STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 7 November 1940 De zending een meer levend vraagstuk dan ooit Last van Uw Zenuwen? Het grootste deel der Protestantsche wereld is van haar zendingsvelden afgesloten Rede van prof. dr. H. Kraemer Verspreide Berichten inlevering van legerpaarden De aanrijding onder Hazerswoude Binnenland RECHTZAKEN De moordaanslag op de vliegersvrouw Diefstal van levensmiddelen te Rotterdam Buitenland z—1 In de goed bezette Marekerk is gis teravond een zendingssamenkomst ge houden waarin voorgingen ds. II. C. Touw, herv. predikant te dezer stede en J 'prof. dr. H. Kraemer, welke laatste het actueele onderwerp „De zénding een meer levend vraagstuk dan ooit" be sprak. Na schriftlezing van Ps. 67 voerde ds. Touw als eerste spreker het woord. Ben zendingsweek In 1940, aldus begon spr., is dit niet de dwaasheid ten top? Ge tuigt dit niet van wereldvreemdheid? Is het niet onzinnig, dat de kerk net doet alsof er in dezen tijd in de volkerenwereld niets ge beurd is? Lijkt het er in dezen tijd niet veeleer op, dat de roem van christelijk- Europa voorgoed is verdwenen? Hebben wij ons als Westersche volken en kerken niet veeleer te schamen voor onze Oostersche broeders? Deze en dergelijke vragen dringen naar voren als wij ons hier wenschen te bepalen bij de noodzaak der zending. Beroepen wij ons echter op de godsgedachte der Heilige Schrift, dan klinkt ons al spoedig in de ooren: Gaat dan heen .onderwijst alle vol ken. Hier wordt de Kerk geroepen tot een eigen plaats tegenover het eigen volk en de volkerenwereld. Hierin zien wij ook, dat de Kerk er is voor het volk maar niet, zoo als sommigen meenen van het volk. De Kerk, gefundeerd op het eenig fun dament Jezus Christus, heeft zich in haar boodschap niet te beperken tot eenig volk. Willen wij waarlijk Kerk-zijn, dan hebben wij ons in dienst te stellen van alle volke ren en zal de gemeente zich van haar hoo- ge roeping: Hem te verkondigen, klaar be- wust zijn. Geven wij hieraan, in groote ge trouwheid, gehoor dan zal onze gehoor zaamheid een zegen voor de Kerk zijn. Het zal er juist nu om gaan, dat wij in schuld besef midden in deze wereld gaan staan om daar te wijzen op Jezus Christus. Hem zul len wij verkondigen aan alle creaturen. Dit is het zendingsbevel voor de Kerk, ook voor de Kerk van 1940. Prof. Kraemer; die hierna sprak over „De zending een meer levend vraagstuk dan ooit", begon met er op te wijzen, dat deze tijd ons doet zien wat Gods Woord inhoudt. Foto-archief ..L D." Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apofch. en Drogisten. 2947 (Ingcz. Med.) klaarde hij, dat de oorlog tusschen de lei dende Europeesche mogendheden voort duurt en die in het Verre Oosten reeds het vierde jaar ingetreden Is, zoodat vrijwel de geheele wereld zich in oorlog bevindt en eigenlijk alleen de sovjet-unie een strenge neutraliteit handhaaft. Onder de huidige Internationale omstandigheden is het de taak van den sovjet-burger de eco nomische en militaire macht van zijn land te versterken. Kalinin besloot zijn rede met een hoera op de bolsjewistische partij en haar leider Stalin, waarop de toehoorders laatstge noemde een langdurige ovatie brachten. Stalin verklaarde, meldt United Press, dat het economische plan van 1940 het economische plan van 1939 met 11 pCt. overtreft, waarbij de industrieën uit de nieuw verworven gebieden in Polen, Bes- sarabië, in de Noordelijke Boekowina, de Baltische staten en in de door Finland afgestane gebiedtn