Hitier spreekt te München Nu de winter'nadert 81sie Jaargang ZATERDAG 9 NOVEMBER 1940 No. 24733 De oorlog zal gewonnen worden DE INSTUIF 5 O'CLOCK TEA De lectuur in eere hersteld EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maanden2.35 per week0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mud.) Gisteren heeft te Muenchen in den Löwenbraukeller de herdenking plaats ge had der oud-strijders van het Duitsche na- tionaal-socialisme. De zaal was aangepast aan de ernst en belangrijkheid van den tijd en stijlvol en eenvoudig versierd. Aan de wanden hingen op gelijke afstanden vlaggen met het ha kenkruis. De groote ruimte was reeds lang voor het begin der herdenking tot op de laatste plaats gevuld. Naast het spreekge stoelte waren weer de plaatsen van de rijks- leiders Rosenberg, Schwarz, Hühnlein en Himmler. Ook zag men dr. Ley, dr. Ohne- sorge, Fiehler, Hermann Esser, dr. Weber en Semmelmann. De stoottroep JPAdolf Hitier" zat aan de linkerzijde van het spreekgestoelte. Te zamen met de familieleden van de dooden van 9 November 1923 zaten de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van 8 Nov. 1939 in het midden van de zaal op eere plaatsen. Om 18.00 werd de bloedvlag de zaal binnengedragen. Daarop werd de Ba- denweiler marsch gespeeld. De Fuehrer verscheen. Een storm van geestdrift rukte de oude garde van haar plaatsen. Het heil- geroep hield niet op. De Führer hield een rede- Hij begon met - te herinneren aan het jaar 1923, een „hoog tepunt van den strijd om de macht in Duitschland". Daarbij herdacht hij ook het Duitschland uit den tijd van voor 1914. Het is, zoo zeide hij, niet pieer ons Duitschland. Desondanks gevoelen wij ons ook daarmede verbonden. Het- was een land van arbeid, een land van welvaart. Het bezat een begin van een sociale wetgeving en het had zijn standpunt bepaald ten aanzien van proble men, waaraan thans, bijna dertig jaar la ter, de z.g. democratieën blind en doof voorbijgaan. Overigens was het toenmalige Duitschland nog een land van democraten. Voor alles evenwel was het toenmalige Tuitschland een land des vredes. Men hoopte in zoover gaande mate op den vrede, dat men in een tijd, waarin ongetwijfeld de overige wereld zich reeds tegen Duitschland wapende, iedere voor ons gunstig oogenblik voor den onvermijdelijken strijd liet voor bijgaan. Ik ben geen criticus van den toenmaligen tijd, ofschoon ik het zou kunnen zijn, want ik heb als wellicht nauwelijks een twee de in de geschiedenis leerling uit het verleden getrokken en die ter harte geno men. Destijds reeds was Engeland onze vijand. Als ik „Engeland" zeg, dan weet ik zeer wel dat ook daar volk en leiding niet een en hetzelfde zijn. Een klein hoopje interna tionale democraten, Joden en plutocraten, beheerscht dit land en dit troepje heeft ook destijds reeds de ophitserij tot den oorlog uitgevoerd. Het zijn zelfs dezelfde personen als thans. Ook destijds hebben de Britsche oorlogshitsers er kans toe gezien een geheele wereld tegen Duitschland te mobiliseeren. Zoo kwam de oorlog, dien "^itschland niet wiide. Als voormalige soldaat uit den wereld oorlog kan ik zeggen: ze zouden ook destijds Duitschland niet overwonnen hebben, als hun bondgenoot in het bin nenland ons niet gebroken had. Het was noodig eerst een Amerikaanschen tooverpriester te doen ontstaan, die de formule uitvond, waardoor het Duit- sche volk zich in vertrouwen op het eerewoord van een buitenlandschen president liet beetnemen. Deze goed- geloovigheid is ons betaald gezet. Door de toenmalige „overwinnaars" is geen enkele belofte gehouden. De grootste woordbreuk aller tijden begon. In bijzonderheden schilderde de Führer de periode van liiden. ellende en vertwijfe ling. toen voor het Duitsche volk volgde en het begin van zijn eigen strijd. Dat was, zoo verklaarde de Führer hieromtrent, o.a., een harde strijd, vooral echter ook tegen het volk, dat in ons land bijna almachtig scheen te zijn, tegen het Jodendom. En wat dat beteekent. dat weet degene, die thans geboren wordt, in de verdere toekomst heelemaal niet meer. Het almachtige Jodendom heeft ons des tijds den oorlog verklaard. Zij weten, zoo vervolgde Hitler, dat ik