LAATSTE BERICHTEN [EIDSCH DAGBLAD - EersSe Blad Zaterdag 9 November 1940 Distributie' Binnenland Het Verdinaso vereenigt zich met de N.S.B. RECHTZAKEN Engelsche bomaanvallen op Nederland. De behandeling der Duifschers in Nederlandsch-lndië. Benoeming van een gemachtigde voor de prijzen. Buitenland BEURSO VERZICHT MAIKI aandeelhoudersvergadering N.v. ZEEP-, EAU DE COLOGNE EN PARFUMERIEËNFABRIEK \M. SANDERS EN CO. In de te dezer stede gehouden vergadering van bovengenoemde N.V., werd aan den Commissaris dr. A. Platz te Amsterdam eervol ontslag Verleend, terwijl als nieuwe commissarissen werden benoemd: dr. S. Holst Weber, Industrieel alhier en dr. M. Jacobs, arts te Voorburg. De voorzitter, de heer de Gooyer. deelde vervolgens mede, dat de vennootschap ln verband met de distributie van zeep, ern stig gehandicapt wordt in hare expansie, juist nu de nieuwe directeur de heer de Jong, er in was geslaagd de producten op een nog hooger peil te brengen. De specialiteiten der fabriek als scheer zeep, toiletzeep en medicinale zeep, even als overvette grondzeep, verrichtten goed baanbrekend werk en een toenemende vraag bracht bij voortduring prosperiteit. De distributie en eenheidzeep maakte daar aan een einde. Teneinde thans aan de ervaringen een actieve richting te geven, is een afdeeling opgericht: Cosmetisch chemisch laborato rium onder wetenschappelijke leiding van den heer A. JH. Schlrm te 's-Gravenhage, Oud-Directeur van de Gemeente Apotheek aldaar, een zeer bekende figuur op che misch gebied. De uitbreiding van het college van Com missarissen staat ook hiermede ln ver band. Ten slotte werd goedkeuring verleend aan het voorstel over te gaan tot plaatsing ran f. 50.000 preferente aandeelen met roorkeursrecht voor preferente aandeel houders. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen rumaansche taal- en letterkunde (Fransch) Itj. G. A. Besier (Lelden); voor het can didaatsexamen geschiedenis me], W. J. van der Pol (Voorburg)voor het doctoraal ex. Indisch recht de heer Lie Oen An (Leiden) m voor het Economisch doctoraal examen Indisch recht de heer W. L. van der Hilst Karrewij (Den Ha.g.) handelsregister kamer van koophandel. Wijzigingen: Glazenwasseherij ,,De Hoop" Witte Rozenstraat 7, Lelden. Uittredend Venmoote: mej. A. H. M. van Es. Lelden. Uittredend Gevolmaohtlgde: H. Clavan, Lelden. Nieuwe Vennoot: H. Clavan, Leiden. Firma P. Stoeke, Haarlemmerstraat 197, Leiden, (fabriek: Geerengracht 3-7)stoom- rerverij en wassoherij. Bijvoegend uitgeoefend bedrijf; Handel ln wollen dekens. H. J. van Amerongen, Haarlemmerstraat 113, Leiden, handel ln goud en zilver. Uittredend Eigenaar: H .J. van Ameron gen, Leiden, d.d. 1 Nov, 1940. Nieuwe Eigenaar: L. van Amerongen, Lelden J. Pietersen Jzn., Nieuwkoop, B. 136, krui denier en autoverhuur. De autoverhuurinrichting Is met Ingang v«n l October ovefgegaah aan J. A. Pie- lersen. P. Oudshoorn, le Groenesteeg 9, Haar- 'immerstraat 265. Lelden, handel Ln huls- budelijke artikelen, kachels, enz. Uittredend Eigenaar: P. Oudshoorn, Lei- fa, d.d. 5 Nov. 1940. Wijziging haindelsnaam ln: „Het Emallle- huis". Handelskweekerij „Die Leythe", Hoofd straat 46, Leiderdorp. Uittredend Ve'nnoot: J van Wijck, Lei derdorp. d.d. 1 Nov. 1940. Het bedrijf wordt onder den ouden naam 'dortgezet door L. van der Sijs, als eenig eigenaar Nieuwe inschrijving: