De Leidsche Bioscoop-Programma's Byrd's Zuidpool-Expeditie Zitting van het Duitsche landgerecht in Arnhem Gewichtig LEIOSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 9 November 1940 Officieele Kennisgevingen Spoedig geëindigd Dagbladreclame is niet te vervangen Duitsch vijandige uitlatingen streng gestraft AGENDA De Zuidpoolexpeditie van admiraal Byrd zal spoedig geliquideerd worden althans voor den duur van den oorlog nadat het Amerikaansohe Congres de toestemming der voor het loopende fiscale jaar benoo- digde gelden geweigerd heeft met de motiveering dat dergelijke uitgaven in een wereldcrisis niet op hun plaats zijn. Welis waar zet de expeditie voorloopig haar werkzaamheden voort, maar in afzlenbaren tijd is met het afbreken daarvan te reke nen. Admiraal Byrd zelf woont op het oogenblik in Boston en is tegenwoordig nog slechts in naam leider der expeditie, die onder de auspiciën staat van de ministeries van buitenlandsche zaken, marine, bin- nenlandsche zaken en landbouw. Deze de partementen moeten uitma;ken wanneer de expeditie teruggeroepen zal worden. Bij het begin van den zomer op het Zuidelijk half rond heeft de expeditie de werkzaamheden hervat. Zij is begonnen met uitgebreide metingen, die tot het voorjaar zullen wor den voortgezet als dat tenminste moge lijk is. De 33 leden der expeditie op Little America houden zich bezig met geodetische opnemingen der omliggende streken, terwijl de 26 man, die op de z.g. Oostelijke basis, 600 zeemijlen ten Zuiden van Kaap Hoon; gestationneerd zijn, uitgestrekte slede- en vliegtulgtochten ondernemen, die in hoofd zaak de geografische en geologische ex ploratie van het Zuidpoolgebed gelden De eerste maatregelen voor het beëindigen van de expeditie zijn reeds getrol'cn. Het expe ditieschip Bear is verleden week van Phi ladelphia uitgevaren en li dt koers geno men naar Little America, waar het in Januari zal aankomen. Zoo-l-a dan defini tieve orders gegeven word ra, zal de Bear de expeditieleden van Little America aan boord nemen en naar de Ver. Staten terug brengen. Het tweede expeditieschip de North Star zal deze maand van een haven aan de Pacifickust vertrekken om de Baer in Little America te ontmoeten, waarna beide schepen gezamenlijk de overige expe ditieleden op den Oostelijken basis zullen halen. De taak, die de Byrd-expeditle zich ge steld had, was oorspronkelijk als volgt: 1. De opheldering der vraag, wat zich eigenlijk achter de 1500 zeemijlen lange, cartographlsch opgenomen kustlijn tus- sohen de Rose zee en Palmerland bevindt; 2, De vaststelling of Palmerland een archi pel of een schiereiland van het antarctl- TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN, ENZ. LUCHTTEMPERATUUR, 9 uur voorm.: 4 gr. C. (40 gr. F.). 12 uur 's middags: 5 gr. C. (41 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK-A.-ZEE. oor Zondag. Voorm. te 12 u. 30 min.; nam. te 12 u. 54 min. ZON8- OP- EN ONDERGANG. Zaterdag: 17.56 nam. tot 8,53 voorm. Het tydyab gedurende hetwclb de verduiste ringsvoorschriften gelden, wordt begrensd door de™ bflde tijdstippen. sche continent is. 3. De oplossing van de vraag of de Antactis uit een enkele conti nentale laridmassa bestaat of uit twee door een zee-arm gescheiden deelen. Deze laatste vraag Is een van de weinige raadsels, die de zoo grondig doorvoschte aarde nog oplevert. Tot dusverre staat niet vast, of de ten Zuiden van den Atlantischen Oceaan ge legen Wedell-zee met de Ross-zee ten Zui den van den Stillen Oceaan door een mo gelij kerwijs onder het ijsdek der Antarctis doorloopend kanaal in verbinding staat. De vroegere ontdekkingsreizen van Byrd en de vlucht van Lincoln Ellsworth hebben weliswaar de mogelijkheid van een bestaan van twee antarctische continenten ver kleind, maar 't tot dusver niet onderzochte gebied was nog steeds