De verkiezingen in Amerika gfsie Jaargang WOENSDAG 6 NOVEMBER 1940 No. 24730 De Italïaansch—Grieksche oorlog Roosevelt's herkiezing is verzekerd Italianen brengen zware artillerie naar voren Bommen op Zuid-Slavisch gebied Verklaring van Churchill De aanvallen op Engeland Verspreide Berichten DE INSTUIF 5 O'CLOCK TEA EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DEZER COURANT 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewysnummer 5 Cts. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DER ADVERTENTIES Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maanden2.35 per week0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Nya Dagligt Allehanda publiceert een vry uitvoerig bericht van een Ameri- kaansch persagentschap, waarin o.a. mede gedeeld wordt, dat de Italianen thans par tij getrokken hebben van het betere weer. Zij hebben een grootscheepsch offensief op touw gezet. Het ziet er naar uit, alsof de Grieksche troepen zich moeten terugtrek ken, als zij het leven er althans nog willen afbrengen. Dit staat in verband met het feit, dat de Italianen geconcentreerde bom aanvallen op de rotsvestingen van de Grie ken uitvoeren. De Italianen hebben zware artillerie in de voorste linies in actie ge bracht. Zelfs de vernieling, die de Griek sche artillerie aan de wegen aangericht heeft, heeft niet verhinderd, dat de Ita- liaansche pioniers deze zeer spoedig weer gerepareerd hebben, zoodat de Italiaansche artillerie thans zonder moeilijkheden op rukt. Onder de Italiaansche troepen be vinden zich ook Albaneesche eenheden, die een goeden indruk maken. (D.N.B.) Vliegtuigen hebben gisteren boven Bitolj (Monastlr) in Zuid-Slavië bommen laten vallen. Het persagentschap Avala deelt daarover mede: „Wij zijn gemachtigd het volgende te publiceeren: Heden den 5den November, zijn vliegtuigen van vreemde herkomst tus- schen 13.40 en 15.10 uur driemaal achter een over ons gebied gevlogen en hebben daarbij boven de stad Bitolj (Monastir) 21 bommen laten vallen. Daarvan zijn er 19 ontploft. Er zijn 9 dooden en 21 gekwetsten te betreuren. De materieele schade is even eens zeer groot. Er zijn terstond strenge maatregelen genomen om met alle mid delen van de militaire macht voortaan elke nieuwe poging tot schending van onze grenzen en tot het ondernemen van een aanval op ons gebied te beletten. Commissies van deskundigen zijn uitge zonden om de herkomst van deze vliegtui gen aan de hand van ter plaatse verza melde gegevens vast te stellen. Na dit on derzoek zal de regeering de noodige stap pen ondernemen, waartoe dit incident noopt." Getroffen zouden o.a. zijn het station, het officierscasino en het vliegveld. Het D.N.B. meldt nog uit Belgrado: Van Italiaansche zijde alhier wordt op de meest besliste wijze ontkend, dat dit Italiaansche vliegtuigen konden geweest zijn. Men neemt aan, dat het Grieksche, of, nog waarschijnlijker, Engelsche toestel len waren, die op deze wijze gepoogd heb ben de betrekkingen tusschen Joegaslavië en Italië te vertroebelen. Het D.N.B. meldt: In het Lagerhuis heeft de Engelsche mi nister-president, Churchill, gisteren een verklaring over den nieuwen oorlogstoe stand afgelegd. Hy deelde mede, dat op Kreta reeds een Engelsche vloot- en luchtbasis is ingericht en gaf de toezegging, dat Engeland zal trachten, zijn hulpverleening aan Grieken land voort te zetten. De Britsche lucht macht is reeds in actie gekomen. „Ik kan hier slechts zeggen aldus Churchill dat nog meer strijdkrachten onderweg zijn, daar wij wenschen de Grie ken tot aan de grens van ons vermogen te helpen. Wij moeten de nieuwe taak aan vatten met een levendig besef voor de reusachtige verantwoordelijkheid, die wij in Egypte en het moederland hebben te dra gen met het oog op de groote en voort durende gevaren, waartegenover wij ons geplaatst zien. Onder deze omstandigheden kunnen wij maar één ding doen en dat zullen wij doen naar beste vermogen. Op het terrein