Het "Emaillehuis, Haarlemmerstraat 266, 261, 259, Lelden, rinkel in kachels, emaillewaren, huish. ar tikelen. Eigenaar: N. Oudshoorn, Leiden. Opheffing: H. Verhoef, Raadhuisstraat «1, Alphen a. d. Rijn, rijwielhandel en 'eparatie. Met Ingang van heden heeft de heer A. ran Vliet zijn bekend foto-atelier annex- riikel verplaatst van Haarlemmerstraat (63 naar het schuin tegenovergelegen pand no. 248. Reeds uitwendig Is te zien, dat dit een froote verbetering inhoudt. De winkel heeft <en royaal front met ter weerszijden van den ingang een flink etalageraam. inwendig treft de verbetering nog meer; net winkel-interieur werd totaal gewijzigd Jn in modernen stijl ingericht met een be timmering van blank eikenhout en ruime "trines, waarin een keur van camera's, fflialfilmkino's, projectie-lantaarns in alle ®orljn en prijsklassen staat opgesteld Achtèr den winkel ls het zeer ruime op name-atelier gelegen, dat een specialen in- ï>ng heeft voor bruidsparen, die door twee jreede openslaande boogdeuren depe ruimte «treden. Ook het atelier maakt een fraaien Jjdruk. Experts van de Philips-fabrleken dienden van advies voor de foto-technische lerllchtings-apperatuur, waarvan men op mt gebied de nieuwste lampen e.d. kan san- schouwen. Een aangrenzend kamertje biedt de gele- pnheid aan dames om de laatste hand te 'esgen aan haar coiffure e.d. De verdere technische Installatie, zooals donkere kamer, verzendkamer enz blijft "jor onze lezers uiteraard verborgen, maar *'i hebben er ons van overtuigd, dat ook "r 'aan alle t is bes:eed. De vebouwing werd uitgevoerd door de 'kma Jansen, Oosterstraat, terwijl de ge- koele verlichtingsinstallatie werd geleverd door de firma Vasseur. WIJ venschen den he.r van Vliet In zijn nieuwe, fraaie omgeving, veel succes toe. De firma van Moorsel heropende he denmiddag om 3 uur de gedeeltelijk ver duwde zaak in dameskleedlng op dt' Bo- jcrmarkt 19 Onder leiding vuarchitect F. Rtrmer uit Haarlem ontstond aan de straatzijde een groote hal met vijf :no- octne smaakvolle etalageruimten. Het Pand heeft hiermede een geheel ander, aardiger aanzien gekregen Het ligt in de bedoeling binnenkort ook aan den binnen duw van den winkel vele moderniseerin- aan te brengen Het werk werd uitge dord in nog geen zes weken tij dB door den "jtaemer van Oers, terwijl het schilder- J5fk verricht werd door de firma Ripperda, widen in Haarlem De electrlsche instal- u.Üs werden geleverd en verzorgd door de Zitman, alhier. W. F. N., te L. heeft van een kennis bui ten de stad een partijtje, aardappelen ge kocht. doch de bode weigert ze te vervoe ren. Wat moet hij doen Antwoord: Wendt u tot den heer Kockx, Haagweg 192 alhier, met verzoek om een vervoervergunning. Mevr. B. te K. Welke bon geeft recht op vermicelli? Mijn kruidenier neemt daarvoor bon 29 in, terwijl uw Blad bon nr. 98 van het algemeen dlstrlbiitiëboekje aangeeft. Mijn kruidenier beroept zich op zijn vak blad. Antwoord: Tot en met 1 November was voor vermicelli bon nr. 15 aangewezen; thans geldt (tot en met 27 December) bon nr. 98. Uw kruidenier heeft dus ten on rechte bon 29 ingehouden. Deze bon is nog niet geldig verklaard, zoodat het aanbeve ling verdient te zorgen, dat u haar terug krijgt. Mej. J. M. S. te L. Tót en met 31 De cember 1940 kan één persoon uit een gezin (vader, rfioeder of één der kinderen) tegen inlevering van