000 b.r.t. tot zinken. De nachtelijke vluchten van Brltsche vliegtuigen naar gebieden van het Duit sche rijk waren zonder noemenswaardig ge volg. Slechts bij een pletterij beschadigde een in de omgeving ingeslagen bom ver scheidene gebouwen door scherven. Een poging om de rijkshoofdstad aan te vallen mislukte. Hevig luchtdoelgeschut dwong de enkele vliegtuigen," die tot aan de grens der versperring van Berlijn doordronee'-> om terug te keeren, nadat zij in de rand gebieden van die stad1 hun bommen eerder dan het voornemen was, hadden uitge worpen. Hier en in eenige andere plaatsen ont stonden verscheidene dakbranden, welke echter door het krachtige optreden van den veiligheids- en hulpdienst en van den eigen veiligheidsdienst binnen zeer korten tijd gebluscht konden worden. In den nacht van 12 op 13 November werd een Britsch bombardementsvliegtuig door het lucht doelgeschut neergehaald. In de luchtge vechten van gisteren verloor de vijand nog twee vliegtuigen. Drie Duitsche toestellen worden vermist. Het 160e Italiaansche weermachtsbericht luidt: In Epirus hebben onze plaatselijke acties, gesteund door bombardementen door de luchtmacht, zich in het gebied van Kalibaki gunstig ontwikkeld. Eenige vijandelijke aan vallen in het gebied van Korciano werden volikomen afgeslagen met medewerking van de luchtmacht, die vijandelijke troepen in het gebied van het Presbameer bestookte. Onze luchtmacht bombardeerde de lucht havens Papas, bij Angostoll, en Preveza, waarbij militaire doelen werden getroffen, terwijl zij bovendien vijandelijke colonnes met mitrailleurvuur bestookte. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Valona, waarbij zes personen gedood en 30 gewond werden, en op Durazzo. waar geen schade werd aangericht en geen slachtoffers vie len. Twee vliegtuigen van het type Blen heim werden in die omgeving van Pantel- laria door onze jachtvliegtuigen neerge haald. Een ander vliegtuig van hetzelfde type werd ter hoogte van Cagliari neerge haald. In het Oostelijk deel van de Middelland se he Zee hebben onze zee-verken nings- VKegtuigen, die door vijandelijke jagers werden aangevallen, twee hiervan neerge haald en waarschijnlijk nog twee andere. Onze torpediovliegtuigen, opgestegen voor een 'aanval op een vijandelijk convool. even eens in het Oostelijk deel der Middelland- sche Zee, torpedeerden twee mailbooten, waarvan er een, zooals later door een van onze zee-verkenningsvliegtuigen werd ge controleerd, zonk. Een andere vliegtuigformatie bestookkte een kruiser in de haven van Alexandrië in Egypte, welks vlootbasis ln den nacht het doel was van andere met succes onderno men luchtacties. De spoorwegen van Foeka naar El Daba en Maaten Bagcesh waren eveneens het doel van een luchtaanval, die branden veroorzaakte. Het kamp van Maa ten Baeroesh werd met mitrailleurs bescho ten; één vijandelijk bombardementsvlieg tuig geraakte in brand en drie andere wer den ernstig beschadigd. Al onze vliegtui gen. welke aan bovengenoemde acties deel namen. zijn op hun bases teruggekeerd on danks den vijandelijken luchtafweer, die overal zeer hevig was. Viiandeliike vliegtuigen hebben bommen gewogen co Bardia. Derna en Benghazi, waarbij lichte schade aangericht en een nj'Mïflmmpdaan gewond werd. Tn Oost-Afrika deden z'cb schermutse lingen vnor tusschen nateonilles die voor ons gunstig verlienen o.a nabii T.oidteo°ne (Rodolfmeer) en Joebdo (ten Zu'den van Mega). De viland heeft gisteren onze stel lingen te Gallaibat zonder succes met artil lerie beschoten. Luchtaanvallen op Assab AMSTERDAM, 14 November. De beursstemming die van het begin van de week af aan den gedrukten kant was geweest en nu en dan zelfs zwak kon wor den genoemd, in verband waarmede in kor ten tijd door verscheidene fondsen aanzien lijke verliezen werden geleden, was heden ten goede veranderd. Deze verbetering hield klaarblijkelijk verband met de berichten, welke gewag maakten van een petroleum- overeenkomst tusschen Indische petroleum- belangen en Japan. Het verbeterde sentiment kwam onmid dellijk tot uitdrukking ln