zoo groot datr nog geen definitieve vaststelling te maken was. Het bereiken van de Zuidpool langs den luoht- of landweg was niet het doel der Byrd-expeditle. Deze pool is reeds door den Noor Amundsen en door den Engelschman Scott'in December 1911 resp. Januari 1912 bereikt en Byrd zelf heeft in 1929 over de Zuidpool gevlogen, zoodat een dergelijke poging overbodig was. De expeditie moet zich houden aan de oplossing van de drie zooeven genoemde hoofdproblemen en daar bij de Antarctis zooveel mogelijk onderzoe ken. De huidige ontwikkeling is hierom juist van belang, daar het eigenlijke onder zoek eerst in het voorjaar, dus nu zou be ginnen. In regeeringskringen te Washington hoopt men toch nog dat de resultaten van de expeditie de kennis van het Zuidpoolge bied zullen vergrooten en bovendien een versterkt fundament zullen geven voor de aanspraken der Ver. Staten op een groot segment van het Antarctische continent. Het vraagstuk der aanspraken is hiermede echter geenszins opgelost: behalve de Ver. Staten maken aanspraak op verschillende streken: Frankrijk, Noorwegen, Dultsch- land, Australië, Engeland, Argentinië en Chili. Geen van deze staten heeft echter tot dusverre formeel van een gebied bezit ge nomen of ergens een nederzetting gevestigd welke laatste maatregel overeenkomstig het Volkenrecht eigenlijk de grondslag voor de souvereiniteit moet vormen. In goed inge lichte kringen te Washington is men bo vendien van meening dathet geheele vraagstuk der verschillende aanspraken op het Zuidpoolgebied op de lange baan ge schoven is, zoolang de wereldcrisis duurt. Als later de kwestie weer wordt opgenomen, zal het nog langen tijd duren, voordat de aanspraken zijn vastgelegd en in feiten zijn omgezet Op het oogenblik is het Noorwegen, dat het grootste territorius in de Antarctis op- eischt en wel een gebied dat ongeveer een vijfde deel van het geheele Zuidpoolconti nent beslaat: de driehoek, in het Noorden begrensd door de Antarctische kust en reikende van 20.graden O.L. tot 65 gr. OX. Duitschland maakt aanspraak op een klein gebied, dat in dit territorium gelegen is,, terwijl Frankrijk een smalle strook ver langt, die bijna precies op het andere half rond tegenover het door Noorwegen ver langde gebied ligt; Australië eisoht een breede wig ten Zuiden van zijn eigen grondgèbied. Oorspronkelijk zou de Byrd-expeditie minstens vier of vijf jaar in het Zuidpool gebied blijven, aangenomen dat het Con gres de noodige. geldmiddelen beschikbaar zou stellen. Eerst is een som van -150.000 dollar gegeven, doch reeds in Januari van dit jaar werd eën nieuw voorstel Ingediend om grootere bedragen beschikbaar te stel len. Overeenkomstig de eerste plannen was de expeditie zoo goed uitgerust als nog geen voor haar en zij had een gróoten om vang. De nieuwste hulpmiddelen der tech niek als vliegtuigen, tractors en motorsle den waren in dienst gesteld. Ookde we tenschappelijke uitrusting beschikte over apparaten en instrumenten, die ten deele voor het eerst in practljk gebracht zouden worden. Het pronkstuk der expeditie was de beroemde „Sneeuwkruiser", een gewel dige motorslede, die een reeks woon- en werkvertrekken bevatte, ieder terrein be rijden kon en die zelfs op het dak een vliegtuig met zich mede voerde. (United Press) KENNISGEVING. Overwogen wordt: de Trekvaartbrug te verlagen tot een doorvaarthoogte in het midden van 1.90 BI. boven gemiddelden boezenistand. 