De plannen voor den wederopbouw IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bt'ad Vrijdag 8 November 1940 Economische vraagstukken in Nederland KERK- EN SCH00LNIEUWS Beschouwingen van dr. Fischböck De herbouw zal tevens verbeteringen brengen Naar aanleiding van zijn lezing op 29 October j.l. over „Economische vraagstuk ken in het nieuwe Europa'» heelt dr. Hans Fischböck, commissaris-generaal voor fi nanciën en economische zaken, eenige ge- noodigden ln staat gesteld van gedachten te wisselen in verband met eenige vragen, die naar aanleiding van voornoemd onder werp vooral ten aanzien van de economi sche positie van Nederland, waren gerezen. Aan zijn beschouwingen, als antwoord op diverse vragen, is het volgende ont leend: DE LANDBOUW. Voor den Nederlandschen landbouw zijn ji de naaste toekomst tal van mogelijk heden aanwezig. Vele takken van onzen landbouw immers nemen een vooraanstaande positie in Europa in. Nederland is echter voor zijn productie voor een belangrijk deel afhan kelijk van den Invoer van Amerikaansche voederproducten en op het oogenblik kan nog niet met zekerheid worden gezegd ln welke mate dit ook straks weer mogelijk zal zijn. In ieder geval zullen de moeilijkheden die aan den export naar Duitschland thans nog in den weg staan, worden opgeheven. De prohibitieve invoerrechten zullen be langrijk worden verminderd of geheel wor den opgeheven. De prijzen van onze land en tuinbouwproducten zullen zich daarbij aanpassen aan de prijzen in Duitschland. Er zal naar gestreefd worden om het peil te bereiken waarop de Dultsche prijzen voor landbouwproducten zich bewegen. De ontwikkeling van het prijsniveau zal geschieden in een vorm, die geen storm achtig karakter zal dragen. Als principieele elsch dient een prijsstop gewaarborgd te worden. De verkoopsprijzen der producten zal geschieden op basis van den productie prijs. Natuurlijk dient, wat de aanpassing der prijzen betreft, een politiek op langen termijn te worden gevolgd. GEEN DEVALUATIE, Bij de bespreking van dit probleem kwam de omrekeningskoers ter sprake. Uitvoerig bleef dr. Fischböck stilstaan bij de positie van de Nederlandsche valuta. Nadrukkelijk wees hij op het feit, dat een devaluatie in geen geval ln aanmerking komt. De koop kracht van onze valuta zal zich niet wijzi gen. Vervolgens ontspon zich een interessant debat over economische vraagstukken. De Nederlandsche belangen, aldus minister Fischböck, staan ten opzichte van de Dult sche interessen geheel en al op een basis van rechtsgelijkheid. In geen geval zal er sprake zijn van verhandelingen in een sfeer van dictatorschap. Spr. maakte gewag van de binnenkort te houden onderhandelingen tusschen Neder landsche en Dultsche industrieelen. Men llent echter, zoo deelde de minister mede, een zuivere beoordeeling van deze ma terie rekening te houden met de éénlge uitzonderingsfactor, ml.: de eischen en de belangen van de Duitsche oorlogseconomie. HET TOEKOMSTIGE BETALINGS VERKEER. Door een der aanwezigen werd de vraag gesteld hoe het toekomstige betalingsver keer zich zal ontwikkelen, en ln welke mate dit gecentraliseerd zal worden. Dit is in de eerste plaats, zoo verklaarde dr. Fischböck, een zuiver technische kwes tie, die nauw verband houdt met de over eenstemming der belangen. In de eerste plaats wordt immers de beweging van goe deren geregeld. Daarbij moet men niet uit het oog verliezen dat Duitschland nauw keurig zal waken tegen een minder juist geacht verstrekken van opdrachten in lan den, die daartoe niet in aanmerking zouden kunnen komen. Zoo zal, om een voorbeeld te noemen, geen goederenexport van Bel- gie naar Noorwegen plaats hebben Indien dit niet in het economisch belang van Duitschland zou zijn. PRODUCTIEBRONNEN, Wat de productiemogelijkheid in Neder land aangaat, zoo