STADSNIEUWS LEfOSCH DAGBLAD - Eerste Blad Naandag 4 November 1940 Aspirin A. H. J. Engels overleden JuxnéUt. Juusf T0ONEEI NIEUW/ Laatste Berichten Binnenland De duisternis Onrust in Den Haag Vermist meisje dood gevonden BEGRAFENIS VAN DEN HEER J. ALT. Treffende plechtigheid op „Rhijnhof". De heer Snel, secretaris van den L.B.B., schrijft ons: Zaterdagmorgen vond onder groote be langstelling de begrafenis plaats van Jan Alt. in leven 2e penningmeester van den LeidschenBestuurdersbond, waarvan hij 21 jaar bestuurslid is geweest. Daarnaast was hij 39' jaar secretaris van de afd. Lei den van den Ned. Slagersgezellenbond. Dit afscheid is geworden een sobere doch treffende plechtigheid, waarin tot uiting kwam dat een goed mensch en een trouwe toegewijde werker voorgoed is heengegaan. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren I. S. Arbeid en van Noorden, hoofd bestuurders van den Alg. Ned. Slagersge zellenbond. wethouder van Stralen, als ver tegenwoordiger van den Raad van Arbeid, de heeren H. W. Wittenaar en C. Snel als dagelijksche bestuurders van de Leidsche Bestuurdersbond. het bestuur van de afd. Leiden van den Alg. Ned. Slagersgezellen- bond. de heeren van Eek en Vallentgoed, alsmede vele bestuurders van de bij den L.B.B. aangesloten afdeellngen. Alvorens de met bloemen bedekte kist aan den schoot der aarde werd toever trouwd, trad de heer van Noorden naar voren om namens zijn hoofdbestuur een woord van afscheid te spreken. Spreker herdacht Alt als een dergenen, die al in zijn prille jeugd zich in den strijd heeft ge worpen voor een betere samenleving en dezen strijd bijna 40 jaar op zijn bekende rustige, dooh besliste wijze heeft gevoerd; daarnaast vervulde hij andere functies met trouwe toewijding en ijver. Jan Alt, aldus spr., wij danken je voor dit vele werk. Jouw strijd en toewijding, jouw werk en leven was gewijd en geleid door liefde en heeft in dienst gestaan van allen die de begeerte in zich droegen naar een betere wereld De heer J. J. van Stralen, sprekende namens den Raad van Arbeid, herdacht hem als een eenvoudig, niet op den voor grond tredend mensch, doch als iemand die bereid was al het werk te doen, hetwelk in de arbeidersbeweging noodzakelijk is en dit werk altijd met veel liefde en toewijding verricht heeft. H. W. Witterfaar, sprekende namens den Leidschen Bestuürdersbond, legde de gelofte af dat alles wat door Alt in al zijn jaren van strijd en idealisme was gepropageerd, zou worden voortgezet. Wij zullen je mis- schen Jan, aldus spr., maar we zullen je niet vergeten. Jij hebt niet tevergeefs ge leefd. Als laatste spreker voerde de heer Later- veer het woord. Hij herdacht Alt als mede bestuurder van de Afd. Slagersgezellen. In ontroerende woorden nam hij afscheid van den kameraad, waarmede hij jaren had samengewerkt. Daarna dankte de heer I S. Arbeid na mens de familie allen voor het medeleven, zoowel nu als tijdens de ziekte van Alt, waarmede deze sobere doch treffende plechtigheid was afgeloopen. DANKSTOND VOOL HET GEWAS. Oogstdienst in de Hooglandsche Kerk. In nagenoeg alle protestantsche kerken is gisterochtend een dankstond voor het gewas gehouden. In de geheel bezette Hoog landsche kerk werd een oogstdienst gehou den. Bloemen en fruit, in den loop van den Zaterdag als oogstgaven bezorgd, waren voor den kansel en in het koor opgesteld. Dr. J. Riemens, die den dienst leidde, sprak naar aanleiding van Neh. 8 vers 11 B „Bedroeft U niet, want de blijdschap des Heeren, die is Uw sterkte". Bij de ontvouwing van dit tekstwoord wees spr. allereerst op de geschiedenis van het volk Israël in die dagen en het op treden van Ezra om daarna stil te