De herkiezing van president Roosevelt De Grieksch-Italiaansche oorlog 81ste Jaargang DONDERDAG 7 NOVEMBER 1940 No. 24731 Eindcijfers nog niet bekend Stemmen uit het buitenland Bommenwerpers in den strijd DE INSTUIF 5 O'CUDCK TEA Meer verkeersdicipline vereischt Scherpe straffen op overtredingen 'n TIP VAN BOOTZ Italië verbiedt Zwitsersche bladen Zwitserland gaat verduisteren Herdenking der Russische revolutie EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ct-s. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zün. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.35 per week0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Hoewel de eindcijfers nog niet be kend zijn, is thans officieel zeker, dat president Roosevelt herkozen is. Het tellen der stemmen is nog steeds niet afgeloopen. In den tot nu toe vastgestelden uitslag zal echter nauwelijks nog belang rijke wijziging komen. Derhalve heeft Roo sevelt de overwinning behaald in 39 bonds staten met de stemmen van 468 kiesman nen, o.a. in de staten Michigan, Wisconsin en New Jersey, waarom tot het laatste oogenblik toe gestreden is. Willkie zegevierde in 9 staten, namelijk in Colorado, Indiana, Iowa, Kansas, Maine, Noord-Dakota, Zuid-Dakota, Vermont en Nebraska met de stemmen van 63 kiesman nen. Roosevelt verkreeg tot dusver 23.175 millioen stemmen, Willkie 19.388 millioen. Bij de nieuw te bezetten 34 gouverneurs posten is de uitslag van de stemming ten deele nog onbeslist. In Massachusetts nam de telling der stemmen dergelijke vormen aan, dat de nog ongetelde stemmen onder bewaking van politie geteld moesten wor den. Tot dusver zijn 11 democratische en 10 republikeinsche gouverneurs gekozen. In den Senaat hebben de republikeinen waar schijnlijk 2 van de 36 zetels, waarom de strijd ging, gewonnen. In het Huis van Af gevaardigden wonnen de democraten 20 nieuwe zetels, de republikeinen 8. zoodat de meerderheid nog meer naar de democra tische zijde verschoven wordt. WILLKIE WENSCHT ROOSEVELT GELUK. Willkie Heeft Roosevelt, het volgende te legram gezonden: „Hartelijke gelukwen- schen bij Uw herkiezing als president der Vereenigde Staten. Ik weet, dat wij er bei den dankbaar voor zijn, dat zoovele Ame- rikaansche burgers aan de stemming heb ben deelgenomen. Ik wensch U persoonlijk in leder opzicht het beste". Willkie heeft voorts voor.de radio al die genen, die voor zijn verkiezing hebben ge werkt, alsmede diegenen, die hem hebben gesteund, bedankt. Hij verklaarde, dat hij den uitslag der verkiezing zeer kalm opvat. De verkiezing heeft de aanhankelijkheid der bevolking van de Vereenigde Staten aan het twee partijen-systeem bewezen. Ondanks zijn nederlaag die hij bij de stemming, als resultaat van een verkie zingscampagne die door beide zijden met groote verbittering en soms ook met wild heid gevoerd werd, geleden heeft, was Will kie de eerste, die zijn aanhangers opwekte zich achter den nieuw-gekozen president te scharen, niet in zijn functie als partijleider doch als leider van de Amerikaansche na tie. Met ziet reeds vele menschen in de straten die insignes met het opschrift: „Club der goede verliezers" dragen. In Kansas City verzamelden leden van beide partijen in de late avonduren alle verkie zingsliteratuur en al het propagandamate riaal dat zij te pakken konden krijgen, op een grooten hoop, welken zij vervolgens in brand staken. Men wilde hiermede symbo lisch te kennen geven, dat nu de kiezers beslist hebben, alles wat dezen strijd ver oorzaakt heeft verbrand is. (U. P.). VERKIEZINGSRARITEITEN. In den loop van den nacht geraakte het verkeer in verscheidene steden dermate in de war, dat de politie met kracht moest ingrijpen. Het aantal verkeersongelukken, dat zeer groot moet zijn, is nog niet be kend. Het heeft ook dit keer niet ontbroken aan fantasten, die bij de verkiezingen voor het noodige kermisvermaak en sensatie zorgden. In Tuscalosa in den staat Alaba ma sprak een fanatieke aanhanger van Roosevelt niet minder dan 66 uur aan een stuk over de voordeelen van diens politiek. Kentucky was bevangen door een epide mie van de meest dwaze weddenschappen