zal dit geheel en al op een basis van rechtsgelijkheid geschieden. De nieuwe productiebronnen, die ln den laatsten tijd waren aangeboord en in wer king waren gebracht, zullen niet worden gesloten. De lnvesteeringen, zooals ln fa brieken e.d. zullen niet worden vernietigd door een plotselinge sluiting na den oor log. Opheffing zal pas dan geschieden als een volkomen amortisatie van het vastge legde kapitaal heeft plaats gehad. DE SCHEEPVAART. Voor onze nationale binnenscheepvaart zijn voor de naaste toekomst tal van gun stige mogelijkheden aanwezig, zulks te meer waar Nederland in dit opzicht als voorbeeld kan gelden. Hoe langer hoe meer wordt het ideaal van een Rijn-Main-Donau kanaal in de praktijk verwezenlijkt. In dit verband memoreerde de minister den bouw van Donauschepen in Nederland die over land werden vervoerdl Indien tal van thans nog bestaande technische moeilijkheden uit den weg zullen zijn geruimd, dan is een verbinding van den Rijn naar de Zwarte Zee, mogelijk. Wenschelijk is dat Nederland ook aan de Wereldscheepvaart blijft deelnemen. In dit verband kwam de vraag ter sprake in hoeverre de Nederlandsche reeders reeds nu opdrachten voor den bouw. van nieuwe schepen kunnen plaatsen. Deze vraag is niet gemakkelijk te beantwoorden. Vast slaat echter dat binnen korten tijd in Ne etland alle werven zullen zijn bezet, waar mede een belangrijke bijdrage in de werk verschaffing in Nederland wordt geleverd. Men mag echter ten aanzien van dit pro bleem het feit niet uit het oog verliezen, dat de levering van grondstoffen uit Duitchland geheel en al afhankelijk is van de behoeften en eischen der Duitsche ma rine. De minister gaf echter de verzekering dat Nederland een zeer belangrijk aandeel tal krijgen in de Europeesche tonnage. Hiervoor zal Duitschland zich borg stellen. HET HANDELSVERKEER MET DUITSCHLAND. Het handelsverkeer van Nederland wordt tegenwoordig dikwijls onjuist beoordeeld. Het verkeer met Duitschland is als volgt: De uitvoer naar Nederland had gedurende 193S een maandelljksch gemiddelde van f. 25 millioen, ln 1939 gemiddeld 39 mil- lioen. Het verloop ln dit jaar geeft het vol gende beeld te aanschouwen: In Januari bedroeg de invoer uit Duitschland f. 28 mil lioen; in Februari f. 21 millioen; Maart f. 27 millioen; in April f. 26 millioen, ln Mei f.10 millioen; in Juni f.5 millioen;; in Juli f. 19 millioen; ln Augustus f. 29 millioen en ln September f. 31 millioen, waarmede het maandelijksche gemiddelde vah 1938 en 1939 werd overschreden. In dit verband wees spreker nog op het feit dat het hier om het geheele handelsverkeer over de grens gaat. De uitvoer van Nederland naar Duitsch land vertoont het volgende beeld: Met maandelijksche gemiddelde ln 1938 bedroeg f. 13 millioen, in 1939 f. 11 millioen. Deze gegevens zijn voor de maanden van dit jaar ais volgt: Januari f.8 millioen; Februari f.9 millioen; Maart f.14 millioen; April f.15 millioen; Mei f.9 millioen; Juni f.25 millioen; Juli f.25 millioen; Augustus f-38 millioen en September f.39 millioen. Wat de uitvoer betreft zoo wees spr. met klem de geruchten van de hand dat de uit voer niet zou worden betaald. Het tegen deel hiervan is waar! Wat het totale handelsverkeer van Ne derland betreft, zoo gaf de minister hier omtrent de volgende gegevens: De invoer bedroeg in 1938 gemiddeld f. 118 millioen per maand; in 1939 f. 126 millioen permaand. Gedurende de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg de ge- midelde waarde f.50 tot f.60 millioen per maand. In Mei bedroeg de waarde van den import f. 60 millioen; ln Juni f. 60 millioen; in Juli f.41 millioen; in Augustus f.53 mil lioen en in September f. 50 millioen. Wat de totale uitvoer van Nederland aan gaat, zoo bedroeg het maandelijksche ge middelde in 1938 f- 86 millioen, ln 