De wederopbouw BINNENLAND CEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 7 November 1940 0FFSCIEELE KENNISGEVING YI5SCHERIJ-BERICHTEN De te bebouwen grond moei worden onteigend Materiaalvoorziening een moeilijk probleem Verspreidt geen geruchten Een studente van 76 jaar Inkwartiering van arbeiders Standaardisatie van de consumptiemelk Samenvoeging van gemeenten ook in Overijsel De kaasdistributie AGENDA VRAGENRUBRIEK ii. Gaven wij gisteren een uiteenzetting van ihet vele werk, dat aan den eigenlijken we deropbouw vooraf moest gaan, thans vra gen wij aandacht voor een tweede, met we deropbouw verband houdend punt, n.l. het het opstellen van plannen voor den her bouw en alles wat daarmede samenhangt. Nog korter samengevat zou mén kunnen spreken van de voorbereidingen voor den dlrecten wederopbouw. De uiteenzetting, die hieronder volgt, is wederom gefundeerd op gegevens, die ons van bevoegde zijde zijn verstrekt. Bij een wederopbouwplan moeten de stede- bouwkundige vraagstukken der betreffende gemeenten onder oogen worden gezien. Men zal niet moeten vervallen in fouten van het verleden; de nieuwbouw moet technisch en aesthetisch goed zijn en dat beteekent meestal, dat het plan niet beperkt kan blij ven tot het verwoeste gebied. In dit verband kan gewezen worden op Rotterdam. Vele menschen (in de eene gemeente meer, in de andere minder), zullen in de toekomst niet meer terug kunnen keeren naar een nieuwe woning in het stads- of dorpsgedeelte, waar zij vroeger woonden en dat' verwoest werd en dat is volkomen lo gisch, indien technische of aesthetische overwegingen zich verzetten tegen het bou wen van evenveel woningen of gebouwen als er voor den oorlog stonden. In deze ge vallen en er zijn er vele kan het plan voor den herbouw zich uiteraard niet be perken tot het verwoeste gebied. Voor de volgende gemeenten zijn in de afgeloopen maanden plannen gemaakt, die voor het meerendeel de instemming van den algemeen gemachtigde hebben: Alblasser- dam, Amersfoort, Bleskensgraaf, Boxtel, Krulningen, Middelburg, Middelharnis, Mierlo, Mill en St. Hubert, St. Oedenrode, Rhenen, Roosendaal en Nispen, Rotterdam, Sas van Gent, Scherpenzeel, Valkenburg (Z.H.), Veenendaal, Wageningen, Wijchen, Ierseke en Zevenbergen. Voor Den Helder en Vlissingen is men nog bezig plannen op te stelen. ONTEIGENING EN HERKAVELING. Aangezien alle hulzen niet op dezelfde plaats zullen kunnen wordep herbouwd, moet als regel alle grond in een bepaald plan worden onteigend. Ook zijn er gevallen dat nog stukken grond buiten het plan ont eigend moeten worden in het belang van den woningbouw. Onteigening is reeds geschied in Bleskens graaf, Mierlo, St. Oedenrode, gedeeltelijk in Rhenen, Sas van Gent, Mili en St. Hubert, Roosendaal en Nispen en in Rotterdam. De ruilverkaveling is in alle gemeenten in gang en verkeert in een min of meer ver gevorderd stadium. Om een paar voorbeel den te noemen: in Bleskensgraaf is men gereed, in Alblasserdam is men reeds heel ver en ln Middelburg moet men nog begin nen. Zooals vanzelf spreekt, doen zich by het uitgeven van den grond vele moeilijk heden voor, in het bijzonder ten aanzien van de waardebepaling. Uiteraard verschilt de waarde van den betreffenden grond vóór 9 Mei en die van op het oogenblik. Er is geen vrije markt en zoo vragen vele gewich tige problemen om een oplossing. In Rot terdam is voor het vaststellen der grond waarden een commissie van deskundigen benoemd. VOORSCHOTREGELING VOOR DE SCHADELOOSSTELLING. Uit het voorgaande moge blijken, dat er veel administratieve moeilijkheden te over winnen waren en dat het onvermijdelijk was uitgebreide voorbereidingen te treffen, wilde men aan het nageslacht iets schenken dat technisch en aesthetisch in alle opzichten verantwoord is. Het stadium van plannen maken en voor bereidingen treffen is thans voorbij. Bin nenkort wordt de eigenlijke wederopbouw overal met kracht aangevat en het is niet te optimistisch