3112 Bezwaren van belanghebbenden tegen deze verlaging kunnen tot en met 7 De cember 1940 schriftelijk worden ingediend bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland te 's-Gravenhage, Korte Voorhout No. 9. UITREIKING BLOEBIKAARTEN. Aan hen, die hun bloemkaarten nog niet hebben afgehaald, wordt daartoe alsnog gelegenheid geboden op Maandag 11 No vember a.s. en wel op de uitreikingsbu- reaux Oude Vest 35 en Utrechtsche Veer 3, van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur n.m. De andere bureaux zullen gesloten zijn. Onnoodig zich aan het Distributiekan toor, Breestraat 117, te vervoegen. BEHANDELING VAN OPPLAKVELLEN MET TEXTIELPUNTEN EN AFLEVERINGSBEWIJZEN. Allen te Leiden gevestigde handelaren in textielproducten en anderen, die opplak- vellen met punten en afleveringsbewijzen onder hun berusting hebben, wordt ver zocht zich met hun bedrijfsvergunning(en) te vervoegen aan het Distributiekantoor, Breestraat 117, om daar bovengenoemde bescheiden in te leveren in deze volgorde: Zij, wier firma- of familienaam begint met A, B, C, D, E op Dinsdag 12 Nov. a.s. Zij, wier firma- of familienaam begint met F, G, H, I, J. K. L op Woensdag 13 Nov. a.s. Zij, wier firma- of familienaam begint met M, N, O, P, Q, R op Donderdag 14 Nov. a.s. Zij, wier firma- of familienaam begint met S, T, U, V, W, X, Y, Z op Vrijdag 15 Nov. a.s. 3132 De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 9 November 1940. Het A.N.P. meldt: Dezer dagen heeft het Duitsche Landgerecht uit Den Haag een zitting in Arnhem gehouden, waarbij de volgende uitspraken werden gegeven: 1. In de strafzaak tegen den bode Johann Joosten, uit Arnhem wegens Duitschvljan- dlge uitlatingen 4 maanden gevangenis straf (de eisch was 5 maanden). Joosten heeft in het midden van Juli in Arnhem een blufferige smaadrede tegen het Duitsche volk gehouden en in het bij zonder de Duitsche soldaten beleedigd. Hij heeft bekend en zijn daad ernstig betreurd en heeft voor de geuite' bejeediging veront schuldiging aangeboden. Met het oog hier op is hem een milde straf opgelegd. 2. In de strafzaak tegen den opperman Nijs uit Nijmegen 10 maanden gevangenis straf (de eisch was 1 jaar en 6 maanden). Nijs is reeds verschillende keeren eerder veroordeeld. Hij was in Duitschland te werk gesteld, heeft daar, zooals hij mede deelde, goed verdiend, doch heeft zijn. ar beid gestaakt. Op grond hiervan heeft hij van de Nederlandsche instanties geen on dersteuning ontvangen. Uit ergernis daarover heeft hij or 1 October j.l. in Nijmegen in de Korte Burchtstraat een ophitsende rede tegen het Diiitsche rijk gehouden. Voor een plak kaat, waarbij tot arbeid in Dultscnlahd opgeroepen werd, stonden ongeveer 20 per sonen. Nijs verkondigde aan hen de on juiste bewering, dat de arbeiders in Duitschland slecht behandeld werden en trachtte ook op andere wijze stemming tegen het rijk te maken. De beklaagde gaf dit toe, doch probeerde zich er mee te ver ontschuldigen, dat hij zich naar aanleiding van de weigering van ondersteuning ge- ergerd en opgewonden had. Eisch een ge vangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. Ter motiveering van den eisch werd aangevoerd „het gaat hier om een zeer onbeschaamde ophitsing tegen het rijk, waartoe de be klaagde niet de geringste aanleiding heelt gehad. Dergelijke aanvallen tegen Duitschland moeten streng gestraft worden, vooral wan neer zij in het openbaar geschieden". Het gerecht liet uit overweging, dat Nijs 6 kinderen heeft en een zevende verwacht, een vergaande mildheid gelden en stelde op de in verhouding ernstige daad slechis een gevangenisstraf van 10 maanden, waarvan ook nog het ondergane'voorarrest in mindering komt. 3. In de strafzaak tegen den politic -be ambte Mattijs Jacobs uit Nijmegen wegens Duitschvijandige uitingen 6 maanden ge vangenisstraf (eisch 8 maanden). Jacobs heeft midden Juni in een gesprek met verschillende buren het Duitsche volk op minderwaardige wijze beschimpt, en In 'het bijzonder de vijandige uitlating ge bruikt: „de Engelschen moesten met eerbge duizenden vliegtuigen naar Duitschland vliegen en daar alles dooden, van de pas geboren kinderen tot de grijsaards". Te zijnen nadeele moest in aanmerking worden genomen, dat hij zijn plicht lot loyaliteit, welke hem als polltie-beambte in het bijzonder was opgelegd, op grove wijze heeft verzaakt. In zijn voordeel werd ech ter aangemerkt, dat zijn daad slechts eenige weken na den Intocht van het Duitsche leger, in Nederland werd .ge pleegd. Daarom werd hij niettegenstaande de buitengewone vijandigheid van zijn aanval tegen Duitschland tot een gevan genisstraf van slechts 6 maanden veroor deeld, waarvan bovendien 3 maanden voorarrest in mindering komen. 