staan bij God's weldaden ons in de natuur en in het gewas geschonken. Na een zeldzaam strengen winter gaf God ons een wonder- schoone lente, waarop een rijke oogst is ge volgd. Spr. merkte op, dat welke distribu tiemaatregelen ook genomen zijn, God ons in Zijn schepping nog zooveel heeft gege ven, dat wij dezen dienst nog kunnen houden. Moeten wij thans in sobere om standigheden leven, het blijft voor den christen een troost te leven bij het: „Zijn machtig' arm beschermt de vromen, en redt hun zielen van den dood; Hij zal hen nimmer om doen komen, in duren tijd en hongersnood". Dr. Riemens eindigde met er op te wijzen, dat wannéér wij liefde in het hart hebben en een warm hart voor de nooden van de zen tijd, wij ook dit tijdsgewricht zullen doorkomen. Na afloop van den dienst, welke opge luisterd werd met koorzang van het kerk koor „Ex Animo", o. 1. v. den heer H. W. de Wolf, werden de ingezamelde oogstgaven rondgebracht bij zieken en ouden van da gen. Ook de gestichten, de hofjes en de verpleegde militairen werden met een gave bedacht. In totaal werden aan zeshonderd personen fruit of bloemen uitgereikt. Elke oogstgave ging vergezeld met een gedrukten tekst en „een groet der Herv. Kerk". CABARET ,,'T SCHUTTERSHOF". Succesvol optreden van Peter Siers c.s. Men zal toegeven, dat een Cabaret-gezel schap heel wat moet presteeren, om het den jongelui, die nog verleden week op een gladden dansvloer, zooals „*t Schuttershof" heeft, rondzwierden en draaiden, thans in dit danslooze tijdperk naar den zin te ma ken en hun de teleurstelling van het kor telings uitgevaardigde dansverbod weg te nemen. Als die jongelui en niet alleen zij, maar ook tal van ouderen het gezel schap dan na afloop een ovatie brengen en enthousiast zijn over het gebodene, dan kan men gerust zeggen: de directie van ,,'t Schuttershof" heeft goed gezien, om nu ook in Leiden met een wekelijksch caba ret-programma te komen. Zaterdag en gis teravond draaide dan ook de première en met volledig succes. Peter Siers, een vlotte conferencier, leidde zijn collega's met een kwinkslag en een actueel praatje in en vervolgens werd het programma met acro baten, humoristen, een caricaturist, een snelteekenaar, een imitator en lest best de danseres Elisa Toubanova, in zeer vlot tempo afgewerkt. Hofenk's Melody Makers hun naam is in onze stad voldoende bekend zorgden voor uitstekende entre-act muziek. OUD-LID DER TWEEDE KAMER. heer Engels. Op 71-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de heer A. H. J. Engels, oud lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, in welk college hij zitting had voor de R.K. Staatspartij. De heer Engels, in 1869 te Enschede ge boren, begon zijn arbeid in de textielindus trie in het hart van Twente. Reeds op jeug digen leeftijd had de vakbeweging den jon gen Engels geraakt en te zamen met dr. Ariëns, de groote stuwkracht op zoo veler lei gebied, werd hij daarvan pionier, vooral toen hij na zijn reis naar Rome in 1893 als vurig strijder en werker voor dit ideaal te rugkwam. Al spoedig trok het werk van den jeugdigen Engels de aandacht en in 1905 werd de heer Engels, op verzoek van mr. Aalberse, ambtenaar op het Centraal- Bu reau der Katholieke Actie, door laatstge noemde hier ter stede gesticht. In deze functie was hij tevens belast met de leiding der Lelie-bioscoop. Van 1916 tot 1937 was hij lid van de Tweede Kamer en in eerst genoemd jaar oprichter van den Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem. De overledene was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Hedenmorgen vond in de Parochiekerk van den H. Petrus de uitvaartdienst plaats voor de zielerust van den