om te zeggen, dat deze tegen het einde van dit jaar reeds overal in gang zal zijn. In het aanstaande voorjaar zal dan de „bouwerij" in ons geheele land op volle toeren draaien. Ten aanzien van de financiecle rege ling der plannen kan worden medege deeld, dat het wachten is o'p de verorde ning betreflende schadeloosstelling. Aangezien het, naar wij vernemen, in de bedoeling ligt om schaden tot f. 10.000 voor 100% te vergoeden voor scha den boven 1.10.000 is het percentage der vergoeding nog niet vastgesteld heeft de algemeen gemachtigde, in af wachting van bedoelde verordening, een voorscho'lregeling getroffen. Deze regeling maakt het mogelijk een voorschot te verstrekken van 80%, uit- TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN, ENZ. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm7 gr. C. (45 gr. F.). 12 uur 'smldd.: 9 gr. C. (48 gr. F.). hoogwatertijden te katwijk.-a.-zee. Voor Vrijdag. Voorm. te 10 uur; nam, te 10 u. 24 min. ZONS- OP- EN ONDERGANG Donderdag: 18.01 nam. tot 8.48 voorm. Hel tydvali gedurende hetwelk de verduiste ringsvoorschriften gelden, deze beide tijdstippen. wordt begrensd door MAANS- OP- EN ONDERGANG. 7 Nov.: op 15 u. 64; onder 0 u. 35. sluitend echter voor arbeiders- en mid denstandswoningen (tot 540 kubieke meter inhoud, bedrijfsruimte niet inbe grepen). Deze regeling werkt vlot en is zeer succes vol. Behalve voor geïsoleerde gevallen (boer derijen enz.) werkt zij reeds voor den her bouw van verwoeste kernen in Roosendaal en Nispen, Westdorpe en in Veenendeel. Binnenkort zal ook Bleskensgraaf gaan bouwen met voorschotten. WEDEROPBOUWPROBLEMEN Tenslotte nog enkele opmerkingen ten aanzien van problemen, die met den we deropbouw verband houden. Daar is in de eerste plaats de materiaal positie van ons land. Hiervan immers hangt de geheele wederopbouw af. Deze materiaal positie is intusschen van dien aard, dat reeds aanstonds maatregelen ter voorko ming van moeilijkheden moesten worden genomen. Zij bestaat hierin, dat de uitvoe ring van alle bouwwerken in ons land on derhevig is aan de goedkeuring van den al gemeen gemachtigde. Hierdoor is een overzicht van de toch reeds beperkte materialenvoorraden, welke voor het belangrijkste en overgroote mee rendeel uit het buitenland aangevuld moet worden, mogelijk. In verband hiermede zijn verdere richtlijnen aangegeven voor mate riaalbesparing en v/orden vanwege 't bureau van den algemeen gemachtigde adviezen verstrekt betreffende vervangingsmateriaal. Voor hetzelfde doel is een afdeeling mate- riaalresearch in het leven geroepen. Wederopbouw en architectuur is ook een kwestie, waarmede serieus rekening wordt gehouden en tenslotte het probleem weder opbouw en volkshuisvesting. Op plaatsen, v/aar dat het meest urgent was, zijn semi- permanente woningen gebouwd. Voor Rot terdam zijn ook in de omgeving dergelijke •huizen verrezen. In Rotterdam zelf 1000, in Overschie 200, in Vlaardingen 400 en in IJselmonde 500. Deze semi-permanente wo ningen komen in den loop van den winter klaar. Hiermede is het programma voor de semi-permanente woningen afgeloopen. Op groote schaal zal normale woningbouw bevorderd worden. Zou deze bouw eenige jaren worden stilgelegd, dan zouden de ge volgen catastrophaal zijn. Men bedenke slechts dat in ons land normaal 40.000 wo ningen per jaar worden gebouwd. In Rotterdam bestaat ten aanzien hier van een bepaald plan. Hier zal namelijk voor den winter van 1941 in de ergste be hoefte worden voorzien door den bouw van ongeveer 8000 permanente woningen. In een volgend artikel zal een uiteenzet ting worden gegeven van de plannen, die voor den wederopbouw in versohillende ge meenten zijn ontworpen. 