BINNENLAND Distributie-nieuws gfsfe Jaargang LEPDSCH DAGBLAD, Maandag 4 Hoveneer 1940 Derde Blad No. 24728 De melkvoorziening van het Westen van ons land Groote gift voor „Vreugde en Arbeid" De gemeente- begrootingen voor 1941 'offie- en thee-surrogaten 425 millioen liter per jaar voor 3Vz millioen consumenten Peulvruchten op den bon Twee weken verkoopverbod. Eén ei op bon 65 Welke koekjes zijn vrij Door rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart is een bedrag van f 50.000 beschikbaar gesteld voor „Vreugde en Arbeid." WIJZINGEN in samenstelling. Geen raming van extra-bijdragen. De samenstelling van de begrootingen der meenten voor 1941 zal, naar wij verne jen, voor het overwegend grootste aantal emeenten, in belangrijke mate afwijken au de wijze, waarop de laatste Jaren het emeentelljk huishoudboek werd Ingericht. Sinds de instelling van het Werkloos- eidssubsidiefonds werd jaarlijks aan de emeenten, welke daarvoor, ln verband met sar linancieele positie, in aanmerking inschten te komen, uit dat fonds een Era-bijdrage verstrekt, tot dekking van kosten, voortvloeiende uit de werkloo- •nzorg. Behalve het percentage, dat vol- :ns een bepaalde schaal aan de gemeenten elke met het werkloozenvraagstuk te ampen hadden, jaarlijks door het Rijk erd uitgekeerd, bestond voor sommige ge- eenten de mogelijkheid, voor een hoogere ïtkeerlng in aanmerking te komen, welke «lis gaan kon tot 90 °/o van het totaalbe- irag, dat de betrokken gemeenten aan jtrkloozenzorg uitgaven. Behalve de vo- sibedoelde extra-uitkeering, konden tal il van gemeenten ook rekenen op een be- istingbijdrage uit het genoemde fonds, dat 13. gevormd werd door storting van een eel der belastinggelden, welke te voren ui bate der gemeentekas kwamen, in dat Ten einde de gemeente-flnanciën liet al te zeer te ontwrichten, werd door :t Rijk aan de gemeenten, welke daarop inspraak wilden maken, een deel der be- tipggelden uitgekeerd, welke uitkeerlng i belastingbijdrage bekend staat. Hoewel de extra-bijdrage voor de werk lozenzorg, zooveel als de belastingbijdrage dienen moesten om de begrootingen in zeer rele gemeenten sluitend te maken, stempel de uitkeering dezer beide bijdragen door ift Rijk, de betrokken gemeenten nog niet de categorie der „noodlijdende" ge ranten. Als noodlijdend werden alleen gemeenten aangemerkt, welke, behalve reeds genoemde uitkeeringen, bovendien een bijdrage in de gemeentelijke huis- nding uit de Rijkskas ontvingen. Jij-de samenstelling der gemeentebegroo- ;en voor 1941 zullen, naar Gedeputeer- Stat.n thans aan de betrokken gemeen- besturen hebben doen weten, voorlooplg een bijdragen geraamd mogen worden oor extra-bijdrage in de kosten voor de irMoozenzorg. noch voor de belasting- idrage. Een onmiddellijk gevolg"hiervan zal dus in, dat in het overwegend grootste aantal [emeenten van ons land men taxeerde ift op drie-vierde van het aantal Neder- indsche gemeenten de begrooting voor Hl een belangrijk tekort zal aanwijzen, loe daarin van Rijkswegen zal worden «irzien, staat op het oogenblik nog niet 1st. Tel. VERGUNNING VEREISCHT. De sncretaris-generaal, waarn. hoofd van ;t departement van Landbouw en Vis- therijdeelt mede, dat het bereiden, ver- iandelen, vervreemden, afleveren en ver tieren van thee- en koffiesurrogaten.door todueenten van deze artikelen verboden tenzij daarvoor schriftelijk toestemming m de Nederlandsche Meelcentrale is ver tegen. Ai degenen, die zich met het bereiden m koffie- en thee-surrogaten bezighou dt. zijn derhalve verplicht, de noodlge «gunning bij de