van den zeeoorlog moeten wij vooruitdenken tot 1943 en 1944 om onze vloot en onze koopvaardijschepen vrij te maken voor de troepenbewegingen, die wij in die jaren zeKer zullen moeten onder nemen. Het feit, dat de laatste maanden „in veiligheid" voor ons zijn verloopen, vormt een der groote historische overwin ningen voor het Britsche eilanderijk," al dus Churchill. Diverse Britsche bladen blijven echter waarschuwen voor al te optimistische ver wachtingen omtrent de Britsche hulp aan Griekenland. Het Schweiz-Press-Telegraafagentschap meldt nog: De Grieksche regeering zal binnenkort een leening van 20 mlllioen pond ln En geland plaatsen. De Britsohe regeering heeft terstond na het begin van het Grieksch-taliaansohe conflict maatregelen genomen om deze lee ning zoo snel mogelijk onder te brengen Het is nog niet bekend, of Griekenland in eens over het volle bedrag de beschikking krijgt, dan wel of dit in gedeelten zal wor den gefourneerd. De bomaanvallen op Engeland en vooral op Londen, zijn ook gisteren voortgezet. Ook Schotland wordt thans echter meer en meer in den strijd betrokken, waar een groote Rolls Royce-fabriek in brand werd gezet. Volgens de „News Ohronlcle" heeft de justitie te Londen medegedeeld, dat in September 140 en in October 250 gevallen van plundering van vernielde huizen door het gerecht behandeld zijn (D.N.B.). PANDIT NEHROE VEROORDEELD. Tot vier jaar kerkerstraf. De vroegere president van het Pan-Indl- sche Congres, Pandit Nehroe, die onlangs wegens zijn aniti-Engelsche houding gear resteerd was, is gisteren tot vier jaar zware kerkerstraf veroordeeld. (D.N.B.) EDEN WEER AAN BUITENLANDSCHE ZAKEN Ter vervanging van lord Halifax. In Britsche politieke kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de tegen woordige minister van oorlog, Anthony Eden, die op het oogenblik te Karthoem ver toeft-, waar hij Maandag een bespreking heeft gehad met den premier van Zuid- Aifrifca, Smuts, en den opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in Egypte, Wa- Foto-archief „L.D." ROOSEVELT. De verkiezingen in Amerika vertoonden gisteren in het groot hetzelfde beeld van altijd. Alleen: het was nog drukker dan an ders. Alle denkbare maatregelen tot be waring der orde waren genomen. Berichten uit alle staten wijzen er op, dat tot den middag overal 60 tot 75 pro cent der kiezers reeds hun stem hadden uitgebracht, waaruit geconcludeerd kan worden, dat ditmaal het record-aantal van 50 millloen stemmen bereikt wordt, d.w.z. dat ook de groote massa der onpolitieke burgers, die zich anders niet met de ver kiezingen inlaten, ter stembus gegaan Is. Ondanks de groote spanning hebben zich echter geen ernstige incidenten voorge daan. Slechts zijn enkele personen gear resteerd wegens pogingen tot het plegen van verkiezingsfraude. Volgens schattingen van de politie be vonden zich vannacht ongeveer 500.000 New-Yorkers op Broadway en Times square om daar de verkiezingsresultaten af te wachten. Het stedelijk bestuur van New- York had 19.000 man politie op de been gebracht. De brandweer werd terstond na het vallen van de duisternis niet minder dan 100 maal gealarmeerd. In de meeste gevallen betrof het vuurwerk, dat door de menigte op straat werd afgestoken. Op de pleinen van New-York hadden de gebruikelijke verkeersstoornissen plaats, terwijl de radio's tegen elkaar in raasden en elkaar trachtten te overstemmen. Over het algemeen bleef Roosevelt favo- ELKEN MIDDAG in van het TRIANON-THEATER Breestraat no. 31 - Leiden MUZIEK GRATIS SURPRISES voor de Dames. 