nog niet medegerekend zijn. Met betrekking tot den oogst van 1940 verklaarde Stalin, dat de lange wln- te de boeren gedwongen heeft hard te wer ken, doch dat de resultaten heel goed zijn. Wij hebben dit jaar een goeden oogst van 7 milliard poads (112 mil. ton) graan," ai- dus Stalin. ENGELSCH SCHIP GETORPEDEERD. Acht en twintig overlevenden van het Engelsche wachtschip Kingston Shopgirl dat ter hoogte van Huelva is getorpedeerd en gezonken, zijn te Gibraltar aangekomen aan boord van een Engelsch schip, nadat zij door een Spaansche tankboot opgevischt en naar Huelva gebracht waren. Drie opva renden worden vermist (DNB) DE PARTICULIERE ZAKEN VAN EX-KONING CAROL. De Daily Mail verneemt van den corres pondent te Lissabon, dat ex-koning Carol te Madrid bekend gemaakt heeft, dat hij reeds eenige jaren geleden mevrouw Lupescu te Londen gehuwd heeft. JOEGOSLAVISCHE MINISTER VAN OORLOG AFGETREDEN. De Joegoslavische minister van oorlog, generaal Milan Neditsj, is afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd de reserve-gene raal Peter Pesjitsj, die reeds in handen van minister-president Zwetkowitsj den eed heeft afgelegd. Pesjitsj was reeds in de ja ren 19221924 minister van oorlog en was een van de naaste medewerkers van koning Alexander (DNB). Prof. dr. H. Kraemer. Zelden is er duidelijker exegeet van den bijbel opgetreden dan wel onze tijd. Wij gaan den bijbel met nieuwe oogen lezen en zien dat de bijbel het licht laat vallen op de diepste nooden der gansche wereld. De bijbel is dan ook het eenige Boek, aldus spr. dat zulks doet. Daarnaast is ons door God in den bijbel een niet genoeg te waardee- ren schat geschonken waaruit wij troost en bemoediging kunhen putten. Zoo staat het echter niet alleen met den bijbel, maar ook met de zending. Juist nu moet uitkomen welk een schat de christenheid en de ker ken bezitten in het feit, dat het werk der zending bestaat. Het zendingswerk moet toonen één van de grootste bronnen van kracht en troost te zijn voor de christelijke gemeente. Nadat spr. er dan opgewezen had, dat het evangelie aan de gansche wereld gepre-, dikt moet worden en dat de zending altijd de levenskwestie van de christelijke kerk is geweest, merkte hij op, dat het zeer be droevend is, dat dit eenvoudige grondfeit door de Kerk menigmaal niet is gezien. Hoe staat het met het zendingswerk? Vervolgens kwam prof. Kraemer tot de behandeling van de belangrijke vraag: Hoe staat het op het oogenblik met het zen dingswerk? Laten wij thans, aldus spr., onzen blik over alle zendingsterreinen gaan, dan zien wij, dat het grootste deel der Pro testantsche wereld van haar zendings velden is afgesloten. Finland, Noorwe gen, Denemarken, Nederland, de Duit- sche christenheid en de Fransche pro testanten zien zich van haast elk con tact met de zendingsvelden vervreemd. Ook Engeland verkeert in de grootste moeilijkheden om de gewone betrek kingen op den ouden voet voort te zet ten. Verder maakt ook Japan een geestelijke omwenteling door. De chris tenheid maakt daar, volgens de jongste berichten, een tijd door die niet onder doet voor die der eerste eeuwen der christenheid. De Kerk, dit kan wel vastgesteld wor den, maakt momenteel een louterings tijd door. Zeer zware stormen, aldus spr., zal zij nog hebben te doorstaan. Maar daarom just is zending een meer levend vraagstuk dan ooit, temeer daar de zorgen bij de zending steeds drukkender worden. Maar kunnen wij daaraan thans wel vol doen? Is de tijd daar niet te moeilijk