over den uitslag van de verkiezingen. Een vooraanstaand burger verplichtte zich in het geval van een nederlaag van Roose velt een vat te koopen en zichzelf hierin op de markt te kijk te stellen. Een ander be loofde barrevoets van Louisville naar Was hington te loopen onder het. zingen van vaderlandsche liederen, als Roosevelt zou winnen. Gemeld wordt tenslotte, dat de zakken rollers een grooten dag hebben beleefd. Het aantal personen, wier portefeuille, beurs en sieraden gestolen is, heeft een recordhoog te bereikt. Op een politiebureau to New York werden 389 aangiften van dergelijke gevallen gedaan. (S.P.T.). DUITSCHLAND. Semi-officieel wordt uit Berlijn gemeld: Het resultaat der Amerikaansche presi dentsverkiezingen wordt in politieke krin gen te Berlijn volkomen zakelijk en koel be oordeeld. Men herinnert er aan, dat er steeds de nadruk op gelegd is, dat de regee ringsvorm, de aard der regeering en ook de verkiezing van een president der Vereenig de Staten een zuiver Amerikaansche aange legenheid is. De groote deelneming aan de verkiezingen beschouwt men in de Wilhelm- strasse als een bewijs voor het feit, dat het Amerikaansche publiek sterk onder den in druk is van de vraag of al dan niet aan den oorlog zal worden deelgenomen. Evenals steeds, zoo verklaart men hier verder, be schouwt Duitschland de gebeurtenissen, die met de presidentsverkiezingen in verband staan, als aangelegenheden, die in hoofd zaak van binnenlandsche beteekenis zijn en die voor de politieke houding van het Duit- sche rijk geen bijzonder belang hebben. De Duitsche bladen leveren korte com mentaren op de herkiezing van Roosevelt. Zij stellen op den voorgrond, dat de verkie zing een binnenlandsche aangelegenheid is en dat Duitschland zonder bijzondere ver rassing van den uitslag heeft kennis geno men, daar deze in hoofdzaak beantwoordt aan de voorspellingen. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat het een belangrijk argument tegen Will kie is geweest, dat men het lot der Veree nigde Staten in een zoo belangrijken tijd niet wilde toevertrouwen aan een „nieuwe ling". Volgens andere bladen moet men bij de beoordeeling van den uitslag in aanmer king nemen, dat Roosevelt beschikte over de reusachtige propaganda-mogelijkheden van regeering en autoriteiten, die Democra tisch zijn. De Börsenzeitung geeft te kennen, dat alle kringen, die profiteeren van de groote re- geeringsorders en vooral van de wapenings opdrachten, hun stem op Roosevelt hebben uitgebracht. Het mag zeker geacht worden, aldus het Hamburger Fremdenblatt, dat de conserva tieve elementen in de groote meerderheid Willkie hebben gesteund op corKtïtutioneele en economische gronden. In het algemeen verklaren de bladen, dat Duitschland geen reden heeft, op het gebied der buitenlandsche politiek bijzondere be teekenis aan den uitslag toe te kennen. Zij herinneren er aan, dat de beide candidaten niet verschillen in hun houding tegenover den oorlog en de oorlogvoerende partijen. Beiden hebben zich uitgesproken voor steun aan Engeland, maar ook tegen deelneming aan den oorlog. Zij hebben daarmede, zoo als de Börsenzeitung schrijft, bij de verkie zingsactie rekening gehouden met de vrede lievendheid van het Amerikaansche volk, dat thans verwacht, dat de overwinnaar zijn belofte houdt. „In Duitschland is de Amerikaansche ver kiezingsstrijd van den aanvang af met vol komen objectiviteit gadegeslagen, omdat men weet,N dat de volken hun besluiten slechts naar eigen maatstaven kunnen ne men. De verantwoordelijkheid draagt het Amerikaansche volk, dat Roosevelt opnieuw heeft gekozen," aldus de Lokal Anzeiger. ITALIË. De herkiezing van Roosevelt heeft geen verrassing gewekt in Romeinsche kringen, die dit resultaat hadden verwacht. Italië behoudt een objectieve houding en zijn neutraliteit ten aanzien van het besluit der Amerikaansche kiezers. Men merkt echter op, dat Roosevelt heeft moeten verklaren, evenals zijn mededinger, dat Amerika zou voortgaan Engeland te hel pen, maar zijn neutraliteit zou handha ven. Aangezien deze verklaringen zijn af gelegd om redenen van verkiezingspropa ganda