17S4 STRENGE MAATREGELEN ZULLEN ANDERS NIET UITBLIJVEN. In verband met den aanval, welken een Engelsch vliegtuig ln één der vorige nach ten doelbewust heeft gedaan op het Wil- helmlnaziekenhuls te Amsterdam, waar door 22 Duitsche gewonde soldaten, die hier ter verpleging waren opgenomen, werden gedood, wordt van bevoegde zijde met groo- ten nadruk en ernst gewaarschuwd tegen het verspreiden van geruchten, welke niet alleen gemeene leugens zijn, maar tevens een grove beleediging voor de Duitsche weermacht vormen, welke niet langer kan worden getolereerd. Gewezen wordt op het in de hoofdstad verspreide gerucht, volgens hetwelk de bomaanval op het Wilhelminazlekenhuis zijn rechtvaardiging zou vinden in het feit, dat Duitsche generaals en andere hooge officieren het tot een gewoonte maken de nachten in ziekenhuizen door te brengen om op deze wijze beveiligd te zijn tegen bomaanvallen. Duitsche officieren zoo wordt van deze zijde opgemerkt zijn ge wend om aan het hoofd der troepen te staan, zooals trouwens ln dezen oorlog ls bewezen en wanneer men geruchten ver spreidt, dat zij gevaren zouden ontwijken en in ziekenhuizen zouden slapen, dan ls dat een grove beleediging, die niet langer toegestaan zal worden. Wordt er niettemin toch mee doorgegaan, dan zullen maat regelen niet uitblijven en de mogelijkheid is groot, dat zij niet alleen de verspreiders dezer geruchten zullen treffen, maar ook de onschuldige burgerbevolking. Gewezen wordt ook op het gevaar, dat dergelijke geruchten, die een gemeene en hoogst minderwaardige propaganda vor men van bepaalde zijde, op welke wijze dan ook naar Engeland worden overgebracht, hetgeen een aanmoediging voor de Engel- schen kan zijn om met hun praktijken door te gaan. Ziekenhuizen zoo wordt verder opge merkt worden ook niet gebruikt voor munitieopslagplaatsen. Het is trouwens vol komen onlogisch om munitie in gebouwen op te slaan. Hiervoor zijn alleen bergplaat sen onder den grond in het open veld of dergelijke inrichtingen geschikt. Voorts wordt feewezen op het ln Haarlem verspreide gerucht als zou deze stad door Duitsche vliegers zijn gebombardeerd. Om het nog mooier en geloofwaardiger te ma ken wordt er soms bij verteld, dat het Duitsche vliegers waren, die vliegtuigen ge bruikten, voorzien van de Engelsche ken- teekenen. De waanzin, welken deze geruch ten bevatten, treedt dadelijk aan het licht, wanneer men bedenkt, dat indien Duitsche vliegers dit bombardement inderdaad zou den hebben uitgevoerd, zij ook hun eigen kameraden hadden kunnen treffen. Met klem zoo wordt tenslotte opge merkt moet tegen het verspreiden van dergelijke geruchten worden gewaarschuwd Wordt er mee doorgegaan, dan zullen be paalde conclusies en maatregelen van Duit sche zijde niet uitblijven. CENTRALE VAN BOERINNEN EN ANDERE PLATTELANDS - VROUWENORGANISATIES. Dezer dagen is te Utrecht ingesteld de centrale van boerinnen en andere platte landsvrouwenorganisaties. Deze centrale omvat den r.k. boerinnenbond van den N.C.B., van den L.L.T.B. en den A.B.T.B., den Ned. bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen, den bond van chris tenboerinnen, boerendochters en andere plattelandsvrouwen en -meisjes. Het aan tal leden bedraagt 43.000. Het doel van de centrale is elkanders werk te leeren kennen en samen te werken, waar de mogelijkheid daartoe bestaat. Mej. H. van Hoenselaer, inspectrice van den r.k. boerinnenbond N.C.P. te Tilburg, vervult voor een jaar de functie van voorzitster. Tot secretaresse werd gekozen mevrouw A. C. Wiersma Risselada, alg. seer, van den Ned. bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen te Leeuwarden, en tot 2e secretaresse me vrouw J. SlabbekoornBulp te Kampen, bestuurslid van den bond van christenboe- rinnen. Onder de ingeschrevenen aan de Technische Hoogeschool te Delft komt, naar het Vad. meldt, ln het thans loopende studiejaar een dame voor, die 76 lentes telt. F ROEF OP DE VELUWE UITSTEKEND GESLAAGD. Sinds korten tijd is, nu mede door het tekort aan materiaal de bouw van kampen moeilijker wordt, dooi den Rijksdienst voor de Werkverrui ming een begin gemaakt met de huls vesting van tewerkgestelden bij parti culieren, schrijft de heer Meyer de Vries ln het orgaan van den