2626 (Ingez Med.) De Italiaansche opmarsch naar Fiorina voltrok zich van uit het Albaan- sche stadje Korea vervolgens ten Zuiden vaq het Prespa Meer naar het Nededska gebergte waar de Italianen tot staan werden gebracht. Een hevige strijd is nu gaande om het bezit van den Bigla pas, welke door de Grieken hardnekkig verdedigd wordt; deze pas geeft toegang tot de stad Fiorina een knooppunt van hoofdwegen alsmede van den spoorweg Bitolj naar Saloniki. Op de kaart kan men den opmarsch volgen welke met dikke zwarte pijltjes ls aangegeven. veil, weer tot minister van buiteniandsche zaJken zal worden benoemd. Ook eenige Engelsche bladen hebben dezer dagen een aanduiding in deze ricl l;ng gegeven. In een beschouwing, welke de Manchester Guar dian gisteren aan het kabinet Churchill wijdde, schreef het blad o.m.: irMen gelooft te Londen, dat Eden de beste kansen maakt het ministerie van Lord Halifax over te nemen, nu deze onlangs overwogen heeft heen te gaan. Het is bekend, dat Halifax reeds eerder van plan is geweest af te tre- dien en wel toen Chamberlain zijn ambt als premier neerlegde. Churchill vroeg hem toen echter op een geschikter tijdstip heen te gaan. Het schijnt dat Halifax indertijd de Ja- pansch-Britsche onderhandelingen over •het sluiten van den Birma-stroatweg niet heeft goedgekeurd. (S.p.T.) WEER BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERLAND. Engelsche vliegtuigen zijn van 22.20 uur af gisteren Zwitserland binnengevlogen. Er werd luchtalarm gemaakt, dat tot 24 uur duurde. (D.N3.) MAARSCHALK PÉTAIN TE TOULOUSE. Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft maar schalk Pétain den eersten dag van zijn reis doorgebracht in Toulouse, waar de bevol king hem een hartelijke ontvangst had bereid. Voor de scholieren van de landbouwschool te Onde heeft de maarschalk een korte toe spraak gehouden, waarin hij den nadruk legde op de noodzakelijkheid tot het land terug te koeren. Aan de aanwezige jonge Franschen richtte maarschalk Pétain daarna den volgenden oproep: „Gij weet, dat ik aan een netelige zaak begonnen ben. Ik zal dit werk voor u, jongelieden, van ganseher ha-rte en met mijn geheele energie voortzetten. Help mij bij dit werk der weder oprichting van het vaderland. Ik reken op u, op de geheele jeugd van Frankrijk". (D.N.B.) riet, hoewel weddenschappen van 4—1 en zelfs van 2—1 gisteren niet meer geaccep teerd werden. En terwijl wij dit schrijven, schijnt Roosevelt's overwinning reeds zeker. Geleidelijk kwamen toch steeds meer uit- slag-cijfers binnen. Om 1.50 plaats, tijd had Roosevelt 14.879.930 stemmen, Willkie 11.980.499. Roo sevelt leidde in 39 van de 48 staten met de stemmen van 447 kiesmannen tegen Willkie 84, bij een definitieve overwinning. Tezelfdertijd ongeveer gaf de republi- keinsche candidaat voor het vice-president- schap Mc Nary toe, dat de nederlaag van zijn partij zeker was. Ook de meeste bla den, die voor Willkie waren, erkennen de nederlaag. Zoo zou dus Roosevelt er in geslaagd zijn voor de eerste maal in Amerika's geschie denis voor de derde maal te zijn gekozen. Zooals men weet, verzette zich de traditie daartegen en zonder de zeer bijzondere omstandigheden van het huidige oogenblik, nu continuïteit wenschelijk werd geoor deeld, zou het de vraag zijn of Rooqsevelt wel succes zou hebben gehad, gelet op de nederlaag, door zijn populairen republikein- schen naamgenoot destijds geleden. Roosevelt, die thans 58 jaar oud is, werd ln 1932 gekozen tegenover Hoover met 472 kiesmannen tegen 59; in 1936 met 523 kies mannen tegen 8 voor Landon! De democratische partij heeft bekend ge maakt, dat de verkiezingscampagne van het begin, 1 Juli, af tot einde October 1.2 millioen dollar heeft gekost. De republikei nen doen daarvoor echter niet onder: zij schatten hun onkosten over dezelfde pe riode op ongeveer 1,7 millioen dollar. Deze bedragen zijn echter laag, vergeleken bij de sommen, die op den uitslag worden ver wed. Deze zijn niet bij benadering te schat ten, doch het is wel zeker, dat zij ver boven de door de twee partijen gemaakte onkos ten uitgaan. De candidaat der republikeinen heeft een record gevestigd: in de laatste zeven weken heeft hij bijna 50.000 KM. per vlieg tuig of per spoor afgelegd. Hij heeft niet minder dan 570 toespraken gehouden. Roo sevelt daarentegen heeft zijn