overledene. De H. Mis van Requiem werd opgdragen door pastoor Th. M. Beukers met assisten tie van kapelaan A. Leenders en H. van Drunen van de H. Petrus Parochie. Het zangkoor zong de driestemmige Mis van Requiem van Perosi. In de kerk waren aanwezig de heeren mr. E. Bolsius, lid van Ged. Staten, H. Ruy- ter, lid van de Tweede Kamer uit Arnhem, deken H. v. d. Waarden uit Almelo, H. H. Hermans lid van de Tweede Kamer uit Den Haag, kapelaan F. Beinefeld, rector van het St. Elisabeth-Ziekenhuis, alhier, dr. J. Beaufort, lid van de Tweede Kamer en de ken J. H. Bosboom uit Noordwijk. Om 11 uur vond onder groote belangstel ling op de R.K. Begraafplaats aan de Zijl poort de begrafenis plaats. Hier merkten wij o.a. op de heeren kape laan J. Riswick uit Amsterdam, G. Molken- boer alhier, namens den R.K. Bond van Gezinshoofden en namens de R.K. Staats partij en vele kennissen en vrienden van den overledene. In den stoet kwamen o.a. nog mede de heeren A. Tepe, en deken J. P. J. Kok uit Delft. De beaarding werd verricht door pastoor Th. M. Beukers der St. Petrus-parochie GEREF. JEUGDLEIDERS-ORGANISATIE. De behandeling der kerkgeschiedenis. Zaterdagmiddag werd in het gebouw Patrimonium de najaarsvergadering van de Geref. Jeugdleiders-Organisatie Zuid- Holland-Noord gehouden. In deze vergadering heeft de voorzitter, de heer Lod. Kooyman van Pijnacker ge sproken over „De behandeling van de kerkgeschiedenis op onze vergaderingen". De bijeenkomst, welke onder leiding stond van den secretaris, den heer R. H. Schipper, werd geopend met schriftlezing van Ps. 77 waarna de heer Schipper den heer Kooyman met een kort woord inleidde. Deze hierna het woord nemend, begon met er op te wijzen, dat de kerkgeschiedenis een vak is, dat bij vele vereenigingen niet zoo druk wordt onderwezen. Toch is dit niet juist gezien, daar deze geschiedenis ons leert wat wij onder de kerk hebben te ver- Onze belijdenis, Zondag aan Zondag in de kerk afgelegd, zegt het zeer duidelijk: de ééne, heilige, algemeenc, christelijke kerk, Christus staat bij deze kerk op den voor grond, Hij behoedt haar. Christus is haar hoofd als uitgangs-, middel- en eindpunt. Bij de behandeling van onze kerkgeschie denis zij de Christus' Gods dan ook de hoofdgedachte. Kerkgeschiedenis, aldus spr. is een beschrijving van de voortdurende heerschappij van Christus. De kerk, die haar ontwikkelingsproces heeft, staat onder leiding van den Koning der kerk, die door Zijn Woord die kerk dieper in de waarheid geleerd en geleid heeft. Nadat spr er voorts op gewezen had, dat de kerkgeschiedenis als een gouden draad loopt door de geschiedenis der volken, toonde hij aan, dat de oprechtste godzalig heid en de snoodste huichelarij elkander vaak kruisen in de kerkgeschiedenis. Slechts binnen de grenzen van het christen dom kan de anti-christ zich ontwikkelen; zoo kon ook slechts in den apostelkring een Judas opstaan. De kerkgeschiedenis, aldus spr., is waard, dat wij haar bestudeeren, want in de wederkomst des Heeren vindt zij haar godverheerlijkend eindpunt. Is het in onze kringen geen vraag meer óf wij de kerkgeschiedenis zullen behande len, iets anders is het wat en hoe wij ze zullen behandelen. Bij de behandeling van elk onderwerp, de kerkgeschiedenis betref fend, zullen wij deze zoo nauw mogelijk bij het Woord van God aansluiten. De tijd. die voor de behandeling der kerkgeschiedenis op vele vereenigingen wordt aangewezen, lijkt spr. in vele gevallen te kort. Veelal moeten de vragen en de zoo vruchtdragen de bespreking achterwege blijven. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat de jeugdarbeid, arbeid is aan het front. Wan neer wij ons jeugdwerk gaan zien in eeuwigheidslicht wordt dit gigantisch mooi. Na een korte pauze was er gelegenheid om met den spreker van gedachten te wis selen. IN DONKER TE WATER GELOOPEN. Eén drenkeling overleden. Zaterdag- cn gisteravond is wederom een groot aantal personen in onze stad te water geraakt. In alle gevallen kon ijlings toegeschoten hulp voorkomen dat de drenkelingen om het leven kwamen, waarbij eenige staaltjes van kordaat optreden speciale vermelding verdienen. Zoo hoorde de 21-jarige J. H. Glasbergen die reeds in zijn bed lag, Zaterdagavond hulpgeroep. Hij sprong onmiddellijk uit zijn bed, snelde naar buiten en begaf zich te water, waarbij hij de groote voldoening smaakte den drenkeling, D. N. uit de Prins Hendrikstraat, behouden op den wal te brengen. Aan de Havenkade, waar de 66-jarige A. B. van de Koolgyacht, te water was geraakt sprong de 20-jarige L. de Hoed uit de Timorstraat den drenkeling na en bracht hem ongedeerd op het droge. De 60-jarige B. G., wonende in de Julianastraat, liep in het water van de Oude Heeren gracht. Een politie agent en eenige burgers slaagden erin den man, die het bewustzijn reeds had verloren, op den kant te trekken. Nadat met succes kunstmatige adem haling was toegepast, vervoerde de Eerste Hulpdienst het slachtoffer naar zijn woning, waar hij evenwel gisteren aan de gevolgen is overleden. ONTPLOFFING BIJ HET NEMEN VAN CHEMISCHE PROEVEN. Gisteravond omstreeks half elf heelt in het pand Kloksteeg 1 een ontploffing plaats gehad tijdens chemische proeven, die door een aantal studenten werden uitgevoerd. Een van de aanwezigen, H. A. J. B. alhier, werd hierbij zoo ernstig .getroffen, dat hij in het Diaconessenhuls ter verpleging moest worden opgenomen. Waarschijnlijk zal hij twee vingers moeten missen. Bovendien had het slachtoffer nog enkele lichte gelaats- wondten. Geen van de andere aanwezigen heeft noemenswaardig letsel opgeloopen. In de kamer werd vrij groots schade aangericht, o.a. werden eenige ruiten ver brijzeld. EEN LAFFE DAAD. Zaterdagavond omstreeks halfnegen is de 74-jarige W. H. uit Leiderdorp, die op den Lage Rijndijk liep, aangereden door een onbekend gebleven fietser, die zonder licht reed en bovendien na de aanrijding door reed zonder zich om het slachtoffer te be kommeren. De oude heer brak vermoedelijk het rech terdijbeen en werd door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Het is te hopen, dat de politie erin zal slagen dezen bruten wielrijder op te sporen. 2857 (Ingez Kecl.j OPENING STREEKKWARTIER NAT. JEUGDSTORM. In het gebouw Gravensteen. De jeugdafdeeling van de N.S.B., de Na tionale Jeugdstorm heeft Zaterdagmiddag in een aantal vertrekken van het histori sche Gravensteen aan het Gerecht zijn streekkwartier geopend, welke daad werd verricht door den Hoofdstormer. den heer C. van Geelkerken uit Utrecht. Omstreeks 4 uur marcheerden de jongens en meisjes, in blauwe kielen en blouses ge stoken de meisjes onder leiding van mevr. van Hoorn, de jongens onder leiding van den streekleider, den heer H.Th.Jong man van hotel Royal aan de Douza- straat om zich via een korten omweg naar het Gerecht te begeven. Ook de W.A. had zich hier opgesteld. Terwijl allen den nat. socialistischen groet brachten, heescli de heer van Geelkerken de vlag van den Nat. Jeugdstorm en de nationale vlag. Vervolgens begaven allen zich naar bin nen, waar in de groote zaal de heer van Geelkerken een korte rede hield. Spr. zeide zich er over te verheugen, dat de Nat. Jeugdstorm in Leiden een eigen tehuis heeft gekregen, al moet zij dit voor- loopig deelen met de W.A. Moge het binnen den kortst mogelijken tijd te klein blijken. U vraagt zich wellicht