Werk- loosheldsraad. Een proef werd genomen met de inkwartiering van ongeveer 130 Rotterdammers bij particulieren ln Nunspeet. Om tot deze huisvesting op behoorlijke voorwaarden, ook wat het financieele ge deelte betreft, te komen, werden door de Inspectie Gelderland van den Rijksdienst advertentlën geplaatst ln plaatselijke en buurtbladen, waarin kosthuizen werden gevraagd tegen den prijs van f. 1.25 per man en per dag, alles inbegrepen. Deze prijs is gebaseerd op twaalf achtereenvol gende pensiondagen omdat deze inge kwartierde arbeiders, evenals de kampar beiders om de veertien dagen van Vrijdag middag tot Maandagmorgen naar huis gaan. Bij de aanwijzing van de kosthuizen wordt door de Inspectie nauw contact ge houden met het gemeentebestuur, waar door een betere selectie kan worden toe gepast bij de keuze der gezinnen, waar in kwartiering zal plaats vinden. De hlerbedoelde arbeiders reizen even als de kamparbelders per trein naar de plaats van inkwartiering; zij nemen hun rijwiel mede, opdat zij zich dagelijks van de verspreid gelegen kosthuizen naar hun werk kunnen begeven. De proef in Nunspeet is in alle op zichten geslaagd, zoodat deze methode van huisvesting met kracht wordt uit gebreid. Thans vindt deze hoofdzakelijk plaats op de Veluwe en in den Achterhoek van Gelderland, alsmede op sommige plaatsen in de Betuwe en in Noord- Brabant. Het aantal bij particulieren ingekwartierde arbeiders bedraagt thans ongeveer 1300. Als bijzonderheid, valt hier nog te ver melden, dat de gemeentelijke steuncontro- leurs bij deze inkwartiering zijn ingescha keld, waarhij zij in zekeren zin admini stratief de plaats innemen van de kok beheerders der kampen. Zij zorgen n.l. voor het contact tusschen de ingekwar- tlerden en de betrokken uitzendende ge meenten en de Inspectie van den Rijks dienst; voor het uitreiken van spoorkaar tjes, enz.; in het algemeen zijn zij dus de administratieve schakel tusschen de ar beiders en de overheidsinstanties. Naar wij vernemen zal met ingang van 24 November a.s. de standaardisatie van de consumptiemelk worden ingevoerd. Vad. BINNENKORT MAXIMUMPRIJZEN VOOR BRANDHOUT. Naar Het Vaderland" verneemt is een regeling voor de maximum-prijzen voor brandhout in voorbereiding. DISTRIBUTIEARTIKELEN VOOR ZIEKEN. Textielproducten. Voor het verkrijgen van een speciale vergunning voor een z.g. positie-japon is een verklaring van huis arts of vroedvrouw voldoende. Men be hoeft hiervoor niet naar den Geneeskun digen Dienst te gaan. Ook niet voor brandstoffen. Extra vaste brandstoffen worden in het algemeen niet aan zieken verstrekt, maar wel bij bevallingen. De bonnen worden op de stamkaart van de(n) jonggeborene door het Distributiekantoor uitgereikt. Petroleum voor verlichting zal uitslui tend worden verstrekt, indien bij een ern stige zieke moet worden gewaakt en bij bevallingen. Het spreekt vanzelf, dat ex tra verstrekking slechts mag plaats vin den, indien geen enkele wijze van verlich ting mogelijk is. Aanvragen dienen plaats te vinden op een H.-formulier, waarbij een door den vertrouwensarts voor accoord geteekend formulier MD 29 wordt ingezonden, waar uit moet blijken, op grond waarvan en voor welk doel, in verband met de ziekte, extra petroleum noodig is, terwijl tevens een termijn dient te worden genoemd. Een uitzondering wordt gemaakt voor bevallingen, waarmede uitsluitend de ac coucheur. huisarts of vroedvrouw be moeiing hebben, dus niet de Geneeskundige Dienst. Ook voor schoener, geeft de Geneeskun- kundige Dienst geen verklaringen meer af. Heeft de patiënt een paar speciale schoe nen noadïg, dan dient de gewone regeling, inzake het verstrekken van schoeiselbon nen te worden gevolgd. Eieren kunnen thans ook aan lijders aan suikerziekte worden verstrekt tot één per dag; men wendde zich hiervoor tot den Geneeskundigen Dienst. De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 7 November 1940. 2981 OLDENZAAL ZAL O.M. WORDEN UITGEBREID. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten van Overijssel in overleg met den secre taris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, een plan opge maakt tot wijziging van de grenzen van verscheidene gemeenten, in de provincie. Eenige gemeenten zullen volgens dit plan verdwijnen. Zoo zal o.m. Zwollerkerspel bij de ge meente Zwolle worden gevoegd; voorts be staat om. het voornemen de gemeenten Ootmarsum en Denekamp samen te voegen evenals Goor en Diepen'heim. De betrok ken stukken zullen deze week aan de ge meentebesturen worden toegezonden voor advies. Dit advies van de gemeentebestu ren en de gemeenteraden moeten binnen zeer korten termijn worden ingezonden, waarna een definitieve beslissing zal vol gen. De gemeente Oldenzaal, welke sinds vele jaren pogingen heeft gedaan, om een ge deelte van de gemeente Losser te verkrij gen, zal thans eindelijk haar zin krijgen. De buurtschappen Noord- en Zuid-Berg huizen zullen o.m. volgens het plan van Gedeputeerde Staten bij Oldenzaal wor den gevoegd. (Hbld.) LANGERE GELDIGHEID DER BONNEN BEPLEIT. Bij de invoering der boterdistributie heeft men de bonnen een zeer langen geldig heidsduur (acht weken) gegeven. Hiervan heeft men in den kleinhandel nogal wat bezwaren ondervonden, daar dit den consu menten gelegenheid gaf deze bonnen op te sparen en eerst de nog in voorraad zijnde boter op te gebruiken, hetgeen vooral in het begin een zeer ongelijkmatiger! verkoop ten gevolge had. Men heeft dit euvel ingezien en den looptijd bij de tweede distributiepe- node aanmerkelijk ingekort. Bij de kaas heeft men het juist andersom gedaan en aldus het officieel orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Zuivel- toond de geldigheidsduur van de bonnen te kort genomen. Het bezwaar van velen tegen den tussdhentijdsohen maatregel van (het uitsluitend koopen van kaas per pond was. dat men nu geen heel kaasje meer kon koopen, zooals dit in de kaasstreken van ons land de gewoonte was. Bij de distribu tie op den bon hoopte men van dit euvel verlost te zijn. omdat men dan de bonnen zou kunnen opsparen totdat een heel kaasje gekocht kon worden. De korte gel digheidsduur der bonnen heeft dat al thans voor de kleine gezinnen onmogelijk gemaakt. Er is ons geen enkel motief bekend zoo zegt het blad waarom de loop tijd dezer bonnen zoo kort moet zijn en wij meenen dan ook dat het geen enkel bezwaar kan ontmoeten, deze b.v. van twee op vijf weken te brengen. Zelfs in kleine gzinnen van vier personen b.v. kan men tenmyiste met zijn bon nen een kaasje van twee K-G. koopen, hetgeen bij den verkoop geen enkel be zwaar, maar wel gemak kan opleveren. Vooral bij de levering van kaas door de fabrieken aan leden en leveranciers zou dit van belang zijn, daar deze kaas als regel met de melkrijders wordt mede gegeven, hetgeen met stukken kaas niet wel doenlijk is. ONTSLAG BIJ VORST. Vermoedelijk weldra bij verordening geregeld. Binnenkort zal, naar „De Aannemer" mededeelt, een verordening het licht zien, waarbij de materie geregeld wordt, betref fende ontslag bij vorst. Zaterdag. Volkshuis: Prof. Lam over de flora van Ma. I dagascar, 3.15 uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 5 uur nam. BIOSCOPEN, t 18 jaar; 14 Jaar; 6 alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: „Kinderarte dr Engel" Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags van 27 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstr. 39: „Geheimen van het oerwoud" Dagelijks 7% uur nam.; 's Zondags te 2, 4$ en IVz u. Woensd. en Zaterd. matinée 2.30 u. Trianon-Theater, Breestr.: „Een vrouw dwaal- de" t Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 26.3( doorloopende voorstelling Casino-Theater. Hoogewoerd 48: „Morgen gaat 't beter" Dagelijks 8 uur; 's Woensdags en 'sZater- dags-ook 2Vz uur. Zondags te 4 en 8 uur. Rex-Theater Haarlemmerstraat: „Met geheime orders" t Dagelijks 2 en 8 u. nam.: 's Zondags v. 2—630 uur doorl. voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee)Bleekt Bet". IVj uur nam. Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 2 November 20 uur tot Zaterdag 9 November 8 uur waarge nomen door de apotheken: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, telf. 21060 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wü- helminapark 8, tel. 26274. BESOMMINGEN SCHEVENINGEN. Aan de markt te Scheveningen waren gisteren de motorloggers: KW 151, T. v. d. Plas, met f317, KW 166, H. v. d. Plas, met f. 140; KW 49, J. Dub- belaar, met f. 173; en de kotters: KW 77, H. van Duinen, met f.64; KW 21, J. Guyt, met f.182; KW 92, J. Jonker, met f.91; KW 72, W. v. d. Plas, met f.262; KW 116, D. Haasnoot, met f.9 KW 10, E. de Vries, met f. 61. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 7 November. Deensche consignatievisch: Kleine schol f.47; schar f. 28.5025; kleine wijting f.16—14 (alles per 50 KG). Zoelwatervisch Snoekbaars 86 ct.; baars 50 ct.; blei 35—10 ct.; voorn 38 ct. (alles per KG). IJM. 209, 32kist versche haring, f. f.40—45 per 50 KG. KATWIJK AAN ZEE, 6 November. Besommingen versche visch: KW 93 f. 46,25; KW 61 f. 42,40; KW 34 f. 21,15 Garnalen: KW 87 f. 15,35; KW 63 f. 7,95. Korders garnalen: f. 31,40. G. Y. te L. - Dat zult U aan een radio- expert moeten vragen. GEESTELIJKE VERZORGING VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Twee predikanten aangewezen. Reeds in Januari 1939 heeft de commis sie voor samenwerking tusschen de christe- lijk-sociale bonden en het christelijk natio naal vakverbond, .toen een groot aantal Ne- derlandsche arbeiders in Duitschland werk vond, het vraagstuk van de geestelijke zorg dezer arbeiders besproken en overleg ge pleegd met de synodale commissie der Ned. hervormde kerk en de deputaten van de gereformeerde kerken voor de zorg voor Nederlanders in Duitschland. Voor dit doel werd de medewerking van het departement van sociale zaken ver zocht en verkregen. De in September 1939 Ingetreden mobilisatietoestand in Neder land maakte de uitvoering der getroffen maatregelen onmogelijk. In Augustus j.l. werd opnieuw, in samen werking met het r.k. werkliedenverbond, overleg gepleegd met het departement van sociale zaken over de wijze, waarop nu dit werk mogelijk zou zijn. De welwillende toe zegging van het departement leidde er toe, dat opnieuw contact gezocht werd met de genoemde kerkelijke Instanties, met het gunstige resultaat, dat de meest welwillen de medewerking werd toegezegd. Thans kon een tweetal predikanten voor dit werk worden aangewezen. Het zijn de heeren ds. A. C. C. den Hertog, Ned. hervormd predi kant te Rotterdam en ds. J. de Waard, ge reformeerd predikant te Kampen, die bei den van de resp. kerkeraden verlof hebben gekregen, dezen arbeid te verrichten. Verwacht wordt dat de Duitsche autori teiten bedoelde predikanten spoedig in de gelegenheid zullen stellen met hun arbeid onder de Nederlandsche arbeiders, die thans in Duitschland werken, een aanvang te maken. Maar de mededeeling van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, waren er buiten de twintigduizend grensloopers reeds 50.000 arbeiders sinds Juni van dit jaar in Duitschland geplaatst. En dit aantal ver meerdert met den dag. VERSPREIDE BERICHTEN^ De Burgemeester van Rotterdam heeft besloten met ingang van vandaag te ver bieden om tusschen 17 en 6 uur ln de ge meente Rotterdam sterken drank in het ■klein te verkoopen, af te leveren of te ver strekken in localitetiten, waarvoor inge volge de Drankwet, een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein is verleend. De Economische Voorlichtingsdienst deelt ons mede. dat de vraag naar het boekje „Hoe krijg ik zonder ongerief de meeste warmte uit mijn brandstof" der mate groot ls, dat niet terstond aan alle aanvragen kan worden voldaan. Verwacht mag worden, dat begin volgende week df achterstand zal zijn ingehaald. 2—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6