4. In de strafzaak tegen den schlpoer Dirk van Trlcht wegens overtreding van de radio-verordening 4 maanden gevangenis straf, 100 gulden boete en inbeslagneming. Van Tricht heeft herhaaldelijk naar verboden zenders geluisterd. Daar hij be kend heeft en het ging .om een lichte o'er- tredlng van het verbod, kwam hlj}er if met de genoemde straf, waarbij hij zich direct heeft neergelegd. Zondag Evang. Chr. Gem. (Middelstegracht)de heer Sevensma. 10 uur voorm .en 7 uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm en 5 uur nam. Luthersche Kerk: Concert Louis Zimmerman en Hennie Schouten. 2% uur nam. Jeruel, 1ste Groenesteeg 16: Voorm. lo en nam. 5 uur Samenkomsten. Oegstgeest: Gemeente Gods: Voorm. lon en nam. 3.30 uur samenkomsten. Woensdag Evang. Chr. Gem. (Middelstegracht): <k Berkhoff, 3 uur en 7 uur nam. Rehoboth (Rapenburg)Zanguitvoering Deio Picza". Stadszaal: Groot Nederlandsch VolkstooneeL Opvoering van „De Witte Non". 8 uur nam. 'DIVERSEN. 's Dinsdag 1ste Binnenvestgracht 22: Ge- iegenheid tot inenting tegen typhus 11—3 uur. 's Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkunde Bureau 9Mi11 uur voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigeD 7—8 uur nam 's Donderdags Wükgebouw „Bethesda" (Hoei- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. s Donderdags Inst. voor Praeventleve Genees kunde (1ste Binnenvestgracht 22): Inenting tegen dlphterie 3% uur 's middags precies 's Vrijdags, Inst. voor Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v Beroepskeuze 4—5, 's Zaterdags: Oude RUn 44a, Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 23 uur nam. BIOSCOPEN, t 18 jaar; H Jaar; 8 alle leeftijden Luxor-Theater, Stationsweg: ..Balparé" Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags van 27J£ uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstr. 39: „Het mysterie van de Mondschein-sonate" Dagelijks 7^ uur nam.; 's Zondags te 2, 4,30 en 7Vi u. Woensd. en Zaterd. matinée 2.30 u. Trianon-Theater, Breestr.: De dorpsrechter"?. Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 2—6.30 u. doorloopende voorstelling Casino-Theater, Hoogewoerd 48: De laatste vier van Santa Cruz" Dagelijks 8 uur; 's Woensdags en 's Zater dags ook 2uur. Zondags te 4 en 8 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „Een meisje voor alles" Dagelijks 2 en 8 u. nam.: 's Zondags v. 2—6.80 uur doorl. voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „De groote kans". 7% uur nam Zondags gesloten De avond nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 9 Nov. 20 uur tot Zaterdag 6 November 8 uur, waarge nomen door: de Apotheek van Drlesum. Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest: De Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. De geneeskundie Zondagsdienst te Lelden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Jasperse, Meyboom, NIeuwzwaag en Stoffers. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door dr. Hugenholtz, tel. 20390. in het voorjaar; Ie Inwendige organen, bloed en darmen zul- veren, VERSTOPPING, overtollig vet. aambeien rheumatlsche pijnen doen verdwijnen, slakker en glftstoffen uit het lichaam verwijderen dooi een grondige kuur met D r. Schleffer'i Stofwlssellngzout. De weldadige wer king Is verrassend. 