de strook AA van de texttel- distributiekaart en overlegging van de stamkaart met het woord „hoofd" erop een jas of mantel koopen. Wanneer men nu al leen woont en derhalve op de stamkaart het woord „hoofd" niet Voorkomt, wat moet men dan doen om in het bezit van een der gelijk kleedingstuk te komen? Antwoord: Wendt u met uw stam- en textielkaart tot de afdeeling „textiel" van het Distributiekantoor, Breestraat 117. Vragen betreffende distributie-aangele genheden kunnen worden gericht aan onze Redactie onder vermelding op de enveloppe van het woord „Distributie". TENTOONSTELLING VAN JAPANSCHE LAKVOORWERPEN. Waardevolle en unieke collecties. Hedenmorgen is in het Rijksmuseum voor Volkenkunde een zeer Interessante ten toonstelling geopend van Japansche lak- voorwerpen, welke voor het meerendeel af komstig zijn uit de collecties van von Sie- bold en Cock Blomhoff, te zamen ongeveer een 300 tal voorwerpen, die in Japan wer den bijeengebracht. De stukken stammen uit particulier bezit en de collectie mag, zoo zette de conserva tor van het Museum, dr. C. C. Krieger ons hedenmorgen uiteen, de meest uitgebreide en waardevolle van Europa genoemd wor den. Ook zijn eenige zeer belangrijke voorwer pen van Chineesche lakkunst uit de 3oeng- en de Mlngperiode in deze collectie opge nomen. De voornaamste verdienste der Japan sche lakkunst in het algemeen ligt in de zuivere en décoratieve, alsmede in de kunstzlnnig-industrieele kwaliteiten. Zij .betreffen in hoofdzaak voorwerpen uit het dagelijksche leven, waaraan de Ja panner bijzonder groote zorg besteedt. De combinatie van bovengenoemde kwaliteiten bracht iets tot stand, wat de Westerling moeilijk begrijpen kan. De Japanner heeft h armee echter het ideaal van een zuivere volkskunst verwezenlijkt. Daar in Japan, behalve de zindelijkheid, vrijwel alles ls terug te voeren tot China, kunnen wij de lakkunst van Japan beschouwen als een cultureele gave, welke de Chlneezen onder de vaan van het Boeddhisme naar Japan hebben gebracht. In Tapan heeft de lakkunst evenwel een volmaking bereikt, welke China niet heeft kunnen evenaren. Het voornaamste kenmerk van de lak kunst is, evenals bij de ceramiek, vorm en lijn, terwijl de ornamentiek een zeer groote plaats Inneemt en meestal tertig te bren gen is tot de natuur, waarvan de Japanner een groot bewonderaar ls. Op deze tentoonstelling zijn de voorwer pen onderverdeeld in verschillende groepen, die rekening houden met de techniek. Ge lijk gezegd, betreft het hier welhaast niets dan gebruiksvoorwerpen als prachtige brie ven- schrijf- en papierdoozen, soepkom metjes, poederdoozen, kammen, sohrijfles- senaartjes, kabinetjes, wijnschaaltjes, waar bij tevens een groote plaats inneemt de z.g. „Inro", t.w. medicijndoosjes, welke de Ja panner aan den gordel bij zich draagt. Deze doosjes bevatten een hoeveelheid medicijnen, die de Japanner dus eigenlijk als een soort van wandelende E.H.B.O. op zijn tochten bij zich had! De kleuren dei voorwerpen zijn eveneens verwonderlijk mooi: wij zagen deze in effen rood lak met goud, in goudlak, ln zwart lak, ingelegd met parelmoer enz. Opvallend fraai is o.a. een schrijfdoos uit de 16e eeuw. terwijl ook vele wapens te zien zijn, die van lakwerk voorzien werden. Het voornaamste gedeeltevan de expositie is opgesteld voor een achtergrond van „kes- sa's". behoorend tot de kleeding