1939 ge middeld f. 80 millioen. Voor de eerste vier maanden van het loopende jaar week het gemiddelde niet af van het percentage over 1939. In Mel bedroeg de waarde van den export f.44 millioen; in Juni f.26 millioen; in Juli f. 29 millioen; in Augustus f.44 mil lioen en in September f. 46 millioen. HET BOUWBEDRIJF. Naar aanleiding van een gestelde vraag omtrent de positie van het bouwbedrijf, verklaarde de minister, dat er op het oogenblik in ons land 190.000 werkloozen aanwezig zijn, tegen 320.000 ln Juni- De werkloosheid In het bouwvak bedroeg in de gunstigste maand van 1939: 43.000. De ongunstigste maand van dit jaar, Januari, gaf een cijfer van 83.000. Dit cijfer is geleidelijk gedaald tot 32.000 in Aug. 1.1. Wat het bouwen in Nederland aangaat, is het particuliere initiatief tot een zeer laag peil gedaald. In velegevallen is zelfs sprake van een volkomen stilliggen. Na tuurlijk heerscht er tot op zekere hoogte een schaarschte van bouwmaterialen. De eersten echter, die met het bouwen begin nen zullen, in ieder geval voldoende ma terialen ter beschikking hebben. Welis waar zijn er op het oogenblik geen mate rialen voor den bouw van honderdduizend woningen beschikbaar, maar aan den an deren kant ls, zooais reeds gezegd, mate riaal voor het „begin van den bouw" aan wezig. Wat de afzonderlijke bouwmaterialen aangaat, zoo verklaarde de minister, dat hout en ijzers voldoende in Europa be schikbaar zijn. Er bestaat geen tekort. Er bestaan slechts zeer groote transportmoei lijkheden, die echter binnen afzienbaren tijd overwonnen zullen worden. Op het oogenblik zijn in Nederland voorraden aan wezig voor een verbruik van 4 tot 5 maan den. Een locaal" tekort, ook ten aanzien van verschillende soorten, blijft natuurlijk mogelijk, maar hlerinn zal steeds zoo goed mogelijk worden voorzien. Ten aanzien van het~l>autvraagstuk de menteerde de minister geruchten ten aan zien van het betalingsverkeer hieromtrent. Met Zweden en Finland zijn tengevolge van de jongste besprekingen houtcontin genten verkregen. Er bestaat slechts een moeilijkheid om het hout naar Nederland te kriigen. en dat ls: het transportpro bleem Over het benztaevraagsiuk zegde de mi nister, dat terdege met Nederlar.d's spe ciale belangen rekening wordt gehouden, hetgeen moge blijken uit het feit, dat voor bouwdoeleinden in Duitschland geen ben zine beschikbaar wordt gesteld. Wat het aantal in Nederland beschikbare vracht auto's aangaat, de verzorging met de noo- dige benzine, is gewaarborgd. Gedurende de afgeloopen maand heeft een aanzien lijke import van benzine uit Duitschland plaats gehad. Ook in de naaste toekomst mag men den benzine-lnvoer uit Duitsch land vervrachten. De autoriteiten streven naar een handhaving van bet op peil hou den van de thans beschikbare voorraden ln ons land. OORLOGSSCHADE-VERGOEDING. Vervolgens is gesproken over dc uorlogs- schadevergoedingen. Het ontwerp hiervoor is gereed en publicatie kan binnen enkele weken worden tegemoet gezien. Deze verordening gaat principieel uit van een volledige schadevergoeding door den staat. Echter wordt ten aanzien van groote particuliere vermogens een voorbehoud ge maakt dat een reductie in de te betalen schade kan worden toegepast. De te betalen uitkeerlngen moeten echter geheel en al ln dienst van den wederop bouw worden gesteld! Zoo lang nog niet met den nieuwbouw wordt begonnen, zal geen uitkeering plaats hebben maar het bedrag ter beschikking blijven staan, zulks met rentevergoeding. Met den bouw zal echter t.z.t. moeten begonnen worden, welk principe men ook in de brandverzekering toepast. DE WINSTBELASTING WORDT VERHOOGD. Minister Fischböck verklaarde nog dat een vermeerdering van de in omloop zijnde bankbiljetten geen zorg behoeft te baren, zoolang het de koopkracht verhinderd wordt