af, aldus spr., waarom wij in dit oude gebouw zijn ge trokken, terwijl wij toch het beste en mooi ste gebouw in Leiden voor onze Jeugdstorm willen hebben. Spr. heeft de absolute ze^- kerheid, dat dit zal komen en te sneller naarmate de N.J.S. zal groeien. De Nat. Jeugdstorm is niet „weer een jeugdorgani satie erbij"; zij is uiteindelijk de eenige jeugdorganisatie die overblijft. Dit besef legt aan de huidige leden den plicht op door hun houding anderen ten voorbeeld te strekken en te toonen, dat in hun gele deren wordt aangetroffen: eenheid, kame raadschap en offervaardigheid. Wij willen iets anders zijn dan de A.J.C. of de verbe terde uitvoering daarvan, de padvinderij. Niet voor niets wordt in den N.J.S. het de vies beleden: „Alles voor het vaderland". Wij putten de kracht daartoe uit de over tuiging, dat wij geroepen zijn om mede te bouwen aan een Nieuw-Europa, waar ge rechtigheid, orde, welvaart, kameraadschap de leidende beginselen zijn. De heer van Geelkerken besloot zijn toe spraak met een opwekking tot propaganda en tot bewust nationaal-voelen, dat is uit sluitend in nationaal-socialistischen geest. De bijeenkomst werd besloten met ge meenschappelijk gezang van het eerste couplet van „alle man van Neerland's stam". Na afloop werd nog een marsch door de stad gemaakt. Mej. J. Langeveld, alhier is geslaagd voor het examen wiskunde akte L.O. Leidsche Schouwburq. TWEEDE ABONNEMENTSVOORSTELLING Twaalf in de Jury-Bank. „Het Masker" heeft de tweede abonne mentsvoorstelling gevuld met een farce op de Amerikaansche jury-rechtspraak. De Hongaarsche auteur, Ladislaus Bus Feketie, hekelt deze wijze van rechtspreken niet in felle aanklacht of in sterke scènes, maar door een uitvoerige milieu-schildering en bereikt ook zoodoende zijn doel, zij het omslachtig en vooral in de eerste vier ta- fereelen erg gerekt. Twaalf willekeurige personen zijn in een geruchtmakende moordzaak in de jury ge plaatst en deze personen van beiderlei kun ne, die anders zich geen zorgen maken over Vrouwe Justitia worden nu opeens voor de moeilijke taak geplaatst een schul dig of onschuldig uit te spreken over een mede-mensch. Zij brengen allen hun eigen kleinere of grootere hebbelijkheden mede, kunnen hun eigen belangen nooit geheel uit het oog verliezen, kibbelen en roddelen onder elkaar in beperkten gezichtskring en kennen de wetten niet of al zeer onvol ledig. In een geslaagden dialoog en met een zekere humor wordt het leven van deze jury geschilderd tot in kleine fines ses. Vier tafereelenworden daarmee opge vuld en dat is feitelijk te veel van het goede, want tot „groot-tooneel" worden zij niet opgevoerd, trots een perfecte vertol king. Veel beter geslaagd zijn de laatste twee taferelen, zoodat het aanvankelijk in con ceptie vrij zwakke stuk plotseling tot groo tere hoogte stijgt. Met belangstelling volgt men den strijd over de uitspraak. Stemmen aanvankelijk 9 voor schuldig, 2 voor niet schuldig en 1 „ik weet het niet", tenslotte overwinnen de twee die allen weten „om" te krijgen. Daar in dien strijd, ook al is deze tenslotte voor niets geleverd daar juist als eenheid van „niet-schuldlg" is bereikt, de jury door zelfmoord van den moorde naar wordt ontheven van haar taak, wor den belangrijke momenten bereikt, die qua tooneel het „doen", zoodat men tenslotte toch bevredigd huiswaarts keert. Zooals reeds gezegd, geeft Het Masker een prachtige opvoering over vrijwel de gansche linie. Iedere figuur is scherp ge- teekend en het type wordt gaaf bewaard en volgehouden. In deze typeering heeft de auteur trouwens zijn groote kracht gelegd. Het is ons daarom niet doenlijk het lijvige program geheel te vermelden, doch enkele personen willen wij toch gaarne noemen. Zoo in de eerste plaats Cruys Voorbergh en Willy Haak als de twee die de gansche jury voor hun inzicht weten te winnen, dat ten slotte het juiste blijkt te zijn en voorts Mari van Warmelo (hoe fijn gekarakteriseerd die oude brompot!) Hetty Beck, Jan Retel. Jacq. RoyaardsSandberg doch voldoende, Het Masker heeft onder regie van Cruys Voorbergh den auteur het volle pond gege ven. Een gelukkig goed bezet Huis heeft de vertolkers dan ook warme hulde gebracht. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen Indisch recht de heer M. L. Kuyt (Leiden). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Leidsche Coöperatieve Brood bakkerij en Verbruiksvereeniging „Ons Doel" U.A., Haarlemmerstraat 184, Leiden. Uittredend Bedrijfsleider: C. van de Bovenkamp, Leiden, d.d. Juli 1937. Nieuwe Bedrijfsleider: H. M. Klinkenberg, Leiden. Spaarbank van de Nationale Bankver- eeniging, hoofdzaak Rotterdam, Leiden, Alphen a d. Rijn, Katwijk. Bovengenoemde kantoren zijn opgeheven. Brouwer's Aardewerk, Hooge Rijndijk F. 62, Zoeterwoude. Uittr. Dir.: C. W. Brouwer, Zoeterwoude. Uittr. Dir.: N. W. C. Brouwer, Zoeterwoude. N. Dir.: N. W. C. Brouwer, Zoeterwoude. N. Comm.: C. W. Brouwer, Zoeterwoude; C. Breedt Bruyn, Wormerveer en Wed. M. C. BrouwerBreedt Bruyn, Zoeterwoude. Onze stadgenoot, de heer j. J. Siljee, eerste onderwijzer aan de Geref. Oplei dingsschool ic uit 52 sollicitanten benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Ulo-school te Goes. Tot onderwijzer aan de Chr. Oplei dingsschool voor H.B.S. en Gymnasium en Ulo (hoofd de heer A. L. L. Gathier» is benoemd de heer J. W. Veurtjes Jr. te Brummen. Aangehouden is de 18-jarige W. H. B. wegens medeplichtigheid aan diefstal met braak, gepleegd in een leegstaand huis aan den Hooge Rijndijk. Na verhoor is hij we derom op vrije voeten gesteld. Zaterdagmorgen i£ de 7-jarige F. B. uit de Celebesstraat op de Heerengracht tegen een fruitwagen opgeloopen, waardoor hij een diepe hoofdwond bekwam en door den E.H.D. ter behandeling naar het Aca demisch Ziekenhuis moest worden overge bracht. Gistermiddag is de 12-jarige F. W. tijdens het spel voor de ouderlijke woning in de Anna Paulownastraat gevallen, waar bij hij den linkerpols brak. De E.H.D. bracht den knaap naar het Acad. Zieken huis. De 27-jarige T. A. is Zaterdagavond in de Morschstraat door een glasruit geval len, waardoor hij vrij ernstig aan het rech- teronderbeen werd verwond. De E.H.D. ver voerde hem naar het Acad. Ziekenhuis. WEDEROM 1 VERDRINKINGSGEVALLEN. Tengevolge van de diepe duisternis, die de laatste avonden heeft geheerscht, is weer een groot aantal personen te Avater geraakt. Zeven personen zijn ten gevolge hiervan verdronken, vele ande ren kwamen er beter af. Omstreeks negen uur is de 22-Jarige H. Th., lid van den Opbouwdienst, afkomstig uit Tegelen, te Helmond in de Zuid-Wil lemsvaart verdronken. Te Amsterdam werden de lijken van twee menschen opgehaald uit de Da Costakade, en wel van een 60-jarigen en een 75-jarigen man. Uit de gracht aan den Geerweg te Delft werd het lijk opgehaald van den or debroeder van F-, die in het R.K. Weeshuis aldaar werkzaam is. Negen anderen vielen in Delft in diverse grachten, doch konden gered worden. Drie Utrechtenaren liepen gisterenavond te zamen in den Catharij- nesingel in hun woonplaats. Helaas kon de 39-jarige van Doorn niet meer worden ge red. De twee anderen kwamen met den schrik vrij. Zaterdagavond is een 30-Jarlge man te Alkmaar verdronken. Denzelfden avond ge raakten nog verscheidene andere personen te water, doch zij konden allen worden ge red. Zaterdagavond hoorden