der priesters. In een aparte afdeeling Is nog onderge bracht een collectie „ryobu's" (kamerscher men). w.o. te zien zijn de beroemde „vech tende paarden". Een gedeelte hiervan is af komstig uit het vroegere „kabinet van zeld zaamheden" en werden Indertijd door de Japansche regeering ten geschenke .egeven aan Koning Willem I. Bijzonder merkwaar dig zijn hier o.a. de schermen met de voor stellingen van de Boeddhistische hel en van diverse boomen en vogels. Deze unieke expositie is hedenmorgen door di. Kriee"' geopend in het bijzijn van mr F. J. tdêli' z. secretaris .van Curatoren der Leidsche Universiteit, diverse hooelce- raren en museumdirecteuren, alsmede den voorzitter der Ver. NederlandJapan, den heer van Walré. Tijdens een rondgang trok de verzameling sterk de aandacht der aan- TVBZlgen: -- Tijdens een landelijke perssamenkomst, weikt heden in het Willem de Zwijgerhuls, het Haagsche hoofdkwartier van de N.S.B. is gehouden, hebben de heeren E. Voor hoeve; J„ F. van As en J. J. v. d. Hout, na mens het Verdinaso medegedeeld; dat hun bij besprekingen is gebleken, dat het pro gramma van de Natlonaal-Socialistlsche be weging in Nederland en het programma van het Verbond van Dietsche Natlonaaï- solidarlsten, hoewel verschillend geformu leerd, op hetzelfde doel is gericht en dat zij besloten hebben het Verdinaso in Ne derland met de N.S.B. te vereenigen. Hierna sprak de leider der N SBir. A. A. Mussert, de vele journalisten toe en zei- de te erkennen dat het waarlijk'niet een voudig is, in dezen tijd aan de pers ver bonden te zijn. Vroeger was dit wel een voudig. want toen wist iedere Journalist tot welke partij hij behoorde of tot welke politieke richting hij zich wenschte te reke nen. In de toekomst zal het voor hen allen wel weer eenvoudig worden. Thans heeft zich een groep menschen bij de N.S.B. aan gesloten, die wist wat zij wilde. Het ls zeer begrijpelijk, dat men eigen belangen niet zoo gauw opgeeft, doch Verdinaso heeft zulks gedaan, omdat het noodig was in het belang van ons volk, en omdat ieder lid van de groep daarvan overtuigd was ge worden. Misschien klinkt het nog wat ar rogant, maar wij, Natlonaal-Soclalisten, mogen zeggen dat wij de eenige werkelijke vaderlanders zijn- Begrijpelijk is het, dat anderen eveneens goede vaderlanders wil len zijn. doch zij kunnen dit dan slechts toonen door aansluiting bij de N.S.B., het ls niet aan te nemen dat Nederland een landje in Europa zal worden, waar het natlonaal-sociallsme niet de leiding heeft. Indien Engeland zou winnen dan zouden wij in Nederland een toestand krijgen veel erger nog dan in de dagen van 10—15 Mei toen 6000 nationaal-sociallsten gevangen werden gehouden en tien hunner werden vermoord. Spreker is niet van plan een dergelljken toestand voor den tweeden keer te dulden. Vandaag getuigen meer dan 5000 leden van de W.A. in Amsterdam hoe onze opvatting over tucht en orde zijn. Het is mijn vaste overtuiging dat niet Enge land doch Duitschland zal winnen. De groep van mannen, die weten wat zij willen en die zich heden bij de N.S.B. heb ben aangesloten ls op zichzelf niet zoo heel groot, zij is kleiner dan het aantal perso nen dat per week tot de N.S.B. toetreedt. De leden der N.S.B. hebben in de afgeloo- pen jaren zeer veel ondervonden en al het onaangename dat zij hébben ervaren moet worden gerekend tot het