politieke cam pagne tot de laatse dagen voor de verkie zingen beperkt en heeft slechts 5 groote redevoeringen gehouden. Op zijn reizen heeft hij zich nooit meer dan 12 uur sporen van de hoofdstad begeven, daar er steeds de mogelijkheid bestond, dat hij voor be langrijke beslissingen naar Washington moest teragkeeren. De radiomaatschappijen hebben een goe den tijd gehad. Volgens voorzichtige schat tingen hebben zij een zuivere winst van 1,5 mlllioen dollar behaald. Door den strijd om het hoogste ambt der Ver. Staten is de belangstelling voor de gelijktijdig te houden congresverkiezingen sterk op den achtergrond geraakt. Een derde deel der senatoren, namelijk 25 de mocraten, 10 republikeinen en een onaf- REGELING TUSSCHEN VER. STATEN EN MEXICO? De in Latijnsch-Amerikaansche belangen vaak goed ingelichte Leon Pearson ver klaart in de Times Herald, dat de voor naamste twistpunten tusschen de Ver. Sta ten en Mexico thans geregeld zijn. Reeds in de komende weken zal een nieuw accoord worden onderteekend. De Mexlcaansche re geering zal ten aanzien van de schadeloos stelling voor de indertijd onteigende Ame- rikaansche en Engelsche olieterreinen groo- tere tegemoetkoming toonen. Zij zal voorts aan de regeering der V. St. voor het conti nentale verdedigingsplan bepaalde militai re voorrechten verleenen, hetgeen Mexico tot dusver steeds van de hand had gewe zen. Het betreft het recht, met Noord- Amerikaansche vliegtuigen over Mexi- caansch gebied te vliegen, alsmede Mexi- caansche vliegvelden en tankinstallaties te gebruiken. De regeering der V. St. zal als tegenpres tatie het verbod voor credietverleening aan Mexico opheffen en bovendien generaal Camacho als wettig president van Mexico erkennen. (D.N3-). WILLKIE. hankelijke zijn aan de beurt van aftreden. Hoe de senaatsverkiezingen ook uitvallen, de democraten beschikken met 65 zetels over de meerderheid in dit college, dat bij zonder belangrijk is wegens de hem ter be schikking staande prerogatieven op het ge bied der buiteniandsche politiek. Het Huis van Afgevaardigden daarentegen wordt volledig nieuw gekozen. De huidige samen stelling van dit huls is: 259 democraten, 167 republikeinen, 1 lid van de boerenarbei- derspartij, 2 z.g. progressieven en 1 lid van de Amerikaansche arbeiderspartij. 5 zetels zijn vacant. Later werd ons nog door het D.N.B. ge meld: De democratische meerderheid in den Senaat is reeds een feit. Met zeven demo cratische senatoren, die nieuw gekozen zijn, beschikken de democraten over in totaal 51 zetels in den Senaat. Voor een meerder heid zijn 49 zetels noodzakelijk. De repu blikeinen beschikken met 3 nieuw gekozen senatoren over in totaal 18 zetels. Verder zijn tot dusverre, wat de gouver neurs betreft, zeven democraten gekozen tegen één republikein. De democraten heb ben één gouverneurspost gewonnen, onge wijzigd bleven 11 democratische en 3 repu- blikelnsche gouverneurszetels. Voor het Congres werden tot 2 uur 15 Amerikaanschen tijd gekozen 155 democra ten. 37 republikeinen, 1 afgevaardigde der arbeiderspartij en 1 onafhankelijke. Nog niet beslist was toen over 241 zetels van afgevaardigden. Men zie voorts onder Laatste Berichten. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Voorloopige bezoldiging personeel opbouw- dienst vastgesteld. (2e Blad). De arbeid voor den wederopbouw. (2e BI.) Maatregelen inzake mondeling aangegane pachtovereenkomsten. (Binnenl., 2e BI.) Jopie Waalberg verbetert het wereldrecord 500 M. schoolslag. (Sport, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Levendige handel Willige locale markt Duitsche fondsen belangrijk hooger Amerikanen snel oploopend Nederlandsche beleggingen gedrukt. Buitenland Roosevelt's herkiezing schijnt verzekerd. (Ie Blad). De oorlog in Griekenland. (Ie Blad). Frankrijk en de verhouding tot Duitsch- land. (2e Blad). Bommen op Zuid-Slavisch gebied geworpen 01e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1