onthullen zij de werkelijke gevoe lens van de groote massa der Amerikanen. De „Popoio di Roma" wijst erop, dat Roosevelt zijn best gedaan heeft, voor zijn verkiezingsdoeleinden den oorlogstoestand uit te buiten door zich op te werpen tot democratisch kampioen tegen de totalitaire staten. Willkie heeft trouwens hetzelfde gedaan en de beide candidaten waren het eens over een anti-totalitair program en over de noodzakelijkheid van bewapening en hulpverleening aan Engeland. Beiden hebben overigens iedere rechtstreeksche deelname van het Amerikaansche volk aan den Europeeschen oorlog uitgesloten. Het blad verklaart, dat de verkiezingsstrijd, die tot de overwinning van den democra- tischen candidaat geleid heeft, aan de ver kiezing van Roosevelt iedere internationale beteekenis heeft ontnomen, daar hij niet gegrond was op tegengestelde buiten- landsch-politieke motieven. Het blad be sluit: wij hebben goede redenen om aan te nemen, dat het Amerikaansche volk den vrede wil en dat het in de beide tegen gestelde kampen gestemd heeft in het tee- kèn van den vrede. De „Messagero" wijst erop, dat de ver kiezingsstrijd, wat de binnenlandsche po litiek betreft, gegrond was op de tegen stelling tusschen aanhangers en tegen standers van de „New Deal" en dat de ver kiezing van Roosevelt beteekent, dat ook in Amerika de klassieke denkbeelden van het economische liberalisme snel aan be teekenis verliezen. Op het gebied der buitenlandsche poli tiek waren de verklaringen der beide can didaten daarentegen absoluut gelijk en ge lijkelijk gaven zij uiting aan den wensch, Amerika buiten het conflict te houden. Dat bewijst, dat de Amerikaansche openbare meening geen gevaarlijke avonturen wil en niet degenen wil volgen, die tracht ten haar steun te verkrijgen ten gunste van Engeland, noch de raadgevigen van een aan de Joden onderworpen plutocra tie. JAPAN. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De buitenlandsche politiek van Japan zal niet geïnfluenceerd worden door de herkiezing van Roosevelt, aldus wordt, volgens Domei, m politieke kringen van Tokio opgemerkt. In deze kringen ver wacht men geen verandering in de tegen woordige houding der Vereenigde Staten. Hierdoor blijven, zoo wordt verklaard, de handelsbetrekkingen van Japan met de Vereenige Staten ook in de toekomst ge spannen. Japan zal hiermede rekening houden, zooals reeds blijkt uit het opstel len van een tien jaarplan voor de samen werking van het Japansche, Chineesche Mantsjoekwosche economische leven. In militaire kringen te Rome verluidt .dat de vestingwerken, drie ten deele nog ki han den der Grieken zijn, gevaar loopen om trokken te worden. De Grieksche verdedi ging zou dan nog slechts de mogelijkheid overblijven zich de voordeelen ten nutte te maken, drie het moeilijke bergachtige ter rein biedt. Dit zou dan echter het begin van de beslissende nederlaag van Grieken land worden, dat dan ndet meer in staat zou zijn, ernstigen tegenstand te bieden. De in het tegenbericht van gisteren ver melde nauwe samenwerking tusschen leger en luchtmacht wijst er op, dat de Italianen in Griekenland dezelfde tactiek volgen als in den Ethiopischen veldtocht en als ook in denSpaanschen burgeroorlog is toege past, om de terreinmoeilijkheden meester te worden. Dit beteekent dat in bepaalde gevalen de artillerie vervangen wordt door sterke eskaders zware bommenwerpers om tegenstandshaarden van den vijand te be strijden. De Italianen hebben in dezen strijd weliswaar veel artillerie ingezet, maar het is gebleken, dat op ongunstig terrein som mige punten niet beschoten kunnen wor den. Deze worden dan door bommenwerpers aangevallen. (United Press) Naar de Politika meldt, heeft de Griek sche generale staf Woensdagavond bekend gemaakt, dat de Grieksche troepen op den linkervleugel aan het Bpirusfront zijn be gonnen terug te trekken. Nader meldt het blad, dat de Grieken ook op Maced-onisch gebied reeds alle brug gen, alsmede alle belangrijke wegen onder mijnd en talrijke tank versper ringen opge richt hebben. Lerin is gisteren viermaal door de Italianen gebombardeerd De Vreme meldt, dat de Italianen de Grieksche stellingen aan het Macedonische front met zeer goed gericht vuur heibben bestookt. De Grieken hebben ds inwoners van verscheidene dorpen naar het achter land overgebracht. (D.N.B.) ELKEN MIDDAG in van het TRIANON-THEATER Breestraat no. 31 - Leiden MUZIEK GRATIS SURPRISES voor de Dames. 