bewoners van het woonwagenkamp aan de Slachthuiskade te Den Haag een gil, doch daar het verder stil bleef, werd hieraan verder geen aan dacht geschonken. Gistermorgen kwam aan het kamp iemand informeeren of zijn zoon, de 34-jarige bakker W. v. D. uit de Stuw- straat Zaterdagavond daar brood had be zorgd. Men had hem niet gezien en één der bewoners herinnerde zich den gil. De politie werd gewaarschuwd en stelde een onderzoek in. Bij dreggen in het water van de Slachthuiskade werd hierop het lijk van den vermiste opgehaald. Vermoedelijk is hij met zijn bakfiets te water gereden. Voorts is Zaterdagavond te Den Haag een 46-jarige bewoner van de Ferdinand Bol straat in het water van de Hooftskade ge- loopen, een 39-jarige bewoner van de van Loostraat in de Hooikade, een 43-jarige be woner van de Loosduinsche kade in de Loos- duinsche kade op den hoek vaïi de Soest- dijkschekade, terwijl een 24-jarige ver pleegster met haar fiets in de Zuidwal reed, evenals een 42-jarige bewoner van de Wou- dermanstraat in de Bierkade- Zondagavond liep nog een 49-jarige be woner van de Hemsterhuisstraat, die onder drankinvloed verkeerde in het water van de Noordwal. Allen konden door handrei king worden gered. Voorts zijn nog verschillende kleinere on gevallen voorgekomen, waarbij enkele per sonen door de duisternis vielen en gewond werden. Ernstig warendeze verwondingen echter geen van alle. Het A.N.P. meldt: Vrijdag en Zaterdag zijn er te 'sGra- venliage verschillende schermutselingen voorgevallen tusschen de W. A. der N. S. B. en burgers, gedeeltelijk tot de Ned. Unie behoorende. Ook deze feiten zijn, evenals die van de week te voren, hog in onderzoek bij de bevoegde autoriteiten. Vrijdagmiddag is, naar wij vernemen, een winkel van De Nederlandsche Unie in de Copernicusstraat door leden van de W.A. ontruimd en vernield. Naar men ons van de zijde der NjS.B. mededeelt, is aan dit feit voorafgegaan het ingooien van ruiten van het kringhuis van de N.S.B. in de Buys Ballotstraat. Ook Zaterdag is het niet rustig geweest, immers, naar ons wordt medegedeeld, heeft de politie een vrij groot aantal personen moeten arresteeren, onder wie zich 26 leden van De Nederlandsche Unie bevonden, op wie slag- en steekwapenen werden aan getroffen. Gistermiddag werd te Tilburg een vier jarig meisje vermist. Het laatst was het kind gezien op den Broekhovenscheweg. Van de vermissing werd aangifte gedaan bij de politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde, dat echter zonder resultaat bleef. Hedenmorgen werd de politie er van in kennis gesteld, dat het lijk van het kind gevonden was achter het landgoed „Erica" onder de gemeente Hilvarenbeek. Het parket uit Breda heeft hedenmiddag ter plaatse een onderzoek ingesteld. RUITENVERNIELERS AANGEHOUDEN TE ZANDVOORT. In den afgeloopen weken werden te Zandvoort vier etalageruiten bij nering doenden, die met de Duitsche weermacht in zakelijke relatie stonden, ingegooid. De commissaris van politie bracht Vrij dag j.l. ter algemeene kennis, dat ernstig rekenine moest worden gehouden met de mogelijkheid, dat bij herhaling van deze euveldaden van de zijde der Duitsche over heid vergeldingsmaatregelen op de geheele bevolking zouden worden toegepast. Na een uitgebreid onderzoek echter is het gistermiddag de gemeentepolitie gelukt den dader dezer vernieling aan te houden. Deze, een jeugdig ingezetene, legde een volledige bekentenis af. Tevens kon aan de hand van de verkre gen gegevens worden vastgesteld, wie een soortgelijk vernieling in den nazomer pleeg de. Ook deze dader werd aangehouden. Hij bekende eveneens volledig. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2