voor? Zullen wij daardoor onze eigen zware zor gen nog niet vermeerderen? Wil spr. hierop een antwoord geven, dan grijpt hij terug naar den Napoleontischen tijd, in welk tijdperk, dat toch ook niet ge tuigde van overvloed en vrede, de meeste zendingsgenootschappen zijn verrezen, w.o. het Britsch- en Buitenlandsch Bijbelgenoot schap. Het was in dien tijd, dat men, alhoe wel men geen zendelingen kon uitzenden, ze toch opleidde. En zooals het in die dagen werd ge zegd, wil spr. ook thans herhalen: „God bouwt Sion in troebele tijden". Dit is een groote troost der zending en maakt ons in donkere tijden tot blijmoedige christenen. Is er ooit aanleiding voor de Kerk geweest om klaar wakker te zijn, dan is dit nu. Prof. Kraemer zeide verder, dat uit de enkele berichten die binnenkomen blijkt, dat het zendingswerk met groote toewijding en in waarachtig geloof wordt voortgezet. Uit- de Inheemsche Kerk komen diepe krachten los. Er mag gesproken worden van nieuw christelijk leven, dat tot openbaring komt. Een verblijdend teeken in dezen tijd is oo'k, dat de christelijke kerken op zulk een snelle wijze haar internationale ge meenschap diep gevoeld hebben. Zoo heeft Amerika de verplichting op zich genomen om thans tijdelijk voor 4000 zendelingen, die van hun zendingsbasis zijn afgesneden, te zorgen. Dit is wel een duidelijk bewijs van de eenheid der christelijke kerken en van een waar achtig solidariteitsgevoel. Ten slotte heeft prof. Kraemer nog na drukkelijk uiteengezet, dat Kerk en Zending bijeen hooren, waarbij hij met instemming gewag maakte van de jongste uitspraak van de Ned. Herv. Synode, waarin zij zegt, dat de in- en uitwendige zending voor haar ver antwoordelijkheid komen. In beginsel is hiermede de nood der Kerk overwonnen. A.S. ZATERDAG HIER TER STEDE. Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft allen personen in die gemeente Am sterdam bevolen de in hun bezit zijnde Duitsche of Hollandsche legerpaarden in te leveren in de Doelenkazerne hier ter stede en wel Zaterdag a.s. om 11 uur. Met bijzonderen nadruk wordt er op ge wezen, dat een ieder, die hiervoor in aan merking komt aan dit bevel dient te vol doen, daar deze aangelegenheid anders aan het Duitsche „Kriegsgericht" zal worden overgegeven. De paarden moeten in goeden toestand afgeleverd worden. OOK HET TWEEDE SLACHTOFFER OVERLEDEN. In het Academisch Ziekenhuis is overle den de 21rjarige J. A., die ruim twee weken geleden, terwijl hij met den 26-jarigen B. onder de gemeente Hazerswoude op het rij wielpad fietste, werd aangereden door een uit tegenovergestelde richting komenden vrachtauto, die plotseling den rijweg verliet en op de beide fietsers inreed. Beiden werden daarbij zwaar gewond; B. overleed eenige dagen daarna en thans is ook het tweede slachtoffer aan de bekomen verwondingen bezweken. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING VOOR HUISVROUWEN. Een serie leerzame kookdemonstraties. In de groote zaal van het Leidsche Volks huis aan den Apothekersdijk werd gister middag een bijeenkomst gehouden ter in leiding van een viertal kookdemonstra ties, welke eerlang in dat gebouw en in de helde Leidsche vaksoholen zullen worden gegeven en welke voor alle Leidsche huis vrouwen tegen een zeer kleine vergoeding desgewenscht zelfs volkomen kosteloos toegankelijk zijn. De waarnemend-presidente van de com missie inzake Huishoudelijke Voorlichting, mevr. van Oerle-Nipper, wees er in haar welkomstwoord terecht op, dat de tegen woordige tijd de