Nederlandsche Meelcen- aan te vragen. wordt de aandacht op gevestigd, dat oor het bereiden en afleveren van koffie- thee-surrogaten en -extract thans twee «gunningen zijn vereisoht, nl. die op frond van het koffie- en theebesluit inge- olge de Warenwet en de vorengenoemde «gunning, te verleenen door de Neder landsche Meelcentrale. DE HEER R. P, VAN ROIJEN. t Oud-directeur tier Amsterdamsohe Waterleiding. Tengevolge van een noodlottig ongeval te wassenaar, is in den ouderdom van 67 jaar R het Academisch Ziekenhuis te Leiden verleden de heer R. P. van Roijen, oud- irecteuv der Amsterdamsche Waterleiding, 'e sedert eenige jaren te Wassenaar woon- chtig was. J. J. A. DE KONING OVERLEDEN. Oud-commissaris van politie te Hilversum. Te Oegstgeèst is overledien, 71 jaar oud, de heor J. J. A. die Koning, oud-commissaris ™n politie te Hilversum en een vooraan staande man op politioneel gebied. De heer De Koning was een baanbreker voor de verbetering der opleiding van het politiepersoneel, oprichter en directeur van de Nederlandsche Politieschool - te Hilver- :'Jrn en auteur van thains nog gebruikte •oerboeken. Ais hoogstaand chef leeft hij "O'' in de herinnering voort .te Hilversum, kelke gemeente hij in 1921 met pensioen Verliet. Tevoren was de heer De Koning tot v™ commissaris van politie te Harderwijk. als jarenlang bestuurslid wan den Al tentenen Nederlundschen Politiebond had ïeriedene groote verdiensten, welke o.m. «zend zijn bij zijn benoeming tot officier in - Orde van Oranje Nassau, Voorts was de overledene ridder in dë Kroonorde van ajn, FEDERATIE VAN ONDERLINGE BRANDWAARBORG MAATSCHAPPIJEN. Van bevoegde zijde vernemen wij dat dezer dagen de oprichting tot stand is ge komen van een federatie van onderlinge brandwaarborg maatschappijen. Tot nog toe is er over het geheele land verspreid een aanzienlijk aantal groote en kleine plaatselijke brandwaarborg maatschappij en. Deze zijn gedeeltelijk aangesloten bij provinciale bonden, gedeeltelijk bij provin ciale onderlinge herverzekeringsmaat schappijen, en gedeeltelijk zonder eenlg verband. Van een landelijk verband was tot nu toe geen sprake. Op initiatief van den heer H. J, Avis, oud-burgemeester te Midwoud, Is een fede ratie gevormd van deze maatschappijen, die gezeteld is te Amsterdam, waaraan ook op zichzelf werkende onderlinge brand waarborgmaatschappijen kunnen toetre den. De zes oprichters zijn: 1. de provinciale coöperatieve vereenlging tot dekking van brandschade in Noord-Hol land (g.a.). 2. de Stichtsche onderlinge brand-her- verzekerlng. 3. de nationale o.b.h. 4. de O.T.O.S. (Friesland). 5. de coöp. herverz. mij. „Overijssel". 6. de O.D.H. (Drenthe). Deze vertegenwoordigen reeds 110 onder linge brandwaarborg maatschappijen met een gezamenlijk verzekerd kapitaal van pl.m. 615 millioen gulden. Tot voorzitter werd de heer H. J.Avis te Midwoud geko zen. Tot secretaris werd de heer G. J. Zwaan, van Bleiswijkstraat 54 te Enkhui zen benoemd en tot penningmeester de heer M. W. G. de Vrankrijker te Utrecht. LUISTEREND NEDERLAND. Meer dan een millioen ontvangtoestellen. Ben officieele telling aangaande het aan tal luisteraars naar radiouitzendingen in ons land, heeft de volgende merkwaardige cijfens opgeleverd, alle den toestand betref fende op 30 September JX: 1.089.890 Neder landers zijn in het heelt van een ontvang toestel, 302.036 Nederlanders zijn aangeslo ten bij radiodistributiecentrales. In totaal zlin er dus ln ons land niet min der dan i.391.926 luisteraars, of wel 157 personen per duizend. DE W.A. MARCHEERDE DOOR