2626 (Incoz Med.) WEER VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ZUID-SLA VIË. De Zuid-Slavische militaire overheid maakt bekend, dat gisteren in de vroegte in de streek van het Prespa-meer de Zuid- Slavische grens tweemaal door een reeks buitenlandsche vliegtuigen overgevlogen is. Van gistermiddag af wordt langs de heele Zuid-Slavische linie aan de Albaansche grens door jachttoestellen een patrouille*- dienst uitgeoefend, die tegen elk de Zuid- Slavische grens schendend vliegtuig ter stond het vuur opent. Van Italiaansche zijde wordt met zeker heid verklaard, dat het Engelsche vliegtul- De commissaris-generaal voor openbare veiligheid, de hoogere S.S.- en politieleider bij den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft zich verplicht gezien in het bijzonder den automobilisten en den wielrijders nogmaals met de meeste klem de noodzakelijkheid van naleving van de uitgevaardigde verkeers- en verduiste ringsbepalingen onder het oog te brengen. Zoowel de autorijder als de wielrijder moet zich, evenals iedere deelnemer aan het openbare wegverkeer, zoo gedragen, dat niemand anders schade lijdt of meer hinder of overlast ondervindt, dan de om standigheden vereischen. Wielrijders moeten steeds de uiterste rechterzijde van den rijweg houden. Zij mogen slechts ten hoogste met tweeën naast elkaar rijden, maar het inhalen is slechts aan één wielrijder tegelijk geoor loofd. Voortdurend naast een ander voer tuig te rijden, in het bijzonder naast een tram, en ook het hangen aan voertuigen is verboden. Fietsers, die van richting willen veranderen of hun richting willen houden, moeten dit den anderen weggebruikers tij dig en duidelijk doen blijken, doch het uit steken van de hand ontheft den wielrijder niet van den plicht tot voorzichtigheid. Ten slotte moeten fietsers voorhanden en in behoorlijken staat verkeerende fietspaden ook werkelijk gebruiken. Den autorijder zijn bij de verordening de toegelaten maximumsnelheden nauwkeu rig voorgeschreven. Zij bedragen binnen de bebouwde kommen voor alle soorten auto's 40 K.M. per uur; buiten de be bouwde kommen alsmede op speciale auto wegen is de maximumsnelheid voor per- sonenanuto's, die met inbegrip van den chauffeur ten hoogste acht personen mo gen vervoeren en voor motorrijwielen met of zonder zijspan 80 KM. per uur, terwijl andere auto's slechts een snelheid van 60 KM. per uur mogen hebben. Ondanks deze duidelijke bepalingen moet men steeds nog opmerken, dat veel auto rijders zich aan een waanzinnig voortra zen schuldig maken. Daartegen zal in de toekomst met de scherpste straffen en po litiemaatregelen worden opgetreden. Ook de verduistering van auto's en rijwie len, waaromtrent in de verordening nauw keurige bepalingen zijn uitgevaardigd, laat veelal nog te wenschen over. Naast het on voldoende verduisteren van voertuigen is het natuurlijk ook verboden voertuigen en rijwielen geheel zonder verlichting aan het verkeer te doen deelnemen of op den rijweg of op het trottoir te parkeeren. Al deze bepalingen hebben natuurlijk een zekeren tijd noodig gehad om in te burge ren. Daar werd tot nu toe ook door de poli tie rekening mede gehouden. Van nu af echter moeten deze voorsohrlften aan een ieder bekend zijn en door ieder nauwgezet in acht worden genomen. De politioneele en justitioneele autoriteiten hebben dan ook instructie ontvangen van nu af aan met de strengste straffen en de scherpste politie maatregelen tegen een ieder op te treden, die meent deze voorschriften te kunnen veronachtzamen. In de toekomst kan daar om degene, die de uitgevaardigde verkeers- en verduisteringsvoorschriften niet of niet voldoende in acht neemt, noch op tegemoet koming noch op genade van de zijde der justitie en politie rekenen. Moge iedere autorijder en wielrijder deze laatste aanmaning