huisvrouw voor vele pro blemen stelt. De overheid is zich daarvan bewust en wil haar de helpende hand rei ken. Zoowel het streven van het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd als van de Departementen van So ciale en Economische Zaken is er op ge richt om de huisvrouwen zooveel mogelijk voor te lichten, omdat allerwegen 't groo te belang wordt ingezien, dat wanneer straks de oorlog ts afgeloopen, er een krachtig Nederlandsch volk overblijve en niet, zooals na den vorigen oorlog, een on dervoed volk. Als gevolg van de distribu tie staan de voedingsmiddelen, waarover wij anders in overvloed beschikken, ons slechts in beperkte mate ten dienste en het doel dezer curussen is den huisvrouwen te leeren hoe zij met deze beperkte voe dingsmiddelen het beste resultaat kunnen bereiken. Van ganscher harte hoopt spr., dat deze demonstratie ter inleiding van de eigen lijke kooklessen bij de aanwezigen zooveel vertrouwen zal wekken in hetgeen te de zer zake van overheidswege wordt geor ganiseerd, dat velen zich daarvoor zullen opgeven. Zooals gezegd, de kosten behoe ven voor niemand een bezwaar te zijn, daar volkomen rekening wordt gehouden met de financieele draagkracht der deel neemsters. Daarop verleende zij het woord aan de kookleerares, mej. de Goede, die de eigen lijke dempnstratie inleidde met een alge meen praatje over het juiste gebruik der voedingsmiddelen en daarbij onderscheid maakte tusschen de middelen, welke mo menteel nog vrij in den handel verkrijg baar zijn, zooals aardappelen, groenten en melk en artikelen, welke onder de distribu tie vallen. Achtereenvolgens besprak zij daarna de keuze en de bereiding der voedingsmidde len om vervolgens uitvoerig na te gaan op welke wijze men verlies van voedings middelen, materiaal en brandstoffen zoo veel mogelijk kan voorkomen. Tot besluit werden diverse gerechten klaargemaakt, t.w. savoyekool, stamppot van andijvie met groene erwten,.een stoof pot van schapenvleesch met groenten en aardappelen en gortpap. De belangstelling voor dezen leerzamen middag was niet in overeenstemming met het groote belang, dat door een deskundi ge voorlichting op dit gebied wordt ge diend; moge voor de cursussen zelve (vier lessen, elk van 2 uur) grootere animo blijken te bestaan. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen Indisch recht de heer A Djoyoadhiningrat (Oegstgeest) AANGEHOUDEN. De Leidsche recherche heeft in bewaring gesteld een 28-jarigen jongeman, die wordt verdacht van vermoedeiijken diefstal van sieraden ter waarde van ongeveer zestig gulden ten nadeele van zijn hospes M. Er wordt een nader onderzoek ingesteld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. N.V. Meelfalbriek „de Rijn" v.h. Firma Wed. T, J. Bots. Utreohtsche Jaagpad 2, Leiden. Procuratie verleend aan: A. M. J. A. Devilee, Leiden (Beperkende bepalingen) B. J. C. Verlichting, Donklaan 5. Voor schoten. Fabriek van lampe'kappen en ver- 1 ichtings-artikelenDe zaak is verplaatst 'ndar Hoofdstraat 23, Alphen a. d. Rijn. Voor het alhier afgenomen examen van apothekersassistente zijn geslaagd de dames J. de Kmegt (Rotterdam) er» J. J. Coerkamp (Den Haag). Gisteren is de 21-jarige mej J. V., wonende aan de Heerengracht, op het ter rein der N.V. „Trio" aan den Zoeterwoud- sche weg gevallen, waarbij zij haar rechter- enkel brak. De Eerste-Hulpdienst vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Zie kenhuis. NEDERLANDSCHE KAAS NAAR BELGIË. Het DNB meldt uit Brussel: De Nederlandsche