steeds het stand punt ingenomen heb. dat. er geen dommer volk dan het Joodsche bestaat, overigens uok geen gewetenloozer en geen onscrupu leuzer. De Führer maakte voorts melding van de perste poging om de macht in handen te krijgen, die „schijnbare ineenstorting van uet jaar 1923" en den unieken zegetocht van zijn beweging in de volgende jaren. Ik heb. zoo betoogde de Führer in dit verband, nooit strijd en twist gezocht. Het is steeds ^rniin doel geweest de volksgenooten te over tuigen en te winnen. Ik heb mij slechts dan verweerd, als de ander mij a priori met gebalde vuist toegemoet trad. Met precies dezelfde gedachten, zoo ver volgde Hitier o.a., aanvaardde ik in 1933 ook de macht. Want wat is er beter dan in vrede te kunnen werken? Duitschland be gon op te bloeien. Maar in precies dezelfde mate, waarin Duitschland omhoog steeg, groeide weer de afgunst van dezelfde man nen, die Duitschland eenmaal in den oorlog gestort hadden. De heeren Ghurchill en consorten begonnen terstond weer te stoken. Wat beteekent voor deze interna tionale hyena's democratie of autoritaire staat? Dat boezemt hun in het geheel geen belang in. Hun interesseert slechts één ding: is men bereid zich te laten uitplun deren of niet. Als een democratie zoo dom is, dat in stilte te verdragen, dan is zij goed. Als wij als zoogenaamde autoritaire staat die zich hierin van de democratiën onderscheidt, dat zij de massa des volks achter zich heeft al die offers gebracht hadden, waarmede de internationale plu tocratieën ons bezwaarden, dan had men gezegd: eindelijk een verstandig bewind in Duitschland. Ik heb destijds op een ander standpunt gestaan De Führer betoogde, dat hij bij de overneming van de macht bereid was vrede te sluiten Ik was bereid, zoo zeide hij, te ontwapenen. Als de Engelschen daarop in gegaan waren, goed. Zij zijn er niet op in gegaan. Ook goed. Dan echter consequent en geen half werk. Ik heb een besluit ge nomen: of wij zijn heelemaal geen soldaten of wij zijn de beste ter wereld. En ik heb toen de voorbereidingen getroffen en wel grondig. Het Duitsche volk is daarbij van niets beroofd, integendeel: wij hebben 7 millioen menschen weer in het productie proces opgenomen. Wij beleefden het toen, dat de goudstaten met hun muntstelsels kapot gingen, -terwijl wij, de^jiiet goede staat, onze munteenheid handhaafden. Enkele andere landen hebben nu het goud binnengehaald en opgestapeld en thans dreigt het inzicht in de wereld te dringen, dat het goud op zichzelf volkomen zonder beteekenis is. Dit inzicht kan gevaarlijk worden voor hen, die in het goud een ele ment van hun strijd om de macht zien en het ook steeds als zoodanig getaxeerd en gebruikt hebben. ELKEN MIDDAG in van het TRIANON-THEATER Breestraat no. 31 - Leiden MUZIEK GRATIS SURPRISES voor de Dames. 2626 (Ingez. Med.) De Führer wees op den Internationalen strijd, die in#binnen- en buitenland met alle middelen tegen het nieuwe Duitsch land begon. Pogingen tot ontketening van revoluties in het binnenland, tot een alge- meene omsingeling in het buitenland. Dit heeft thans, zoo verklaarde Hitler, tot het zelfde resultaat geleid als alle dergelijke vroegere pogingen in het binnenland. Iedere poging om door verdragen en afspraakjes staten tegen ons te mobi liseeren, leiden er slechts toe, dat ik de bewapening weer wat sterker opvoerde. Ik was vastbesloten alles op alles te zetten. Onwrikbaar ging de strijd voort met het doel het verdrag van Versail les af te schaffen. Ik heb daarbij het doel gehad den vrede te handhaven. Ik wilde de nauwste vriendschappelijke betrekkingen met Engeland tot stand bren gen. Ik wilde diezelfde verhouding met Ita lië. Ik dacht voorts aan Japan als een mo gendheid, met welker belangen de onze pa rallel konden loopen. Voor zooverre het Italië betrof, is deze poging geslaagd, dank zij den genialen arbeid van dien eenen man, die het fascisme stichtte. Ten slotte is het ook gelukt met Japan. Helaas is het met Engeland mislukt. Dat was niet onze schuld, integendeel, ik heb tot op het laat ste oogenblik nog tot weinige dagen voor het uitbreken van den oorlog getracht het oude doel van mijn buitenlandsche politiek te