prijsstijgingen ln het leven te roepen en dat een belangrijke stijging der grond prijzen ongewensoht ls. De vraag werd nog gesteld ln welke mate door Dultsche in stanties en kringen ln Nederland aandee- len worden gekocht. De minister gaf hier op ten antwoord dat Duitsche beleggers op de Nederlandsche aandeelenmarkt niet tot aankoop overgaan, Immers, de rentabiliteit van aandeelen van de Nederlandsche on dernemingen ls op het oogenblik niet van dien aard dat dit aantrekkelijk wordt ge acht. Men moet in hooge mate rekening houden bij een beoordeeling van den tcgenwoordigen koersstand op de Am- stredamsche effectenbeurs, dat komen de belastingen een aanzienlijk deel van de behaalde winsten zullen omvatten. Koopers van aandeelen moeten reke ning houden met de winstbelasting waarvan een verhooging voor de denr staat. Weliswaar zijn de komende dlvi- denduitkecringen niet ongunstig te be- oordeelen, maar aan den anderen kant zal toch een aanzienlijk deel der win sten door den fiscus worden getroffen. Over het invoeren van nieuwe belastin gen, kon minister Fischböck nog niets me- dedeelen. Wel wees hl) op de dringende noodzakelijkheid dat de staatsinkomsten aanzienlijk moeten worden verhoogd. Nieu we bronnen zullen derhalve vermoedelijk moeten worden aangeboord. 0 in. In het kader van de uiteenzettingen, wel ke wij ln vorige twee artikelen hebben ge geven over den wederopbouw van die dee- len van ons land, welke door het oorlogs geweld ln de Mei-dagen het meeste hebben geleden, volgt hier dan ten slotte een over zicht van de plannen, welke voor de ver schillende gemeenten zijn ontworpen. ROTTERDAM De grondslag is geweest, dat een Rotter dammer zijn eigen stad zal moeten her kennen. Het specifiek Rotterdamsche ka rakter zal dus behouden moeten blijven. Zoo zal men ook weer de oude straatnamen in het herbouwde gedeelte terugvinden, zij het dan op andere plaatsen. In het centrum zijn 25.000 woningen vernield. Ongeveer 10.000 zullen hier herbouwd worden, waar van 6000 woningen In een apart woonkwar- tler ten Noorden van den Goudsohe Singel, met in het midden een plantsoen. In Rot terdam bestond altijd de moeilijkheid met het rivierwater, waarvan de stad bij hoog water last had. Men heeft deze gelegenheid aangegrepen om hierin tevens verbetering te brengen en daarom langs de Maas een grooten boulevard te projecteeren, welke als waterkeerlng dienst zal doen. Voorts is er het spoorwegprobleem. Het centraal station zal Delftsche Poort worden, het Maassta tion verdwijnt. De spoorweg blijft echter op een viaduct door de stad heengeleid, doch dit viaduct zal aan het nieuwe stadsbeeld worden aangepast, zoodat het leelijke bouw sel, dat tot nog toe Rotterdam ontsierde, verdwijnen zal. In de oude stad waren vele Industrieën, die in het herbouwde Rotter dam niet meer een plaats zullen kunnen krijgen. Daarom is buiten het verwoeste gebied, in den z.g. Spaanschen Polder, een groot terrein onteigend, waar deze bedrij ven zich zullen kunnen vestigen. Het vol gend jaar zullen in Rotterdam 8000 wonin gen gereed komen. Thans reeds staat vast, dat 600 woningen gebouwd zullen worden in Varkensoord, 600 in Tuindorp-Vreeswijk, voorts 3 flats met 100 woningen elk aan het Zuidplein, dan 109 woningen voor alleen wonende personen bij het Noorderkanaal. Voorts zullen nog plannen uitgewerkt worden voor andere bouwrijpe terreinen. MIDDELBURG. In deze stad is veel vernietigd, dat ln den waren zin des woords onherstelbaar is. His torische gebouwen, uitingen van waarde volle cultuur en architectuur uit vroegere eeuwen zijn in Middelburg verloren ge gaan. Daarom is het dubbel moeilijk ge- i weest een plan voor den herbouw samen te stellen, dat bevrediging kan schenken en dat een zoo gelukkig mogelijke oplossing brengt ln de leegte, welke in de