melkcentrale zal met toestemming van de Duitsche autoriteiten tot September 1941 een groote hoeveelheid kaas naar België uitvoeren. Een deel ls reeds verzonden. GEBLOKKEERDE MARKENBELASTING. Naar verluidt, bestaat de opvatting, dat de markembelasting niet zal worden toege past op zoogenaamde Duitsche aankoopen te Amsterdam. Deze opvatting is onjuist. Deze aankoopen toch geschieden met uit Duitschland overgemaakt geld. Zij leiden derhalve tot een reailiseerimg in guldens van Nederlandsch kapitaal in Duitschland belegd. Die belasting beoogit juist een der gelijke realiseering te treffen. TUSCHINSKI-THEATERS IN ANDERE HANDEN. Naar wij vernemen heeft het Tuschinski- concern zijn theaters verpacht aan de In ternationale Tobis Cinema n.v. te Amster dam, die deae theaters verder zal ex>ploi- teeren. Het TuschlmsM-theater in de Reguliers- breestraat te Amsterdam, zal voortaan den naam van „Tivoli-theater" dragen. VIJF JAAR GEVANGENISSTRAF GEÊISCHT. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vandaag met gesloten deuren de strafzaak behandeld tegen J. Leeuwenkamp, den 67- jarigen zwerver, die eind Februari van dit jaar een moordaanslag pleegde op de vrouw van een adjudant-onderofficier-vheger te Soesterberg. De rechtbank te Utrecht had hem op grond van ontoerekeningsvatbaarheid ont slagen van rechtsvervolging en zijn plaat sing in een krankzinnigengesticht gelast voor één jaar en ter beschikikngstelling van de regeering. Het was een vreeselijk drama, dat zich in de woning van den vlieger, die zelf door de mobilisatie afwezig was, afspeelde. Gedre ven door goedheid had het echtpaar het tuinhuisje, bij de woning onder Soester berg, tijdelijk afgestaan aan den zwerver. Hij sloop op een avond de woning binnen, mishandelde mevrouw Van der G. ernstig, bond haar en stal uit de woning een groot aantal kostbaarheden. Mevrouw van der G. kon zich pas vier dagen later bevrijden. Uitgeput door de mishandeling en het bloedverlies werd zij opgenomen in een ziekenhuis in de nabijheid. Op 3 Maart werd Leeuwenkamp gearres teerd in de Boschj es van Poot te Den Haag. Het bewijsmateriaal tegen den zwerver was overstelpend, doch de man bleef ontken nen. De psychiater die hem onderzocht, verklaarde hem ontoerekeningsvatbaar. Voor het hof handhaafde verdachte zijn ontkentenis. Halsstarrig hield hij vol, dat hij van niets wist. De procureur-generaal mr. van Dullemen was van oordeel, dat verdachte wel degelijk voor zijn afschuwelijke daad aansprakelijk kan worden gesteld. Wegens zware mis handeling, aanranding en diefstal eischte hij vijf jaar gevangenisstraf en ter beschik king stelling van de regeering. Arrest 20 November. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. G. Th. W., wed. van S. A. D.. Den Haag, wielrijden over een gesloten verklaarden weg, f.2 of 1 dag; N. O., Katwijk, loopen op verboden grond, f. 5 of 2 d.; J. A. H. J., huisvr. van P. D. v. D., Katwijk, idem f.1 of 1 dag; J. H„ idem, f.2 of 1 dag; N. M., Voorschoten, over treding motor- en rijwielwet, f.5 of 2 dagen; B. v. d. L., Den Haag, te Voorschoten als be stuurder van een rijwiel zich vasthouden aan een in beweging zijnd motorrijtuig, f.2 of 1 d.; J. P., Den Haag, overtr. spoorwegwet, f.2 of 1 dag; A. P. Oegstgeest, te Leiden zonder nood zaak wielrijden in den Leidschen Hout, f.2 of 1 d.; J. W., zwervende, te Leiden als bestuurder van een rijwiel daarmede een persoon vervoe ren, f1 of 1 dag; J. W. H. B., overtreding ver ordening Leiden op het verkeer te land, f.2 