werk van het grootste gedeelte der Nederlandsche pers, van vele predikanten, vele pastoors, be stuurders van vakorganisaties enz. Zij hebben haat gekweekt tegen Dultsch. land en tegen flen Fuehrer. Indien de Fuehrer een gewoon mensch was, dan zag het er voor hen thans niet prettig uit. want indien hij slechts één tiende zou doen met het Nederlandsche volk van hetgeen men hem heeft toegedacht, dan bleef er van he. Nederlandsche volk geen spaan heel. Het is echter de grootheid van den Fuehrer, dat dit niet zal geschieden en dat het Nederlandsche volk zijn zelf standigheid zal mogen behouden. Onze taak is het thans daarmede in overeenstemming, ons te gedragen. Ik zal mijn best daarvoor doen en eens zal het tijdstip komen, waarop het lot van Nederland zal worden uitgemaakt door den Fuehrer en den Duce. De democra tische regeering van Nederland is ge vlucht en heeft ons volk achtergelaten zonder regeèring, zonder goud en zon der leger. Op een herhaling van 1813, toen de bark te Scheveningen landde, valt niet te rekenen. Wij allen hebben slechts dit eene voor oogen te houden: denkt om uw volk. Dit volk heeft ieder van u noodig om te begrij pen wat thans moet geschieden. Daaraan zullen wij de noodlge leiding geven. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Verzet tegen de politie. Een inwoner van Zoeterwoude pleegde verzet tegen de politie, Dat gebeurde toen de man onder invloed van sterken drank verkeerde, en daarvoor had hij nu te boe ten. Verdachte bekende het feit, en de offi cier vorderde een maand gevangenisstraf, zulks vanwege de omstandigheid dat reeds eerder was veroordeeld. De verdediger pleitte clementie, waarmee de politierechter accoord ging, zoodat hij vier maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar op legde. Beleedigd. Terzake- van beleediging stond terecht een inwoAer van Noorden. Tegen v. d. H. had hij onvriendelijke woorden geuit. Nu de beleediger terecht moest staan, liet hij verstek gaan. De officier wist echter dat' de verdachte al eerder moeilijkheden had gegeven, reden waarom-hij nu afdoende maatregelen wilde nemen, door opleggen van een maand ge vangenisstraf. De politierechter veroordeelde conform dezen eisch. In den afgeloöpen nacht ls weder een aantal aanvallen van Engelsche vliegers op een aantal plaatsen ln ons land ge daan. In het geheel zijn 16 woonhuizen beschadigd. Ook zijn op verschillende plaatsen weer brandplaatjes gevonden. Personen hebben geen letsel bekomen. VROUWEN EN KINDEREN UIT INTERNEERING ONTSLAGEN. Officieel wordt ons medegedeeld, dat de in Nedcrlandsch-Indiè o'p 10 Mei geïnterneerde Duitsche vrouwen en kinderen uit de interneering zijn ont slagen. Van Duitsche zijde heeft men dien tengevolge de als repressaile geïnter neerde Nederlandsche vrouwen vrijge laten. Naar men weet. waren bij de laatste in- terneeringen geen vrouwen gearresteerd. Wel zijn tijdens den oorlog op Dultsch ge bied een aantal Nederlandsche vrouwen ge ïnterneerd, die thans dus vrijgelaten zijn. Van Duitsche zijde hoopt men daarin een symptoom te kunnen zien van een algemeene verandering van de houding van de Nederlandsch-Indischc regee ring. Men staat aan Duitsche zijde o'p het standpunt, dat de repressailles te gen Nederlanders die intusschen met zoo weinig mogelijk hardheid worden uitgevoerd zullen duren, totdat in Nederlandsch-lndië ook ten