belangrijk hoo- gere noteeringen. Voor zoover kon worden opgemaakt gaf het sterk verlaagde koers- pcil voldoende aanleiding om weer een be lang bij de markt te nemen en er waren voldoende kooporders, om de openlngsprij- zen aanzienlijk boven het vorige slot te doen gaan. De affaire was echter niet om vangrijk. In diverse afdeelingen was wel het noodige te doen, maar de handel was niet meer dan van matige proporties. Op de Petroleumaf deeling weed en Olies be langrijk hooger ingezet cn aanvankelijk werd afgedaan Juist even beneden de 300'Vo grens. Naar het scheen was hiermede echter iets te hoog gegrepen, want reeds spoedig vol trok zich een inzinking van een 5-tal pro centen, maar nadien werd toch goed weer stand geboden en tenslotte kon. vergeleken met het vorige slot toch nog een stevig avance worden aangetoond. De Amerika arische petroleum a and eelcn waren eveneens iets beter gedisponeerd. Voor de Indische cultuurwaarden was de tendens eveneens veel aangenamer dan dte laatste dagen het geval was en allereerst kwam dit tot uiting in de gedragingen van H.V-A.'s, waarbij in aanmerking moet wor den genomen, dat deze to een korte spanne tijds een 75-tal punten verloren hadden zien gaan. In den inzet werd afgedaan tegen 446"A.' of een kleine dertigtal punten boven het vorige slot. Ook hier scheen men echter wat te hard van stapel te zijn geloopen, want geleidelijk aan moest eenlg materiaal worden verwerkt, zoodat onder beurstijd een tiental punten van den koers moest worden afgedaan maar daarnaast bleef toch nog een behoorlijk voordeelig verschil op te merken. Vorstenlanden liepen na vaste opening een kleinigheid terug. De incourante soor ten waren onregelmatig, maar voor enkele specialiteiten waren gisteren geen noteerin gen tot stand gekomen en dit mocht, bij de koersen van vandaag, niet over het hoofd worden gezien. Rubberaandeelen waren vast gestemd. Am sterdam Rubbers werden een goede vijftien tal punten hooger ingezet. Maar ook hier konden de topprijzen niet gehandhaafd blijven. De schommelingen waren echter niet overdreven groot en la ter op den middag trad trouwens een her stel in. De diverse incourante soorten wer den hooger genoteerd, waarbij enkele spe cialiteiten zelfs verscheidene procenten bo ven het vorige peil kwamen. De Tabaksafdeeling was kalm en goed prijshoudend voor oude Deli's en Senem- bah's. Deli Batavia's waren gisteren niet genoteerd en bewogen zich op het niveau van eergisteren. De Scheepvaartmarkt had een rustig verloop. Vrijwel algemeen waren de koersen hoogerè. De variaties waren echter gering en ook onder beurstijd was het verloop dezer stukken vrij onbewogen. De affaire in Industrieelen- was van rus- tigen aard. De koersen verschilden niet veel bij die van gisteren. Aku's liepen ech ter opnieuw een kleinigheid naar boven. De Philipsaandeelen bewogen zich juist bo ven de 200o/n-af.scheidlng. Op de Duitsche markt liepen de obliga- tiën uit de Youngleening iets naar boven. Voor het overige kon het voor de Duit sche fondsen niet tot affaire komen. In Amerikaansche waarden werd tame lijk veel gedaan, in het bijzonder van de Staalaandeelen, Anaconda's en de spoor wegwaarden. Oorspronkelijk werd boven de vorige slotprijzen gehandeld, maar gelei delijk aan voltrok zich een daling hoewel tegen het slot weer een klein herstel intrad. Alles bijeen was de tendens voor de Ame rikanen echter niet opgewekt. De beleg- gingsmarkt had een kalm voorkomen. De Nederlandsche staatspaoieren waren prijs houdend maar nauwelijks veranderd. Gem. en provinciale obligatiën eerder iets beter. Voor nandbrieven openbaarde zich op be scheiden voet eenige vraag. z Prol. 2 3/4 procent. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). 14 November. New-York 1.88 3/16—1.88 9/16. Berlijn 75.28 —75.43. Brussel 30 11—30.17. Helsinki 3.81— 3.82 Stockholm 44 81—44 90. Ziirich 43.03 —43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34. New-York 1.86 1/&— 1.901/4. Brussel 30.08—30.20. Stockholm 44.76—44.94. Zürich 43.59—43.75.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3