DEN HAAG. Zaterdagmiddag maakten ongeveer 1500 leden van de W A. der N.S.B. een marsch door Den Haag. Aan den kop van den stoet, welke om on geveer vijf uur vertrok van de Baltstraat, bevonden zldh de comfnandant van de W. A., mr. J. A. Zondervan, en de ban-lelder van Den Haag, majoor Feenstra, alsmede mr. M. M. Rost van Tonningen, jhr. D. de Blocg van Scheltinga en graaf M. de Mar- chant et d'Ansembourg. In den stoet, waar in als eenig vaandel dat van het vendel .Peter Ton" werd meegedragen, marcheer den leden van het Haagsohe politiecorps en van de rijksveldwacht in uniform. STICHTING VAN HET „NEDERLANDSCH VERBOND VOOR SIBBEKUNDE". Samenwerking van drie groote organisaties bereikt. Voor eenige dagen werd door de in Ne derland op het gebied der geslacht- en wapenkunde werkzame vereenigingen over gegaan tot een belangrijke concentratie. Onder leiding van den heer A. R. Kleyn te Zeist werd door de verschillende be staande organisaties besloten tot de oprich ting van een centraal lichaam, „Het Ne- üerlandsch Verbond voor Sibbekunde". Tot deze concentratie traden toe de „Ver eenlging voor Geslacht- en Wapenkunde", meer bekend als „De Nederlandsche Leeuw", de .Nationale Vereeniging voor Geslacht en Wapenkunde" en de eerst kortelings opgerichte .Nederlandsche Vereeniging voor Genealogen". Onder voorzitterschap van den heer A. R. Kleyn te Zeist werd een bestuur ge vormd te zamen met de heeren dr. Th. R. Valck Lucassen, te Driebergen en C. Pama te Voorburg, resp. voorzitter der Vereeni ging voor Geslacht- en Wapenkunde en de Nederlandsche Vereenlging voor Genealo gen, terwijl de heer A. R. Kleyn tevens voorzitter der Nationale Vereenlging voor Geslacht- en Wapenkunde is. Vooral in de komende Jaren, waar zeer zeker te rekenen zal zijn met een verhoog de belangstelling voor het kwartierstaat- onderzoek, al was het alleen maar in ver band met het onderzoek naar de arische afstamming, zal voor deze vereenlging een belangrijke taak zijn weggelegd. Behalve deze drie genoemde organisaties zal in deze concentratie plaats zijn voor de verschillende, in ons land bestaande z.g. famllie-vereenigingen, terwijl er ook een mogelijkheid geschapen is voor indivi- dueele leden om tot het „Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde" toe te treden. HULP AAN ROTTERDAMMERS. Aanvragen kunnen worden ingediend. Het A.N.P. meldt uit Rotterdam: De Rijkscommissaris heeft bij gelegen heid van zijn eerste officieele bezoek aan Rotterdam een fonds in het leven geroepen ter ondersteuning van hen, die tengevolge van werkloosheid door de oorlogsgebeurte nissen of een te laag Inkomen, meer dan anderen door de tegenwoordige moeilijke tijden te lijden hebben. Voor Rotterdam is zooals reeds eerder vermeld de vertegenwoordiger van den rijkscommissaris, dr. völckers, met de uit voering dezer steunactle belast, die te dien einde een bureau in het leven heeft geroe pen onder leiding van een deskundige op het gebied van maatschappelijk werk. Dit bureau, gevestigd aan de Mecklenburglaan 55 begint heden met zijn werkzaamheden. Wie komen voor uitkeering in aanmer king? Alle Rotterdammers zonder onder scheid, die een kleiner inkomen hebben dan deze normen: alleenstaande personen f. 11 per week; gezinnen met ten hoogste vier kinderen beneden 16 jaar f. 20 per week; gezinnen met 5 en 6 kinderen be neden 16 jaar f. 22 per week; gezinnen met zeven en meer kinderen beneden 16 jaar f. 24.per week; (gezinsinkomsten worden voor de helft bij het loon van den kostwinner gevoegd) worden in de gelegenheid gesteld om