opzichte van de mannelijke geïnterneerden aan de Duitsche wenschen zal zijn tegemoet gekomen. ZEER UITGEBREIDE BEVOEGDHEDEN. Naar ons wordt medegedeeld, kan binnenkort dc afkondiging van een h:'- sluit worden tegemoet gezien, waarbij de functie van gemachtigde voor de prijzen in het leven wordt geroepen. Met ctezen maatregel wordJt beoogd dc regeling en de handhaving van de prijzen te ceivtraUseeren. De gemachtigde voor de prijzen zal zéér uitgebreide bevoegdheden krijgen. Hij zal belast zijn met de coördi natie van de verschillende maatregelen op heit gebied vain de prijsvorming, welke door de verschUlende departementen zullen wor den uitgevaardigd en te dien einde de noo dlge richtlijnen vaststellen. Zijn bemoeiin gen zullen zioh uitstrekken tot de prijzen van roerende en onroerende goederen, tot diensten, huren, pachten, vervoerstarieven en renten. Verder zal zijn taak bestaan in een uitbreiding en verscherping van de prijscontrole. Daarnevens verkrijgt htj nog bepaalde bevoegdheden ten aanzien ven dé berechting van overtredingen der prljsvoor- schriften. Wij vernemen nog, dat het In het voornemen ligt een Nederlandschen hoofdambtenaar tot gemachtigde voor de prijzen te benoemen. VERKLARING VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft In de eerste persconferentie te Washington na zijn her kiezing verklaard, dat hij door de grootte van zijn overwinning was verrast, want hij had slechts gerekend op de stemmen van 340 kiesmannen en zich dus 110 stemmen vergist. Roosevelt sprak daarop de geruchten te gen, volgens welke eenigerlel wijziging in zijn kabinet zou zijn overwogen. Ten aan zien van een bericht uit Londen, dat tus- schen Engeland, Australië en de Ver. Sta ten een accoord was gesloten betreffende gemeenschappelijke verdediging en gebruik van steunpunten, of dat dit elk oogenbllk te verwachten was, verklaarde Roosevelt, dat dit bericht zeker niet uit officieele bronnen kwam. De Amerlkaansche ambassadeur te Lon den, Kennedy, zou, naar Roosevelt ten slot te meedeeldevoorloopig te Washington blijven om ln verband met de ontwikkeling ln de komende dagen zijn deskundig ad vies te geven. Ovi de Vraag of Kennedy daarna naar Londen tou terugkeeren. wil de Roosevelt zich niet uitlaten. (D.N.B.). AMSTERDAM, 9 November. Het behoefde heden geen verwondering te baren, dat na het stormachtig verloop op de éffecte» I -urs gedurende gistermiddag, waar door do uoteerlngen van sommige fondsen enorm waren opgeloopen, vandaag eenig aanbod aan de markt kwam. Deels was dit een gevolg vaii verkoopen, afkomstig van den beroepshandel. welke tijdens het weekeinde geen risico's wenschten aan te houden. Uit hoofde van aan- gégane positlgs deels een gevolg van het feit. dat het publiek ln sommige gevallen den koers nü wel zóó sterk gestegen achtte, dat winst- hemmgen behoorden' te worden genomen Ondanks de lage koersen bU opening, kon men toch onder beurstijd een zichtbare neiging waarnemen, op het lagere koerspell eenige ma teriaal uit de markt te nemen. Dit verschijnsel kon men zeer duidelijk in de Amerikaansche afdeeling waarnemen. Weliswaar kan nlèt wor den ontkend, dat de hoeklleden geneigd ware* den openingskoers eerder aan den lageren kant te houden, aangezien zij rekening wenschten te houden met een verder aan de markt komend aanbod, waardoor de koersen misschien nog verder