of 1 dag; A. T. F., Leiderdorp, overtr. motor- en rijwielregl., f3 of 1 dag; W. H., idem, f.2 of 1 dag; P. J. v. R., wielrijden over een gesloten verklaarden weg, f.2 of 1 dag; C. v. Z., wiel rijden zonder bel, f.1 of 1 dag; J. H. G., idem f. 1 of 1 dag; C. S., Den Haag. overtreding mo tor. en rijwielwet, f.5 of 2 d.; G. C., huisvr. van B. v. Z., wielrijden over een gesloten ver klaarden weg, f.2 of 1 dag; J. J B., Nieuwe- Wetering, idem f.2 of 1 dag; H. A. S„ Sassen- heim, wielrijden over een gesloten verklaarden weg, f.2 of 1 dag; I. J. K., Oegstgeest. wiel rijden over een gesloten verklaarden weg, f.2 of 1 dag; J. J. v. C., Den Haag, overtr. visscherij- wet, 2-maal f.2 of 2-maal 1 dag; Chr. Th. L. R., idem, idem, 2-maal f.2 of 2-maal 1 dag; J. P. S.,overtr. handelsregisterwet, f.5 of 2 d.; A. W., zwervende, openbare dronkenschap, f. 5 of 2 d.; H. B idem f5 of 2 dagen; F. G. S., idem. f.5 of 2 dagen; D. H., in staat van dronkenschap een rijwiel besturen, f.10 of 4 d.; H. N. te Lelden, zonder vergunning op den openbaren weg muziek maken, f.1 of 1 dag; N. den H., Oegstgeest, overtr. alg. pol.-verord. Oegstgeest. f.1 of 1 dag; H. S„ zwervende, loopen op verboden grond, f.2 of 1 dag; J. C. O., Zoetermeer, te Leiden als bestuurder van een rijwiel daarmede over den openbaren weg een persoon vervoeren, f.1 of 1 dag; S. B„ Noordwijk, wielrijden zonder bel, f. 1 of 1 dag; S. B. idem f1 of 1 dag; J. A. W. H., Hilver sum, overtr. verord. Leiden op het verkeer te land, f.3 of 1 dag; J. L., Woerden, overtreding motor, en rijwielregl., f.5 of 2 d.; F. A. ten B.. als bestuurder van een rijwiel geen teeken ge ven bij het veranderen van richting, f.3 of 1 dag; P. J. Z.. overtr. motor- en rijwielregl.. f.3 of 1 dag; J. M. B., Voorschoten, openb. dron kenschap gepleegd bU 1ste herh., f. 10 of 4 d.; P. M. L., Noordwijkerhout, in staat van dron kenschap een rijwiel besturen, f.10 of 4 d.: G. G., openb. dronkenschap, gepleegd bij 1ste herh.. f.10 of 4 d.; P. Z., Oegstgeest, te Leiden zonder vergunning venten, f.1 of 1 d.; A. S., overtr. motor- en rijwielregl., f.3 of 1 dag. MEERDERE ARRESTATIES. De Rotterdamsche politie heeft na een uitgebreid onderzoek zes mannen gear resteerd wegens inbraak, heling en diefstal van veertien vaten roomboter en zes kisten gecondenseerde melk. In den nacht van 31 October op 1 Novem ber werd ingebroken in een boterverpak- kerij in de Adrianastraat te Rotterdam. Uit het onderzoek bleek spoedig, dat de buit die ongeveer 1000 kg. zwaar was, in twee vrach ten vervoerd was. Terwijl het onderzoek werd voortgezet deelde een zoon van den benadeelde mede, dat een onbekende hem gé gestolen roomboter had aangeboden. De bestolene kon dus zijn eigen waar terug- koopen. De politie besloot op den koop in te gaan. Een inspecteur begaf zich op het overeen gekomen tijdstip naar een. bepaalde straat waar hij den verkooper van de boter trof. Nadat de politieman had meegedeeld, wel zin te hebben in de partij, werden de on derhandelingen in een café voortgezet. Na rijpelijk overleg werd afgesproken, dat de adspirantkooper de partij met zijn eigen vrachtauto" zou komen halen. Omdat men hem echter niet geheel vertrouwde mocht hij de bergplaats van het gestolene niet we ten maar werd overeengekomen dat men een pakhuis zou huren waar de auto gela den zou worden. Natuurlijk was de auto, bemand met een rechercheur, prompt op den aangewezen tijd daar en terwijl de inspecteur met den verkooper in een café bleef gingen de re