ter harte nemen. Ook menschen van tegen de tachtig Houden van TIP, ja waarachtig! Want Bootz' TIP is goed Voor 't stroomen van 't bloed, Maakt oudjes weer fit en veerkrachtig! Inz. R. V. te Eindhoven ontving een flesch TIP. 2962 (Ingez. Med.) gen waren, die bommen wierpen op Monastir. Onder de bevolking heeft het bombarde ment groote verbittering gewekt. Tot nader order ia de verkoop van Zwit sersche bladen in Italië verboden. Slechts de Neue Züroher Zeitung, de Basler Nach- richten en de bladen uit Tesslno zijn van dit verbod uitgezonderd. Van wel inge lichte zijde wordt volgens het D.N.B. medegedeeld, dat dit geschiedde we gens de onvriendelijke houding der Zwit sersche pers, in het bijzonder in West- Zwitserland. ten aanzien van het Grieksch- Italiaansche conflict. Naar aanleiding van dit verbod consta teert het Giornaïe dltalia, dat de Zwit sersche pers bijna zonder uitzondering uiting heeft gegeven aan haar voldoening over den Griekschen tegenstand. Gemid deld stonden tegenover één bericht uit Italiaansche bron zes of zeven van Engel sche of Grieksche herkomst of van een Ameritoaanseh agentschap, waarin over de operaties de meest dwaze mededeelingen gedaan werden. Het is, aldus het blad, niet de eerste keer. dat mer. zich bezig houdt met de houding van Zwitserland en voor al van zijn pers, die op de spilmogendhe- den wel een weinig duidelijken en over tuigenden indruik moeit maken. Met het oog op de partijdigheid van vrijwel de heele Zwitsersche pers, moet thans open lijk de vraag gesteld worden: „Is Zwitser land werkelijk neutraal?" VAN TIEN UUR 'S AVONDS AF. Het Zwitsersche legercommando deelt mede: De generaal heeft in overeenstemming met den Bondsraad bevel gegeven tot alge- meene verduistering, te beginnen heden avond 7 November 1940 voor het geheele ge bied van Zwitserland. De verduistering zal tot nader order iede- ren avond volgens voorschrift van 22 uur af worden uitgevoerd en zal duren tot de och tendschemering. In verband hiermede wordt door den staf van het leger de volgende verklaring ge geven: Tot dusverre werd de normale verlichting gehandhaafd om het Zwitsersche gebied des nachts te kenmerken en op die wijze er toe bij te dragen, dat ons luchtruim gerespec teerd werd door vliegers der oorlogvoerende landen. De normale verlichting dient echter eveneens ter oriënteering van de vliegers, wanneer die besloten hebben zich niet te bekommeren om de Zwitsersche neutrali teit. De schendingen van ons luchtruim, die zoo juist zijn voorgekomen, en die met ge lijkblijvende weersomstandigheden ook her haald kunnen worden, doen het daarom ge boden lijken een andere methode toe te passen. Het lijkt derhalve noodig de ver duistering te bevelen tot nader order. Zwit serland neemt dezen maatregel en de daar uit voortvloeiende risico's op zich, omdat het de vergemakkelijking van oorlogshande lingen van welken aard ook wil verhinderen. In den grooten schouwburg te Moskou is gisteravond ter gelegenheid van den 23sten verjaardag der bolsjewistische revo lutie een officieele plechtigheid gehouden, aldus het D.N.B. Aanwezig waren alle lei dende staatslieden van de sovjet-unie met Stalin aan het hoofd, voorts de leden van de regeering en de maarschalken. De feestrede werd gehouden door den voorzitter van het presidium van den op persten sovjet, Kalinin. Deze wees in de eerste plaats op de economische prestaties van de sovjet-unie In het afgeloopen Jaar. Na zijn gehoor bepaald te hebben bij de uitbreiding van het gebied der unie, ver- Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland De wederopbouw (2e Blad). De voortgezette vergadering der Holland- sche Maatschappij van Landbouw (2e Blad). Felle brand te Ro'smalen (Gemengd, 2e BI.) AMSTERDAMSCHE BEURS. Vrij drukke handel - Onoverzichtelijke markt - Onregelmatige koers beweging - Duitsche fondsen zonder affaire Amerikanen tamelijk levendig met flinke schommelingen - Nederlandsche beleggingen kalm. Buitenland De herkiezing van president Roosevelt is thans officieel (le Blad). De Grieken moeten in Epirus wijken (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1