zouden dalen. Toen dit niet het geval bleek te zijn, werden de noteeringen in vele gevallen onmiddellijk verhoogd. Levendige be langstelling bestond weer voor staal- en koper fondsen. Bethlehem Steels openden beneden de 90, maai- wisten onder beurs vrij snel ynsr tot 93 te stijgen. Tegen het slot werd slechts een verlies ge leden van nauwelijks twee dollar. Een analoog verloop gaven U. S. Steels te zien. Ook hier werd een zestal punten lager ingezet. Ook dit fonds wist zich gedurende het beursverloop te verheffen tot om en bij de 80. Zoowel Anaconda als Kennecott Copper wisten met resp. 32Vu en 41 hel gisteren behaalde koersavance vrij goed te behouden. Van spoorwegshares verloren Illinois en Penn sylvania Railroad nauwelijks 1 punt. Bij beoor- deelihg van het verloop in de Amerikaansche afdeeling moet natuurlijk ook rekening worden gehouden met de Iets lagere koersen, ale Wall- street afzond. Van blnnenlandsche waarden verloren Aku's per saldo 4% en kwamen op 117%% te liggen. Philips moesten 0% prijsgeven en noteerden 218%, Unilevers 7% en bleven zich om en bij de 141% bewegen. De minder courante lndus- trleelen waren eveneens iets lager. Bij Cultuurwaarden verloren Amsterdam Rub ber bij opening 15%. Maar ook hier kon mefi tijdens het beursverloop een opwaartsche rich ting der noteering waarnemen. De koers steeg tot 285 en wist dit niveau vrij goed te behou den. De minder courante Rubberfondsen fluc tueerden vrij aanzienlijk. Over de geheele linie werd evenwel een koersverlies geleden. Van Ta- baksaandeelen verloren Del iBatavia 12%, Deli Mij. 15%. Ook Senembah was met 224% een 16- tal punten lager. Van Suikerfondsen openden H.V.A.'s ruim 25% beneden het vorig slot. Onder beurs trad een stijging- in tot 475%. Vrij levendig werden tegen het einde Nederlandsch-Indischc suiker verhandeld, die evenwel met 280% lager waren. Na de krachtige stijging van gisteren- bleek eenig aanbod ln Olies te bestaan. Bij opening werd een koersverlies van- 20% geleden, maar successievelijk kon de noteering toch weer om streeks de 320% oploopen. Scheepvaartfondsen waren aan den lagen kant, maar het koersverlies bleef hier over het algemeen vrij beperkt. Grootere verliezen dan 5 tot 8% werden niet geleden. Een vrij vaste stemming bestond voor Ne derlandsche Staatsfondsen. De gestaffelde lee ning was een vol procent beter, hetgeen mis schien kan worden geweten aan de neiging om verkochte aandeelen ln Staatsfondsen om to zetten. Ook de Nieuwe en Oude Schuld waren aan den vasteren kant. Duitsche fondsen lagen verlaten in de markt. Geld op prolongatie 2 34%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 9 November. Valuta's (schriftelijke- en tel. transacties). New-York 1,88 3/16—1,88 9/16; Berlijn 75,28— 76,43; Brussel 30,11—30,17; Helsinki 3,81—3,82; Stockholm 44,81—4,90; Zürlch 43,63—43,71. Bankpapier: Berlijn 75,19—75,34; New-York 1,861/2— 1,901/4; Brussel 30,08—30,20; Stockholm 44,76— 44,94; Zürlch 43,59—43,75. LEIDEN, 8 Nov. Groentenvelling enz. Witte kool f. 1,202,50; roode kool f.25,40; savoye kool f.2—3,60; groene kool f.2—3,60; boeren kool f.1—3; rapen f. 2,10—3,50; prei f. 1,90—4,30; kroten 1.20—3,70; kroten, gekookt f.2—10; uien f. 2,10—6,70; peen f. 2,10—6,20; spruiten f.5—17; andijvie f.2—4; Nero f. 8,10; druiven f.28—44: snijboonen f.35; stókboonen f.58—61; stamboo- nen f.59; witloof