chercheur en een andere inspecteur het pakhuisbinnen om den auto te laden. Het bleek, dat tien vaten boter en zes kisten, ieder inhoudende 48 busjes gecon denseerde melk, aanwezig waren. In het pakhuis waren toen de twee man nen, die, naar later bleek, de inbraak had den gepleegd, een 37-jarige havenarbeider en een 32-jarige bakker. Ook kwamen daar een 25-jarige bakker, een broer van den vorigen verdachte en de verkooper, een 34-jarige emballeur. Toen de wagen geladen was, werd den inspecteur om de „afrekening" verzocht, en deze kwam spoediger en in anderen vorm dan men gedacht had. Op een wenk van den inspecteur trokken de politieman nen hun revolver en maakten zich bekend. Drie van de geknipte misdadigers gaven zich gewonnen, maar de laatste, de ha venarbeider van L. sprong op den recher cheur af, om zich met geweld een door tocht te banen. Uit zelfverdediging loste de rechercheur hierop een schot, waardoor de arrestant getroffen werd. Hij werd per auto naar een ziekenhuis vervoerd en moest daar ter verpleging worden opgenomen. De andere arrestanten werden hierop zonder verzet naar het politiebureau over gebracht. Bij het voortgezet onderzoek werd ook het pakhuis ontdekt, waar de boter direct na de inbraak gebracht was. De eigenaar daarvan, een 52-jarige opkooper, was ge heel op de hoogte van wat er in zijn pak huis gebeurde en werd eveneens in arrest gesteld. Tenslotte vond men de resteerende drie vaten boter in den kelder van een ban ketbakkerswinkel op den linker Maasoever, die gedreven werd door een broer van twee andere arrestanten. Ook deze man werd gearresteerd. VERVANGING VAN DOOR DE WASCH BESCHADIGDE TEXTIEL GOEDEREN. Het rijksbureau voor de distributie van fcexJtielgoederen heeft in antwoord op een verzoek van het hoofdbestuur der Ned. Ver een iging van Huisvrouwen Inzake aanschaf fing van textieigoederen ter vervanging van die, welke in de wasscherij ernstig be schadigd ofwel geheel zoekgeraakt mochten zijn, medegedeeld, dat de aldus gedupeer den aan de plaatselijke distributiediensten een speciale vergunning kunnen aanvragen, waarbij zij goed zullen doen een verklaring van de wasscherij over te leggen. DE DUITSCHE TROEPEN IN ROEMENIË. De Roemeensche regeering heeft op de meest categorische wijze het gerucht tegen gesproken, volgens hetwelk dagelijks Duit sche troepen Roemenië zouden blijven bin nenstroomen. Men doet in dit verband op merken, dat het aantal der Duitsche troe pen, dat zich in Roemenië bevindt, niet uitgaat en niet zal uitgaan boven het aan tal. dat door de beide regeeringen is vast gesteld voor de reorganisatie van het Roe meensche leger met de medewerking van een Duitsche militaire missie. Voorts wordt medegedeeld, dat binnen kort praotdsche manoeuvres zullen beginnen met het nieuwe materiaal, waarvan het Roemeensche leger is voorzien. (Sbefani) DE AMERIKAANSCHE BEWAPENING. Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft bij de Ford Motor Company vliegtuig motoren besteld tot een totaal bedrag van 122.3 mlliioen dollar. (D.N.B.) ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BIJ BERLIJN. Enkele Britsche vliegtuigen hebben heden tegen den ochtend getracht, de Duitsche rijkshoofdstad aan te vallen. Zij werden door den krachtigen afweer gedwongen om te keeren voor zij bommen konden uitwer pen 'D.N.B.) HET VRIEST IN FINLAND. In heel Finland vriest het. In Noord-Fin- land is ongeveer 15 centimeter sneeuw ge vallen. (D.N.B.)

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2