'lacon t t.05, Dubbele flacon f 1.75 bij apotheken w vakdrogisten 3072 (Ingez Med.) Trianon-Theater. „De dorpsrechter",' waarin Emil Jannings de hoofdrol op schit terende wijze vertolkt, is een opmerkelijke film. Het geheele verhaal speelt zich in één huis af binnen het tijdsbestek van onge veer drie uur en het aantal medespelenden is tot een minimum beperkt. Er gebeurt eigenlijk niets gedurende deze uren, er wordt alleen maar gepraat. Het handelt over een rechtzitting, ongeveer tweehonderd jaar geleden, in een Hol- landsch dorpje in de nabijheid van Utrecht, De rechter komt bij zijn ontwaken dien ochtend tot de gewaarwording, dat de in specteur uit Utrecht het gerecht met een bezoek zal vereeren. Hals overkop moet dan alles in orde worden gemaakt. Nauwelijks is hij echter begonnen met het ordenen van den chaos, die in zijn reehtsgebouw heerscht, of nieuwe donkere wolken ver schijnen aan den horizon. Juist dezen dag zal hij een zaak moeten behandelen over een gebroken kruik, waarmee tevens de eer van een meisje aangetast is. Deze zaak gaat hem persoonlijk aan. Er is namelijk een man bij haar in de kamer gehoord. Een andere vriend van het meisje heeft toen uit woede de kruik gebroken bij een ge vecht met den niet geïdentlficeerden man, die hiermee een klap op zijn hoofd heeft gekregen. Deze man is de dorpsrechter. De rechtzitting vindt dus onder wel hoogst on aangename omstandigheden voor den rech ter plaats. Op alle mogelijke manieren tracht hij zich aan ontdekking van zijn schuld te onttrekken, doch het mag niet lukken. Hoe zich de geschiedenis verder ontwikkelt, is niet van belang. Het voor naamste is het spel. Vootal Emil Jannings beeldt de rol van dorpsrechter voortreffe lijk uit Een onderhoudende film, ruim- s-' oots een bioscoopbezoek waard. Ook het programma voor de pauze is goed afgewerkt. Naast een uitgebreid wereld nieuws wordt een filmpje vertoond over vlijtige kinderhanden" waarin een beeld wordt gegeven van wat kinderen uit oude, waardelooze voorwerpen kunnen maken tot speelgoed van allerlei aard. Rex-Theater. „Een meisje voor alles", is de verfilming van het bekende gelijkna mige tooneelstuk van Hans Adler en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat dit stuk ook uitstekend voor liet witte doek geschikt is. De groote aantrekkelijkheid van deze film vormen de originaliteit en de luchthartigheid. Geen valsche sentimenta liteit doch amusement in den volsten zin van het woord. „Het" meisje voor alles is Grete Weiser en met Arthur Roberts heeft zij het leeuwenaandeel in deze film. wy zien haar eerst in de rol van Hanni, een eenvoudig dienstmeisje in huls bij een journalist dr. Turngartner: Zij raakt dol verliefd op een van diens vrienden, een vliegenier, en weet met dezen onder een schuilnaam in correspondentie te komen. De vliegenier verlangt al spoedig nadere kennismaking met haar en tenslotte zwicht zij, trekt een avondjapon van haaT me vrouw aan en ontmoet den vliegenier. Er volgen echter meérderè ontmoetingen in het café waar zij zich bevinden, die echter minder aangenaam zijn voor Hanni. Ook Tumgdrtner komt daarnamelijk met zijn chef, een rijken Engelschman. Deze laatste ziet Hanni voor een mondaine dame aan en begint haar onmiddellijk het hof te ma ken. Dit is slechts het begin van een aan tal komische en ingewikkelde situaties. Genoeg zij dat Hanni zich met den En gelschman verlooft, hetgeen haar natuur lijk in een eigenaardige positie brengt te genover haar vroegeren meester en diens vrouw. Wat het slot dan brengt is nog het meest verrassende van de heele film en welk „paar" uiteindelijk, na al de verwik kelingen, het huwelijksbootje instapt zullen wij dan ook niet verraden. Voor de pauze draait een zeer interessan te natuurfilm „Kleurenpracht op den zee bodem" De unieke opnamen dwingen wer kelijk alle bewondering af. Deze film is er één, uit de