f. 11—33; postelein f.14; spi nazie f.2—19; tomaten A f.13—25,40; B f.13— 27.80; C f.13—24; CC f8—9. alles per 100 KG. Andijvie f. 1—1,60; bloemkool f.4—15,30; salade f.1—3,30; knolsclderie f. 1,205.20, alles per 100 stuks. Pieterselie f. 0,50—1,40; radijs f. 1,90—2,20; selderie f.0,60—1,10; bleekselderle f.6—10; peen f. 3,506,30, alles per 100 bos. LEIDEN. Turfmarkt. Aangevoerd 20.000 stuks langer turf. Prijs f. 15 per 1000. LEIDEN, 9 Nov. Botermarkt. Aangevoerd 255 KG. Boerenboter, prima, f1,75—1,00 per K.G. Handel traag. LEIDSCHENDAM, Vrije Veiling. - Kipeleren f.9—10,50; heneleren f. 7,20—8,20 per 100. LEIDSCHENDAM, 8 Nov, Kropsla, 1ste soort f. 1,80—2,50, 2de soort f.1—1.40; stoofsla f. 3,50— 5,20; peen f. 3,80—7,80; andijvie per 100 f.1— 1,20; idem per 100 f.2—3.50; spinazie per 4 Ko. 12—64 ct.; prei f. 1,50—3,50; selderie f. 0,50—1,20; druiven f. 14—21. NAALDWIJK, 8 Nov. Aardbeien 55120 ct. allcante 45—60; frankenthalers 66; muscaat 89; kas-dubbele boonen 30—49; peren 15—26; stoof peren 10—14; witlof 30 per kg.; uien 1 £5—1.60 per 25 kg.; andijvie 1.10—1.40; sla 2; peen 4—6; peterselie 70—1.10; bloemkool 613 per 10Ó; prei 1.70—2.70; roode kool 2.504.80; savoyekool 3 3.60; groene kool 1.60—3.70 per 100 -kg.; knolsel derij 46; selderij 801.20 per 100 bos; tomaten 87%—2.12% per bak; spruiten 1.55—2.25; 2de srt. 50100 per bak. NAALDWIJK, C.C.W.S., 8 Nov. Anjers 3.80 —7.40; gerbera 4.60—5.20; pulling 612; monu ment 5—12; prlntemps d'amour 1117; red cavell 11—17; louis germ 1116; perle 6—7; choco 3,20—5.20; geuilles 614; pelargonium 11 23 per 100; freesia 1225; plumOsa 1123; blanche du poitou 1120; novemberzon 1422; choóo 1221; jozef 1621; cranfordia 1319; bacchus 21—23 per bos. RIJNSBURG, 3 Nov. Bloemenveiling. - Tros- chrysanthen: bruin 2428: Goudvlinder 22—26; Choco blauw 2226; Wit 2632; Blanche par- tout 24—30; Donkerrood 32—38; Golden King 3610; Bacchus 34—36; Kadé 16—22; Witte Lelies f.6—8. RIJNSBURG. 8 Nov, Groentenvelling Bloem kool I f.7—10; idem II f.36; bospeen f. 6,50 8; andijvie f. 1—1.40; Knolselderie f.4—6; groene kool f.2—3.30; gele kool f. 2,803,50; roode kool f. 3.304,50; witte kool f. 2,503; knolrapen f. 1,502,80; kroten 7590 ct.; waschpeen f. 1,20 —1,50; uien f. 1,10—1,40. UTRECHT, 9 Nov. Veemarkt. Totaal aange voerd 3020 stuks vee. Prijzen: vaarzen f.200 340; pinken f. 170—250; melkkoeien f.230—420; kalfkoeien f.240—440; varekoeien r. 160—300; aangevoerd te zamen 1100 stuks; handel rede lijk; lagere prijzen. 560 magere kalveren, f.70— 125; handel redelijk; onveranderde prijzen: 150 nuchtere kalveren voor de regeering; magere varkens f. 17—36; schrammen f.10—17; aange voerd te zamen 380 stuks; 380 biggen, f. 6,25—10; handel matig; onveranderde prijzen. 130 magere schapen f.35—80; 320 weldelammeren. f.2436; handel vlug: dezelfde prijzen. Kleinhandel- 200 KG. boter f. 2,20; 125 KG. kaas. f. 1—1 30 6000 eieren, f. 6,507.50 per 100. Aangevoerd 250 mud aardappelen, f; 3,606,60 per mund; 180 mud appelen, f.5.60—20 per mud: 100 mud peren, f.1232 per mud. - Pluimvee kippen f l 20— 1,80; eenden f.0,45—1,10; hazen f.2—3; d'itven 30—40 ct. per paar; ganzen f.2—2,65; konijnen f. 0,80—2,40; patrijzen f. 0,70—1,16; fazanten, houtsnippen f.1—1,40; jonge hennen f. 1,10— 1,50; Jonge hanen 70—90 ct., alle per stuk.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3