verwezenlijken. Ik heb den Britschen ambassadeur ^estijds de schitterendste aanbiedingen gedaan. Bepaalde belangheb benden bij een oorlog stookten sedert jaren. Er kon geen twijfel aan bestaan, dat zij op zekeren dag woede en haat tegen Duitsch land in het Britsche volk zouden doen op laaien, terwijl het Duitsche volk omgekeerd geen haat jegens Engeland koesterde. Daar tegen heb ik reeds in 1938/1939 gewaar schuwd en met name in een rede te Saar- bruecken betoogd dat het zoo niet kon voortgaan. Het oogenblik kwam, zoo vervolgde de Führer, waarop het niet meer de vraag was of het nog wel mogelijk zou zijn den oorlog te vermijden, doch alleen nog of hij misschien een, twee of drie jaar lang tegengehouden zou kunnen worden en wel door zeer zware verne deringen voor ^Duitschland. Op dat oogenblik, waarop ik besefte, dat En geland slechts tijd wilde winnen, dat men daar evenwel besloten was den oorlog onder alle omstandigheden te voeren, had ik slechts een enkelen wensch: als zij dan al besloten waren om den oorlog te verklaren, dat zij het dan openlijk nog zouden doen, terwijl ik leefde. Want ik weet, dat dit de hardste strijd moet worden, die het Duitsche volk ooit opgelegd is. Ik ver beeld mij echter niet slecht, dat ik dc hardste man ben, die het Duitsche volk sinds vele tientallen jaren, misschien sinds eeuwen, gehad heeft, doch ik be zit ook de grootste autoriteit. Voor alles evenwel geloof ik aan mijn succes en wel onvoorwaardelijk. Ik ben er vast van overtuigd, dat deze strijd geen grein anders zal afloopen dan de strijd, dien ik eens in mijn binnenste uitge vochten heb. Ik ben er van overtuigd, dat de Voorzienigheid mij slechts tot dusverre geleid en alle rampspoeden verre van mij gehouden heeft om mij dezen strijd van het Duitsche volk te laten voeren. En ten slotte, ik heb nog een grooten strijd meegemaakt en ik behoor ook tot degenen, wien destijds het succes door bedrog ontnomen is en het is daarom mijn onverzettelijk be- besluit, dat de huidige strijd niet ein digt zooals destijds. De Führer herinnerde daarop aan den toestand van een jaar geleden en aan de beslissingen, die intusschen volkomen an ders uitgevallen zijn, dan de tegenstanders verwachtten. Een jaar geleden, zoo zeide hij, was met Polen afgerekend. Thans, een jaar later, kan ik nieuwe successen mel den- Langzaam mobiliseert het vasteland, terwijl het tot zelfbezinning komt, zich te gen den vijand van het vasteland. Duitsch land heeft dit continent in weinige maan den inderdaad de vrijheid gegeven. De Britsche poging om Europa te balkanisee- ren dat kunnen de Britsche staatslieden zich voor gezegd houden behoort tot het verleden en heeft afgedaan. Engeland wilde Europa desorganiseeren, Duitschland en Italië zullen Europa organiseeren. Als men thans in Engeland verklaart, dat de strijd voortgezet wordt, dan is mij dat volkomen onverschillig. De strijd wordt zoolang voort gezet tot wij hem zullen beëindigen en wij zullen hem beëindigen. Daarvan kunnen zij verzekerd zijn. En hij zal beëindigd wor den met onze overwinning. Dat kunnen zij eveneens van mij aannemen. De strijd heeft tot dusver tot unieke re sultaten geleid. In de eerste plaats: hij heeft wat het menschenaantal betreft voor het Duitsche volksgoed zoo goed als geen offers geëischt. In totaal is het aantal slachtoffers nauwelijks iets meer dan de helft van dat, hetwelk de oorlog van 1870- 1871 geëischt heeft. Al de gereed gehouden reusachtige *rervangingsploegen, die wij voor verliezen in reserve hadden gehouden, hebben wij niet behoeven aan te tasten. Ten tweede: in materieel opzicht: de ma- terieele offers van den oorlog zijn alles zins onbeteekenend. Wat wij tot dusver als munitie verschoten hebben, is feitelijk slechts een deel van een maandproductie- De reserves zijn zoo enorm, dat ik op menig gebied thans de productie moet staken, omdat er geen mogelijkheid bestaat, deze massa's thans onder te brengen. Ik heb de productie daarom thans laten leiden naar gebieden, waarop ik bijzonder sterk meen te moeten zijn. Gij verneemt immers de dreigementen der anderen, wat zij zul len produceeren: Australië heeft zes of zeven millioen inwoners met inbegrip van