reeks van cultuurfilms welke tegenwoordig, wekelijks tot het aantrekke lijkste gedeeltevan het Rex-pi'ogramma beboeren. Luxor-theater Ilse Werner en Paul Hartman zijn de voornaamste figuren in de Ufa-fllm „Bal Paré", welke deze week als hoofdnummer prijkt op het welvoorziene Luxor-programmaIlse Werner is een arme, doch zeer knappe, en zeer jeugdige danseres, die op een bal te Miinchen op tpe- valllge wijze kennis maakt met een fabri kant, die in zijn oude studentenstad, waar nu ook zijn zoon staat ingeschreven, zijn hart nog eens komt ophalen. Belangrijke zakenconferenties drukken zijn animo echter en juist'is hij van plan om huistoe te gaan als hij met het meisje in contact komt en dat brengt hem dermate van sreek dat hij niet alleen den ganschen nacht op het bal blijft, maar zijn bezoek aan Miinchen nog eenige dagen verlengd om bij het meisje te zijn. Hij installeert haar in een fraaie villa, overlaadt haar met geschenken en laat haar door de leidster van het ballet weten dat dit alles betaald wordt met de uitsluitende bedoeling om haar groote capaciteiten te ontwikkelen en van haar een beroemd kunstenares te ma ken! Het lichtelijk overdonderde meisje wil aanvankelijk van deze overdaad niets weten maar dra aanvaardt zij het toch en breekt er zich verder het hoofd niet meer over. Dan echter, komt er een jongeman in haar leven op wlen zij verliefd wordtl Natuurlijk is dit de zoon van den man, die, belust op een avontuurtje, al die kosten voor haar heeft gemaakt en die elders reeds alle voor zorgen treft om zoo spoedig mogelijk weer naar Miinchen, en dus naar het meisje, te kunnen reizen! Ge verstaat, lezer, wat er gebeurt. De zoon, zoowel als de papa, komt alles te weten, er worden onvriendelijke woorden gesproken en er ontstaat een hevig conflict, maar terwijl men den waren loop der feiten voor de buitenwereld verborgen weet te houden, komt de vader te juister tijd tot bezinning en het verhaal eindigt, zooals al dergelijke blijspelletjes plegen te eindigen! Ilse Werner geeft een goede, hoe wel af en toe misschien wat te overdreven gespeelde creatie van het meisje en bijzon der te waardeeren valt daarnaast het prachtige, Ingehouden en sterk overtuigen de spel van Paul Hartman, als de fabri kant, die tenslotte leert begrijpen dat hij het veld moet ruimen voor de jeugd. Hannes Stelzer is de zoon, terwijl daar naast de kostelijke typeeringen van Fritz Kampers en Kathe Haack stelligt niet on vermeld mogen blijven. Als geheel een amu sante film met vele belangwekkende mo menten. In het voorprogramma opnamen uit een druipsteengrot in Duitschland, een grap pige teèkenfilm en uitgebreid wereldnieuws. Lido-Theater Willi Corsari's „Het Mysterie van de Mondscheinsonate" heeft indertijd als detective-roman en als Ne derlandsche film veel opgang gemaakt. De Hollandsche verfilming is nog eens uit de archieven gehaald, draait thans weder om en bezorgt ons opnieuw een uur van afleiding. Men herinnert zich de moeilijke opgave, waarvoor inspecteur Lund (Louis de Bree) zich geplaatst ziet, om het raadsel te ont warren, dat zich voordeed in de villa van den heer Maerlandt, des avonds te 11 uur 20 minuten. Hij belde toen op: de telefoon wordt van de haak genomen, er klinken 10 maten Beethovenmuziek (uit de beroemde Mondscheinsonate) en dan plotseling houdt de muziek op. Juist te voren heeft er in de villa een moord plaatsgevonden: de dader bevond zich nog tijdens het opbellen in de woning, Maar wie is hij? De danser van het Darlnoffballet, op wlen een zware verdenking rust, of een ander, waarvoor inspecteur Lund de noodige bewijzen meent te hebben?. Het mysterie van de Mondscheinsonate schijnt een gemakkelijke oplossing te vin den, maar dat Is toch geenszins het gevai. Inspecteur Lund is niet eenvoudig om de tui nte leiden: hij speurt en speurt, gewa