een uitkeering aan te vragen. De aanvrage zal dan na grondig on derzoek door het voornoemde bureau worden beoordeeld, waarna de voor een uitkeering in aanmerking komenden op korten termijn worden opgeroepen om een of meermalen aan de daarvoor aangewezen uitbetalingslokalen een bedrag in ont vangst te komen .nemen. Voor hen. die een ondersteuning genieten van maatschappe lijk hulpbetoon, werkloozenkassen of arm bestuur is dank zij de medewerking van den burgemeester en den directeur van M. H. een evenredige regeling getroffen binnen het kader van de tegenwoordige steunregeling. Allen, die geen ondersteu ning genieten als in de vorige zinsnede aangegeven en die overigens vallen bin nen de hiervoor aangegeven normen van het gezinsinkomen, kunnen zich uitsluitend op de hierna voorgeschreven wijze wenden tot het bureau der „noodhulp". KINDERZEGELS KOMEN IN DECEMBER. Van 2 December tot en met 6 Januari zal weder worden verkooht een serie weldadig heidspostzegels ten bate van den arbeid voor het bescherming- en hulpbehoevende kind. Tegelijkertijd zullen, evenals andere Jaren, prentbriefkaarten worden uitgege ven, met dezelfde bestemming. KOBASJASJI BRENGT RAPPORT UIT. Domei meldt uit Tokio: Kobasjasji heeft den minister van bul- tenlandsehe zaken Matsoeoka, een rapport van een uur uitgebracht over de besprekin gen in Batavia. Vervolgens heeft Kobas jasji zich weer belast met de leiding van het departement van handel en industrie, dat geleid was door den minister van fi nanciën. Kobasjasji is echter niet ontheven van zijn functie van specialen afgezant naar Nederlandsch-Indië, aangezien het in het voornemen ligt, dat hij naar Batavia zal terugkeeren na de officieele plechtighe den van het 26ste eeuwfeest te hebben bij gewoond. NIEUWE BRUG OVER DE VECHT BH VREELAND OPENGESTELD. Gistermiddag is zonder eenige plechtig heid de nieuwe verkeersbrug over de Vecht bij Vreeland in gebruik gesteld. De weg is thans van Haarlem af tot de Utrechtsche grens gereed. Thans rest nog het gedeelte door de Vinkeveensche plas sen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den wnd. secretaris generaal van het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen is dr. G. M. van der Plank thans buitengewoon hoogleeraar, benoemd tot gewoon hooglee raar in de faculteit der veeartsenijkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven ln de gezondheidsleer van de huisdieren. 0 Een der vraagstukken, welke in den laatsten tijd ln het brandpunt der be langstelling staan, is wel de melkvoor ziening van het Westen van ons land met de daarmede samenhangende vraagstukken, zooals de prijsregeling, het beschikbaar zijn van voldoende hoe veelheden, enz. Hoezeer dit laatste een vraagstuk is waaraan de volle aandacht moet worden besteed, wordt wel geïllustreerd door de cijfers der consumptie in het zg. „wet telijke gebied", d. w. z. het gebied waar in de algemeene vereeniging voor melk voorziening regelend optreedt. Dit ge bied ligt ongeveer achter de lijn Bever wijk Zaandam Hilversum Amers foort—UtrechtDordrecht Hellevoet- sluis, en omvat ongeveer 3% millioen inwoners. Per jaar wordt in dit gebied ongeveer verbruikt 425 millioen liter melk voor de consumptie, 50 millioen liter voor melkproducten (waarmede hier niet bedoeld boter en kaas) en 15 millioen liter voor melkbrood. Vooral door de jongste maatregelen, zoo als het terugbrengen van het vetgehalte en de prijsverhooging, Is deze kwestie zeer ac tueel geworden, daar het publiek een ver keerden indruk van deze maatregelen krijgt In dit verband