oude Zceuwsche stad, waai 546 hulzen zijn ver woest, ls ontstaan. Het nieuwe plan gaat er van uit, dat het karakter van de stad zoo veel mogelijk bewaard moet worden. Het doorgaand verkeer zal niet meer door het centrum worden geleid. RH EN EN. Rhenen ligt aan de rivier tegen den heu velrug. De Cuneratoren ls het beheerschen- de element in Rhenen. Ook ln het nieuwe plan zal de Cunera-toren dit blijven. De kern met 175 huizen ls verwoest. Er zal van de gelegenheid gebruik gemaakt worden om het domineerende karakter van het Cunera-complex meer tot uitdrukking te brengen en den toren meer vrij te leggen. Dwars door Rhenen loopt de rijksweg UtrechtArnhem langs den Rijn. Deze ver keersweg kan door het stadje blijven loo- pen, mits de straat behoorlijk breed is. Daarom worden de herbouwde huizen iets naar achteren geplaatst en komt ln het midden een plein, de nieuwe Frederlk van der Palshof. Ten Westen van den Cunera toren zal terrein vrij komen, waar in de toekomst markt gehouden wordt. Indus trieën worden buiten de oude kom ge bracht. Gestreefd wordt naar een rustige, harmonieerende architectuur. IERSEKE. In dit Zeeuwsche plaatsje zijn rond de kerk verschillende gebouwen verwoest. Van deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt om de bebouwing ln verschillende opzich ten te verbeteren en ook enkele verkeers- verbeteringen aan te brengen. De wonin gen stonden hier zeer dicht op lekaar. Hier in zal wijziging komen en daarom zullen nieuwe huisjes verrijzen langs den nieuwen weg. SAS VAN GENT. Door het laten springen van de bruggen zijn ln de omgeving van Sas van Gent 57 huizen vernield. Het wederopbouwplan van deze huizen heeft rekening gehouden met den verkeerstoestand, waarin enkele ver beteringen zijn aangebracht. Voorts ls re kening gehouden met een wijziging, even tueel uitbreiding van de sluiswerken van het kanaal Gent—Terneuzen. ANDERE PLAATSEN. Westdorpe: Hier zijn langs de Dorps straat vele hulzen verwoest. Zij zullen op dezelfde plaats worden herbouwd, maar fraaier en meer verzorgd. Kruiningen: In een smalle straat zijn verschillende huizen met den grond gelijk gemaakt. ZIJ worden weer opgebouwd, ter wijl tevens de straat zal worden verbreed. Wageningen: In deze plaats zijn rond de kerk ernstige verwoestingen aangericht en zijn o.m. 112 woningen vernield. Om een betere stedebouwkundige oplossing te krij gen, Is het Kerkplein open gelegd en wor den enkele verkeersverbeteringen aange bracht. De plaats zal om de kerk worden herbouwd. Zevenbergen: Hier zijn twee verwoeste kernen; Zevenbergen en Zevenbergsche Hoek. De hulzen stonden hier veel te dicht op elkaar. Er zal ruimer herbouwd worden met behoorlijke tuinen. De liuizen kunnen daarom niet op dezelfde plaats terugko men. Vele woningen zullen op andere plaatsen herbouwd worden. St. Oedenrode: Door het laten springen van de Dommelburg zijn eenige woningen ln dit plaatsje vernield. In het plan tot herbouw wordt de gelegenheid aangegre pen tot verkeersverbetering, een water staatverbetering en een betere bebouwing. Veenendaal: Hier zijn eenige hulzen ver nield, waardoor een verkeersweg aange legd kan worden. Een terrein wordt daar door voor nieuwe bebouwing/ontsloten en de uitbreiding gemakkelijker gemaakt. Hoogland: Een groot aantal boerderijen moet in dit plaatsje herbouwd worden. Een gedeelte hiervan zal meer in het dorp een plaats krijgen. BleskensgraafHet gezicht van dit dorp uit de Alblas was bedorven. Ongeveer 41 huizen tusschen de Dorpsstraat en de Al blas zijn vernield. Deze zullen nu niet meer herbouwd worden, waardoor de Alblas meer open gelegd zal worden. De vernielde wo ningen zullen voor een deel herbouwd wor den aan den Noordweg, voor een ander deel ten Zuiden van de Alblas. Mill: In den mobilisatietijd ls hier een afwateringskanaal