pend met zijn boekje met aanteekeningen, totdat hij gevonden heeft, wie hij vinden moest. De naam verklappen wij U niet, want anders is er voor den niet reeds inge wijde in dit mysterie, de aardigheid af. Er wordt in deze film door Hollandsche artisten over het algemeen goed gespeeld en vooral Louis de Bree en Louis Saalborn, zijn er markante, figuren in. Verschillende balletten zorgen voor de noodige afwisseling, terwijl de geheimzin nigheid van het geheel verhoogd wordt door de vele bijfiguren, op wip één voor één verdenking rust, totdat men eerst op het eind de oplossing verneemt en de scherp zinnigheid van inspecteur Lund bewonde ren kan. Dat het geluid veelal scherp door komt zullen wij maar vergeven: de tech niek is thans ook in dit opzicht veel ver beterd! Voor de pauze volgt men velerlei ge beurtenissen in een interessant Journal, terwijl vervolgens de „Wilby's Troupe" staaltjes van handige acrobatiek presen teert. De wijze waarop de dame van het gezelschap door het trio heeren van den eenen kant naar den andere „gesmeten" wordt, is buitengewoon verrassend en men verwondert zich over de gracieuss wijze, waarop dit geschiedt Een jongleur is tevens van de partij en ook hij volvoert dingen, die wij onmogelijk kunnen nadoen. Zoo biedt dit programma veel verscheid denheid en waarborgt een genoeglijken avondI oasmo-Theater Het tooneel van deze film brengt ons op een eilandje midden in den Atlantischen Oceaan, Santa Cruz geheeten. De een of andere fantast heeft namelijk beweerd dat in de wateren rondom dit eilandje de langoestervangst bijzonder winstgevend zou zijn. Dit is voor een geld magnaat aanleiding om een maatschappij in het leven te roepen en den eersten tijd van uitgifte der aandeelen blijkt er op de beurs een ware hausse te zijn in deze aan deelen. Kapitein Streuvels is aangewezen om als gezagvoerder op te treden. Tijdens de expeditie en na eenlgen tijd bereikt hij Santa Cruz. Na de eerste dagen blijkt echter reeds, dat het niets anders is dan één groote zwendelpartij. Er wordt letterlijk niets gevangen en daar komt nog bij dat zich bij het werkvolk eenige opzichters be vinden die daar in het geheel niet thuis hooren. De een plundert niet alleen, maar de ander speelt ook kpart met de negers. Wanneer de blanke 'weer eens verliest, maakt hij zich zoo kwaad, dat hij de negers o. zet om zijr. tegenstander te dooden. Streuvels weet dit echter bijtijds te verhin deren maar in plaats van dankbaar te zijn zint de geredde tegen Streuvels op wraak. Wanneer het schip komt om Streuvels af te halen, weigert deze mee te gaan, hij ver zoekt den kapitein echter over 14 dagen terug te komen. Het schip vergaat evenwel met man en muis, zoodat iedereen denkt dat streuvels en zijn mannen ook dood zijn. Op het eiland zijn zij na veel wederwaardigheden nog maar met zijn vijven over. Eindelijk komt er een schip in zicht en door middel van veel geld weten zij aan boord te komen, het is echter een kaperschip en als men den kapitein afluistert hoort men, dat deze zich van Streuvels en zijn manschappen tracht te ontdoen. Na een opwindend ge vecht blijven zij evenwel heer en meester op het schip en weten zij juist op tijd in Parijs te komen om een andere zwendel partij te ontmaskeren, want de geldmag naat, die zich wijselijk van te voren van ziin Santa Cruz-aandeelen had ontdaan, staat juist op het punt om een andere compagnie op te richten, als Streuvels bin nentreedt, Het slot brengt ons dan de arrestatie van dezen zwendelaar en voor Streuvels. diens vrouw en vrienden breekt een'betere tijd'aan. Het voorprogramma bevat o.a. een schit terende natuurfilm over het leven der vis- schen, waarvan sommige gedeelten in prachtige kleuren zijn opgenomen en een amusant filmpje „O, die mannen". 2-2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6