vond het A.N.P. den voor zitter van de Algemeene Vereeniging voor Melkvoorziening, den heer G. J. Blink, be reid een overzicht te geven van het werk en de bedoelingen van de A. V. M. Met Ingang van heden tot en met 18 November, zijn de verkoop en afleve ring aan den consument voor alle soor ten groene en grauwe erwten en split- erwten. capucijners, witte boonen, brui ne en andere soorten gekleurde boo nen, verboden. Op 19 November begint de distributie van peulvruchten. Het rantsoen zal be dragen een halve k,g. voor nader vast te stellen perioden en verstrekt worden op nader aan te wijzen bonnen van het r algemeen distributiebonboekje. Aanvankelijk zullen slechts groene erwten en spliterwten en wellicht ook capucijners beschikbaar worden gesteld. De detaillisten, die peulvruchten verkoo- pen, kunnen zich in de week van 4 tot en met 8 November op de voor hen aangewe zen dagen, tot de plaatselijke distributie- diensten wenden ter verkrijging van voor- schottoewijzingen. Deze toewijzingen moeten zij onmiddel lijk bij hun leveranciers inleveren, teneinde gedurende den spertijd de daarop vermelde hoeveelheden peulvruchten te ontvangen. De grossiers moeten, zoodra zij de toe wijzingen van hun afnemers in hun bezit hebben, de peulvruchten bij de groote gros siers bestellen voor een aantal rantsoenen overeenkomende met de door hen ontvan gen toewijzingen. Zooals vermeld is een rantsoen een halve K G, De toewijzing, welke de grossiers ont vangen hebben, moeten zij niet naar den grootgrossier doorzenden, doch tot nadere aankondiging bewaren: zij kunnen deze derhalve voorloopig ook niet tegen verza- meltoewijzlngen bij de distributiediensten inwisselen. Ijl aansluiting op hetgeen reeds met be trekking tot de distributie van eieren Ls gepubliceerd, wordt medegedeeld, dat ge durende het tijdvak van 4 tot en met 10 November a^. de met „65" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van één. ei. De bonnen, welke 10 November nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 17 November geldig. Volgens „De Tel." zijn niet alle koekjes op den bon. Vast staat dat vrij van bonnen zijn: Bitterkoekjes. Weespermoppen. Paleisbanket. Amandelkoekjes. Hazelnootkoekjes. Dit ls nog maar een greep uit de vele soorten. Het zijn de bekendste namen, en de rij kan worden aangevuld met andere koekjes, waarvan de namen een minder bekende klank hebben, doch men toch wel vaak gegeten heeft, Ook het gebak van deze materialen vervaardigd is vrij. Vooral met het oog op St. Nicolaas is het nog be langrijk te weten dat voorts vrij_ zijn: mar sepein en borstplaat. Slechts één voorbe houd moet worden gemaakt. Slechts die banketbakker zal ai deze producten zonder bonnen kunnen leveren, die voor de ge noemde artikelen uitsluitend de origineele grondstoffen gebruikt. Als hij bijv. bloem venverken zou in de bitterkoekjes, treedt het bonnenstelse! weer in werking. Vrijgeven van grooter gedeelte der voorraden kaas. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt het volgende mede: In verband met de op .28 Augustus j,l. getroffen kaasregeling werd aan houders van voorraden kaas, grooter dan 500 K.G. de verplichting opgelegd, deze niet te ver handelen of af te leveren dan met toe stemming der Nederlandsche zuivelcen- trale. afd. zuivel te 's-Gravenhage. Inmiddels heeft genoemde centrale een gedeelte van 15°/o, met een minimum van 500 K.G., voor het verhandelen en afleve ren vrijgegeven. Dit gedeelte is met ingang van heden met WA tot 25"/n verhoogd, zoo dat nu nog 751/0 (verminderd met den in droog