dén boschneger. Doch desondanks willen zij acht maal zooveel vliegtuigen producee ren als Duitschland. Canada heeft negen millioen inwoners, doch zij willen twaalf maal zooveel vliegtuigen bouwen als Duitschland. Wat de Amerikaansche pro ductie betreft deze kan men niet eens met astronomische getallen voorstellen. Op dit gebied zou ik dan ook geen concurrent willen zijn. Doch van één ding kan ik u de erzekering geven: de Duitsche produc tiecapaciteit is de grootste der wereld en wij zullen deze niet laten verminderen, want wij zijn in staat thans zoo ongeveer de krachten van geheel Europa te mobili seeren en dat ik dit industrieel doe, kan men van mij aannemen. De materieele uit rusting is derhalve een enorme, en zij neemt pas thans toe. Ik kan derhalve samenvattend één ding zeggen: wij zijn op de toekomst voorbereid als nog nooit te voren. Wij zijn in materieel opzicht voorbereid en wij zijn wat de menschen betreft voor bereid. Wij verzoeken onzen Adver teerders advertenties vóór des morgens half elf aan ons bureau aan te bieden, wan neer deze bestemd zijn voor het nummer van den dag van aanbieding. Voor ons Vrijdag- en Zater dagnummer zouden wij het op prijs stellen, vooral ten einde voldoende zorg aan het zetten te kunnen besteden, reeds vóór 10 uur de adver tenties aan te bieden. „Kleine Advertenties" voor den Woensdag en Zaterdag gelieve men uiterlijk des mor gens 9 uur aan te bieden, zoo mogelijk zelts den vorigen dag. DE DIRECTIE. En dat de weermacht lederen dag uit buit, weet ieder, die bij ons zelf soldaat is geweest. Dit eerste militaire instrument ter wereld wordt onophoudelijk verzorgd en verbeterd. En wanneer het uur van den aanval op groote schaal weder slaat, hoop ik weder precies dezelfde resultaten te be reiken, als wij reeds behaald hebben. Wij hebben alles uiterst grondig voorbereid om dan snel en stoutmoedig te handelen- Het oogenblik zal komen, waarop de heeren, die thans de geheele wereld reeds weder met den mond veroveren, met de wapens stand zullen moeten houden. En dan zullen wij zien, wie de maanden beter gebruikt heeft: wij of de anderen. Duitschland is in elk geval met zijn bondgenoot thans sterk ge noeg om aan iedere combinatie op deze wereld het hoofd te bieden. Er is geen coa litie van machten, die tegen de onze op gewassen kan zijn. In economisch opzicht loonen zich thans de lange voorbereidin gen, die wij reeds in vredestijd hebben ge troffen: het vierjaren plan, dat wij thans voor vier jaar hebben verlengd, heeft ons talrijke reserves geleverd en de Engelschen weten dat zeer goed. Het heeft ons onaf hankelijk moeten maken van iedere afslui ting of blokkade. Overigens willen wij wel eens zien wie in enkele maanden geblokkeerd zal zijn: wij of de anderen. In geloof, zoo vervolgde de Führer, dat hun het liegen reeds thans op menig ge bied slecht is vergaan. Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland In den ouderdom van 67 jaar is te Den Haag overleden prof. mr. A. S. de Blécourt, oud-hoogleeraar aan de Leid- sche Universiteit (le Blad). Een avontuur met de reddingboot „Dorus Rijkers" (3e Blad). Prijsopdrijving bij sigaretten; een onder zoek wordt ingesteld (Binnenland, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Na flink lagere opening, belangrijk herstel onder beurs - Wederom levendige han del met groote omzetten - Winstnemin gen drukten het koerspeil - Amerika iets lager - Staatsfondsen beter. Buitenland Rede van den Führer te München (le Blad) Aanvallen op Engeland voortgezet (le Blad) ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. Bei 24244 De Radiotcchnische Dienst IEMCO n.v. NIEUWE RIJN 32. 6798 (Ingez. sled.) De heer Churchill, die nog acht of zes maanden geleden verklaarde: „wij hebben in deze maand vijftig procent van uw duik- booten vernietigd", kon de volgende maand niet nog eens vijftig procent zeggen, omdat er anders geen enkele meer over zou zijn. D volgende maand waren het derhalve nog slechts dertig procent. Een maand later kon hij niet twintig procent zeggen, doch moeci hij beweren tien procent. Thans be gint deze generaal-leugenaar der wereld-

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1