gegraven, waardoor een oude sloot overbodig Is geworden. Voorts zijn ruim 100 alleenstaande woningen ver nield. De sloot wordt gedempt en de wo ningen worden beter opgebouwd. Niftrik aan de Maas: Doordat een aan tal gebouwen is vernield, is het mogelijk een betere stedebouwkundige oplossing te krijgen. Boxtel: Tegenover het station is een aan tal gebouwen verwoest. Het plein, dat voor het station vrij zal komen, krijgt nu ook een beteren toegangsweg. Scherpenzeel: Dit plaatsje heeft voel ge leden. Van de 550 woningen zijn er 500 be schadigd. De groote rijksweg Utrechb— Arnhem loopt hier midden door. Verschil lende hulzen zullen achteruit gezet wor den en een aantal zal verdwijnen, omdat zij te dicht op elkaar gebouwd waren. Zij zullen op andere plaatsen verrijzen. Roosendaal: De doorbraak van het sta tion naar de Nispenschestraat waar reeds lang behoefte aan bestond, zal nu tot stand komen. Voorts worden nog eenige kleine verbeteringen ingevoerd. Alblasserdam:'Iri het centrum van dit dorp zijn 160 hulzen vernield. Er zullen 80 herbouwd worden. Het gezicht op de Alblas wordt open gelegd. Er ls een uitbreidings plan voor 80 nieuwe huizen, waarvan er reeds 44 gereéd zijn. Valkenburg (Z.H.)Dit oude plaatsje had verkeerswegen, welke in het geheel niet aangepast waren aan het moderne ver keer. Er zal nu een betere bebouwing ko men en verschillende verkeersverbeterin gen zullen worden aangebracht. Schore: Hier is het centrum om de kerk vernield. Het zal thans meer logisch wor den herbouwd. Tot zoover de plannen, welke thans ge reeds zijn en met welkér uitvoering reeds begonnen ls. Zij toonen aan dat men overal in het land niet bij de pakken neerzit en dat energiek wordt gearbeid om de sporen, welke de oorlog in ons vaderland heeft achtergelaten, zoo spoedig mogelijk uit te wisschen en dat deze herbouw tevens wordt aangewend om fouten, die in het verleden werden gemaakt, te verbeteren en het ge heel daardoor te verfraaien. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 10 NOVEMBER. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- half ds. Bieshaar Jr.; nam. drie uur ds. Bles- haar Sr. te 's-Gravenhage. Geref. Gem.: Voorm. halfelf en nam. half drie leesdienst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien urn- ds. Kllisener; nam. drie uur ds. B. van Glnkel van Gouda. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfvler ds. Dam f dankstond v. h. gewas). Ev. Luth. Kerk: Voorm. tien uur ds. Wild schut van Den Haag. Geref. Gem.: Voorm. tien en nam. vier uur leesdienst. Evangelisatiekring Bodegraven: Nam. halfvler de heer J. Sevensma van Amsterdam. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien Bed. H.D. en nam. drie uur ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half- drie ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. drie uur ds. Klelsen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. tien uur ds. Zuur deeg. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. half drie leesdienst. Hazerswoude Ned Herv. Kerk: Voorm. tien uur (Bed. H. Doop) en nam. halfdrie ds. P. L. Kiehl. Geref. Kerk: Voorn, tien en nam. halfdrie ds. Heuzenveldt. Hillegom Ned. Horv. Kerk: Voorm. halftien en nam. drie uur ds. Chr. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. drie uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. drie uur leesdienst. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf ds. Van Slnderen. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur (Dankuur gewas) en nam. halfdrie ds. van Binsbergsn. Geref. Kerk: Voorm. tien uur (Dankuur ge was) en nam. halfdrie ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. halfdrie dr. Streeder. Kinderkerk: Voorm. halfelf, de heer C. W. Corts. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half drie ds. Dijk. Ver. van Vrfjz. Herv. (Lindelaan 12a)Voorm. halfelf uur dienst. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf (Dankstond) ds. Van Veenen. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. half vler ds. Aalders. Nlcuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. Kater. Geref. Kerk: Voorm. tien uur (Dankstond gewas) en nam. halfdrie ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. tien uur en nam. drie uur de heer A. van Scherpenzeel. Nieuw Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. Lekkerkerker van Alphen; nam. halfvler ds. Lazonder. Geref. Kerk: Voorm. tien uur en nam. half vler ds. Smllde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. vier uur leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. drie uur ds. Van Veenen van Leimuiden. Geref. Kerk: Voorm. halfelf ds. D. Llgter van Nieuwerbrug; nam. drie uur leesdienst. Noordwtfkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. vier uur ds. Den Hertog. RÜnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Nan». halfdrie (Dankstond) ds. De Vree. Chr. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. half drie leesdienst. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. KrUkamp; nam. drie uur (Jeugddienst) ds. Krijger van Rotterdam. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. vier uur ds. Kuiper (Dankstond voor het gewas). Chr. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. vier u. ds. Prins van Apeldoorn. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf ds. v. d. Veer van Amsterdam. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. drie uur ds. Veldkamp. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. vtff uur de heer Marseille cand. te Katwijk aan Zee. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien u. ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur zend. Blinde; nam. vier uur ds. Portgens. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. halfvler ds. Houtzagers. Geref. Gem. (Leidschewg 41): Nam. vijf uur leesdienst. Ver. van VrUz. Hervormden (Leidscheweg 66): Voorm. halfelf de heer J. B. Schouwink van Delft. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. halfdrie ds. Do Bel. Wassenaar Ned. Herv. Gem. (Dorpskerk): Voorm. 10.06 ds. Ten Kate; nam. hafrzes dr. Houders. Klevletkerk: Voorm. 10.05 Dr. Honders. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.35 ds. H. J. Mis pelblom Beyer van Lelden. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. halfzeven dr. J. J. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. twee uur ds. Versluys. Geref. Gem.: Voorm. tien en nam. twee uur Leesdienst. Ver. tot Verbr. der Ger. Waarheid: Voorm. halftien en nam. twee uur de heer Vroeg Inde WeiJ, Mlddelharnis, Ver. van Vryz. Herv.: geen dienst. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien .uur ds. Ejjkman. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. halfdrie ds. Pop. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. halfdrie ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gem.: Voorm. tien uur mej. ds. Günther. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. Van der Ent Braat; nam. drie uur ds. Huls van Ter Aar. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. halfdrie ds. Dronkert. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf prof. R. Ca- simir van Den Haag. NED HERV. KERK. Beroepen te Beetgum (tocz.) ds. J. L. Faber. emeritus-predikant te Zutphen. Aangenomen naar Wleringermeer als hulppre diker van de evangelisatie, cand. C. Jongeboer te Slootdorp. GEREF KERKEN. Tweetal te Rotterdam-Delfshaven ds. J. G. Adema te Zuidhorn cn ds. A. Zwaan te Zwart sluis. Benoemd tot hulpprediker te Heusden (NBr.) cand. J. Dijk te Amsterdam. 3—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7