op den totalen oorspronkelijken voor raad) van den op 28 Augustus 1940 aanwe zigen voorraad geblokkeerd blijft. Uiter aard mag de aflevering uitsluitend geschie den tegen toewijzingen op grond der be palingen van de kaosdistributiebeschik- king 1940 1. PUNTEN- EN KAARTENHANDEL INZAKE-TEXTIEUGOED EREN. Reeds tal van winkeliers gestraft. Uit een mededeeling van de F.M.T.O., de Federatie van Middenstands Textiel-orga- nisatles, voorkomend in het Jongste num mer van het vakblad De Manufacturenhan- ael, blijkt, dat tal van textieldetaillisten zijn gestraft met de tijdelijke intrekking van hun vergunning. Het blad somt een aantal redenen op, welke tot het uitdeelen van deze straffen, leidden. Zoo waren er bijv. winkeliers, die textlelgoederen verkochten op losse pun ten, en ook die ten onrechte goederen af leverden zonder speciale vergunning. Ande ren weer hadden zich niet gehouden aan de bepalingen Inzake het strikt persoon lijke gebruik der verschillend gekleurde textielkaarten. Op punten gewaardeerde ar tikelen wei-den afgeleverd zonder Inname van punten, of tegen een lagere waardee ring dan officieel ls voorgeschreven, en eveneens werd verzuimd, de afzonderlijke naai, maas- en stopgarenbonnen in te ne men bü den aankoop van deze artikelen. De inspecteurs van het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den Handel hebben opdracht gekregen, om nauwkeurig te letten op de naleving van al deze punten. Men brenge den winkelier en het winkel personeel dus niet in ongelegenheid, door op afwijking van de officieele regeling aan te dringen. WAAR LIGT DE LEEFTIJDSGRENS? Een opgeschoten jongen wordt nog niet voor „vol" aangezien. Bij den verkoop van onder de distributie- regeling vallende textlelgoederen blijkt het in sommige gevallen moeilijkheden op te leveren, dat een kind, dat vóór 5 Augustus 1940 nog geen drie jaar oud was, na dien datum, doch vóór 1 Februari 1941 drie jaar oud wordt. Veel winkeliers meenen name lijk, dat voor zoo'n kind dan niet meer vrij kan worden gekocht en men verwijst de ouders naar den plaatselijken distributie- dienst, om daar een textielkaart voor hun kind aan te vragen. Dit ls, naar in het vakblad De Manu- facturenhandel wordt opgemerkt, een mis vatting! De leeftijdsgrens ligt immers op 5 Augus tus 1940, en naar dien toestand wordt men ln zijn aankoop tot 1 Februari 1941 be oordeeld. Voor een kind, dat dus bijv. op 1 November van dit jaar 3 Jaar werd, kun nen tot 1 Februari 1941 kleeding en benoo- digdheden vrij worden gekocht, met uit zondering van de op punten gewaardeerde stoffen en weefsels aan het stuk. en garens Een jongeman, die op 1 November 15 jaar werd, wordt daarmee nog niet voor „vol" aangezien, want hij koopt tot 1 Fe bruari 1941 nog op zijn „Jongenskaart" enz. De heer Blink stelde op den voorgrond, dat het doel van de A.V.M. ls de opbouw in samenwerking met de Consumptie Melk- Centrale van een behoorlijk productie- en distributieapparaat, waardoor de consument voorzien wordt van eerste kwaliteit melk en de handelaar een behoorlijken prijs voor zijn producten krijgt Het publiek koopt thans melk. die kwalitatief en hygiënisch op een zoo hoog peil staat als thans moge lijk is, tegen een prijs welke economisch volkomen is verantwoord. De A.V.M., welke uit den crisisnood is ge boren, vond tweeërlei arbeid, nl. crisiswerk, de regeling van de prijzen, en opbouwenden arbeid, het brengen van de melk op hooger peil. Dank zij de ordenende bevoegdheden kon de A.V.M. in beide opzichten zeer goed werk doen, waarvan de resultaten duidelijk zichtbaar zijn. Aan de boeren wordt een premie gegeven voor melk van betere kwa liteit, waarbij gelet wordt op zindelijkheid, gezondheidstoestand van den veestapel, enz. Iedere boer, die is aangesloten, is verplicht mede te werken aan de T.B.C,-bestrijding, waarbij wederom een premie wordt gege ven indien deze resultaat heeft. Deze arbeid werd ook uitgestrekt tot den melkhandel, waar eischen werden gesteld, Inzake ma teriaal, de verzorging daarvan, de winkels, de bewaring van melk. koelgelogenheid, enz. Ook op dit gebied is in de jaren die achter ons liggen een enorme verbetering te con- stateeren. Een zeer belangrijke vraag is echter: Hoe komen wij aan een voldoende hoeveelheid melk? In normale tijden ls dit al een moei lijk probleem. In den zomer wordt meer melk geproduceerd dan ln den winter. De consumptie gaat echter door. zoodat ook in den winter een voldoende hoeveelheid be schikbaar moet zijn. Wanneer dan ook een boer zijn productie 's winters handhaaft, wordt hem hiervoor een premie gegeven. Het zou natuurlijk mogelijk zijn om in andere districten groote hoeveelheden melk aan te koopen, doch dit ontmoet weer groote bezwaren, o.a. voor de industrieën in die districten. Bovendien komen de mo menteel zeer hooge vervoerskosten hierbij ln het geding, zoodat het voordeeliger is een premie toe te kennen. Desondanks is thans de productie ln het „wettelijk gebied" niet voldoende voor de consumptie, zoodat het noodzakelijk is bij te koopen in andere streken van ons land. De bevolking van dit gebied, waarin o.a. Amsterdam. Haarlem, Den Haag. Utrecht en Rotterdam liggen, is zoo groot, dat de productie niet in de behoeften kan voorzien. Met den aankoop en aanvoer zijn hooge kosten gemoeid, van daar de hoogere prijzen in vergelijking met elders, welke dus niet te wijten zijn aan den tusschenhandel, zooals oppervlakkige beoordeelaars dikwijls meenen. Integendeel, ook de tusschenhandel maakt moeilijke tij den door in verband met de op het oogen blik sterk gestegen kosten. Dit alles zijn moeilijkheden, waarvan het groote publiek weinig beseft, doch do ar beid die in het belang der volksgezondheid pp dit terrein is verricht, geeft de beste waarborgen voor de toekomst. De A.V.M., in April 1938 opgericht, te zamen met de con sumptie Melk Centrale, heeft de controle op ongeveer 12.000 boeren en 8.000 melkhande laren. Deze krijgen waardevolle adviezen voor hun bedrijven, terwijl zeer veel wordt gedaan op het gebied van onderwijs (cur sussen) in melkhygiëne, e. d. Wat betreft de bestrijding der T.B.C. kan worden gezegd, dat ook op dit gebied goede resultaten zïjn bereikt. De arbeid, die drie jaar geleden is begonnen, ls thans zoover gevorderd, dat mag worden aangenomen dit gevaar over een jaar of vijf practlsch onder den duim te hebben. Dit alles betreft de regeling in het z.g. „wettelijke gebied". Daarbuiten zijn op en kele plaatsen ook vereenigingen opgericht, doch deze werken zelfstandig, hoewel zij contact houden met de A.V.M. De komende regeling, waarbij het vet gehalte van de melk wordt terugge bracht tot 2.5%, schept voor het bedrijf nieuwe moeilijkheden. Met de belangen van de verschillende bedrijfsgroepen moet rekening worden gehouden, zoo dat geen belangen onnoodig worden ge schaad, hoewel niet te voorkomen zal •zijn, dat bedrijven zich op een anderen voet moeten instellen. Gezien echter in het licht van hetgeen door de A.V.M. reeds werd bereikt, mag vol vertrouwen de doorvoering van deze» maatregel worden tegemoetgezien.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9